Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο; Κάπου τόσα βλέπω και στο Desire HD! Τελικά είναι θέμα λειτουργικού... όση ram και να βρει, θα βρει και τρόπο να την χρησιμοποιήσει!

Και γιατί να μη την χρησιμοποιήσει? Είναι καλύτερα να κάθεται αχρησιμοποίητη??

Το νόημα της παραπάνω ραμ είναι να τρέχουν περισσότερες εφαρμογές στο παρασκήνιο, όχι να τη θαυμάζουμε στο monitor os και να λέμε "α! έχω μισό γίγα ραμ ελεύθερη " (= άχρηστη).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μα δεν το είπα υποχρεωτικά για κακό αυτό. Απλά μέχρι τώρα έχουμε συνηθίσει ότι όταν υπάρχει ένα λογικό ποσοστό ελεύθερης rom, δεν "μπουκώνει" το λειτουργικό. Προφανώς στο Android δεν ισχύει αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το είπα υποχρεωτικά για κακό αυτό. Απλά μέχρι τώρα έχουμε συνηθίσει ότι όταν υπάρχει ένα λογικό ποσοστό ελεύθερης rom, δεν "μπουκώνει" το λειτουργικό. Προφανώς στο Android δεν ισχύει αυτό.

 

Ναι Γιάννη, δεν ισχύει στο android αυτό. :)

ο ΤΑΒ με 200+mb ελεύθερης ραμ λάγκαρε , ενώ το μιλεστονε με 35 mb ελεύθερης ραμ (ναι, με τόσα τρέχει :lol::lol:) πάει μια χαρά, θέλω να πώ δεν μπουκώνει, ούτε έχει προβλήματα multitasking.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μόνο; Κάπου τόσα βλέπω και στο Desire HD! Τελικά είναι θέμα λειτουργικού... όση ram και να βρει, θα βρει και τρόπο να την χρησιμοποιήσει!

 

Πολυ, μα πολυ σαβουρα απο AT&T Γιαννη. Μεχρι να βρω χρονο να τα ξηλωσω ολα, τοτε πιστευω θα δω την πραγματικη ελεθερη RAM. Αλλα και παλι, δε νομιζω οτι θα εχει ποτε προβλημα με τη RAM της η συσκευη αυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αλλα και παλι, δε νομιζω οτι θα εχει ποτε προβλημα με τη RAM της η συσκευη αυτη...

 

Είναι το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα...θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με αγορά από Αμερική. Τον Ιούνιο θα είμαι στην Αμερική για επαγγελματικούς λόγους και σκέφτομαι να χτυπήσω είτε το Motorola Atrix ή το SGS II (αν έχει κυκλοφορήσει).

Κατ'αρχήν, μπορώ να τα αγοράσω από εκεί χωρίς δέσμευση συμβολαίου? Για ποιον πάροχο Αμερικής να είναι συμβατό το τηλέφωνο (ΑΤ&Τ, Sprint, Verizon) και τέλος (και σημαντικότερο) μπορεί το κινητό να ξεκλειδώσει για ελληνικά δίκτυα (ξέρω ότι είναι κλειδωμένο για δίκτυα Αμερικής)?

Αυτά τα ολίγα από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα...θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με αγορά από Αμερική. Τον Ιούνιο θα είμαι στην Αμερική για επαγγελματικούς λόγους και σκέφτομαι να χτυπήσω είτε το Motorola Atrix ή το SGS II (αν έχει κυκλοφορήσει).

Κατ'αρχήν, μπορώ να τα αγοράσω από εκεί χωρίς δέσμευση συμβολαίου? Για ποιον πάροχο Αμερικής να είναι συμβατό το τηλέφωνο (ΑΤ&Τ, Sprint, Verizon) και τέλος (και σημαντικότερο) μπορεί το κινητό να ξεκλειδώσει για ελληνικά δίκτυα (ξέρω ότι είναι κλειδωμένο για δίκτυα Αμερικής)?

Αυτά τα ολίγα από εμένα...

 

Φιλε καλησπέρα.

Ψαξε για unlocked και κάνει.Εγώ έχω cosmote κάποιος φιλος είπε ότι έχει wind και παίζουν μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα μηνυματα απο τη μπαταρια δειχνουν παραπανω απο αισιοδοξα.

Αυτη την ωρα εχω 70%, ενω με οποιοδηποτε απο τα τελευταια android (με 2.2, 2.3) ειχα το πολυ 40%, με την ιδια χρηση φυσικα.

Το βραδυ, αλλα και αλλη μια μερα full χρησης θα βοηθησουν για ασφαλη συμπερασματα. Αν η συμπεριφορα της μπαταριας ειναι γραμμικη, τοτε το atrix ειναι winner...

Αντε να αρχισουν και τα φλασαρισματα απο μερικες πολυ ωραιες ROM που κυκλοφορουν στο XDA, για να αποκτησουμε -μεταξυ αλλων- αυτη τη φανταστικη λειτουργια (τις αμεσως επομενες ημερες θα ασχοληθω):

Webtop με το HDMI καλωδιο της συσκευασιας (η αλλιως, ενας λογος αγορας του κινητου απο μονος του)...

 

Για οσους αναρωτιουνται, με αυτο τον τροπο συνδεοντας το σε μια οθονη με το καλωδιο HDMI εχουμε πολλες και διαφορες λειτουργιες. Για το χειρισμο, η οθονη του Atrix γινεται ενα "μεγαλο" touchpad (αν και φυσικα μπορει να χρησιμοποιηθουν και bluetooth mouse, keyboard).

Οσοι απλα θελουν το παραπανω modification για να κανουν το atrix τους ενα mini υπολογιστη, μπορουν να δουν εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=980193

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βιαστηκα λιγο κι εριξα γρηγορα γρηγορα τη Gingerblur 1.3

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12064289&postcount=2

Ετοιμη, καθαρη και ρουταρισμενη...

Μολις δοκιμασω το Webtop via HDMI θα επανελθω (και με ενα μικρο βιντεο, γιατι πραγματικα αξιζει τον κοπο).

Κι ο οδηγος του "μαγειρα" βημα-βημα:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12631216&postcount=2911

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπέρα.

Ψαξε για unlocked και κάνει.Εγώ έχω cosmote κάποιος φιλος είπε ότι έχει wind και παίζουν μία χαρά.

 

και κλειδωμενο να αγορασεις απο ΑΤΤ ξεκλειδώνει με κωδικο πανεύκολα. σε μενα στην cosmote δουλεύει μια χαρά

αν φυσικά το βρεις ξεκελείδωτο...........................

πάντως από προσωπική εμπειρία μου το έφεραν απο ΑΤΤ και όλη τη διαδικασία την έκανα μόνος μου με τη βοήθεια από net πάντα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα.Μήπως γνωρίζετε πως μενει το bluetooth συνέχεια ανοιχτό για να το βλέπει το bluetooth ακουστικό μου;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλοι καλησπέρα.Μήπως γνωρίζετε πως μενει το bluetooth συνέχεια ανοιχτό για να το βλέπει το bluetooth ακουστικό μου;

 

Γιατί... όταν ανοίγεις το bluetooth κλείνει μετά από κάποια στιγμή μόνο του και χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις χειροκίνητα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί... όταν ανοίγεις το bluetooth κλείνει μετά από κάποια στιγμή μόνο του και χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις χειροκίνητα;

 

Κλείνει, όταν κλείνει η οθόνη της συσκευής και μετά το ενεργοποιείς χειροκίνητα

Edited by nsourm
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει, όταν κλείνει η οθόνη της συσκευής.

 

Χμμμ, για το WiFi υπαρχει τετοια ρυθμιση, για το bluetooth φυσικα δε θα επρεπε να ειναι ετσι.

Αν εχεις κανει σωστα το pairing με του ακουστικο σου (συνιστω να το διαγραψεις και να ξανακανεις τη διαδικασια, οπως και μια επανεκκινηση) υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, για το WiFi υπαρχει τετοια ρυθμιση, για το bluetooth φυσικα δε θα επρεπε να ειναι ετσι.

Αν εχεις κανει σωστα το pairing με του ακουστικο σου (συνιστω να το διαγραψεις και να ξανακανεις τη διαδικασια, οπως και μια επανεκκινηση) υπαρχει προβλημα...

 

Δεν βρήκα λύση για την διαγραφή.Απλά έκανα unpair και το ξαναδοκίμασα.

Πως γινεται η διαγραφή της bluetooth συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

να το παρω απο http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-FACTORY-UNLOCKED-MOTOROLA-ATRIX-4G-MOBILE-PHONE/300545605963/item λεει unlocked, θα δουλευει στο ευρωπαικο δυκτιο, θα εχει ελληνικα κ εγγυηση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα λύση για την διαγραφή.Απλά έκανα unpair και το ξαναδοκίμασα.

Πως γινεται η διαγραφή της bluetooth συσκευής;

 

Unpair, ειναι οκ. Λογικα θα πρεπει να σου παιξει σωστα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Unpair, ειναι οκ. Λογικα θα πρεπει να σου παιξει σωστα πλεον...

 

Τελικά βρήκα την λύση.

Εσβησα από τον task manager και συγκεκριμένα από το auto kill όλες τις εφαρμογές και τώρα δεν εχω προβλημα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
να το παρω απο http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-FACTORY-UNLOCKED-MOTOROLA-ATRIX-4G-MOBILE-PHONE/300545605963/item λεει unlocked, θα δουλευει στο ευρωπαικο δυκτιο, θα εχει ελληνικα κ εγγυηση?

 

1. Στην Ελλάδα θα δουλεύει κανονικά.

 

2. Εγγύηση δεν θα έχεις εδώ.

 

3. Καλή τιμή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ισως το δωσω σημερα (ειδοποιηθηκα να παραλαβω ενα ipad 2 που ειχα προπαραγγειλει), θα πω οτι:

 

Το Atrix ειναι μια εξαιρετικη συσκευη, υπερπληρης, πρακτικα χωρις προβληματα (δε χωλαινει ουτε στη διαθεσιμη RAM,εχει εξαιρετικη αυτονομια, φερει εις περας με χαρακτηριστικη ανεση ο,τι εργασια του ζητηθει) και με specifications που ανετα θα το κρατησουν στην κορυφη για το 2011.

 

Για την αυτονομια, μονο να συμπληρωσω, πως απλα με αφησε απολυτα ικανοποιημενο. 40% μετα απο 18 ωρες χρησης και για ταξη μεγεθους θα πως πως ολες οι υπολοιπες android συσκευες, με την ιδια χρηση ήταν μεταξυ 0-20% (0 για το Desire HD και 20% για το nexus S, η χειροτερη κι η καλυτερη, δηλαδη, αυτονομια μετα το atrix).

ΜΠΡΑΒΟ (με κεφαλαια γραμματα) στη Motorola. Κριμα, που θα αργησει να ερθει στην Ευρωπη κι η κρισιμη μαζα (για τη διαμορφωση ικανου ποσοστου), θα παει στο - κατωτερο κατ'εμε- Sensation.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Για όσους διαθέτουν τη συσκευή, αξίζει η αγορά της έναντι του LG Optimus 2x ή του Samsung Galaxy S II?

Σχετικά με την παραμετροποίσή της τι ισχύει? (rooting, φλασάρισμα λειτουργικού κτλ)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας...

Edited by maxximilian
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για όσους διαθέτουν τη συσκευή, αξίζει η αγορά της έναντι του LG Optimus 2x ή του Samsung Galaxy S II?

Σχετικά με την παραμετροποίσή της τι ισχύει? (rooting, φλασάρισμα λειτουργικού κτλ)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας...

 

Για τέτοιες συζητήσεις υπάρχουν αποκλειστικά οι Διαξιφισμοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου το Atrix με το laptop dock τα οποία τα έχω πάρει για testing (λόγω δουλειάς) και ενδέχεται να πάρουμε στην εταιρεία μου αρκετά κομμάτια. Ως τωρα έχω να πω τα εξής:

 

1. Το webtop αν και ακόμα δεν είναι τοπ είναι πάρα πάρα πολύ καλό.

 

2. Το κινητό ΦΥΣΑΕΙ! Και προσωπικά θεωρώ το Motoblur πολύ ενδιαφέρον γιατί προσθέτει πάρα πολλά χαρακτηριστικά στο λογισμικό.

 

3. Δοκίμασα Exchange e-mail, σύνδεση VPN και το κινητό απλά κάνει τα πάντα.

 

4. Το κινητό δεν χρειάζεται SD card για να πάρεις φωτος ή να βάλεις μουσική και η επαναφορά δεν σβήνει τα multimedia αρχεία.

 

Άριστο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/motorola_atrix_4g-review-589.php

 

Main disadvantages

 

Not the latest Android version

No FM radio

Screen image is pixelated upon closer inspection

Questionable placement of the Power/Lock button

Poor pinch zoom implementation in the gallery

No dedicated shutter key

Doesn’t operate without a SIM card inside

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...