Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Η Μotorola σε καλυπτει απο εγγυηση στην Ελλαδα, αν το εχεις αγορασει απο χωρα ευρωπαϊκης ενωσης, αλλα μονο για το hardware, οχι σε software.

 

Η συγκεκριμένη συσκευή όμως προς το παρόν βγαίνει μόνο υπό την αιγίδα της αμερικάνικης AT&T και δεν έχει καμία υποστήριξη εδώ στην χώρας μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@gerry_7 ναι δεν θα χρειαστεί να πάρεις κάποιο κωδικό από το cellunlock ή άλλο site.

Οι ελληνικές κάρτες θα δουλέψουν κατευθείαν.

 

Κοίτα όσο για αν το προτείνω... Λοιπόν θα σου πω την αλήθεια. Είμαι ενθουσιασμένος αλλά παράλληλα νιώθω πως πρέπει να βγει άμεσα update γιατί το κινητό δεν αποδίδει τα μέγιστα και έχει κάποια μικρά bugs με το software πχ δεν δουλεύει πάντα το push στο gmail, δεν παίζουν οι voip εφαρμογές μέσα και το skype, οι μπάρες σήματος έχουν μια αστάθεια και μην ξεχνάς πως φοράει ακόμα την 2.2...

 

Το Nexus S είναι ομορφότερο για μένα αλλά τώρα πια ξεπερασμένο στο θέμα hardware...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το Nexus S είναι ομορφότερο για μένα αλλά τώρα πια ξεπερασμένο στο θέμα hardware...

 

Το θέμα είναι όμως ότι δυστυχώς αυτές οι συσκευές δεν μπορούν να αναδείξουν τις δυνατότητές τους χωρίς το κατάλληλο software (το δυνατό σημείο του nexus s).

 

Δεν είναι τυχαίο που το nexus s παρόλο που έχει σίγουρα υποδεέστερο hardware από το Atrix, πρακτικά είναι κοντά από άποψη απόδοσης και σίγουρα πιο stable από το Atrix.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα συμφωνήσω...

Γι'αυτό και ελπίζω σε ένα σύντομο update...

 

Έχει ήδη βγει. Είναι η έκδοση 4.1.57 αλλά δεν μπορεί να γίνει root.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Pre-Release δεν είναι αυτή η έκδοση; Λογικά όταν γίνει public release δε θα έχει και άλλες βελτιώσεις;

 

Έχει κυκλοφορήσει κανονικά με OTA. Αναφέρουν ότι όντως έχει κάποιες βελτιώσεις στην απόκριση/ταχύτητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κυκλοφορήσει κανονικά με OTA. Αναφέρουν ότι όντως έχει κάποιες βελτιώσεις στην απόκριση/ταχύτητα.

 

Αφού δεν μπορεί να γίνει ακόμη πλήρης εκμετάλευση και των 2 πυρήνων, τί περιμένετε? Θα είναι λίγο πιο γρήγορο από το galay s στην καλύτερη περίπτωση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά... η δύναμη των διπύρηνων φαίνεται παντού.
Φαντασου ποσο πιο δυνατο θα ειναι με τη 2.4 , αν την παρει ποτε βεβαια, που δεν το θεωρω πιθανο....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου ποσο πιο δυνατο θα ειναι με τη 2.4 , αν την παρει ποτε βεβαια, που δεν το θεωρω πιθανο....

 

Δεν είναι πιθανό. Είναι δεδομένο. Παρεμπιπτόντως το Atrix είναι εξαιρετικό. Το καλύτερο κινητό που έχω αποκτήσει ever.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είναι πιθανό. Είναι δεδομένο. Παρεμπιπτόντως το Atrix είναι εξαιρετικό. Το καλύτερο κινητό που έχω αποκτήσει ever.

 

Σε απόλυτα χαρακτηριστικά είναι μακράν ανώτερο σε σχέση με τον υπάρχον ανταγωνισμό. Εντούτοις... το software του γενικότερα δεν το αφήνει να αναδειχθεί πραγματικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλαξει νοοτροπια η Motorola μακρια... Ναι μεν εχει τα καλυτερα χαρακτηριστικα η συσκευη αλλα απο θεμα υποστηριξης εινα μαπα η εταιρια...
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί η συγκεκριμένη συσκευή παρουσιάζεται ως η καλύτερη συσκευή του πλανήτη στη χώρα μας.

 

Αν ζούσαμε στην Αμερική και είχαμε ΗΔΗ τη δυνατότητα να το αποκτήσουμε θα το δεχόμουν...

 

Όταν όμως η κυκλοφορία του στην Ελλάδα θα έρθει σε μια περίοδο που θα υπάρχουν στην αγορά το νέο Galaxy και το LG 3D δε νομίζω ότι ιδιαίτερα αντικειμενικές τέτοιες κρίσεις...

 

Τη συσκευή τη δοκίμασα στην Αμερική και είναι όντως πολύ δυνατή.

Μακράν το καλύτερο android σήμερα αν και θεωρώ τραγικό ότι τρέχει ακόμα 2.2...

 

Δεν μπορούμε όμως να μην παραδεχτούμε ότι είναι λάθος να στηρίζουμε μια εταιρία που δεν έχει σαν βασικό market την Ευρώπη αλλά την Αμερική.

 

Το Droid X , η καλύτερη συσκευή adroid τον προηγούμενο χρόνο δεν ήρθε καθόλου και φέτος θα πάρουμε το Atrix μετά από μήνες στην ίδια πανάκριβη τιμή...

 

Αν ήμουν Αμερική θα το αγόραζα , ζω όμως στην Ευρώπη και θα πάρω κάποια συσκευή από τις υπόλοιπες 2 που προανέφερα...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν καταλαβαίνω γιατί η συγκεκριμένη συσκευή παρουσιάζεται ως η καλύτερη συσκευή του πλανήτη στη χώρα μας.

 

Το αν έχει έρθει ή όχι στη χώρα μας δεν έχει καμία σχέση με το αν όντως αυτή η συσκευή είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή. Και από θέμα χαρακτηριστικών τουλάχιστον... είναι. Είναι απλό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως ρε παιδιά το μοναδικό πράγμα που "ζηλεύω" απο το ATRIX είναι το εφετζίδικο ξεκλείδωμα της οθόνης με τo fingerprint scanning.:O

Σε δυνατότητες δεν νομίζω οτι θα είναι τραγικά ανώτερο απο τον Γαλαξία μου με την επίσημη 2.3.3....πόσο μάλλον από το SGSII,Optimus 2X κτλ.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε δυνατότητες δεν νομίζω οτι θα είναι τραγικά ανώτερο απο τον Γαλαξία μου με την επίσημη 2.3.3....πόσο μάλλον από το SGSII,Optimus 2X κτλ.:)

 

Κακά τα ψέματα, όλες αυτές οι συσκευές έχουν παρεμφερείς αποδόσεις με πρακτικά μικρές διαφορές. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με τις προτιμήσεις του καθενός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, όλες αυτές οι συσκευές έχουν παρεμφερείς αποδόσεις με πρακτικά μικρές διαφορές. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με τις προτιμήσεις του καθενός.

Σίγουρα Γιάννη, έτσι είναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν το ξέρουν , η οθόνη του Atrix χρησιμοποιεί δυστυχώς την τεχνολογία pentile...

 

Είναι η ίδια τεχνολογία που χρησιμοποιούσε η Samsung στις Amoled και super amoled οθόνες τρώγοντας απίστευτο κράξιμο για μη ρεαλιστική ανάλυση οθόνης λόγω των sub pixels.

 

Την τεχνολογία αυτή καταργεί η Samsung στην νέα super amoled plus του Galaxy S2 ανεβάζοντας ακόμη ένα επίπεδο την τεχνολογία οθονών των φορητών μας συσκευών.

 

Όσοι δεν ξέρουν τι σημαίνουν τα παραπάνω , καλό θα είναι να διαβάσουν το παρακάτω link του εγκυρότατου anandtech το οποίο είναι μέρος του εκτενούς review που έκαναν στο atrix!

 

http://www.anandtech.com/show/4165/the-motorola-atrix-4g-preview/4

 

To καλύτερο κινητό του κόσμου θα πρέπει να έχει και την καλύτερη οθόνη...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν το ξέρουν , η οθόνη του Atrix χρησιμοποιεί δυστυχώς την τεχνολογία pentile...

 

Είναι η ίδια τεχνολογία που χρησιμοποιούσε η Samsung στις Amoled και super amoled οθόνες τρώγοντας απίστευτο κράξιμο για μη ρεαλιστική ανάλυση οθόνης λόγω των sub pixels.

 

Την τεχνολογία αυτή καταργεί η Samsung στην νέα super amoled plus του Galaxy S2 ανεβάζοντας ακόμη ένα επίπεδο την τεχνολογία οθονών των φορητών μας συσκευών.

 

Όσοι δεν ξέρουν τι σημαίνουν τα παραπάνω , καλό θα είναι να διαβάσουν το παρακάτω link του εγκυρότατου anandtech το οποίο είναι μέρος του εκτενούς review που έκαναν στο atrix!

 

http://www.anandtech.com/show/4165/the-motorola-atrix-4g-preview/4

 

To καλύτερο κινητό του κόσμου θα πρέπει να έχει και την καλύτερη οθόνη...

 

Δεν υπαρχει καμια συγκριση. Εδω υπαρχουν 960Χ540 και τα αρνητικα της pentile πρακτικα εξανεμιζονται.

Εδω θα ειμαστε να τα βαλουμε διπλα διπλα με galaxy s 2 για να δουμε ποιο πιξελιαζει πραγματικα και ποιο εχει αληθινα vs oversaturated χρωματα...

Link to comment
Share on other sites

Το έπιασα χτες στα χέρια μου.Η οθόνη δεν μου φάνηκε καλύτερη απ του μήλου αλλα ήταν εντυπωσιακή.Σαν συσκευή όχι σαν παντοφλα και καλο ντοσαιν το μενού πήγαινε σφερατα και σαν αντροιντ δεν μου έκανε λανγκ Ανετα θα το παιρνα αλλα εναι και το lg optimous που μου φενεται κΑλυτερο προσωπική άποψη σε γενικές γραμμές είναι μια τρομερή συσκευή κΑι σου κάνει το κλικ για να το πάρεις.
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η συσκευή είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή αλλά με ένα σημαντικό μειονέκτημα για εμάς στην παρούσα φάση...

 

Την πλήρη απουσία service/εγγύησης στη χώρα μας μιας και όλες οι συσκευές που έχουν βγει είναι αμερικάνικες AT&T branded. (Ακόμα και με τα ελληνικά έχει πρόβλημα!)

 

Όσο και να την θέλει κάποιος, πιστεύω ότι αξίζει να περιμένει τουλάχιστον για Ευρωπαϊκή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 το ψηνω να το πάρω απο http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=13376&sd=specs ή απο e-bay απο αγγλο πωλητη ( http://viewitem.eim.ebay.gr/Motorola-Atrix-MB860-Black-Android-22-w-Logo-Sim-Free/180639695559/item ) που παρέχουν εγγύηση. Επίσης η συσκευή που θα πάρω απ΄ότι ξέρω θα λειτουργεί κανονικά σε ελληνικά δίκτυα π.χ. cosmote. Η γλώσσα δεν με πειράζει να είναι στα αγγλικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίρνει τα updates και από Αμερική στην παρούσα φάση αλλά όταν βγεί ελληνική έκδοση να μπορώ να την βάλω.

Όταν ερθει Ελλάδα θα είναι ακριβότερο πιστεύω επομένως αν παρει τα updates κτλ γιατί να μην το προτιμήσω από έξω?

Τι πιστεύετε γενικά θα έχει όντως διαφορές το ευρωπαικό ? και αν είναι σε software θα μπορώ να το αναβαθμίσω? Για το logo δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
athanaso77 το ψηνω να το πάρω απο http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=13376&sd=specs ή απο e-bay απο αγγλο πωλητη ( http://viewitem.eim.ebay.gr/Motorola-Atrix-MB860-Black-Android-22-w-Logo-Sim-Free/180639695559/item ) που παρέχουν εγγύηση.

 

Αν εννοείς εγγύηση να το στείλεις πίσω σε αυτούς για να το στείλουν Αμερική, ναι... αυτό το παρέχουν. Αν περιμένεις κάτι άλλο όμως όχι. Αυτή τη στιγμή μόνο η AT&T έχει την αποκλειστική ευθύνη αυτών των συσκευών. Η εδώ Motorola δεν αναλαμβάνει αυτές τις συσκευές.

 

Γνώμη μου... περίμενε τις πρώτες ευρωπαϊκές για να έχει κάλυψη εγγύησης. Είναι πολλά τα χρήματα για τέτοιο ρίσκο και μελλοντική ανύπαρκτη μεταπώληση (όταν θα έχει κυκλοφορήσει ευρέως Ευρώπη).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια συγκριση. Εδω υπαρχουν 960Χ540 και τα αρνητικα της pentile πρακτικα εξανεμιζονται.

Εδω θα ειμαστε να τα βαλουμε διπλα διπλα με galaxy s 2 για να δουμε ποιο πιξελιαζει πραγματικα και ποιο εχει αληθινα vs oversaturated χρωματα...

 

Τι εννοείς φίλε ότι δεν υπάρχει καμιά σύγκριση ;

 

Δηλαδή τις photo στο review ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΔΕΣ ;

 

Δεν είπα ότι η οθόνη είναι μούφα , αλλά τη συγκερκριμένη ανάλυση την πέτυχαν ουσιαστικά "κλέβοντας"...

 

Μπορείς να δεις ένα εκτενές review του νέου Galaxy στο παρακάτω link στο οποίο συγκρίνεται η νέα super amoled plus με την παλιά , με τη super clear tft καθώς και με τη retina του iphone...

 

http://www.mobiset.ru/articles/text/?id=5408

 

 

H τεχνολογία pentile είναι αδιαμφισβήτητα ένα από τα πλην του τηλεφώνου καθώς όπως θα είδες και στο anandtech συγκριτικά η οθόνη της συσκευής βρίσκεται απλά στο μέσο όρο...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...