Jump to content

Πρότυπα που υποστηρίζει το USB On-the-Go


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις γνρίζω τις προδιαγραφές. Είναι FAT32 και δε νομίζω ένα απλό στικάκι να θέλει εξωτερική τροφοδοσία. Το θέμα είναι αν χρειάζεται τον αυθεντικό αντάπτορα της Nokia ή γίνεται με οποιονδήποτε.

 

Αυτό παρέλαβα εγώ σήμερα και δουλεί δε γίνεται: http://cgi.ebay.com/short-Usb-2-0-A-F-female-micro-microusb-B-cable-/230599177334?pt=PDA_Accessories&hash=item35b0c83476

 

Ίσως να φταίει ο αντάπτορας. Να σημειώσω ότι αυτό που λες περί στικ δεν ισχύει. Έχω 2 flash voyager gtr 32GB της corsair και δε τα βλέπει το κινητό γιατί ξεπερνούν το όριο των 200mA χωρίς να έχουν εξωτερική τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως να φταίει ο αντάπτορας. Να σημειώσω ότι αυτό που λες περί στικ δεν ισχύει. Έχω 2 flash voyager gtr 32GB της corsair και δε τα βλέπει το κινητό γιατί ξεπερνούν το όριο των 200mA χωρίς να έχουν εξωτερική τροφοδοσία.

 

Ίσως, τι να πω... Πάντως το έχω δοκιμάσει με 3 φλασάκια, 2 των 8 γίγα και 1 των 2 και δεν παίζει κανένα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συνδεσα ενα ποντικι στο Ν8 αλλα μου εβγαλε οτι δεν το αναγνωριζει. Για ποιον λογο?

 

Πιθανώς η συγκεκριμένη συσκευή να απαιτεί ειδικούς drivers για να λειτουργήσει, οπότε καθίσταται ασύμβατη με το Ν8.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο pc δεν εβσζα drivers απλα εβαζα το usb και τελος. Γιαυτο περιμενα να δουλεψει και στο Ν8. Εφαγα δευτερο ακυρο μετα απο την συνδεση με το σκληρο!:mad: Ελπιζω να; δουλευει το στικακι!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σημερα ειπα να δοκιμασω στικακι των 1gb που εχω και ένα mini mouse της ms που εχω και αμεσως αναποκριθηκαν και τα δυο!

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις δυνατοτητες του κινητου!!:)

...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Του έχω δοκιμάσει 2 USB mouse και τα αναγνώρισε αμέσως (και δούλευαν τέλεια) όπως επίσης και ένα ασύρματο της MS που δούλεψε και αυτό άψογα. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά όταν συνδέω το πληκτρολόγιο του pc το αναγνωρίζει και γράφει σφαίρα. Αυτό όμως μέχρι τις 4-5 πρώτες γραμμές. Μετά αρχίζει τα κουλά του όπως, πληκτρολογεί το γράμμα με δεύτερο πάτημα του πλήκτρου κι όχι με την πρώτη, επαναλαμβάνει συνέχεια μόνο του τα γράμματα και τέτοια ωραία!

 

Τα ελληνικά δεν τα αναγνωρίζει ακόμα κι όταν τα αλλάζω απευθείας από το τηλέφωνο αλλά αυτό φαντάζομαι οφείλεται στο ότι το πληκτρολόγιο δεν είναι ελληνικό... Μικρό το κακό με τα ελληνικά. Με τα παραπάνω όμως τι γίνεται;;

 

Όταν το αποσυνδέω/συνδέω συνεχίζει και πάλι να λειτουργεί άψογα και ταχύτατα αλλά αυτό για λίγες μόνο σειρές και επιστρέφει στα κουλά! Δεν γίνεται χωριό έτσι... :mad:

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι εννοειται οταν λετε οτι συνδεεται το ποντικι και το πληκτρολογιο στο κινητο; Και χειριζεστε το κινητο με το ποντικι;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τώρα βρήκα το συγκεκριμένο θέμα αν και είναι στην αδράνεια 4 μήνες.

 

Πράγματι, το OTG δουλεύει εξίσου καλά και σε άλλες περιπτώσεις πέρα από τα usb φλασάκια. Για mouse, για πληκτρολόγιο, για άλλη συσκευή, ακόμα και για usb ηχεία. Προσωπικά το δοκίμασα σε ελληνικό Nokia C6-01, με Symbian Anna, έκδοση 025.007.

 

Για φλασάκι χρησιμοποίησα ένα Verbatim 4GB (FAT32), το οποίο διάβασε κανονικά, παίζοντας ταινίες με εξωτερικούς υπότιτλους.

Για mouse χρησιμοποίησα ένα ενσύρματο της Microsoft κι εμφάνισε κανονικά τον γνωστό κέρσορα που έχουν και τα windows. Λειτουργεί πολύ καλά, μόνο που σκάλωνε λίγο όταν δοκίμασα να παίξω angry birds :p

Για πληκτρολόγιο χρησιμοποίησα ένα ενσύρματο LogiLink και πληκτρολόγησα χωρίς κάποιον περιορισμό ή σκάλωμα (σε αντίθεση μ' ένα πρόβλημα που αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα), αλλά δυστυχώς μόνο με λατινικούς χαρακτήρες. Ακόμα και στα ελληνικά να είναι γυρισμένο το πληκτρολόγιο του κινητού, η πληκτρολόγηση παραμένει στα λατινικά (μάλλον παίζει ρόλο ο τύπος του πληκτρολογίου, δεν το έχω ψάξει περισσότερο).

Για usb ηχεία χρησιμοποίησα κάποια μικρά μάρκας Teac τα οποία δούλευαν κανονικά και αυτόματα ο ήχος του ηχείου του κινητού παρέμενε απενεργοποιημένος, έτσι τα πλήκτρα έντασης καθόριζαν την ένταση των εξωτερικών ηχείων.

Για άλλη συσκευή χρησιμοποίησα το Samsung Galaxy S WiFi 5.0 και το αναγνώρισε κανονικά σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο, έχοντας κανονική πρόσβαση στα αρχεία του, όπως και όταν είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

 

Την μεγαλύτερη έκπληξη πάντως, την ένιωσα όταν αντίκρυσα το βελάκι του mouse :p

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρες!

Εχω μια απορία..Δηλαδη μπορω με ενα 701 να το συνδεσω στη τηλεοραση να συνδεσω και ενα ποντικι καi να το δουλευω σαν pc?

Που μπορω να βρω otg καλωδιο?και σε τι τιμη παιζει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες!

Εχω μια απορία..Δηλαδη μπορω με ενα 701 να το συνδεσω στη τηλεοραση να συνδεσω και ενα ποντικι καi να το δουλευω σαν pc?

Που μπορω να βρω otg καλωδιο?και σε τι τιμη παιζει?

 

http://www.skroutz.gr/c/585/kalodia-dedomenwn.html?keyphrase=nokia+usb+otg

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει εξωτερικό wifi ή άλλη συσκευή που χρειάζεται αυξημένα mA από αυτά που προσφέρει το N8, μέσω usb hub;
Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για να κανω να παιξει το 701 μου usb OTG, πρεπει απαραιτητως να εχω το καλωδιο της νοκια? Γιατι πηρα ενα ανταπτορακι αλλα δεν παιζει με τιποτα....
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω να παιξει το 701 μου usb OTG, πρεπει απαραιτητως να εχω το καλωδιο της νοκια? Γιατι πηρα ενα ανταπτορακι αλλα δεν παιζει με τιποτα....
Είχα πάρει και εγώ ένα ίδιο (λευκό χρώμα) απο Ελληνικό e-shop και δεν έπαιζε, τελικά πήρα απο e-bay ένα σε μαύρο χρώμα και δουλεύει μια χαρα. (δεν ξέρω αν έχει σχέση το χρώμα με τις προδιαγραφές)
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει και εγώ ένα ίδιο (λευκό χρώμα) απο Ελληνικό e-shop και δεν έπαιζε, τελικά πήρα απο e-bay ένα σε μαύρο χρώμα και δουλεύει μια χαρα. (δεν ξέρω αν έχει σχέση το χρώμα με τις προδιαγραφές)

 

Εμενα ειναι μαυρο....... Δεν ξερω αν μπορω να δω αν φταιει ο ανταπτορας και ειναι χαλασμενος, γιατι για να τα δινουν 2,20 πρεπει να τα παιρνουν με το κιλο.....

 

*Τελικα δουλεψε...... Πηρα το ca-157 και ολα οκ!!!! :D

Edited by MALLIARAS
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...