Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλο μηνα.

μια ερωτησηκαι απο εμένα που αφορα το debranding το RM596_029_000_M008_16G.fpsx που μπορω να το βρω στο navifirm υπαρχει μηπως σε συγκεκριμένο Product code;

Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλο μηνα.

μια ερωτησηκαι απο εμένα που αφορα το debranding το RM596_029_000_M008_16G.fpsx που μπορω να το βρω στο navifirm υπαρχει μηπως σε συγκεκριμένο Product code;

 

Θα το βρεις με NaviFirm 1.1, στην καρτέλα Care Suite ή στο Phoenix με κωδικό προϊόντος 059F047.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλο μηνα.

μια ερωτησηκαι απο εμένα που αφορα το debranding το RM596_029_000_M008_16G.fpsx που μπορω να το βρω στο navifirm υπαρχει μηπως σε συγκεκριμένο Product code;

 

καλησπέρα. θα κατεβασεις το navifirm. πανω αριστερα που λεει target θα επιλεξεις nokia care suite . θα βρεις το αρχειο που θελεις και για τα ελληνικα codes :)

edit.. με προλαβανε !!!

Edited by stendor
Αφαίρεση link. Απαγορεύεται η διακίνηση τέτοιου είδους προγραμμάτων.
Link to comment
Share on other sites

H σειρά που συνήθως δίνονται οι αναβαθμίσεις στα product codes είναι πρώτα στα generic (euro-balkans κλπ), έπειτα στα country variants (αυτά που έχουν οι περισσότεροι στην Ελλάδα των οποίων τα product codes αναγράφονται στην πρώτη σελίδα) και τέλος στα branded (συσκευή με cosmote ή vodafone product code). Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..εχω ενα μικρο προβληματακι. προσπαθω να αλλαξω τον ηχο κλησης/μηνυματος, πηγαινω ρυθμισεις, στο συγκεκριμενο προφιλ για διαμορφωση κ οταν παταω "τραγουδια- ολα τα τραγουδια" εμφανιζεται το "ανοιγμα" αλλα με πεταει παλι πισω στο μενου των ρυθμισεων... μονο στους φακελους "καλλιτ. αλμπουμ κλπ" με αφηνει να μπω, αλλα εκει δεν υπαρχουν ολοι οι ηχοι :wacko:

οποιος δυναται να βοηθησει... :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χαιρομαι για την αναβαθμιση του office edit κ.λ.π. γιατι το scroll χωρις zoom και χωρις πενάκι ηταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικα σε κάποια μεγαλα αρχεια excel που εχω στο κινητο.για μένα είναι σημαντικό (αφου δεν πληρωνω τίποτα).

μια ερώτηση: όταν λαμβάνω μνμ πως μπορώ να πάρω τηλ αυτόν που μου το στελνει; χωρίς να βγαίνω για να πάω στις επαφές ειδικά αν ο αποστολέας δεν βρισκεται εκεί; παρακαλω βοηθήστε.:(

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θα κατεβασεις το navifirm. πανω αριστερα που λεει target θα επιλεξεις nokia care suite . θα βρεις το αρχειο που θελεις και για τα ελληνικα codes :)

edit.. με προλαβανε !!!

 

Θα το βρεις με NaviFirm 1.1, στην καρτέλα Care Suite ή στο Phoenix με κωδικό προϊόντος 059F047.

 

Ευχαριστω και τους δυο.. στο target εχει production external, quality assurance δεν βρηκα care suite να εχω κατευασει 0,3 0,4 και 1,1 μηπως θελει καποιο αλλο η δεν καταλαβα καλα. :confused:

Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δηλαδή για κάποιους βγήκε η αναβάθμιση και για κάποιους θα ακολουθήσει? Και όταν λέτε ότι είναι το ίδιο, φαντάζομαι ότι δεν λύνει βασικά προβλήματα με flash και browser στο ιντερνετ κ.τ.λ....Καποιος θα το πρόσεχε ε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χαιρομαι για την αναβαθμιση του office edit κ.λ.π. γιατι το scroll χωρις zoom και χωρις πενάκι ηταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικα σε κάποια μεγαλα αρχεια excel που εχω στο κινητο.για μένα είναι σημαντικό (αφου δεν πληρωνω τίποτα).

μια ερώτηση: όταν λαμβάνω μνμ πως μπορώ να πάρω τηλ αυτόν που μου το στελνει; χωρίς να βγαίνω για να πάω στις επαφές ειδικά αν ο αποστολέας δεν βρισκεται εκεί; παρακαλω βοηθήστε.:(

 

Πατάς πάνω στον αριθμό ή το όνομα (εκεί που λέει Από:) και σου βγάζει αναδυόμενο menu για κλήση!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω μία ανακεφαλαιωση των διαφορών που βρήκα:

1) Λύθηκε το πρόβλημα με το wlan

2) Ταχύτερος browser με λιγότερους δισταγμούς κατά το scrolling

3) Kαλύτερη ακουστική στην συνομιλία

4) Κατά την κλήση αριθμού δουλευει το landscape

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πατάς πάνω στον αριθμό ή το όνομα (εκεί που λέει Από:) και σου βγάζει αναδυόμενο menu για κλήση!

 

ετσι υποθέτω ότι γινότανε ευχαριστω αλλα σε εμένα δεν γίνεται αυτό. το μόνο που γίνεται είναι αν το συρω λίγο να μου βγάλει αντιγραφη και να πάει στα πρόχειρα, που ουτε και αυτό ξέρω που είναι. εκανα soft reset αλλα τίποτα. εχω dark grey greek. εχει κανένας αλλος αυτό το πρόβλημα;

 

edit: μολις βρηκα οτι μόνο απο τις συζητήσεις> παρατεταμένο πάνω στο μνμ βγαζει επιλογές κλήση,άνοιγμα κάρτας επ., διαγραφή. παρουσιαζεται κανενόσ άλλου αυτό;

Edited by DIM35

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τι παιζει με το product code 059C5Q8; Δεν το βρισκω καν στο navifirm.

 

Βρηκα αυτο, N8-00 RM-596 Country Variant United Kingdom GB V1 Dark Grey χερει κανεις τι σημαινει; αν σημαινει κατι.

Edited by aPoLoNiOs
"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι δεν λύνει βασικά προβλήματα με flash και browser στο ιντερνετ κ.τ.λ....

Η εκδοση flash εχει μεινει η 4.0 αρα δεν εχει αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα παιδια ακομη τιποτα και οπως ειπα ειναι γερμανικο....

τελικα μεγαλο σπασιμο να μην μπορεις να αλλαξεις το product code.....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον άρχισε να κυκλοφορεί θα το πάρουμε αργά ή γρήγορα.

Με το να γκρινιάζουμε δεν αλλάζει τίποτα.

 

The software versions for the Nokia N8 and C6-01 will be available early next week. Country (SIM-free) and operator-specific variants will follow soon.

 

Τα ελληνικά (country variant) είναι στο follow soon, οπότε μη σκάτε.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το παρακάτω στο changelog

 

in the full (Ovi Suite-installed, >100MB) image, there's the facility to provide a better working starting point than hard resetting a PR 1.0 device

 

Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχετε συσκευές ελληνικές και όχι παραεισαγωγής, προτιμήστε να κάνετε update μεσω του ovi suite όχι ΟΤΑ. Έτσι ίσως να αντιμετωπίσετε μικρότερα προβλήματα μετά από ένα πιθανό hard reset.

 

Παρόλα αυτά το "better working starting point" δεν σημαίνει και "full working starting point"... Οπότε κάποια ζητήματα πιθανόν να εξακολουθούν να υπάρχουν. Μα καλά είναι τοοοοσο δύσκολο να φτιάξουν ένα firmware που να είναι πλήρως λειτουργικό μετά από hard reset? Καινούριο φρούτο του S^3 είναι αυτό; :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το παρακάτω στο changelog

 

in the full (Ovi Suite-installed, >100MB) image, there's the facility to provide a better working starting point than hard resetting a PR 1.0 device

 

Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχετε συσκευές ελληνικές και όχι παραεισαγωγής, προτιμήστε να κάνετε update μεσω του ovi suite όχι ΟΤΑ. Έτσι ίσως να αντιμετωπίσετε μικρότερα προβλήματα μετά από ένα πιθανό hard reset.

 

Παρόλα αυτά το "better working starting point" δεν σημαίνει και "full working starting point"... Οπότε κάποια ζητήματα πιθανόν να εξακολουθούν να υπάρχουν. Μα καλά είναι τοοοοσο δύσκολο να φτιάξουν ένα firmware που να είναι πλήρως λειτουργικό μετά από hard reset? Καινούριο φρούτο του S^3 είναι αυτό; :)

 

Απλά του Ovi Suite περιέχει τις ενημερώσεις εφαρμογών που ήδη έχουμε κάνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το παρακάτω στο changelog

 

in the full (Ovi Suite-installed, >100MB) image, there's the facility to provide a better working starting point than hard resetting a PR 1.0 device

 

Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχετε συσκευές ελληνικές και όχι παραεισαγωγής, προτιμήστε να κάνετε update μεσω του ovi suite όχι ΟΤΑ. Έτσι ίσως να αντιμετωπίσετε μικρότερα προβλήματα μετά από ένα πιθανό hard reset.

 

Παρόλα αυτά το "better working starting point" δεν σημαίνει και "full working starting point"... Οπότε κάποια ζητήματα πιθανόν να εξακολουθούν να υπάρχουν. Μα καλά είναι τοοοοσο δύσκολο να φτιάξουν ένα firmware που να είναι πλήρως λειτουργικό μετά από had reset? Καινούριο φρούτο του S^3 είναι αυτό; :)

μέσω Ovi Suite κάνει update ή Reinstall; Αν κάνει update καλώς διότι δεν χάνονται ρυθμίσεις, εφαρμογές κ.λ.π. Προσωπικά εγώ επειδή βαριέμαι να ξαναστήνω το κινητό ξανά και κυρίως για μια αναβάθμιση που δεν φέρνει και τόσο μεγάλες αλλαγές δεν προτίθεμαι να κάνω reinstall, μάλλον θα το επιχειρήσω όταν βγει η pr 2.0 οπότε και περιμένουμε σημαντική βελτίωση του Λογισμικού.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Απλά του Ovi Suite περιέχει τις ενημερώσεις εφαρμογών που ήδη έχουμε κάνει ;)

 

Το ΟΤΑ είναι 6κάτι Mb. Οι ενημερώσεις εφαρμογών στο σύνολο πόσο ήταν 5-10 Mb? Μέχρι τα 100+ που λέει υπάρχει διαφορά, κάτι παίζει με την Qt. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά από ένα hard reset που είναι εύκολο και απλό να κάνεις, αν τύχει και κολλήσεις τη συσκευή. Το να τραβιέται κάποιος με φινιξ και φλασαρίσματα δεν είναι το καλύτερο.

 

Παρόλα αυτά ακόμα και το νέο full image να βάλεις δεν υπόσχονται πλήρως λειτουργική συσκευή μετά από hard reset (δηλαδή να μη χάνεις τίποτα από Ovi κλπ που χανόταν μετά από hard reset στην pr 1.0), αλλά απλά καλύτερα λειτουργική συσκευή... ό,τι κι αν σημαίνει αυτό... :rolleyes:

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

@frastgr

Όταν κάνουμε αναβάθμιση μέσω Ovi Suite ή Over the air δεν χάνουμε τίποτα από τα δεδομένα μας, εφαρμογές, ρυθμίσεις κ.τ.λ. ούτε χρειάζεται να στήσουμε από την αρχή την συσκευή μας.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

σαν να έγινε πιο γρήγορο το κινητό. σαν να δουλεύει πιο άνετα μετά την αναβάθμιση.

την έκανα ΟΤΑ , θα περιμένω την ελληνική για να την κάνω με navifirm

ένα κόλλημα που μου έκανε στην έκθεση με τις φωτογραφίες εξαφανίστηκε και γενικά όλα τα ανοίγει ποιο γρήγορα. σαν να έστρωσε και το Τ9 ή κάτι με την σύνταξη των μηνυμάτων

 

θετικές οι πρώτες εντυπώσεις από την αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

@frastgr

Όταν κάνουμε αναβάθμιση μέσω Ovi Suite ή Over the air δεν χάνουμε τίποτα από τα δεδομένα μας, εφαρμογές, ρυθμίσεις κ.τ.λ. ούτε χρειάζεται να στήσουμε από την αρχή την συσκευή μας.

 

οκ ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είχα στο μυαλό μου το Nokia Updater που κάνει reinstall και όχι το Ovi Suite. Για την αναβάθμιση Over the air είναι γνωστό.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το παρακάτω στο changelog

 

in the full (Ovi Suite-installed, >100MB) image, there's the facility to provide a better working starting point than hard resetting a PR 1.0 device

 

Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχετε συσκευές ελληνικές και όχι παραεισαγωγής, προτιμήστε να κάνετε update μεσω του ovi suite όχι ΟΤΑ. Έτσι ίσως να αντιμετωπίσετε μικρότερα προβλήματα μετά από ένα πιθανό hard reset.

 

Παρόλα αυτά το "better working starting point" δεν σημαίνει και "full working starting point"... Οπότε κάποια ζητήματα πιθανόν να εξακολουθούν να υπάρχουν. Μα καλά είναι τοοοοσο δύσκολο να φτιάξουν ένα firmware που να είναι πλήρως λειτουργικό μετά από hard reset? Καινούριο φρούτο του S^3 είναι αυτό; :)

Είναι υπόθεση του blogger αυτή, η Nokia δεν λέει κάτι τέτοιο. Απλά ο άνθρωπος υπέθεσε (και με το δίκιο του) ότι είναι καλύτερα να κατεβάσεις όλο το image παρά μόνο το patch. Το ίδιο συμβαίνει και στους υπολογιστές και παντού.

 

Και όχι, δεν κάνει hard reset το Ovi Suite, οι ρυθμίσεις, οι εφαρμογές και τα αρχεία σου μένουν όπως ήταν πριν. Συμφωνώ όμως με τη λογική του συγκεκριμένου blogger και πάντα προτιμώ να κάνω τα updates μέσω του Ovi Suite. Ιδίως για όσους λείπουν πράγματα (πχ η Qt μετά από hard reset), επιβάλλεται να το προτιμήσουν. Τα 7MB του OTA κατεβάζουν μόνο τις προσθήκες, όχι αυτά που ήδη θα 'πρεπε να υπάρχουν στο τηλέφωνο. Για όσους έχουν βέβαια μη ελληνικά product codes, το OTA είναι μονόδρομος.

Edited by iNot

Beware of the Steves...

Jobs, Ballmer, Elop :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...