Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη βοηθεια.

Νομιζω πως τα εχω ηδη ελεγξει αυτα, αλλα τα αλλαξα και παλι και περιμενω να δω τι θα γινει.

 

Επισης, γνωριζει μηπως κανεις καποια εφαρμογη που να διαχειριζεται τη συνδεση του δικτυου;

 

Τέτοια εφαρμογή δεν ξέρω,αλλα ένας μπακαλιστικος τρόπος να ξαναβρισκεις σημα είναι να κανεις την εναλλαγή από 2g σε 3g,και τουμπαλην...

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τέτοια εφαρμογή δεν ξέρω,αλλα ένας μπακαλιστικος τρόπος να ξαναβρισκεις σημα είναι να κανεις την εναλλαγή από 2g σε 3g,και τουμπαλην...

 

2g - 3g OnOff λέγεται η εφαρμογή (widget), είναι free στο Market και ουσιαστικά είναι ένα shortcut που σε πάει απευθείας στο Mobile network settings για να ορίσεις την επιλογή του δικτύου.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια καλή θήκη για το κινητό; Πήρα μια της Otterbox αλλά είναι λίγο χαλαρή. Δεν το πιάνει σφιχτά το κινητό.

 

Tην Impact πήρες μάλλον...

Δεν έχει πρόβλημα να βγεί το κινητό από μόνο του εκτός και αν το τραβήξεις εσύ άγαρμπα από καμμιά τσέπη. (κολλάει άσχημα στα υφάσματα λόγο του υλικού κατασκευής της)

 

Βολεύει πάντως στο γρήγορο βάλε/βγάλε αν έχεις και το lapdock. ;)

Και εγώ αυτήν έχω. :)

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια καλή θήκη για το κινητό; Πήρα μια της Otterbox αλλά είναι λίγο χαλαρή. Δεν το πιάνει σφιχτά το κινητό.

 

 

αυτη....

http://static.zoovy.com/img/sfplanet/W350-H350-Bffffff/B/balt_00326_1.jpg

ειναι της ballistic και προσωπικα ειναι πολυ ευχαριστημενος,σφιχτη και δεν προκειται να παθει τιποτα το κιν. σου.πραγματικα πολυ ποιοτικη και για σκληρες συνθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους lapdock....

 

Έχετε παρατηρήσει αν κατά την χρήση ζεσταίνεται υπερβολικά η περιοχή γύρω από τις usb ports ;;;;;

Πόσο κρατάει εσάς η μπαταρία του ;;;;;;

 

HELP...

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους lapdock....

 

Έχετε παρατηρήσει αν κατά την χρήση ζεσταίνεται υπερβολικά η περιοχή γύρω από τις usb ports ;;;;;

Πόσο κρατάει εσάς η μπαταρία του ;;;;;;

 

HELP...

 

Ζεσταίνεται γενικά στο πίσω μέρος λόγω φόρτισης του κινητού παράλληλα.

Η μπαταρία του κρατάει γύρω στις 3-4 ώρες περίπου αναλόγως του επιπέδου φόρτισης του κινητού μόλις το πλαγκάρεις στο lapdock.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεται γενικά στο πίσω μέρος λόγω φόρτισης του κινητού παράλληλα.

Η μπαταρία του κρατάει γύρω στις 3-4 ώρες περίπου αναλόγως του επιπέδου φόρτισης του κινητού μόλις το πλαγκάρεις στο lapdock.

 

Ευχαριστώ.

Βασικά παρατήρησα ότι η περιοχή γύρω από τις usb θύρες παραείναι ζεστή (έως καυτή θα έλεγα)...

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κανα 2 εβδομαδες, εχω στα χερια μου ενα Atrix ΑΤ&Τ, μεταχειρω απο ΗΠΑ. Οντως το πισω καλυμμα πρεπει να ξεφλουδιζει πολυ ευκολα...

Μου ηρθε ξεκλειδωτο, οποτε εβαλα τη Vodafone SIM και δουλεψε αμεσως. Εχει 2.3.6 εκδοση android.

Ερχομενος απο Samsung Omnia II, με winmo 6.5.3 εχω παθει σοκ απο την ταχυτητα !!!

Σκεφτομαι να το rootαρω, μονο και μονο για να εχω προσβαση σε μερικες ρυθμισεις ακομη, που η ΑΤΤ τις εχει εξαφανισει, αλλα σκεφτομαι οτι ετσι ισως να μην μπορεσω να το αναβαθμισω σε ICS, οταν και αν βγει.

Εχω ομως 2 θεματακια :(

- Μερικες φορες η οθονη δεν ανταποκρινεται ενω το κινητο λειτουργει κανονικα, κατα τα αλλα. Πατωντας το On/Off πληκτρο στρωνει. Αυτο δεν ξερω αν θα διορθωθει ποτε και αν ειναι θεμα S/W. Ελπιζω ομως.

- Στο dial pad οι χαρακτηρες ειναι λατινικοι και δεν ξερω καποιο τροπο, να τους κανω εστω και "υπογεια" να αντιστοιχουν σε Ελληνικους, εστω και χωρις να τους δειχνει, οπως ηταν στο Omnia. Εχω δοκιμασει ενα προγραμμα αλλαγης Locale αλλα δεν μπορει να αλλαξει ρυθμισεις σε ROM.

 

Γενικοτερα μου αρεσε, με εξαιρεση τη μπαταρια, η οποια μου βγαζει 1,5 μερα, αλλα μαλλον ειναι αναμενομενο λογω υψηλης αναλυσης οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα μου αρεσε, με εξαιρεση τη μπαταρια, η οποια μου βγαζει 1,5 μερα, αλλα μαλλον ειναι αναμενομενο λογω υψηλης αναλυσης οθονης.

 

To μιάμιση μέρα σε κινητά της εποχής μας είναι στάνταρ μη σου πω και πολυτέλεια. Τα παλαιά κινητά σαν αυτό που είχες είχαν σαφώς μικρότερες απαιτήσεις ενέργειας οπότε και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ερχομενος απο Samsung Omnia II, με winmo 6.5.3 εχω παθει σοκ απο την ταχυτητα !!!

 

Ωραίο τηλέφωνο, το είχα πριν κανένα χρόνο. Με SPB Mobile Shell κέρδιζε κάπως σε ταχύτητα και χρηστικότητα.

 

- Στο dial pad οι χαρακτηρες ειναι λατινικοι και δεν ξερω καποιο τροπο, να τους κανω εστω και "υπογεια" να αντιστοιχουν σε Ελληνικους, εστω και χωρις να τους δειχνει, οπως ηταν στο Omnia. Εχω δοκιμασει ενα προγραμμα αλλαγης Locale αλλα δεν μπορει να αλλαξει ρυθμισεις σε ROM.

 

Δοκίμασε το Dialer One ή κάποιον άλλο dialer της αρεσκείας σου (Ex Dialer, Go Contacts, DW Contacts).

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο για τον stock dialer. Εγώ έχω ATT Atrix, όπως εσύ, του έχω βάλει την Nottachtrix Rom (μεταξύ πολλών άλλων :) ), η οποία έχει ελληνικό locale, μου βγάζει ελληνικά γράμματα στον dialer, αλλά ΔΕΝ "φιλτράρει" τις επαφές σύμφωνα με τα γράμματα στα πλήκτρα που πατάς. Για να το πετύχω αυτό, κατέφυγα στους εναλλακτικούς dialers που προαναφέρω.

 

Γενικοτερα μου αρεσε, με εξαιρεση τη μπαταρια, η οποια μου βγαζει 1,5 μερα, αλλα μαλλον ειναι αναμενομενο λογω υψηλης αναλυσης οθονης.

 

Το Atrix είναι ίσως το πιο προικισμένο Android κινητό στο θέμα της μπαταρίας. Μπορείς να του πιεις το αίμα όλη μέρα και να τη "βγάλει" ως το βράδυ για να το ξαναφορτίσεις. Άλλοι είναι με τη δεύτερη μπαταρία στην τσέπη :)

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

...

Δοκίμασε το Dialer One ή κάποιον άλλο dialer της αρεσκείας σου (Ex Dialer, Go Contacts, DW Contacts).

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο για τον stock dialer...

 

:up: για τον Dialer one, μου ελυσε το προβλημα μου, σ'ευχαριστω.

Με τον Go dialer-contacts που ειχα, δεν ειχα καταφερει να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μέρα μπόλικης χρήσης με το lapdock ξεκίνησε να μου κάνει το εξής κουλό...

 

Παρόλο που δούλευα με εξωτερικό usb ποντίκι και πληκτρολόγιο έμπαινε σε λειτουργία ο screensaver.

Εκεί που πληκτρολογούσα ή πάταγα το ποντίκι αυτό ξεκίναγε και ότι και να πάταγα, ότι και να έκανα δεν απενεργοποιόύνταν με τίποτα, παρά μόνο με πάτημα του κουμπιού κλειδώματος/ξεκλειδώματος του τηλεφώνου. (το οποίο βέβαια κλείδωνε και το lapdock και μετά έπρεπε να ξαναβάλω το pass)

 

Άλλαξα τον χρόνο αναμονής για τον screensaver αλλά αυτό δεν καταλάβαινε τίποτα.

Έκανα στο τέλος μια επανεκκίνηση του κινητού και δεν το ξανάκανε.

 

Το έχετε δεί άλλοι αυτό ;;;;;

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα, βολικο για μενα, χαρακτηριστικο, που μου ελειψε, ηταν να μπαινει σε mute mode οποτε το γυριζω με την προσοψη προς τα κατω.

Δεν το βρηκα πουθενα σα ρυθμιση, αλλα το βρηκα στο Play store, σαν RD Mute.

Link to comment
Share on other sites

Tην Impact πήρες μάλλον...

Δεν έχει πρόβλημα να βγεί το κινητό από μόνο του εκτός και αν το τραβήξεις εσύ άγαρμπα από καμμιά τσέπη. (κολλάει άσχημα στα υφάσματα λόγο του υλικού κατασκευής της)

 

Βολεύει πάντως στο γρήγορο βάλε/βγάλε αν έχεις και το lapdock. ;)

Και εγώ αυτήν έχω. :)

 

Ναι αυτή πήρα. Πέρα του ότι είναι γκουμούτσα, αυτό το χαλαρο έχει θέματα, όπως ότι μερικές φορές καλύπτει τον proximity sensor.

 

Μια απλή σιλικόνη του θεού δεν υπάρχει; Δεν έχω βρει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

 

Και η πλάκα είναι ότι πήρα για το 3GS της γυναίκας μου (της το έδωσα για να πάρω το atrix) τέτοια θήκη από το ebay!!! Ακόμα και την impact από το ebay την πήρα...Φαντάσου...

 

Ευχαριστώ που με ξύπνησες για το προφανές...:)

 

Μάλλον είχα googla-ρει πρώτα, είχα βρει την impact και μετά έψαξα μόνο για αυτή στο ebay!!

Link to comment
Share on other sites

Και η πλάκα είναι ότι πήρα για το 3GS της γυναίκας μου (της το έδωσα για να πάρω το atrix) τέτοια θήκη από το ebay!!! Ακόμα και την impact από το ebay την πήρα...Φαντάσου...

 

Ευχαριστώ που με ξύπνησες για το προφανές...:)

 

Μάλλον είχα googla-ρει πρώτα, είχα βρει την impact και μετά έψαξα μόνο για αυτή στο ebay!!

 

Φίλε, οι εν λόγο θήκες είναι σχετικά ακριβότερες και ποιό χοντροκομένες από τις υπόλοιπες στο ebay αλλά υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό.

Παρέχουν αυξημένο επίπεδο προστασίας σε σχέση με τις ποιό απλές.

Εγώ π.χ. που το κινητό το πέρνουν συνέχεια τα πιτσιρίκια μου και παίζουν παιχνίδια χρειαζόμουν κάτι ποιό καλό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Αν εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα και θες κάτι λιγότερο ογκώδες τότε κοίτα για τις απλές θήκες σιλικόνης.

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμές θα έπαιζε ένα μεταχειρισμένο lapdock αυτή την περίοδο, όταν μπορεί κανείς να το βρει Με 99 ευρώ καινούριο; Επίσης όσοι έχετε κάποια rom χωρίς το blur, έχετε κανονικά hdmi mirroring κατά τη χρήση με το lapdock;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμές θα έπαιζε ένα μεταχειρισμένο lapdock αυτή την περίοδο, όταν μπορεί κανείς να το βρει Με 99 ευρώ καινούριο; Επίσης όσοι έχετε κάποια rom χωρίς το blur, έχετε κανονικά hdmi mirroring κατά τη χρήση με το lapdock;

 

Πουλούσε κάποιος φίλος κάμποσες σελίδες πίσω ένα καινούριο στα 70 €.

Link to comment
Share on other sites

Δε μ'ενδιαφέρει τόσο η αγορά (όχι άμεσα τουλάχιστον) αλλά μια normal τιμή για μεταχειρισμένο! Όπως και να'χει πάντως, ευχαριστώ ;-)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: έχετε δοκιμάσει ICS ROM, είτε στο Atrix, είτε αλλού; Ποιες οι εντυπώσεις σας; Πιστευετε ότι θα προσφέρει στο τηλέφωνό μας κάτι πραγματικά σημαντικό η αναμενόμενη official ICS ROM;

 

Μερικές σύντομες επαφές μου με τις unofficial ICS ROMS που κυκλοφορούν στο XDA δεν με έχουν ενθουσιάσει. Το interface μου φαίνεται λίγο βαρετό (έως καταθλιπτικό) και, με την εξαίρεση του αισθητά καλύτερου browser, δεν έχω δει κάποια πραγματική βελτίωση, παρά μαλλον διαφοροποιήσεις. Ούτε έχω αποκομίσει κάποια βελτιωμένη ποιότητα χρήσης. Τα βίντεο από την ICS του Razr πάντως δείχνουν υποσχόμενα.

 

Απόψεις;...

Link to comment
Share on other sites

Δε μ'ενδιαφέρει τόσο η αγορά (όχι άμεσα τουλάχιστον) αλλά μια normal τιμή για μεταχειρισμένο! Όπως και να'χει πάντως, ευχαριστώ ;-)

 

Λογικά πάντως όταν η τιμή πώλησης του καινούργιου είναι στα 99ευρώ το μεταχειρισμένο κάπου εκεί θα είναι, δηλαδή από 55 μέχρι 70 ανάλογα με την παλαιότητα και τη χρήση. :)

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεται γενικά στο πίσω μέρος λόγω φόρτισης του κινητού παράλληλα.

Η μπαταρία του κρατάει γύρω στις 3-4 ώρες περίπου αναλόγως του επιπέδου φόρτισης του κινητού μόλις το πλαγκάρεις στο lapdock.

 

φιλε rx8 χαμηλες ωρες λες..

χαμηλωνεις φωτεινοτητα και φορτιζεις πληρως?δηλ 15λ στο 100 και μετα απο 5λ αποσυνδεσης ξανα 20λ στο 100?

 

αν ναι εισαι καλος καφτης:p,rx8 style:lol: εγω κατω απο 5 δεν επεσα,με ψιλογεματο τηλεφωνο.

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: έχετε δοκιμάσει ICS ROM, είτε στο Atrix, είτε αλλού; Ποιες οι εντυπώσεις σας; Πιστευετε ότι θα προσφέρει στο τηλέφωνό μας κάτι πραγματικά σημαντικό η αναμενόμενη official ICS ROM;

 

Μερικές σύντομες επαφές μου με τις unofficial ICS ROMS που κυκλοφορούν στο XDA δεν με έχουν ενθουσιάσει. Το interface μου φαίνεται λίγο βαρετό (έως καταθλιπτικό) και, με την εξαίρεση του αισθητά καλύτερου browser, δεν έχω δει κάποια πραγματική βελτίωση, παρά μαλλον διαφοροποιήσεις. Ούτε έχω αποκομίσει κάποια βελτιωμένη ποιότητα χρήσης. Τα βίντεο από την ICS του Razr πάντως δείχνουν υποσχόμενα.

 

Απόψεις;...

Mα καλά, για τη motorola δουλεύεις και δε θες το ics; :lol: :p

 

Προσωπικά πιστεύω πως αν (η επίσημη έκδοση) υλοποιηθεί σωστά, θα βελτιώσει αρκετά κάποια πράγματα. Αν βελτιώσουν το webtop mode και καταφέρουν να προσαρμόσουν το λειτουργικό, έτσι ώστε να έχουμε μια smooth εμπειρία χρήσης παντού, θα είναι ένα σκαλί πάνω το κινητό. Τώρα αν κάνουν προχειροδουλειά, μπορεί και να χαλάσει η ποιότητα χρήσης! Ο browser είναι κάτι πολύ σημαντικό και μακάρι να τον έχουν και καλύτερο από τη cm9. Cm9 έχω δοκιμάσει για λίγο, αλλά όταν το είχα κάνει κάποια πράγματα δε λειτουργούσαν, οπότε δεν έμεινα. Για το interface όμως, διαφωνώ μ'αυτό που λες. Το περιβάλλον του ics μου αρέσει κι απ'ότι διαβάζω αρέσει και γενικώς. Ούτε καταθλιπτικό το βρίσκω... Το αντίθετο θα έλεγα. Κι επιτέλους παρουσιάζει και μια πιο ενοποιημένη εμφάνιση, γιατί λίγο στις προ ics εκδόσεις, κάθε εφαρμογή ήταν σα να είχε διαφορετικό interface. Επίσης στη cm9, ο kernel είναι βασίζεται σε παλαιότερες ουσιαστικά εκδόσεις και δε θα δούμε συνταρακτικές αλλαγές, αν δεν υπάρξουν επίσημα οι drivers (συνεπώς επίσημη έκδοση). Συνοψίζοντας, ελπίζω σε μια καλή επίσημη rom και κατά συνέπεια σε ακόμα πιο βελτιωμένες εκδόσειςαπ'τους απανταχού cookers και τους developers! :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

φιλε rx8 χαμηλες ωρες λες..

χαμηλωνεις φωτεινοτητα και φορτιζεις πληρως?δηλ 15λ στο 100 και μετα απο 5λ αποσυνδεσης ξανα 20λ στο 100?

 

αν ναι εισαι καλος καφτης:p,rx8 style:lol: εγω κατω απο 5 δεν επεσα,με ψιλογεματο τηλεφωνο.

:-)) συνήθως το βάζω ψιλογεματο αλλά δεν ορκιζομαι κιόλας σχετικά με τις. ώρες που κρατά.. εκτίμηση μου ήταν ότι διαρκεί όσο γράφω παραπάνω. πάντως αρχίζει να με ψιλοξενερωνει το μέγεθος της οθόνης του atrix και λέω μήπως το δώσω να πάρω κάτι μεγαλύτερο.. το HTC one x έχει αρχίσει να με γαργαλαει.. χε χε..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...