Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

Το 90% (αφθερετο ποσοστο) των ανθρωπων που περνουν smartphone κινητο θελουν να περνουν τηλεφωνο αντε και καμια photo κανα μηνυμα και τελος. Δεν τους ενδιαφερει να ξερουν τι ειναι το root account.

Το υπολοιπο 9% περνει smartphone για καποιες δουλειες ατζεντα ημερολογιο mail λιγο serfing και τελος. Δεν τον ενδιαφερει να κανει backup η να βγαλει εφαρμογες συστηματος.

Το root ειναι για το υπολοιπο 1% που νομιζει οτι πηρε pocket pc :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aν και είχα ψηφίσει πως ΔΕ θα το κάνω root, τελικά το έκανα.

 

1) Μου είχαν σπάσει τα νεύρα οι διαφημήσεις. (Εβαλα AdFree, τα γείωσα όλα στο 127.0.0.1 και ησύχασα)

2) Εβαλα market enabler για να κατεβάσω περισσότερα apps

3) Eβαλα το "optimize toolbox". (Πραγματικά απαραίτητο εργαλείο)

κλπ κλπ

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Είχα ψηφίσει πριν καιρό, θέλω να τη κάνω και πραγματικά απορώ γιατί άργησα πάνω από μήνα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πειτε καμια εφαρμογη για root συσκευη ,, για να ελευθερωσω μνημη η να το κανω ταχυτερο

 

Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου. Εδώ η συζήτηση επικεντρώνεται συγκεκριμένα σε αυτό που λέει ο τίτλος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το μονο που καταλαβα απο το root της συσκευης ειναι οτι εγκαθηστας παραπανω εφαρμογες.. και ελευθερωνεις χωρο στην μνημη τηλεφωνου κατα τα αλλα ουτε πιο γρηγορο γινεται το κινητο ουτε πιο αργο ,στασιμο σε γενικες γραμμες.. αυτη ειναι η αποψη μου
Link to comment
Share on other sites

το μονο που καταλαβα απο το root της συσκευης ειναι οτι εγκαθηστας παραπανω εφαρμογες.. και ελευθερωνεις χωρο στην μνημη τηλεφωνου κατα τα αλλα ουτε πιο γρηγορο γινεται το κινητο ουτε πιο αργο ,στασιμο σε γενικες γραμμες.. αυτη ειναι η αποψη μου

 

 

Μα δεν είπε κανείς ότι γίνονται πιο γρήγορες οι συσκευές με root. Η περισσότερη μνήμη στο κινητό μικρό πλεονέκτημα είναι;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το μονο που καταλαβα απο το root της συσκευης ειναι οτι εγκαθηστας παραπανω εφαρμογες.. και ελευθερωνεις χωρο στην μνημη τηλεφωνου κατα τα αλλα ουτε πιο γρηγορο γινεται το κινητο ουτε πιο αργο ,στασιμο σε γενικες γραμμες.. αυτη ειναι η αποψη μου

 

Το έχεις κάνει ή απλά συμπεραίνεις από αυτά που διαβάζεις; Σε μια συσκευή συνήθως στην stock κατάσταση της τρέχουν δεκάδες processes στο background με αποτέλεσμα η συσκευή να "βαραίνει". Κάνοντας root τη συσκευή και απεγκαθιστώντας κάποιες εφαρμογές ή κάνοντας disable κάποια (αχρείαστα) processes θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι η συσκευή "ελαφρώνει" και δουλεύει καλύτερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά όντας rooted μπορείς να περάσεις και κάποια πιο lite custom rom και τότε θα καταλάβεις επίσης τη διαφορά ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει φιλε τα εχω κανει ολα αυτα αλλα παλι το ιδιο μου φαινεται μπορει να κανω κτι λαθος

 

πειτε ομως 2 3 εφαρμογες για root συσκευη

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί "τροποποίηση" ενναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές υπάρχουν γενικότερα άλλα θέματα εδώ. Υπάρχουν πολλά είδη εφαρμογών που ζητούν δικαιώματα root, οπότε απευθύνσου στο ανάλογο θέμα κάθε φορά ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ενδοιασμούς στην αρχή επειδή είναι το πρώτο μου smartphone και καθώς ήταν καινούργιο έλεγα άσε μην κάνω καμία βλακεία. Αλλά όταν αποφάσισα και το rootαρα τρελάθηκα από τις δυνατότητες που σου προσφέρει και δεν μπορώ να φανταστώ πλέον smartphone χωρίς root. Όσο για αυτό που λέει ότι το root δεν κάνει το κινητό πιο γρήγορο, ναι δεν το κάνει πιο γρήγορο άμεσα αλλά έμμεσα, εννοώντας ότι με τα δικαιώματα που σου δίνει αυτή η διαδικασία μπορείς να απεγκαταστήσεις άχρηστες εφαρμογές και να περάσεις tweaks που πράγματι κάνουν το κινητό γρηγορότερο, ενώ υπάρχουν και οι custom roms για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

 

Υ.Γ. Εμένα πάντως το πιο εντυπωσιακό που μου προσέφερε το rooting ήταν η απενεργοποίηση της αυτόματης φωτεινότητας :lol:

Οπότε όλοι root, και όταν λέμε όλοι εννοούμε ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ!!!!!!!!!!

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται root!!

Για μένα είναι must!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις συσκευές που έχω πάρει ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, ακόμα και στα 2 iphone που είχα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν το JB... Ειδικά το δεύτερο δεν δουλεύεται χωρίς SBSettings :p
Link to comment
Share on other sites

Θα έκανα root στο κινητό για να χωρίς πρόσβαση σε όλα τα αρχεία

Όχι όμως να περάσω custom rom

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Root κι Άγιος ο Θεός!! Εννοείται και θα εκανα/κάνω γιατί με βολεύει πολύ περισσότερο από κατάσταση στοκ και επίσης μ' αρέσει να περνάω καινούριες ρομ και θέματα.. Και iphone που είχα δεν το άντεχα χωρίς jb!!

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χωρίς το root , η συσκευή είναι μισή. Πρόσβαση σε όλα τα αρχεία, πλήρες backup, μεταφορές στην κάρτα όλων των εφαρμογών και custom rom, μερικά από τα απαραίτητα που μπορείς να κάνεις στο κινητό μόνον μέσω ρουταρίσματος, με εξαίρεση την ρομ που δεν είναι απαραίτητη, αυτό έγκυται στην διάθεση του καθενός για πειραματισμό.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα root (να είναι καλά το φόρουμ :)))

Το αποτέλεσμα περισσότερη μνήμη έσβησα όλες της άχρηστες εφαρμογές της Vodafone δεν εχω πλέον διαφήμισης στης εφαρμογές μου και πολλά αλλά!!το μόνο που με είχα θέμα ήταν πως αλλά να είναι καλά τα παιδιά εδώ μέσα έχουν τα πάντα για το πως το κανείς !!

Τώρα να δω τι θα κάνω με την Rom :p

 

Μόλις κατέβασα το AUTO KILLER μια εφαρμογή για την μνήμη πρέπει να είσαι root για να την έχεις στο κινητό σου αυτα είναι λίγα από τα ωφελεί του να έχεις κάνει root! Σφαίρα πάει τώρα το HTC :):):thumbup:

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

στο παλιο [vodafone joy] το ειχα κανει και μεσα σε ενα χρονο χαλασε ... τωρα με το xperia mini δεν θα το κανω με τπτ

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

στο παλιο [vodafone joy] το ειχα κανει και μεσα σε ενα χρονο χαλασε ... τωρα με το xperia mini δεν θα το κανω με τπτ

 

Δε νομίζω ότι σχετίζεται το root με το "χάλασμα" του κινητού. :p

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

στο παλιο [vodafone joy] το ειχα κανει και μεσα σε ενα χρονο χαλασε ... τωρα με το xperia mini δεν θα το κανω με τπτ

 

Δεν έχει απολύτως καμία σχέση το root με το αν χάλασε το κινητό. Ας μη δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις, ειδικά χωρίς γνώσεις του τι είναι root, τι κάνει, και με τι σχετίζεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μα το root από μόνο του δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιά, εκτός αν περάσεις καμιά προβληματική beta Rom ή αν περάσεις καμιά πονηρή εφαρμογή με bloatware.

Κατά τα άλλα, έχει τις ίδιες πιθανότητες να πάθει ζημιά με ένα στοκ κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε βρίσκω λόγο να μην κάνει κάποιος root το android smartphone του ή jb το iphone του.

Κυριολεκτικά χαραμίζεται η συσκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...