Jump to content

Πρότυπα που υποστηρίζει το USB On-the-Go


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις δοκίμασα τον 1TB MyBook αλλά δεν τον αναγνωρίζει σωστά. Άργησε να τον ανιχνεύσει αλλά μόλις τον είδε μου έγραψε ότι δεν υποστηρίζεται πλήρως και ορισμένες λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμες. Μόλις μου άνοιξε την Διαχείριση Αρχείων μου έδειχνε δίσκο G αλλά δεν είχε τίποτα μέσα (κατεστραμμένη μνήμη μου έγραφε) και η μόνη επιλογή που μου έδινε ήταν μορφοποίηση.

 

Δεν έχω μαζί μυ τους άλλους δύο σκληρούς 320GB και 500GB Lacie που έχω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τους δοκιμάσω. Και το My Book που δοκίμασα και οι άλλοι δύο είναι με εξωτερική τροφοδοσία. Να αναγνωρίζει μεγαλύτερους αυτοτροφοδοτούμενος σκληρούς το βλέπω αδύνατο.

 

 

 

Οι δίσκοι σου είναι σε fat32 ή ntfs?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις δοκίμασα τον 1TB MyBook αλλά δεν τον αναγνωρίζει σωστά. Άργησε να τον ανιχνεύσει αλλά μόλις τον είδε μου έγραψε ότι δεν υποστηρίζεται πλήρως και ορισμένες λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμες. Μόλις μου άνοιξε την Διαχείριση Αρχείων μου έδειχνε δίσκο G αλλά δεν είχε τίποτα μέσα (κατεστραμμένη μνήμη μου έγραφε) και η μόνη επιλογή που μου έδινε ήταν μορφοποίηση.

 

Δεν έχω μαζί μυ τους άλλους δύο σκληρούς 320GB και 500GB Lacie που έχω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τους δοκιμάσω. Και το My Book που δοκίμασα και οι άλλοι δύο είναι με εξωτερική τροφοδοσία. Να αναγνωρίζει μεγαλύτερους αυτοτροφοδοτούμενος σκληρούς το βλέπω αδύνατο.

 

 

 

Οι δίσκοι σου είναι σε fat32 ή ntfs?

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι σου είναι σε fat32 ή ntfs?

Κανέναν δίσκο μου δεν έχω φορμάρει ούτε έχω κοιτάξει ποτέ. Από που το βλέπουμε αν είναι fat32 ή ntfs (κατά 90% θα είναι fat32)

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Κανέναν δίσκο μου δεν έχω φορμάρει ούτε έχω κοιτάξει ποτέ. Από που το βλέπουμε αν είναι fat32 ή ntfs (κατά 90% θα είναι fat32)

 

 

υπολογιστής -> δεξί κλικ στο δίσκο -> ιδιότητες

 

κοιτάς εκεί που λέει σύστημα αρχείων

Link to comment
Share on other sites

Το My Book που τσέκαρα πριν λίγο είναι τελικά σε NTFS. Άρα, αν ήταν σε fat32 θα τον έβλεπε κανονικότατα, πολύ καλό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά οι πιο παλιοί lacie που έχεις, θα είναι by default σε fat32 αν δεν τους έχεις πειράξει. Όποτε βρεις το χρόνο τσέκαρέ τους αν τους διαβάζει.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε από εξωτερικό δίσκο μπορεί να δει αρχείο μεγαλύτερο από 4GB. Το NTFS δεν υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή.

 

οπα οπα κατσε περιμενε...

νταξει μπορει να φαινονται υπερβολικα αυτα που ζηταω αν και πιστευω οτι αν θες να προσφερεις τετοια χαρακτηριστικα πρεπει να εχεις και την καταλληλη υποδομη, ενα filesystem δηλαδη που να προσφερετε για τετοιες λειτουργιες και να υποστηριζεται απο το τηλεφωνο.

δεν εχετε αδικο σε αυτα που γραψατε ολοι σας για τα αλλα file systems ομως κατα την δικια μου αποψη το fat 32 το μονο που κανει περα απο το να εξασφαλιζει συνδεσιμοτητα ειναι να ακυρωνει τα τοσο ωραια feature του τηλεφωνου αυτου.

 

τα αλλα mobile os μπορει να μην υποστηριζουν ntfs οπως λες, ομως δεν σου ταζουν usb host και τετοια feature, αρα και δεν χρειαζεται να εχουν υποστηριξη ntfs. δεν υπαρχει κανενας λογος να εχουν.

αντιθετα το αγαπημενο μας symbian απο την στιγμη που πλεον ειναι σε θεση να σου παρεχει τετοια feaute πρεπει να ειναι και σε θεση να ειναι και συμβατο με τετοια θεματα. θα επρεπε δηλαδη να βλεπει ntfs.

 

τωρα σκαλωσα σε αυτο που εγραψες οτι το ntfs δεν υποστηριζετε καν, ουτε για τους εξωτερικους δισκους γιατι...

αν μου βρεις εναν ανθρωπο που εχει σκληρο δισκο διαμορφωμενο με fat 32 εγω θα κανω τουμπες :p

οποτε το feature για το οποιο χαιρομαστε τοσο καιρο (εγω τουλαχιστον) παει αχρηστο....

ακομα και τα stickακια μου σε ntfs τα εχω διαμορφωμενα για να μπορουν να μπουν τοσο μεγαλα αρχεια μεσα οποτε ουτε αυτα θα δουλευουν.

το fat 32 το χρησιμοποιω μονο σε περιπτωσεις που ειναι απλα απαραιτητο (βλεπε boot from usb κλπ) και μονο σε usb stick στην ουσια.

 

πιασαμε μεγαλα ψαρια σημερα απο οτι φανηκε...

ολα καλα και ωραια αλλα εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι usb otg προσωπικα δεν θα εχω, γιατι δεν θα δουλευουν τα στικακια/σκληροι δισκοι μου.

φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος που τον ενδιαφερει αυτο το πραγμα

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

οπα οπα κατσε περιμενε...

νταξει μπορει να φαινονται υπερβολικα αυτα που ζηταω αν και πιστευω οτι αν θες να προσφερεις τετοια χαρακτηριστικα πρεπει να εχεις και την καταλληλη υποδομη, ενα filesystem δηλαδη που να προσφερετε για τετοιες λειτουργιες και να υποστηριζεται απο το τηλεφωνο.

δεν εχετε αδικο σε αυτα που γραψατε ολοι σας για τα αλλα file systems ομως κατα την δικια μου αποψη το fat 32 το μονο που κανει περα απο το να εξασφαλιζει συνδεσιμοτητα ειναι να ακυρωνει τα τοσο ωραια feature του τηλεφωνου αυτου.

 

τα αλλα mobile os μπορει να μην υποστηριζουν ntfs οπως λες, ομως δεν σου ταζουν usb host και τετοια feature, αρα και δεν χρειαζεται να εχουν υποστηριξη ntfs. δεν υπαρχει κανενας λογος να εχουν.

αντιθετα το αγαπημενο μας symbian απο την στιγμη που πλεον ειναι σε θεση να σου παρεχει τετοια feaute πρεπει να ειναι και σε θεση να ειναι και συμβατο με τετοια θεματα. θα επρεπε δηλαδη να βλεπει ntfs.

 

τωρα σκαλωσα σε αυτο που εγραψες οτι το ntfs δεν υποστηριζετε καν, ουτε για τους εξωτερικους δισκους γιατι...

αν μου βρεις εναν ανθρωπο που εχει σκληρο δισκο διαμορφωμενο με fat 32 εγω θα κανω τουμπες :p

οποτε το feature για το οποιο χαιρομαστε τοσο καιρο (εγω τουλαχιστον) παει αχρηστο....

ακομα και τα stickακια μου σε ntfs τα εχω διαμορφωμενα για να μπορουν να μπουν τοσο μεγαλα αρχεια μεσα οποτε ουτε αυτα θα δουλευουν.

το fat 32 το χρησιμοποιω μονο σε περιπτωσεις που ειναι απλα απαραιτητο (βλεπε boot from usb κλπ) και μονο σε usb stick στην ουσια.

 

πιασαμε μεγαλα ψαρια σημερα απο οτι φανηκε...

ολα καλα και ωραια αλλα εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι usb otg προσωπικα δεν θα εχω, γιατι δεν θα δουλευουν τα στικακια/σκληροι δισκοι μου.

φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος που τον ενδιαφερει αυτο το πραγμα

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/N8-USB-on-the-go-problems/m-p/785599

http://www.nokian8forum.com/general-nokia-n8-discussion/no-ntfs-support/

Μάλλον στις επόμενες αναβαθμίσεις θα διορθωθούν αυτά τα ζητήματα αφού όλα τα νέα S^3(C7,C6-01,E7) υποστηρίζουν USBotg,τώρα αν είναι μόνο σε FAT32 βράσε όρυζα....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα κατσε περιμενε...

νταξει μπορει να φαινονται υπερβολικα αυτα που ζηταω αν και πιστευω οτι αν θες να προσφερεις τετοια χαρακτηριστικα πρεπει να εχεις και την καταλληλη υποδομη, ενα filesystem δηλαδη που να προσφερετε για τετοιες λειτουργιες και να υποστηριζεται απο το τηλεφωνο.

δεν εχετε αδικο σε αυτα που γραψατε ολοι σας για τα αλλα file systems ομως κατα την δικια μου αποψη το fat 32 το μονο που κανει περα απο το να εξασφαλιζει συνδεσιμοτητα ειναι να ακυρωνει τα τοσο ωραια feature του τηλεφωνου αυτου.

 

τα αλλα mobile os μπορει να μην υποστηριζουν ntfs οπως λες, ομως δεν σου ταζουν usb host και τετοια feature, αρα και δεν χρειαζεται να εχουν υποστηριξη ntfs. δεν υπαρχει κανενας λογος να εχουν.

αντιθετα το αγαπημενο μας symbian απο την στιγμη που πλεον ειναι σε θεση να σου παρεχει τετοια feaute πρεπει να ειναι και σε θεση να ειναι και συμβατο με τετοια θεματα. θα επρεπε δηλαδη να βλεπει ntfs.

 

τωρα σκαλωσα σε αυτο που εγραψες οτι το ntfs δεν υποστηριζετε καν, ουτε για τους εξωτερικους δισκους γιατι...

αν μου βρεις εναν ανθρωπο που εχει σκληρο δισκο διαμορφωμενο με fat 32 εγω θα κανω τουμπες :p

οποτε το feature για το οποιο χαιρομαστε τοσο καιρο (εγω τουλαχιστον) παει αχρηστο....

ακομα και τα stickακια μου σε ntfs τα εχω διαμορφωμενα για να μπορουν να μπουν τοσο μεγαλα αρχεια μεσα οποτε ουτε αυτα θα δουλευουν.

το fat 32 το χρησιμοποιω μονο σε περιπτωσεις που ειναι απλα απαραιτητο (βλεπε boot from usb κλπ) και μονο σε usb stick στην ουσια.

 

πιασαμε μεγαλα ψαρια σημερα απο οτι φανηκε...

ολα καλα και ωραια αλλα εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι usb otg προσωπικα δεν θα εχω, γιατι δεν θα δουλευουν τα στικακια/σκληροι δισκοι μου.

φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος που τον ενδιαφερει αυτο το πραγμα

Το USB-OTG δεν είναι για εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (ποιος κουβαλάει σκληρό δίσκο μαζί του; ) αλλά για στικάκια. Και η πλειοψηφία των χρηστών έχουν διαμορφωμένα τα USB sticks τους σε FAT. Και μένα με πείραξε που δεν υποστηρίζει NTFS το N8 (τη στιγμή μάλιστα που το υποστηρίζει η τηλεόρασή μου), αλλά δεν είναι αυτός καθοριστικός παράγοντας που θα επηρεάσει την απόφασή μου. Εξάλλου, κανένα κινητό δεν το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις ένα partition σε FAT32 (εώς 137GB) και να κάνεις τη δουλειά σου, οι πιο πολλοί για στικάκια το θέλουμε, αν είναι να κουβαλάω σκληρό παίρνω το netbook μαζί και τέλος. Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Mα αυτη ειναι και η φιλοσοφια του ολου concept βρε παιδια , Για στικακια.

Για γρηγορη μεταφορα και προβολη αρχειων απο/σε usb sticks.

Link to comment
Share on other sites

Fat 32 ε?

Χαράς ευαγγέλια για τους λινουξάδες δηλαδή, καθώς δεν νοείται linux user με NTFS εξωτερικό σκληρό .

Μικρό το κακό με άλλα λόγια.

P.S. = Ας είναι καλά το gparted ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις ένα partition σε FAT32 (εώς 137GB) και να κάνεις τη δουλειά σου, οι πιο πολλοί για στικάκια το θέλουμε, αν είναι να κουβαλάω σκληρό παίρνω το netbook μαζί και τέλος.

 

και εγω υπολογιζα πολλα στο OTG, ειχα και ολοκληρο σχεδιο για εξωτερικη πλακε μπαταρια, η οποια σε ωρα αναγκης θα τροφοδοτει εκτος απο τον 2,5'' 1tb και το Ν8, αφου εχει και τροφοδοσια καρφι, σε αντιθεση με το τωρινο Ν97 μινι που δεν την εβλεπε σαν USB φορτιση.

καθως φυσικα αυτο δεν θα αλλαξει την προθεση για την προμηθεια του, δωσε μας λιγες λεπτομερειες για την ιδεα με τα 137GB,

δηλαδη τον 2,5'', μπορω να τον χωρισω? αλλα το κινητο θα βλεπει μονο το partition fat 32?

γιατι εως 137 ? σε δισκο 1tb με δεδομενα πχ 700gb γινεται αυτο ή μπορει να τα χασω ?

υπαρχει περιπτωση ( τεχνικα εννοω ) στο μελλον, αυτο να αλλαξει και να βλεπει NTFS ?

εαν αλλαξω συστημα αρχειων στους σκληρους μου, περα απο την υποστηριξη μεγαλων αρχειων, χανω κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

και εγω υπολογιζα πολλα στο OTG, ειχα και ολοκληρο σχεδιο για εξωτερικη πλακε μπαταρια, η οποια σε ωρα αναγκης θα τροφοδοτει εκτος απο τον 2,5'' 1tb και το Ν8, αφου εχει και τροφοδοσια καρφι, σε αντιθεση με το τωρινο Ν97 μινι που δεν την εβλεπε σαν USB φορτιση.

καθως φυσικα αυτο δεν θα αλλαξει την προθεση για την προμηθεια του, δωσε μας λιγες λεπτομερειες για την ιδεα με τα 137GB,

δηλαδη τον 2,5'', μπορω να τον χωρισω? αλλα το κινητο θα βλεπει μονο το partition fat 32?

γιατι εως 137 ? σε δισκο 1tb με δεδομενα πχ 700gb γινεται αυτο ή μπορει να τα χασω ?

υπαρχει περιπτωση ( τεχνικα εννοω ) στο μελλον, αυτο να αλλαξει και να βλεπει NTFS ?

εαν αλλαξω συστημα αρχειων στους σκληρους μου, περα απο την υποστηριξη μεγαλων αρχειων, χανω κατι αλλο ?

 

Γιατί 137GB, γιατί αυτός είναι περιορισμός του FAT32 σε μέγεθος. Αν χωρίσεις το δίσκο σε partitions δε θα χάσεις τα υπόλοιπα GB. Ένας σκληρός δίσκος μπορεί να έχει πολλά partitions με διαφορετικά file systems (FAT,NTFS,EXT3/4,Reiser κλπ) και ο υπολογιστής που τον συνδέεις "βλέπει" τα διαφορετικά file systems ως διαφορετικά drives (C,D,E κλπ).

 

Αν θα υπάρξει κάποια αναβάθμιση για NTFS reading δε γνωρίζω, το να αλλάξεις σύτημα αρχείων σε όλους τους σκληρούς δε σε συμφέρει αν και φυσικά αυτό εξαρτάται απο το λειτουργικό σύτημα που λογικά δε νομίζω να έχεις παλαιότερο των Windows XP.

 

Το αν η πατέντα δουλεύει στην πράξη μπορούμενα το δούμε χωρίζοντας ένα stick σε δυο partitions, ένα FAT και ένα NTFS. Αν μπορεί κάποιος ας το κάνει να μας πεί αλλιώς πρέπει να περιμένουμε την επίσημη κυκλοφορία για να το διαπιστώσουμε, το πρώτο πειραμά που θα κάνω θα είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ntfs δεν μου αρεσε όπως και σε πολλούς ακόμα φαντάζομαι, και πρέπει να διορθωθεί αν θέλουμε να μιλάμε για otg και όχι για.. "Από το ολότελα καλή και η παναγιώτενα". Αλλά το βασικό είναι ΑΝ υπάρχει πρόβλημα να μάθουμε κάποια στιγμή πριν το αγοράσουμε ποιες παρτίδες είναι αυτές . Βέβαια αν υπήρχε παράλληλα και το c06-01 δεν ξέρω ποιο θα αγόραζα τελικά Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σε μερικά πράγματα είστε απίστευτοι... Οκ, δε διαφωνώ ότι καλό θα ήταν να υποστηρίζει και ntfs, αλλά το έχετε κάνει μείζον θέμα και μειονέκτημα? Χαλαρώστε ρε παιδιά, δηλαδή τι θέλατε να πέρνετε μαζί 5 σκληρούς δίσκους και να διοργανώνετε HD βραδιά στο εξοχικό με το Ν8? Μια χαρά είναι το fat32 για τη χρήση του κινητού. Άλλος κλαιγόταν ότι όλα τα στικάκια του ήταν ntfs.... Καταστροφή αδερφέ! Θέλεις περίπου 1 λεπτό από τη ζωή σου για να γυρίσεις ένα στικάκι σε fat32...

 

Πιστέυω ότι 130GB που υποστηρίζει το fat32 είναι υπέρ-αρκετά για τη χρήση του Ν8.

 

Άσχετα πάντως με αυτό δε μπορώ να καταλάβω την τακτική μεγάλων εταιριών για τη μη υποστήριξη ntfs. Άλλο παράδειγμα η pioneer (για τους γνώστες) έβγαλε καταπληκτικά cd player επαγγελματικά (cdj 900 και cdj 2000) τα οποία πέρνουνε πάνω στικάκι ή εξωτερικό σκληρό δίσκο για να διαβάζουν mp3 και δεν υποστηρίζουν ntfs... Παρόλα αυτά όμως είδα ότι με ένα 32άρι στικάκι κάνω πλήρως τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος κλαιγόταν ότι όλα τα στικάκια του ήταν ntfs.... Καταστροφή αδερφέ! Θέλεις περίπου 1 λεπτό από τη ζωή σου για να γυρίσεις ένα στικάκι σε fat32...

 

Προφανως αναφερεσε σε μενα. Αδερφε οι δισκοι δεν ειναι αδειοι αλλα σχεδον γεματοι και για να αλλαξεις το συστημα αρχειων χανεις ολα τα δεδομενα αν το ξεχασες και τα δεδομενα ειναι εκατονταδες giga. Ακομα και να ειχα καπου να τα αντιγραψω και να τα επαναφερω αφου τα κανω fat32 αυτο θα επαιρνε πολυ ωρα. Επισης εχω αρχεια ανω των 4gb. Οποτε αδερφε να σκεφτεσε πριν..

 

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP για να μη πω τπτ χειροτερο. to ntfs ειναι εξελιξη του fat32 αλλα αυτοι το ξεχασαν

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Προφανως αναφερεσε σε μενα. Αδερφε οι δισκοι δεν ειναι αδειοι αλλα σχεδον γεματοι και για να αλλαξεις το συστημα αρχειων χανεις ολα τα δεδομενα αν το ξεχασες και τα δεδομενα ειναι εκατονταδες giga. Ακομα και να ειχα καπου να τα αντιγραψω και να τα επαναφερω αφου τα κανω fat32 αυτο θα επαιρνε πολυ ωρα. Επισης εχω αρχεια ανω των 4gb. Οποτε αδερφε να σκεφτεσε πριν..

 

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP

 

Συμφωνώ απόλυτα και συνεχίζω... Ρώτησε κάποιος σε site της Nokia (στο εξωτερικό εννοείται) ή σε κάποιο πιο "εξιδικευμένο" forum για Nokia τι θα γίνει με το συγκεκριμένο θέμα??? Υπάρχει περίπτωση επίλυσης απ'την μεριά τους με μελλοντική αναβάθμιση? ;H......

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αναφερεσε σε μενα. Αδερφε οι δισκοι δεν ειναι αδειοι αλλα σχεδον γεματοι και για να αλλαξεις το συστημα αρχειων χανεις ολα τα δεδομενα αν το ξεχασες και τα δεδομενα ειναι εκατονταδες giga. Ακομα και να ειχα καπου να τα αντιγραψω και να τα επαναφερω αφου τα κανω fat32 αυτο θα επαιρνε πολυ ωρα. Επισης εχω αρχεια ανω των 4gb. Οποτε αδερφε να σκεφτεσε πριν..

 

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP

 

Δεν ανέφερε κάτι για fat32 γιατί δεν ήξερε ότι θα μπλέξει με τρελούς (μην το πάρεις προσωπικά) που θέλουν το N8 να το κάνουν λαπτοπ και να κουβαλάνε μαζί τους αρχεία πάνω από 4 GB.Απορώ ρε @@ μου τι ****** θα βάλεις που θα είναι 4GB.Ακόμα και μια ταινία να κατεβάσεις σε 720p από το ίντερνετ πιάνει γύρω στα 2.3 GB!!!Ώρες ώρες με αυτά που διαβάζω μου έρχετε να σας σκοτώσω όλους :p :lol: Από τη μια αρέσει σε όλους μας και από την άλλη ψάχνουμε τρόπους να το μειώσουμε το καημένο το κινητάκι.Δεν είσαστε ευχαριστημένοι με τίποτα τελικά...τηλέφωνο θα παίρνετε,μουσικούλα θα ακούτε,φωτογραφίες θα τραβάτε χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάτε την φωτογραφική σας μηχανή,βίντεο σε HD χωρίς να κουβαλάτε βιντεοκάμερα,ίντερνετ μέσω wifi,θα συνδέεται και φλασάκια μια φορά στις τόσες,άντε και στην τηλεόραση να το συνδέσετε καμιά φορά με HDMI...αν δεν σας φτάνουν όλα αυτά μαζευτείτε όσοι θέλετε,κάντε μια ενότητα για το πως θέλετε να είναι το κινητό των ονείρων σας και κάντε μια παραγγελία να σας το φτιάξουν..για εμένα οι δυνατότητες του N8 δεν είναι απλά αρκετές,είναι περιττές :lol: :p

 

Συγνώμη αν σας κούρασα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Προφανως αναφερεσε σε μενα. Αδερφε οι δισκοι δεν ειναι αδειοι αλλα σχεδον γεματοι

 

Πάρε να 'χεις...

Flash 16GB

 

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP για να μη πω τπτ χειροτερο. to ntfs ειναι εξελιξη του fat32 αλλα αυτοι το ξεχασαν

 

Δεν το ξέχασαν μόνο αυτοί... Οι συσκευές που υποστηρίζουν NTFS είναι μετρημένες.

Και αυτό γιατί το NTFS είναι ιδιοκτησία Microsoft.

Δύσκολα βλέπεις υποστήριξη για αυτό επειδή υπάρχουν $$ στη μέση.

Και ένα παράδειγμα... το BIOS της μητρικής σου βλέπει NTFS?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε να 'χεις...

Flash 16GB

 

Ευχαριστω εχω.

 

 

Δεν το ξέχασαν μόνο αυτοί... Οι συσκευές που υποστηρίζουν NTFS είναι μετρημένες.

Και αυτό γιατί το NTFS είναι ιδιοκτησία Microsoft.

Δύσκολα βλέπεις υποστήριξη για αυτό επειδή υπάρχουν $$ στη μέση.

Και ένα παράδειγμα... το BIOS της μητρικής σου βλέπει NTFS?

 

εγω δεν εχω δει κανενα δισκο usb να μην υποστηριζει. Οι δισκοι μου ηταν και θα ειναι παντα ntfs. Το bios βλεπει τα παντα.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP για να μη πω τπτ χειροτερο. to ntfs ειναι εξελιξη του fat32 αλλα αυτοι το ξεχασαν

Το NTFS δεν είναι εξέλιξη του FAT32, αλλά εντελώς διαφορετικό filesystem. Συνοδεύει τα Windows NT από την πρώτη τους κιόλας έκδοση το 1993. Τα αντίστοιχα «οικιακά» Windows περιορίζονταν στο FAT, το οποίο με την έλευση των Windows 95 αναβαθμίστηκε σε FAT32. Τα Windows XP που αναφέρεις δεν είναι εξέλιξη των Windows 95 (όπως υπονοείς) αλλά των Windows NT (με τα XP η Microsoft σταμάτησε την ανάπτυξη της «οικιακή» σειράς και την αντικατέστησε με την «επαγγελματική»), και υποστήριζαν NTFS εξαρχής. Το ότι κάποιοι χρήστες συνέχισαν να χρησιμοποιούν το FAT32 είναι δικό τους θέμα, η δύναμη της συνήθειας και μόνο.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Προφανως αναφερεσε σε μενα. Αδερφε οι δισκοι δεν ειναι αδειοι αλλα σχεδον γεματοι και για να αλλαξεις το συστημα αρχειων χανεις ολα τα δεδομενα αν το ξεχασες και τα δεδομενα ειναι εκατονταδες giga. Ακομα και να ειχα καπου να τα αντιγραψω και να τα επαναφερω αφου τα κανω fat32 αυτο θα επαιρνε πολυ ωρα. Επισης εχω αρχεια ανω των 4gb. Οποτε αδερφε να σκεφτεσε πριν..

 

Υποστηριξη usb οπως αφησε να εννοηθει η nokia σημαινει Usb οπως υποστηριζουν οι υπολογιστες USB. Δεν ανεφερε ποτε για fat32 μονο. Εκτος αν εχει μεινει στην εποχη των XP για να μη πω τπτ χειροτερο. to ntfs ειναι εξελιξη του fat32 αλλα αυτοι το ξεχασαν

 

Δεν αναφερετε σε εσενα, σε εμενα αναφερετε που ειπα οτι ολα μου τα στικακια ειναι ntfs και τα γυριζω σε fat32 μονο εαν πρεπει να bootαρω καποιον υπολογιστη απο το στικακι.

 

οποτε αυτο που εχω να πω ειναι οτι εγω που εχω παρει χαμπαρι οτι το ntfs ειναι ανωτερο του fat32 το οποιο σε περιοριζει.

εχω γυρισει τα στικακια μου σε ntfs για να μπορω να αντιγραφω οτι θελω μεσα.

εαν εσυ δεν το εχεις κανει κακο του κεφαλιου σου γιατι δεν θα καταφερεις να μεταφερεις μια hd ταινια αν το θελησεις η ενα μεγαλο iso αρχειο.

 

να μετατρεψω το usb οπως λες, ναι γινεται, αλλα σιγα μην καθομαι καθε τρεις και λιγο να κανω back up-φορματ--ξανα format σε ntfs-restore back up επειδη θελω να το συνδεω στο n8.

υποτιθετε οτι με αυτην την λειτουργια θες να γινουν τα πραγματα πιο ευκολα οχι πιο περιπλοκα.

 

τελος παντων οπως ειδες ειναι πολλοι αυτοι που ξενερωσαν με την μη υποστηριξη ntfs ισος και εσυ μαζι μιας και αναφερεις τις cdιερες, οποτε το να με κραζετε επειδη εθιξα το θεμα ειναι ασκοπο.

αποδειχτηκε οτι δεν ενδιαφερομε μονο εγω γιαυτο (επειδη ειμαι βλακας ας πουμε)

 

Δεν ανέφερε κάτι για fat32 γιατί δεν ήξερε ότι θα μπλέξει με τρελούς (μην το πάρεις προσωπικά) που θέλουν το N8 να το κάνουν λαπτοπ και να κουβαλάνε μαζί τους αρχεία πάνω από 4 GB.Απορώ ρε @@ μου τι ***** θα βάλεις που θα είναι 4GB.Ακόμα και μια ταινία να κατεβάσεις σε 720p από το ίντερνετ πιάνει γύρω στα 2.3 GB!!!Ώρες ώρες με αυτά που διαβάζω μου έρχετε να σας σκοτώσω όλους :p :lol: Από τη μια αρέσει σε όλους μας και από την άλλη ψάχνουμε τρόπους να το μειώσουμε το καημένο το κινητάκι.

 

...για εμένα οι δυνατότητες του N8 δεν είναι απλά αρκετές,είναι περιττές :lol: :p

.

 

Απο ποτε οι αναγκες ενος ανθρωπου τον κανουν τρελο??

πλεον μια μεγαλη μεριδα καταλανωτων εχουν ενα smartphone στην κατοχη τους.

ο καθενας το επελεξε με καποια κριτηρια και καποιες αναγκες.

Εγω πχ ηθελα ενα κινητο το οποιο να προσφερει απειρο connectivity, να μπορει να διαχειριζεται αρχεια zip rar pdf και αρχεια του office, να εχω προσβαση στο internet απο wifi, να εχω μεγαλο αποθηκευτικο χωρο για να κουβαλαω πραγματα που μου χρειαζονται ειτε στην δουλεια μου ειτε στην διασκεδαση μου κλπ.

 

ετσι κατελειξα στο n95 μεσα στο οποιο για να σου απαντησω κιολας δεν ειχα πραγματα που αφορουσαν μονο το κινητο μου (φωτο, βιντεο) αλλα και πραγματα που χρειαζοταν στην δουλεια μου και ικανοποιουσαν τις αναγκες μου.

Ναι ειχα μεσα στην 8αρα micro sd μου, ενα "image" αρχειο του λειτουργικου συστηματος linux το οποιο ετρεχε σε vmware σε οποιον υπολογιστη ηθελα και χρειαζομουν.

Ναι, το ειχα στο κινητο μου γιατι με εξυπηρετουσε μιας και το κινητο το εχεις παντα μαζι και δεν χρειαζομουν στικακια.

επισης ειχα πολλα προγραμματα και tools για υπολογιστες που μου λυνανε τα χερια καθε φορα που βρισκομουν σε ενα σπιτι-υπολογιστη που αντιμετοπιζε καποια προβληματα.

 

οριστε λοιπον καποιες αναγκες για αρχεια που μπορει να ειναι μεγαλυτερα απο 4gb σε μεγεθος.

μπορεις να με πεις τρελο για αυτο το πραγμα?

"εσυ" ή καποιος αλλος μπορει να το πηρες για να παιζεις παιχνιδια, δεν εχει ο καθενας ομως τις ιδιες αναγκες.

 

τελος δεν προσπαθουμε να το μειωσουμε, και στην τελικη αν δεν μας κανει δεν το παιρνουμε και τελειωνει η υποθεση.

ισα ισα το αντιθετο, μας κανει και γιαυτο ειμαστε σε αυτο το φορουμ και το συζηταμε.

απλα τοσο καιρο η νοκια προσπαθουσε να φτιαξει μια εικονα τελεια για το κινητο ετσι ωστε να πουλησει, δεν αναφερθηκε πουθενα ομως η μη υποστηριξει ntfs.

μερικοι το μαθαμε τωρα και το συζηταμε...

 

μπορει λοιπον εσενα οι δυνατοτητες του να σου ειναι περιττες, δεν ισχυει ομως το ιδιο και για ολλους.

και για εμενα το το ρουτερ που εχουμε στην δουλεια μου, μου ειναι περιτο και στο σπιτι εχω ενα ρουτερακι που κανει 100ευρω και ζυγιζει 200γραμμαρια,

για ρωτα ομως τον διαχειριστη του δικτυου του μαγαζιου αν οι δυνατοτητες της ρουτεραρας των πολλων χιλιαδω ευρω του ειναι περριτες...

η αποκαλεσε τον τρελο επειδη προτεινε στην εταιρια να παρουν το συγκεκριμενο μοντελο ενω υπαρχουν ρουτερ στο εμποριο με 40 ευρω ;)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

jimacid +1

Έχω βαρεθεί να βλέπω άλλους... να κρίνουν τοις αναγκες μου και το πως βλέπω τα πράγματα, προσπαθώντας να με πείσουν ότι μόνο αυτοί έχουν δίκιο.

Τελικά τι καταφέρνουν ? Τον εαυτο τους κοροϊδεύουν ότι μόνο αυτοί έχουν δίκιο.

Εδώ κάνουμε συζήτηση δεν επιβάλουμε την γνώμη μας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...