Jump to content

Πρότυπα που υποστηρίζει το USB On-the-Go


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα ένα USB stick Transcend 16GB και δε το διαβάζει, είναι διαμορφωμένο σε fat32...:mad:

 

Tελικά ακόμα δεν έχω βρεί άκρη με το flash drive, είδα στο datasheet του οτι το ρεύμα και η τάση είναι στα επίπεδα που ζητάει η Nokia (200mA max, 5V±10%), τα κανονικά δηλαδή του USB 2.0, έκανα φορμάτ σε FAT32 χρησιμοποιώντας διαφορετικά λειτουργικά (Windows, Ubuntu), με το tool της Transcend αλλα συνεχίζει και βγάζει "Μη υποστηριζόμενη συσκευή USB". Tελικά μάλλον είναι θέμα firmware του Ν8, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο απο τη στιγμή που δουλεύει μέχρι και σε DVD Player και προφανώς το USB του Ν8 δεν είναι και τόσο On The Go. Υπάρχουν και αυτά τα θέματα εκτός απο UI, ρυθμίσεις, bugs και πρέπει η Nokia να δώσει λύσεις σύντομα.

 

Tο πρόβλημα λύθηκε με την αναβάθμιση σε PR1.1 :)

 

Tελικά δεν έφταιγε το φλασάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάρε να 'χεις...

Flash 16GB

 

 

 

Δεν το ξέχασαν μόνο αυτοί... Οι συσκευές που υποστηρίζουν NTFS είναι μετρημένες.

Και αυτό γιατί το NTFS είναι ιδιοκτησία Microsoft.

Δύσκολα βλέπεις υποστήριξη για αυτό επειδή υπάρχουν $$ στη μέση.

Και ένα παράδειγμα... το BIOS της μητρικής σου βλέπει NTFS?

 

επιτελους να και ενα θετικο απο την συνεργασια με την μικρομαλακη:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

επιτελους να και ενα θετικο απο την συνεργασια με την μικρομαλακη:lol::lol:

 

Δε νομίζω να δούμε τίποτα σχετικό με αυτό. Αμφιβάλλω αν η "συνεργασία" επεκτείνεται πέρα από το WP7.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω έκπληκτος ότι πολλούς σας ενοχλεί το γεγονός πως το USB OTG δεν διαβάζει φορμάτ ntfs (δε λέω καλά θα ήταν να το υποστήριζε κι αυτό).

 

Για το π@π@ρι το καλώδιο που θα πρέπει να σέρνουμε μαζί για να συνδέουμε το usb stick δεν έκανε κανένας λόγο.

Εμένα περισσότερο θα με ενδιέφερε και θα με βόλευε μια κανονική θύρα usb στο τηλέφωνο, παρά η υποστήριξη ntfs.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το καλώδιο προσαρμογής USB, δεν είναι πολύ βολικό, και επίσης είναι αρκετά δύσκαμπτο. Πάντως έτσι κι αλλιώς η δυνατότητα αυτή είναι πολύ χρήσιμη.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το καλώδιο προσαρμογής USB, δεν είναι πολύ βολικό, και επίσης είναι αρκετά δύσκαμπτο. Πάντως έτσι κι αλλιώς η δυνατότητα αυτή είναι πολύ χρήσιμη.

 

για δοκιμαστε να δειτε πως θα ειναι η θηρα usb πανω στο κινητο? ρε παιδια ειπαμε να γκρινιαζουμε αλλα και γιαυτο? ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε κινητο. σιγουρα καλο θα ηταν να μην κουβαλαμε το καλωδιο αλλα νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα χωρου οτι δεν μπορει να μπει αυτη η θυρα. παντως ειναι το χαρακτηριστικο του ν8 που εχει τρελανει ολους οσους το εχω δειξει. πραγματικα για εναν φιλο μου ηταν η αιτια που το αγορασε

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε να δειτε πως θα ειναι η θηρα usb πανω στο κινητο? ρε παιδια ειπαμε να γκρινιαζουμε αλλα και γιαυτο? ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε κινητο. σιγουρα καλο θα ηταν να μην κουβαλαμε το καλωδιο αλλα νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα χωρου οτι δεν μπορει να μπει αυτη η θυρα. παντως ειναι το χαρακτηριστικο του ν8 που εχει τρελανει ολους οσους το εχω δειξει. πραγματικα για εναν φιλο μου ηταν η αιτια που το αγορασε

 

Κανένα παράπονο από το N8 και το USBoTG. Απλά θα ήταν σούπερ βολικός ένας (μίνι) αντάπτορας micro usb ---> usb σε στιλ μπρελόκ. Γιατί άντε το χειμώνα πες με τα μπουφάν έχουμε τσέπες για το καλώδιο, το καλοκαίρι στον .. :X .. θα το βάζουμε;; :lol:

 

Τέλοσπαντων, δεν έχω κανένα παράπονο από τη συσκευή ούτε και είμαι σ' αυτούς που το ψιρίζουν για να βρουν ελαττώματα. Απλά επισημαίνω κάτι πρακτικό νομίζω.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Κανένα παράπονο από το N8 και το USBoTG. Απλά θα ήταν σούπερ βολικός ένας (μίνι) αντάπτορας micro usb ---> usb σε στιλ μπρελόκ. Γιατί άντε το χειμώνα πες με τα μπουφάν έχουμε τσέπες για το καλώδιο, το καλοκαίρι στον .. :X .. θα το βάζουμε;; :lol:

 

Τέλοσπαντων, δεν έχω κανένα παράπονο από τη συσκευή ούτε και είμαι σ' αυτούς που το ψιρίζουν για να βρουν ελαττώματα. Απλά επισημαίνω κάτι πρακτικό νομίζω.

 

συμφωνουμε φιλε. ελπιζω να καταλαβαινεις τη λογικη οτι θα ηταν αδυνατο να προσαρμοστει θηρα στο σωμα του κινητου

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σαφώς και δεν θα ωφελούσε ένας προσαρμογέας χωρίς καλώδιο, αφού θα εμπεριείχε τον κίνδυνο να σπάσει η θύρα η το βύσμα από το φλασάκι με μια απότομη κίνηση. Αφού δεν ήταν δυνατή η χρήση κανονικής θύρας USB, η λύση που δόθηκε ήταν η καλύτερη δυνατή.

 

Παρεμπιπτόντως, είναι δυνατόν να αγοράσουμε τον προσαρμογέα επιπλέον αν τον χάσουμε; Πόσο κοστίζει;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σαφώς και δεν θα ωφελούσε ένας προσαρμογέας χωρίς καλώδιο, αφού θα εμπεριείχε τον κίνδυνο να σπάσει η θύρα η το βύσμα από το φλασάκι με μια απότομη κίνηση. Αφού δεν ήταν δυνατή η χρήση κανονικής θύρας USB, η λύση που δόθηκε ήταν η καλύτερη δυνατή.

 

Παρεμπιπτόντως, είναι δυνατόν να αγοράσουμε τον προσαρμογέα επιπλέον αν τον χάσουμε; Πόσο κοστίζει;

 

http://www.nokia.co.uk/find-products/accessories/all-accessories/memory-cards-and-cables/cables/nokia-adapter-cable-for-usb-otg-ca-157

 

το βρηκα στο αγγλικο σαιτ της νοκια οποτε μαλλον υπαρχει κι εδω. με ενα τηλεφωνο μαθαινεις και ποσο κανει

 

£3.85 amazon

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, είναι δυνατόν να αγοράσουμε τον προσαρμογέα επιπλέον αν τον χάσουμε; Πόσο κοστίζει;

 

Πάνο σ' αυτή την αναζήτηση του ebay θα βρεις διάφορους προσαρμογείς

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A4%257C39%253A1%257C72%253A4914&rt=nc&_nkw=usb+otg&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=15&_sc=1

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση για το καλοκαίρι.....(?): http://www.skroutz.gr/s/90273/Sandisk-Cruzer-Micro-U3-2GB-ReadyBoost.html

 

Με λίγο ψάξιμο ίσως βρείτε και μεγαλύτερες χωρητικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση για το καλοκαίρι.....(?): http://www.skroutz.gr/s/90273/Sandisk-Cruzer-Micro-U3-2GB-ReadyBoost.html

 

Με λίγο ψάξιμο ίσως βρείτε και μεγαλύτερες χωρητικότητες.

 

Αυτό έχει υποδοχή micro usb για απευθείας σύνδεση στο τηλέφωνο; Γιατί σε μένα κανονικό usb μου φαίνεται.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει υποδοχή micro usb για απευθείας σύνδεση στο τηλέφωνο; Γιατί σε μένα κανονικό usb μου φαίνεται.

 

Ίσως στη φωτογραφία του skroutz να δείχνει λάθος συσκευή. Αν το ψάξεις google σίγουρα θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στη φωτογραφία του skroutz να δείχνει λάθος συσκευή. Αν το ψάξεις google σίγουρα θα βρεις.

 

κανονικο ειναι ρε http://media-ram.gr/index.php?target=products&product_id=144433

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Όντως. Δυστυχώς βιάστικα και θα ανακαλέσω. Έψαχνα μισή ώρα τώρα αλλά δε νομίζω να βρήκα τίποτα σε google για microusb flash drive. Εκτός αυτού ίσως(?):

http://www.bitech-group.com/usb-flash-memory-Eng/BI1203-micro-usb-flash-memory.html

Αν δείτε στη φωτογραφία το μικρό κάτω δεξιά ίσως είναι microUsb.. Αλλά μου φαίνεται είναι το ίδιο σε διαφορετικες θέσεις και διαφορετικά μεγέθη φωτογραφίας...

 

Φαίνεται δεν υπήρχε ζήτηση πριν βγει το Ν8 :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.nokia.co.uk/find-products/accessories/all-accessories/memory-cards-and-cables/cables/nokia-adapter-cable-for-usb-otg-ca-157

 

το βρηκα στο αγγλικο σαιτ της νοκια οποτε μαλλον υπαρχει κι εδω. με ενα τηλεφωνο μαθαινεις και ποσο κανει

 

£3.85 amazon

Υπάρχει σε ολα τα Nokia care. Μου δώσαν και ενα επιπλέον δώρο απο κει που πήρα το τηλέφ.:)

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Διάβασα στο εγχειρίδιο του τηλεφώνου ότι μπορείς να συνδέσεις στικάκια USB σε αυτό και να τα διαβάσει κανονικά. Παρήγγγειλα το σχετικό καλώδιο (από micro USB αρσενικό σε USB θηλυκό), σύνδεσα στικάκια, αλλά τίποτα. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο εγχειρίδιο του τηλεφώνου ότι μπορείς να συνδέσεις στικάκια USB σε αυτό και να τα διαβάσει κανονικά. Παρήγγγειλα το σχετικό καλώδιο (από micro USB αρσενικό σε USB θηλυκό), σύνδεσα στικάκια, αλλά τίποτα. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

 

τι εννοεις τιποτα ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις τιποτα ?

 

Δεν κάνει τίποτα. Οι οδηγίες λένε ότι θα ανοίξει η διαχείρηση αρχείων και θα φαίνεται ως μνήμη μαζικής αποθήκευσης. Με 2 στικάκια που δοκίμασα δεν κάνει τίποτα. Ούτε καν λειτουργεί το στικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα. Οι οδηγίες λένε ότι θα ανοίξει η διαχείρηση αρχείων και θα φαίνεται ως μνήμη μαζικής αποθήκευσης. Με 2 στικάκια που δοκίμασα δεν κάνει τίποτα. Ούτε καν λειτουργεί το στικάκι.

 

Φίλε υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές για να λειτουργήσει το στικάκι.

 

Ωστόσο η λειτουργία αυτή έχει και ορισμένους περιορισμούς. Συγκεκριμένα το μέσο μαζικής αποθήκευσης θα πρέπει να είναι διαμορφωνόμενο στο σύστημα αρχείων FAT ή FAT32 καθώς επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί εξωτερική πηγή τροφοδοσίας, εάν συνδεθεί σκληρός δίσκος που απαιτεί τροφοδοσία μεγαλύτερη από 200 mA.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276111

Link to comment
Share on other sites

Φίλε υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές για να λειτουργήσει το στικάκι.

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276111

 

Τις γνρίζω τις προδιαγραφές. Είναι FAT32 και δε νομίζω ένα απλό στικάκι να θέλει εξωτερική τροφοδοσία. Το θέμα είναι αν χρειάζεται τον αυθεντικό αντάπτορα της Nokia ή γίνεται με οποιονδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ειδικός αντάπτορας για να "δουλέψει" το USB OTG.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τις γνρίζω τις προδιαγραφές. Είναι FAT32 και δε νομίζω ένα απλό στικάκι να θέλει εξωτερική τροφοδοσία. Το θέμα είναι αν χρειάζεται τον αυθεντικό αντάπτορα της Nokia ή γίνεται με οποιονδήποτε.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290519857428#ht_500wt_922

Με εναν μη γνησιο απο ebay εγω την κανω τη δουλεια με 2 στικ των 2+4 γιγα που εχω δοκιμασει, μηπως ομως καποιος φιλος γνωριζει αν υπαρχει οριο σε αυτο το τομεα σχετικα με τα γιγα, γιατι δοκιμασα εναν εξωτερικο σκληρο των 350 και δεν...

Edited by vounisios7
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...