Jump to content

Βιντεοκλήσεις, μια... πονεμένη ιστορία;


TN97
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;  

1.280 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;

    • Συχνά
      43
    • Μερικές φορές
      68
    • Σπάνια
      319
    • Ποτέ
      851


Recommended Posts

Εδώ πασχίζουμε να μιλήσουμε με κανονική κλήση, θα χαλάμε και το χρόνο μας για να προσπαθούμε να πιάσουμε βιντεοκλήση. Αρκετά drop calls έχουμε και με τον κλασσικό τρόπο κλήσης.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω κανω βιντεοκλησεις αραια κ που απο το 6110 αλλα πιο συχνα κανω facetime το 4αρι στον ξαδερφο μου στη γαλλια που εχει imac ιμακιον.απλα καμια σχεση το ενα με το αλλα απο απο αποψη ηχου εικονας ειδικα μια κανονικη βιντεοκληση εχει πολυ χαλια ηχο δεν μπορεις να καταλαβεις τι λεει ο αλλος οσες φορες κ αν εχω κανει απο διαφορετικα κινητα κ με καλο κ με κακο σημα.

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτείτε ότι η wind στα μέχρι πρότινος συμβόλαια

έδινε όσο χρόνο είχαμε προς όλους

ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ σε βιντεοκλησεις προς όλους

Ήταν κάτι που "κανείς" δεν το μέτραγε..

και όταν γινόντουσαν διαξιφισμοί κανείς δεν το θεωρούσε προσόν...

ενώ ήταν κάτι που σου "διπλασίαζε" τον χρόνο ομιλίας προς όλους

 

(+ τα mms για εμένα ήταν τα ποιο πλήρες συμβόλαια ever )

Χρησιμοποιούσα πριν αλλάξω πρόγραμμα και εγώ (στην wind) γιατί έβλεπα φίλους που μένουν μακρυά σε άλλη πόλη και τους έβλεπα σπάνια. Βέβαια η μη κάλυψη και το απενεργοποιημένο 3g πολλές φορές σε "έκοβε" αλλά με κάποιους το χρησιμοποιούσα. Άλλαξα όμως πακέτο και λυπάμαι που στο xxs της η wind δεν δίνει ούτε καν 15 λεπτά βιντεοκλήσεων όπως έκανε πρώτα με το xs. Ντροπή τους.

Πιστεύω ότι για μεγάλες αποστάσεις και ειδικά για άτομα που δεν έχουν ίντερνετ ή πηγαίνουν διακοπές και θέλουν να βλέπουν τους φίλους τους πως περνάνε, είναι καλό feature. Τι να το κάνεις, το έκοψαν και αυτό (στην wind μάλλον) εκτός και αν το έβαλαν στον ενσωματωμένο χρόνο.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Βασικό, πρέπει και οι 2 να έχουν πχ. iphone ή κινητό που να υποστηρίζει βιντεοκλήσεις.

Μετά πρέπει να έχεις hands free αλλοιώς ανοιχτή ακρόαση και βιντεκλήση στο γραφείο κλπ δημόσιο χώρο είναι λίγο "ρόμπα". Αλλά και hands free να έχεις, είναι κάπως να σε κοιτάει ο διπλανός σου και να βλέπει απο περιέργεια τί κάνεις.

Πραγματικά χρήσιμο είναι σε όποιον είναι μακρυά απο τους δικούς του. Κάθεσαι σπίτι σου και μιλάς και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χρήσιμο είναι σε όποιον είναι μακρυά απο τους δικούς του. Κάθεσαι σπίτι σου και μιλάς και βλέπεις.

Γονείς με παιδιά που σπουδάζουν και δεν έχουν ή δεν σκαμπάζουν από ίντερνετ. Όταν κάποιος δουλεύει για κάποιο χρονικό διάστημα μακρυά από το σπίτι...Χρησιμεύει γενικά, προώθηση δεν έχει γίνει όπως πολύ σωστά είπαν πιο πάνω. Τώρα που το "έθαψαν" με τα καινούργια προγράμματα, ας βάλουν και την ταφόπλακα. :X

 

απο τοτε που h wind εβαλε τις βιντεοκλησεις μεσα στην τιμη των δωρεαν λεπτων ομιλιας,που και που παιρνω κανα φιλο που εχει .

Και καμοια φορα παιρνω τη συζηγο για να δω τα παιδια :)

η ποιοτητα ειναι ψιλομαπα βεβαια και για αυτο δεν το χρησιμοποιω και τοσο.

 

Πότε το έκανε η wind αυτό ? Εννοείς στα παλιά προγράμματα, σωστά ?;)

Edited by TN97
ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ. ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ «ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ» ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ.
Link to comment
Share on other sites

Το μελετησες αυτο καθολου ψυχολογικα,για να δεις,τι μπορει να σημαινει;

Οταν εισαι μαζι με τον αλλο,και εκει,δεν τον κοιτας,οταν του μιλας;

 

Aυτο που λες ειναι ακυριλα.

Πως το εβγαλες αυτο το αυθαιρετο συμπερασμα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

1) Μάλλον θέλει ποιο πολύ promotion.

2) Δεν έχουν όλοι κινητά με 2 κάμερες.

3) Αφού παλιά ήταν μεγάλη η χρέωση ο κόσμος τώρα θα φοβάτε να το χρησιμοποιήσει γιατί

ίσως να νομίζει ότι δεν θα έχει πέσει πολύ η τιμή.

4) Έχουμε συνηθίσει τον κλασικό τρόπο . :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω κοπελα.

 

Γιατι να την βλεπω οταν της μιλαω στο κινητο?:lol:

 

Γιατί ένας φίλος μου πάει στο σπίτι μιας συμφοιτήτριας μας και αυτή μιλούσε στο κινητό με τον γκόμενο και με το που το κλείνει τιν βάζει κάτω κτλ κτλ. Αν το τυπάς είχε βιντροκλήση θα μπορούσε να το αποφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένας φίλος μου πάει στο σπίτι μιας συμφοιτήτριας μας και αυτή μιλούσε στο κινητό με τον γκόμενο και με το που το κλείνει τιν βάζει κάτω κτλ κτλ. Αν το τυπάς είχε βιντροκλήση θα μπορούσε να το αποφύγει.

 

Aχ... τι ωραια... αν ειχε βιντεοκληση δηλαδη δεν θα ειχε γινει το κακο..

 

Η κοπελα θα εμενε πιστη και θα ζουσαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους ότι δεν είναι απαραίτητη.

Προσωπικά είχα πολλές αποτυχημένες βιντεοκλήσεις (έχω cosmote) και κάποια στιγμή βαρέθηκα να το προσπαθώ. Αναφέρομαι στο να είναι δίπλα μου ο άλλος να έχουμε και οι δύο 3G και να μην ανοίγει η βιντοκλήση. Αντίθετα η απλή κλήση άνοιγε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Η βιντεοκλήση ήρθε πριν την εποχή της και με λάθος τιμολογιακή πολιτική.

Εξηγούμαι.

Πριν την εποχή της: χάλια ποιότητα, αναξιόπιστα δίκτυα, στην αρχή έλλειψη επικοινωνίας μεταξύ των δικτύων. Δεν δούλευε από roaming (εκεί που την θες περισσότερο). Χάλια συσκευές (μικρές οθόνες, χάλια κάμερες, πολύ αργές, κτλ), αδυναμία συνεργασίας με άλλες συσκευές (π.χ. pc).

Για την τιμολογιακή πολιτική δεν χρειάζεται να σχολιάσω, υποθέτω τα θυμάστε οι περισσότεροι. Τα δίκτυα νόμισαν (για μια ακόμη φορά) ότι βρήκαν το killer application.

 

Για την ιστορία, ο Jobs με το iphone 4 και το facetime έχει αποφύγει έντεχνα όλα αυτά τα προβλήματα και οι πιθανότητες να επιτύχει είναι χαοτικά μεταλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μακριά από την κοπέλα σου είναι χρήσιμο η από συγγενείς.

Σπάνια το χρησιμοποιώ συνήθως από μσν το κάνω η skype στον υπολογιστή.

 

Και είναι απόλυτα λογικό και πρακτικό να χρησιμοποιεί κανείς το skype αφού για να μπορέσεις να μιλήσεις με τον άλλο θα πρέπει να βρίσκεσαι στο ήσυχο περιβάλλον του σπιτιού.Πέρα από την κάλυψη του 3G και τα άλλα τεχνικά ζητήματα,το θέμα είναι πιο πολύ πρακτικό.Είσαι στο δρόμο χτυπάει το τηλέφωνο,το βάζεις στο αυτί και μιλάς...

δεν σταματάς να ανοίξεις την κάμερα,να το κρατάς μπροστά σου και να προσπαθείς από την ανοιχτή ακρόαση (αν δεν έχεις Handsfree) να ακούσεις τον συνομιλητή σου μέσα στη φασαρία του δρόμου ή όπου αλλού εκτός σπιτιού είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις τον άλλον σε ανοιχτή ακρόαση για να κάνεις βιντεοκλήση. Σχεδόν ποτέ όμως δεν είσαι μόνος σου όταν μιλάς στο τηλέφωνο.

Οκ, αν έχεις hands free μπορείς να ακούς μόνο εσύ, αλλά δεν είναι ο κανόνας το hands free.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει ποτε βιντεοκληση...δεν μου γινεται..δεν ξερω γιατι...εχω και γω και ο συνομιλιτης μου 3g και δευτερη καμερα αλλα δεν γινεται:(

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει ποτε βιντεοκληση...δεν μου γινεται..δεν ξερω γιατι...εχω και γω και ο συνομιλιτης μου 3g και δευτερη καμερα αλλα δεν γινεται:(

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, να έχετε ΚΑΙ ΟΙ 2 σήμα 3g και μετά να προσπαθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρατηρώ μια ελειπή εμπειρία στο θέμα των βιντεοκλήσεων από το κόσμο αλλά και από πολλούς εδώ μέσα.

Η βιντεοκλήση δεν είναι ΜΟΝΟ για να κοιτάζεις τον συνομιλητή σου αλλά και για να δεις τι βλέπει αυτός με την πίσω κάμερα, και προσωπικά για εμένα με έχει σώσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές τόσο στην δουλειά μου όσο και στα προσωπικά μου.

Όπως έχει αναφερθεί το κόστος πλέον δεν είναι θέμα. Το πρόβλημα που όμως εγώ βλέπω είναι συσκευές όπως iphone ή με λειτουργικό android ή win7 να μην υποστηρίζουν ακόμη αυτήν την λειτουργεία. Μόνο το Symbian εξακολουθεί και οι περισσότερες κλειστού λειτουργικού συσκευές και εκεί είναι που τρελένομαι.

 

Επίσης όποιως έχει συνηθήσει να μιλάει με bluetooth δεν υπάρχει πρόβλημα ανοιχτής συνομιλίας.

 

Ακόμη στα παλαιά προγράμματα της wind πριν αλλάξουν πρόσφατα, σου δείνει άλλα τόσα λεπτά για βιντεοκλήσεις που στην ουσία διπλασιάζεις την ομιλία σου.

 

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα απολύτως μειωνέκτιμα. Και επαναλαμβάνω δεν είναι μόνο για να βλέπεις την κοπέλα σου γιατί δυστυχώς το 99% του κόσμου αυτό πιστεύουν.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έχω κάνει videoκλήση

 

4)Το σημαντικότερο...δεν μπορείς να πεις ψέματα στη γκόμενα/μάνα/φίλο για το που είσαι και τι κάνεις

 

ΟΛΑ τα λεφτά....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, να έχετε ΚΑΙ ΟΙ 2 σήμα 3g και μετά να προσπαθήσετε.

 

το κανουμε αλλα δεν γινεται...ισως να μην μπορω να κανω βιντεοκλησεις λογο του προγραμματος μου...θα παω να ρωτησω στην vodafone γιατι και εγω και ο φιλος μου εχουμε vodafone καρτοπρογραμμα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένας φίλος μου πάει στο σπίτι μιας συμφοιτήτριας μας και αυτή μιλούσε στο κινητό με τον γκόμενο και με το που το κλείνει τιν βάζει κάτω κτλ κτλ. Αν το τυπάς είχε βιντροκλήση θα μπορούσε να το αποφύγει.

 

Ακυρο αυτο φιλε! Αν η γκομενα ηθελε να κανει την κουτσουκελα, δεν θα χρησιμοποιουσε ουτως η αλλως βιντεοκληση! Και γενικα την αποφευγουν οσοι δεν θελουν να δει ο αλλος που ειναι και τι κανουν. Οι δικαιολογιες ειναι πολλες, με την πιο κλασσικη "εδω δεν πιανω 3G μωρο μου σορρυ(μα εχω βρει καλυτερο αγορι)":p

Γενικα, καλο ειναι που δεν καθιερωθηκε κατα τη γνωμη μου, απλα οι εταιριες θα επρεπε να δινουν καποιο δωρεαν χρονο σε ολους, για να εχει ο καθενας τη δυνατοτητα να κανει βιντεοκληση οταν το θελησει.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως οι βιντεοκλησεις δεν ειναι υποχρεωτικες...τις κανεις οποτε θες με οποιον θες και αν θες...δεν χανεις και τιποτα αμα δεν βλεπεις τον αλλον...μπορει να σου πει λεγοντας σου οτι ειναι σε μια καφετερια διπλα σε παραλια κτλπ...εγω προσωπικα θα εκανα μια στις 10

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι κωφοι την χρειαζομαστε και καμια φορα οταν ειμαστε εξω για να μιλαμε με την νοηματικη γλωσσα και μερικες φορες μας την σπαει το αργο καρε!!!!

τωρα που βγαλανε καποια συμβολαια με καποια δωρεαν λεπτα ομιλιας, επιτελους να χρησιμοποιησουμε και εμεις την βιντεοκληση αντι για την ομιλια που δεν την χρειαζομαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά!!!.

Δεν έχει να κάνει ούτε με χρεωσεις ούτε με οτιδήποτε άλλο.

Ειναι ακριβως αυτό που έγινε και με τα mms......πολλή διαφίμιση αλλά έμεινε στο ράφι και ο λόγος είναι μόνο ΕΝΑΣ απλά μια υπηρεσία άχρηστη στην καθημερινότητα μας:)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά!!!.

Δεν έχει να κάνει ούτε με χρεωσεις ούτε με οτιδήποτε άλλο.

Ειναι ακριβως αυτό που έγινε και με τα mms......πολλή διαφίμιση αλλά έμεινε στο ράφι και ο λόγος είναι μόνο ΕΝΑΣ απλά μια υπηρεσία άχρηστη στην καθημερινότητα μας:)

συμφωνω φιλε...τα ΜΜS τα χρησημοποιουμε μια φορα το χρονο για να στειλουμε σε ενα φιλο μας που μενει μακρια κατι ωραιο που ειδαμε η καναμε

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι κωφοι την χρειαζομαστε και καμια φορα οταν ειμαστε εξω για να μιλαμε με την νοηματικη γλωσσα και μερικες φορες μας την σπαει το αργο καρε!!!!

τωρα που βγαλανε καποια συμβολαια με καποια δωρεαν λεπτα ομιλιας, επιτελους να χρησιμοποιησουμε και εμεις την βιντεοκληση αντι για την ομιλια που δεν την χρειαζομαστε!!!

Μα δεν τα προσθέσανε...τα αφαιρέσανε...Δες την υπογραφή μου :offtopic:

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...