Jump to content

Sony Ericsson Xperia Neo


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 586
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιθανόν (αν και δεν το πιστεύω) να φταίει αυτό. Φλάσαρε μια από τις rom που δίνονται στο πρώτο post από το link του topic που έδωσες πιο πάνω και συνέχισε μετά με την υπόλοιπη διαδικασία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση περίπου ενάμιση μήνα του ICS, έχω να πω και εγώ τα εξής:

1) Στο δικό μου τηλέφωνο βελτιώθηκε η λήψη φωτογραφιών (καλύτερα χρώματα) γιατί πριν είχα ένα θέμα. Όταν έβγαζα φωτογραφία η οποία στο πλάνο είχε περισσότερο ένα συγκεκριμένο χρώμα, αυτό εξαπλωνόταν σε όλο το πλάνο. π.χ. αν τα 2/3 ήταν θάλασσα (γαλάζιο) και το 1/3 δέντρα (πράσινο) τα δέντρα θα είχαν μια γαλάζια απόχρωση.

2) Το βίντεο σαν να χάλασε λίγο (όπως έχω διαβάσει και από άλλους). Η κίνηση δεν είναι και τόσο ομαλή πάντα.

3) Η αλλαγή στην εμφάνιση είναι κάτι που συνηθίζεται από τον καθένα.

4) Υπήρχε μια καθυστέρηση όταν πατούσα να ανοίξει ο dialer αλλά τώρα που αφαίρεσα κάποιες εφαρμογές και ελευθερώθηκε μνήμη φαίνεται να μην έχει πρόβλημα.

5) Δεν αναβοσβήνει το led όταν έχω μήνυμα (σε αναπάντητη κλήση δουλεύει σωστά).

6) Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως δεν μπορώ να κάνω αποστολή μιας επαφής. Δεν ξέρω αν γινόταν με την προηγούμενη έκδοση (δεν είχα δοκιμάσει). Τώρα βγάζει “Αδύνατη η εξαγωγή δεδομένων – Άγνωστο σφάλμα”.

 

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που αφαίρεσες ήταν της μαμάς? Το έκανες root? Πως?

Δεν έχω κάνει root.

Οι εφαρμογές ήταν κάποιες που είχα εγκαταστήσει εγώ, στη μνήμη του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092783#post4092783

Δεν θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων με αυτόν τον τρόπο αλλά το λύνεις είτε χρησιμοποιώντας το handcent είτε αυτό, κάνεις και το root σου και είσαι έτοιμος!

 

Είχα κι εγώ το πρόβλημα με τα κινέζικα applications. Για να τα ξεφορτωθώ έκανα flash το MT15_4.1.B.0.431_Global.ftf και μετά downgrade, root και upgrade όπως λέει εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092793#post4092793). Ωστόσο έχω τώρα το πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα. Δοκίμασα αυτό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092787#post4092787) αλλά δεν γίνεται τίποτα. Επισυνάπτω και το build.prop αρχείο μου. Έχετε καμιά ιδέα;

Edited by XPNEO
Λάθος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να ξαναπεράσω το ελληνικό firmware φτιάχνοντας ένα ftf αρχείο από τα αρχεία του SEUS που είχανε μείνει στην cache. Το έκανα μάλιστα και upload.

 

http://oron.com/es5ano8y2xzj (Xperia Neo (MT15i)_4.1.B.0.431_Greek.rar)

 

Το πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο επίσημο ελληνικό firmware έχει τα κινέζικα (τελικά είναι ταιβανέζικα) applications. Αλήθεια όλοι όσοι έχουν κάνει επίσημο update έχουν όλοι τα ταιβανέζικα hami applications ή συμβαίνει μόνο σε μερικούς;

Μετά το έκανα root και ξεκίνησα μια επίπονη διαδικασία ελληνοποίησης αφαιρώντας εφαρμογές. Μερικά με δυσκόλεψαν όπως το πως να βγάλεις το κινέζικο και γιαπωνέζικο πληκτρολόγιο. Αυτό γίνεται σβήνοντας τα files

/system/vendor/app/chinesetextinput.apk

/system/vendor/app/JapaneseIME.apk

 

Παρόλο που ήταν το επίσημο ελληνικό firmware δεν είχε υποστήριξη για 160 χαρακτήρες για SMS και έπρεπε να κάνω αυτό που μου λες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789

 

Επίσης για να γίνεται mute η κάμερα όταν γίνεται mute το κινητό άλλαξα την παρακάτω γραμμή στο /system/build.prop (μετά θέλει reboot)

ro.camera.sound.forced=0

 

Τώρα το μόνο ταιβανέζικο σημάδι που έχει μείνει είναι ότι όταν πάω στην εφαρμογή Υποστήριξη, το κάτω δεξιά εικονίδιο είναι στα ταιβανέζικα και όταν το κλικάρω βγάζει τηλέφωνα και e-mail Ταιβάν. Ξέρει κανένας πως μπορώ να το αλλάξω;

Τέλος έχει επικοινωνήσει κανένας με τη Sony Mobile για να ρωτήσει αν σκοπεύουν να διορθώσουν αυτό με τα ταιβανέζικα applications και που οφείλεται αυτό το μπέρδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τις ίδιες εφαρμογές έχω και εγώ στο κινητό μου μετά την επίσημη αναβάθμιση. Η πλάκα είναι ότι όταν ρώτησα επίσημα την Sony για αυτές μου είπαν ότι υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να αφαιρέσεις και άλλες που δεν το επιτρέπει ο κατασκευαστής. Στην απορία μου τί να κάνω εγώ τις Γιαπωνέζικες εφαρμογές στην Ελλάδα έκανα τον Κινέζο οι Ιάπωνες για τις Ταιβανέζικες εφαρμογές. Globalization.....
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν χάνεις το χιούμορ σου φίλε μου παρόλη την ταλαιπωρία :) . Κι εμένα ακριβώς τις ίδιες μ... μου λέγανε για εφαρμογές που βγαίνουν και εφαρμογές που δεν βγαίνουν. Τελικά μου πρότειναν να πάω σε ένα service να το κοιτάξουνε. Αποφάσισα να το ρουτάρω και τις έβγαλα μόνος μου και τώρα το κινητό έχει πολύ περισσότερη ελεύθερη μνήμη και είναι πολύ πιο γρήγορο. Θα σου πρότεινα να το κάνεις κι εσύ από το να τρέχεις στο service.

Να σε ρωτήσω κάτι ποιο είναι το SI νούμερο της συσκευής σου; Είναι γραμμένο ακριβώς πίσω από τη μπαταρία, θα το δεις όταν βγάλεις τη μπαταρία. Εμένα είναι "SI 1246-9875".

Τέλος θέλω να ρωτήσω κάτι και τους υπόλοιπους κάτοχους Xperia Neo. Υπάρχει κάποιος που έκανε το επίσημο update και δεν του προστέθηκαν οι ταιβανέζικες εφαρμογές;

Edited by XPNEO
Λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Τέλος θέλω να ρωτήσω κάτι και τους υπόλοιπους κάτοχους Xperia Neo. Υπάρχει κάποιος που έκανε το επίσημο update και δεν του προστέθηκαν οι ταιβανέζικες εφαρμογές;

Εγώ έχω κάνει αναβάθμιση σε ICS 4.0.4 (4.1.B.0.431) και δεν βλέπω πουθενά Ταϊβανέζικα. Μόνο το Κινέζικο πληκτρολόγιο υπάρχει. Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Το τηλέφωνο μου έχει SI 1246-9875 και δεν είναι καθόλου πειραγμένο (root, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει αναβάθμιση σε ICS 4.0.4 (4.1.B.0.431) και δεν βλέπω πουθενά Ταϊβανέζικα. Μόνο το Κινέζικο πληκτρολόγιο υπάρχει. Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Το τηλέφωνο μου έχει SI 1246-9875 και δεν είναι καθόλου πειραγμένο (root, κτλ).

 

Εσύ προφανώς δεν είχες το πρόβλημα, γιατί αλλιώς θα το είχες καταλάβει είναι προφανές. Εγώ όπως και άλλοι είχαμε στο κινητό μας μετά την αναβάθμιση κάποια ταιβανέζικα apps όπως αυτά που είναι εδώ: http://hami.emome.net

Δεν μπορούσαν να βγουν. Επίσης στις μεθόδους εισαγωγής είχε και το κινέζικο και το γιαπωνέζικο πληκτρολόγιο και δεν μπορούσα να τα ξετσεκάρω. Το τσεκ ήταν "γκριζαρισμένο".

Είχα κανεί update πολλές φορές και με PC Companion και με SEUS και πάντα βγαίνανε τα ταιβανέζικα. Εσύ πως έκανες αναβάθμιση με ποιο πρόγραμμα; Το είχες κάνει σε υπολογιστή με ελληνικό IP (π.χ. σπίτι μέσω ΟΤΕ, FORTHNET, ...) ή με ξένο IP (π.χ. στη δουλειά όπου μπορεί να βγαίνεις στο internet μέσω κάποιου proxy με ξένο IP);

Υπάρχει κανένας γνώστης του πως δουλεύει το update που μπορεί να εξηγήσει γιατί σε άλλους χρήστες βγάζει τα ταιβανέζικα και σε άλλους με το ίδιο SI number δεν τα βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ προφανώς δεν είχες το πρόβλημα, γιατί αλλιώς θα το είχες καταλάβει είναι προφανές. Εγώ όπως και άλλοι είχαμε στο κινητό μας μετά την αναβάθμιση κάποια ταιβανέζικα apps όπως αυτά που είναι εδώ: http://hami.emome.net

Δεν μπορούσαν να βγουν. Επίσης στις μεθόδους εισαγωγής είχε και το κινέζικο και το γιαπωνέζικο πληκτρολόγιο και δεν μπορούσα να τα ξετσεκάρω. Το τσεκ ήταν "γκριζαρισμένο".

Είχα κανεί update πολλές φορές και με PC Companion και με SEUS και πάντα βγαίνανε τα ταιβανέζικα. Εσύ πως έκανες αναβάθμιση με ποιο πρόγραμμα; Το είχες κάνει σε υπολογιστή με ελληνικό IP (π.χ. σπίτι μέσω ΟΤΕ, FORTHNET, ...) ή με ξένο IP (π.χ. στη δουλειά όπου μπορεί να βγαίνεις στο internet μέσω κάποιου proxy με ξένο IP);

Υπάρχει κανένας γνώστης του πως δουλεύει το update που μπορεί να εξηγήσει γιατί σε άλλους χρήστες βγάζει τα ταιβανέζικα και σε άλλους με το ίδιο SI number δεν τα βγάζει;

Σε καμία περίπτωση δεν είχα τέτοιες εφαρμογές.

Το Κινέζικο και Ιαπωνέζικο πληκτρολόγιο υπάρχουν και σε εμένα και δεν ξετσεκάρονται. Αλλά αυτό δεν με επηρεάζει πουθενά (εκτός από τη μνήμη που καταλαμβάνουν). Τα πάντα είναι στα Ελληνικά.

Αναβάθμιση έκανα μέσω του Sony Update Service, από τον υπολογιστή του σπιτιού, με Ελληνική IP (μέσω Vivodi).

Δεν ξέρω αν οι αναβαθμίσεις εξαρτώνται μόνο από το SI. Στις πληροφορίες τηλεφώνου υπάρχουν κάποιοι αριθμοί που προσδιορίζουν την τοποθεσία (LAC, CID). Επίσης, στις πληροφορίες του Software υπάρχουν πολλοί παράμετροι που μπορεί να λαμβάνονται υπ' όψιν, π.χ. Phone software version, File System version, S1 Boot Version, ETS Software version, Customization version, Content Version, Type Number, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε spaul μήπως μπορείς να ανεβάσεις σε κάποιο file sharing site π.χ. rapidshare, depositfiles τα τρία μεγαλύτερα αρχεία από το directory C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs στον υπολογιστή σου; Αφού έκανες update μέσω του SEUS θα τα έχεις λογικά. Τα θέλω για να φτιάξω το ελληνικό ftf file σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες http://mytechencounters.wordpress.com/2012/06/12/how-to-create-an-ftf-file-of-your-xperia-ics-firmware .
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα το κ...λοτηλέφωνο. Προσπαθώ να το κάνω root ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες. Δε μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να το κάνω downgrade για να προχωρήσω. Δε φλασάρεται με τίποτα!!! Εχει κανείς καμιά ιδέα πως να το κάνω πρριν το πετάξω στη θάλασσα?

ΥΓ> Εψω ακολουθήσει όλες τις γνωστές διαδικασίες από εδώ από το xda και απο το link που έδωσε ο φίλος παραπάνω. Δε μπορώ να το φλασάρω με το flashtool με τίποτα. Φαίνεται να κάνει τη διαδικασία, το αναγνωριζει κανονικά αλλά ότα μου λέει ότι θα κάνει reboot τίποτα. Και όταν το ξεκινάω μόνος μου έχει μείνει στο 4.0.4 και ολο πέφτει μια com.android.phone. Θα τρελαθώ λέμε καλοκαιριάτικα!!! Και θέλω απλά να ξεφορτωθώ όλες αυτές τις κινέζικες αηδίες από μέσα

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα το κ...λοτηλέφωνο. Προσπαθώ να το κάνω root ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες. Δε μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να το κάνω downgrade για να προχωρήσω. Δε φλασάρεται με τίποτα!!! Εχει κανείς καμιά ιδέα πως να το κάνω πρριν το πετάξω στη θάλασσα?

ΥΓ> Εψω ακολουθήσει όλες τις γνωστές διαδικασίες από εδώ από το xda και απο το link που έδωσε ο φίλος παραπάνω. Δε μπορώ να το φλασάρω με το flashtool με τίποτα. Φαίνεται να κάνει τη διαδικασία, το αναγνωριζει κανονικά αλλά ότα μου λέει ότι θα κάνει reboot τίποτα. Και όταν το ξεκινάω μόνος μου έχει μείνει στο 4.0.4 και ολο πέφτει μια com.android.phone. Θα τρελαθώ λέμε καλοκαιριάτικα!!! Και θέλω απλά να ξεφορτωθώ όλες αυτές τις κινέζικες αηδίες από μέσα

 

καταρχην μην τρελαινεσαι!θα τα βρουμε ολα.κατα δευτερον, γιατι δεν διαβαζεις και τα σχολια του οδηγου??τοσοι χρηστες απο κατω γραφουμε οτι ΔΕΝ θα κανει reboot η συσκευη!ΔΕΝ θα αλλαξει ο αριθμος της εκδοσης αν δεις μεσα απο τις ρυθμισεις και αν εχει περαστει η ρομ τοτε θα σου βγαλει νεες εφαρμογες.(uefa,mcafee και λοιπα)

Αν στα εχει βγαλει αυτα, τοτε προχωρας κανονικα στο ρουτ της 4.0.3 και ξαναφλασαρεις την 4.0.4!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν καθόσουν απλά να διαβάσεις τα σχόλια των χρηστών δεν θα τρελαινόσουν καθόλου. Επιζητάτε τη γνώση, όχι τα έτοιμα! ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν καθόσουν απλά να διαβάσεις τα σχόλια των χρηστών δεν θα τρελαινόσουν καθόλου.

 

..και να πεις ότι δεν ήμασταν λαλίστατοι και κατατοπιστικότατοι...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ!νταξει το φαγαμε το παιδι!!

Πλεον δεν νομιζω να ξανακανει το ιδιο "λαθος"!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν χάνεις το χιούμορ σου φίλε μου παρόλη την ταλαιπωρία :) . Κι εμένα ακριβώς τις ίδιες μ... μου λέγανε για εφαρμογές που βγαίνουν και εφαρμογές που δεν βγαίνουν. Τελικά μου πρότειναν να πάω σε ένα service να το κοιτάξουνε. Αποφάσισα να το ρουτάρω και τις έβγαλα μόνος μου και τώρα το κινητό έχει πολύ περισσότερη ελεύθερη μνήμη και είναι πολύ πιο γρήγορο. Θα σου πρότεινα να το κάνεις κι εσύ από το να τρέχεις στο service.

Να σε ρωτήσω κάτι ποιο είναι το SI νούμερο της συσκευής σου; Είναι γραμμένο ακριβώς πίσω από τη μπαταρία, θα το δεις όταν βγάλεις τη μπαταρία. Εμένα είναι "SI 1246-9875".

Τέλος θέλω να ρωτήσω κάτι και τους υπόλοιπους κάτοχους Xperia Neo. Υπάρχει κάποιος που έκανε το επίσημο update και δεν του προστέθηκαν οι ταιβανέζικες εφαρμογές;

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Και το δικό μου το ίδιο SI έχει. Την αναβάθμιση την έκανα μέσω Σουηδικού proxy. Σχετικά με το rooting, το έψαξα λιγάκι, αλλά επειδή είμαι εκτός Ελλάδας το τελευταίο διάστημα, δεν θέλω να το ρισκάρω. Το μόνο που μου τη σπάει για την ώρα είναι ότι έχω συνεχώς στο Play 4 εφαρμογές για αναβάθμιση, τις γνωστές από την Άπω Ανατολή.....

Link to comment
Share on other sites

Είδα το NEO L σε μαγαζί και η τιμή που το πουλούσαν είναι 210 ευρώ -9% vat =~190 ευρώ.

Δεν ρώτησα για καλύτερη τιμή γιατί δεν είχα σκοπό να το αγοράσω και δεν ηθελα να κάνω παζάρια.

Δεν έπαιξα μαζί του γιατί δεν το είχαν ανοικτό.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω σκασει ρε παιδια με το neo και θελω να σας πω το προβλημα μηπως και μπορείτε να μου απαντησετε στο προβλημα μου....

 

Παω στις ρυθμισεις ->περισσότερα ->Δικτυα κινητησ τηλεφ. ->λειτουργια δικτυου->επιλεγω μονο GSM και μου κανει restart συνεχειά.

 

πληροφοριες εχω βαλει το 4.0.4

 

ρε παίδες βοηθηστε...

 

Είμαι σε απογνωση...........

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα έρθει καθόλου στην ευρώπη, είμαι διακοπές στην Ασία και το είδα εδώ να το πουλάνε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καταραμένη ICS.... Και εγώ (αλλά και άλλοι γνωστοί) έχω θέμα σε μερικά μοντέλα με την τελευταία αναβάθμιση. Σ'αυτές στις περιπτώσεις ξανάπέρασα το τελευταίο λογισμικό και έστρωσαν (ως ένα βαθμό).
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Neo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...