Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

εγω δεν θα κανω root γιατι η συσκευη ηδη κανει αυτα που ανεμενα να κανει οταν την αγορασα. το κινητο πρεπει να δουλευει για μας και οχι εμεις για το κινητο ;)

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά και κάνω root στη συσκευή μου! Γιατί όχι εξάλλου; Είναι μια αναστρέψιμη διαδικασία που βοηθάει πολύ για να πάρεις backup, να τρέξεις πολλές χρήσιμες εφαρμογές κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Tωρα πια οχι.Στην εποχη των wm που @αμιοταν το συμπαν με τα προβληματικα wm ναι,και μαλιστα καθε βδομαδα αλλαγες rom μπας και βρουμε κατι σωστο.

Θεωρω οτι με το android αυτες οι εποχες περασαν ανεπιστρεπτι

Tο android δεν χρειαζεται τις μοντιφες που επρεπε να κανεις στα wm,διοτι πολυ απλα δεν εχει τετοιου ειδους προβληματα

Link to comment
Share on other sites

αν και σχετικα καινουργια στο android..και στην ουσια δεν λειπουν βασικες λειτουργιες απο τις εκαστοτε συσκευες...παρ'ολα αυτα κανω root γιατι θελω να αξιοποιω τις δυνατοτητες τις εκαστοτε συσκευης μου στο επακρο..

δυστυχως αυτο που εχω τωρα δεν υπαρχει root ακομα (λογω κλειδωμενου bootloader/Incredible S) αλλα στο S2 που περιμενω...ειναι unlocked περα για περα :-)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Πριν επιχειρήσω κάτι τέτοιο όμως θέλω να είμαι 99,9% σίγουρος οτι αν πάει οτιδήποτε στραβά θα μπορώ να επιστρέψω το τηλεφωνο στην κανονική κατάσταση, γιατί είναι κρίμα να το αγόρασα + να χάσω εγγύηση αδικα...και σε ρωτώ λοιπόν πως η

"διαδικασία πλήρως αναστρέψιμη"

 

Γιατι ψάχνω να βρω οδηγίες σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν βρήκα κάτι.

 

Έκτος αν εννοείς ότι απλά όταν κάνεις root μπορείς να κάνεις και Unroot...;

 

Παρολο που ειμαι ροοτ και εγώ θα ηθελα να μαθω πως γινεται αυτη η διαδικασια και αν γινεται να βρουμε ενα οδηγο για να μας διευκολεινει ! δεν θελω να το κανω ανροοτ απλα να ξερω οταν κατι χτυπα ξυλο παει στραβα να ξερω να το κανω ανροοτ !

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή μπορείς να την κάνεις unroot ή με την εφαρμογή SuperOneClick που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις root και unroot ή με το πρόγραμμα της SE το pc companion κάνοντας repair το λειτουργικό .
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις unroot το κινητό σου, πρέπει με κάποιον τρόπο να εγκαταστήσεις την stock-official rom. Ο τρόπος δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος για κάθε κινητό...

Για το htc desire (το απλό και όχι το hd), ο τρόπος αναγράφεται εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα περασαν 2 android κινητα απο τα χερια μου, ενα ΖΤΕ και ενα Xperia X10i και τα δυο χωρις υπερβολη ηταν αλλες συσκευες μετα το ρουτ και την εγκατασταση custom Rom, προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι σπασμενες εφαρμογες, σχεδον ολες που χρειαζομαι εχουν ελευθερες εκδοσεις, αλλα με ενδιαφερει πολυ το android development, το να μπορω να φορτωσω μια ROM πανω που θα παρει το 100% απο τη συσκευη μου.
Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα περασαν 2 android κινητα απο τα χερια μου, ενα ΖΤΕ και ενα Xperia X10i και τα δυο χωρις υπερβολη ηταν αλλες συσκευες μετα το ρουτ και την εγκατασταση custom Rom, προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι σπασμενες εφαρμογες, σχεδον ολες που χρειαζομαι εχουν ελευθερες εκδοσεις, αλλα με ενδιαφερει πολυ το android development, το να μπορω να φορτωσω μια ROM πανω που θα παρει το 100% απο τη συσκευη μου.

Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω περισσότερο.

:)

Always be your self... :)
Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα περασαν 2 android κινητα απο τα χερια μου, ενα ΖΤΕ και ενα Xperia X10i και τα δυο χωρις υπερβολη ηταν αλλες συσκευες μετα το ρουτ και την εγκατασταση custom Rom, προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι σπασμενες εφαρμογες, σχεδον ολες που χρειαζομαι εχουν ελευθερες εκδοσεις, αλλα με ενδιαφερει πολυ το android development, το να μπορω να φορτωσω μια ROM πανω που θα παρει το 100% απο τη συσκευη μου.

 

φιλε αν ειδαι στην αρχη εγραψα οτι ειμαι και εγω ροοτ(και συμφωνω με αυτα που ειπες ) απλα ρωταω να μαθω να βρω ενα οδηγο σε περιπτωση που θα χρειαστω κάποτε την εγγυηση του κινητου και θα πρεπει να το γυρισω !

 

Για να κάνεις unroot το κινητό σου, πρέπει με κάποιον τρόπο να εγκαταστήσεις την stock-official rom. Ο τρόπος δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος για κάθε κινητό...

Για το htc desire (το απλό και όχι το hd), ο τρόπος αναγράφεται εδώ!

 

το ξερω οτι για καθε κινητο ειναι διαφορετικος , μηπως ξερεις που μπορω να βρω οδηγο για το HD ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι ΗΤC πρεπει να γινει ροοτ το κινητο ! :lol::lol:

 

Αν είναι htc είναι απαραίτητο γιατί στις 10 εφαρμογές τελειώνει ο ελεύθερος χώρος...!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι htc είναι απαραίτητο γιατί στις 10 εφαρμογές τελειώνει ο ελεύθερος χώρος...!

Laaaaast year.... :p

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι για καθε κινητο ειναι διαφορετικος , μηπως ξερεις που μπορω να βρω οδηγο για το HD ?

Φαντάζομαι ότι δε θα είναι πολύ διαφορετικός από αυτόν του desire, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις εδώ! ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πιστεύω ότι όποιος λέει ότι πήρε την συσκευή του και είναι μια χαρά έτσι, τότε ή δεν έχει ιδέα τι είναι το root (οπότε κακώς απαντάει για μένα εδώ, καθώς δεν είναι σχετικός με το θέμα) ή απλά δεν έχει καταλάβει όλες τις δυνατότητες που του προσφέρει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι htc είναι απαραίτητο γιατί στις 10 εφαρμογές τελειώνει ο ελεύθερος χώρος...!

 

φιλε μου εχω αλλαξει πολλες συσκευες android το desire hd ηταν το μοναδικο κινητο που δουλευε πολυ γρηγορα χωρις ροοτ ...

 

Πραγματικά πιστεύω ότι όποιος λέει ότι πήρε την συσκευή του και είναι μια χαρά έτσι, τότε ή δεν έχει ιδέα τι είναι το root (οπότε κακώς απαντάει για μένα εδώ, καθώς δεν είναι σχετικός με το θέμα) ή απλά δεν έχει καταλάβει όλες τις δυνατότητες που του προσφέρει.

 

κανεις λαθος .. για εμενα το desire hd αν δεν ειχε το προβλημα με την ενταση στο μεγαφωνο δεν θελει σε καμια περιπτωση ροοτ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έχω κάνει root και εννοείται πως χρειάζεται να το κάνεις!Μιας και το android είναι βασισμένο στο Linux είναι πολύ σημαντικό να έχεις δικαιώματα root όπως ακριβώς και στο Linux!Γενικότερα δε είμαι υπέρ στο να εκμεταλλεύεσαι στο full της δυνατότητες της συσκευής που διαθέτεις ή τέλος πάντων να την εκμεταλλεύεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για τον Α ή Β λόγο έρχεται η ώρα που το root είναι σχεδόν απαραίτητο.Σε παλιότερες συσκευές αν κάποιος θέλει να βάλει μερικές εφαρμογές παραπάνω,το root είναι απαραίτητο γιατί μόνο με root μπορείς να έχεις εφαρμογές styl link2sd,app2sd,data2sd κτλ

Στις πιο καινούριες το root δεν είναι απαραίτητο για λόγους χωρητικότητας αλλά μόνο με root τρέχουν κάποιες εφαρμογές όπως π.χ. το titanium backup για πλήρες backup του συστήματος ή το adfree για να μην βλέπεις τις διαφημίσεις των free εφαρμογών ή το button savior που εξομοιώνει τη λειτουργία των hard πλήκτρων.Γιατί κατά την γνώμη μου είναι λιγάκι κουραστικό να έχεις οθόνη 4 ιντσών και άνω και να πρέπει για να πατήσεις back ή μενού να μετακινείς συνεχώς τα δάχτυλα σου από τη μια άκρη της συσκευής στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ήθελα (στην πρώτη μου συσκευή, που γινόταν)...

...Τώρα, με το που ανοίγω το κουτί και σχίζω την ταινία-σφραγίδα, αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα root το λεπίδι, διαφορά δεν είδα. Πέρα απο το adfree που μπορώ να χρησιμοποιώ τώρα, άλλη διαφορά, καμία....

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα root το λεπίδι, διαφορά δεν είδα. Πέρα απο το adfree που μπορώ να χρησιμοποιώ τώρα, άλλη διαφορά, καμία....

 

Μα πως να δεις διαφορά... αφού το root από μόνο του δεν κάνει τίποτα! Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις τι είναι το root.

Επίσης τα 512mb τα έχεις ξεκλειδώσει στο Blade; Σχεδόν διπλάσια μνήμη δεν θα έλεγα οτι είναι μικρή διαφορά και το root φυσικά είναι προυπόθεση για να γίνει αυτό.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τα 512 τα έχω ρε:D

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και φοβόμουν να μπω στη διαδικασία και δεν ήξερα ακριβώς ποια τα οφέλη της επι του πρακτέου το rootαρα και ησύχασα.Δύσκολα καταλαβαίνει κανείς πόσο περιορισμένη έχουν τη συσκευή μέχρι να το ξεκλειδώσει.
Philips Savvy -> Ericsson A2618 -> S.E. T630 -> Nokia 3510 -> S.E. K700 -> S.E. K800 -> S.E. XPERIA X1 -> S.E. C510 -> S.E. XPERIA X8->Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...