Jump to content

Γυαλιά ηλίου


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν άκυρες οι τιμές λόγω δυσκολίας φακών.

Το κατάστημα που θα έβρισκε τους ακοπους OAKLEY βρίσκει μόνο από μια εταιρεία SOLA με 2 προτάσεις:

80€ για Polarized με ΦΙΛΤΡΑ και 50€ χωρίς. Δυστυχώς δεν έχει με καθρέπτη.

 

Το άλλο κατάστημα προτείνει από την Eselor :

80€ για Polarized με ΦΙΛΤΡΑ ή 65€ με καθρέπτη με ΦΙΛΤΡΑ, χωρίς polarized.

Νομίζω η λύση στα 65€ είναι η καλύτερη για μένα, καθώς έχει και τον καθρέπτη που με ενδιαφέρει.

80€ είναι και αρκετά τα χρήματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συμφωνω μαζι σου.ο καθρεφτης κανει δουλεια,οχι σαν του πολαριζε ομως εχει μια ανακλαση της ακτινοβολιας και κοβει λιγο την ανακλαση .

η sola ειναι θυγατρικη της zeiss.ειναι καλη εταιρεια και πριν λιγα χρονια εβγαζε τα γυαλια της ναικ.ειχα τετοια γυαλια.τωρα η ναικ ειναι με φακους της marchon .η esselor ειναι καλη εταιρεια και αυτη που μαζι με την rodenstock που κατασκευαζει τα γυαλια της porsche θα τις βρεις παντου.ποια ειναι καλυτερη?οσους οπτικους εχω ρωτησει ο καθενας εχει αλλη γνωμη.και ας εχουν απο ολες τις εταιρειες.οποτε σημασια εχει να δοκιμασεις και να σχηματισεις μονος σου μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα.

Να ρωτησω λιγο κατι,εχω αυτα τα γυαλια http://www.raybanssunglassesoutlet.com/ray-ban-cats-4125-whiteblack-sunglasses-with-rb-logo-on-temple-p-138.html

 

Μπορω να αλλαξω τον ασπρο σκελετο μπροστα και στην θεση του να μπει πχ ενας μαυρος?

Γινεται η μπα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου.ο καθρεφτης κανει δουλεια,οχι σαν του πολαριζε ομως εχει μια ανακλαση της ακτινοβολιας και κοβει λιγο την ανακλαση .

η sola ειναι θυγατρικη της zeiss.ειναι καλη εταιρεια και πριν λιγα χρονια εβγαζε τα γυαλια της ναικ.ειχα τετοια γυαλια.τωρα η ναικ ειναι με φακους της marchon .η esselor ειναι καλη εταιρεια και αυτη που μαζι με την rodenstock που κατασκευαζει τα γυαλια της porsche θα τις βρεις παντου.ποια ειναι καλυτερη?οσους οπτικους εχω ρωτησει ο καθενας εχει αλλη γνωμη.και ας εχουν απο ολες τις εταιρειες.οποτε σημασια εχει να δοκιμασεις και να σχηματισεις μονος σου μια γνωμη.

 

Ξέχασα να αναφέρω τα νεώτερα.

Τελικά χρειάστηκε μια βδομάδα για να ετοιμάσουν τους Eselor καθρεπτιζε φακούς, στα 65€.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και να πω την αλήθεια, δεν βλέπω διαφορά με τους πολαριζε που είχα πριν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Να ρωτησω λιγο κατι,εχω αυτα τα γυαλια http://www.raybanssunglassesoutlet.com/ray-ban-cats-4125-whiteblack-sunglasses-with-rb-logo-on-temple-p-138.html

 

Μπορω να αλλαξω τον ασπρο σκελετο μπροστα και στην θεση του να μπει πχ ενας μαυρος?

Γινεται η μπα?

 

Ευχαριστω

 

σιγουρα θα γινεται αλλα δεν νομιζω να σε συμφερει. πηγαινε στο καταστημα που τα πηρες και ρωτησεδεν εχεις να χασεις και τιποτα

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα γινεται αλλα δεν νομιζω να σε συμφερει. πηγαινε στο καταστημα που τα πηρες και ρωτησεδεν εχεις να χασεις και τιποτα

 

Θα ειναι ακριβα ε..κ γω το σκεφτηκα αυτο.

Μια προσπαθεια ομως θα την κανω.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μια ερωτηση εχω αν ξερει καποιος. Θελω να παρω γυαλια ηλιου ray-ban απο καταστημα. Εχω παει σε αρκετα και σε ολα ανοιγουν τα συρταρια τους μου τα δειχνουν, τα βγαζουν απο τη βιτρινα μου τα δειχνουν, τα πιο πολλα ειναι λερωμενα, καποια θελουν σφιξιμο και λογικο αφου ειναι εκθεσιακα και τα φορανε παρα πολλοι. Οταν ομως διαλεξω καποιο, θα μου δωσουν ενα απο αυτα τα εκθεσιακα! Υπαρχει περιπτωση ή τροπος να παρω σφραγισμενα, σε σφραγισμενο κουτι, να μην εχουν ανοιχτει καθολου? Μπορει να λεω και βλακειες δεν ξερω, δεν εχω εμπειρια στο θεμα γιαυτο ρωταω. Αλλα τα χρηματα ειναι πολλα για να σου δινουν ενα προιον εκθεσιακο ουσιαστικα, ψιλομεταχειρισμενο χωρις να εισαι και σιγουρος για την προελυση και την αυθεντικοτητα του. Ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι!

 

σε όσα καταστήματα οπτικων έχω πάει, έτσι λειτουργούν! 2 φορές έχω πάρει rayban (πάνω από 10 σύνολο στην οικογένεια) και πάντα όλα ήταν κομπλέ! καμιά γρατζουνιά στο φακό, στο σκελετό! ΠΑΝΤΑ με τα καρτελάκια γνησιότητας, όπως επίσης και με τις original θήκες! και σε καλές τιμές(μείωση του αρχικού ποσού)!

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε μιλησα για γρατσουνιες, αυτο ελειπε! Οι αυθεντικες θηκες και τα πανακια σφραγισμενα δε μου λενε τιποτα... Γυαλια παιρνω και αυτα πληρωνω, η θηκη τι κοστος μπορει να εχει? Δεν αμφισβητω οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες εχουν αυθεντκα γυαλια, αλλα ειμαι και καχυποπτος γιατι πολλα εχουμε δει και οι καιροι ειναι δυσκολοι... Στο κατω κατω οταν αγοραζω κατι καινουριο ειτε ειναι κινητο ειτε τηλεοραση ειτε γυαλια ειτε laptop θελω να ειναι σφραγισμενο (και τα γυαλια να μην τα εχουν φορεσει εκατονταδες πριν!). Ειναι υπερβολικο?
Link to comment
Share on other sites

@dat

Γιατί τα ρούχα που αγοράζεις συσκευασμένα τα παίρνεις;;;

Σε κατανοώ εν μέρη! από την άλλη ray-ban ψωνίζεις... άσχετο πήρα το καλοκαίρι Gucci (χρυσό χρώμα, στυλ ray-ban) από 350€ σε μισή τιμή κάπου 170€

 

Αξίζει να ψάξεις κι άλλες επιλογές εκτός από ray-ban, ακόμα κι αν δώσεις κάτι παραπάνω. Υπάρχουν λίγο πιο παλιά μοντέλα (Tom Ford, DG, κτλ) που τα δίνουν σε καλές τιμές κι ας είναι και περσινά μοντέλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Ξέρετε αν υπάρχει καταστημα με στοκ γυαλιά και παλιά μοντελα;

 

To προωθώ ξανά μετά από καιρό, γιατί με ενδιαφέρει και εμένα ( ένας γνωστός μου πήρε ένα ωραίο επώνυμο κομμάτι από το αεροδρόμιο και φθηνό! 25€ με έκπτωση φυσικά) ...οπότε αν υπάρχει καμία άκρη στην Αθήνα-Πειραιά κανένα μαγαζί που να έχει στοκ ή περσινά μοντέλα σε καλές τιμές ενημερώστε να μάθουμε.

 

edit

κάτι γυαλιά Von zipper...τι λένε ρε παιδιά ( εγώ δεν τα ήξερα ) αξίζουν?

Edited by max_iths
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα καλύτερα γυαλιά ηλίου που έχω πάρει ως τώρα:

Ray-Ban Tech RB8301 - 004/N8

Carbon Fiber/Titanium Gunmetal Frame, Grey Blue Polarized Lens

http://www.ray-ban.com/_repository/_resources/_collections/sun/RB8301/004_N8/_large_760_430/004_N8.png

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@mol Τα αγόρασα πέρυσι τέτοια εποχή από το Πριγκηπάτο της Ανδόρρας για Ε105. Στην Ελλάδα η προτεινόμενη λιανική τιμή είναι γύρω στα Ε225 αλλά πλέον τα βρίσκει κανείς ~Ε170.

Πρόκειται για πανάλαφρα, ανθεκτικά και με εξαιρετικούς φακούς, γυαλιά ηλίου σε κλασσική γραμμή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σημερα,καθως επλενα τα γυαλια μυωπιας μου με υγρο πιατων συμφωνα με τις οδηγιες του οπτικου μου ηρθε μια ιδεα που δεν ξερω αμα ειναι καλη ή κακη.Εχοντας δει οτι τα ποτηρια αστραφτουν οταν τα πλενω στο πλυντηριο πιατων,σκευτηκα την επομενη φορα να βαλω και τα 2 ζευγαρια γυαλιων(μυοπιας,ηλιου/μυοπιας) στο πλυντηριο πιατων για να καθαρισει αποτελεσματικα ολη η λιπαροτητα,οι δαχτυλιες και η θολουρα των φακων.Οι σκελετοι ειναι μεταλλικοι και οχι πλαστικοι,οποτε φανταζομαι οτι δεν υπαρχει κυνδινος να λιωσουν ή να παραμορφωθουν απο της υψηλες θερμοκρασιες.Φοβαμαι ομως μηπως η υψηλη πιεση του νερου,οι ατμοι κατα την διαρκεια του κυκλου στεγνωματος και τα χυμικα απο τις ταμπλετες απορρυπαντικου σκουριασουν τον σκελετο και προκαλεσουν γρατζουνιες ή θολουρα στους φακους.Τι προτινετε?Να τα βαλω στο αυτοματο προγραμμα μαζι με τα υπολοιπα πιατα,να τα βαλω στο συντομο προγραμμα 45 βαθμων που ειναι μονο για ποτηρια και γυαλικα ή να μην το ρισκαρω καθολου?Το εχει δοκιμασει κανεις?Αν ναι πειτε εμπειριες. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην το δοκιμάσεις. Μπορεί τα κρύσταλλα να αντέξουν έναν κύκλο πλυσίματος στο πλυντήριο πιάτων όμως κανείς δε σου εγγυάται ότι θα συμβεί το ίδιο και στον σκελετό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με υγρό πιάτων πρώτη φορά ακούω. Εγώ ποτέ δεν τα έχω καθαρίσει με τίποτε άλλο πλην χαρτί κουζίνας ή βαμβακερό άσπρο φανελάκι. Και έχω γυαλιά με πλαστικό και κρύσταλλο. Βέβαια τα φοράω όλη μέρα και δεν λερώνουν παρά μόνο στα επιρρινια. Όταν δύο τρεις φορές το χρόνο μπλέξω με τα λάδια και πιτσιλιστουν τότε τα καθαρίζω καλά και ίσως τα βάλω κάτω από τη βρύση.

 

Κατ' εμέ αν τα προσέχεις στο βάλε βγάλε και στο χειρισμό τότε δεν μπλέκεις με περίεργες μεθόδους καθαρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Με υγρό πιάτων πρώτη φορά ακούω. Εγώ ποτέ δεν τα έχω καθαρίσει με τίποτε άλλο πλην χαρτί κουζίνας ή βαμβακερό άσπρο φανελάκι. Και έχω γυαλιά με πλαστικό και κρύσταλλο. Βέβαια τα φοράω όλη μέρα και δεν λερώνουν παρά μόνο στα επιρρινια. Όταν δύο τρεις φορές το χρόνο μπλέξω με τα λάδια και πιτσιλιστουν τότε τα καθαρίζω καλά και ίσως τα βάλω κάτω από τη βρύση.

 

Κατ' εμέ αν τα προσέχεις στο βάλε βγάλε και στο χειρισμό τότε δεν μπλέκεις με περίεργες μεθόδους καθαρισμού.

 

O οπτικος που τα πηρα μου ειπε οτι αμα λερωσουν πολυ και δεν καθαριζουν τελειως με το στεγνο πανι,να βαζω λιγο υγρο πιατων και λιγο νερο στους φακους μεχρι να αφρισει λιγο και να τους τριβω με τα χερια και υστερα να τα ξεπλενω κατω απο την βρυση και να τα στεγνωνω αμεσως με το πανι.Οσο και να προσεξω,παντα υπαρχει μια φυσικη ρυπανση στα γυαλια απο δαχτυλιες που γινονται καταλαθος,σκονες,λιπαροτητα του πρωσοπου κ.τ.λ. και ακομα περισσοτερο στα ηλιου που ερχονται σε επαφη και με θαλλασινο νερο.Αυτο με το υγρο πιατων δεν το κανω συνεχεια,παρα μονο οταν εχω πολυ καιρο να τα καθαρισω με το πανακι και λερωσουν πολυ.Χαρτι κουζινας δεν βαζω ποτε γιατι αφηνει χνουδι.Εχω σκεφτει να τα καθαρισω και με αζαξ για τα τζαμια που δεν χρειαζεται ξεπλυμα αλλα δεν θελω να βαζω χυμικα στα ματια μου.Στο πλυντηριο πιατων ειμαι σιγουρος οτι οι φακοι θα αστραφτουν απο καθαριοτητα,αλλα φοβαμαι οτι ο σκελετος πολυ πιθανον να σκουριασει απο την υγρασια και τα απορρυπαντικα.Ισως να το δοκιμασω πρωτα σε κατι παλια ζευγαρια γυαλιων που δεν τα χρειαζομαι.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

επισκεφθηκα ενα καταστημα οπτικων πρωτη φορα μετα απο παραινεση φιλου.πουλαει γυαλια σχεδον μισοτιμης ολο τον χρονο.δεν ειναι καταστημα ακριβως,αλλα αποθηκη οπως γραφει.εχει μεσα χιλιαδες γυαλια,αλλα σε κουτες αλλα σε εκθεση αλλα απο ολες τις μαρκες και κανει σε ολα γερη εκπτωση αναλογα την αρχικη του τιμη,η οποια και παλι ειναι χαμηλοτερη απο τα καταστηματα.

εχει αρκετο κοσμο να μπαινοβγαινει.ηθελα να μαθω αν ειναι μαγαζι με μαιμου η' εγκυρο.πως μπορω να το μαθω ?υπαρχει καποιος συλλογος ,θεσμος που να γνωριζει για τις αδειες ?

ενας τροπος ειναι να ψωνισω και να ελεγξω την ποιοτητα σε αλλο καταστημα.απο πριν ομως,πως μπορω?βεβαια το γεγονος οτι ψωνιζουν αρκετοι μαλλον καλο ειναι.αν ηταν μαιμου καποιος θα τον ειχε καταγγειλει.η αληθεια ειναι σε οτι φθηνο εχουμε γινει επιφυλακτικοι,ισως οχι αδικα.ισως κανει εισαγωγη μονος του.δεν ξερω,ποια ειναι η γνωμη σας?υπαρχουν καταστηματα -αποθηκες που να πουλανε εγκυρα γυαλια ηλιου τοσο φθηνα?πως μπορω να πιστοποιησω αν ειναι εγκυρο?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εγκυρο;

Εννοειται οτι δεν θα ανηκει στο συλλογο φαρμακειων οπτικων.

Πες μου που ειναι και μολις το δω θα σου πω. Το μαιμου η οχι δεν εχει σημασια. Το καλο η κακο εχει σημασια. Στειλε με πμ για να μην κανουμε τσαμπα διαφημιση.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσαν στα χέρια μου κάτι γυαλιά Rayban γνήσια, αλλά επειδή δεν είναι του στυλ μου θέλω να τα πουλήσω. Η αξία τους είναι κοντά στα 200€, απόδειξη δε μπορώ να βρω την απόδειξη. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αποδειχτεί η γνησιότητά τους πέρα από την απόδειξη ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...