Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσημο JPH Froyo στο Samsung Galaxy S.

 

http://up.picr.de/5473466.jpg

 

 

To παρόν θέμα δημιουργήθηκε για να συζητάμε την αναβάθμιση Froyo που επιτέλους δόθηκε στην Ελλάδα επίσημα από τη Samsung, τμηματικά στις 23 Δεκεμβρίου 2010 για τις JM2 συσκευές, στις 14 Ιανουαρίου 2011 για τις JM5 και στις 24 Ιανουαρίου για τις JG1, μετά από υποσχέσεις μηνών και σχεδόν 4 μήνες συνολική καθυστέρηση σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Κάλλιο αργά παρά ποτέ, όμως :)

 

Η αναβάθμιση δίνεται στους χρήστες που έχουν τα γενικά firmware XWJM2 και XWJM5, και αναβαθμίζoνται στην έκδοση XWJPH. Πριν λίγο καιρό, δόθηκε επίσης στις branded Vodafone συσκευές η αναβάθμιση BUJP8.

Ο οδηγός για την αναβάθμιση είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

Το επίσημο θέμα του Galaxy S αμέσως γέμισε με πολλές σελίδες προσπαθειών για αναβάθμιση, και πρώτων εντυπώσεων. Σε λίγες ώρες είχαμε 10 καινούριες σελίδες. Aποφασίστηκε λοιπόν να μεταφέρουμε τη συζήτηση σε ένα καινούριο θέμα, μέχρι να καταλαγιάσουν οι πρώτες εντυπώσεις.

 

Οπότε για την ώρα, η συζήτηση για την αναβάθμιση μέσω Kies σε Froyo, εμπειρείες, παθήματα και γενικές εντυπώσεις, συνεχίζει εδώ.

 

Καλή αναβάθμιση!

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιώνω ότι η παραπάνω έκδοση ισχύει για cos χωρίς κανένα patch στο kies. Σε λίγο το περνάω.

 

Πέρνα και πες μας νέα φίλε μου... Και εμένα μου την έβγαλε την αναβάθμιση αλλά δεν θα την κάνω ακόμα! Έχω φορτώσει το κινητό με πολλά προγράμματα-παιχνίδια και δεν θέλω να τα χάσω (ακόμα)... Πως θα γίνει να κάνω την αναβάθμιση και να τα κρατήσω ξέρει κανείς; Διάβασα για το titanium backup αλλά σώζει και τις εφαρμογές;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα και πες μας νέα φίλε μου... Και εμένα μου την έβγαλε την αναβάθμιση αλλά δεν θα την κάνω ακόμα! Έχω φορτώσει το κινητό με πολλά προγράμματα-παιχνίδια και δεν θέλω να τα χάσω (ακόμα)... Πως θα γίνει να κάνω την αναβάθμιση και να τα κρατήσω ξέρει κανείς; Διάβασα για το titanium backup αλλά σώζει και τις εφαρμογές;

 

Με την αναβάθμιση μέσω kies δεν χάνεις ούτε εφαρμογές ούτε δεδομένα. Αν παρόλα αυτά θέλεις να αισθάνεσαι σίγουρος χρησιμοποίησε το myBackup pro αλλά μόνο για τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους και όχι για τις ρυθμίσεις συστήματος.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Γράψε στον dialer του κινητού τον κωδικό: *2767*4387264636#

 

sorry εχω κινητο με cosmote η αναβαθμιση εχει βγει?

Link to comment
Share on other sites

τελικα βγηκε η επισημη ελληνικη??εχω μπερδευτει..και αν ναι τι εκδοση ειναι??
Link to comment
Share on other sites

sorry εχω κινητο με cosmote η αναβαθμιση εχει βγει?

Η αναβάθμιση έχει βγει (επίσημα μέσω kies)!

 

Τρέχουσα έκδοση : PDA/JM2 / PHONE:JM1 / CSC: JM1 (για cos λέμε)

Τελευταία έκδοση : PDA/JPH / PHONE:JPP / CSC : JM9

 

Περιμένουμε την 2.2 (froyo) εδώ και καιρό απο τη samsung (Samsung Hellas = Bellas) οπότε αυτή θα είναι!!! Αλλά σε αυτό ας απαντήσουν όσοι κάνανε ήδη την αναβάθμιση!

Πάντως τα σχόλια και εδώ:

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-android-2-2-9599/

επιβεβαιώνουν οτι είναι η 2.2!!!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

ωραια παω να την περασω δηλαδη :p πανω που θα εγραφα σημερα οτι το ενστικτο μου ελεγε οτι θα εβγαινε αυριο..χαχα
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μη χάσεις (που μάλλον θα χάσεις) τα προγράμματα που έχεις μεσα!~! Κάνε και κανα backup για σιγουριά και βουρ!

 

Περιμένω ΕΠΙΣΗΜΕΣ εντυπώσεις για την επίσημη (Ελληνική) έκδοση 2.2!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μη χάσεις (που μάλλον θα χάσεις) τα προγράμματα που έχεις μεσα!~! Κάνε και κανα backup για σιγουριά και βουρ!

 

Περιμένω ΕΠΙΣΗΜΕΣ εντυπώσεις για την επίσημη (Ελληνική) έκδοση 2.2!

 

ναι μην ανησυχεις τα εχω μαθει απεξω :p περναω παλι jm2 γιατι ειχα jpb ωστε να κανω το update και ενημερωνω...:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Όντως, είναι ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ η 2,2 (τουλάχιστον για jm2 cos που έχω εγώ).

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 1 περίπου ώρα προσπαθεί να κατεβάσει τα αρχεία της αναβάθμισης, αλλά.... είναι επιεικώς απελπιστική η κατάσταση.

 

Όπως και να έχει το ζήτημα, το θέμα είναι ότι επιτέλους αναβαθμιζόμαστε και επίσημα στην Ελλάδα. Είμασταν αρκετά τα "κολλημένα" μυαλά, που επιμέναμε να αναβαθμιστούμε επίσημα και που κοντεύαμε να σκάσουμε, αλλά κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

 

Χρόνια πολλά και με μια αναβάθμιση 2,3 το 2011!!!!!!!

Matt
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μη χάσεις (που μάλλον θα χάσεις) τα προγράμματα που έχεις μεσα!~! Κάνε και κανα backup για σιγουριά και βουρ!

 

Περιμένω ΕΠΙΣΗΜΕΣ εντυπώσεις για την επίσημη (Ελληνική) έκδοση 2.2!

Φίλε μου από 2.1 σε 2.2 μέσω kies δεν σου διαγράφει τίποτα. Κάντε ένα backup ούτως η άλλως όμως γιατί μετά την αναβάθμιση καλό είναι να κάνετε μία επαναφορά.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά, είμαι κ εγω νέος κάτοχος του Galaxy S.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να δω τα τηλέφωνα που είναι αποθηκευμένα στην κάρτα sim ενώ πριν 2 μέρες τα έβλεπα κανονικά.Είναι τικαρισμένη η επιλογή της sim αλλά τζίφος.

Την έβαλα κ σε άλλα τηλέφωνα κ εκεί μου τα εμφανίζει κανονικά, ξέρει κανείς τι φταίει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα φίλε μου...

Σίγουρα έχεις τικαρισμένη την επιλογή να φαίνονται και τα τηλέφωνα της SIM; Γιατί αυτό μάλλον φταίει (και ιδίδως αφού φαίνονται κανονικά σε άλλα τηλέφωνα). Κλείστο και ξανα άνοιξε το και δοκίμασε (αν και υποθέτω ήδη το έκανες)....

 

Για να βλέπεις τα τηλέφωνα SIM+μνήμης τηλεφώνου στο GALAXY πας στις επαφές-> Πατάς το αριστερό πλήκτρο (ρυθμίσεις) -> απο την αναδυόμενη οθόνη επιλέγεις "επιλογές οθόνης" και στη τελευταία οθόνη φροντίζεις να είναι τικαρισμένο και το κουτάκι της SIM...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από 2.1 σε 2.2 μέσω kies δεν σου διαγράφει τίποτα. Κάντε ένα backup ούτως η άλλως όμως γιατί μετά την αναβάθμιση καλό είναι να κάνετε μία επαναφορά.

 

Ευχαριστώ φίλτατε φίλε TONYK (ή Αντώνη blogspot), διαβάζω το blogspot σου συνέχεια, ιδίως απο τη στιγμή που έπιασα στο χέρι μου το galaxy s!!! Ευχαριστούμε όλοι (και όχι μόνο εγώ) για όλο το χρόνο και τη βοήθεια που δίνεις σε όλος τους νέους χρήστες του κινητού!!!

 

Το ότι τα κρατάει ΟΛΑ τα δεδομένα-προγράμματα ισχύει σίγουρα (εννοώ και μετά την επανεκκίνηση της νέας ρομ γιατί τότε όλοι λένε οτι εξαφανίζονται);

Και με ποιο πρόγραμμα να κάνω backup (έχει ρύθμιση το kies και μου ξεφεύγει);

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Τί όμορφα νέα είναι αυτά πρωί πρωί?? :)

Παιδιά για να μη ρωτάμε ένας ένας, ας πουν οι έχοντες Roms ανά product code εάν παίζει η αναβάθμιση ώστε να προετοιμαστούμε ψυχολογικά κατάλληλα όσοι γυρίσουμε βράδυ στα σπίτια μας (:wacko:) τί μας περιμένει...

Θα το ξενυχτήσουμε ή όχι??? χεχε....

Προσωπικά είμαι στη Wind με product code EUR και ROM JM5. "Παίζει" η αναβάθμιση?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Τί όμορφα νέα είναι αυτά πρωί πρωί?? :)

Παιδιά για να μη ρωτάμε ένας ένας, ας πουν οι έχοντες Roms ανά product code εάν παίζει η αναβάθμιση ώστε να προετοιμαστούμε ψυχολογικά κατάλληλα όσοι γυρίσουμε βράδυ στα σπίτια μας (:wacko:) τί μας περιμένει...

Θα το ξενυχτήσουμε ή όχι??? χεχε....

Προσωπικά είμαι στη Wind με product code EUR και ROM JM5. "Παίζει" η αναβάθμιση?

 

απο οτι ξερω πρεπει να εχεις jm2 με product code cos και sailed code cos..τωρα δοκιμαζω και ενημερωνω...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πρεπει να το φορτισω πρωτα...οποτε αναμενουμε...παντως μου εμφανιστηκε η αναβαθμιση..:D
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω JPY του εβαλα στο Kies Registry Patcher COS και την δινει κανονικα την αναβαθμιση .Για οποιον ενδιαφερεται δεν χρειαζετε δηλαδη να του περασει την JM2 πρωτα .
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου...

Σίγουρα έχεις τικαρισμένη την επιλογή να φαίνονται και τα τηλέφωνα της SIM; Γιατί αυτό μάλλον φταίει (και ιδίδως αφού φαίνονται κανονικά σε άλλα τηλέφωνα). Κλείστο και ξανα άνοιξε το και δοκίμασε (αν και υποθέτω ήδη το έκανες)....

 

Για να βλέπεις τα τηλέφωνα SIM+μνήμης τηλεφώνου στο GALAXY πας στις επαφές-> Πατάς το αριστερό πλήκτρο (ρυθμίσεις) -> απο την αναδυόμενη οθόνη επιλέγεις "επιλογές οθόνης" και στη τελευταία οθόνη φροντίζεις να είναι τικαρισμένο και το κουτάκι της SIM...

 

Τα είχα κάνει αυτά που ανέφερες αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτα:(

Θα περάσω την 2.2 μπας κ διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Άντε, καλά φλασαρίσματα να έχουμε!! Θα πέσουν οι servers της Samsung σήμερα μου φαίνεται!! χεχε...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Άντε, καλά φλασαρίσματα να έχουμε!! Θα πέσουν οι servers της Samsung σήμερα μου φαίνεται!! χεχε...

 

Πιθανόν!!!

Εγώ το σύνδεσα, είπα να κάνω την αναβάθμιση αλλά την ακύρωσα πριν αρχίσει καθότι σε λίγο θα φύγω (σε κανα 2ωρο)και δεν ξέρω πόση ώρα θέλει το update...

Επίσης μία ερώτηση - ενώ αναβαθμίζεται (και γενικώς ενώ είναι συνδεδεμένο με kies) λειτουργεί κανονικά ως τηλέφωνο;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που έχω όμως την αρχαία JG1 cosmote π@π@λ@ αναβάθμιση.Οι άνθρωποι είναι καραγκιοζάκια!:mad:

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

οκ μολις ολοκληρωθηκε :D κανω ενα hard reset και ξεκιναω να την δουλευω και το μεσημερι σας λεω...:D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλτατε φίλε TONYK (ή Αντώνη blogspot), διαβάζω το blogspot σου συνέχεια, ιδίως απο τη στιγμή που έπιασα στο χέρι μου το galaxy s!!! Ευχαριστούμε όλοι (και όχι μόνο εγώ) για όλο το χρόνο και τη βοήθεια που δίνεις σε όλος τους νέους χρήστες του κινητού!!!

 

Το ότι τα κρατάει ΟΛΑ τα δεδομένα-προγράμματα ισχύει σίγουρα (εννοώ και μετά την επανεκκίνηση της νέας ρομ γιατί τότε όλοι λένε οτι εξαφανίζονται);

Και με ποιο πρόγραμμα να κάνω backup (έχει ρύθμιση το kies και μου ξεφεύγει);

Καλημέρα !!!!

Καταρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια !!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ επίσης που υποστηρίζεις την προσπάθεια που κάνω με το blog μου :).

Πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν περάσει εδώ και πολύ καιρό την 2.2 μέσω kies, με το kies patch που στην ουσία "ξεγελάει" το kies και νομίζει ότι έχεις αγοράσει το κινητό από αλλά χώρα.

Απ' όσο θυμάμαι όλοι ανέφεραν ότι η αναβάθμιση δεν σβήνει τίποτα απολύτως και όλα μένουν όπως είχαν.

Δεν υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να κάνεις στο kies γι' αυτό. Το κάνει μόνο του.

 

Από εκεί και πέρα καλό είναι να κάνεις ένα backup τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις, πρώτον για να νιώθεις 100% σίγουρος πριν την αναβάθμιση, δεύτερον για να μπορέσεις μετά την αναβάθμιση να κάνεις μία επαναφορά ώστε να "καθίσει" όπως λέμε καλύτερα η νέα ρόμ.

 

Τα δύο καλύτερα προγράμματα για να κάνεις backup είναι το titanium backup και το mybackup pro.

Και τα δύο είναι επί πληρωμή αλλά είναι τα καλύτερα.

Αν δεν καταφέρεις να το βρεις στείλε μου ένα pm να σε βοηθήσω.

 

Βασική προϋπόθεση για να κάνεις backup με οποιαδήποτε εφαρμογή, είναι να είναι η συσκευή σου root.

 

* Ας δοκιμάσει κάποιος που έχει την jg1 να μας πεί αν έχει βγει η αναβάθμιση και για μας γιατί εγώ είναι εντός σπιτιού αυτή την στιγμή :).

Ευχαριστώ πολύ.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...