Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 θεματα με την ΚΡΕ...

 

1> Παρατηρησα οτι δεν μου εμφανιζε καποιες εφαρμογες στο Market, οποτε προχωρησα στην απεγκατασταση του. Η εφαρμογη δεν φευγει εντελως, αλλα πεφτει απο την εκδοση 2.3.6 στην 2.3.4. Το προβλημα συνεχιστηκε, ωσπου βρηκα στις ρυθμισεις του Market καποιον συνδυασμο που εμφανιζονται ολες οι εφαρμογες. Αν και βρηκα 2 τροπους να ξαναπερασω την 2.3.6 χωρις να κανω factory reset (market236.apk, update.zip απο recovery mode), η εγκατασταση δεν γινεται, ενω δεν γινεται ουτε silent εγκατασταση οταν το ανοιγω και ειμαι online. Καμια προταση?

 

2> Στα πλαισια της ερευνας για την λυση του <1> εκανα root το τηλεφωνο με την χρηση του γνωστου upd_1.zip. Επειδη δεν βγαζω ακρη θελω να το κανω unroot, αλλα δεν βρισκω πουθενα τον τροπο. Καποια βοηθεια?

 

(...Οχι τιποτε αλλο, αλλα βαριεμαι να ξαναπερναω τα παντα χωρις να υπαρχει καποιος σημαντικος λογος οπως π.χ. νεο firmware...)

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε να βάλουμε κωδικό πρόσβασης στο τηλέφωνο?

(Δεν εννοώ το PIN)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα από ένα γνώστο τα ακουστικά του iphone τα οποια δουλευανε τέλεια στο Ace και θα ήθελα να ρωτήσω αν δουλέυουν κανόνικα και σαν handfree για τις κλήσεις γιατί δν το δοκίμασα και με μια πρώτη ματιά στο ebay ειδα τιμές απο 3 ευρώ και μου φανηκε περιεργό.Μπορεί κάποιος να μου στείλει κανένα λινκ απο ebay με τα τα Handsfree του iphone αλλά να είναι σίγουρα original???
Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τα ακουστικά του ACE κάτι πρέπει να παίζει.

Αγόρασα από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων κινητής τηλεφωνίας ένα ζευγάρι ενσύρματα HandsFree.

Τα έβαλα κι ενώ ράδιο άκουγα μια χαρά, στις συνομιλίες με άκουγαν αλλά ΔΕ τους άκουγα.

Τελικά επέστρεψα τα ακουστικά (που μου είχαν προτείνει) και πήρα τα χρήματά μου πίσω, τα οποία ήταν 17€ !

 

Αυτή τη στιγμή έχω παραγγείλει από ebay ένα νέο handsfree (μάρκα Samsung) στα 5€.

Μόλις παραλάβω, θα τεστάρω κι αν παίζει θα σας δώσω μοντέλο και link.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο Ελλαδα τα ενσυρματα ακουστικα της Samsung(Stereo Headset)και μαλιστα συγκεκριμενα απο πισω το κουτι γραφει συμβατα τηλ."GT-I6410,GT-I8510,SCH-I909,GT-I8330,SGH-G810/C/N/E,GT-B7610,GT-I9008 κ.α,πραγματικα ακουγονται τελεια και σε κλησεις και σε μουσικη!!!Τα πηρα 18 ευρω.
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο Ελλαδα τα ενσυρματα ακουστικα της Samsung(Stereo Headset)και μαλιστα συγκεκριμενα απο πισω το κουτι γραφει συμβατα τηλ."GT-I6410,GT-I8510,SCH-I909,GT-I8330,SGH-G810/C/N/E,GT-B7610,GT-I9008 κ.α,πραγματικα ακουγονται τελεια και σε κλησεις και σε μουσικη!!!Τα πηρα 18 ευρω.

 

Θα μπορούσες να βάλεις καμία φωτογραφία να τα δούμε? (Εστω από google)

 

Ξέρει κανείς πως κλειδώνουμε το Ace για να μην έχει πρόσβαση όποιος βρει τη συσκευή μας?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθαν αυτά τα ακουστικα απο ebay http://viewitem.eim.ebay.gr/Headphones-Handsfree-for-Samsung-i9100-S5830-Galaxy-Ace/220782560463/item ενώ στην ομιλία είναι τελεία και με ακουνε μια χαρα οι συνομιλιτες μου και τους ακούω καθαρά στη μουσική έχω προβλήμα ακούγονται χάλια!!!!Ενώ τα απλά ακουστικά που εχώ ακούγονται τελειά!!Αλλά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιώ σαν handsfree:( τι να κάνω παιδιά????Εχεί κανείς μια ιδέα ή μήπως ξέρει ακουστικά-handsfree που να είναι καλά για το κινητό μας???

 

Edit μόλις είδα ότι με πατιμένο το ασημί κουμπάκι (ας πουμε αυτό που απάνταει τις κλήσεις) ακούγεται τελεια αλλά δεν γίνεται να είμαι με το ένα χέρι συνέχεια πατημένο στο κουμπάκι:(

 

Μου ήρθαν οι ρυθμισεις για internet και mms (συνδρομητής Vodafone) με τα mms δεν ασχολήθηκα γιατί δεν με ενδιαφέρουν.Με το internet όμως βλέπω ότι είναι η διευθυνση του wap και δεν έχω μπεί μιας και φοβάμαι καμμια τρελλή χρέωση(δεν έχω πακέτω δεδομένων) κανόνικα δεν πρέπει να μου στείλουν και άλλες ρυθμίσεις για το internet????

 

Έγω πήρα αυτά τα ακουστικά που είναι στο 1ο ποστ μου αλλά τους έχω βάλει ταινία με για να είναι πιεσμένο το ασιμένιο κουμπακι ώστε να ακούγονται σωστά.Για το 2ο ποστ μου με το ιντερνετ μπορεί κανείς να μου δώσει κάποια απάντηση αν γνωρίζει??

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις καμία φωτογραφία να τα δούμε? (Εστω από google)

 

Ξέρει κανείς πως κλειδώνουμε το Ace για να μην έχει πρόσβαση όποιος βρει τη συσκευή μας?

 

Τα ακουστικα ειναι αυτα:http://s3.postimage.org/r9799m84/image.jpg

 

Τελειος ηχος και σε Μουσικη και σε κλησεις.Δεν μπορω να καταλαβω ομως κατι..Επανω στο ακουστικο εχει ενα κουμπακι,οταν το τηλ.βρισκετε σε αναμονη και το πατησω τοτε αρχιζει να παιζει ο ενσωματωμενος player μουσικη,μολις το ξαναπατησω σταματαει.

Οταν τωρα ειναι σε αναμονη το τηλ.και εχω εισερχομενη κληση,ακουω τον ηχο κλησης απο τα ακουστικα αλλα πρεπει να πατησω την αποδοχη της κλησης απο το τηλ.για να μιλησω.Οσο και αν παταω το κουμπακι δεν γινετε τιποτα.Μηπως ξερει κανεις τι παιζει?Καποια ρυθμιση ισως,η application?

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Έγω πήρα αυτά τα ακουστικά που είναι στο 1ο ποστ μου αλλά τους έχω βάλει ταινία με για να είναι πιεσμένο το ασιμένιο κουμπακι ώστε να ακούγονται σωστά.Για το 2ο ποστ μου με το ιντερνετ μπορεί κανείς να μου δώσει κάποια απάντηση αν γνωρίζει??

 

Όταν πας στο site για να καθορίσεις το sms που θα σου στείλει η Vodafone, σου λέει τι είδους ρυθμίσεις θέλεις να σου στείλει.

Χαρακτηριστικά, σου λέει για Vodafone Internet, Vodafone Web (ίδιες ρυθμίσεις), Vodafone WAP, Vodafone MMS κτλ. Με τα δύο πρώτα που έχω εγώ ρυθμισμένο το κινητό μου, δεν έχω θέμα χρεώσεων! Αρκεί δλδ να μη βάλεις το WAP για να είσαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε να βάλουμε κωδικό πρόσβασης στο τηλέφωνο?

(Δεν εννοώ το PIN)

settings --> location and security !

εχω κατι αρχεια βιντεο mp4 . πως μπορω να τα δω , με ποιο προγραμμα?

Καλύτερα να απευθυνθείς στην ενότητα του Android

PAIDIA EDW KAI 3 MERES EXW PAREI TO GALAXY ACE KAI EKEI POU KATHETE M EXEI SVISEI 3 FORES,MONO TOU!MPORW NA KANW KATI?HELP......

Κάποια εφαρμογή στο κάνει αυτό λογικά, ψάξε αυτές που κατέβασες πρόσφατα και σβήστες.

Αλλιώς μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών από settings --> privacy , υπόψην θα σου διαγράψει εφαρμογές και όσες επαφές έχεις σώσει στο τηλέφωνο.

 

JOHNLOXSADA Μου διέφυγαν μερικά πράγματα.

1ον Μην κάνεις συνεχόμενα μηνύματα!

2ον Μην γράφεις με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.

3ον Απαγορεύονται τα greeklish.

 

Ευχαριστώ.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού; Η δικιά μου το πήρε προχθές και τώρα μου λεει οτι δεν χτυπάει στα sms. Καμια ιδεα; Μηπως είναι bug του Android ?
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού; Η δικιά μου το πήρε προχθές και τώρα μου λεει οτι δεν χτυπάει στα sms. Καμια ιδεα; Μηπως είναι bug του Android ?

 

Κανονικα εχει τη 2.2 που θα αναβαθμιστει σε 2.3 στα κοντα. Ανεπισημα μπορεις να περασεις τη 2.3 απο τωρα μιας και εχει κυκοφορησει η εκδοση για το ace.

 

Αυτο που λες δεν το εχω συναντησει, ουτε το εχει αναφερει κανεις αλλος. Μηπως πρεπει να το ψαξει λιγο με τις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα εχει τη 2.2 που θα αναβαθμιστει σε 2.3 στα κοντα. Ανεπισημα μπορεις να περασεις τη 2.3 απο τωρα μιας και εχει κυκοφορησει η εκδοση για το ace.

 

Αυτο που λες δεν το εχω συναντησει, ουτε το εχει αναφερει κανεις αλλος. Μηπως πρεπει να το ψαξει λιγο με τις ρυθμισεις?

 

 

Yeap, κάτι με τις ρυθμίσεις ήταν. Οταν λες κάπου στα κοντα; Ποσο περίπου ξέρεις; (Από φημες κτλ).

 

Ευχαριστώ αλέξη ;)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Yeap, κάτι με τις ρυθμίσεις ήταν. Οταν λες κάπου στα κοντα; Ποσο περίπου ξέρεις; (Από φημες κτλ).

 

Ευχαριστώ αλέξη ;)

 

Aπο οτι εχει πει η samsung λογικα μεσα στον Ιουνιο θα ερθει και η αναβαθμιση. Ηδη υπαρχει στο samfirware λογω διαρροης και αρκετος κοσμος την εχει περασει, σε περιπτωση που βιαζεσαι :p

 

Anytime :happy:

Link to comment
Share on other sites

settings --> location and security !

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μάλλον δε το είπα εγώ καλά.

Θέλω σε περίπτωση που βρεί κάποιος 3ος τη συσκευή να μην μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.

Δεν εννοώ το PIN της SIM ούτε το κλείδωμα της οθόνης.

 

Αν κάποιος σβήσει το κινητό και βάλει δική του SIM να μην μπορεί να το ανοίξει χωρίς κωδικό.

Στο Omnia που είχα ονομαζόταν "device password"

 

---

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως (αν) μπορούμε να έχουμε ενσύρματη πρόσβαση στο internet (μέσω USB)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας στο site για να καθορίσεις το sms που θα σου στείλει η Vodafone, σου λέει τι είδους ρυθμίσεις θέλεις να σου στείλει.

Χαρακτηριστικά, σου λέει για Vodafone Internet, Vodafone Web (ίδιες ρυθμίσεις), Vodafone WAP, Vodafone MMS κτλ. Με τα δύο πρώτα που έχω εγώ ρυθμισμένο το κινητό μου, δεν έχω θέμα χρεώσεων! Αρκεί δλδ να μη βάλεις το WAP για να είσαι σίγουρος!

 

Ένα sms μου έχει στείλει 2-3 φορές και λέει για ρυθμίσεις wap.Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο.....Δεν υπάρχει επιλογή για Vodafone internet ή Web

Edited by mihalis13
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μάλλον δε το είπα εγώ καλά.

Θέλω σε περίπτωση που βρεί κάποιος 3ος τη συσκευή να μην μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.

Δεν εννοώ το PIN της SIM ούτε το κλείδωμα της οθόνης.

 

Αν κάποιος σβήσει το κινητό και βάλει δική του SIM να μην μπορεί να το ανοίξει χωρίς κωδικό.

Στο Omnia που είχα ονομαζόταν "device password"

 

---

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως (αν) μπορούμε να έχουμε ενσύρματη πρόσβαση στο internet (μέσω USB)

 

1. Το κλείδωμα της οθόνης είναι και κλείδωμα του κινητού, αν αλλάξεις sim θα ζητάει τον δικό σου κωδικό/lock patter /ή οτι άλλο επιλέξεις!

2. Δεν γίνεται δυστυχώς. Μόνο το αντίθετο

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις με ποιο τρόπο μπορώ να χρησιμοποιήσω την Εξωτερική μνήμη (SD) ως "εσωτερική".

 

Έχω αρχίσει να ξεμένω από χώρο...

 

είμαι root και κάπου διάβασα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. αν έχει κάποιος κανέναν σχετικό οδηγο για τη διαδικασία θα με έσωζε....

Link to comment
Share on other sites

Ένα sms μου έχει στείλει 2-3 φορές και λέει για ρυθμίσεις wap.Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο.....Δεν υπάρχει επιλογή για Vodafone internet ή Web

 

Φαντάζομαι πήγες εδω: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421, έβαλες τον αριθμό του τηλεφώνου σου και μετά διάλεξες μια συσκευή που να μοιάζει με το ACE (νομίζω δεν το έχει στη λίστα) σωστά;

Ε, μετά από κάτω, σου έχει ένα dropdown menu που σου λέει τι είδους μνμ θέλεις να σου στείλει!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το "SuperOneClick v1.9.1" έκανα root το κινητό μου.

Μπόρεσα έτσι κι εγκατέστησα διάφορα προγράμματα όπως το AdFree, NarketEnabler κλπ.

Από τότε όμως που έκανα roοt το κινητό εμφανίστηκε στα προγράμματα ένα νέο εικονίδιο με τίτλο superuser.

Aυτό εδώ: https://market.android.com/details?id=com.noshufou.android.su&feature=search_result

 

Το οποίο όμως ΔΕΝ εγκατέστησα εγώ και ούτε μου το δείχνει στη λίστα για να το απεγκαταστήσω.

Αν κάποτε θελήσω να κάνω unroot το κινητό (για service) πως θα το αφαιρέσω?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το "SuperOneClick v1.9.1" έκανα root το κινητό μου.

Μπόρεσα έτσι κι εγκατέστησα διάφορα προγράμματα όπως το AdFree, NarketEnabler κλπ.

Από τότε όμως που έκανα roοt το κινητό εμφανίστηκε στα προγράμματα ένα νέο εικονίδιο με τίτλο superuser.

Aυτό εδώ: https://market.android.com/details?id=com.noshufou.android.su&feature=search_result

 

Το οποίο όμως ΔΕΝ εγκατέστησα εγώ και ούτε μου το δείχνει στη λίστα για να το απεγκαταστήσω.

Αν κάποτε θελήσω να κάνω unroot το κινητό (για service) πως θα το αφαιρέσω?

 

Οταν κανεις ρουτ εμφανιζεται αυτοματα το εικονιδιακι αυτο και εχει καποιες εξτρα ρυθμισεις που μπορεις να πειραξεις σαν superuser που εισαι πλεον (σαν administrator που λεμε στα windows). Αν δεν ειχε βγει αυτο το εικονιδιακι παει να πει οτι δεν εγινε ρουτ η συσκευη :) Φανταζομαι (ειμαι 99,9% σιγουρος) οτι μολις κανεις unroot εξαφανιζεται το εικονιδιο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το "SuperOneClick v1.9.1" έκανα root το κινητό μου.

Μπόρεσα έτσι κι εγκατέστησα διάφορα προγράμματα όπως το AdFree, NarketEnabler κλπ.

Από τότε όμως που έκανα roοt το κινητό εμφανίστηκε στα προγράμματα ένα νέο εικονίδιο με τίτλο superuser.

Aυτό εδώ: https://market.android.com/details?id=com.noshufou.android.su&feature=search_result

 

Το οποίο όμως ΔΕΝ εγκατέστησα εγώ και ούτε μου το δείχνει στη λίστα για να το απεγκαταστήσω.

Αν κάποτε θελήσω να κάνω unroot το κινητό (για service) πως θα το αφαιρέσω?

 

To superoneclick έχει και unroot option, και όπως σωστά υποθέτει ο Deadly Sin θα φύγει το superuser εικονίδιο όταν το κάνεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι. Μόλις παρέλαβα το καινούργιο μου ace από Αγγλία. Έβαλα την κάρτα sim (WIND) αλλά μου ζητάει Pin ξεκλειδώματος δικτύου SIM. έβαλα το pin μου αλλά δεν είναι αυτό. Ο φίλος από την Αγγλία λέει ότι είναι unlocked. Πρέπει να άνω κάποια ενέργεια; Μόλις ανοίγει το τηλέφωνο έχει το σύμβολο Ο2.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2.

:)

 

Από τότε που έβαλα το AdFree (σαν root) ξεμπέρδεψα με τις [μπίπ] διαφημίσεις.

Αυτό συνεπάγεται πολύ λιγότερη μεταφορά περιττών δεδομένων, άρα:

Μεγαλύτερη ταχύτητα στο Internet, λιγότερο εκνευρισμό, και λιγότερη χρέωση data.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...