Jump to content

Πρότυπα που υποστηρίζει το USB On-the-Go


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/b6/USB_OTG_Logo.svg/220px-USB_OTG_Logo.svg.png

 

Πολύ κουβέντα έχει γίνει για το ποια πρότυπα αναγνωρίζει το usb on the go.

Εδώ λοιπόν θα συζητήσουμε ποια είναι η μέγιστη χωρητικότητα και ποιο file system είναι συμβατό με αυτό.

Edited by Itchrist86
Ενημέρωση πρώτου ποστ θέματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα πιαδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Μέχρι πόσο μεγάλο (σε χωρητικότητα) memory stick ή εξωτερικό σκληρό δίσκο μπορεί να δεχτεί το Ν8 χωρίς πρόβλημα; Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Τα στικάκια που του έχω δοκιμάσει είναι μέχρι 8GB. Δεν έχω κάποιο μεγαλύτερο για να δοκιμάσω. Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Καλό.... ευκολη λυση...

 

Και τωρα ενα πειραμα που πρεπει να κανουν οσοι εχουν το Ν8.

Προσπαθήστε να αποθηκεύσετε στην μνημη μια ταινια mkv λιγο μεγαλιτερη απο 4 gb.

Γίνετε;

Eπισεις, διαμορφώστε ενα στικακι σε ntfs και δοκιμαστε αν το διαβαζει το usb on the go...

Link to comment
Share on other sites

Καλό.... ευκολη λυση...

 

Και τωρα ενα πειραμα που πρεπει να κανουν οσοι εχουν το Ν8.

Προσπαθήστε να αποθηκεύσετε στην μνημη μια ταινια mkv λιγο μεγαλιτερη απο 4 gb.

Γίνετε;

Eπισεις, διαμορφώστε ενα στικακι σε ntfs και δοκιμαστε αν το διαβαζει το usb on the go...

Θα σου απαντήσω εγώ που δεν το έχω. Η εσωτερική μνήμη είναι διαμορφωμένη κατά FAT (όπως και σε όλα τα κινητά), οπότε δεν υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Το ίδιο και με τα στικάκια, απ' ό,τι ξέρω δεν υποστηρίζει το NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω εγώ που δεν το έχω. Η εσωτερική μνήμη είναι διαμορφωμένη κατά FAT (όπως και σε όλα τα κινητά), οπότε δεν υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Το ίδιο και με τα στικάκια, απ' ό,τι ξέρω δεν υποστηρίζει το NTFS.

 

 

Αυτά θα διορθωθούν με μελλοντική αναβάθμιση??? Ή θα πρέπει να αποθηκεύουμε τις όποιες ταινίες στην micro sd κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα διορθωθούν με μελλοντική αναβάθμιση??? Ή θα πρέπει να αποθηκεύουμε τις όποιες ταινίες στην micro sd κάρτα.

Που θέλεις να ξέρω; :lol:

Τι να αποθηκεύσεις στην κάρτα; Αρχεία μεγαλύτερα των 4GB; Αφού είπαμε, δεν υποστηρίζονται (προς το παρόν, δεν μπορώ να ξέρω αν αλλάξει κάτι αύριο).

 

Προσωπική μου εκτίμηση, δεν νομίζω το Symbian να αποκτήσει (τουλάχιστον σύντομα) υποστήριξη NTFS. Aπ' την άλλη είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα την έχει εξαρχής το MeeGo. ;)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω εγώ που δεν το έχω. Η εσωτερική μνήμη είναι διαμορφωμένη κατά FAT (όπως και σε όλα τα κινητά), οπότε δεν υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Το ίδιο και με τα στικάκια, απ' ό,τι ξέρω δεν υποστηρίζει το NTFS.

 

Ειπα μπας και γινει κανενα θαυμα, με το internet on tne go.... mkv μόνο κανένα βίντεο κλιπ δηλαδή έως 4 gbj

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω εγώ που δεν το έχω. Η εσωτερική μνήμη είναι διαμορφωμένη κατά FAT (όπως και σε όλα τα κινητά), οπότε δεν υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Το ίδιο και με τα στικάκια, απ' ό,τι ξέρω δεν υποστηρίζει το NTFS.

 

 

 

 

Άρα αυτή η ταινία που προβλήθηκε μέσω N8 ήταν < 4gb?? http://www.youtube.com/watch?v=p1fH9_Vo3xM&feature=player_embedded#!

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτή η ταινία που προβλήθηκε μέσω N8 ήταν < 4gb?? http://www.youtube.com/watch?v=p1fH9_Vo3xM&feature=player_embedded#!

 

μπορει να επαιζε απο εξωτερικο δισκο και να ηταν μεγαλυτερη απο 4gb η μπορει να ηταν σωτα κωδικοποιημενη και να ηταν μικροτερη απο 4gb

 

παντως για εμενα ειναι λιγο εως πολυ fail αυτος ο περιορισμος.

θα μου πεις, ε αν θες να δεις ταινια, μαζι με το κινητο εχεις και ενα στικακι μαζι σου για την ταινια...

ε ναι γινεται μεν αλλα....

Link to comment
Share on other sites

οι αποριες για video formats και των προτυπων των file formats δεν εχουν καμια σχεση με το N8

αν εχετε παραπονα για αυτα καλυτερα στειλτε μαιλ στην microsoft η στα consortium που πατενταρισαν τα περισσοτερα απο αυτα

Edited by Itchrist86

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να επαιζε απο εξωτερικο δισκο και να ηταν μεγαλυτερη απο 4gb η μπορει να ηταν σωτα κωδικοποιημενη και να ηταν μικροτερη απο 4gb

 

παντως για εμενα ειναι λιγο εως πολυ fail αυτος ο περιορισμος.

θα μου πεις, ε αν θες να δεις ταινια, μαζι με το κινητο εχεις και ενα στικακι μαζι σου για την ταινια...

ε ναι γινεται μεν αλλα....

 

 

 

Κάπως έτσι το βλέπω να καταλήγουμε εως ότου έχουμε κάποιο θαύμα απο αναβάθμιση ΝΟΚΙΑ. Το θέμα είναι μέχρι ποιάς χωρητικότητας δίσκων διαβάζει το N8 μέσω usb on the go?????:worry::worry::worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

οι αποριες για video formats και των προτυπων των file formats δεν εχουν καμια σχεση με το N8

αν εχετε παραπονα για αυτα καλυτερα στειλτε μαιλ στην microsoft η στα consortium που πατενταρισαν τα περισσοτερα απο αυτα

 

 

Εσύ δλδ πριν τα μάθεις τα όσα ξέρεις.... τα ήξερες? Ρωτάμε για να μαθαίνουμε οι όσοι δεν ξέρουμε. Αν μπορείς να βοηθήσεις κάντο ασχολίαστα....

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

οι αποριες τοσο οι δικες σου οσο και πολλων αλλων δεν εχουν καμια σχεση με το Ν8

Π.Χ Fat=4gb=αυτονοητο

και καμια σχεση με το N8

μπορειτε να ρωτησετε τετοια πραγματα σε αλλες ενοτητες του φορουμ

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

οι αποριες για video formats και των προτυπων των file formats δεν εχουν καμια σχεση με το N8

αν εχετε παραπονα για αυτα καλυτερα στειλτε μαιλ στην microsoft η στα consortium που πατενταρισαν τα περισσοτερα απο αυτα

 

δεν ξερω σε ποιον αναφερεσε αλλα αν η νοκια θελει να κοκορευεται οτι το κινητο της παιζει hd 720p ΤΑΙΝΙΕΣ και οχι κλιπακια.

θα επρεπε λεω εγω τωρα να διαλεξει και το σωστο file system...

Σε αυτο φταιει καθαρα και μονο η νοκια και δεν φταιει κανενα file system.

ας εβαζε οποιοδηποτε ηθελε αρκει να παιζανε οι 720p ταινιες ακομα και αν ηταν μεγαλυτερες απο 4gb

 

λεμε κατι περιεργο?

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω σε ποιον αναφερεσε αλλα αν η νοκια θελει να κοκορευεται οτι το κινητο της παιζει hd 720p ΤΑΙΝΙΕΣ και οχι κλιπακια.

θα επρεπε λεω εγω τωρα να διαλεξει και το σωστο file system...

Σε αυτο φταιει καθαρα και μονο η νοκια και δεν φταιει κανενα file system.

ας εβαζε οποιοδηποτε ηθελε αρκει να παιζανε οι 720p ταινιες ακομα και αν ηταν μεγαλυτερες απο 4gb

 

λεμε κατι περιεργο?

 

Και αν έβαζε xfs/ext ή κάτι άλλο τέλος πάντων, (εκτός από ntfs) τώρα θα ακούγαμε τριπλάσια σχόλια επειδή δεν θα το αναγνώριζε το windows pc που θα είχε ο καθένας :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το βλέπω να καταλήγουμε εως ότου έχουμε κάποιο θαύμα απο αναβάθμιση ΝΟΚΙΑ. Το θέμα είναι μέχρι ποιάς χωρητικότητας δίσκων διαβάζει το N8 μέσω usb on the go?????

Αυτό αγαπητέ Sokis8 δυστυχως ακομα δεν έχει δοκιμασει κανεις μεγαλυτερης χωρητικοτητας δισκο(χωρις εξωτερικη τροφοδοσια) απο 250GB!!!!!!Λογικά πρέπει να τα παίζειo όλα άκομα και το WD My passport 1TB!!!!!!!!!!!!!!!:p

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δισκους και στικακια σε ntfs δεν τα αναγνωριζει? εμενα ολοι οι δισκοι-στικακια ειναι σε ntfs..
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω σε ποιον αναφερεσε αλλα αν η νοκια θελει να κοκορευεται οτι το κινητο της παιζει hd 720p ΤΑΙΝΙΕΣ και οχι κλιπακια.

θα επρεπε λεω εγω τωρα να διαλεξει και το σωστο file system...

Σε αυτο φταιει καθαρα και μονο η νοκια και δεν φταιει κανενα file system.

ας εβαζε οποιοδηποτε ηθελε αρκει να παιζανε οι 720p ταινιες ακομα και αν ηταν μεγαλυτερες απο 4gb

 

λεμε κατι περιεργο?

 

Ειναι σαν να μου λες οτι επειδη ενα 32 gb usb disk φορμαρισμενο σε FAT32 δεν μπορει να παρει αρχεια μεγαλυτερα απο 4gb φταιει ο κατασκευαστης!!

Ειναι οπως σε windows 95/98/2000/XP που πηγαινες να κανεις rip ενα dvd πανω απο 4 gb και σου ελεγε δεν μπορει να αντιγραφει στον δισκο!

 

Το κινητο παιζει ταινιες 720p = σημαινει οτι μπορει να τις αποκωδικοποιησει και η εσωτερικη ταχυτητα της μνημηες φτανει για να το παιξει ΧΩΡΙΣ κοψιματα!

 

Αν εχει θελεις να παιψεις ταινιες πανω απο 4 gb υπαρχουν απλες λυσεις:

 

- USB stick, σε NTFS και ΚΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ (hint: τα καλα μοντελα της corsair) και να το συνδεσεις με USB OTG. Εδω πρεπει να δουμε αν το κινητο μπορει να διαβασει usb ntfs.

 

- να το σπασεις στα 2 με καποιο προγραμμα

 

Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγαπητέ Sokis8 δυστυχως ακομα δεν έχει δοκιμασει κανεις μεγαλυτερης χωρητικοτητας δισκο(χωρις εξωτερικη τροφοδοσια) απο 250GB!!!!!!Λογικά πρέπει να τα παίζειo όλα άκομα και το WD My passport 1TB!!!!!!!!!!!!!!!:p

 

 

Εγώ προσωπικά το αποκλείω να διαβάζει τέτοιους σκληρούς. Έχω εξηγήσει παλιότερα γιατί και δεν έχει σχέση με το fat32/ntfs που συζητάτε. Καλό είναι βέβαια να μας το επιβεβαιώσει και ένας κάτοχος τι συμβαίνει, αλλά αν είχα χρήμα θα τα πόνταρα όλα στο όχι... :)

 

Αναφέρομαι στους 2.5" σκληρούς μεγάλης χωρητικότητας χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, οι οποίοι παίρνουν τροφοδοσία μόνο μέσω usb.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βέβαια είναι όντως να μας το επιβεβαιώσει ένας κάτοχος Ν8 τι συμβαίνει ακριβώς με τους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (αυτοτροφοδοτούμενους και μη) και αν τελικά το κινητο μπορει να διαβασει usb ntfs.
Link to comment
Share on other sites

μπορει να επαιζε απο εξωτερικο δισκο και να ηταν μεγαλυτερη απο 4gb η μπορει να ηταν σωτα κωδικοποιημενη και να ηταν μικροτερη απο 4gb

Ούτε από εξωτερικό δίσκο μπορεί να δει αρχείο μεγαλύτερο από 4GB. Το NTFS δεν υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή.

 

δεν ξερω σε ποιον αναφερεσε αλλα αν η νοκια θελει να κοκορευεται οτι το κινητο της παιζει hd 720p ΤΑΙΝΙΕΣ και οχι κλιπακια.

θα επρεπε λεω εγω τωρα να διαλεξει και το σωστο file system...

Σε αυτο φταιει καθαρα και μονο η νοκια και δεν φταιει κανενα file system.

ας εβαζε οποιοδηποτε ηθελε αρκει να παιζανε οι 720p ταινιες ακομα και αν ηταν μεγαλυτερες απο 4gb

 

λεμε κατι περιεργο?

Εσύ καλά τα λες, αλλά για σκέψου λίγο, ποιο mobile OS υποστηρίζει NTFS; Κανένα. Άρα μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί στις απαιτήσεις μας; Μας έδωσαν σχεδόν τα πάντα με το N8, κι εμείς γκρινιάζουμε που δεν μας έδωσαν κι άλλα. Νομίζεις ότι είναι τόσο απλή η υποστήριξη ενός νέου filesystem, και ιδίως του NTFS που είναι και proprietary της Microsoft; Κάποια στιγμή στο μέλλον θα υποστηριχθεί, δεν υπάρχει αμφιβολία, ενώ και το MeeGo θα έχει σίγουρα εξαρχής (ως Linux που είναι) την υποστήριξη παρόμοιων filesystem (ext3/4, XFS κλπ), αν όχι και του NTFS. Απλά προς το παρόν, περιοριστείτε σε αρχεία μικρότερα των 4GB, κι αν έχετε καμιά μεγάλη ταινία σπάστε την στα δύο. Δεν νομίζω να χάλασε ο κόσμος.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Ούτε από εξωτερικό δίσκο μπορεί να δει αρχείο μεγαλύτερο από 4GB. Το NTFS δεν υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή.

 

 

Εσύ καλά τα λες, αλλά για σκέψου λίγο, ποιο mobile OS υποστηρίζει NTFS; Κανένα. Άρα μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί στις απαιτήσεις μας; Μας έδωσαν σχεδόν τα πάντα με το N8, κι εμείς γκρινιάζουμε που δεν μας έδωσαν κι άλλα. Νομίζεις ότι είναι τόσο απλή η υποστήριξη ενός νέου filesystem, και ιδίως του NTFS που είναι και proprietary της Microsoft; Κάποια στιγμή στο μέλλον θα υποστηριχθεί, δεν υπάρχει αμφιβολία, ενώ και το MeeGo θα έχει σίγουρα εξαρχής (ως Linux που είναι) την υποστήριξη παρόμοιων filesystem (ext3/4, XFS κλπ), αν όχι και του NTFS. Απλά προς το παρόν, περιοριστείτε σε αρχεία μικρότερα των 4GB, κι αν έχετε καμιά μεγάλη ταινία σπάστε την στα δύο. Δεν νομίζω να χάλασε ο κόσμος.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά λέγαμε μήπως........

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα τον 1TB MyBook αλλά δεν τον αναγνωρίζει σωστά. Άργησε να τον ανιχνεύσει αλλά μόλις τον είδε μου έγραψε ότι δεν υποστηρίζεται πλήρως και ορισμένες λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμες. Μόλις μου άνοιξε την Διαχείριση Αρχείων μου έδειχνε δίσκο G αλλά δεν είχε τίποτα μέσα (κατεστραμμένη μνήμη μου έγραφε) και η μόνη επιλογή που μου έδινε ήταν μορφοποίηση.

 

Δεν έχω μαζί μυ τους άλλους δύο σκληρούς 320GB και 500GB Lacie που έχω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τους δοκιμάσω. Και το My Book που δοκίμασα και οι άλλοι δύο είναι με εξωτερική τροφοδοσία. Να αναγνωρίζει μεγαλύτερους αυτοτροφοδοτούμενος σκληρούς το βλέπω αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα τον 1TB MyBook αλλά δεν τον αναγνωρίζει σωστά. Άργησε να τον ανιχνεύσει αλλά μόλις τον είδε μου έγραψε ότι δεν υποστηρίζεται πλήρως και ορισμένες λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμες. Μόλις μου άνοιξε την Διαχείριση Αρχείων μου έδειχνε δίσκο G αλλά δεν είχε τίποτα μέσα (κατεστραμμένη μνήμη μου έγραφε) και η μόνη επιλογή που μου έδινε ήταν μορφοποίηση.

 

Δεν έχω μαζί μυ τους άλλους δύο σκληρούς 320GB και 500GB Lacie που έχω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τους δοκιμάσω. Και το My Book που δοκίμασα και οι άλλοι δύο είναι με εξωτερική τροφοδοσία. Να αναγνωρίζει μεγαλύτερους αυτοτροφοδοτούμενος σκληρούς το βλέπω αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...