Jump to content

Οικιακές συσκευές - Απαντα (Ψυγεία, Πλυντήρια κ.λ.π)


motogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω πλυντήριο online! Το έχω δει σε μαγαζί, ξέρω τα χαρακτηριστικά του, αλλά θέλω να το πάρω από skroutz λόγω τιμής. Έχει πάρει κανείς τόσο μεγάλη συσκευή από ηλεκτρονικό κατάστημα, γιατί με αγχώνει λίγο...? Η παράδοση πώς γίνεται?

 

γιατί νομίζεις πως αν το αγόραζες απο κατάστημα , δεν θα σου έδιναν ένα απο την αποθήκη τους?

Το ίδιο πράγμα ειναι ουσιαστικα.

Προσωπικά όλες τις συσκευές του σπιτιού μου τις βρήκα ονλαιν, απλά πήγα απο το κατάστημα και τα έκλεισα γιατί έτυχε να περνάω απο εκει και είπα να ρωτήσω για κάτι άλλο.

Μου έκανε μαλιστα και ακομα καλυτερη τιμη απο αυτη που εδινε στο σαιτ του(το συγκεκριμενο καταστημα ηταν και στο σκρουτζ) και δωρεαν μεταφορικα.

Δεν μου ζητησαν τπτ επειδή τα ανέβασαν σε όροφο, απο μονη μου τους εδωσα 20€ για τα 2 παιδια που κουβαλουσαν γιατι και ασανσερ δεν ειχε η μεζονετα και συνεπεις ηταν και πολυ ευγενικοι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και καπως off-topic παντα οι μεταφορεις ειναι εξυπηρετικοι γιατι ξερουν πως αμα τοποθετησουν τη συσκευη στο σπιτι θα τους δωσεις και κατι. Μαλιστα πολλοι βγαζουν εξω και την παλια. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και καπως off-topic παντα οι μεταφορεις ειναι εξυπηρετικοι γιατι ξερουν πως αμα τοποθετησουν τη συσκευη στο σπιτι θα τους δωσεις και κατι. Μαλιστα πολλοι βγαζουν εξω και την παλια. :)

 

και ομως οχι.

Ειχα παρει το 2010 καποια επιπλα απο την σατο, εντος ή οπως αλλιως λεγοταν τοτε.

Εκτός του οτι ειχα πληρωσει εξτρα την μεταφορα, μου εκαναν μανουρα για 2 (ΔΥΟ) μικρα σκαλοπατακια στην εισοδο του οικισμου.

Δεν τα ανεβαζαν στο σπιτι γιατι λεει επρεπε να χρεωθει εξτρα οροφος!!!

ΠΟυ ηταν 2 μικρα σκαλοπατια για να μπεις απλα στην αυλη του οικισμου και μετα καθε μεζονετα ειχε ενα πλατυσκαλο για να μπεις στο σπιτι.

Και αφου τα ανεβασαν με 1000 ζορια και 100 τηλέφωνα στην εταιρεια, τα αδειασαν σαν κουπα στο κεντρο του σπιτιου, το ενα πανω στο αλλο λες και παιζανε τζεγκα, και εφυγαν!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και ομως οχι.

Ειχα παρει το 2010 καποια επιπλα απο την σατο, εντος ή οπως αλλιως λεγοταν τοτε.

Εκτός του οτι ειχα πληρωσει εξτρα την μεταφορα, μου εκαναν μανουρα για 2 (ΔΥΟ) μικρα σκαλοπατακια στην εισοδο του οικισμου.

Δεν τα ανεβαζαν στο σπιτι γιατι λεει επρεπε να χρεωθει εξτρα οροφος!!!

ΠΟυ ηταν 2 μικρα σκαλοπατια για να μπεις απλα στην αυλη του οικισμου και μετα καθε μεζονετα ειχε ενα πλατυσκαλο για να μπεις στο σπιτι.

Και αφου τα ανεβασαν με 1000 ζορια και 100 τηλέφωνα στην εταιρεια, τα αδειασαν σαν κουπα στο κεντρο του σπιτιου, το ενα πανω στο αλλο λες και παιζανε τζεγκα, και εφυγαν!

Αν αναφέρεσαι σε έπιπλα σπιτιού, τότε τα είχες πάρει από το ΕΝΤΟΣ, του ομίλου ΣΑΤΟ. Άλλο τα έπιπλα σπιτιού, άλλο τα έπιπλα γραφείου που είναι τα κανονικά προϊόντα της ΣΑΤΟ .

Όσο για τους μεταφορείς, είναι και θέμα χαρακτήρα δυστυχώς. Υπάρχουν άλλοι που είναι προσεκτικοί και άλλοι που δεν νοιάζονται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γιατί νομίζεις πως αν το αγόραζες απο κατάστημα , δεν θα σου έδιναν ένα απο την αποθήκη τους?

Το ίδιο πράγμα ειναι ουσιαστικα.

Προσωπικά όλες τις συσκευές του σπιτιού μου τις βρήκα ονλαιν, απλά πήγα απο το κατάστημα και τα έκλεισα γιατί έτυχε να περνάω απο εκει και είπα να ρωτήσω για κάτι άλλο.

Μου έκανε μαλιστα και ακομα καλυτερη τιμη απο αυτη που εδινε στο σαιτ του(το συγκεκριμενο καταστημα ηταν και στο σκρουτζ) και δωρεαν μεταφορικα.

Δεν μου ζητησαν τπτ επειδή τα ανέβασαν σε όροφο, απο μονη μου τους εδωσα 20€ για τα 2 παιδια που κουβαλουσαν γιατι και ασανσερ δεν ειχε η μεζονετα και συνεπεις ηταν και πολυ ευγενικοι.

 

Απλά ο λόγος που δίσταζα είναι ότι δεν τις βλέπεις από κοντά και καμιά φορά οι φωτογραφίες μπορεί να είναι παραπλανητικές. Η ηλ. συσκευή δεν είναι κάτι που παίρνεις κάθε μέρα, οπότε θες να σε βολεύει και να είναι αυτό που έχεις δει! Για τα μαγαζιά που είναι Αθήνα οκ ,αλλά για κάτι σκρουτζομάγαζα από Θεσσαλονίκη κτλ λίγο δύσκολο να πας αυτοπροσώπως!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς πάντα να πάς και να δεις σε ενα οποιοδήποτε κατάστημα τη συσκευή που θέλεις.Να σημειώσεις τον κωδικό της και μετά να κάνεις αναζήτηση στο σκρουτζ ή σε οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης με τον κωδικο αυτό.

ετσι και απο κοντα θα έχεις δει το προιον που σε ενδιαφερει και σε χαμηλότερη τιμή θα το πάρεις

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μπορείς πάντα να πάς και να δεις σε ενα οποιοδήποτε κατάστημα τη συσκευή που θέλεις.Να σημειώσεις τον κωδικό της και μετά να κάνεις αναζήτηση στο σκρουτζ ή σε οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης με τον κωδικο αυτό.

ετσι και απο κοντα θα έχεις δει το προιον που σε ενδιαφερει και σε χαμηλότερη τιμή θα το πάρεις

 

Δεν δουλεύει πάντα αυτή η λογική. Π.χ. πας σε κάποιο άλλο (φυσικό) κατάστημα να δεις την συσκευή που σε ενδιαφέρει και βλέπεις ξερωγώ πλυντήριο Bosch μοντέλο τάδε Made in Germany και λες «ωραία, εδώ είμαστε» και παραγγέλνεις μετά από το σκρουτζομάγαζο στα μισά λεφτά και σου έρχεται σπίτι πλυντήριο Bosch ίδιο μοντέλο made in Turkey.... Τι θα κάνεις τότε; Τίποτα δεν θα κάνεις, διότι τυπικά παρέλαβες αυτό που παράγγειλες. Κι άλλα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά, π.χ. η κουζίνα στο φυσικό μαγαζί να έχει μέσα δυο ταψιά, από το σκρουτζομάγαζο να μην έχει κανένα - κανονικά και με το νόμο. Θέλει μια κάποια επιφύλαξη ακόμα και για ό,τι βλέπεις από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αναφερει παντα τι περιεχει η κάθε συσκευασια...oπως και την χωρα προελευσης!
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ισχυει παντα αυτο...εχω αγορασει πλυντηριο πιατων ψυγειο και σκουπα και ηταν made in germany....ολα απο σκρουτζομαγαζο. Ολα καλα....
I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αναφερει παντα τι περιεχει η κάθε συσκευασια...oπως και την χωρα προελευσης!

 

H συσκευασία ναι

Στο μαγαζί όμως μάλλον δεν θα δεις την συσκευασία αλλά την ίδια την συσκευή

Πέρα από αυτό, αν παραγγείλεις μέσω σκρουτζ δεν είναι απαραίτητο ότι η συσκευή που θα παραλάβεις θα είναι ίδια παρτίδα και προέλευση με αυτήν που είδες στο μαγαζί. Τα πίτσος π.χ. φτιάχνονται αν θυμάμαι καλά σε Τουρκία και Ισπανία. Η επίσημη αντιπροσωπεία εισάγει από όπου έχει γραμμή από την μητρική εταιρεία αλλά ο κάθε ανεξάρτητος εισαγωγέας εισάγει από όπου βρίσκει φθηνότερα. το παράδειγμα με το Bosch ήταν τυχαίο, το ίδιο ισχύει και με άλλες εταιρείες π.χ. Samsung ψυγεία=made in Thailand κτλ.

 

Ισως να μην ισχυει παντα αυτο...εχω αγορασει πλυντηριο πιατων ψυγειο και σκουπα και ηταν made in germany....ολα απο σκρουτζομαγαζο. Ολα καλα....

 

Σύμπτωση. Ανεξάρτητα απ' αυτό όμως, μπορείς πάντα να ρωτήσεις πριν προχωρήσεις στην παραγγελία ή να πας από εκεί αν είναι σχετικά κοντά. Εγώ π.χ. και για τις τρεις συσκευές που πήρα ρώτησα από κοντά στο ίδιο το σκρουτζομάγαζο (iking) που έτυχε να είναι στον δρόμο μου και παρόλο που δεν είχε λόγω χώρου καμία από τις τρεις διαθέσιμη, ο πωλητής ήξερε να μου απαντήσει προέλευση και λοιπά χαρακτηριστικά. Υποθέτω και τηλεφωνικά θα γινόταν το ίδιο.

 

Και κάτι ακόμα άσχετο με τα παραπάνω: Όποιος ψάχνει για κουζίνα και καταλήξει σε σκρουτζομάγαζο ας διευκρινίσει πριν την παραγγελία αν το κατάστημα προσφέρει και σύνδεση-εγκατάσταση και αν το κόστος αυτής περιλαμβάνεται στην τιμή ή είναι έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

H συσκευασία ναι

Στο μαγαζί όμως μάλλον δεν θα δεις την συσκευασία αλλά την ίδια την συσκευή

Πέρα από αυτό, αν παραγγείλεις μέσω σκρουτζ δεν είναι απαραίτητο ότι η συσκευή που θα παραλάβεις θα είναι ίδια παρτίδα και προέλευση με αυτήν που είδες στο μαγαζί. Τα πίτσος π.χ. φτιάχνονται αν θυμάμαι καλά σε Τουρκία και Ισπανία. Η επίσημη αντιπροσωπεία εισάγει από όπου έχει γραμμή από την μητρική εταιρεία αλλά ο κάθε ανεξάρτητος εισαγωγέας εισάγει από όπου βρίσκει φθηνότερα. το παράδειγμα με το Bosch ήταν τυχαίο, το ίδιο ισχύει και με άλλες εταιρείες π.χ. Samsung ψυγεία=made in Thailand κτλ.

 

.

δεν εννοώ αυτο.

πχ οταν αγορασα τις εστιες για την κουζινα μου, δεν πηγα καν σε καταστημα.

Ειχα δει πεταχτα βεβαια στα μιντια μαρκτ αλλα ουτε σημειωσα μοντελο κτλ.

Εψαξα στον σκρουτζ, βρηκα ποια μου αρεσει, ειδα χαρακτηριστικά και θυμαμαι πολυ καλα πως εγραφε εκτος της περιγραφης και την χωρα προελευσης.

Οποτε προφανως ειναι λιγο δυσκολο να εγραφε στο σαιτ "χωρα προελευσης πολωνια" και να μου ερθει κατι μειντ ιν τζαπαν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αναλόγως το κατάστημα και τι σου παρέχει,θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πριν αγοράσεις,ωστέ να μην σου έρθει κάνας ταμπλάς από τυχόν έξτρα μεταφορικα!

αγόρασα πλυντήριο ρούχων πριν 1μιση μήνα μέσω σκρούτζ αλλά από γνωστή αλυσίδα (λόγω προσφοράς),μου το έφεραν σπίτι και μου το κατέβασαν στον κάτω όροφο χωρίς να πληρώσω κάτι έξτρα...πάντως το κάθε μαγαζί έχει τα δικά του!

 

 

Σ'ευχαριστώ Luciferia! Τώρα πρόσεξα το μήνυμά σου! Και κάτι ακόμα, πώς πλήρωσες?? Αντικαταβολή ή κάρτα??

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Luciferia! Τώρα πρόσεξα το μήνυμά σου! Και κάτι ακόμα, πώς πλήρωσες?? Αντικαταβολή ή κάρτα??

 

Με αντικαταβολή...εδω και κάτι χρόνια δεν έχω πάρε-δώσε με π.κάρτες :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Με αντικαταβολή...εδω και κάτι χρόνια δεν έχω πάρε-δώσε με π.κάρτες :)

 

Καλά με πιστωτικές κι εγώ έχω σταματήσει ν'ασχολούμαι! Απλά έχω μια virtual Εθνικής κι επειδή έχω ήδη λεφτά μέσα, έλεγα ν πληρώσω μ'αυτή! Ξέρετε αν τα σκρουτζομάγαζα έχουν θέμα με τέτοιες κάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Καλά με πιστωτικές κι εγώ έχω σταματήσει ν'ασχολούμαι! Απλά έχω μια virtual Εθνικής κι επειδή έχω ήδη λεφτά μέσα, έλεγα ν πληρώσω μ'αυτή! Ξέρετε αν τα σκρουτζομάγαζα έχουν θέμα με τέτοιες κάρτες?

 

Λογικά δεν θα υπάρχει κανένα θέμα αλλά για σίγουρα γιατί δεν ρωτάς στο μαγαζί που έχεις αποφασίσει να αγοράσεις?:)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

έκανα μια μετακόμιση πρόσφατα και παρατήρησα πριν από λίγες μέρες ότι το ψυγείο βγάζει κάποιες σταγόνες νερού στο πάνω μέρος (εξωτερική επιφάνεια) του. από που μπορεί να προέρχεται? ευτυχώς η ποσότητα νερού είναι μικρή προς το παρόν και συνήθως εμφανίζεται στο κέντρο της επιφάνειας.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει στο ψυγείο.στην συντήρησή στο πάνω ράφι νερά.γιατί?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα υπάρχει κανένα θέμα αλλά για σίγουρα γιατί δεν ρωτάς στο μαγαζί που έχεις αποφασίσει να αγοράσεις?:)

 

 

Σ'ευχαριστώ και sorry για την καθυστερημένη απάντηση! Τελικά τη δέχτηκαν κανονικά τη virtual! :)

Link to comment
Share on other sites

Tελευταία ημέρα η σημερινή για την την ψηφοφορία σχετικά με την ανάδειξη των κορυφαίων smartphones και tablets για το 2014. Όσοι δεν έχετε ακόμα ψηφίσει, σπεύσατε!

 

myphone BEST OF 2014: Ψηφίστε τα καλύτερα smartphones και tablets του 2014!

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας , εχω ενα ψυγειο pitsos και ξαφνικα αρχισαν ν αναβοσβηνουν τα λαμπακια να δυσκολευεται το μοτερ να γυρισει και σταμάτησε να λειτουργει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , εχω ενα ψυγειο pitsos και ξαφνικα αρχισαν ν αναβοσβηνουν τα λαμπακια να δυσκολευεται το μοτερ να γυρισει και σταμάτησε να λειτουργει.

 

 

Άμα σταμάτησε να λειτουργεί πας για καινούριο! Μου έτυχε το ίδιο πριν 2 χρόνια, ρώτησα πόσο κάνειι να το φτιάξω, αλλά τελικά με συνέφερε πιο πολύ να πάρω καινούρριο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο σίδερο άνω των 2300 w έως 50 ευρώ που να έχετε μείνει ευχαριστημένοι?
Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω εχει παραπάνω απο 50 ευρω, καθως ειναι συστημα σιδερωματος. αλλά ειμαι υπεραευχαριστημενη.

JURO PRO

Τωρα τελέυταια το βγαλανε και σε προσφορα γυρω στην τιμη που ψαχνεις αλλά χωρις τη σιδερωστρα του.(αυτη εχω εγω http://www.afoigeorgiou.gr/index.php?target=products&product_id=34058)

 

Η ιδια εταιρεια βγαζει και απλα ατμοσιδερα με 25-30 ευρω μινιμουμ αλλά δε ξερω αν ειναι αποδοτικά

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...