Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασε το "χεράτα" δεν αλλάζει κάτι :cool:

 

σε μενα δεν την περναει ουτε χερατα!

ειμαι rooted με ξεκλειδωτο bootloader!

παιζει ρολο αυτο?

 

τελικα την περασα χερατα αλλα οχι σαν update.κατεβασα ολοκληρη την rom και την περασα πανω απο την 2.3.4 που ειχα.το root χαθηκε αλλα ο bootloader παρεμεινε ξεκλειδωτος.απο τις ρυθμισεις και τις εφαρμογες δεν εχασα τπτ απολυτως.

απο διαφορες μεχρι στιγμης εχω καταλαβει οτι κραταει παραπανω η μπαταρια.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιες μικροαλλαγές που διαπίστωσα είναι ότι οι χάρτες (που δεν παίρνουν αναβάθμιση από το market) πήραν την έκδοση 5.4 (από 5.2.1)

 

Ουπς! Πολύ σωστή παρατήρηση! Προφανώς αυτή είναι η εκδοσή που πάει "πακέτο" με την 2.3.6

Κάτι είναι κι αυτό για εμας τους "ματιασμένους" που δεν αναβαθμιζόμαστε διότι "η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη για την χώρα σας"...

 

ΥΓ: Έχεις βρει μήπως καμία εξήγηση για το πρόβλημα μας με το Google Maps - αν το έχεις ψάξει καθόλου, ΡΜ please :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει να κάνει με την...διαφορά ώρας που έχουμε με τους servers της Google στην Αμερική :happy:

Εύχομαι πάντως ταχείαν λήψην σε όλους! :)

 

ΥΓ: Ο φίλος javatzis πάντως έχει ένα point...το update κατεβαίνει στο background και λαμβάνεις μόνο την ειδοποίηση για εγκατάσταση άμεσα ή σε δεύτερο χρόνο, με αποτέλεσμα αν είσαι εκτός wifi να καταναλώνει Χ ΜΒ με το έτσι θέλω!

Σαφώς και οι περισσότεροι έχουμε ένα αξιοπρεπές dataplan, επίσης στην περίπτωση μας το update ήταν minor και άρα μικρό, αλλά θεωρώ οτι υπάρχει φάουλ από την κ. Google καθώς και πολλοί δημοκρατικότεροι τρόποι που θα διασφάλιζαν την πλήρη συναίνεση του χρήστη στην όλη διαδικασία...

Άρα αν έχω κλειστό μόνιμα το wifi και γενικά την κίνηση δεδομένων (όπως και τα έχω μιας και το wifi το ανοίγω σπίτι όταν το χρειάζομαι) δεν θα έρθει η αναβάθμιση ποτέ?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Είμουν με 2.3.4 stock rooted και με clockworkmod recovery v3.0.2.4. Το πρωί λοιπόν μου είρθε και μένα η ota 2.3.6. Πατάω να την εγκαταστήσει, και το κινητό κόλησε στο restart εμφανίζοντας το κλασσικό τρίγωνο με το android. Κατέβασα λοιπόν απο εδώ http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1056062 την 2.3.6 και προσπάθησα να την φλασάρω απο το cwm αλλά το install σταματάει με σφάλμα: ''assert failed: apply_patch_check (''/system/app/Street.apk'') E:Error in /sdcard/update.zip (status 7) Installation aborted.'' Μετά απο πολλές προσπάθειες κατέληξα να κατεβάσω ολόκληρη την 2.3.6 κρατόντας τα backup μέσω cwm. Πέρασε κανονικά και όλα γίναν όπως πριν μετά το restore, με την 2.3.6 πλέον. Να σημειώσω οτι φλασάροντας manual την 2.3.6 θα χαθεί η cwm και το superuser οποτε θα πρέπει να ξανακάνετε την διαδικασία root απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755 (δουλεύει κανονικά και σε 2.3.6) Απλά αν κάποιος ακολουθήσει αυτη την μέθοδο, να επιλέξει advanced restore στο cwm και να μην κάνει restore τις κατηγορίες system και boot αλλιώς θα γυρίσει πάλι στην 2.3.4.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έκανε το update ενώ ήταν root?.....και να μας πει εάν μετά χάνεται?

 

σε μένα ήρθε κανονικά ενώ ήμουν root..μέσα σε 2 λεπτά έκανε την αναβάθμιση. μέτα όμως χάνεται.

 

για τους χάρτες, και εμένα μου έβγαλε την αναβάθμιση και έλεγε πως δεν είναι διαθέσιμη για τη χώρα σας. κάποια στιγμή όμως έκανε την ενημέρωση και πλεον είμαι με την 5.10.1

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν έχω κλειστό μόνιμα το wifi και γενικά την κίνηση δεδομένων (όπως και τα έχω μιας και το wifi το ανοίγω σπίτι όταν το χρειάζομαι) δεν θα έρθει η αναβάθμιση ποτέ?

 

Σωστα. Κι εγω τα εχω απενεργοποιημενα και ετυχε χθες το βραδυ να αφησω ανοιχτο το wifi ( με πηρε ο υπνος σερφαροντας :p) και σημερα το πρωι που ξυπνησα ειδα οτι υπαρχει η αναβαθμιση έτσι για το καλημερα απο την google:lol: .Ολα καλα 2.3.6 GRK39F

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επισημο changelog υπαρχει καπου;

Εγω παντως το μονο που περιμενα να διορθωθει (η φορτιση της μπαταριας πανω απο 96%) δεν διορθωθηκε...

 

Φόρτιση μπαταρίας, στην πρώτη σελίδα το εξηγεί αναλυτικά. Και εγώ την ίδια απορία είχα όταν το φόρτισα πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Κι εγω τα εχω απενεργοποιημενα και ετυχε χθες το βραδυ να αφησω ανοιχτο το wifi ( με πηρε ο υπνος σερφαροντας :p) και σημερα το πρωι που ξυπνησα ειδα οτι υπαρχει η αναβαθμιση έτσι για το καλημερα απο την google:lol: .Ολα καλα 2.3.6 GRK39F

Μάλλον έτσι είναι όντως καθότι σήμερα το πρωί πριν σηκωθώ η πρώτη μου κίνηση ήταν να ανοίξω wifi και να τη η ειδοποίηση! :lol:

Όλα καλά κι εδώ λοιπόν!

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Χαχχα ε όχι και δεν το δικαιουμαστε ...Ο πρώτος που θα το πάρει μετά το Nexus Prime θα είναι το Nexus S

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γράφουμε video σε .avi φορματ αντί για το default .3gp ? Είτε με τρίτη εφαρμογή που να δουλεύει σωστά, είτε με αλλαγή ρυθμίσεων σε κάποιο αρχείο συστήματος, όπως γίνεται σε άλλες συσκευές.

 

Ευχαριστώ!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το market 3.1.5 πολύ ωραίο και γρήγορο.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Πώς σου ήρθε η αναβάθμιση στο μάρκετ? Έχω τώρα το κινητό σχεδόν 2μηνο και μπαίνω καθημερινά αρκετή ώρα σε wifi & market αλλά έχω ακόμα το παλιό... :(

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου ήρθε η αναβάθμιση στο μάρκετ? Έχω τώρα το κινητό σχεδόν 2μηνο και μπαίνω καθημερινά αρκετή ώρα σε wifi & market αλλά έχω ακόμα το παλιό... :(

 

Πήγα να μπω στο market και μου πέρασε το καινούργιο :)

Το καλό είναι ότι βλέπει ότι έχω εγκατεστημένο και πληρωμένη εφαρμογή (tapatalk) την οποία είχα αγοράσει με Slide(sam)

οπότε πιστεύω όταν βγει αναβάθμιση να μην χρειάζεται να ανοίγω το Slide.

Το Google+ ξέρει κανείς πότε θα βγει;

Link to comment
Share on other sites

Απορια σχετικα με τον Καιρο Εαν του βαλεις "Χρηση αυτοματης τοποθεσιας μου " Δεν μου βρισκει καν που ειμαι.. ουτε Περιοχη ουτε Πολη... Αν το απεργοποιησω απλα μ λεει "Αθηνα" και την θερμοκρασια τι παιζει εδω...
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω το GPS το έχεις ανοιχτό ε?

 

Στο HTC το Wildfire το gps Δεν το εχω ανοιχτο κ μου βγαζει κανονικα περιοχη κ Πολη.

Link to comment
Share on other sites

Απορια σχετικα με τον Καιρο Εαν του βαλεις "Χρηση αυτοματης τοποθεσιας μου " Δεν μου βρισκει καν που ειμαι.. ουτε Περιοχη ουτε Πολη... Αν το απεργοποιησω απλα μ λεει "Αθηνα" και την θερμοκρασια τι παιζει εδω...

 

Ενεργοποιησε απο το widget του καιρού "enable alternative geocoder" και θα σου βρει τα πάντα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησε απο το widget του καιρού "enable alternative geocoder" και θα σου βρει τα πάντα...

 

Δυστηχως αυτο που μ λες Δεν το βρηκα... στα ελληνικα το εχω το μενου αλλα κ παλι 3 επιλογες μ εχει

 

1. Χρηση της τοποθεσιας μου

2.Ορισμος τοποθεσιας

3. Χρηση μετρικου συστηματος

 

Εκτος Αν παιζει ρολο το οτι Δεν εχω ενεργοποιημενες τις Ειδησεις..

Και φυσικα με κλειστο gps δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτο που μ λες Δεν το βρηκα... στα ελληνικα το εχω το μενου αλλα κ παλι 3 επιλογες μ εχει

 

1. Χρηση της τοποθεσιας μου

2.Ορισμος τοποθεσιας

3. Χρηση μετρικου συστηματος

 

Εκτος Αν παιζει ρολο το οτι Δεν εχω ενεργοποιημενες τις Ειδησεις..

Και φυσικα με κλειστο gps δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο.

 

Η ρύθμιση αυτή δεν είναι στα settings του κινητού, αλλά στα settings του προγράμματος που "διαβάζει" το location (πχ fancy widgets, beautiful widgets κτλ)

Τα samsung γενικά έχουν ένα προβληματάκι με το location (το εντόπισα σε ένα GS1 και στο NS μου) αλλά με την ενεργοποίηση του alt geocoder όλα παίζουν μια χαρά...

(με άλλο τρόπο δεν μπόρεσα να λύσω το συγκεκριμένο πρόβλημα)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα κι εγώ το νέο update σε 2.3.6 το Σάββατο πρωί 1/10.

Μου έκανε μαντάρα τη σύνδεση με το bluetooth του αυτοκινήτου Parrot CK3000. Σημειωτέον το συγκεκριμένο bluetooth έχει περασμένο το τελευταίο firmware της Parrot για να έχει άψογη συνεργασία με android συσκευές.

Έψαξα σε ξένα forum και είδα ότι δεν ήμουν ο μόνος. Πολλοί την πάτησαν με το συγκεκριμένο update. Γενικά οι χρήστες car bluetooth όλων των γνωστών εργοστασιακών bluetooth audi, mercedes κλπ αντιμετώπισαν πρόβλημα.

Συγκεκριμένα είχα το πρόβλημα paired but not connected. Ξεκινούσα το αυτοκίνητο με σύνδεση και κάθε 3-4 λεπτά έχανε τη σύνδεση και την ξανάβρισκε μετά από κάνα 3λεπτο με συνεχόμενα bip. Είχα και τη σπαστική "κυρία" που μου υπενθύμιζε συνέχεια να κάνω αρχικοποίηση του bluetooth.

Τέλος μετά από κάποιες οδηγίες που βρήκα, έκανα διαγραφή όλων των paired συσκευών στο nexus και επίσης reset στο Parrot. Μετά εκ νέου pairing και σύνδεση και ως δια μαγείας όλα έφτιαξαν. Αντε τώρα να ξαναπεράσω τις επαφές στο Bluetooth, να ξανασετάρω μαγικές λέξεις και κουραφέξαλα.

 

Επίσης επισημαίνω 2 προβλήματα που μου συμβαίνουν πάντα ανεξάρτητα από το προχθεσινό update, που δεν έχω δει να αναφερθούν καθόλου εδώ μέσα παρότι τα έχω βρει σε εκτενείς αναφορές σε άλλα forum:

1) Συμβαίνει όταν έχεις κανείς το κινητό στην τσέπη του και το σύνολο της οθόνης εφάπτεται με τα ρούχα ή με κάποιο υλικό γενικά. Σε περίπτωση εισερχόμενης κλήσης δε γίνεται να σύρεις το κουμπί απάντησης και έτσι χάνεις την κλήση. Δε συμβαίνει πάντα άλλα μου έχει συμβεί καμιά 10ριά φορές. Λύση: Κλείνεις την οθόνη και την ξανανοίγεις πάλι αμέσως (αν προλάβεις) από το κουμπί της και τότε μπορείς να σύρεις το κουμπί της απάντησης!

2) Στην εφαρμογή γραπτών μηνυμάτων η εικονική επαφή "Εγώ" δεν παίρνει το avatar που μπορεί να έχεις στο gmail σου ενώ όλες οι άλλες επαφές που μπορεί να έχουν gmail με avatar τους εμφανίζονται κανονικά με αυτό. Λύση που έχω βρεί ότι πρέπει να γίνει: θα πρέπει με κάποιο τρόπο να περαστεί στην κάρτα sim ο αριθμός του κινητού που στην Ελλάδα δεν το κάνουν οι εταιρείες. Στο android δεν παρέχεται. Ή θα πρέπει να βάλεις τη sim σε παλιό κινητό που υποστηρίζει sim application toolkit και μπορεί να δεχθεί καταχώρηση τηλεφωνικού αριθμού. Αν δείτε στο μενού [ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο/κατάσταση/ο τηλεφωνικός αριθμός μου] εμφανίζει σε όλους άγνωστο χωρίς το πεδίο να είναι διαθέσιμο για ενημέρωση. Επίσης κάποιες ROM δίνουν τη δυνατότητα edit.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει τα ακουστικά που έρχονται με το τηλέφωνο σε άλλη συσκευή, πχ. υπολογιστή?

 

Σήμερα που έτυχε να τα δοκιμάσω, είδα ότι τα μπάσα είναι εντελώς κομμένα, κ πρακτικά δεν μπορείς να ακούσεις μουσική. Το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι πατώντας το κουμπί που έχουν πάνω, το μπάσο ζωντανεύει! Είναι λίγο δύσχρηστο βέβαια να το έχεις στο χέρι σου συνέχεια για να μένει πατημένο! :p Ωστόσο, σε αναπαραγωγή μουσικής στο κινητό δουλεύουν κανονικά... Το έχει διαπιστώσει κανείς άλλος?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρθε και σε μενα η αναβαθμιση, ωστοσο δεν μπορει να την κανει. Παλι το ιδιο προβλημα που ειχα μολις το ειχα παρει απο το σερβις και ειχαν πανω την 2.3.3. Κατεβαζει την ενημερωση, και μολις κανει την επανεκκινηση κολλαει με το αντροιντακι και το θαυμαστικο. Δεν ξερω πραγματικα, την τελευταια φορα το ξαναπηγα στο σερβις και μου ειχαν περασει την 2.3.4 αυτοι μετα απο συζητηση με τους τεχνικους. Υπενθυμιζω πως ειχε αγοραστει με 2.3.4, εβγαλε προβλημα και κολουσε στο Χ κατα την εκκινηση, πηγε στο σερβις και μου το εδωσαν με την 2.3.3. Μετα απο πολλα, περαστηκε απο αυτους η 2.3.4 γιατι ειχε το προβλημα που προανεφερα κατα την αναβαθμιση. Τωρα που βγηκε η νεα εκδοση, ξανα τα ιδια. Το κινητο ειναι χωρις ρουτ, με περασμενους τους bootloaders απο το σερβις. Αρχιζω να σκεφτομαι πως ισως αυτοι στο σερβις κανανε καμια λαλακια. Σε καθε περιπτωση δεν μπορω να τρεχω και να μανουριαζω σε καθε update που βγαινει, επισης αυτο με εμποδιζει απο το να πειραματιστω ΑΝ ποτε το θελησω(αν το θελησει η γυναικα μαλλλον, δικο της ειναι :p). Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα ηταν εκτιμητεο.
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα με κλειστο gps δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο.

 

Τι έχεις να χάσεις αν το ανοίξεις και δοκιμάσεις??? :blink:

Στο λέω γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα και η συμπεριφορά του HTC δεν αποτελεί κριτήριο για το Nexus...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις να χάσεις αν το ανοίξεις και δοκιμάσεις??? :blink:

Στο λέω γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα και η συμπεριφορά του HTC δεν αποτελεί κριτήριο για το Nexus...

 

To ανοιξα φιλε κ μου εδειξε Αθηνα σε οποια περιοχη και αν πηγαινα ,δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο θεωρητικα.

 

Η ρύθμιση αυτή δεν είναι στα settings του κινητού, αλλά στα settings του προγράμματος που "διαβάζει" το location (πχ fancy widgets, beautiful widgets κτλ)

Τα samsung γενικά έχουν ένα προβληματάκι με το location (το εντόπισα σε ένα GS1 και στο NS μου) αλλά με την ενεργοποίηση του alt geocoder όλα παίζουν μια χαρά...

 

Ηταν μια επιλογη απο το μενου Τοποθεσια κ Ασφαλεια ηθελε να κλικαρω την Χρηση Ασυρμαρτων Δικτυων για να βγαλει κ την ακριβη περιοχη..

(με άλλο τρόπο δεν μπόρεσα να λύσω το συγκεκριμένο πρόβλημα)

 

Αυτο που εκανα ηταν να κατεβασω το "Local Weather " κ ετσι να βλεπω πιο λεπτομεριακα τον καιρο...

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by Cannibal
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...