Jump to content

Πολιτική μείωσης εργατικού δυναμικού σε εταιρείες τηλεπικοινωνιών


energetic
 Κοινοποίηση

Μπορεί να αποφέρει θετικά αποτελέσματα η πολιτική μείωσης θέσεων εργασίας;  

263 members have voted

  1. 1. Μπορεί να αποφέρει θετικά αποτελέσματα η πολιτική μείωσης θέσεων εργασίας;



Recommended Posts

Χωρις να κανω υποδειξεις,αφου εγω ημουν σαν καθηγητης,στο Δημοσιο Τομεα,και αρα,σιγουρατζα,θα ελεγα οτι δυθστυχως,απο τη στιγμη που ειμαστε στον καπιταλιστικο Παραδεισο,αυτα ειναι νομοτελεια.Αν βρισκομαστε στη Σοβιετια,δεν θα τα ειχαμε αυτά,αλλά θα ειχαμε άλλα.

Τωρα το ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο,δεν το ξερω,γιατι δεν το εζησα το αλλο.

Παντως η πλακα ειναι,οτι οι ανθρωποι που σκουζουν οταν απολυονται,δεν ψηφιζουν κκε,αλλα καποιο απο τα λεγομενα αστικα κοματα.

Γενικα οι ανθρωποι,νομιζουν οτι επειδη ο καπιταλισμος,τους δινει ,θεωρητικα,τη δυνατοτητα να γινουν Ωνασηδες,αυτοι τοχουν δεσει κομπο,και περιμενουν να γινουν σωνει και καλα.Ετσι,σαν Ωνασηδες που ΘΑ ειναι,πως ειναι δυνατον,να ψηφιζουν αριστερα;

Εξ αλλου,και οι ταινιες του παλαιου Ελληνικου Κινηματογραφου,που κατα κορον βλεπει ο κοσμος στην τιβι,για τη "θεια απ το Σικαγο " μιλαει,και αλλους τετοιους απο μηχανης Θεους.

Και κατι ακομη,για το ατελες ον,που ειναι ο ανθρωπος.Δειτε την παλαια ταινια του Πολωνου σκηνοθετη Αντρει Βαιντα,"ανθρωπος απο μαρμαρο",και θα καταλαβετε τι εννοω.Θα καταλαβετε πολλα,για την ψυχολογια του ανθρωπου.

ΥΓ.Και εγω παντως,σαν τους αλλους ειμαι."Αλλού" ψηφιζα,μεχρι τελευταια,που σταματησα πλεον να ψηφιζω.Τερμα,παπαλα,πως το λενε;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

3. η μειωση της κερδοφοριας ειναι αποδεκτη και ειναι μεσα στο επιχειρειν. Αυτο που φοβουνται ομως οι εταιριες ειναι οτι "το βαρελι δεν εχει πατο". Διαφορετικα , οι εταιριες δεν γνωριζουν που θα σταματησει αυτη η κατασταση που ζουμε.

 

η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ.

 

 

Μήπως όμως με τις κινήσεις αυτές επιδεινώνουν ακόμα περισσότερο αυτή τη κατάσταση και αυτή την αβεβαιότητα;

 

 

...Στο κάτω-κάτω, αντί να απολυθούν 100 άτομα ας μειωθούν οι απολαβές σε...4 διευθυντές. Για τέτοια διαφορά μισθολογίων μιλάμε...

 

Ωραίο ανέκδοτο. :lol:;) Θυμάται κάποιος σε πια μεγαλοτράπεζα των Η.Π.Α. την εποχή που η δική τους "κρίση" ήταν πρώτη είδηση τα χρυσά αγόρια έπαιρναν μπόνους;

Έχω μια απορία. Οι διευθυντές αυτοί άραγε δεν έχουν καμία ευθύνη για τις μειώσεις κερδών; Αν όχι τότε καλά κάνουν και προσπαθούν με αυτό το τρόπο να παραμείνουν στη κερδοφορία. Αν όμως έχουν ... .

 

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι που καθημερινά απολύεται κόσμος από τις δουλείες τους αλλά τα κανάλια το κάνουν πρώτο θέμα μόνο αν είναι από δημόσια εταιρία.

Λες και αν μια ιδιωτική εταιρία απολύσει 100 άτομα είναι κάτι το διαφοτερικό.

 

Αυτό το διαβάζω σε πολλά ποστ σε διάφορα θέματα. Μέγα σφάλμα. Η αντιπαλότητα δεν είναι δημόσιο εναντίον ιδιωτικού τομέα. Όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ΝΑΙ, γιατί καλός η κακκός πιστεύω ότι η μείωση του προσωπικού θα έχει αποτελέσματα στον κλάδο και παράλληλα θα φέρουν μείωση χρεώσεων ( ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ )
Link to comment
Share on other sites

εγω γιαυτό απολύθηκα απο το γερμανό(κατάστημα)...έρχοταν οι επιθεωρητές και μας λέγαν γουστάρετε τη δουλειά; πρέπει να τα δώσετε όλα! ξεχάστε προσωπικά προβλήματα κλπ....και του λέω: είμαστε τόσο αναλώσιμοι εδώ πέρα όσο κρατά το ένα μελάνι στη διάρκεια ζωής των εκτυπωτών....και απολύθηκα τον άλλον μήνα.....σιγά τη δουλειά θα μου πείτε....αλλά τόση υποκρισία και θέατρο......οι franchise χτίζαν πολυκατοικίες τα χρυσά χρόνια και μεις ούτε να νοικιάσουμε ένα σπίτι λόγω αβεβαιότητας(όχι χρημάτων).....
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ΝΑΙ, γιατί καλός η κακκός πιστεύω ότι η μείωση του προσωπικού θα έχει αποτελέσματα στον κλάδο και παράλληλα θα φέρουν μείωση χρεώσεων ( ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ )

 

Μπορεις να εξηγησεις λιγο το σκεπτικο σου; Τι αποτελέσματα θα εχει στον κλαδο;

Τα γραφομενα του καθενος ειναι η αποψη του, δεν χρειαζεται να το τονιζουμε

Link to comment
Share on other sites

Ψήφησα ναι, για τον λόγο ότι ήμουν επιχειρηματίας (τώρα είμαι υπάλληλος) και γνωρίζω πολύ καλά τα έξοδα μιας επιχείρησης. έξοδα που δεν τα βλέπει ο καταναλωτής, βλέπει μόνο μια γυαλιστερή βιτρίνα και εμπόρευμα που εγώ πρέπει να πληρώσω τέλος του μηνά με επιταγή. δεν βλέπει επίσης το ΤΕΒΕ το ΙΚΑ, ρεύμα,νερό,ενοίκιο, έξοδα τραπεζικών λογαριασμών, (παρακράτηση 2% σε κάθε πώληση μεσώ πιστωτικής κάρτας) έξοδα λογιστή καταβολή ΦΠΑ. εάν λοιπόν έχεις 2 υπάλληλους ανάλογα με την προϋπηρεσία που έχουν, σου στοιχίζουν περίπου 1500 ευρό τον μηνά, (ελάχιστη περίπτωση άγαμου μαζί με ασφάλιση και μισθό) εάν λοιπόν αξιολογήσουμε όλα τα παραπάνω μπορούμε να δούμε ότι από τα περισσότερα δεν μπορούμε να κόψουμε. μπορούμε όμως να κόψουμε τον ένα υπάλληλο και να εξοικονομήσουμε 1500 ευρό τον μηνά, ειδικά όταν δεν μας αποδίδει ο υπάλληλος τα απαραίτητα έσοδα στην επιχείρηση μας. όλα τα παραπάνω τα γράφω γνωρίζοντας ότι και εγώ σαν υπάλληλος μπορεί να δω τον γκισέ του ΟΑΕΔ πολύ σύντομα....
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Όσο αναπτύσσεται μία εταιρία και μάλιστα τεχνολογικού περιεχομένου, πολλές από τις λειτουργίες της αυτοματοποιούνται, βελτιώνονται, εξελίσσονται. Οπότε το προσωπικό που προσέλαβε για να προσφέρει αυτή την ανάπτυξη, αφού ολοκλήρωσε το έργο του, είτε θα πρέπει να αναλάβει νέο έργο, είτε να φύγει.

 

Σε εποχές επένδυσης, έρχονται νέα έργα και το προσωπικό ανάπτυξης παραμένει. Σε εποχές όπως η τρέχουσα, το διώχνεις. Όπως και προφανώς διώχνεις και τον κόσμο που σου είναι περιττός λόγω της βελτίωσης που σου έφεραν τα παραπάνω άτομα.

 

Θεωρώ λοιπόν, πως ορθώς έγινε ότι έγινε (στην εποχή που διανύουμε), αλλά αγνοώ την μακροπρόθεσμη επιβάρυνση της Cosmote από 120 άτομα x 14 μισθούς x Ν έτη, ώστε να μπορώ να κρίνω ορθότερα.

 

Άσχετα με το τι έγινε στην Cosmote, άτομα που δεν παράγουν έργο, πέρα από τη ζημιά που φέρουν σε έναν οργανισμό (εταιρία, επιχείριση, γραφείο, οτιδήποτε), παρασιτούν στα άτομα που αποδίδουν, οπότε καλό είναι να απομακρύνονται. Υπάρχουν οργανισμοί που αντί να τους διώχνουν και να προκαλούν απεργίες, τους απομονώνουν σε θέσεις που δεν επηρεάζουν το υπόλοιπο προσωπικό.

 

Επίσης λιγότερο προσωπικό, συνεπάγεται καλύτερη οργάνωση, ειδικά για άσχετους/μέτριους μάνατζερς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η ζωή έτσι, έτσι είναι ο καπιταλισμός. Θεωρεί το ανθρώπινο δυναμικό απλά μία ακόμα καταχώρηση στο βιβλίο εξόδων μιας επιχείρησης και μάλιστα πάνω-πάνω στη λίστα των περικοπών.

σωστά τα λες φίλε μου,και με όλον τον σεβασμό, το ότι η cosmote έχει τους περισσότερους συνδρομητές δεν σημαίνει ότι έχει και τα περισσότερα κέρδη. θα σου εξηγήσω με ένα παράδειγμα. η cosmote (όπως και όλες η εταιρείες κινητής) βασίζονται στα συμβόλαια κινητής για σημαντικό μερίδιο των κερδών τους, όταν τα νέα συμβόλαια μειωθούν, και γίνουν καρτοκινητα η εταιρεία αμέσως χάνει τα στάνταρ έσοδα της. αυτό βλέπω εγώ την σήμερον ήμερα όλοι θέλουν να απαλλαγούν από τα ''πάγια έξοδα'' τα καρτοκινητα δεν είναι κερδοφόρα για την εταιρεία. τα συμβόλαια έχουν το κέρδος . εγώ γνωρίζω έναν φίλο μου (επιχειρηματία ) ο οποίος είχε 26 γραμμές εταιρικό στην cosmote με μηνιαίους λογαριασμούς των 3000 ευρό , και λόγο πεσμένου τζίρου ακύρωσε όλες της γραμμές και της έκανε what's up και της έδωσε με τα ίδια νούμερα σε όλους τους υπάλληλους του και τους δίνει από μια κάρτα των 10 ευρό (της αγοράζει από κατάστημα γερμανίου και κόβει τιμολόγιο στην εταιρεία του και της περνάει στα έξοδα της εταιρείας) τον μηνά και μιλούν τώρα μεταξύ τους 600 λεπτά τον μηνά δωρεάν! 26 X 10 = 260 ευρό - 3000 = 2740 γλιτώνει τον μηνά! αυτός βεβαία δεν έχει απολήσει κανέναν υπάλληλο ακόμα άλλα βρήκε τρόπο να εξοικονομήσει χρήματα κάθε μηνά. ο χαμένος της υπόθεσης είναι η cosmote που έχασε 2740 ευρό τον μηνά από έναν πελάτη. πως να μην προχωρήσει σε απολύσεις; τον τρόπο σκέψης τον δικό του τον έχει εφαρμόσει η μίση ελλαδα με αποτέλεσμα η cosmote να έχει τους περισσότερους συνδρομητές ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗΣ με σημαντικά μειωμένα κέρδη απο άλλες χρόνιες. 2740 Χ 12 = 32,880 τα χρήματα που κέρδισε ο επιχειρηματίας τα διέθεσε για να κρατήσει τους υπάλληλους του!

 

Όσο αναπτύσσεται μία εταιρία και μάλιστα τεχνολογικού περιεχομένου, πολλές από τις λειτουργίες της αυτοματοποιούνται, βελτιώνονται, εξελίσσονται. Οπότε το προσωπικό που προσέλαβε για να προσφέρει αυτή την ανάπτυξη, αφού ολοκλήρωσε το έργο του, είτε θα πρέπει να αναλάβει νέο έργο, είτε να φύγει.

 

Σε εποχές επένδυσης, έρχονται νέα έργα και το προσωπικό ανάπτυξης παραμένει. Σε εποχές όπως η τρέχουσα, το διώχνεις. Όπως και προφανώς διώχνεις και τον κόσμο που σου είναι περιττός λόγω της βελτίωσης που σου έφεραν τα παραπάνω άτομα.

 

Θεωρώ λοιπόν, πως ορθώς έγινε ότι έγινε (στην εποχή που διανύουμε), αλλά αγνοώ την μακροπρόθεσμη επιβάρυνση της Cosmote από 120 άτομα x 14 μισθούς x Ν έτη, ώστε να μπορώ να κρίνω ορθότερα.

 

Άσχετα με το τι έγινε στην Cosmote, άτομα που δεν παράγουν έργο, πέρα από τη ζημιά που φέρουν σε έναν οργανισμό (εταιρία, επιχείριση, γραφείο, οτιδήποτε), παρασιτούν στα άτομα που αποδίδουν, οπότε καλό είναι να απομακρύνονται. Υπάρχουν οργανισμοί που αντί να τους διώχνουν και να προκαλούν απεργίες, τους απομονώνουν σε θέσεις που δεν επηρεάζουν το υπόλοιπο προσωπικό.

 

Επίσης λιγότερο προσωπικό, συνεπάγεται καλύτερη οργάνωση, ειδικά για άσχετους/μέτριους μάνατζερς.

πολύ καλά το έθεσες φίλε μου, μπράβο!

Edited by eLeKtriK EyE
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών (και ειδικά των κινητών) είναι από τους λίγους κλάδους που ακόμα αντέχουν. Δεν υπάρχει οικονομική λογική στην απόλυση των εργαζομένων, αλλά μάλλον πολιτική πιέσεων. Αν δηλαδή απολύει η Κοσμοτέ με τον φόβο μόνο της μελλοντικής πιθανής μείωσης κερδών, τι πρέπει να κάνει ο κάθε μικρομεσαίος καταστηματάρχης που όντως βλέπει το λουκέτο να πλησιάζει; Να τους διώξει όλους εδώ και τώρα ή να το παλέψει με νέες ιδέες και πιο ευέλικτες εμπορικές κινήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Οι εργαζόμενοι που διώχτηκαν απο την Cosmote δεν είχαν λόγο να διωχτούν καθώς ο όμιλος ΟΤΕ δεν είχε οικονομική ζημιά την τρέχουσα χρονική περίοδο. Καθαρές αποδοχές 650 εκατομύρια ευρώ σε περίοδο κρίσης ε, δεν είναι και λίγα. Τα Τσαμαζάκια του μεγάρου ΟΤΕ αποφάσισαν ως κλασικοί ΦΑΣΙΣΤΕΣ για να μην στεναχωρήσουν τους Γερμανούς αφεντικούς τους. Είναι κοντά ο καιρός που θα επιβάλλουν και στους εργαζόμενους του ΟΤΕ το αντίστοιχο του Χάι Χίτλερ το Χάι Τσαμάζ να ακούγετε κάθε μία ώρα στους χώρους εργασίας της εταιρείας. Για φανταστείτε τεχνικό του ΟΤΕ στον δρόμο με το αυτοκίνητο του ΟΤΕ και στις 12 το μεσσημέρι να βγαίνει απο το αυτοκίνητο και να χτυπά προσοχή, το χέρι πάνω και δυνατά να αναφωνίζει Χάι Τσαμάζ, Χάι Τσαμάζ, Χάι Τσαμάζ ........... Και για όσους δεν ξέρουν Τσαμάζ είναι ο νέος Διευθύνων Σύμβουλος του ΟΤΕ αυτός που απόλυσε τους ΕΛΛΗΝΕΣ εργαζόμενους γιατί του το είπαν οι Γερμανοί εργοδότες του. Εμπρός λοιπόν κύριε Τσαμάζ, διώχτε όλους τους Ελληνες και βάλτε Γερμανούς στη θέση τους. Αλλά είναι κοντά ο καιρός του ροπάλου και της πέτρας, για όλα τα Τσαμαζάκια που βρωμίσανε την Ελλάδα. Κάνε τώρα που μπορείς ακόμα κύριε Τσαμάζ, γιατί σε λίγο καιρό δεν θα μπορείς να κάνεις, αλλά θα σου κάνουνε. Και πονάει χωρίς σάλιο κύριε Τσαμάζ............ Edited by makhs8
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βλεπω ορισμενους να στηριζουν το "ναι" με επιχειρηματα και οχι με trolling posts :)

Παντως με η cosmote ειχε το 2009 650.000.000€ λειτουργικα κερδη.

Απελυσε 120 υπαλληλους, εαν υποθεσουμε μηνιαιο κοστος για τον καθενα 2.000 ευρω τοτε εχουμε 120x2.000x12= 2.880.000€. Δηλαδη μιλαμε εξοικονομησαν κονδυλια της ταξης του 0,0044% των λειτουργικων κερδων τους. Δεν ειμαι επιχειρηματιας, αλλα νομιζω οτι τα κερδη αυτα δεν δικαιολογουν τις απολυσεις

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα όχι και επεξηγώ.

Σε όλη αυτή την "κρίση" τελικώς φταίνε οι "κροίσοι".

Το να απολύεις κόσμο που σίγουρα δεν θα βρει κάπου αλλού δουλειά λόγω κρίσης είναι εγκληματικό.

Ας θυμηθούμε το παράδειγμα του Φόρντ και τους μισθούς που έδινε στους υπαλλήλους του.

Ας μην επεκταθώ γενικά για τις πολιτικές μείωσης εργατικού δυναμικού (απολύσεις) στην Ελλάδα καλύτερα διότι θα βγω εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυση των 120 ήταν και η σταγόνα στο ποτήρι μου, οπότε αποφάσισα να αποχωρήσω με 6 συνδέσεις από την Κοσμοτέ και να αλλάξω εταιρεία. Φίλε mathios άλλο μια μικρή επιχείρηση με έξοδα και βιοπάλη κι άλλο μια εταιρεία με κέρδη 650εκ ευρώ. Εσύ αν έβγαζες κέρδη και το business plan έλεγε ότι για τη διατήρηση των κερδών(θεωρητικά πάντα) πρέπει να διώξεις, ειδικά αυτή την περίοδο, θα το έκανες; Στην πράξη η Κοσμοτέ προσωπικά έμεινε με τα καλώδια στο χέρι όταν αποσυνδέθηκα από το δίκτυό της. Το αυτό ελπίζω και για άλλους.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Τωρα να λεμε την αληθεια την cosmote την οργανωσε και την εβαλε σε αναπτυξιακη τροχια ο Μαρτιγοπουλος ο οποιος απο την αρχη δεν ηταν διευθυνων συμβουλος,ο τσαμαζ ετοιμη την βρηκε....
Link to comment
Share on other sites

Η απόλυση των 120 ήταν και η σταγόνα στο ποτήρι μου, οπότε αποφάσισα να αποχωρήσω με 6 συνδέσεις από την Κοσμοτέ και να αλλάξω εταιρεία. Φίλε mathios άλλο μια μικρή επιχείρηση με έξοδα και βιοπάλη κι άλλο μια εταιρεία με κέρδη 650εκ ευρώ. Εσύ αν έβγαζες κέρδη και το business plan έλεγε ότι για τη διατήρηση των κερδών(θεωρητικά πάντα) πρέπει να διώξεις, ειδικά αυτή την περίοδο, θα το έκανες; Στην πράξη η Κοσμοτέ προσωπικά έμεινε με τα καλώδια στο χέρι όταν αποσυνδέθηκα από το δίκτυό της. Το αυτό ελπίζω και για άλλους.

 

Ελπιζω οταν σε πηραν τηλεφωνο να σε ρωτησουν γιατι θελεις να αλλαξεις εταιρεια να τους ειπες το λογο :lol: Αν γινει μαζικα αυτο θα παρουν τα χαμπαρια τους.Αλλα δεν το βλεπω να γινεται ποτε στην Ελλαδα τετοια κινηση...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι ο ιδιωτικός τομέας. Όσο για τους υπαλλήλους της κοσμοτέ, μέχρι τώρα ζούσαν σε "προστατευμένο περιβάλλον" και δεν τους καιγόταν καρφί για τους απολυμένους του πραγματικού ιδιωτικού τομέα. Τώρα μάλλον κατάλαβαν τί σημαίνει πραγματικά να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα. Λυπάμαι αν δεν αρέσουν αυτά που γράφω, όσοι όμως δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα θα συμφωνήσουν ότι είναι πέρα για πέρα αληθινά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Γίναμε όλοι οικονομολόγοι και manager!

 

Δεν το παίζω οικονομολόγος ούτε και manager, αλλά δε νομίζω και στην Cosmote να απολύσαν 120 άτομα και να θέλουν να πιστέψουμε ότι αν τους κρατούσαμε η εταιρεία θα κινδύνευε. Το Νόβα το κόψανε πολλοί το κινητάκι όμως δυστυχώς πολύ δύσκολα κόβεται. Η καθημερινότητά μας το έχει περάσει στο πετσί μας. Η Cosmote έχασε εμένα αλλά μπορεί να έχει κερδίσει 10 δυσαρεστημένους από τα άλλα δίκτυα.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ξεχνάνε ή χειρότερα δεν συνειδητοποιούν ότι ο εργαζόμενος είναι ταυτόχρονα και καταναλωτής, ο εργοδότης όταν απολύει κάποιον ταυτόχρονα αφαιρεί την αγοραστική του δύναμη από την αγορά, δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός υδραυλικός για να καταλάβεις ότι έχουμε πέσει σε έναν φαύλο κύκλο και ότι οι απολύσεις δεν είναι λύση αντιθέτως μας βυθίζουν στο βάλτο γρηγορότερα.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι ο ιδιωτικός τομέας. Όσο για τους υπαλλήλους της κοσμοτέ, μέχρι τώρα ζούσαν σε "προστατευμένο περιβάλλον" και δεν τους καιγόταν καρφί για τους απολυμένους του πραγματικού ιδιωτικού τομέα. Τώρα μάλλον κατάλαβαν τί σημαίνει πραγματικά να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα. Λυπάμαι αν δεν αρέσουν αυτά που γράφω, όσοι όμως δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα θα συμφωνήσουν ότι είναι πέρα για πέρα αληθινά...

 

Γι αυτο εχει επικρατησει ο φοβος,η ανασφαλεια,η απαισιοδοξια στους Ελληνες,καθε μερα θα ζεις με την αγωνια μη σε διωξουν καποια στιγμη και βρεθεις στο δρομο,γιατι ετσι γουσταρει η επιχειρηση,γιατι οι πολιτικοι δεν αναλαμβανουν την διαχειρηση της δοιηκησης ενως οργανισμου και τον ξεπουλανε για να αποφυγουν τις ευθυνες,να κερδιζουν τα φραγκα οι 30 εφοπλιστες και ο λαος να ειναι στο μεροκαματο η στην ανεργια.....αυτο θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παίζω οικονομολόγος ούτε και manager, αλλά δε νομίζω και στην Cosmote να απολύσαν 120 άτομα και να θέλουν να πιστέψουμε ότι αν τους κρατούσαμε η εταιρεία θα κινδύνευε. Το Νόβα το κόψανε πολλοί το κινητάκι όμως δυστυχώς πολύ δύσκολα κόβεται. Η καθημερινότητά μας το έχει περάσει στο πετσί μας. Η Cosmote έχασε εμένα αλλά μπορεί να έχει κερδίσει 10 δυσαρεστημένους από τα άλλα δίκτυα.

 

Δεν πήγαινε για σένα φίλε μου, και ούτε έχω και καμία όρεξη να υπερασπιστώ την Κοσμοτέ.

Απλά σήμερα στην Ελλάδα όλοι μιλάνε σαν να ξέρουν τα πάντα για την οικονομία. Από το πώς να κάνουν μια εταιρία να πηγαίνει καλύτερα, έως πως να μην χρεοκοπήσει η Ελλάδα.

Για την συγκεκριμένη εταιρία δεν μπορώ να ξέρω αν έπρεπε να μείνουν ή να φύγουν γιατί δεν έχω τα δεδομένα για να ξέρω! Και απορώ πως όλοι εδώ μέσα κάνουν σαν να ξέρουν επακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγαινε για σένα φίλε μου, και ούτε έχω και καμία όρεξη να υπερασπιστώ την Κοσμοτέ.

Απλά σήμερα στην Ελλάδα όλοι μιλάνε σαν να ξέρουν τα πάντα για την οικονομία. Από το πώς να κάνουν μια εταιρία να πηγαίνει καλύτερα, έως πως να μην χρεοκοπήσει η Ελλάδα.

Για την συγκεκριμένη εταιρία δεν μπορώ να ξέρω αν έπρεπε να μείνουν ή να φύγουν γιατί δεν έχω τα δεδομένα για να ξέρω! Και απορώ πως όλοι εδώ μέσα κάνουν σαν να ξέρουν επακριβώς.

 

Μερικά δεδομένα υπάρχουν όπως: Μεταξύ άλλων επισημάνθηκε ότι η Διοίκηση της εταιρείας έχει καθήκον να επαναπροσδιορίζει τις λειτουργίες και τις ανάγκες της σε ένα ιδιαίτερα δυσμενές περιβάλλον με στόχο να εξασφαλίσει τη βιωσιμότητά της και το μέλλον των εργαζομένων.

 

Τώρα αν είναι να κλείσει η Cosmote για 2,8 εκ. ευρώ, που πιστεύω το διαφημιστικό της budget και η "κοινωνική" ευθύνη ξεπερνούν κατά πολύ αυτό το νούμερο, με καθαρά κέρδη 650 εκ. ευρώ την προηγούμενη χρονιά, τί να πώ; Εβίβες.

 

Βέβαια υπάρχουν και άλλα δεδομένα που δεν τα γνωρίζουμε. Μπορεί να έβαλε χέρι η Μέρκελ για τις απολύσεις και να μην το ξέρουμε.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

"Με τον ανταγωνισμό να καλπάζει σε υψηλά επίπεδα και την οικονομική κρίση να έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό σε παγκόσμια κλίμακα, οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών προσπαθούν με κάθε τρόπο και κόστος - από ότι φαίνεται- να αντεπεξέλθουν στα νέα δεδομένα της εποχής. "μιλαμε για τον ανταγωνισμο των καρτελ?χρειαζεται μειωμενο προσωπικο ωστε να συμφωνισει με τις αλλες εταιριες?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να διαβάσω τα προηγούμενα post, θα το κάνω ίσως αύριο.

Εγώ ερωτώ, έστω ότι απολύει 20 υπαλλήλους με 1200€ μισθό (μαζί με ασφάλεια). Αυτό είναι 24000€ το μήνα. Με 24000€ σώνονται με τα τόσα εκατομμύρια € διαφημίσεις που κάνουν κάθε μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Η φήφος μου είναι ναι γιατί πιστεύω οτι για να κάνουνε απολύσεις υπάρχει κάποιο πλάνο και δεν τα κάνουνε κατά τύχη

όλοι εμείς δεν γίνεται να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται στο παρασκήνιο.

 

Το θλιβερό δεν είναι που απολύθηκε κόσμος, το θλιβερό είναι που κάθεστε και μαλώνετε για de facto πράγματα

 

γρίφος; είναι οικονομική... την βιώνουμε έντονα στην ελλάδα αλλά και στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο

τι είναι ;;;

 

υγ; επιτρέπω ένα off topic σχόλιο στον εαυτό μου, μην ξενερώνετε.. όλη η ιδέα του καπιταλισμού είναι διεφθαρμένη στον πυρήνα της. :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...