Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διορθωσε κατι?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει αναφερθει οτι δεν παιζει βιντεακια απο ytube σε 3G αλλα μονο σε wifi συνδεση. Ας το τεσταρει καποιος χρηστης για να μας πει αν ισχυει αυτο ή οχι;
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει οτι δεν παιζει βιντεακια απο ytube σε 3G αλλα μονο σε wifi συνδεση. Ας το τεσταρει καποιος χρηστης για να μας πει αν ισχυει αυτο ή οχι;

 

Σε μενα ισχυει αλλα οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες μου το κανει .Ας ελπισουμε να το διορθωσουν το διαβασα και σε ξενο forum.

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει οτι δεν παιζει βιντεακια απο ytube σε 3G αλλα μονο σε wifi συνδεση. Ας το τεσταρει καποιος χρηστης για να μας πει αν ισχυει αυτο ή οχι;

 

Με 3G παιζει κανονικα σε μενα Ytube. Εχω βαλει και την τελευταια εκδοση του απο το Μarket, δεν ξερω αν αυτο βοηθα, παντως μια χαρα παιζει:O

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρώει κόλλημα το δίκτυο?:rolleyes:

Πολυ πιθανο αυτο που λες. Αφου παιζει κανονικα σε wifi, κατι θα συμβαινει με το δυκτιο. Αλλωστε απο vodafone μου ειπαν οτι στο 3g υπαρχουν καποιοι περιορισμοι. Μου αναφεραν μαλιστα οτι η Apple εχει κανει ειδικη "συμβαση" για να παιζουν τα βιντεακια στο μηλο ΚΑΙ απο 3G.Συμπερασμα: Ή δεν ξερουν τι τους γινεται στη vodafone και λενε αερολογιες ή οντως υπαρχει ειδικη "συμβαση" με Apple. (AN βεβαια στο iphone παιζουν ΟΝΤΩΣ ολα τα βιντεο, παντα, σε 3G).

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για permanent ROOT & Engineering HBOOT: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=805327

 

Enjoy!

HTC Desire HD // Updated 11.02.2011 > CyanogenMod 7 PNK "Crispy Duck (Personal modified CM7 build) (http://goo.gl/OsItD) :shock:
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για permanent ROOT & Engineering HBOOT: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=805327

 

Enjoy!

 

τι κανει ακριβως αυτο φιλε γιατι ειμαι κ λιγο ασχετος????:ninja:

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για permanent ROOT & Engineering HBOOT: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=805327

 

Enjoy!

 

Οντως ρε φιλε. Τι ειναι το permanent root & engineering HBOOT;;; Γιατι μου φαινονται "κινεζικα" αυτα:shock:

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια καταργεί τελείως το write protection στα προστατευμένα partitions του τηλεφώνου και πλέον μπορούμε άνετα να περάσουμε Custom Roms, να φτιάξουμε καφέ ή ακόμα και να ψήσουμε κοψίδια! :p

 

Mόνο όσοι γνωρίζετε επί του αντικειμένου προχωρήστε! Οι υπόλοιποι σε αναμονή για πιο user friendly λύση (φαντάζομαι οτι δε θα αργήσει).

 

Υ.Γ. Όποιος έχει 2.6.32.21-gbe90714 kernel και βαριέται να κάνει modify το wpx.ko, ας μου στείλει ένα PM να το επισυνάψω

HTC Desire HD // Updated 11.02.2011 > CyanogenMod 7 PNK "Crispy Duck (Personal modified CM7 build) (http://goo.gl/OsItD) :shock:
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μερικές μέρες συμβίωσης με το Desiree HD μερικές παρατηρήσεις:

 

Το λειτουργικό είναι πολύ σταθερό. Δεν λεχει κολήσει ούτε μια φορά.

 

Σε λειτουργία τηλεφώνου έχει ακόμα πολλές ελλείψεις. Πιο συγκεκριμένα δεν μπορείς να βρείς επαφή αν έχεις πρώτα πατήσει το κουμπί του τηλεφώνου. Για να ψάξεις μια επαφή πρέπει να ξεκινήσεις απο τον κατάλογο των επαφών.

Στα μηνύματα δεν έχω βρεί αν απενεργοποιείται η λειτουργία συζητήσεων και δεν υπάρχει η δυνατότητα για να δημιουργήσεις νέους φακέλλους για να τα οργανώσεις. Ακόμα δεν έχω βρεί τρόπο για να μην φαίνεται το κείμενο του μηνύματος όταν έρχεται στην αρχική οθόνη, πράγμα που σε μερικές περιπτώσεις είναι ενοχλητικό. Το Τ9 δεν απενεργοποιείται. Τέλος τα εισερχόμενα μηνύματα εμφανίζεται οτι έρχονται πάντα δυο φορές.

 

Πολύ γρήγορο στην πλοήγηση (χρησιμοποιώ τον Dolphin browser) και στο market η εύρεση και η εγκατάσταση εφαρμογών είναι παιχνιδάκι.

 

Η φωτογραφική του είναι πολύ καλή και καλύπτει απόλυτα τον χρήστη.

 

Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή, αλλά χρειάζεται θήκη για να μην γρατζουνιστεί η κάμερα που προεξέχει αισθητά απο το σώμα του τηλεφώνου.

Edited by giannis11

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από χτές είμαι και εγώ μία κάτοχος του DESIRE HD και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω ενθουσιαστεί....και με την οθόνη του!!!!!

Είναι αλήθεια ότι ακούστηκαν αρκετά άσχημα σχόλια για την οθόνη του αλλά τελικά καμμία σχέση.

Στο desire όπως και στο hd2 τα οποία πέρασαν απο τα χέρια μου η γραμματοσειρές είχαν pixels εδώ δεν έχουν, οι γραμμές είναι λείες και τα χρώματα φυσικότατα.

Ο αδερφός μου έχει το iphone 4 και τα βάλαμε δίπλα δίπλα και δεν έχει καμμία τραγική διαφορά ακόμα και εκείνος εντυπωσιάστηκε.............

Κατά τα άλλα ταχύτατο και πανέμορφο!

 

Προσπαθώ όμως να του κάνω root με το visionary και κολλάει μπορεί και 4' και φτάνω στο σημείο να το σταματήσω...........

Τι κάνω λάθος;;;:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από χτές είμαι και εγώ μία κάτοχος του DESIRE HD και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω ενθουσιαστεί....και με την οθόνη του!!!!!

Είναι αλήθεια ότι ακούστηκαν αρκετά άσχημα σχόλια για την οθόνη του αλλά τελικά καμμία σχέση.

Στο desire όπως και στο hd2 τα οποία πέρασαν απο τα χέρια μου η γραμματοσειρές είχαν pixels εδώ δεν έχουν, οι γραμμές είναι λείες και τα χρώματα φυσικότατα.

Ο αδερφός μου έχει το iphone 4 και τα βάλαμε δίπλα δίπλα και δεν έχει καμμία τραγική διαφορά ακόμα και εκείνος εντυπωσιάστηκε.............

Κατά τα άλλα ταχύτατο και πανέμορφο!

 

Προσπαθώ όμως να του κάνω root με το visionary και κολλάει μπορεί και 4' και φτάνω στο σημείο να το σταματήσω...........

Τι κάνω λάθος;;;:O

Εγώ το έκανα κανονικά. Αν θυμάμαι όμως καλά δεν φαίνεται να τελειώνει ποτέ, εντούτοις έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Δοκίμασε να μπεις (μετά από reset & market enabler και μετά πάλι reset) στο market να δεις αν σου βγάζει και τις paid εφαρμογές. Επίσης, δοκίμασε και το root explorer. Λογικά θα σου βγάλει ένα μήνυμα για το superuser προς αποδοχή. Αν στο βγάλει είσαι ΟΚ. Αν όχι, δεν είσαι rooted.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα κανονικά. Αν θυμάμαι όμως καλά δεν φαίνεται να τελειώνει ποτέ, εντούτοις έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Δοκίμασε να μπεις (μετά από reset & market enabler και μετά πάλι reset) στο market να δεις αν σου βγάζει και τις paid εφαρμογές. Επίσης, δοκίμασε και το root explorer. Λογικά θα σου βγάλει ένα μήνυμα για το superuser προς αποδοχή. Αν στο βγάλει είσαι ΟΚ. Αν όχι, δεν είσαι rooted.

 

Τι εννοείς reset; Επαννεκίννηση;... γιατί από όσο ξέρω το visionary δεν είναι μόνιμο και μετά απο κάθα επαννεκίννηση πρέπει να το ξανατρέχουμε...

Edited by DoRia
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς reset; Επαννεκίννηση;... γιατί από όσο ξέρω το visionary δεν είναι μόνιμο και μετά απο κάθα επαννεκίννηση πρέπει να το ξανατρέχουμε...

 

Χμμμ, προσπαθώ να θυμηθώ αν του έχω κάνει καμμία επανεκκίνηση από τότε που μου δούλεψε. Το θέμα είναι ότι μου δουλεύει κανονικά. Τώρα αν χρειάζεται μετά από κάθε reset επανάληψη της διαδικασίας, θα σε γελάσω. Βέβαια, κάπου πήρε το μάτι μου ότι βγήκε και permanent (μόνιμο) rooting, οπότε υποθέτω ότι έχεις δίκιο. Θα μπορούσα και να το δοκιμάσω άμεσα βέβαια, αλλά λέω άσε μη δεν πιάνει το root μετά...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μερικές μέρες συμβίωσης με το Desiree HD μερικές παρατηρήσεις:

 

Το λειτουργικό είναι πολύ σταθερό. Δεν λεχει κολήσει ούτε μια φορά.

 

Σε λειτουργία τηλεφώνου έχει ακόμα πολλές ελλείψεις. Πιο συγκεκριμένα δεν μπορείς να βρείς επαφή αν έχεις πρώτα πατήσει το κουμπί του τηλεφώνου. Για να ψάξεις μια επαφή πρέπει να ξεκινήσεις απο τον κατάλογο των επαφών.

Στα μηνύματα δεν έχω βρεί αν απενεργοποιείται η λειτουργία συζητήσεων και δεν υπάρχει η δυνατότητα για να δημιουργήσεις νέους φακέλλους για να τα οργανώσεις. Ακόμα δεν έχω βρεί τρόπο για να μην φαίνεται το κείμενο του μηνύματος όταν έρχεται στην αρχική οθόνη, πράγμα που σε μερικές περιπτώσεις είναι ενοχλητικό. Το Τ9 δεν απενεργοποιείται. Τέλος τα εισερχόμενα μηνύματα εμφανίζεται οτι έρχονται πάντα δυο φορές.

Φιλε μου εχει ηδη αναφερθει οτι εχει αναφορα παραδοσης στα μηνυματα ετσι δεν ειναι;

Επισης τι εγινε τελικα με το σπαστικο τ9, απενεργοποιηθηκε ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

To T9 μια χαρά απενεργοποιείται. Settings -> Language & Keyboard -> Touch Input -> Text Input -> Βγάζεις ότι δε σου αρέσει.

 

Και φυσικά αναφορές παράδοσης πάντα είχε το android (στις 3 τελευταίες μου συσκευές τουλάχιστον):

Messages -> Press Menu -> Settings -> και τσεκάρεις το "Delivery Reports".

 

Για φακέλους και οργάνωση στα μηνύματα δοκίμασε είτε ChompSMS είτε Handcent. Δεν είμαι σίγουρος ότι υποστηρίζουν κάτι τέτοιο όμως. Επίσης έχε υπόψην σου ότι είναι bloated συγκριτικά με το stock messaging application.

 

Αυτό με το κουμπί του τηλεφώνου θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε;

HTC Desire HD // Updated 11.02.2011 > CyanogenMod 7 PNK "Crispy Duck (Personal modified CM7 build) (http://goo.gl/OsItD) :shock:
Link to comment
Share on other sites

Τέλος τα εισερχόμενα μηνύματα εμφανίζεται οτι έρχονται πάντα δυο φορές.

 

Πέρα από αυτά που σου έγραψε ο φίλος pHuNkY που λογικά θα σε βοηθήσουν, να σου πω την πιθανή λύση στο παραπάνω σου πρόβλημα.

Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν έχεις εγκαταστήσει δεύτερη εφαρμογή μηνυμάτων (όπως Handcent SMS ή Chomp SMS) και δεν έχεις απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις μηνυμάτων στην default. Με λίγα λόγια, όσες εφαρμογές μηνυμάτων έχεις εγκατεστημένες, τόσες ειδοποιήσεις θα σου έρχονται αν δεν τις απενεργοποιήσεις.

 

Αυτό με το κουμπί του τηλεφώνου ούτε εγώ το κατάλαβα...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. Το Τ9 αφαιρέθηκε.

Όταν πατήσεις το κουμπί του τηλεφώνου για να πάρεις κάποιον και μετά πάς να πατήσεις το κουμπί με τον φακό για να μπορέσεις να βρείς μια επαφή βφάζει μια επιλογή smart dial που λειτουργεί μόνο στα Αγγλικά. Συνιθισμένος απο το HD2 περίμενα να βγεί ενα παράθυρο για να αρχίσω να γράφω τα γράμματα του επώνυμου για να το βρώ.

Αυτό μπορεί να γίνει αν ανοίξω το people, οπότε εκεί ενεργοποιείται ο φακός και μπορώ να ψάξω την επαφή που θέλω.

 

Σε οτι αφορά τα μηνύματα όντως έχω εγκαταστήσει το Handcent οπότε γι' αυτό εμφανίζονταν δυο φορές.

Η λειτουργία συζητήσεων μπορεί να απενεργοποιηθεί;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το Τ9 αφαιρέθηκε.

Όταν πατήσεις το κουμπί του τηλεφώνου για να πάρεις κάποιον και μετά....

 

Σου έχω εναλλακτικό trick το οποίο μπορεί να σε βοηθήσει και καλύτερα κιόλας. :)

 

1) Είσαι στο home screen, δεν πατάς το κουμπί του τηλεφώνου.

2) Πατάς του touch button της αναζήτησης, τον φακό. Θα σου βγάλει search bar πάνω. Πατάς στο γαλάζιο εικονίδιο με το "g" και πάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο (πάνω ακριβώς από το "people"). Το πατάς.

3) Κάνεις scroll εκεί που λέει "People" και επιλέγεις το checkbox! Αφού το κάνεις αυτό πας στο home screen πάλι.

 

Η παραπάνω διαδικασία γίνεται μόνο μια φορά!

 

Τώρα κάθε φορά που θέλεις να ψάξεις κάποιον για να του τηλεφωνήσεις, πατάς το touch button του search (φακός) και γράφεις εκεί επώνυμο, όνομα ή ότι άλλο θες.

 

 

Υποσημείωση: Στα 3ο βήμα κιόλας μπορείς να απενεργοποιήσεις ότι δε θέλεις να αναζητείται με το touch button του search.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

HTC Desire HD // Updated 11.02.2011 > CyanogenMod 7 PNK "Crispy Duck (Personal modified CM7 build) (http://goo.gl/OsItD) :shock:
Link to comment
Share on other sites

"Το HTC Location επιτρέπει στον χρήστη να έχει πρόσβαση σε χάρτες της επιλογής του ακόμα και offline, χωρίς περιττές χρεώσεις δεδομένων."

 

Τι ακριβως σημαινει το παραπανω? και που ακριβως ειναι το πλεονεκτημα?

Οποιον χαρτη και να βαλω περαν της χρησης του δωρεαν google maps

νομιζω και παλι οτι δεν συνδεεται στο ιντερνετ ουτω σι αλλως

και αρκει παντα το στιγμα του gps και η απλη προβολη στο χαρτη.

Τι δεν καταλαβαινω σωστα??

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω εναλλακτικό trick το οποίο μπορεί να σε βοηθήσει και καλύτερα κιόλας. :)

 

1) Είσαι στο home screen, δεν πατάς το κουμπί του τηλεφώνου.

2) Πατάς του touch button της αναζήτησης, τον φακό. Θα σου βγάλει search bar πάνω. Πατάς στο γαλάζιο εικονίδιο με το "g" και πάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο (πάνω ακριβώς από το "people"). Το πατάς.

3) Κάνεις scroll εκεί που λέει "People" και επιλέγεις το checkbox! Αφού το κάνεις αυτό πας στο home screen πάλι.

 

Η παραπάνω διαδικασία γίνεται μόνο μια φορά!

 

Τώρα κάθε φορά που θέλεις να ψάξεις κάποιον για να του τηλεφωνήσεις, πατάς το touch button του search (φακός) και γράφεις εκεί επώνυμο, όνομα ή ότι άλλο θες.

 

 

Υποσημείωση: Στα 3ο βήμα κιόλας μπορείς να απενεργοποιήσεις ότι δε θέλεις να αναζητείται με το touch button του search.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύτιμη η βοήθεια σου.

Δούλεψε αλλά στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κουμπί με "g". Την επιλογή την κάνεις αφού μπείς στην αναζήτηση και πατήσεις το κουμπί menu, οπότε και σου βφάζει τις περιοχές στις οποίες θέλεις να ψάχνει.

Μήπως ξέρεις αν υπάρχει τρόπος όταν πάω στο ψάξιμο του ονόματος για να στείλω μήνυμα sms ή mms να μην βγαίνουν όλα τα τηλέφωνα (σταθερά και κινητά), αλλά μόνο τα κινητά;

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαινω σωστα??

 

Φαντάζομαι ότι η διαφορά είναι πως δε χρειάζεται να πληρώσεις και για 3rd party πρόγραμμα πλοήγησης, κάνεις μόνο την αγορά του χάρτη που σε ενδιαφέρει.

 

Μήπως ξέρεις αν υπάρχει τρόπος όταν πάω στο ψάξιμο του ονόματος για να στείλω μήνυμα sms ή mms να μην βγαίνουν όλα τα τηλέφωνα (σταθερά και κινητά), αλλά μόνο τα κινητά;

 

Δυστυχώς δεν έχω βρει τέτοια επιλογή. Είχε ανοίξει παλιότερα κάποιος ticket στη google αλλά απορίφθηκε με την πρόφαση ότι υπάρχουν και σταθερά τα οποία μπορουν να λαμβάνουν sms. Πάντως, αν θυμάμαι καλά, το Handcent έχει επιλογή "Show mobile numbers only".

HTC Desire HD // Updated 11.02.2011 > CyanogenMod 7 PNK "Crispy Duck (Personal modified CM7 build) (http://goo.gl/OsItD) :shock:
Link to comment
Share on other sites

"Το HTC Location επιτρέπει στον χρήστη να έχει πρόσβαση σε χάρτες της επιλογής του ακόμα και offline, χωρίς περιττές χρεώσεις δεδομένων."

 

Τι ακριβως σημαινει το παραπανω? και που ακριβως ειναι το πλεονεκτημα?

Οποιον χαρτη και να βαλω περαν της χρησης του δωρεαν google maps

νομιζω και παλι οτι δεν συνδεεται στο ιντερνετ ουτω σι αλλως

και αρκει παντα το στιγμα του gps και η απλη προβολη στο χαρτη.

Τι δεν καταλαβαινω σωστα??

 

;)

 

Το πλεονεκτημα ειναι οτι πλεον ακομη και με το δωρεαν google maps εχεις offline χαρτες.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...