Jump to content

Βιντεοκλήσεις, μια... πονεμένη ιστορία;


TN97
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;  

1.280 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;

    • Συχνά
      43
    • Μερικές φορές
      68
    • Σπάνια
      319
    • Ποτέ
      851


Recommended Posts

3) Δε μπορουμε παντα να ξερουμε αν ο αλλος εχει κινητο με υποστηριξη βιντεοκλησης, ή και αν εχει αν ειναι ενεργοποιημενο το 3G οταν παιρνουμε τηλεφωνο (πολλοι το απενεργοποιουν και για εξοικονομηση ενεργειας ή γιατι πιστευουν οτι δε το χρειαζονται)

 

4) ελλειπης τεχνικη υποδομη - καταρτηση και ενημερωση πελατων αν και η υποστηριξη 3G υπαρχει εδω και χρονια. Οι ιδιες οι εταιριες δεν προαγουν τις βιντεοκλησεις αν ρωτατε εμενα. Γιατι? φανταστειτε υπερφορτωση δικτυου τυπου internet ελλαδος τις ωρες αιχμης. Μπορουν να παρουν τα λεφτα τους απο απλες κλησεις και μυστικες χρεωσεις χωρις να ξοδεψουν για τεχνικη υποστηριξη δικτυου το οποιο πρεπει να βρισκεται σε καλη κατασταση για μεταφορα και ληψη δεδομενων σε realtime ειδικα τις ωρες αιχμης. Παραλληλα οσοι λιγοι το χρησιμοποουν δε θα εχουν προβληματα.

 

Σωστος! :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω κανει βιντεοκληση με το 6680 τη μια ημουνα σπιτι ,την αλλη πηγα να φαω τα μουτρα μου στο δρομο ;P
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει βιντεοκληση με το 6680 τη μια ημουνα σπιτι ,την αλλη πηγα να φαω τα μουτρα μου στο δρομο ;P

 

δεν κοιταμε τα κινητα οταν ειμαστε στον δρομο:lol::lol::p

ουτε εγω το εχω τηρησει...εκανα browsing στο facebook και επεσα πανω σε ενα δεντρο...αμα εκανα συνομιλια με βιντεοκληση θα με εβλεπε ο συνομιλιτις μου να κουνιεμε και να φοναζω ποναωωω:lol:

(off topic)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αν κι είμαι με πρόγραμμα που ο χρόνος ομιλίας αφορά και τις βιντεοκλήσεις έχω κάνει μόνο 3-4 φορές. Ο λόγος είναι, όπως ειπώθηκε πολλές φορές, ότι πολλοί από τους συνδρομητές που καλώ είτε δεν έχουν το 3G ενεργοποιημένο είτε ακόμη χειρότερα δεν έχουν συσκευή που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. ελπίζω τουλάχιστον όταν με το καλό φτάσει το LTE (κι όπως έχει αναφερθεί οι κλήσεις θα είναι της μορφής data/VoIP) πως θα γίνει πιο εύχρηστο το όλο σύστημα. Ακόμη κι ανάγκη να μην υπάρχει με λίγο καλό μάρκετινγκ δημιουργείται... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε όλο το αρνητικό κλίμα που επικρατεί για τις βιντεοκλήσεις έρχεται να προστεθεί και το γεγονός ότι όλες οι εταιρείες μαζί έχουν συμφωνήσει να ελλατώσουν κατά πολύ το χρόνο ομιλίας άρα και βιντεοκλήσεις, φορτώνοντας τα προγράμματα με άχρηστες υπηρεσίες για πάρα πολλούς όπως δωρεάν MB και sms/mms. Θα μου πείς υπάρχουν και τα κλασσικά προγράμματα ομιλίας. Πάω πάσο...Οι εταιρείες εσκεμμένα προωθούν πλεον μόνο τα απεριόριστα με internet.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε να ειστε διακοπές λαο να θέλετε να δείξετε κάποιο μέρος στους δικού σας εκεί όντος είναι χρήσιμο
Link to comment
Share on other sites

Υπό προϋποθέσεις ίσως είναι χρήσιμες. Τις έκαψε όμως η τιμολογιακή πολιτική και των τριών δικτύων καθώς και τα κενά στην κάλυψη. Επιπρόσθετα, τα νέα κινητά, ακόμα και τα ακριβά, συνήθως δεν έχουν δεύτερη κάμερα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Υπό προϋποθέσεις ίσως είναι χρήσιμες. Τις έκαψε όμως η τιμολογιακή πολιτική και των τριών δικτύων καθώς και τα κενά στην κάλυψη. Επιπρόσθετα, τα νέα κινητά, ακόμα και τα ακριβά, συνήθως δεν έχουν δεύτερη κάμερα...

 

Μα υπάρχουν και κινητά πολύ φθηνά με κάμερα....;) Απλά κανείς δεν κατάλαβε την "χρησιμότητα" του 3g/βιντεοκλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε να ειστε διακοπές λαο να θέλετε να δείξετε κάποιο μέρος στους δικού σας εκεί όντος είναι χρήσιμο

 

Συμφωνώ ότι αυτή είναι η πραγματική αξία της βιντεοκλήσης (εκτός από κάποιες εξειδικευμένες περιπτώσεις). Γι'αυτο δε χρειάζεται δεύτερη κάμερα. Γνώμη μου είναι ότι είναι περιττό να βλέπω με ποιον μιλάω παρά αν έχει κάτι σπουδαίο να μου δείξει (και όχι τα μούτρα του).

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

3) Δε μπορουμε παντα να ξερουμε αν ο αλλος εχει κινητο με υποστηριξη βιντεοκλησης, ή και αν εχει αν ειναι ενεργοποιημενο το 3G οταν παιρνουμε τηλεφωνο (πολλοι το απενεργοποιουν και για εξοικονομηση ενεργειας ή γιατι πιστευουν οτι δε το χρειαζονται)

 

4) ελλειπης τεχνικη υποδομη - καταρτηση και ενημερωση πελατων αν και η υποστηριξη 3G υπαρχει εδω και χρονια. Οι ιδιες οι εταιριες δεν προαγουν τις βιντεοκλησεις αν ρωτατε εμενα. Γιατι? φανταστειτε υπερφορτωση δικτυου τυπου internet ελλαδος τις ωρες αιχμης. Μπορουν να παρουν τα λεφτα τους απο απλες κλησεις και μυστικες χρεωσεις χωρις να ξοδεψουν για τεχνικη υποστηριξη δικτυου το οποιο πρεπει να βρισκεται σε καλη κατασταση για μεταφορα και ληψη δεδομενων σε realtime ειδικα τις ωρες αιχμης. Παραλληλα οσοι λιγοι το χρησιμοποουν δε θα εχουν προβληματα.

 

Σωστος! :tease:

 

Οτι είναι υπέροχη ιδέα είναι. Μόνο η φαντασία περιορίζει τις χρήσεις. Θα θυμάστε το mobile device της σειράς Space 1999!!. Αλλα δεν ξέρεις αν ο άλλος ή και εσύ έχεις σταθερά υποστήριξη 3G. Και τέλος το frame rate και η ποιότητα εικόνας της σχετικής κάμερας συνήθως είναι για τα μπάζα. Μια ωραία ιδέα είναι η χρήση της κύριας κάμερας με περιστροφή. Είχε εφαρμοστεί στο Sony Ericsson Z800 και ίσως στο Nokia N93i αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία χώρα που κατά 70% το 3G σήμα που εμφανίζεται στο κινητό μας είναι πλασματικό ( :mad:) , δεν ξέρω τι τύχη μπορεί να είχαν (έχουν) οι 3G κλήσεις!

 

Προσωπικά, όσες φορές επιχείρησα να χρησιμοποιήσω αυτή την τεχνολογία απογοητεύτηκα και από την ποιότητα κλήσης – εικόνας αλλά και από την κάλυψη…

 

Θα ήταν αρκετά χρήσιμη, εάν τελικά κατάφερνε κάποτε να λειτουργήσει όπως πρέπει…

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΈ ! δεν ξερω τι να τη κανω

 

Αντε το πολλή πολλή να δείξεις στον άλλων realtime κατι που είδες η βλέπεις αντι να του εξηγείς

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι και θεμα ιδιωτικης ζωης πχ αν καλεσω εγω καποιον με βιντεοκληση και αυτος που καλω ειναι πχ σε ενα αστικο λεωφορειο η στο δρομο και δεν εχει hands free θα με ακουν και θα με βλεπουν και ολοι τριγυρω του.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το βασικότερο είναι ότι είναι ενοχλητικό να πέρνεις τον άλλο και να τον αναγκάζεις να σε δει και δεις εκείνον. μετά είναι η ποιότητα εικόνας που είναι χάλια, μετά δεν ξέρεις αν έχει ο άλλος 3g δικτιο εκεί που είναι, μετά βγάζεις τα μάτια σου αν έχεις οθόνη μικρή, και τέλος είναι ακριβή.

 

αν θες να δεις τον άλλο και να σε δεί, θα πας στο pc σου και τέλος. και καλύτερη εικόνα και τζάμπα. η βιντεοκλήση μέσω 3g είναι μια πατάτα και μισή

 

με το facetime της apple στα iphone έγινε μία σωστή αρχή καθώς και στα android σύντομα. αφού μπορώ και μιλάω από το κινητό σε pc(yahoo messenger) δωρεάν (παλαιότερα και skype). δεν μπορεί όμως στα καλά καθούμενα να ενοχλείς τον άλλο με βιντεοκλήση στο κινητο χωρίς να τον ενημερωσεις! δεν είναι σωστό από κανόνες ευγένιας. μπορεί να χέζει πχ!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

η βιντεοκλήση είναι υπερτιμημένη :)

 

1) άμα η γκόμενα θέλει να σου φορέσει κέρατο δεν νομίζω να την εμποδίσει η βιντεοκλήση..

2) υπάρχουν τόσοι τρόποι για φακέλωμα, θέλετε τόσο πολύ άλλον έναν;

3) λέτε για τη ποιότητα ήχου, αυτό είναι καθαρά θέμα κινητού, με το sgs δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα σε ανοιχτή ακρόαση

4) σχεδόν όλοι έχουμε pc σπίτι μας+διαδίκτυο, σωστά;

έχουνε πολύ δρόμο τα κινητά να φτάσουνε την ποιότητα και γενικά τα πολυάριθμα features που έχουνε τα τσατοπρογράμματα

(όταν βάλουνε chatroulette στο iphone θα το αγοράσω την επόμενη μέρα:) )

 

είμαι κατά, αλλά καλού κακού έχω κινητό που την υποστηρίζει μόνο και μόνο γιατί η τεχνολογία είναι το φετίχ μου ~

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

1 φορα σε μια εκδρομη για πλακα οταν ακομα ειχα whats up... λογικα ποτε ξανα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κάποτε ειχα αναφερθεί σε ενα φόρουμ σχετικά με τη μη χρησιμότητα της βιντεοκλησης και κάποιος μου απάντησε οτι θέλει να βλέπει τα παιδιά του όταν λείπει ταξίδι. Αποστομωτική απάντηση αν μη τι άλλο...

 

Συμπέρασμα; Χρήσιμη αλλά εξεζητημένη...

Link to comment
Share on other sites

θα την χρησιμοποιουσα κ εγω για λογους διασκεδασης η για να δω ενα προσωπο απο πολυ μακρυα κ χωρις καμμια δυνατοτητα ιντερνετ!!

απλα οπως ειπαν πολλοι αλλοι δν ξερεις αν ο αλλος εχει το καταλληλο κινητο κ αν εχει ορεξη να δει την φατσα σου!!

(επισης δν εχω ιδεα ποσο χρεωνεται αυτος που την κανει κ ποσο χρεωνεις τον αλλον που την δεχεται)!!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική χρησιμότητα είναι όταν βρίσκεσαι μακριά απο αγαπημένα σου πρόσωπα.

Για παράδειγμα σε μένα που βρίσκομαι στο εξωτερικό μου είναι απαραιτητο γιατί δεν βρίσκομαι καρφομενος συνεχώς σ ένα λάπτοπ να χρησιμοποιω skype.

Οπότε δέχθηκα με ευχαρίστηση την δυνατότητα αυτη στο iPhone μέσω του yahoo messenger αλλα και του face time για να μιλω με όσους έχουν iPhone η Mac.

 

Ευτυχώς πλέον υπάρχουν πολλοί τρόποι για βιντεοκλησεις μέσω κινητών που παρακάμτουν τις εταιρείες.

Δεν έχουν όλοι τέτοια πακέτα και η ποιότητα των κλασσικών βιντεοκλησεων δεν είναι ότι καλύτερο. Οπότε μπορείς να κανείς την δουλεια σου απο κάποιο wifi η ακόμα και με 3G αν έχεις κάποιο πακέτο δεδομένων.

Ήδη στην Αμερική και Ευρώπη οι περισσότεροι διαθέτουν data plan.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

σπεραν παιδια ειδα και αποειδα για το ποιος χρησιμοποιει το 3g με βιντεοκλησεις,στην Ελλαδα δεν εχει τοση ζητηση,απλως στην αρχη ενθουσιαζονται μετα το βαζουν για παντα στο χρονοντουλαπο......και οπως λετε και στα προηγουμενα σχολια και με την δημοσκοπηση ναι μεν δεν την χρειαζομαστε την 3g βιντεοκλησης.Μα ομως εγω προσωπικα το χρειαζομαι μα θα πειτε δεν ειναι καν αναγκη,και ομως επειδη ειμαι κωφος και ειναι ενα χρησιμο εργαλειο η 3g βιντεοκληση,εγω δεν ακουω ουτε χικ,η βιντεοκληση εχει σωσει εμενα και αλλους πολλους κωφους και βαρηκοους.Σε αυτην την περιπτωση δυστυχως ψαχνομαστε για ποια εταιρια παρεχει τις πιο φτηνες βιντεοκλησεις κ.τ.λ. Αναγκαζομαστε να δινουμε ενα καρο λεφτα για τις βιντεοκλησεις αλλα ειναι το μελλον μας για να επικοινωνουμε ολοι μαζι.....καποια στιγμη σε 500 χρονια μπορει να μην χρειαστει καν!!
Link to comment
Share on other sites

Οι videoκλήσεις μας κάψανε. Ούτε τα mms δε χρησημοποιούνται σχεδόν. Πως να χρησημοποιήσεις μια υπηρεσία 3ης γενειάς ότα χρεώνεται σχεδόν ένα μάτι ( παρά την πρόσφατη μείωση για τα καρτοκινητά - καρτοσυμβόλαια ) Ότα ένα mms κοστίζει πάνω απο 40 λεπτά και η videoκλήση πάνω απο 40 λεπτά το λεπτό, πως να μην είναι πονεμένη ιστορία?? Απαγορευμένη ζώνη θα έλεγα
Link to comment
Share on other sites

απλα ποτέ. Δε με εκφραζει, και δε μου αρεσει....

 

Δε κοιτανε να δωσουν κανα αξιοπρεπες πακετο δεδομενων για το 2011?? f2g2 με 1,5 gb δωρεαν δε πιστευω να ξαναχαρουμε ποτε

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σπεραν παιδια ειδα και αποειδα για το ποιος χρησιμοποιει το 3g με βιντεοκλησεις,στην Ελλαδα δεν εχει τοση ζητηση,απλως στην αρχη ενθουσιαζονται μετα το βαζουν για παντα στο χρονοντουλαπο......και οπως λετε και στα προηγουμενα σχολια και με την δημοσκοπηση ναι μεν δεν την χρειαζομαστε την 3g βιντεοκλησης.Μα ομως εγω προσωπικα το χρειαζομαι μα θα πειτε δεν ειναι καν αναγκη,και ομως επειδη ειμαι κωφος και ειναι ενα χρησιμο εργαλειο η 3g βιντεοκληση,εγω δεν ακουω ουτε χικ,η βιντεοκληση εχει σωσει εμενα και αλλους πολλους κωφους και βαρηκοους.Σε αυτην την περιπτωση δυστυχως ψαχνομαστε για ποια εταιρια παρεχει τις πιο φτηνες βιντεοκλησεις κ.τ.λ. Αναγκαζομαστε να δινουμε ενα καρο λεφτα για τις βιντεοκλησεις αλλα ειναι το μελλον μας για να επικοινωνουμε ολοι μαζι.....καποια στιγμη σε 500 χρονια μπορει να μην χρειαστει καν!!

 

Σωστά, γι'αυτό και σε εσάς τα κωφά άτομα παρέχουν και μείωση...λογικό να την χρειάζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κοπελα.

 

Γιατι να την βλεπω οταν της μιλαω στο κινητο?:lol:

Αυτό ακριβώς. Στην αρχή είχε πλάκα, κάναμε καναδυό κλήσεις, βλέπαμε ο ένας τον άλλον κι αυτό ήταν. Τι νόημα έχει να τον βλέπω τον άλλον; Κάνει μια στο τόσο όταν κάνεις 2ωρες κλήσεις όπου κάνει τη δουλειά του σκαιπ αλλα κ εκεί καταντάει βαρετό μετά από καναδυό φορές. Σε όλες τις υπόλοιπες κλήσεις γιατί ακριβώς χρειάζεται; Άσε που πρέπει να το έχω κ σε ανοιχτή συνομιλία και να ακούνε όλοι όσα λέμε εκτός κ αν έχω χαντς φρι.

 

Συμπέρασμα: καλό το κόλπο αλλά μόνο για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...