Jump to content

Πρότυπα που υποστηρίζει το USB On-the-Go


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ετσι κατελειξα στο n95 μεσα στο οποιο για να σου απαντησω κιολας δεν ειχα πραγματα που αφορουσαν μονο το κινητο μου (φωτο, βιντεο) αλλα και πραγματα που χρειαζοταν στην δουλεια μου και ικανοποιουσαν τις αναγκες μου.

Ναι ειχα μεσα στην 8αρα micro sd μου, ενα "image" αρχειο του λειτουργικου συστηματος linux το οποιο ετρεχε σε vmware σε οποιον υπολογιστη ηθελα και χρειαζομουν.

Ναι, το ειχα στο κινητο μου γιατι με εξυπηρετουσε μιας και το κινητο το εχεις παντα μαζι και δεν χρειαζομουν στικακια.

επισης ειχα πολλα προγραμματα και tools για υπολογιστες που μου λυνανε τα χερια καθε φορα που βρισκομουν σε ενα σπιτι-υπολογιστη που αντιμετοπιζε καποια προβληματα.

 

οριστε λοιπον καποιες αναγκες για αρχεια που μπορει να ειναι μεγαλυτερα απο 4gb σε μεγεθος.

μπορεις να με πεις τρελο για αυτο το πραγμα?

"εσυ" ή καποιος αλλος μπορει να το πηρες για να παιζεις παιχνιδια, δεν εχει ο καθενας ομως τις ιδιες αναγκες.

 

 

Κάτσε για δε κατάλαβα, δεν είχες πρόβλημα με το N95 που το "image" αρχειο του λειτουργικου συστηματος linux το οποιο ετρεχε σε vmware σε οποιον υπολογιστη, χώραγε στο κινητό και τώρα δε χωράει ή μήπως είναι δύσκολο να πάρεις βάλεις σε ένα stick όποιο αρχείο θές που είναι άνω τον 4GB ( πχ ένα live DVD linux διανομής) και να γλυτώσεις και το κινητό απο φθορά της μπαταρίας και βάλε - βγάλε καλώδια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτσε για δε κατάλαβα, δεν είχες πρόβλημα με το N95 που το "image" αρχειο του λειτουργικου συστηματος linux το οποιο ετρεχε σε vmware σε οποιον υπολογιστη, χώραγε στο κινητό και τώρα δε χωράει ή μήπως είναι δύσκολο να πάρεις βάλεις σε ένα stick όποιο αρχείο θές που είναι άνω τον 4GB ( πχ ένα live DVD linux διανομής) και να γλυτώσεις και το κινητό απο φθορά της μπαταρίας και βάλε - βγάλε καλώδια;

 

αυτος ακριβως ηταν ο λογος που το αρχειο ηταν στο vmware, γιατι δεν ηταν ακριβως image (δεν ηταν ενα αρχειο δηλαδη) ηταν ας πουμε ενας φακελος με 10 αρχεια που στο συνολο τους ηταν μεγαλυτερα απο 4gb.

 

αν το n95 η το n8 υποστηριζε ntfs θα ηταν πολυ πιο απλο να εχω ενα live dvd οπως ειπες αντι για αρχεια vm ware.

δυσκολο δεν ειναι απλα το κινητο το εχω παντα πανω μου οποτε ειναι πολυ βολικο σε σχεση με το στικακι που θα το εχεις μαζι σου μονο οταν σχεδιαζεις να το χρησιμοποιησεις και δεν θα το εχεις αν σου τυχει κατι.

 

ενα παραδειγμα ηταν που αφορουσε εμενα, μην κολλας στην περιπτωση μου, εσυ μπορει να εχεις αλλες αναγκες.

η φθορα του κινητου δεν με ενδιαφερει, για αυτο το πηρα για να το χρησιμοποιησω :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολο αυτο(αν η νοκια θελει φυσικα) δεν μπορει να το αλλαξει με μια επομενη αναβαθμιση....????

ειναι τοσο δυσκολο...να γινει...???

(προσωπικά δεν με νοιαζει γιατι ποτε δεν προκειται να κουβαλησω πανω απο 4g αρχεια στο κινητο μου κτλ κτλ κτλ) απλα ρωταω.....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω δει κανενα δισκο usb να μην υποστηριζει. Οι δισκοι μου ηταν και θα ειναι παντα ntfs. Το bios βλεπει τα παντα.

 

[offtopic]

Άλλο ο δίσκος USB (συσκευή) και άλλο το filesystem. Μη τα μπερδεύεις.

Το filesystem το καθορίζει το λειτουργικό.

 

Τώρα αν μπορείς να μπεις στο BIOS και να πάρεις backup του BIOS σε NTFS partition να μου πεις τι μητρική έχεις για να πάρω και εγώ.

[/offtopic]

 

παιδια ολο αυτο(αν η νοκια θελει φυσικα) δεν μπορει να το αλλαξει με μια επομενη αναβαθμιση....????

ειναι τοσο δυσκολο...να γινει...???

 

Ισως και να μπορούσε.

Αν πχ. το filesystem το έχει ξεχωριστό chip μάλλον δε θα γίνεται. Αν η υλοποίηση είναι πάνω στη CPU ίσως.

Δεν ξέρω ακριβώς τις τεχνικές απαιτήσεις. Αλλά είναι τα $$ στη μέση.

Πιο πιθανό είναι να δούμε καμιά υλοποίηση exFAT παρά NTFS.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Προφανως αναφερεσε σε μενα. Αδερφε οι δισκοι δεν ειναι αδειοι αλλα σχεδον γεματοι και για να αλλαξεις το συστημα αρχειων χανεις ολα τα δεδομενα αν το ξεχασες και τα δεδομενα ειναι εκατονταδες giga. Ακομα και να ειχα καπου να τα αντιγραψω και να τα επαναφερω αφου τα κανω fat32 αυτο θα επαιρνε πολυ ωρα. Επισης εχω αρχεια ανω των 4gb. Οποτε αδερφε να σκεφτεσε πριν..

 

Αρχικά, χαλάρωσε λίγο, το "αδερφέ" δε το είπα με κακία ούτε ειρωνεία.. Δηλαδή εσύ θέλεις να κουβαλάς μαζί με το Ν8 ολόκληρο ΤΒ εξωτερικό σκληρό με τροφοδοσία κτλ για να παίζεις αρχεία 4GB...? Οπότε πάει , χάθηκε η έννοια του κινητού... Πάρε το λαπτοπ ή το νετοπ ξέρω γω..

 

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP για να μη πω τπτ χειροτερο. to ntfs ειναι εξελιξη του fat32 αλλα αυτοι το ξεχασαν

 

Οι υπολογιστές λοιπόν όλοι υποστηρίζουν και fat32 από όσο ξέρω.. Το ntfs δεν είναι εξέλιξη κανενός file system όπως αναφέρθηκε..

 

 

Δεν αναφερετε σε εσενα, σε εμενα αναφερετε που ειπα οτι ολα μου τα στικακια ειναι ntfs και τα γυριζω σε fat32 μονο εαν πρεπει να bootαρω καποιον υπολογιστη απο το στικακι.

 

οποτε αυτο που εχω να πω ειναι οτι εγω που εχω παρει χαμπαρι οτι το ntfs ειναι ανωτερο του fat32 το οποιο σε περιοριζει.

εχω γυρισει τα στικακια μου σε ntfs για να μπορω να αντιγραφω οτι θελω μεσα.

εαν εσυ δεν το εχεις κανει κακο του κεφαλιου σου γιατι δεν θα καταφερεις να μεταφερεις μια hd ταινια αν το θελησεις η ενα μεγαλο iso αρχειο.

 

Μαζί σου!

 

να μετατρεψω το usb οπως λες, ναι γινεται, αλλα σιγα μην καθομαι καθε τρεις και λιγο να κανω back up-φορματ--ξανα format σε ntfs-restore back up επειδη θελω να το συνδεω στο n8.

υποτιθετε οτι με αυτην την λειτουργια θες να γινουν τα πραγματα πιο ευκολα οχι πιο περιπλοκα.

 

τελος παντων οπως ειδες ειναι πολλοι αυτοι που ξενερωσαν με την μη υποστηριξη ntfs ισος και εσυ μαζι μιας και αναφερεις τις cdιερες, οποτε το να με κραζετε επειδη εθιξα το θεμα ειναι ασκοπο.

αποδειχτηκε οτι δεν ενδιαφερομε μονο εγω γιαυτο (επειδη ειμαι βλακας ας πουμε)

 

Δε σε κράζει κανείς! Απλά θεώρησα υπερβολικές τις αντιδράσεις σας πάνω στο θέμα αυτό. Δηλαδή χάθηκε ο κόσμος ένα 16άρι στικάκι πχ να το έχεις σε fat32 και να κάνεις δουλειά σου με το Ν8? Χαλαστήκατε τόσο που το βγάλατε και μειονέκτημα, αν είναι δυνατόν! Φυσικά και θα προτιμούσα να έχει και ntfs, όπως και οι cdιέρες, αλλά αφού δεν έχει για λόγους κόστους "συμβιβάζομαι" και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με το fat32. Δηλαδή θέλετε να παίζεται ταινίες blu ray με το Ν8? :lol:

Το να κουβαλάς μαζί σου σκληρούς δίσκους είναι κόντρα στη φιλοσοφία του κινητού, χάνεται η φορητότητα, ποιό το νόημα?

 

Όσο για το image αρχείο που αναφέρεις ότι πρέπει να κουβαλάς λόγω δουλειάς, προφανώς θα κάνεις ότι και μέχρι τώρα.. Κουβαλάς ένα στικάκι παραπάνω, οκ πιστέυω τσέπες να έχεις! (πλάκα κάνω δεν ειρωνέυομαι κανέναν). Από εκεί και πέρα δε μπορούμε να μηδενίζουμε ένα καταπληκτικό feature έστω και λόγω έλειψης ntfs.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το USB ON THE GO και το τι διαβάζει βρήκα ένα βίντεο που λύνει καποιες απορίες.

Nokia N8 connected over OSB OTG

Devices:

-Samsung HD 1.5 TB!! -USB Harddrive Drive (Standard Case - 16 GB SSD inside)

-USB Stick -Nokia E72 -Nokia N900

 

Filetypes:

-Pictures (JPG) -Mp3 Songs -Mkv (Lost, 624x352)

-Divx HD 720p (Big Buck Bunny, Surround Audio 5.1)

-MP4 (Mountain Video, 848x480, Filmed with N900)

Xvid works with final firmware PERFECT!!!

 

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χάθηκε ο κόσμος ένα 16άρι στικάκι πχ να το έχεις σε fat32 και να κάνεις δουλειά σου με το Ν8?

 

βασικα σχετικα με τα στικακια δεν ειναι κατι για το οποιο αποφασιζω εγω ή εσυ που θα ειμαστε οι κατοχοι του n8.

 

το concept του usb on the go ετσι οπως το σκεφτομαι εγω οπως νομιζω οτι το σκεφτηκαν και αυτοι που ειχαν αυτην την ιδεα ειναι οτι :

 

εγω που εχω το n8, σαν αποθηκευτικο μεσο χρησιμοποιω το κινητο μου και οχι καποιο εξτρα στικακι..

το usb on the go λοιπον ερχετε να αποδειξει την αξια του οταν λογο καποιας δουλειας η καποιας αναγκης εγω πρεπει να παρω η να δοσω αρχεια σε καποιον αλλον ο οποιος εχει στην κατοχη του ενα στικακι!

 

ετσι λοιπον εγω με το n8 μπορω να μεταφερω οτι αρχεια θελω απο το δικο μου αποθηκευτικο μεσο (το n8) στο ξενο αποθηκευτικο μεσο (ενα στικακι, εναν σκληρο δισκο ή καποιο αλλο τηλεφωνο)

 

οπως καταλαβαινεις ομως η επιτυχια ανταλλαγης αρχειων με χρηση του usb on the go δεν κρινεται απο εμενα (φορμαροντας ενα στικακι μου σε fat32) !

αντιθετα κρινεται απο αυτον που θα τυχει στην εκαστωτε περιπτωση να κανει ανταλλαγη αρχειων με εμενα!

αν λοιπον αυτος εχει το στικακι του η τον σκληρο του δισκο σε ntfs τοτε οχι δεν θα δουλεψει, η μεθοδος αυτη θα αποτυχει.

 

οποτε το στικακι που μου προτεινεις δεν υπαρχει λογος να το αγορασω. (γιατι στον δρομο δεν θα μπορεσω να το συνδεσω σε καποια αλλη συσκευη οπως ενα αλλο στικακι ας πουμε για να μεταφερω αρχεια. εχω το n8 για μεταφορα αρχειων.)

 

γιαυτο ειπαμε οτι εν μερη ηταν αποτυχια. (εφοσον ποτε δεν ξερεις τι συστημα αρχειων χρησιμοποιει ο ανθρωπος που θα θελεις να ανταλλαξεις αρχεια μαζι του.)

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Θα βγει πρόγραμμα για το Ν8 που θα αλλάζει το filesystem της συσκευής που συνδέεις από το κινητό! :D:lol:

 

Τέλος πάντων, το πήγαμε πολύ μακριά. Δε ξέρω, η Νοκια έχει δώσει επίσημη απάντηση στο γιατί δεν υποστηρίζει ntfs? Ή αν το κάνει στο μέλλον? Αν και δε ξέρω αν αλλάζει αυτό με software update, αν ξέρει κάποιος ας μας πει. Πάντως εξακολουθώ να πιστέυω πως είναι μικρό το κακό. Αν κουβαλάς μαζί σου τον αντάπτορα για το usb, κουβάλα και ένα στικάκι.. Τώρα η περίπτωση που μου είπες, οκ, πολύ τραβηγμένη. Η πλοιοψηφία των στικ, μέχρι 32GB είναι από μόνα τους fat32. Οκ για τους σκληρούς δίσκους δεν είναι έτσι, αλλά τι να πω.. Θα το ξεπεράσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα , το Ν8 και το C7 τα εχω συνδεσει με επιτυχια σε ενα Kingston Data Traveler 16GB , σε κινητα τηλεφωνα τωρα ο βαθμος επιτυχιας ειναι μικρος .

 

Μπορει να δει το Ε72 , το Ε55 , το Ε5 και το .... N8 που συνδεσα στο C7 :)

Επισης για καποιο μαγικο λογο ειδε και λειτουργησε κανονικα το Galaxy S σαν εξωτερικη μοναδα μνημης , στην εκδοση των 16GB .

 

Ομως , δεν μπορει να δει τα : Samsung Wave , HTC Desire , X10 , X12 , Vivaz και W995 .

Ενδιαφερον εχει το οτι μπορουν και τα δυο να δουν το Ν900 , χρειαζεται ομως δυο με τρεις προσπαθειες για να εμφανιστει η μνημη της συσκευης στον file manager , και το βασικοτερο , το Ν900 εμφανιζει μηνυμα οτι δεν μπορει να φορτισει γιατι δεν ειναι επαρκης η ενεργεια που παιρνει .

 

Προφανως υπαρχει περιορισμος στην παροχη ρευματος απο τα N8 και C7 προς τις συνδεομενες συσκευες , αν και πιθανοτατα ο περιορισμος αυτος δεν ειναι αμμεσα συνδεδεμενος με την χωρητικοτητα της συσκευης που εχεις συνδεσει .

Αν τωρα δεν αναγνωρισει ή δεν υποστηριζει την συσκευη που συνδεσεις , σταματα και την παροχη ρευματος προς αυτη . Κριμα γιατι σε καθημερινη χρηση , το να μπορεις να φορτιζεις ενα Bluetooth ακουστικο απο το κινητο σου θα ειχε μεγαλη χρησιμοτητα ....

Link to comment
Share on other sites

Επισης για καποιο μαγικο λογο ειδε και λειτουργησε κανονικα το Galaxy S σαν εξωτερικη μοναδα μνημης , στην εκδοση των 16GB .

:lol::lol::lol:

εδω καλα καλα το galaxy s δεν μπορει να συνδεθει σε υπολογιστη, πως να συνδεθει σε τηλεφωνο.

τις μισες φορες που συνδεω το δικο μου, bugαρει και δεν μου εμφανιζει την επιλογη για να κανω mount τις καρτες.

τις αλλες μισες ενω μου την εμφανιζει την επιλογη, ο υπολογιστης δεν βλεπει τιποτα.

 

οτι ναναι κοινος.

 

πιθανον να εχουν παρομοια θεματα και αλλα ανδροειδη και ισος γιαυτο να μην καταφερες πολλα.

 

το concept ειναι οτι οποιαδηποτε συσκευη λειτουργει σαν mass storage χωρις εξτρα driver τοτε δουλευει και με το n8

Link to comment
Share on other sites

το concept ειναι οτι οποιαδηποτε συσκευη λειτουργει σαν mass storage χωρις εξτρα driver τοτε δουλευει και με το n8

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω τον Κωστα γιατί έχω την εντύπωση ότι οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να λειτουργήσει σαν mass storage, θα μπορεί να την αναγνωρίσει το Ν8.

 

Μπορει να δει το Ε72 , το Ε55 , το Ε5 και το .... N8 που συνδεσα στο C7 :)

Επισης για καποιο μαγικο λογο ειδε και λειτουργησε κανονικα το Galaxy S σαν εξωτερικη μοναδα μνημης , στην εκδοση των 16GB .

 

Ομως , δεν μπορει να δει τα : Samsung Wave , HTC Desire , X10 , X12 , Vivaz και W995 .

Κώστα, τα Wave, HTC Desire, X10, X12, Vivaz και W995 δεν λειτουργούν και ως mass storage; Για ποιον λόγο πιστεύεις ότι δεν μπορεί να τα δει το usb on the go την στιγμή που βλέπει σχεδόν όλα τα nokia (όσα τουλάχιστον υποστηρίζουν mass storage) ;

Link to comment
Share on other sites

Από σχόλιο που έγινε εδώ (μη έγκυρη πηγή)

 

http://www.engadget.com/2010/05/30/nokia-n8s-usb-on-the-go-support-demoed-lesser-phones-turned-in/comments/28304708/

 

incognito

incognito Posted May 31st 2010 3:56PM

Neutral

 

@I like things, there were drivers for NTFS formatted microSDHC for the old Symbian 9.x, so I guess with appropriate drivers you could attach a 2TB drive. Of course, it will need its own power supply as USB-OTG will put out only half of the USB standard current (50mA in negotiating mode, 250mA in paired mode) so any USB device that requires more than 0.25W for negotiation and 1.25W for operation will have to provide its own power.

 

* Κάπου αλλού παλιότερα είχα διαβάσει για 200mA αλλά δε μπορώ να το βρώ τώρα.

 

 

 

1ον

 

λέει ότι παλιότερα υπήρχαν drivers που μπορούσαν να αναγνωριστούν οι κάρτες διαμορφωμένες σε NTFS. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλά αν ισχύει δε θα αργήσουμε να δούμε κάτι αντίστοιχο για το USB-OTG του S^3 ή νέου symbian ή όπως αλλιώς τέλος πάντων αποφασίσει ο νονός να το βαφτίσουν...

 

 

2ον

 

τα Wave, HTC Desire, X10, X12, Vivaz και W995 δεν λειτουργούν και ως mass storage; Για ποιον λόγο πιστεύεις ότι δεν μπορεί να τα δει το usb on the go την στιγμή που βλέπει σχεδόν όλα τα nokia (όσα τουλάχιστον υποστηρίζουν mass storage) ;

 

Όπως συζητούσαμε και για τους σκληρούς δίσκους που παίρνουν τροφοδοσία από το usb, υπάρχουν περιορισμοί στην θύρα usb του Ν8 λόγω τροφοδοτικού. Η έξοδος του δεν έχει τις ίδιες τεχνικές προδιαγραφές σε ισχύ με αυτήν ενός pc. Ίσως και αυτός να είναι ένας λόγος υποθέτω που αναγνωρίζει "επιλεκτικά" κάποιες άλλες συσκευές σε mass storage mode οι οποίες πρέπει να έχουν μικρές απαιτήσεις σε ισχύ.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

* Κάπου αλλού παλιότερα είχα διαβάσει για 200mA αλλά δε μπορώ να το βρώ τώρα.

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Platform FAQ

Μεταφορά δεδομένων από και προς τη συσκευή

 

Το γράφει και ο οδηγός χρήσης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έτυχε τώρα :O να διαβάσω όλο τον οδηγό χρήσης του Ν8 και να σας πω την αλήθεια μου σκάλωσα σε κάτι μη ουσιώδες :p

 

Η μετάφραση όπως αποδίδεται επίσημα στον οδηγό χρήσης σελ. 112 "Εάν συνδέετε σκληρό δίσκο που απαιτεί ισχύ μεγαλύτερη από 200 mA, χρησιμοποιήστε

εξωτερική πηγή τροφοδοσίας για τον σκληρό δίσκο." δεν είναι σωστή.

 

Δε μετριέται σε mA η ισχύς, αλλά η ένταση του ρεύματος. Η ισχύς μετριέται σε Watt.

 

Ο οδηγός χρήσης στα Αγγλικά την παραπάνω φράση στη σελίδα 101 την έχει ως εξής "If you connect a hard drive that requires more than 200 mA of power, use an external

power source for the hard drive."

 

Ακριβής απόδοση του power στα Ελληνικά στην παραπάνω περίπτωση, δεν είναι "ισχύ" αλλά "τροφοδοσία". Δηλαδή η σωστή μετάφραση είναι "που απαιτεί τροφοδοσία μεγαλύτερη από 200 mA"

 

Αν το κρίνετε σωστό, αλλάξτε το και από εδώ

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Platform FAQ

Μεταφορά δεδομένων από και προς τη συσκευή

 

Τώρα θα μου πείτε και θα έχετε απόλυτο δίκιο, ρε με τι ασχολείται ο άνθρωπος! :) Απλά έπεσε το μάτι μου πάνω και ψιλοσκάλωσα :p

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσα 2 στικάκια corsair 32GB flash voyager gtr και στα δύο μου έβγαλε σφάλμα, ενώ είναι fat32, ξέρει κανείς κάτι..?

 

Edit: Corsair Voyager 32Gb GTR Max.Power = 300 mA :(

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πήρα ένα USB stick Transcend 16GB και δε το διαβάζει, είναι διαμορφωμένο σε fat32...:mad:

 

Tελικά ακόμα δεν έχω βρεί άκρη με το flash drive, είδα στο datasheet του οτι το ρεύμα και η τάση είναι στα επίπεδα που ζητάει η Nokia (200mA max, 5V±10%), τα κανονικά δηλαδή του USB 2.0, έκανα φορμάτ σε FAT32 χρησιμοποιώντας διαφορετικά λειτουργικά (Windows, Ubuntu), με το tool της Transcend αλλα συνεχίζει και βγάζει "Μη υποστηριζόμενη συσκευή USB". Tελικά μάλλον είναι θέμα firmware του Ν8, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο απο τη στιγμή που δουλεύει μέχρι και σε DVD Player και προφανώς το USB του Ν8 δεν είναι και τόσο On The Go. Υπάρχουν και αυτά τα θέματα εκτός απο UI, ρυθμίσεις, bugs και πρέπει η Nokia να δώσει λύσεις σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ακόμα δεν έχω βρεί άκρη με το flash drive, είδα στο datasheet του οτι το ρεύμα και η τάση είναι στα επίπεδα που ζητάει η Nokia (200mA max, 5V±10%), τα κανονικά δηλαδή του USB 2.0, έκανα φορμάτ σε FAT32 χρησιμοποιώντας διαφορετικά λειτουργικά (Windows, Ubuntu), με το tool της Transcend αλλα συνεχίζει και βγάζει "Μη υποστηριζόμενη συσκευή USB". Tελικά μάλλον είναι θέμα firmware του Ν8, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο απο τη στιγμή που δουλεύει μέχρι και σε DVD Player και προφανώς το USB του Ν8 δεν είναι και τόσο On The Go. Υπάρχουν και αυτά τα θέματα εκτός απο UI, ρυθμίσεις, bugs και πρέπει η Nokia να δώσει λύσεις σύντομα.

 

16gb kingston μου το διαβαζει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

16gb kingston μου το διαβαζει μια χαρα.

 

Το ξέρω, αν είναι να βάλουν παραπομπή που να λέει, USB OTG αλλα μόνο με Kingston...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ακόμα δεν έχω βρεί άκρη με το flash drive, είδα στο datasheet του οτι το ρεύμα και η τάση είναι στα επίπεδα που ζητάει η Nokia (200mA max, 5V±10%), τα κανονικά δηλαδή του USB 2.0, έκανα φορμάτ σε FAT32 χρησιμοποιώντας διαφορετικά λειτουργικά (Windows, Ubuntu), με το tool της Transcend αλλα συνεχίζει και βγάζει "Μη υποστηριζόμενη συσκευή USB". Tελικά μάλλον είναι θέμα firmware του Ν8, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο απο τη στιγμή που δουλεύει μέχρι και σε DVD Player και προφανώς το USB του Ν8 δεν είναι και τόσο On The Go. Υπάρχουν και αυτά τα θέματα εκτός απο UI, ρυθμίσεις, bugs και πρέπει η Nokia να δώσει λύσεις σύντομα.

 

και εμενα sony 8g microvault το βλέπει κανονικότατα.

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα sony 8g microvault το βλέπει κανονικότατα.

 

Έτυχε γιατι και εμένα αλλα τα βλέπει και αλλα δε τα βλέπει, το θέμα είναι οτι δε ξέρεις απο πρίν που θα πέσεις και ενώ αγοράζεις ένα flash drive που πληρεί τις προδιαγραφές τελικά βρίσκεσαι με πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

16gb kingston μου το διαβαζει μια χαρα.

 

και εμενα sony 8g microvault το βλέπει κανονικότατα.

 

Corsair flash voyager 8gb με φορμάρισμα από windows, παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Verbatim 4GB Fat32.

Βγάζει "Μη υποστηριζόμενη συσκευή USB"

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

καντου ενα φορματ και ξαναδες

 

έκανα και από DOS και από Windows (xp) και Fat32, και exFat και ... τα πάντα-όλα!

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...