Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, τα κατάφερα. Τώρα να ρωτήσω και κάτι ακόμη; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να αναγγέλλει τα ονόματα των εισερχομένων κλίσεων; Το είχα στο ΝΟΚΙΑ και βόλευε πολύ. Και κάτι άλλος κατάφερε κάποιος φίλος να βγάλει το λογότυπο της Vodafone κατά την έναρξη και το κλείσιμο του τηλεφώνου.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά τα φώτα σας!

Κάθε βράδυ κλείνω το κινητό.

Το πρωί που το ανοίγω βρίσκω τη μπαταρία από 5% έως 10% κάτω.

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό?

:blink:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν οι ρυθμισεις για internet και mms (συνδρομητής Vodafone) με τα mms δεν ασχολήθηκα γιατί δεν με ενδιαφέρουν.Με το internet όμως βλέπω ότι είναι η διευθυνση του wap και δεν έχω μπεί μιας και φοβάμαι καμμια τρελλή χρέωση(δεν έχω πακέτω δεδομένων) κανόνικα δεν πρέπει να μου στείλουν και άλλες ρυθμίσεις για το internet????
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα μια βοήθεια από σας! Το κινητό το έχω 2 μήνες τώρα και γενικά πάει σφαίρα! Λοιπόν μου συνέβη το εξής. Γενικά το έχω φορτώσει με πολλά apps και σήμερα έφαγε τεράστιο κόλλημα παρουσιάζοντας το μήνυμα:

Η εφαρμογή Αρχική οθόνη (σε εξέλιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκιμάστε ξανά.

Το συμπέρασμα είναι ότι κάποια εφαρμογή κομπλάρει το android και όταν το ανοίγω δεν μπορώ να μπω στις εφαρμογές για την διαγράψω. Ξέρεις κανείς κάτι επί του θέματος? Υπάρχει επίσημο service της Sasmung στην Ελλάδα (χωρίς να βάζουν χέρι), ώστε να το πάω απευθείας για αντικατάσταση (εντός εγγύησης) και να παρακάμψω την Germanos (σημείο αγοράς κινητού) γλιτώνοντας μέρες ταλαιπωρίας?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα μια βοήθεια από σας! Το κινητό το έχω 2 μήνες τώρα και γενικά πάει σφαίρα! Λοιπόν μου συνέβη το εξής. Γενικά το έχω φορτώσει με πολλά apps και σήμερα έφαγε τεράστιο κόλλημα παρουσιάζοντας το μήνυμα:

Η εφαρμογή Αρχική οθόνη (σε εξέλιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκιμάστε ξανά.

Το συμπέρασμα είναι ότι κάποια εφαρμογή κομπλάρει το android και όταν το ανοίγω δεν μπορώ να μπω στις εφαρμογές για την διαγράψω. Ξέρεις κανείς κάτι επί του θέματος? Υπάρχει επίσημο service της Sasmung στην Ελλάδα (χωρίς να βάζουν χέρι), ώστε να το πάω απευθείας για αντικατάσταση (εντός εγγύησης) και να παρακάμψω την Germanos (σημείο αγοράς κινητού) γλιτώνοντας μέρες ταλαιπωρίας?

 

Το touchwiz δηλαδη τρωει κολλημα. Μαλλον καποια προσφατη εφαρμογη εκανε το κινητο να δυσλειτουργει. Προτεινω να μπεις στο κινητο με safe mode που λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα και θα σε αφησει να διαγραψεις εφαρμογες. Οδηγιες για το πως να μπεις σε safe mode αλλά και πως να βγεις απο safe mode εχει εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1090072

Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

Το touchwiz δηλαδη τρωει κολλημα. Μαλλον καποια προσφατη εφαρμογη εκανε το κινητο να δυσλειτουργει. Προτεινω να μπεις στο κινητο με safe mode που λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα και θα σε αφησει να διαγραψεις εφαρμογες. Οδηγιες για το πως να μπεις σε safe mode αλλά και πως να βγεις απο safe mode εχει εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1090072

 

Thnx man! Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=943505

Άνοιξα το τηλέφωνο, έβαλα κωδικό και μπήκα στην διαχείριση εργασιών κρατώντας πατημένο το πλήκτρο menu, διέγραψα όλες τις εφαρμογές, καθώς και την μνήμη τυχαίας προσπέλασης RAM. Βέβαια αυτό δεν είχε καμία τύχη απολύτως και συνέχιζε να βγάζει αυτό το σπαστικό μήνυμα Η εφαρμογή Αρχική οθόνη (σε εξέλιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκιμάστε ξανά.

Η λύση είναι όπως πρότεινε ο φίλος Deadly_Sin! Ανοίγουμε το κινητό από το πλάι και κρατάμε αμέσως πατημένο το πλήκτρο menu (πριν πατήσουμε κωδικό)! Μετά από λίγο το τηλέφωνο λειτουργεί σε safe mode και μας εμφανίζονται 4 επιλογές! Δυστυχώς επιλέγουμε το factory reset (hard reset όπως γράφουν μερικοί στο forum.xda) με αποτέλεσμα να χαθούν τα πάντα! Τηλεφωνικός κατάλογος, όλα τα εγκατεστημένα apps, επαγγελματικά και προσωπικά email και γενικά τα πάντα όλα! Δηλαδή το τηλέφωνο επανέρχεται στην κατάσταση αγοράς!

Παίδες, μεγάλη προσοχή με το whatsapp messenger (και το dolphin browser όπως γράφουν forum.xda)! Μου το σύστησε φίλος iphonas και όταν πήγα να το περάσω εμφανίστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Από εδώ και πέρα λίγα και καλά apps...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου το κάνει συνέχεια...!

Κάθε βράδυ κλείνω το κινητό.

Το πρωί που το ανοίγω βρίσκω τη μπαταρία από 5% έως 10% κάτω.

Γιατί γίνεται αυτό? Συμβαίνει σε κανέναν άλλο?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Thnx man! Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=943505

Άνοιξα το τηλέφωνο, έβαλα κωδικό και μπήκα στην διαχείριση εργασιών κρατώντας πατημένο το πλήκτρο menu, διέγραψα όλες τις εφαρμογές, καθώς και την μνήμη τυχαίας προσπέλασης RAM. Βέβαια αυτό δεν είχε καμία τύχη απολύτως και συνέχιζε να βγάζει αυτό το σπαστικό μήνυμα Η εφαρμογή Αρχική οθόνη (σε εξέλιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκιμάστε ξανά.

Η λύση είναι όπως πρότεινε ο φίλος Deadly_Sin! Ανοίγουμε το κινητό από το πλάι και κρατάμε αμέσως πατημένο το πλήκτρο menu (πριν πατήσουμε κωδικό)! Μετά από λίγο το τηλέφωνο λειτουργεί σε safe mode και μας εμφανίζονται 4 επιλογές! Δυστυχώς επιλέγουμε το factory reset (hard reset όπως γράφουν μερικοί στο forum.xda) με αποτέλεσμα να χαθούν τα πάντα! Τηλεφωνικός κατάλογος, όλα τα εγκατεστημένα apps, επαγγελματικά και προσωπικά email και γενικά τα πάντα όλα! Δηλαδή το τηλέφωνο επανέρχεται στην κατάσταση αγοράς!

Παίδες, μεγάλη προσοχή με το whatsapp messenger (και το dolphin browser όπως γράφουν forum.xda)! Μου το σύστησε φίλος iphonas και όταν πήγα να το περάσω εμφανίστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Από εδώ και πέρα λίγα και καλά apps...

 

 

Ειναι ταλαιπωρια τα hard reset αλλά ειναι μικρο το κακο αν ειναι να δουλευει σωστα το κινητο.

Για αυτο το λογο ειναι σημαντικο να κρατας καποιο backup ετσι ωστε μετα απο hard reset ή φλασαρισμα αλλης ρομ κτλ να μπορεις να επαναφερεις εφαρμογες, επαφες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου το κάνει συνέχεια...!

Κάθε βράδυ κλείνω το κινητό.

Το πρωί που το ανοίγω βρίσκω τη μπαταρία από 5% έως 10% κάτω.

Γιατί γίνεται αυτό? Συμβαίνει σε κανέναν άλλο?

 

Λοιπόν μπες λίγο στην διαχείριση εργασιών με τον τρόπο που περιγράφω από πάνω, μετά βοήθεια για να διαβάσεις τι λέει για την μπαταρία. Έχει κάποιες σημαντικές πληροφορίες. Γενικά πάντως κάποια apps συνεχίζουν και τρέχουν στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπες λίγο στην διαχείριση εργασιών με τον τρόπο που περιγράφω από πάνω, μετά βοήθεια για να διαβάσεις τι λέει για την μπαταρία. Έχει κάποιες σημαντικές πληροφορίες. Γενικά πάντως κάποια apps συνεχίζουν και τρέχουν στο παρασκήνιο.

 

Αφου το εχει κλειστο ο ανθρωπος, τι να τρεχει στο παρασκηνιο? :p

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα του μετρητη μπαταριας. Μαλλον δεν ειναι και τοσο ακριβης. Ισως να το δειχνει λιγο λογω του οτι οταν ανοιγεις το κινητο ψαχνει σημα και καταναλωνει αρκετη μπαταρια και ο μετρητης βλεπει τη μπαταρια μειωμενη? Μηπως λεω χαζομαρες? :p Δεν ξερω τι μπορει να παιζει, αν και πιστευω οτι ειναι θεμα ενδειξης παρα πραγματικης καταναλωσης μπαταριας. Δοκιμασε να το αφησεις ανοιχτο ενα βραδυ και το πρωι δες ποση μπαταρια δειχνει οτι εμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπες λίγο στην διαχείριση εργασιών με τον τρόπο που περιγράφω από πάνω, μετά βοήθεια για να διαβάσεις τι λέει για την μπαταρία. Έχει κάποιες σημαντικές πληροφορίες. Γενικά πάντως κάποια apps συνεχίζουν και τρέχουν στο παρασκήνιο.

Oταν λέω το κλείνω δεν εννοώ standby,

εννοώ ότι απενεργοποιώ εντελώς τη συσκευή!!

:(

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρετε αν θα πέσει η τιμή του??? ευχαριστώ πολύ

 

Αν το ξέραμε δεν θα το αγόραζε κανένας και θα περιμέναμε όλοι στην ουρά. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αυτό που ρωτάς δεν επιδέχεται απάντησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Oταν λέω το κλείνω δεν εννοώ standby,

εννοώ ότι απενεργοποιώ εντελώς τη συσκευή!!

:(

Ωραία μπες λίγο στην διαχείριση εργασιών και άνοιξε την βοήθεια που λέει κάποια πράγματα για την μπαταρία τότε! Ίσως φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα προσεξα οτι δεν δουλεύει το gps,ενοω οτι δεν βρίσκει που είμαι,οχι να κάνει πλοήγηση κιολας... εχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθαν αυτά τα ακουστικα απο ebay http://viewitem.eim.ebay.gr/Headphones-Handsfree-for-Samsung-i9100-S5830-Galaxy-Ace/220782560463/item ενώ στην ομιλία είναι τελεία και με ακουνε μια χαρα οι συνομιλιτες μου και τους ακούω καθαρά στη μουσική έχω προβλήμα ακούγονται χάλια!!!!Ενώ τα απλά ακουστικά που εχώ ακούγονται τελειά!!Αλλά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιώ σαν handsfree:( τι να κάνω παιδιά????Εχεί κανείς μια ιδέα ή μήπως ξέρει ακουστικά-handsfree που να είναι καλά για το κινητό μας???

 

Edit μόλις είδα ότι με πατιμένο το ασημί κουμπάκι (ας πουμε αυτό που απάνταει τις κλήσεις) ακούγεται τελεια αλλά δεν γίνεται να είμαι με το ένα χέρι συνέχεια πατημένο στο κουμπάκι:(

Edited by mihalis13
Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα νεα! Πανω που οοοοοοοολος ο κοσμος του android ηξερε οτι χρειαζονται καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις για flash player (και που το κινητο μας δεν πληρουσε) η qualcomm με ανακοινωση τυπου τα αλλαζει ολα http://www.qualcomm.com/news/releases/2011/06/01/qualcomm-expands-flash-player-capabilities-across-multiple-tiers-qualcomm-e

 

Το ζουμι στην ολη υποθεση ειναι το εξης

 

Qualcomm’s 800MHz MSM7x27™ mobile processor will be the first to enable Flash Player for the mass market segment of smartphones, allowing handset manufacturers to offer richer Web-based multimedia and graphics experiences for casual games, applications, videos and other Flash-based content. Qualcomm has also worked closely with Adobe to enable a tight coupling of hardware and software between Flash Player, Android and Qualcomm’s Snapdragon MSM8x55™ mobile processor to enable seamless and smooth HD quality video for mid-tier and higher end smartphones and tablets.

 

Αυτος ο 800αρης επεξεργαστης ειναι...ο δικος μας!

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα νεα! Πανω που οοοοοοοολος ο κοσμος του android ηξερε οτι χρειαζονται καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις για flash player (και που το κινητο μας δεν πληρουσε) η qualcomm με ανακοινωση τυπου τα αλλαζει ολα http://www.qualcomm.com/news/releases/2011/06/01/qualcomm-expands-flash-player-capabilities-across-multiple-tiers-qualcomm-e

 

Το ζουμι στην ολη υποθεση ειναι το εξης

 

Qualcomm’s 800MHz MSM7x27™ mobile processor will be the first to enable Flash Player for the mass market segment of smartphones, allowing handset manufacturers to offer richer Web-based multimedia and graphics experiences for casual games, applications, videos and other Flash-based content. Qualcomm has also worked closely with Adobe to enable a tight coupling of hardware and software between Flash Player, Android and Qualcomm’s Snapdragon MSM8x55™ mobile processor to enable seamless and smooth HD quality video for mid-tier and higher end smartphones and tablets.

 

Αυτος ο 800αρης επεξεργαστης ειναι...ο δικος μας!

 

επειδή δεν πολυκατάλαβα ... μπορώ να βάλω τώρα flash player ? η πρέπει να περιμένουμε κάποιο καιρό ?

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν πολυκατάλαβα ... μπορώ να βάλω τώρα flash player ? η πρέπει να περιμένουμε κάποιο καιρό ?

 

Μάλλον θα βγει ειδική έκδοση του flash.

Link to comment
Share on other sites

κι άλλα καλά νέα! δεν πρόσεξα να το έχει αναφέρει κανείς εδώ (σε περίπτωση που έχει γίνει σόρι)...

 

Villain ROM για το κινητό μας!

 

http://www.villainrom.co.uk/forum/content.php/295-ROM-VillainROM-1.0-for-the-Samsung-Galaxy-Ace-(2.3.3-lightweight)

snow is only frozen water...it's snowboarding that makes it so special

 

--> SAMSUNG GALAXY ACE <--

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βγει ειδική έκδοση του flash.

Μακάρι...

Είναι το μόνο που μου λείπει αυτή τη στιγμή από το κινητό.

Ολα τα άλλα λίγο-πολύ τα έχω καλύψει...

:)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις με ποιο τρόπο μπορώ να χρησιμοποιήσω την Εξωτερική μνήμη (SD) ως "εσωτερική".

 

Έχω αρχίσει να ξεμένω από χώρο...

 

είμαι root και κάπου διάβασα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. αν έχει κάποιος κανέναν σχετικό οδηγο για τη διαδικασία θα με έσωζε....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...