Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξιζει να αγορασω το σσυσγκεκριμενο κινητο???

Ελεγα να επερνα το Ideos X5 pro αλλα μολις ειδα οτι με 70ευρω παιρνω το Nexus S ειπα να το χτηπησω.

Μπορειτε να μου πειτε τους λογους που προτεινεται σε καποιον να αγορασει το κινητο αυτο?????

Ευχαριστω.

 

Φίλε μου όπως σου είπα & πιο πριν άνοιξε topic εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προχτές πήρα το κινητό.

Η μπαταρία είχε περίπου 50%

Το άνοιξα λίγο και μετά το άφησα να φορτίσει.

Μου κράτησε περίπου 1,5 μέρα με νορμαλ χρήση. Λίγο μάρκετ, λίγο ίντερνετ από wifi, 5-6 φώτο, 4-5 μηνύματα.

χθες το βράδυ που έφτασε στο 10% το φόρτισα και ταυτόχρονα περνούσα εφαρμογές από μάρκετ, φόρτιζε αργά και λίγο

πριν το 80% το άφησα όλο το βράδυ στη φόρτιση.

Σήμερα το πρωί με λίγο ίντερνετ (από wifi πάντα) παιρνούσα εφαρμογές από μάρκετ σε ένα 2ωρο περίπου έπεσε στο 70%.

 

Νομίζω πως η μπαταρία εκφορτίζεται πολύ γρήγορα σε σχέση με χτες, ή είναι ιδέα μου;

Ισχύει ότι πρέπει να κάνει 2-3 κύκλους πλήρης εκφόρτισης-φόρτισης στην αρχή;

Πειράζει που χρησιμοποιείται κατά τη φόρτιση ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό ακόμα εκτός την μπαταρία.

Εκτός αν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα,

Με wifi ενεργοποιημένο, ίντερνετ, μάρκετ και παιχνίδια μέσα σε 4,5 ώρες η μπαταρία έπεσε στο 30%.

Τώρα το ξαναέβαλα για φόρτιση.

 

Το πληκτρολόγιο android θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 15 γλώσσες από τις οποίες ο χρήστης θα επέλεγε όσες ήθελε.

πχ. μόνο αγγλικά, ελληνικά (από τις διαθέσιμες). Όπως γίνεται στα windows.

Το βρίσκω μεγάλη έλλειψη για το android να κάθεσε να ψάχνεις ξεχωριστή εφαρμογή πληκτρολογίου με τη γλώσσα που θέλεις.

Τουλάχιστον μπορεί να βγάλει μια αναβάθμιση για να κάνεις update-install τη γλώσσα σου μέσα στο πληκτρολόγιο android.

 

Υποτίθεται ότι η φιλοσοφία του λειτουργικού είναι η παραμετροποίηση.

Edited by nervous
Συνένωση Συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο android θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 15 γλώσσες από τις οποίες ο χρήστης θα επέλεγε όσες ήθελε.

πχ. μόνο αγγλικά, ελληνικά (από τις διαθέσιμες). Όπως γίνεται στα windows.

Το βρίσκω μεγάλη έλλειψη για το android να κάθεσε να ψάχνεις ξεχωριστή εφαρμογή πληκτρολογίου με τη γλώσσα που θέλεις.

Τουλάχιστον μπορεί να βγάλει μια αναβάθμιση για να κάνεις update-install τη γλώσσα σου μέσα στο πληκτρολόγιο android.

 

Υποτίθεται ότι η φιλοσοφία του λειτουργικού είναι η παραμετροποίηση.

 

Κάθε λειτουργικό σύστημα, δίνει κάποιες standard δυνατότητες/εφαρμογές, και ο χρήστης έχει την δυνατότητα να κατεβάσει πιο εξειδικευμένες εφαρμογές για να κάνει την δουλειά του... (Βλέπε paint -> Photoshop, wordpad -> MS Word κτλ κτλ).

Αυτή είναι η δύναμη των OS είτε είναι για PC είτε είναι για smartphone...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα αλλα σε αυτη την περιπτωση δε μιλαμε για καποια εξειδικευμενη εφαρμογη αλλα για ενα τυπικο πληκτρολογιο!
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάπου αλλά με μια γρήγορη ματιά δεν κατάφερα να δω κάτι... Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει;!!! Πώς μπορούμε να βάλουμε;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρίσκω!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Google is your friend (XDA too)

Ορίστε: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997549

Αν και υπάρχει και το multiling

και το κορυφαίο smart keyboard

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

τελικά το 2.3.6 δεν μπορεί να μπει με το update του μας στέλνει η samsung. Να δοκιμάσουμε κάποια άλλη επιλογή?

η Full ROM: GRK39F (2.3.6) Released θα παίξει?

 

Άσχετο κανένα καλό to do - reminder ?

Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετο κανένα καλό to do - reminder ?

 

Eγω χρησιμοποιω το colornote και το θεωρω κορυφη.

Καλο παντως ειναι και το astrid...

Link to comment
Share on other sites

Google is your friend (XDA too)

Ορίστε: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997549

Αν και υπάρχει και το multiling

και το κορυφαίο smart keyboard

 

multiling από μένα και go keyboard

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήγε στο service και επέστρεψε με ξεκλείδωτο bootloader. έχω την 2.3.4 πάει να κάνει OTA update την 2.3.6 και κολλάει στο τριγωνάκι. ΑΠΟ ΤΟ SERVICE οφείλεται αυτό???

 

πως βλέπω αν έχουν πειράξει κάτι??

 

android version 2.3.4

baseband version 2.6.35.7-ge82d80

build number GRJ22

 

Αυτά έχω

 

Εμενα παλι μου λεει

 

Εκδοση android: 2.3.4

Εκδοση βασικου φασματος: I9023XXKB2

Εκδοση kernel: 2.6.35.7-ge382d80

android-build@apa28 #1

Αριθμος εκδοσης: GRJ22

 

Αν το εχουμε παει στο ιδιο σερβις, τοτε πιθανον να ειναι θεμα δικο τους. Γιατι δεν βλεπω αλλον εδω μεσα με το ιδιο προβλημα. Εγω το ειχα παει στη smartec στο παλατακι στο χαιδαρι. Σε καθε περιπτωση παντως, αυτο αποτρεπει απο οποιαδηποτε προσπαθεια για ρουτ ή καστομ ρομ. Εδω δε μπορω να βαλω την επισημη με ΟΤΑ αναβαθμιση γιατι δημιουργειται προβλημα. Επισης ολο κανει κατι δονησεις μονο του απο τοτε σε ακυρες στιγμες. Χωρις να αναφερει καποιο fc μετα. Περιμενω να βγει το παγωτο, και αν δεν μπορω και τοτε να κανω το update μονος μου παω να το βαλουν αυτοι και να ακουσουν καποια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάπου αλλά με μια γρήγορη ματιά δεν κατάφερα να δω κάτι... Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει;!!! Πώς μπορούμε να βάλουμε;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Ρίξε μια ματιά και στην 1η σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου λεει

 

Εκδοση android: 2.3.4

Εκδοση βασικου φασματος: I9023XXKB2

Εκδοση kernel: 2.6.35.7-ge382d80

android-build@apa28 #1

Αριθμος εκδοσης: GRJ22

 

Αν το εχουμε παει στο ιδιο σερβις, τοτε πιθανον να ειναι θεμα δικο τους. Γιατι δεν βλεπω αλλον εδω μεσα με το ιδιο προβλημα. Εγω το ειχα παει στη smartec στο παλατακι στο χαιδαρι. Σε καθε περιπτωση παντως, αυτο αποτρεπει απο οποιαδηποτε προσπαθεια για ρουτ ή καστομ ρομ. Εδω δε μπορω να βαλω την επισημη με ΟΤΑ αναβαθμιση γιατι δημιουργειται προβλημα. Επισης ολο κανει κατι δονησεις μονο του απο τοτε σε ακυρες στιγμες. Χωρις να αναφερει καποιο fc μετα. Περιμενω να βγει το παγωτο, και αν δεν μπορω και τοτε να κανω το update μονος μου παω να το βαλουν αυτοι και να ακουσουν καποια πραγματα...

 

 

ακριβώς τα ίδια λέει και σε μένα. ναι smartec Πηγε και σε μένα....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαραματα ωρα Ελλαδας ανακοινωνεται ως γνωστον το επομενο nexus και μαζι η επομενη εκδοση android. Εχουμε καμμια πληροφορια, ειδηση η μαντεψια για το ποτε μπορει να αρχισει το rollout του update για εμας??

 

ΥΓ: Η ICS μας αφησε κυριολεκτικα...παγωτο! Τελικα η αγορα του NexusS με 299€ απο το Πλαισιο, ισως ηταν η πιο εξυπνη και συμφερουσα τεχνολογικη αγορα που εχω κανει στην ζωη μου...!!

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαραματα ωρα Ελλαδας ανακοινωνεται ως γνωστον το επομενο nexus και μαζι η επομενη εκδοση android. Εχουμε καμμια πληροφορια, ειδηση η μαντεψια για το ποτε μπορει να αρχισει το rollout του update για εμας??

 

ΥΓ: Η ICS μας αφησε κυριολεκτικα...παγωτο! Τελικα η αγορα του NexusS με 299€ απο το Πλαισιο, ισως ηταν η πιο εξυπνη και συμφερουσα τεχνολογικη αγορα που εχω κανει στην ζωη μου...!!

 

Νοέμβριο λογικά αφού κυκλοφορήσει το Galaxy Nexus.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να τρεχει απροβληματιστα η ics στο nexus s... Δεν ειναι καιρος για τετοιες αλλαγες(galaxy nexus) και ποιος περιμενει το πλασιο να ριξει παλι την τιμη . . .:p:p

 

Υ.Γ Χασαμε και την σελιδα http://www.google.com/nexus/ Φευ...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

εφοσον θα εχουμε σχεδον ιδιο chip γραφικων με το galaxy nexus και το ice cream sandwich θα ειναι hardware accelerated λογικα θα τρεχει πολυ καλα, απο το βιντεο που ειχε βγει με το nexus s να τρεχει ICS φαινεται οτι παει σφαιρα Edited by Steve_athens
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου λεει

 

Εκδοση android: 2.3.4

Εκδοση βασικου φασματος: I9023XXKB2

Εκδοση kernel: 2.6.35.7-ge382d80

android-build@apa28 #1

Αριθμος εκδοσης: GRJ22

 

Αν το εχουμε παει στο ιδιο σερβις, τοτε πιθανον να ειναι θεμα δικο τους. Γιατι δεν βλεπω αλλον εδω μεσα με το ιδιο προβλημα. Εγω το ειχα παει στη smartec στο παλατακι στο χαιδαρι. Σε καθε περιπτωση παντως, αυτο αποτρεπει απο οποιαδηποτε προσπαθεια για ρουτ ή καστομ ρομ. Εδω δε μπορω να βαλω την επισημη με ΟΤΑ αναβαθμιση γιατι δημιουργειται προβλημα. Επισης ολο κανει κατι δονησεις μονο του απο τοτε σε ακυρες στιγμες. Χωρις να αναφερει καποιο fc μετα. Περιμενω να βγει το παγωτο, και αν δεν μπορω και τοτε να κανω το update μονος μου παω να το βαλουν αυτοι και να ακουσουν καποια πραγματα...

 

Εγώ το έχω πάει 4 φορές στο service με χαλασμένη οθόνη και με το που το έπερνα πάλι πρόβλημα....

Την τελευταία μου ήρθε με ξεκλείδωτο bootloader....

Αλλά ευτυχώς μου είπαν ότι θα μου αλλάξουν τη συσκευή....

Και εγώ smartec το έχω πάει.... 800 φορές....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάει 4 φορές στο service με χαλασμένη οθόνη και με το που το έπερνα πάλι πρόβλημα....

Την τελευταία μου ήρθε με ξεκλείδωτο bootloader....

Αλλά ευτυχώς μου είπαν ότι θα μου αλλάξουν τη συσκευή....

Και εγώ smartec το έχω πάει.... 800 φορές....

τι πρόβλημα είχε η οθόνη σου? (αναρωτιέμαι αν η htc έχει καλύτερο service)

Link to comment
Share on other sites

τι πρόβλημα είχε η οθόνη σου? (αναρωτιέμαι αν η htc έχει καλύτερο service)

 

Εγώ το έχω πάει 4 φορές στο service με χαλασμένη οθόνη και με το που το έπερνα πάλι πρόβλημα....

Την τελευταία μου ήρθε με ξεκλείδωτο bootloader....

Αλλά ευτυχώς μου είπαν ότι θα μου αλλάξουν τη συσκευή....

Και εγώ smartec το έχω πάει.... 800 φορές....

 

Παιδες εγω δεν εβρισκα τιποτα αλλο σαν λυση, οποτε πηρα την σαμυελλας και αφου εδωσα τα στοιχεια μου, μου εδωσαν εναν κωδικο χρηστη, ειπα την ιστορια μου και τα θεματα με την αναβαθμιση(και καποια αλλα οπως δονησεις στα καλα των καθουμενων ή να μην ακουγομαι στον συνομιλητη) και μου ειπαν να το ξαναπαω στην σμαρτεκ να το αφησω και θα μιλησουν αυτοι(η σαμμυελλας) μαζι μου. Ελπιζω να βγαλω καποιο αποτελεσμα. Φιλε ShevaGR, αληθεια, εσενα σου εκανε κανονικα την ΟΤΑ αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

τελικά το 2.3.6 δεν μπορεί να μπει με το update του μας στέλνει η samsung. Να δοκιμάσουμε κάποια άλλη επιλογή?

η Full ROM: GRK39F (2.3.6) Released θα παίξει?

 

Άσχετο κανένα καλό to do - reminder ?

παίδες βρήκα λύση

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3822678#post3822678

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1056062

 

και διαβάστε το πόστ μου! επιτέλους έχω 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

τι πρόβλημα είχε η οθόνη σου? (αναρωτιέμαι αν η htc έχει καλύτερο service)

 

Η οθόνη είχε καμμένα/κολλημένα pixels κάθε φορά και με το που το έπερνα είχε πρόβλημα...

Γενικά πιστεύω ότι το καλύτερο service το έχουν lg και samsung και γενικά το κινητό το έπερνα την επόμενη μέρα σχεδόν...

Μερικές φορές ήταν έτοιμο και την ίδια μέρα... Και γενικά το λέω και από τηλεόραση samsung που έχω και είχε γίνει ένα μπέρδεμα ήρθαν σπίτι μου και την πήραν....

 

Την τελευταία φορά όμως έκαναν ένα μήνα γιατί τους τελείωσαν τα ανταλλακτικά και το κρατήσαν για έλεγχο....

Τότε που το πήρα ξεκλείδωτο...

Με το που το πήρα βλέπω πάλι το pixel και ζήτησα αλλαγή συσκευής....

Μετά από μια βδομάδα με πήρανε τηλέφωνο από samsung και μου είπαν ότι δεν βρήκαν πρόβλημα....

Έπρεπε να τρέχω μετά στην smartec για να τους ξαναδείξω και να επιβεβαιώσω ό,τι έχει πρόβλημα και τελικά χτες μου είπαν ότι πάει για αλλαγή συσκευής....

 

Γενικά να ξέρεις ότι δεν είναι το service που με ενοχλεί όσο η απόσταση....

Για να πάω και να γυρίσω σπίτι μου θέλω 2μισι ώρες με σχετικά καλο συγχρονισμό λεωφορείων....

Και έχω πάει γύρω στις 12 φορές (να πάω να το αφήσω και να πάω να το πάρω)....

Και μου έχουν σπάσει τα νεύρα....

Φαντάσου να μην είχαν άμεσο service....

Του χρόνου ακόμα στα ίδια θα ήμουν....

 

Παιδες εγω δεν εβρισκα τιποτα αλλο σαν λυση, οποτε πηρα την σαμυελλας και αφου εδωσα τα στοιχεια μου, μου εδωσαν εναν κωδικο χρηστη, ειπα την ιστορια μου και τα θεματα με την αναβαθμιση(και καποια αλλα οπως δονησεις στα καλα των καθουμενων ή να μην ακουγομαι στον συνομιλητη) και μου ειπαν να το ξαναπαω στην σμαρτεκ να το αφησω και θα μιλησουν αυτοι(η σαμμυελλας) μαζι μου. Ελπιζω να βγαλω καποιο αποτελεσμα. Φιλε ShevaGR, αληθεια, εσενα σου εκανε κανονικα την ΟΤΑ αναβαθμιση?

 

Τι;;;;;......

Βγήκε αναβάθμηση;;;;....

Εγώ πριν δύο μήνες το πήρα σχεδόν και δεν το έχω κρατήσει πάνω από βδομάδα συνεχόμενα στα χέρια μου....

Δεν ξέρω για τις αναβαθμήσεις....

Πάντως όταν συνδέθηκα στο internet δεν μου πέταξε τίποτα για αναβάθμηση....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...