Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ kingston εχω 8 gb class 4. Βασικά πάει πιο γρήγορα από επιδόσεις αλλά τρώει καμια φλασια στο ξεκινημα εφαρμογης καμια φορά.. τωρα με το βιντεο δεν ξερω τι μπορει να παιζει? Ααα και επισης πως βγαινει αυτη η αναθεματισμενη δονηση στο keyboard? Μονο ρυθμιση για την διαρκεια δονησης βρισκω. Για να την βγάλω τελειως δεν μπορεσα

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

μενου-ρυθμισεις-γλωσσα και πληκτρολογιο-htc ime mod-sound&vibration-τικαρεις το custom vibration length και απο κατω πληκτρολογεις στο vibration length ''0''

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Μακραν ο καλύτερος συνδυασμός ειναι η ΙnsertCoin με data2ext, με partitions Fat+Ext4+Ext4+Swap. Το κινητό ειναι ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες. Με 200 εφαρμογές μέσα δεν κολλάει πουθενά.Ενα προβληματάκι εχω με τα βίντεο, αλλα θα το βρω που θα παει...

 

 

Υ.Γ. Μετα απο τοσο καιρο με HD Roms, ακομα και γρηγοροτερη Rom να βρω αλλα με το απλο sense, δεν θα την αντέξω. Once you go HD, you cannot go back.

 

καλα ποσες εφαρμογες εχεις βαλει...???? τι παραπανω εχεις απο εμας με τις 70...??? :)

εκτος αν εχεις κ παιχνιδια..!!!

 

Σιγουρα δεν γυρνας στο παλιο sense μετα απο hd....!!!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καλα ποσες εφαρμογες εχεις βαλει...???? τι παραπανω εχεις απο εμας με τις 70...??? :)

εκτος αν εχεις κ παιχνιδια..!!!

 

Σιγουρα δεν γυρνας στο παλιο sense μετα απο hd....!!!

 

Έχει ένα πρόβλημα το follow του appbrain μου. Ενω έχω δηλώσει η λίστα με τις εφαρμογές μου να ειναι public, αν ψαξεις να με βρεις, δεν με βγάζει :(

 

Απ την άλλη, αν το καλοσκεφτείς, το απλο app2SD+ που ειναι και το πιο γρήγορο, χωράει καμια 150αριά εφαρμογές. Αν ειναι να βάλεις μονο 70, γιατι να ψάχνεσαι με data2κάπου, και να κάνεις το κινητό πιο αργό;

 

Για να βλέπεις ότι εχεις 1GB internal memory, ενω θα χρησιμοποιησεις το πολύ 200ΜΒ?

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα πρόβλημα το follow του appbrain μου. Ενω έχω δηλώσει η λίστα με τις εφαρμογές μου να ειναι public, αν ψαξεις να με βρεις, δεν με βγάζει :(

 

Απ την άλλη, αν το καλοσκεφτείς, το απλο app2SD+ που ειναι και το πιο γρήγορο, χωράει καμια 150αριά εφαρμογές. Αν ειναι να βάλεις μονο 70, γιατι να ψάχνεσαι με data2κάπου, και να κάνεις το κινητό πιο αργό;

 

Για να βλέπεις ότι εχεις 1GB internal memory, ενω θα χρησιμοποιησεις το πολύ 200ΜΒ?

 

οχι απλα εχω μεσα 2-3 gps κ πιανουν πολυ... οσο για τισ εφαρμογες καθε μερα βαζω κ κατι αλλο... παντως πολυ θα ηθελα να δω την λιστα σου ετσι απο περιεγεια...!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου στην συζητήση περι Data2xxxxxx

 

Εχω δοκιμάσει όλα τα data2κάπου...με πολλές διαφορετικές roms (μονο με sense). RCMix, AuraxSense, ReflexHD, Leedroid, Cool, Insercoin.

 

Ο χειρότερος συνδυασμός που ειδα ποτέ ήταν Leedroid με data2whatever. Το κινητό ηταν πιο αργό κι απ την καθυστέρηση.

 

Ο δευτερος καλυτερος συνδυασμός ειναι η StarBurst με data2SD, αν και μετα απο εγκατάσταση πολλών εφαρμογών ειχε lag.

 

Μακραν ο καλύτερος συνδυασμός ειναι η ΙnsertCoin με data2ext, με partitions Fat+Ext4+Ext4+Swap. Το κινητό ειναι ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες. Με 200 εφαρμογές μέσα δεν κολλάει πουθενά.Ενα προβληματάκι εχω με τα βίντεο, αλλα θα το βρω που θα παει...

 

Υ.Γ. Μετα απο τοσο καιρο με HD Roms, ακομα και γρηγοροτερη Rom να βρω αλλα με το απλο sense, δεν θα την αντέξω. Once you go HD, you cannot go back.

 

Κι εγώ με τη σειρά μου, έτυχε να δοκιμάσω πρώτα την RCMix με DATA2EXT και σε αντίθεση με άλλους, δεν είχα/έχω κανένα πρόβλημα. Οπότε και δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό είτε να την βγάλω ή να κάνω δοκιμή με κάποια άλλη και κυρίως με την ΙnsertCoin που διάβαζα καλά σχόλια.

Ούτε lag, ούτε τίποτα, εκτός από αυτό που είχα γράψει λίγες μέρες νωρίτερα ότι μία φορά τη βδομάδα χρειάζεται να κάνω ένα reboot, γιατί φαίνεται να κολλάει η CPU στο 100%. Έχω παρατηρήσει ότι μου το κάνει ΠΑΝΤΑ μετά από update εφαρμογών από το Market και πάντα κοντά στη μία βδομάδα όπως έγραψα παραπάνω, όχι νωρίτερα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μ' ενοχλεί κιόλας.

 

Μετά από μία βδομάδα που είχα αφήσει λίγο τον κόσμο του Android και χάθηκα σ' αυτόν του Dragon Age 2 :lol: πριν από λίγο είδα ότι ο robocik έβγαλε την 1η Sense ported rom για Desire, με 3.2. Απλά όπως γράφει υπάρχουν κάποια θεματάκια με το Wi-Fi και την camera, χώρια τα όσα ίσως αναφέρουν όσοι τη δοκιμάσουν.

Σίγουρα θα είναι η επόμενη rom που θα περάσω (μιας και είμαι fan του Sense) μόλις γίνει stable και φυσικά υπάρξει υποστήριξη για DATA2EXT ή τουλάχιστον ap2SD.

Μετά από 1Gb of internal memory, δύσκολα ξαναπηγαίνεις σε κάποια με 130Mb :p

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου στην συζητήση περι Data2xxxxxx

 

Εχω δοκιμάσει όλα τα data2κάπου...με πολλές διαφορετικές roms (μονο με sense). RCMix, AuraxSense, ReflexHD, Leedroid, Cool, Insercoin.

 

Ο χειρότερος συνδυασμός που ειδα ποτέ ήταν Leedroid με data2whatever. Το κινητό ηταν πιο αργό κι απ την καθυστέρηση.

 

Ο δευτερος καλυτερος συνδυασμός ειναι η StarBurst με data2SD, αν και μετα απο εγκατάσταση πολλών εφαρμογών ειχε lag.

 

Μακραν ο καλύτερος συνδυασμός ειναι η ΙnsertCoin με data2ext, με partitions Fat+Ext4+Ext4+Swap. Το κινητό ειναι ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες. Με 200 εφαρμογές μέσα δεν κολλάει πουθενά.Ενα προβληματάκι εχω με τα βίντεο, αλλα θα το βρω που θα παει...

 

 

Υ.Γ. Μετα απο τοσο καιρο με HD Roms, ακομα και γρηγοροτερη Rom να βρω αλλα με το απλο sense, δεν θα την αντέξω. Once you go HD, you cannot go back.

 

Κι εγώ με τη σειρά μου, έτυχε να δοκιμάσω πρώτα την RCMix με DATA2EXT και σε αντίθεση με άλλους, δεν είχα/έχω κανένα πρόβλημα. Οπότε και δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό είτε να την βγάλω ή να κάνω δοκιμή με κάποια άλλη και κυρίως με την ΙnsertCoin που διάβαζα καλά σχόλια.

Ούτε lag, ούτε τίποτα, εκτός από αυτό που είχα γράψει λίγες μέρες νωρίτερα ότι μία φορά τη βδομάδα χρειάζεται να κάνω ένα reboot, γιατί φαίνεται να κολλάει η CPU στο 100%. Έχω παρατηρήσει ότι μου το κάνει ΠΑΝΤΑ μετά από update εφαρμογών από το Market και πάντα κοντά στη μία βδομάδα όπως έγραψα παραπάνω, όχι νωρίτερα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μ' ενοχλεί κιόλας.

 

Μετά από μία βδομάδα που είχα αφήσει λίγο τον κόσμο του Android και χάθηκα σ' αυτόν του Dragon Age 2 :lol: πριν από λίγο είδα ότι ο robocik έβγαλε την 1η Sense ported rom για Desire, με 3.2. Απλά όπως γράφει υπάρχουν κάποια θεματάκια με το Wi-Fi και την camera, χώρια τα όσα ίσως αναφέρουν όσοι τη δοκιμάσουν.

Σίγουρα θα είναι η επόμενη rom που θα περάσω (μιας και είμαι fan του Sense) μόλις γίνει stable και φυσικά υπάρξει υποστήριξη για DATA2EXT ή τουλάχιστον ap2SD.

Μετά από 1Gb of internal memory, δύσκολα ξαναπηγαίνεις σε κάποια με 130Mb :p

 

Καλησπέρα, εγώ παντός με InsertCoin 2.0.1 και D2EXT με fat32-ext4x2 και swap είχα κολλήματα σε σχέση με την InsertCoin 2.0.0 A2SD με fat32-ext4 που είχα δοκιμάσει πριν. Έτσι επέστρεψα στην A2SD.

Η κάρτα μου είναι 8gb class6 Transcend και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ίσως λόγο του controller που χρησιμοποιεί έχει lag με ότι D2ext/whatever/sd έχω βάλει σε διάφορες rom.

Άλλοι χρήστες λένε ότι δεν έχουν lag με κάρτα άλλης μάρκας στην InsertCoin πχ.

Και κάτι ακόμα, έχει δοκιμάσει κάποιος το θέμα themediazDHD1.4a_for_1.9.5 στην 2.0.1 D2EXT? Μετά το reboot από recovery κόλλησε στην άσπρη οθόνη εκκίνησης. Στην 2.0.0 A2SD κανένα πρόβλημα.

Edited by Ekotas
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, έχει δοκιμάσει κάποιος το θέμα themediazDHD1.4a_for_1.9.5 στην 2.0.1 D2EXT? Μετά το reboot από recovery κόλλησε στην άσπρη οθόνη εκκίνησης. Στην 2.0.0 A2SD κανένα πρόβλημα.

 

κ εγω μια απο τα ιδια... μου κολλησε κ δεν εκανε τπτ.....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=929862

αυτο κανει για την 2.0.0.....????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Τι rom μου συστηνετε?

Αυτα που θεωρω απαραιτητα ειναι:

1)καλη αυτονομια μπαταριας

2)σταθερο data2sd (εχω 8gb class4)

3)αν γινεται να μην ειναι sense (ωστε να ειναι πιο ελαφρυα) αφου χρησιμποιοω launcherpro

4)καλο σημα wifi (με την oxygen ειχα ασθενεστερο σημα σε σχεση με starburst που εχω τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες η τελευταία leedroid είναι η 2.3d??Εδώ και τόσο καιρό??Κάθε πότε βγάζει update αυτός??Thanks!

 

Το ψιλοπαρατησε το desire ο Lee τωρα που αρχισε ''δουλεια'' με το HD...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω την Starbusrt για κανένα 20ήμερο ....όλα καλά εάν εξαιρέσω κάτι κολληματάκια που δεν τα είχα με την official αλλά σήμερα πήγα να τραβήξω video για πρώτη φορά με αυτήν την rom αλλά δεν ξεκινάει την εγγραφή...ακούγεται το κλείστρο αλλά ο χρόνος επάνω δεν ξεκινάει και δεν κάνει εγγραφή! έχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Έχω εγώ.Starburst sucks for video.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Τι rom μου συστηνετε?

Αυτα που θεωρω απαραιτητα ειναι:

1)καλη αυτονομια μπαταριας

2)σταθερο data2sd (εχω 8gb class4)

3)αν γινεται να μην ειναι sense (ωστε να ειναι πιο ελαφρυα) αφου χρησιμποιοω launcherpro

4)καλο σημα wifi (με την oxygen ειχα ασθενεστερο σημα σε σχεση με starburst που εχω τωρα)

 

Εδω κ παρα πολυ καιρο εχω cyanogen mod και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Και ειναι και ginger nosense rom.:)

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να περάσω την insertcoinHD data2sd και κόλλησε στηνν οθόνη HTC kana μισάωρο.Είχα κα΄νει όλα τα wipes.Τι μπορεί να έκανα λάθος;

Μήπως να την ξανακατεβάσω;

 

To md5 πάντως ήταν Ο.Κ.

Μήπως φταίει ότι το signature verificationήταν of;

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Συγνώμη εάν σας έχω ζαλίσει λίγο με τις ερωτήσεις, αλλά είναι η πρώτη φορά που δουλεύω Android. Όταν κάνω εξαγωγή επαφών στην SD για backup και μετά αφού προσθέσω ή αφαιρεσω κάποιες και κάνω πάλι εισαγωγή στην sd, σβήνει τα προηγούμενα ή με ρωτάει τι θέλω να κάνω; Το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω αν θα σβήσει τα προηγούμενα ή θα περάσει πάλι όλες τις επαφές και θα είναι έτσι 2 φορες.
Link to comment
Share on other sites

Για ολους εσας που θελετε ενα καλο προγραμμμα να διαχειριζεστε τις επαφες σας τα μηνυματα σας κ.α ειναι το Myphoneexplorer ( ενα google search) . Οσοι ειχατε παλια ericson θα το ξερετε !

Απλα θελει λιγο παραμετροποιηση το τι θα συγχρονιζετε.

Εγω π.χ εχω επιλεξει να συγχρονιζει μονο τον τηλ καταλογο και οχι facebook google k.a

Δοκιμαστε το και θα δειτε οτι θα σας λυσει τα χερια και σαν backup.

 

*** Το ξερω οτι δεν ανηκει σε αυτο το τοπικ η απαντηση αλλα ..... ****

Edited by Operater
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου είναι 8gb class6 Transcend και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ίσως λόγο του controller που χρησιμοποιεί έχει lag με ότι D2ext/whatever/sd έχω βάλει σε διάφορες rom.

 

Καλημερα. Και εγω transcend 8g class 6 εχω αλλα δεν εχω δει ιδιαιτερα προβληματα στην ταχυτητα με data2sd/whatever(ext δεν εχω βαλει ποτε). Μια μικρη πτωση παντα βλεπω με αυτα τα scriptακια αλλα κατι τετοιο ειναι μαλλον αναμενομενο. Συνηθως κανω overclock / undervolt απο setcpu που σε αυτες τις περιπτωσεις βοηθαει.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το verification πρέπει να είναι off, αν και από μόνο του έτσι είναι. Άλλες λεπτομέρειες, όπως τι ext έχεις; Χρειάζεται δυο ext4. Μπες στο wiki σαιτ της να δεις πώς και βέβαια sd class4......

 

Τι στο καλό.Στο wiki σαιτ δεν είδα εγώ κάτι τέτοιο.

 

Απότι βλέπω μάλλον ήθελε ένα ext4 ενώ εγώ είχα ένα ext3 αν και λέει ότι δεν είναι απαραίτητο.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για ολους εσας που θελετε ενα καλο προγραμμμα να διαχειριζεστε τις επαφες σας τα μηνυματα σας κ.α ειναι το Myphoneexplorer ( ενα google search) . Οσοι ειχατε παλια ericson θα το ξερετε !

Απλα θελει λιγο παραμετροποιηση το τι θα συγχρονιζετε.

Εγω π.χ εχω επιλεξει να συγχρονιζει μονο τον τηλ καταλογο και οχι facebook google k.a

Δοκιμαστε το και θα δειτε οτι θα σας λυσει τα χερια και σαν backup.

 

*** Το ξερω οτι δεν ανηκει σε αυτο το τοπικ η απαντηση αλλα ..... ****

 

Πολύ χρήσιμο και πολύ βολικό πρόραμμα σ' ευχαριστώ για την υπόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω soff και βαλω oxygen hboot ποσο χώρο περίπου κερδίζω? Θυμαμαι παλιοτερα που ο jastonas είχε γραψει για 330mb. Μαζι με το a2sd+ χωραει ανάλογες εφαρμογες με data2sd + partition 1gb ή ειναι πολύ λιγότερο?
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω soff και βαλω oxygen hboot ποσο χώρο περίπου κερδίζω? Θυμαμαι παλιοτερα που ο jastonas είχε γραψει για 330mb. Μαζι με το a2sd+ χωραει ανάλογες εφαρμογες με data2sd + partition 1gb ή ειναι πολύ λιγότερο?

Όντως θα έχεις περίπου 330MB. Με το data2sd μάλλον έχεις περισσότερο χώρο, αλλά με το hboot έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις διότι οι εφαρμογές δεν πηγαίνουν στην sd αλλά στο internal storage του κινητού το οποίο είναι πιο γρήγορο από της sd. Η oxygen 2.0.1 υποστηρίζει a2sd και όχι a2sd+ (νομίζω έχουν διαφορές).

Απλώς, πρόσεχε λίγο με το hboot γιατί εγώ δοκίμασα την 1η φορά και κόλλησε στην αρχή και έχασα 20 χρόνια από τη ζωή μου. Θεωρητικά υπάρχει πιθανότητα να brickάρεις το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Οι επιδόσεις είναι και ο λόγος που το σκέφτομαι αλλα έχω καλομάθει και με τον πολύ χώρο του data2sd και είμαι σε δίλημμα...

Παίζει να το δοκιμάσω με την oxy 1.0.4 που είναι και a2sd+. Ουτως η αλλως το 2.3.3 δεν με εχει ενθουσιάσει και ιδιαίτερα. Αν εξαιρέσω την πολύ καλύτερη επίδοση σε παιχνίδια και το πληκτρολόγιο κατά τα άλλα είναι περίπου ίδιο με το 2.2.1. Συν του ότι έχει και θεματάκι με τα videos..

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Οι επιδόσεις είναι και ο λόγος που το σκέφτομαι αλλα έχω καλομάθει και με τον πολύ χώρο του data2sd και είμαι σε δίλημμα...

Παίζει να το δοκιμάσω με την oxy 1.0.4 που είναι και a2sd+. Ουτως η αλλως το 2.3.3 δεν με εχει ενθουσιάσει και ιδιαίτερα. Αν εξαιρέσω την πολύ καλύτερη επίδοση σε παιχνίδια και το πληκτρολόγιο κατά τα άλλα είναι περίπου ίδιο με το 2.2.1. Συν του ότι έχει και θεματάκι με τα videos..

Πάντως, εγώ είδα μεγάλη αισθητή διαφορά στις επιδόσεις. Είχα 2.0.1 με data2whatever και τώρα έχω 2.0.1. με hboot. Μάλιστα, παρατηρώ ότι με τον LauncherPro που έχω εγκαταστήσει είναι ακόμα πιο γρήγορο σε απόκριση το κινητό. Ο χώρος με hboot είναι 338MB.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ.Starburst sucks for video.

ξεκόλλησε τελικά και τραβάει τώρα βιντεο! δεν ξέρω τι έγινε!

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...