Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξεκινησε το update...:D

 

Το άκουσα κι εγώ αυτό. Γίνεται μια αναφορά και στο techblog.

 

Το δοκίμασα με τελευταία έκδοση Kies και μου βγάζει αυτό που μου έβγαζε πάντα από τότε που πήρα το κινητό (από Cosmote): "Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής."

 

Συσκευή: PDA:JG1 / PHONE:JF5 / CSC:JF9

 

Οι υπόλοιποι είστε τυχεροί... :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιθανόν!!!

Εγώ το σύνδεσα, είπα να κάνω την αναβάθμιση αλλά την ακύρωσα πριν αρχίσει καθότι σε λίγο θα φύγω (σε κανα 2ωρο)και δεν ξέρω πόση ώρα θέλει το update...

Επίσης μία ερώτηση - ενώ αναβαθμίζεται (και γενικώς ενώ είναι συνδεδεμένο με kies) λειτουργεί κανονικά ως τηλέφωνο;

 

jm5 ή jm2 εχεις φιλε;

Link to comment
Share on other sites

οκ μολις ολοκληρωθηκε :D κανω ενα hard reset και ξεκιναω να την δουλευω και το μεσημερι σας λεω...:D

Μικρούλη, μετά την αναβάθμιση και πριν κάνεις το hard reset, είδες αν όντως σου κράτησε κανονικά όλες τις εφαρμογές σου ?

Βέβαια εσύ δεν είχες 2.1 αλλά 2.2.1, αλλά καλό είναι να ξέρουμε :).

 

* (μην παρεξηγήσεις για το «μικρούλη». σε πειράζω μιας και είσαι από τους πιο μικρούς σε ηλικία εδώ μέσα).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!!

...Ας δοκιμάσει κάποιος που έχει την jg1 να μας πεί αν έχει βγει η αναβάθμιση και για μας γιατί εγώ είναι εντός σπιτιού αυτή την στιγμή :).

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το άκουσα κι εγώ αυτό. Γίνεται μια αναφορά και στο techblog.

 

Το δοκίμασα με τελευταία έκδοση Kies και μου βγάζει αυτό που μου έβγαζε πάντα από τότε που πήρα το κινητό (από Cosmote): "Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής."

 

Συσκευή: PDA:JG1 / PHONE:JF5 / CSC:JF9

 

Οι υπόλοιποι είστε τυχεροί... :cry:

 

Παιδιά μήπως τελικά η ROM σας δεν είναι αναβαθμίσιμη? Δηλαδή δεν σηκώνει καθόλου αναβάθμιση και θα πρέπει να το πάτε σε ένα samsung service center να σας αναβαθμίσουν σε νεότερη για να μπορείτε να κάνετε αναβάθμιση μέσω Kies?

Το λέω αυτό γιατί εμένα με m5 δεν μου γράφει στο KIES αυτό που γράφει σε εσάς αλλά ότι "είναι ήδη εγκατεστημένη στη συσκευή η πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού" (ή κάπως έτσι...)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

jm5 ή jm2 εχεις φιλε;

PDA: I9000XWJM2

 

Αντώνη (TONYK) να σαι καλά, το εννοώ οτι λέω, ευχαριστούμε! Παρακολουθώ το θέμα καιρό πριν πάρω το τηλέφωνο στα χέρια μου και έχω δει τι βοήθεια προσφέρεις...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν!!!

Εγώ το σύνδεσα, είπα να κάνω την αναβάθμιση αλλά την ακύρωσα πριν αρχίσει καθότι σε λίγο θα φύγω (σε κανα 2ωρο)και δεν ξέρω πόση ώρα θέλει το update...

Επίσης μία ερώτηση - ενώ αναβαθμίζεται (και γενικώς ενώ είναι συνδεδεμένο με kies) λειτουργεί κανονικά ως τηλέφωνο;

Δοκίμασες για jg1 και σου έβγαλε ότι δεν έχει αναβάθμιση;;; μην μου λες τέτοια γιατί και εγώ τέτοια έχω.μέσω γερμανού το αγόρασα.παιδιά οποίος δοκίμασε με jg1 ας αναφέρει...

Link to comment
Share on other sites

PDA: I9000XWJM2

 

Αντώνη (TONYK) να σαι καλά, το εννοώ οτι λέω, ευχαριστούμε! Παρακολουθώ το θέμα καιρό πριν πάρω το τηλέφωνο στα χέρια μου και έχω δει τι βοήθεια προσφέρεις...

ευχαριστω,

 

παιδια εχει καταλαβει καποιος αν το update ειναι μονο για jm2 ή ΚΑΙ για jm5?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

 

Ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση με επιτυχία χωρίς να χαθεί τίποτα, εκτός από κάποιες ρυθμίσεις σε κάποιες εφαρμογές.

 

Θα ήθελα εδώ να πω ότι χρειάζεται λίιιγο υπομονή. Ειδικότερα κατλα την επανεκίνηση της συσκευής μετά την αναβάθμιση υπάρχει αναμονή περίπου στο 5λεπτο, στο σήμα S, το οποίο και αναβοσβήνει κατά κάποιο τρόπο.

 

Τα 3 κουμπιά μου παρέμειναν ενεργοποιημένα μετά την αναβάθμιση (σσ δεν το είχα το feature και το είχα ενεργοποιήσει μόνος).

Χάθηκε το root που είχα κάνει στην συσκευή, οπότε και χρειάζεται να γίνω ξανά με κάοιον από τους γνωστούς τρόπους SU της συσκευής.

 

Πρώτες εντυπώσεις χμχμχμχμχμ. Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν είμαι από αυτούς που ενθουσιάζοντε και εύκολα, αλλά δεν έχει γίνει το ΜΠΑΜ. Για παράδειγμα στην περιγραφή του truckman, μπορώ να πω ότι με έπεισε ότι μιλάει για άλλο smartphone, σε ότι αφορά την jpx.

 

Είδωμεν.... αρχικά έχει κάποια features που είναι όμορφα και ίσως και πιο εύχρηστα από την 2.1 jm2, που είχα προηγουμένως.

 

Anyway, θα την δοκιμάσω και θα δω αν πλέον αρχίσω και εγώ τα φλασαρίσματα σε 2.2.1 :).

 

Το LAG υφίσταται σε μένα με αυτήν την rom.

Matt
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες για jg1 και σου έβγαλε ότι δεν έχει αναβάθμιση;;; μην μου λες τέτοια γιατί και εγώ τέτοια έχω.μέσω γερμανού το αγόρασα.παιδιά οποίος δοκίμασε με jg1 ας αναφέρει...

Update για jg1 γιοκ και σε εμένα... έλεος με αυτή τη samsung hellas!!!

 

Κάποιος με την jm2 ας κάνει το καλό να τρέξει την εφαρμογή regedit και μετά να πάει στο...

 

HKEY_CURRENT_USER/Software/Samsung/Kies/DeviceDB/

 

εκεί σε κάποιον αριθμό υπάρχει ένα κλειδί με όνομα SoftwareRevision, εμένα π.χ είναι I9000XWJG1/I9000OXXI9000OXXJF9/I9000XXJF5/I9000XWJG1

 

ας κάνει το καλό να μας το κάνει copy paste μήπως και πάρουμε την αναβάθμιση μέσω registry hack

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

 

Ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση με επιτυχία χωρίς να χαθεί τίποτα, εκτός από κάποιες ρυθμίσεις σε κάποιες εφαρμογές.

 

Θα ήθελα εδώ να πω ότι χρειάζεται λίιιγο υπομονή. Ειδικότερα κατλα την επανεκίνηση της συσκευής μετά την αναβάθμιση υπάρχει αναμονή περίπου στο 5λεπτο, στο σήμα S, το οποίο και αναβοσβήνει κατά κάποιο τρόπο.

 

Τα 3 κουμπιά μου παρέμειναν ενεργοποιημένα μετά την αναβάθμιση (σσ δεν το είχα το feature και το είχα ενεργοποιήσει μόνος).

Χάθηκε το root που είχα κάνει στην συσκευή, οπότε και χρειάζεται να γίνω ξανά με κάοιον από τους γνωστούς τρόπους SU της συσκευής.

 

Πρώτες εντυπώσεις χμχμχμχμχμ. Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν είμαι από αυτούς που ενθουσιάζοντε και εύκολα, αλλά δεν έχει γίνει το ΜΠΑΜ. Για παράδειγμα στην περιγραφή του truckman, μπορώ να πω ότι με έπεισε ότι μιλάει για άλλο smartphone, σε ότι αφορά την jpx.

 

Είδωμεν.... αρχικά έχει κάποια features που είναι όμορφα και ίσως και πιο εύχρηστα από την 2.1 jm2, που είχα προηγουμένως.

 

Anyway, θα την δοκιμάσω και θα δω αν πλέον αρχίσω και εγώ τα φλασαρίσματα σε 2.2.1 :).

 

Το LAG υφίσταται σε μένα με αυτήν την rom.

 

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις πρώτες εντυπώσεις σου από την επίσηση 2.2 μαζί μας. :rolleyes:

Δοκίμασε να κάνεις και ένα hard reset μήπως γίνει γρηγορότερο το κινητό και δείξει τις πραγματικές δυνατότητες του software.

Παιδιά κάποιος με m5??

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να μην τη δωσουν για jg1?θα τρελαθω αμα γινει κατι τετοιο!θα μιλαμε για μεγαλη ξεφτιλα...
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με αυτή τη αναβάθμιση επιτέλους βρε παιδία ... ; Πατάω για αναβάθμιση λογισμικού στο Kies και μου γράφει οτι έχω τη ποίο πρόσφατη έκδοση στη συνδεδεμένη συσκευή ( συγκεκριμένα αναφέρει οτι έχω τη PDA:JM5 / PHONE:JM1 / CSC:JM1 )

 

Φταίει μήπως οτι το τηλέφωνο είναι rooted; Τι συμβένει με αυτό το μπάχαλο με τη Samsung πία, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να μην τη δωσουν για jg1?θα τρελαθω αμα γινει κατι τετοιο!θα μιλαμε για μεγαλη ξεφτιλα...

 

Επειδή και εγώ είχα τη JG1 και δε μου άρεσε το μνμ που έβγαζε το Kies πέρασα από το service στο Χαιδάρι και τους είπα ότι μου κάνει restart η συσκευή. Σε 2 μέρες το πήρα με περασμένη την JM2.

Σήμερα έκανα την αναβάθμιση αλλά επειδή είμαι στη δουλειά δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω πολλά πράγματα. Το περιβάλλον έχει αλλάξει βασικά και μου φάνηκε λίγο πιο γρήγορη στην απόκριση από την JM2.

Αυτά για τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλιες ανοιξα το Kies και με PDA:JP2/PHONE:JM1/CSC:JM1 μου έβγαλε αναβάθμιση χωρίς καν να πατήσω το εικονίδιο :p (JPH....)

 

Αρα για να πάρουμε την 2.2.1 θα περιμένουμε μήνες πάλι σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη :( . Κρίμα γιατι απο οτι εχω διαβάσει ουσιαστικές αλλαγές έχουν γίνει στην 2.2.1

 

Πάμε ολοι μαζί να ρίξουμε τους servers της Samsung :p

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ UPDATED! ΈΧΩ FROYO πλέον! Το update δεν άργησε (όσο αρχεί να κατεβάσει τη ρομ + 5 λεπτά θέλει για την αναβάθμιση), σε εμένα έκανε ενα μισάωρο ΣΥΝΟΛΟ!

Εντυπώσεις σε λίγο, αφού κάνω και reboot!

Πάντως χωρίς reboot οι παλιές εφαρμογές είναι ακόμα εδώ ΑΛΛΑ τα widgets που είχα (εορτολόγιο + battery widget) εξαφανίστηκαν!!!

GPS κλπ ποτέ δεν είχα πρόβλημα παλαιότερα οπότε θα δοκιμάσω και τώρα και θα επανέλθω (συνολικά)!!!

----

QTiVoCo: εμένα έχει τιμή

I9000XWJM2/I9000OXXJM1/I9000XXJM1/I9000XWJM2

(αυτό μετά την αναβάθμιση δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι)....

----

Σε όσους ανησυχούν αν δεν έχουν update! Υπομονή, υποθέτω θα έχουμε όλοι froyo 2.2 μέχρι τα Χριστούγεννα (σε 2 ημέρες)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτη η εκδοση που δινει η samsung εδω ειναι πιο καινουρια απο την jpa? και κατι αλλο μπορω να παω σε 2.2.1 διατηρωντας το product code cos?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την επισημη ελληνικη και εφυγα απ'τη JPY που ημουν, μπας και φτιαξει το προβλημα που ειχα με την JPY στον εντοπισμο της θεσης μεσω internet.

Λοιπον το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει και με την επισημη ελληνικη αναβαθμηση και δεν ειναι επειδη η JPY ειναι αγγλικη οπως νομιζα. (Μονο οταν ξαναπερασα την JM2 ειχε λυθει)

Η rom σε χεση με την JPY ειναι πιο αργη και καταναλωνη πολυ περισσοτερη ram 221/304 με καμια εφαρμογη επανω, αμεσως μετα απο hard reset. Gps δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Σαν πρωτη εντυπωση δε με συγκινησε. Μαλλον θα ξαναπερασω jpy....

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πριν 1 ωρα μου εβγαλε αναβάθμιση....δεν ξέρω και πολλά.Είναι αυτή που περιμένουμε δεν είναι...;) Ισχύει οτι δεν κανουμε format κτλ κτλ...πριν την αναβάθμιση??Ξέρω οτι το κινητο κανει απο μονο του τη διαδικασία οποτε μετα την αναβάθμιση ολα ειναι Ok Edited by int70
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...... Βλέπω beta έκδοση του Kies, 2.0 έκδοση, με ανανεωμένο UI, Music Store, ταχύτερο συγχρονισμό και εισαγωγή playlists από iTunes και WM player

 

Α! Ναι! Δε δουλεύει και το Registry hacking!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λοιπές εντυπώσεις απο froyo 2.2!

Ταχύτητα: Δεν είδα καμία απολύτως διαφορά! Ισα ίσα που σαν να έγινε λίγο πιο αργό στο σκρολάρισμα των εφαρμογών!!!

 

GPS: δουλεύει άψογα, ίσως ακόμη καλύτερα και απο πριν (και πάντα δούλευε ρολόι). Έπιασε δορυφόρους και θέση σε δευτερόλεπτα!

Εφαρμογές: όλα καλά (πέραν των widgets που εξαφανίστηκαν), μόνο που ταξινομήθηκαν ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΑ πλέον!

Ίντερνετ δεν είχα την ευκαιρία ακόμα να το δοκιμάσω αλλά ανυπομονώ να δω τις σελίδες με flash περιεχόμενο!!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μικρούλη, μετά την αναβάθμιση και πριν κάνεις το hard reset, είδες αν όντως σου κράτησε κανονικά όλες τις εφαρμογές σου ?

Βέβαια εσύ δεν είχες 2.1 αλλά 2.2.1, αλλά καλό είναι να ξέρουμε :).

 

* (μην παρεξηγήσεις για το «μικρούλη». σε πειράζω μιας και είσαι από τους πιο μικρούς σε ηλικία εδώ μέσα).

 

ναι δεν παρεξηγω μην ανησυχεις :p ουτως η αλλως ξερω οτι ειμαι απο τους μικρους εδω :p λοιπον την περασα εκανα hard reset σβηστηκαν τα παντα ολα..να σημειωσω οτι απο froyo εχω δοκιμασει την jpa και jpb που ειναι αυτη που ειχα μεχρι στιγμης..δεν εχω δοκιμασει 2.2.1...εχω να πω τα πραγματακια που εχω παρατηρησει...σε σχεση με ολες τις αλλες φαινεται να ειναι πιο σταθερη και πιο γρηγορη...επιτελους εχουμε στις επαφες την μπαρα στα δεξια με ελληνικα γραμματα :D το wifi δουλευει αψογα για gps δεν ξερω δεν ασχολουμαι...στο quadrant βγαζει βαθμο 1000+...το ρολαρισμα ειναι καλυτερο και πιο smooth κατα την γνωμη μου...ο browser ειναι φανερα πιο γρηγορος στο σκρολαρισμα και κανει πιο γρηγορα zoom in zoom out...στο θεμα μνημης εχεις 304mb αλλα αμα την κανετε τελειως εκκαθαριση δουλευει στα 126mb που σε οσες αλλες εχω δοκιμασει στην τελειως εκκαθαριση δουλευουν απο 135mb και πανω...αυτα μια πρωτη ματια απο το κινητο..γενικα θα ελεγα ειμαι ευχαριστημενος...αα και δεν εχει καινουργιο μαρκετ :P τα 3 μου πληκτρα δουλευουν ακομα...ενα προβληματακι ειναι οτι δοκιμασα να του κανω ροοτ με το z4root και τρωει σκαλωμα και δεν γινεται... με to superoneclick ειναι οκ...

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

Εώς τώρα έχει βγεί μόνο για όσους έχουν την jm2 από cosmote. Η jg1 της cosmote καθώς και η jm5 της wind δεν εμφανίζουν διαθέσιμη την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς γελοίο αυτό που συμβαίνει με τη Σάμσουνγκ και τις αναβαθμίσεις. Και ήμουν έτοιμος να μην πάρω το Γκάλαξυ Σ ακριβώς επειδή γνώριζα την κάκιστη έως ανύπαρκτη υποστήριξη αυτής της εταιρείας. Τέλος πάντων, μήπως ξέρει κανείς πώς μπορώ να βάλω κάποιο δικό μου τραγούδι ως ήχο κλήσης; Έψαξα και δε μπόρεσα να το βρω. Φυσικά έχω την 2.1 έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείς έναν φάκελο οπουδήποτε θες μέσα στην κάρτα μνήμης ή στη μνημη του τηλεφώνου, με την ονομασία notifications κι εκεί μέσα περνάς όποιον ήχο θες για μήνυμα ή κλήση. Είναι βλακεία του Android αυτή, όχι της Samsung.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...