Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

Πιστεύω ότι αξίζει να κάνουμε root τη συσκευή μας, επειδή η διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη και έχουμε τον πλήρη έλεγχο της συσκευής.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι αξίζει να κάνουμε root τη συσκευή μας, επειδή η διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη και έχουμε τον πλήρη έλεγχο της συσκευής.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ! Επίσης ήθελα να προσθέσω οτι μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα στο software και hardware και να κάνεις το κινητό πολύ καλύτερο ! Εγώ στην αρχή είχα ενστάσεις αλλα μόλις το αποφάσισα και τελικά το έκανα και άλλαξα πολλά πράγματα είδα άλλο κινητό ! Το συνιστώ αφου είναι πλήρως αναστρέψιμη !

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το HTC HD2 (LEO) με 254mb ram και windows mobile 6.5. Αυτή τη στιγμή έχω το HD2 μου με 500mb ram Android 2.3.3 και με σαφέστατα καλύτερη ανάλυση στην οθόνη του. Να συνεχίσω κι άλλο;;; :D :up:

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι λίγο offtopic, να πω απλά ότι η ανάλυση μιας οθόνης έχει να κάνει με το hardware καθαρά, οπότε λίγο δύσκολο να βελτίωσες την ανάλυση σου...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι λίγο offtopic, να πω απλά ότι η ανάλυση μιας οθόνης έχει να κάνει με το hardware καθαρά, οπότε λίγο δύσκολο να βελτίωσες την ανάλυση σου...

 

Καλησπέρα φίλε μου, για να κλείσω το offtopic, να σου υπενθυμίσω ότι οι ικανότητες των winMo6.5 σταματούσαν πιο κάτω από τις δυνατότητες του HD2. Με τα android είδα πιο καθαρή εικόνα :happy:

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια....Ειμαι κατοχος ενος samsung ACE και σκεφτομαι εδω και μερες και εγω na rootaro την συσκευη μου. Εχω δει διαφορες προτασεις στο forum αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει εαν καποιος τροπος ειναι ασφαλεστερος. Εχετε κατι να μου προτεινετε?

Επισης..εαν γινω root

1)θα μπορω να μεταφερω ολες της εφαρμογες στην μνημη SD ή μονο αυτες που ειναι μεταφερσημες

2)Το κινητο μου μολις γινει root επανερχετε στις εργοστασιακες ρυθμισεις

3)Ποιες εφαρμογες ειναι αυτες που θα κανουν την διαφορα μολις γινω root

4)H αναβαθμιση απο 2.2 σε 2.3 γινεται κανονικα και αφου ειμαι root μεσω της samsung(ή τεσπα της εταιριας του κινητου) ή χρειαζεται να την κατεβασω μονος μου (απο οτι ειδα εχει ειδη διαρευσει ποροο που στην σαμσθνγ την περιμενουμε τελη Ιουνιου)

 

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια....Ειμαι κατοχος ενος samsung ACE και σκεφτομαι εδω και μερες και εγω na rootaro την συσκευη μου. Εχω δει διαφορες προτασεις στο forum αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει εαν καποιος τροπος ειναι ασφαλεστερος. Εχετε κατι να μου προτεινετε?

Επισης..εαν γινω root

1)θα μπορω να μεταφερω ολες της εφαρμογες στην μνημη SD ή μονο αυτες που ειναι μεταφερσημες

2)Το κινητο μου μολις γινει root επανερχετε στις εργοστασιακες ρυθμισεις

3)Ποιες εφαρμογες ειναι αυτες που θα κανουν την διαφορα μολις γινω root

4)H αναβαθμιση απο 2.2 σε 2.3 γινεται κανονικα και αφου ειμαι root μεσω της samsung(ή τεσπα της εταιριας του κινητου) ή χρειαζεται να την κατεβασω μονος μου (απο οτι ειδα εχει ειδη διαρευσει ποροο που στην σαμσθνγ την περιμενουμε τελη Ιουνιου)

 

σας ευχαριστω

 

Καλησπέρα σου, καταρχάς ρίξε μια ματιά εδώ

Κατά τα άλλα αν κάνεις οποιαδήποτε αναβάθμιση λογισμικού το root χάνεται.

Όταν γίνεσαι root δεν χάνεις τίποτα. Δεν χρειάζεται ούτε επαναφορά εργοστασιακών. Τουλάχιστον στο Galaxy Ace.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου, καταρχάς ρίξε μια ματιά εδώ

Κατά τα άλλα αν κάνεις αναβάθμιση από 2.2 σε 2.3 το root χάνεται και όταν γίνεσαι root δεν χάνεις τίποτα. Τουλάχιστον στο Galaxy Ace.

 

Τα εχω διαβασει ολα αυτα..με την ευκαρια να σου πω και μπραβο για την καταπληκτικη δουλεια που εχεις κανει.

Γενικως ημουν ασχετος σχετικα με Android και τωρα που πηρα Android κινητο ψηλο εμπλεξα γιατι εχει πληθορα επιλογων. Ξεκινησα με τα βασικα ειδα πως ειναι το κινητο αλλα θελω περισσοτερα χε χε χε, με αποτελεσμα να σκεφτομαι να κανω και εγω root την συσκευη μου

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει ολα αυτα..με την ευκαρια να σου πω και μπραβο για την καταπληκτικη δουλεια που εχεις κανει.

Γενικως ημουν ασχετος σχετικα με Android και τωρα που πηρα Android κινητο ψηλο εμπλεξα γιατι εχει πληθορα επιλογων. Ξεκινησα με τα βασικα ειδα πως ειναι το κινητο αλλα θελω περισσοτερα χε χε χε, με αποτελεσμα να σκεφτομαι να κανω και εγω root την συσκευη μου

 

Το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει γραφτεί από μένα, εγώ απλά έκανα μερικές αλλαγές.

Για το root καλύτερα να απευθυνθείς στη θέμα της συσκευής σου, αν και στο Ace είναι μια πανεύκολη διαδικασία, με το oneclickroot από τι ξέρω.

Μόνο λίγη προσοχή χρειάζεται και οτι θες εδώ είμαστε.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην αρχη ειχα ενα αγχος οσον αφορα το τι μπορει να παθει η συσκευη κτλ αλλα τελικα ειναι τοσο μα τοσο απλο χαρη στη δουλεια που εχουν κανει διαφοροι developers κτλ. Εκανα root με το superoneclick κυριολεκτικα με ενα απλο κλικ και απο τοτε μπορω να περναω εφαρμογες που ειναι χρησιμοτατες και δουλευουν μονο με root. Ειδικα για παλιοτερες εκδοσεις android νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικο το ρουτ αν θες να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα sd. H παραμετροποιηση του android ειναι απο τα πιο δυνατα του "χαρτια", χωρις root αυτη η παραμετροποιηση ειναι περιορισμενη. To root ειναι απλο, ευκολο και...δεν θελει πολυ χλιχλι που λεει και η διαφημιση :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Έγινα κάτοχος ένος galaxy s2 και εντελώς noob στο android. Μπορεί να μου δώσει κάποιος λίνκ για την διαδικασία root? Αν υπάρχει στα ελληνικά ακόμη καλύτερα..
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306743 Ορίστε.

Εκεί είναι και το thread της συσκευής σου, οπότε για οτι θες - σχετικά με το sgs2 - απευθύνεσαι εκεί. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μολις το rootara he he he! Ευκολα και γρηγορα με το SuperOneClick

Μου φαινεται οτι δουλευει κανονικα, μο εβγαλε και το superuser

Εαν γινεται παιδες πειτε μου καμια εφαρμογη να περασω γιατι ειμαι ασχετος......"να δω βρε παιδι την διαφορα.....μια βδομαδα τωρα διαβαζω για αυτο το root"

Link to comment
Share on other sites

Μολις το rootara he he he! Ευκολα και γρηγορα με το SuperOneClick

Μου φαινεται οτι δουλευει κανονικα, μο εβγαλε και το superuser

Εαν γινεται παιδες πειτε μου καμια εφαρμογη να περασω γιατι ειμαι ασχετος......"να δω βρε παιδι την διαφορα.....μια βδομαδα τωρα διαβαζω για αυτο το root"

 

Why root? 

- Use DroidWall (firewall for Android) to prevent unwanted data traffic, for example to stop apps from downloading ads.
- Use AdFree to block ads from apps and websites.
- Run LBE Privacy Guard or Permissions Denied to control apps that want too much. 
- Make screenshots, which for some reason requires root access on Android versions up to 2.2 (Froyo).
- Backup/restore your entire phone memory.
- Move apps to SD card on android 2.1 and older (2.2 and up have the option built in).
- WiFi tethering: connect your computer over the 3G connection of your phone. This requires root access on most phones.
- Stop apps from starting up automatically. Useful to tame the junk apps that you can't uninstall because they came preloaded on your phone.
- Remove all those built-in ringtones that you never use so they don't clutter the list of ringtones that you do use.
- Overclock your phone processor to make it faster, undervolt it to make your battery last longer.
- Install custom firmware versions ("ROMs").

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα αυτά που έχετε πει με μία διαφορά. Το rooting δεν είναι ακίνδυνο. Μπορεί στο 99,999[..]% των περιπτώσεων να είναι ακίνδυνο, αλλά στο 100% δεν είναι. Εξαρτάται και από το τηλέφωνο φυσικά και τα επακόλουθα του rooting (custom recovery, custom hboot, custom ROM , alpharev [...] είναι φυσικά και αυτά επικίνδυνα σε διαφορετικούς βαθμούς το κάθε ένα).

 

Το θέμα της καταστροφής της εγγύησης δεν σημαίνει ότι όταν κάνεις root δεν μπορείς να το επαναφέρεις. Το λέμε διότι αν κάνεις root και το τηλέφωνό σου γίνει τούβλο, πολύ απλά η εγγύηση δεν σε καλύπτει.

 

Από κει και ύστερα και εγώ και τα 2 τηλέφωνά μου rooted είναι. Αλλά σας παρακαλώ πολύ ας μην προτρέπουμε τον κόσμο έτσι απλά. Το rooting είναι δρόμος μίας κατευθύνσεως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εχω ένα χρόνο και δεν εχω κάνει root ούτε το σκέφτομαι, γιατί σκέφτομαι τα 500 εύρουλακια που έδωσα για να το πάρω... κ αν μου πάθει κάτι θα πάθω!!!

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα αυτά που έχετε πει με μία διαφορά. Το rooting δεν είναι ακίνδυνο. Μπορεί στο 99,999[..]% των περιπτώσεων να είναι ακίνδυνο, αλλά στο 100% δεν είναι.

 

Απόλυτα σωστός. Υπάρχει 0,000000000[...]1% πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. :)

 

Aν και δε θα άφηνα ποτέ καμία συσκευή μου χωρίς root, θα το σκεφτόμουν ελάχιστα παραπάνω να το κάνω σε NAND-locked συσκευές όπως αυτές της HTC, που θέλουν alpharev, custom hboot κτλ.

Σε συσκευές που rootάρονται με superoneclick, θα τό'κανα (και το κάνω) με κλειστά τα μάτια.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το σκέφτηκα γιατί by definition ξεσκίζω ότι συσκευή και να μου πέσει στα χέρια πότε σαν user και πότε σαν developer... απλά ήμουν έτοιμος να κλάψω τα ευρώ που έκανε το desire. Το ίδιο έτοιμοι πρέπει να είναι όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει πως να κάνω το root .Πήγα εδώ.. http://shortfuse.org/

το κατέβασα,αλλά μετά τί θα κάνω απο όλα;;;Πώς τοβάζω το κινητό σε debugging mode?

x10mini

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω ακόμα μια φορά. Δεν είναι το topic αυτό για να ρωτάμε πώς θα κάνουμε root. Εδώ συζητάμε αν θα κάναμε root το κινητό μας. Τα τέσσερα τελευταία post θα μείνουν για μερικές μέρες και μετά θα διαγραφούν για λόγους εκκαθάρισης.

 

xtrmsnpr δες εδώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω ακόμα μια φορά. Δεν είναι το topic αυτό για να ρωτάμε πώς θα κάνουμε root. Εδώ συζητάμε αν θα κάναμε root το κινητό μας. Τα τέσσερα τελευταία post θα μείνουν για μερικές μέρες και μετά θα διαγραφούν για λόγους εκκαθάρισης.

 

xtrmsnpr δες εδώ

ναι αυτό που ήθεά να πω,είναι πως ναι θα το κάνω root..Απλώς χάθηκα και δεν ήξερα πως.

Ευχαριστώ πάντως!!:happy:

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντεξα 3 εβδομαδες απ οταν αρχισε το κινητο να λεει δεν υπαρχει αλλος χωρος για εφαρμογες κτλ οχι ρε @@@@ ελεγα τοσα ευρω εδωσα και δεν με αφηνεις να βαλω αλλες εφαρμογες??? δεν θα περασει το δικο σου :lol: ροοτ και ησυχασα μια και καλη :lol::lol: (ασε που δεν το βαριεσαι ποτε το κινητο με ροοτ) Edited by alex_vtec

HTC DESIRE

ANDROID : 2.3.7

ROM: MildWild CM-5.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...