Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

Σπασμένες εφαρμογές μπορείς να περάσεις και χωρίς να είσαι root. Επίσης δεν έχω περάσει custom rom (ο όρος σπασμένη είναι αδόκιμος). Κλείνοντας θα επαναλάβω ότι εφόσον το Android ανήκει στην οικογένεια του Linux τότε θα έπρεπε να είχαμε δικαιώματα διαχειριστή στην συσκευή μας από το εργοστάσιο και όχι καταφεύγοντας σε πλάγιες μεθόδους, οι οποίες μέθοδοι το μόνο που κάνουν είναι να μας δίνουν την δυνατότητα να τρέξουμε την εντολή su (και την sudo), εντολές οι οποίες υπάρχουν στο σύστημά μας ούτως ή άλλως. Το superuser.apk απλά είναι μια διευκόλυνση για να δίνει δικαιώματα διαχειριστή σε εφαρμογές που χρησιμοποιούμε συχνά.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το έχω το κινητό εδώ και μια βδομάδα και το έχω ήδη κάνει root! Η χρήση του δεν σου δίνει επιδόσεις από μόνο του σε παιχνίδια και λειτουργικό απλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που βελτιώνουν την απόδοση του κινητού

 

Σίγουρα δεν σου δίνει από μόνο του αλλά από την στιγμή που μπαίνεις ως root είσαι έτοιμος να προστατέψεις το κινητό σου; ή θα τρέξεις κλαίγοντας στην αντιπροσωπεία για την εγγύησή του και θα τους πεις δεν ξέρω πως χάλασε;

Απόδοση κινητού που διαφημίζονται xda κλπ, όπως με το να έχεις μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας στο κινητό;

 

Το μοναδικό καλό που κάνει το root για εμάς είναι:

 

Σπασμένες εφαρμογές μπορείς να περάσεις και χωρίς να είσαι root. Επίσης δεν έχω περάσει custom rom (ο όρος σπασμένη είναι αδόκιμος). Κλείνοντας θα επαναλάβω ότι εφόσον το Android ανήκει στην οικογένεια του Linux τότε θα έπρεπε να είχαμε δικαιώματα διαχειριστή στην συσκευή μας από το εργοστάσιο και όχι καταφεύγοντας σε πλάγιες μεθόδους, οι οποίες μέθοδοι το μόνο που κάνουν είναι να μας δίνουν την δυνατότητα να τρέξουμε την εντολή su (και την sudo), εντολές οι οποίες υπάρχουν στο σύστημά μας ούτως ή άλλως. Το superuser.apk απλά είναι μια διευκόλυνση για να δίνει δικαιώματα διαχειριστή σε εφαρμογές που χρησιμοποιούμε συχνά.

 

Ναι σίγουρα εφόσον ενεργοποιήσεις το unknown sources.. Custom rom είναι παίρνω τον source Κώδικα και φτιάχνω μια δικιά μου έκδοση με ότι "καλούδια"¨θέλω.. και σίγουρα είναι και αυτομάτως beta. Ανήκει, όμως σε πολύ λίγο ποσοστό όταν χρησιμοποιούμε τα linux μόνο για το bootloader και μετά πετάμε μία σαβούρα και το λέμε Android, αλλά στην οικογένεια του linux. Τέσπα εάν ξέρεις από Linux και ασχολείσαι, τότε περίμενε όπως και μένα ubuntu one, εκεί όντως θα δεις Linux.. Μπορεί να είπα πιο πάνω ότι το Android είναι σαβούρα αλλά είναι ένα μεγάλο βήμα που έκανε η google να φορτώσει την java ως λειτουργικό και πίστευα από παλιά ότι κάποια στιγμή θα έρθει, αλλά η google τα κατέστρεψε όλα με τον τίτλο "Android is open source", περαστικά μας...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

unknown sources=don't check with playstore. Σκέψου ότι εάν είσαι προγραμματιστής android τότε ακόμα κι εσύ είσαι unknown source για την συσκευή σου...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αστείου και σοβαρού..

 

Η αλήθεια πάντως είναι (μιας και φαίνεται έχουμε το ίδιο κινητό) πως εαν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνεις μπορείς να το μεταμορφώσεις δίνοντας του δυνατότητες που δεν έχει (Άλλες αχρείαστες, άλλες πρακτικές, άλλες καθαρά θέμα γούστου κτλ).

Το θέμα εγγύησης για όποιον γνωρίζει είναι πολύ μικρό το ποσοστό ρίσκου.

 

Το να είναι ευχαριστημένος κάποιος με ένα τηλέφωνο και να μην βρίσκει το λόγο να ρισκάρει το καταλαβαίνω και το σέβομαι.

 

Γενικότερα όμως να υπερασπίζεται κάποιος πως δεν έχει νόημα το root/custom roms/mods etc? Μάλλον δεν γνωρίζει σε τι αναφέρεται, δεν έχει δει το τηλέφωνο του σωστά στημένο με custom Rom ή απλά είναι αφελής.

 

Φιλικά πάντα αλλά για όνομα.. μέχρι και ο πατέρας μου που είναι 62 ετών εντυπωσιάστηκε όταν το s2 του αντί για 2 ημέρες μανισιο του έβγαλε 6 ημέρες αυτονομία με custom συν τις όποιες ευκολίες της ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εγγύησης για όποιον γνωρίζει είναι πολύ μικρό το ποσοστό ρίσκου.

 

Δεν υφίσταται πρόβλημα στην εγγύηση με το root. Υπάρχει ολόκληρο θέμα στην ενότητα Android με νομολογία της ΕΕ.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραία όλα αυτά αλλά σκέψου και το άλλο, αυτονομία 6 ημέρες ή ακόμα και δύο βδομάδες εάν παίζεις στα 70% του επεξεργαστή σου αντί για 100% αλλά οκ ο 60αρης ή 50αρης δεν θα το δώσει σημασία.. γιατί αυτό κάνουν στα custom roms. Το παν είναι η χρήση του κινητού σου, μπορείς και χωρίς πείραγμα να αντέξει η μπαταρία του κινητού σου πολύ παραπάνω εάν δεν χρησιμοποιείς gps, wifi, οθόνη στο πιο υψηλή φωτεινότητα, κλπ και εάν δεν έχεις και εφαρμογές καθόλου και το χρησιμοποιείς μόνο για κινητό ναι μπορεί ακόμα πιο πολύ να αντέξει ή ακόμα και εάν βγάλεις και το 3g κλπ

Δεν είπα ότι δεν έχει νόημα, απλά είπα ότι γίνονται πολύ απρόσεκτοι και αφελής όταν εμπιστεύονται στα τυφλά κάποια άτομα ή ομάδες και αφήνουν την κάθε μετατροπή τους. Πιστεύω ότι μία εταιρία είναι πιο αξιόπιστη από ότι ένας ελεύθερος developer. Δεν λέω ότι οι εταιρίες είναι αθώες είδαμε τι κάνουν με το tracking στα λειτουργικά συστήματα, φαντάσου όμως τι μπορεί να κάνει ένας "κάποιος" που δεν είναι σε μία εταιρία και σου λέει εάν το περάσεις, ότι πάθει πρόβλημα σου.

Φυσικά ο καθένας διαλέγει προσωπικά τι χρήση θέλει να κάνει και είναι δικαίωμά του..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κλείνω wifi, gps κλπ αλλά από την άλλη ο επεξεργαστής μου δουλεύει συνέχεια με τέρμα συχνότητα γιατί ο κατασκευαστής δεν έβαλε μέσα έναν cpu governor που να λέει στον επεξεργαστή: "σε κατάσταση ηρεμίας θα δουλεύεις στα 100Mhz και μόνο όταν απαιτείται θα τρέχεις με full γκάζια". Ξέρεις πόση ενέργεια θα γλίτωνα εάν συνέβαινε αυτό; Σκέψου μόνο ότι στον desktop επεξεργαστή μου (αυτόν έχω παρακολουθήσει γι' αυτό και το παράδειγμα) σε full throttle καταναλώνει 120W και σε κατάσταση ηρεμίας 40W!!!

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κλείνω wifi, gps κλπ αλλά από την άλλη ο επεξεργαστής μου δουλεύει συνέχεια με τέρμα συχνότητα γιατί ο κατασκευαστής δεν έβαλε μέσα έναν cpu governor που να λέει στον επεξεργαστή: "σε κατάσταση ηρεμίας θα δουλεύεις στα 100Mhz και μόνο όταν απαιτείται θα τρέχεις με full γκάζια". Ξέρεις πόση ενέργεια θα γλίτωνα εάν συνέβαινε αυτό; Σκέψου μόνο ότι στον desktop επεξεργαστή μου (αυτόν έχω παρακολουθήσει γι' αυτό και το παράδειγμα) σε full throttle καταναλώνει 120W και σε κατάσταση ηρεμίας 40W!!!

 

για αυτό βγαίνουν και τα updates, να μου πεις στα κινητά δύσκολα ή αργά το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλάνε οκ με αυτό, αλλά φαντάσου διαφορά 100 άτομα με 100.000, νομίζω έχει διαφορά...

να φανταστώ έχεις επεξεργαστή από τους πρώτους 4πήρυνους; το κακό είναι ότι αναφέρεσαι σε pc και όχι κινητά, αλλά και ότι τέτοιο συμβάν, θα γινόταν πιο εύκολα στους ελεύθερους developers ή ομάδες παρά στις εταιρίες..

Αν έχεις διαβάσει τέτοιο παράδειγμα σε κινητά με ενδιαφέρει και στείλε μου link

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να γραψετε must have πραγματα που πρεπει να εχεις αφου κανεις ρουτ την συσκευη σου?
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να γραψετε must have πραγματα που πρεπει να εχεις αφου κανεις ρουτ την συσκευη σου?

Ανάλογα τι χρειάζεσαι είναι πάντα αυτό. Για εμένα πχ must-have εφαρμογή είναι το Titanium backup και το Ad Free..

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι χρειάζεσαι είναι πάντα αυτό. Για εμένα πχ must-have εφαρμογή είναι το Titanium backup και το Ad Free..

 

ναι το καταλαβενω αυτο .λεω για τον καθενα απο εμας πιες θεωρουμε must.

και εγω εχω βαλει το ad away - gl to sd - sixaxis controler μεχρι τωρα.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

θα με πείραζε να έχω ρυθμίσει την συσκευή μου να laggarι ώστε να έχω περισσότερη μπαταρία.. άλλους δεν ενοχλεί εμένα πολύ
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζεις την συσκευή σου εκεί που θέλεις φίλε! Αυτό είναι το νόημα! Επιλογές! Που το root σου τις δίνει.

Και επίσης δεν είναι 2 ρυθμίσεις: λαγγάρει- δεν λαγγάρει. Αυτό που λες δεν υφίσταται σαν επιχείρημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

για αυτό βγαίνουν και τα updates, να μου πεις στα κινητά δύσκολα ή αργά το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλάνε οκ με αυτό, αλλά φαντάσου διαφορά 100 άτομα με 100.000, νομίζω έχει διαφορά...

να φανταστώ έχεις επεξεργαστή από τους πρώτους 4πήρυνους; το κακό είναι ότι αναφέρεσαι σε pc και όχι κινητά, αλλά και ότι τέτοιο συμβάν, θα γινόταν πιο εύκολα στους ελεύθερους developers ή ομάδες παρά στις εταιρίες..

Αν έχεις διαβάσει τέτοιο παράδειγμα σε κινητά με ενδιαφέρει και στείλε μου link

 

Το κινητό μου έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, ο οποίος δουλεύει συνέχεια στα 650MHz ελέω μαμίσιας ROM. Αντίθετα, σε αντίστοιχα κινητά (με τον ίδιο επεξεργαστή δηλαδή) άλλων εταιριών που τα υποστηρίζουν οι developers υπάρχουν kernels που ρυθμίζουν την συχνότητα ανάλογα με τον φόρτο εργασίας. Εάν μπεις στο xda-developers βρίθει παραδειγμάτων. Άλλωστε όλες οι custom rom βγήκαν/βγαίνουν ακριβώς επειδή οι μαμίσιες παρουσιάζουν ουσιώδης ελλείψεις/αβλεψίες. Συνήθως οι εταιρίες είναι αυτές που τρέχουν πίσω από τους developers και όχι το ανάποδο.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

θα με πείραζε να έχω ρυθμίσει την συσκευή μου να laggarι ώστε να έχω περισσότερη μπαταρία.. άλλους δεν ενοχλεί εμένα πολύ

 

Ε τότε εσύ μην το κάνεις!

Με το ζόρι δηλαδή?!

 

Απλά όπως εσύ δεν θες να το κάνεις, έτσι υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν!

 

Και το αντίστροφο φυσικά... Πρέπει κάποιος ντε και καλά να το κάνει root?

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο. End of story!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητό μου έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, ο οποίος δουλεύει συνέχεια στα 650MHz ελέω μαμίσιας ROM. Αντίθετα, σε αντίστοιχα κινητά (με τον ίδιο επεξεργαστή δηλαδή) άλλων εταιριών που τα υποστηρίζουν οι developers υπάρχουν kernels που ρυθμίζουν την συχνότητα ανάλογα με τον φόρτο εργασίας. Εάν μπεις στο xda-developers βρίθει παραδειγμάτων. Άλλωστε όλες οι custom rom βγήκαν/βγαίνουν ακριβώς επειδή οι μαμίσιες παρουσιάζουν ουσιώδης ελλείψεις/αβλεψίες. Συνήθως οι εταιρίες είναι αυτές που τρέχουν πίσω από τους developers και όχι το ανάποδο.

 

Μου φαίνεται σχετικά περίεργο αυτό που λες σχετικά με το ότι το κινητό σου παίζει συνεχώς σε 650MHz. Αυτό το έχεις επιβεβαιώσει κάπως; Η συχνότητα του επεξεργαστή δεν έχει καμία σχέση με την ROM που τρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το κινητό και την υποστήριξη που θα χει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σχετικά περίεργο αυτό που λες σχετικά με το ότι το κινητό σου παίζει συνεχώς σε 650MHz. Αυτό το έχεις επιβεβαιώσει κάπως; Η συχνότητα του επεξεργαστή δεν έχει καμία σχέση με την ROM που τρέχεις.

Έχει με τον kernel όμως που φοράει το κινητό από τον κατασκευαστή οπότε ο κατασκευαστής μπορεί να έχει επιλέξει μία και μόνο ρύθμιση για την ταχύτητα της cpu, που μόνο με custom kernel (προφανώς και root) μπορεί να αλλάξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Έχει με τον kernel όμως που φοράει το κινητό από τον κατασκευαστή οπότε ο κατασκευαστής μπορεί να έχει επιλέξει μία και μόνο ρύθμιση για την ταχύτητα της cpu, που μόνο με custom kernel (προφανώς και root) μπορεί να αλλάξει.

Δεν έχω πετύχει κάποιο android device που να συμβαίνει αυτό (θα μου έκανε εντύπωση να υπήρχε κιολας!). Συνήθως τρέχουν είτε με interactive είτε με ondemand governor και με μια λίστα από CPU speeds στους οποίους κάνει scale ο governor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο forum και γενικα στα Android και θα ηθελα να μου πειτε σε περιπτωση που περασω ενα custom rom στην συσκευη μ και μετα η εταιρια της συσκευη βγαλει μια νεα εκδοση του λογισμικου μεγαλυτερη απο αυτην που εχω περασει .. το κινητο θα αναγνωρισει οτι υπαρχει καποιο update και θα μπορω να περασω το καινουριο λογισμικο της εταιριας ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο forum και γενικα στα Android και θα ηθελα να μου πειτε σε περιπτωση που περασω ενα custom rom στην συσκευη μ και μετα η εταιρια της συσκευη βγαλει μια νεα εκδοση του λογισμικου μεγαλυτερη απο αυτην που εχω περασει .. το κινητο θα αναγνωρισει οτι υπαρχει καποιο update και θα μπορω να περασω το καινουριο λογισμικο της εταιριας ?

 

Όχι. Όταν μπεις στη διαδικασία αυτή σταματάς να παίρνεις ΟΤΑ updates, και κάνεις update όταν ο δημιουργός της custom rom βγάλει νέα έκδοση. Έχε υπόψιν σου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ROMs γίνονται update πολύ συχνά, και θα σου δώσουν τις καινούριες εκδόσεις πολύ νωρίτερα από τον κατασκευαστή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οταν ο κατασκευαστής ειναι η Google .. Εχω το Ν4..

Γιατι να μην εχω παντα ενα λειτουργικο που ειναι σταθερο χωρισ bugs και απλα να κανω ενα ροοτ ωστε να εχω καποιες παραπανω δυνατότητες. Ας πουμε στο συγκεκριμενο κινητο που ειναι το πρωτο που παιρνει τα updates δεν μπορω να καταλαβω γιατι να βαλω ενα custom . Τι θα κερδισω παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οταν ο κατασκευαστής ειναι η Google .. Εχω το Ν4..

Γιατι να μην εχω παντα ενα λειτουργικο που ειναι σταθερο χωρισ bugs και απλα να κανω ενα ροοτ ωστε να εχω καποιες παραπανω δυνατότητες. Ας πουμε στο συγκεκριμενο κινητο που ειναι το πρωτο που παιρνει τα updates δεν μπορω να καταλαβω γιατι να βαλω ενα custom . Τι θα κερδισω παραπανω?

Ναι, νωρίτερα από τα επίσημα της Google.

Άλλοι ενδιαφέρονται για τα extras που προσφέρουν οι custom ROMs, άλλοι όχι. Ότι σε εξυπηρετεί

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οταν ο κατασκευαστής ειναι η Google .. Εχω το Ν4..

Γιατι να μην εχω παντα ενα λειτουργικο που ειναι σταθερο χωρισ bugs και απλα να κανω ενα ροοτ ωστε να εχω καποιες παραπανω δυνατότητες. Ας πουμε στο συγκεκριμενο κινητο που ειναι το πρωτο που παιρνει τα updates δεν μπορω να καταλαβω γιατι να βαλω ενα custom . Τι θα κερδισω παραπανω?

 

Φαντάσου ότι έχεις μία καφετιέρα για γαλλικό καφέ!

 

Κάποιος που θα φτιάξει μία custom rom μπορεί να σου λέει τα εξής:

-βελτίωση χρόνου εκκίνησης καφετιέρας

-το φίλτρο πλέον καθαρίζει μόνο του

-Η ποσότητα του νερού που χωράει η κανάτα αυξήθηκε

-δυνατότητα χρησιμοποίησης καφέ άλλης μάρκας

-πλουσιότερο άρωμα καφέ. Πλέον ο χρήστης μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού που πέφτει στον καφέ

-διορθώθηκε ένα πρόβλημα με διαρροή νερού όταν γέμιζε η κανάτα

-η ροή του νερού βελτιώθηκε.

-ο χρήστης μπορεί να αλλάζει το χρώμα στο λαμπάκι της καφετιέρας, σε αυτό της αρεσκείας του

-νέα λειτουργία "fast mode" για γρηγορότερη παρασκευή καφέ

-δυνατότητα ρύθμισης της αντίστασης θέρμανσης. Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει από 1500W έως 2800W (default 2200W)

 

Κάπως έτσι!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...