Jump to content

Samsung Galaxy Mini (S5570)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η επίσημη τελευταία έκδοση της 2.2.1 που δίνει το KIES για το Samsung Mini, και που μπορούμε να την βρούμε στο Interner?

 

Σας ευχαριστώ όλους

//dfinikis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 651
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτα που εγραψες εχει η συσκευασια,( καρτα μνημησ-καλωδιο φορτιστη κ.λ.π) δεν εχει handsfree , οποτε πηρες το κινητο κομπλε !

 

Ευχαριστώ πολύ! Αλλά πολύ παράξενο.. Γιατί πλέον η sony και η νοκια έχουν hands free στη συσκευασία ακόμα και στα πολύ φθηνά τηλέφωνά τους... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επεχειρησα να το κάνω root με το Super one click 2.1.1

Η διαδικασία γίνεται κανονικά, εγκαθιστα το super user αλλα όταν πηγαίνω στο market για να κατέβασω busybox δεν μ αφήνει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σε όλους,

 

μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η επίσημη τελευταία έκδοση της 2.2.1 που δίνει το KIES για το Samsung Mini, και που μπορούμε να την βρούμε στο Interner?

 

Σας ευχαριστώ όλους

//dfinikis

 

Δεν υπάρχει εδώ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανε και το "brickαρε";

 

Προφανώς δεν έχεις να χάσεις τίποτα και να χρησιμοποιήσεις το usb jig.

 

Αναβαθμιση εκανε και το brickare....

Ρωταω επειδη το δοκιμασα αλλα τιποτα...

Υπαρχει και το ενδεχομενο να εμεινε απο μπαταρια πανω στην αναβαθμιση και τωρα να μη φορτιζει...

Θα δοκιμασουμε αυριο και αλλη μπαταρια...Απλως ρωταω για να ξερω αν δουλευει να μη ψαχνομαι αδικα...

Γενικα ψαχνοντας δεν εχω βρει τιποτα για Galaxy mini usb jig...παιζει να μην ειναι και συμβατο με το usb jig για το galaxy s και αλλα μοντελα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ρωταω.Εχει δοκιμασει καποιος usb jig στο mini?

Εαν ναι και δουλευει τοτε σαφως και ο φιλος μου το brickare για τα καλα αφου ουτε με usb jig γινεται δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εδώ;

 

Από ότι βλέπω υπάρχουν 2 Ελληνικά, τα:

 

Provider Firmware .OPS CSC Android Date Download

S5570BUKB1 ## TASS.OPS CSC_EXT-VDFKA5 2.2.1 2011 February 5 DOWNLOAD

S5570BUKB3 ## TASS.OPS CSC_EXT-VDPKA5 2.2.1 2011 February 24 DOWNLOAD

 

Ξέρετε/Θυμάστε ποια φορούσε το Mini όταν το αγοράσαμε; Θέλω απλά να καταλαβαίνει το KIES ότι δεν υπάρχει καινούργια αναβάθμιση, λέγοντας ότι έχω την current version.

 

//dfinikis :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα περασα το Gingerbread και συγκεκριμενα την εκδοση 2.3.4 απο το Samifirmware , επιπλεον το rootαρα ακολουθωντας αυτη την πανευκολη διαδικασια http://cmmishra9.wordpress.com/2011/05/13/how-to-root-gingerbread-2-3-3-on-samsung-galaxy-ace/ γιατι το SuperOneClick δεν παιζει με την εκδοση 2.3.

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι το Gingerbread οντως κανει καλυτερη διαχείριση στην μπαταρια και νομιζω οτι η συσκευη ειναι ταχυτερη κατα το ανοιγμα και κατα το κλεισιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ειναι λιγο πιο αργο.. με την 2.3.4 που εβαλα και εγω.. καλυτερη διαχειριση οντως και στα προγραμματα αλλα νομιζω οτι παει λιγο ποιο αργα

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

θελω να αναβαθμισω το κινητο μου στη νεα εκδοση Android 2.3 (GINGERBREAD). κατεβασα το kies και το samsung pc 7. με το kies το κινητο συνδεεται αμεσως όμως με το samsung pc 7 οχι . μπορει καποιος να με καθοδηγησει βημα βημα τι να κανω για να συνδεθω με το samsung pc 7 και να κανω αναβαθμιση;

ευχαριστω

ΑΕΛ Πρωταθλήτρια 1988 Κυπελλούχος 1985 και 2007
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ειναι λιγο πιο αργο.. με την 2.3.4 που εβαλα και εγω.. καλυτερη διαχειριση οντως και στα προγραμματα αλλα νομιζω οτι παει λιγο ποιο αργα

Εμενα μου φαινεται πιο γρηγορο , μηπως κατι που εχεις εγκαταστησει εχει προβλημα με το gingerbread και σου καθυστερει το κινητο ? η μηπως να κανεις ενα format στην καρτα μνημης?

θελω να αναβαθμισω το κινητο μου στη νεα εκδοση Android 2.3 (GINGERBREAD). κατεβασα το kies και το samsung pc 7. με το kies το κινητο συνδεεται αμεσως όμως με το samsung pc 7 οχι . μπορει καποιος να με καθοδηγησει βημα βημα τι να κανω για να συνδεθω με το samsung pc 7 και να κανω αναβαθμιση;

ευχαριστω

Με το samsung pc suite ποτε δεν καταφερα να το συνδεσω , υποτίθεται οτι οταν συνδεσεις το καλωδιο με το pc το κινητο θα σε ρωτησει τι ειδους συνδεση θελεις να κανεις (μεταφορα δεδομενων- συνδεση στο pcsuite κ.λ.π) ε ποτε δεν μου εβγαλε τετοια επιλογη ,ουτε με την 2.2.1 ουτε με την 2.3.3 ουτε με την 2.3.4 που εχω τωρα,αντιθετα με το ΚΙES κανενα προβλημα, λογικα με το KIES θα κανεις την αναβαθμιση εφοσον την δωσει η Samsung.

-Γιατι ομως δεν την περνας εσυ? Στο Samifirmware υπαρχει η 2.3.3 και 2.3.4 και κανεις το Update κανονικα ,η διαδικασια ειναι πανευκολη.

Edited by GGEORGEG
Link to comment
Share on other sites

Αν την περασω απο το Samifirmware θα είναι στα ελληνικα; ποια απο όλες να περάσω;
ΑΕΛ Πρωταθλήτρια 1988 Κυπελλούχος 1985 και 2007
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω την συγκεκριμένη συσκευή για να φύγω επιτέλους από την άχρηστη Sony Ericsson (έχω ή μάλλον είχα ένα x10 mini πριν να επισκευτώ το service τους).

 

Είδα σε ένα video review ότι το κινητό υποστηρίζει smart dialing (αναζήτηση στις επαφές με βάση το όνομα ή τον αριθμό κατά την διάρκεια πληκτρολόγησης στον dialer).

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν αυτό ισχύει και για τις ελληνικές επαφές.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Αν την περασω απο το Samifirmware θα είναι στα ελληνικα; ποια απο όλες να περάσω;

Το τηλεφωνο μεσα στο μενου εχει ολες τις γλωσσες οποτε μπορεις να διαλεξεις οποια θελεις,σε ολα τα android τηλεφωνα το ιδιο ειναι (Ρυθμισεις-γλωσσα και πληκτρολογια-επιλογη γλωσσας) .

 

Στο Samifirmware υπαρχουν 2 εκδοσεις του Gingerbread , η 2.3.3 και η 2.3.4 .

- Οι συγκεκριμενες εκδοσεις ως πρωτη γλωσσα εχουν τα Ρώσικα , οποτε μολις την περασεις πας στις ρυθμισεις γλωσσας και επιλεγεις τα Ελληνικα.

Θα μου πεις πως θα βρω που ειναι οι ρυθμισεις της γλωσσας για να επιλεξω Ελληνικα αφου θα ειναι στα Ρωσσικα ? Ε τοτε θα βρεις μια Ρωσίδα να σου εξηγησει :shifty:

-Μιας και τα εικονιδια δεν αλλαζουν θα πατησεις το μενου, μετα το εικονιδιο με το γραναζι που ειναι οι ρυθμισεις και τελος θα επιλεξεις το εικονιδιο με το γραμμα { Α } το οποιο ειναι οι ρυθμισεις των γλωσσων , πατωντας την 1η επιλογη σου εμφανιζει ολες τις γλωσσες και επιλεγεις αυτη που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μεσα στο μενου εχει ολες τις γλωσσες οποτε μπορεις να διαλεξεις οποια θελεις,σε ολα τα android τηλεφωνα το ιδιο ειναι (Ρυθμισεις-γλωσσα και πληκτρολογια-επιλογη γλωσσας) .

 

Στο Samifirmware υπαρχουν 2 εκδοσεις του Gingerbread , η 2.3.3 και η 2.3.4 .

- Οι συγκεκριμενες εκδοσεις ως πρωτη γλωσσα εχουν τα Ρώσικα , οποτε μολις την περασεις πας στις ρυθμισεις γλωσσας και επιλεγεις τα Ελληνικα.

Θα μου πεις πως θα βρω που ειναι οι ρυθμισεις της γλωσσας για να επιλεξω Ελληνικα αφου θα ειναι στα Ρωσσικα ? Ε τοτε θα βρεις μια Ρωσίδα να σου εξηγησει :shifty:

-Μιας και τα εικονιδια δεν αλλαζουν θα πατησεις το μενου, μετα το εικονιδιο με το γραναζι που ειναι οι ρυθμισεις και τελος θα επιλεξεις το εικονιδιο με το γραμμα { Α } το οποιο ειναι οι ρυθμισεις των γλωσσων , πατωντας την 1η επιλογη σου εμφανιζει ολες τις γλωσσες και επιλεγεις αυτη που θελεις.

 

πληκτρολογιο ελληνικο για μηνυματα καταλογο browser?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που εχω ειναι τα μηνυματα.. sms. στελνω μολις 60 χαρακτηρες περιπου και παει στο 2 μηνυμα δηλαδη 2 μηνυματα ενω ουσιαστικα ειναι ενα.. τι να κανω. οταν το αλλαζω σε gsm πανε ερωτηματικα.

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογιο ελληνικο για μηνυματα καταλογο browser?

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. Μια τελευταία ερώτηση... αξίζει τον κόπο η οχι;

ΑΕΛ Πρωταθλήτρια 1988 Κυπελλούχος 1985 και 2007
Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογιο ελληνικο για μηνυματα καταλογο browser?

 

κανονικα :)

 

Το προβλημα που εχω ειναι τα μηνυματα.. sms. στελνω μολις 60 χαρακτηρες περιπου και παει στο 2 μηνυμα δηλαδη 2 μηνυματα ενω ουσιαστικα ειναι ενα.. τι να κανω. οταν το αλλαζω σε gsm πανε ερωτηματικα.

 

Πήγαινε στα μηνυματα - μενου - ρυθμισεις (το αριστερο πληκτρο ) εισαγωγη λειτουργιας και βαλτο στο Αυτοματο

 

Μια τελευταία ερώτηση... αξίζει τον κόπο η οχι;

Για τα λεφτα του καλο ειναι. Εχει πολυ καλη φωτεινη και με ωραια χρωματα οθονη (προσωπικη εκτιμηση μακραν καλυτερη απο του Χ8) , πολυ ωραιο touch το οποιο ανταποκρινεται αψογα , ειναι ελαφρια σαν συσκευη και ευκολη στο χερι , το wifi και το Gps λειτουργουν απροβληματιστα.

- Στα κατα του ειναι η χαλια καμερα με την ελειψη autofocus και την ελειψη φλας οποτε εδικα το βραδυ οι φωτογραφιες ειναι αισχρες , η ελειψη adobe flash (εδω δεν εχουν βεβαια επισημα ουτε τα προϊοντα της apple ) αν και προσωπικα εμενα δεν με εχει ενοχλησει καθολου και η χαμηλη ενταση του μεγαφωνου στην ανοιχτη ακροαση και στο ραδιο.(στην ομιλια το ακουστικο ειναι αψογο α.

πο πλευρας εντασης και καθαροτητας)

 

Με λιγοτερα χρηματα υπαρχει το LG P500 το οποιο εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικά με το samsung αλλα καμερα με autofocus και οθονη με καλυτερη αναλυση (320 x 480 σε αντιθεση με την 240 x 320 pixels του samsung).

Το LG δεν το εχω δει απο κοντα αλλα απο θεμα χαρακτηριστικων και τιμης 159€ http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/LG-Optimus-One-P500-AGRCBK.htm ειναι καλυτερο , χωρις αυτο να σημαινει οτι το samsung δεν ειναι καλο αντιθετα ειναι πολυ τιμιο για τα λεφτα του και οπως ειπα πριν αξιοπρεπεστατο.

 

edit: :oops:

αν εχεις το κινητο και εννοείς αν αξιζει τον κοπο να περασεις το gingerbread , σαφως και αξιζει δεν θελει ερωτημα !

Edited by GGEORGEG
Link to comment
Share on other sites

Απορία: Η αναβάθμιση σε Gingerbread έγινε μέσω του Kies? Διότι εμένα, αν και έχω Froyo ακόμη, δε μου δίνει επιλογή αναβάθμισης... Υπάρχει άλλος τρόπος αναβάθμισης;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση ΔΕΝ εγινε μεσω του kies αυτο λεμε 2 σελιδες τωρα ! Δεν το δινει ακομα η Samsung http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gif

Εγινε απο το SamiFirmWare.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) δεν το πρόσεξα :O

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι χαιρετώ το πολύ όμορφο και χρήσιμο φόρουμ σας.Πρόσφατα αγόρασα από φίλο καινούριο το νέο Samsung GT S5570 Android πραγματικά έμεινα από πόσο καλό είναι και πόσο φτηνό είναι.Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου καλά και ακριβούτσικα κινητά QTEK S200,IPhone 3G,και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως το iOS και Android είναι τα καλύτερα λογισμικά τηλεφώνων μέχρι τώρα.

 

Λόγο του ότι δεν γνωρίζω πολλά για το Android μάλιστα μόλις χθες από εδώ έμαθα για το jailbreak του android το λεγόμενο root και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί δεν γνωρίζω ακόμη το νέο λογισμικό.Έχω την αίσθηση πως κάτι δεν μου δουλεύει σωστά η εγώ δεν κάνω κάτι σωστά..Τι θέλω να πω.

 

Προσπάθησα εχθές ψάχνοντας ώρες στο ιντερνετ να βρω τα προγράμματα που κάνουν root το κινητό μου.Βρήκα δυο λύσεις.Η μία είναι να κάνεις root στο κινητό κατεβάζοντας απευθείας το Ζ4root και να το εγκαταστήσεις στο κινητό Και η άλλη λύση είναι να κατεβάσεις λογισμικό στο PC το SuperOneClickv2.1.1 και να κάνεις root από το PC στο κινητό..

 

Και εδώ έχω το πρόβλημα..Δοκίμασα να κάνω root από το Ζ4root μου έβγαλε 2 επιλογές την temporary root και την Permaned root..Πάτησα το δεύτερο και έδειξε να προχωράει η διαδικασία..Κάποια στιγμή το κινητό γονάτισε και με γύρισε στο αρχικό μενού των widgets.Έκανα επανεκκίνηση και σύνδεσα το κινητό με το PC..Λογικά δεν πρέπει να το δει σαν αποθηκευτικό χώρο??Όμως μου λέει πως δεν υπάρχει πρόσβαση όπως δηλαδή και πριν την διαδικασία.Επιχείρησα να κάνω root το κινητό με τον δεύτερο τρόπο και με το SuperOneClickv2.1.1 αλλά και εκεί έχω πρόβλημα...Όταν πατάω root δείχνει η διαδικασία να προχωράει κανονικά αλλά προς το τέλος μου λέει fail σε κάποια επεξεργασία δεν θυμάμαι που ακριβώς στο στάδιο 4 νομίζω..

Εντωμεταξύ στο yotube με το ίδιο κινητό και το SuperOneClickv2.1.1 η διαδικασία προχώρησε κανονικά..

 

Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι μήπως και εγώ κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ...

Γυρνάω την πλάτη μου στο μέλλον..

www.retrovisions.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini (S5570)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...