Jump to content

Βιντεοκλήσεις, μια... πονεμένη ιστορία;


TN97
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;  

1.280 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;

    • Συχνά
      43
    • Μερικές φορές
      68
    • Σπάνια
      319
    • Ποτέ
      851


Recommended Posts

και αν εχεισ iphone 3gs τι βιντεοκληση να κανεις

συμφωνω αφου εξαλλου εχω 3gs αλλα προσοχη ουτε καν την sim δεν εχω μεσα...το χρησιμοποιω για να με διευκολυνει προς στο νετ και σε διαφορα θεματα ,για την βιντεοκληση που θελω εχω το sony ericsson w995 και οποτε προχωραω αμεριμνα...χεχε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν τεχνολογία η βιντεοκλήση είναι καλή κατά τη γνώμη μου. Το κόστος σήμερα πιστεύω δεν είναι απαγορευτικό. Όμως και οι τρεις πάροχοι δεν έχουν προωθείσει όπως πρέπει αυτή την τεχνπλογία, ενώ η κάλυψη σε πολλές περιοχές είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Στην Πάτρα όπου είμαι (WIND) σε κάποια σημεία μερικές φορές δεν έχει ούτε GSM. Επίσης το γεγονός ότι αρκετές συσκευές τελευταίας τεχνολογίας λόγω λειτουργικού δεν έχουν 2η κάμερα. Τώρα το αν κάποιος θέλει ή όχι να κάνει ή να δεχτεί βιντεοκλήση είναι στη διάθεση του, δεν τον υποχρεώνει κανείς. Δεν νομίζω ότι πρέπει να απαξιώνεται σαν υπηρεσία.
Link to comment
Share on other sites

Γιά την χρήση που πολύς κόσμος εχει το κινητό του δεν βολεύει η βιντεοκλήση. Π.Χ μιλώντας στο αυτοκίνητο,περπατόντας στο δρόμο, το να είσαι κάπου μαζί με κόσμο, το να βρέχει έξω και εσύ να μιλάς στο κινητό κτλ κτλ. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση!

Τώρα αν είσαι αραχτός σπίτι και θες να δείς την γκόμενα με κάμερα ανάβεις το pc και βάζεις skype που είναι και τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Γιά την χρήση που πολύς κόσμος εχει το κινητό του δεν βολεύει η βιντεοκλήση. Π.Χ μιλώντας στο αυτοκίνητο,περπατόντας στο δρόμο, το να είσαι κάπου μαζί με κόσμο, το να βρέχει έξω και εσύ να μιλάς στο κινητό κτλ κτλ. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση!

Τώρα αν είσαι αραχτός σπίτι και θες να δείς την γκόμενα με κάμερα ανάβεις το pc και βάζεις skype που είναι και τσάμπα!

 

Ξαναλέω, επειδή δεν μας βολεύει εμάς...δεν σημαίνει ότι δεν έχει διάφορες χρήσεις/άτομα που θα τους βόλευε απίστευτα, αν όλοι οι όροι πληρούνται (σήμα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ένα trend το οποιο δε δούλεψε. Σε μεγάλο βαθμό οι χρεώσεις που πότισαν το κόσμο ότι είναι ακριβές, μετά οι διαφορες εταιρίες που δε το πολύ-υποστήριξαν σαν σύστημα με το να βάλουν διπλες κάμερες και τέλος το γεγονός ότι μπορεί να θες η να μιλήσεις με κάποιον αλλα δε θες πάντα να βλέπει πως είσαι. Πχ σκεφτείτε να θέλεις να πάρεις το αφεντικό σου τηλέφωνο η κάποιο συνεργάτη....η ακόμα πιο εύκολα μια γκόμενα και να πρέπει να φτιάχνεις μαλλί, να βάζεις μπλουζάκια και να είσαι πρόβλεπε.......επιεικώς εκτος ελληνικής λογικής.

Αν αυτό μπορεί να αλλάξει είναι πάλι σχετικό....Όπως όλα, και αυτό εξαρτάται από το marketing των εταιριών. Αν τους ενδιαφέρει να το προωθήσουν θα αρχίσουν να το προωθούν και οι κατασκευαστές και σε μηδέν χρόνο οι περισσότεροι θα μιλάμε έτσι. Όσο και οι ίδιοι το έχουν παραγκωνισμένο και εμείς θα είμαστε αδιάφοροι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως οι εταιρίες προσθέσαν στις συσκευές τους αυτήν την δυνατότητα, όχι επειδή πίστευαν ότι θα είναι κάτι το τόσο χρήσιμο, αλλά είναι κάτι που θα εντυπωσίαζε τον κόσμο. Από εκεί και πέρα είναι ελάχιστοι εκείνοι που έχουν εξοικειωθεί με αυτή την εφαρμογή και αρκετοί που την θεωρούν περιττή. Μην ξεχνάμε ότι και οι τιμές χρώσης είναι υψηλές και με το σήμα υπάρχει ένα θεματάκι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tο απετελεσμα της δημοσκοπησης παντως δειχνει περιτρανα σε τι υποληψη εχουμε ολοι την βιντεοκληση...

 

(εκτος παντα απο ατομα που πραγματικα την χρειαζονται)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως οι εταιρίες προσθέσαν στις συσκευές τους αυτήν την δυνατότητα, όχι επειδή πίστευαν ότι θα είναι κάτι το τόσο χρήσιμο, αλλά είναι κάτι που θα εντυπωσίαζε τον κόσμο. Από εκεί και πέρα είναι ελάχιστοι εκείνοι που έχουν εξοικειωθεί με αυτή την εφαρμογή και αρκετοί που την θεωρούν περιττή. Μην ξεχνάμε ότι και οι τιμές χρώσης είναι υψηλές και με το σήμα υπάρχει ένα θεματάκι.

 

μα και οταν περνεις συσκευες και οταν κανεις βιντεοκλησεις παιρνει χρημα η εταιρεια...εδω που εχουμε φτασει μονο το χρημα τους νιαζει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Tο απετελεσμα της δημοσκοπησης παντως δειχνει περιτρανα σε τι υποληψη εχουμε ολοι την βιντεοκληση...

 

(εκτος παντα απο ατομα που πραγματικα την χρειαζονται)

 

Γιατί βασικά δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές, πολλές φορές δεν είναι πρακτικό (π.χ όταν οδηγείς). Αν το έχεις "ανάγκη όπως λες, μια χαρά. Βέβαια με τα καινούργια προγράμματα...με το κιάλι...:mad:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το υπερ(sic) κινητο Ν900 δεν υποστηριζει 3gκληση και πρεπει να εχω 2η συσκευη μαζι μου!
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ βίντεο κλήση ... Τελειώνει υπερβολικά γρήγορα η μπαταρία ...

 

Αλλά και γενικότερα, ποτέ δεν με τράβηξε σαν χαρακτηριστικό και υπηρεσία ...

Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση καθίσταται καθήκον
Link to comment
Share on other sites

Η βιντεοκλήση απαξιώθηκε και ξεχάστηκε για έναν λόγο: την ανεπάρκεια των δικτύων 3G όλων (ανεξαρτήτως) των παρόχων στην Ελλάδα. Το handover δε λειτουργεί ικανοποιητικά και δε νομίζω να υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να θυσιάσει το σήμα του και την κατά το δυνατόν απρόσκοπτη λειτουργία του κινητού του στο βασικό του προορισμό που είναι η λήψη και αποστολή κλήσεων φωνής, προκειμένου να έχει το 3G ανοιχτό μήπως και του κάνει κάποιος βιντεοκλήση...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι συνέχεια σε κίνηση ή αν είσαι εκεί που υπάρχει σήμα για βιντεοκλήση...γιατί να μην δεν κάνεις (αν σου χρειάζεται) ! Βέβαια όχι τώρα με τα καινούργια συμβόλαια που δεν υπάρχει δωρεάν χρόνος !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ποτε:)βασικα πειτε μου τι θελετε:φτηνη τηλεφωνια η καλη βιντεοκληση;εχω ενα f2g2,υπογραφω να ισχυει η χρεωση φωνης για παντα και να εξαιρεθω απο 3g.
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που οταν εισαι σε εξωτερικο χωρο δεν μπορεις ευκολα να κανεις βιντεοκληση γιατι θα σε κοιτανε ολοι πχ σε μια καφετερια αφου θα φωναζεις δυνατα στην ανοικτη ακροαση και απο την στιγμη που σπιτι υπαρχει πλεον το skype ε, δεν λεει πια!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ακουστικό, είτε hands free είτε bluetooth δεν χρειάζεται να φωνάζεις.
Link to comment
Share on other sites

Μόδα ήταν και πέρασε. Οι κατασκευαστές μοσχοπουλήσανε συσκευές, όμως οι εταιρείες κινητής τις πλασάρανε λάθος στην αγορά με αποτέλεσμα να τις θεωρεί ο κόσμος ακριβές. Το κάψανε το προϊόν.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Άντε και να κάνεις εσύ βιντεοκλήση, ο άλλος που θα πάρει θα πάρεις θα έχει όρεξη να δεί τα μούτρα σου;;;;:p:p:p
Ειρήνη σε όλους μας.
Link to comment
Share on other sites

Η βιντεοκλήση του 3G μου ήταν άχρηστη γιατί έβλεπα στην καλύτερη μια pixel-ο-σούπα ενώ στην χειρότερη παρουσίαση Powerpoint μεγέθους γραμματόσημου.

 

Με το Facetime έχω βρει την υγειά μου. Πρώτη φορά απολαμβάνω βιντεοκλήση με αποδεκτή ποιότητα στο κινητό, όπως και στον υπολογιστή μου με το iChat/Skype/Googletalk. Μιλάω με φίλους μου στο εξωτερικό, βλέπω την οικογένειά μου όταν λείπω.

 

Πλέον με το Facetime for mac μπορώ να καλέσω και όσους φίλους μου δεν έχουν iPhone4 αλλά μόνο mac.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μακριά από την κοπέλα σου είναι χρήσιμο η από συγγενείς.

Σπάνια το χρησιμοποιώ συνήθως από μσν το κάνω η skype στον υπολογιστή.

 

συμφωνω απολυτα !!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω το fring σε n78 και ειμαι κομπλε :-D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη δεν υπάρχει παντού σήμα 3g, συν της άλλης πρέπει να έχει και αυτός που θέλεις να καλέσεις τηλέφωνο που να υποστηρίζει βιντεοκλήσεις.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

H Video κλήση είναι μια υπηρεσία που αφενός δε προωθήθηκε σωστά αφετέρου έχει μείνει σε standards 8 ετίας, όταν τα δίκτυα δεν προσέφεραν ανάλογες ταχύτητες.

 

εγω παλι εχω το fring σε n78 και ειμαι κομπλε :-D

 

Με το Fring η video κλήση είναι άλλη φάση. Καλείς σε msn :p Τζαμπέ over wifi,με πακέτο δεδομένων είσαι τέλεια! Απαιτεί upling στα 128kbit-256kbit για να παίξει τέλεια!

 

Βέβαια δεν είναι υπηρεσία δικτύου και δε σου παρέχει καμία εγγύηση ποιότητας ΑΛΛΑ μιλάμε για Voice/Video over IP. Ήδη έχω αρχίσει να το χρησιμοποιώ αρκετά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...