Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είχαμε και flash player τότε θα πάνε οι άλλοι να πετάξουν τα κινητά των 500 ευρώ στα σκουπίδια.....:lol:

 

Με 2.2 froyo δεν θα έχουμε και flash player;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με 2.2 froyo δεν θα έχουμε και flash player;

 

Όχι Γιατί ο επεξεργαστης δεν το υποστηρίζει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για το info φίλε αλλά στο λινκ του σημείου 3 δεν μπορώ να βρω κάτι για ουγγρική ρομ... Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια, παίξανε όλα με την μια!

2 τελευταίες ερωτήσεις..

 

Η rom που προτίνετε? αυτή είναι η καλύτερη;

alpha3-update-modacocustomrom-blade-kitchen-unsigned.zip

 

και 2ον, για ελληνικό keyboard πια εφαρμογή εγκαθιστώ?

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν απο λιγο πηγα σε καταστημα της wind στη χαλκιδα και μου ειπαν οτι εχει ελλειψη και θα ερθει μετα τις 4 ιανουαριου .Λετε να μπορω να το βρω πουθενα αλλου ασπουμε αρτακη η λαμια που θα παω για πρωτοχρονια;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το info φίλε αλλά στο λινκ του σημείου 3 δεν μπορώ να βρω κάτι για ουγγρική ρομ... Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

 

κοίτα στη σελίδα 115

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το info φίλε αλλά στο λινκ του σημείου 3 δεν μπορώ να βρω κάτι για ουγγρική ρομ... Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

 

Έγραψα βιαστικά το μήνυμα γιατί βιαζόμουν να φύγω...

Το λινκ διορθώθηκε στο αρχικό μου μήνυμα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να το διορθώσω στα δικά σας!! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι. οπως λετε με την ουγγρικη ρομ ξεκλειδωνονται 256 επιπλεον mb απο την ραμ.οταν λοιπον βγει η αναβαθμιση απο την wind με την 2.2 του android θα ξεκλειδωνονται και εκει αυτοματα τα επιπλεον 256 mb??
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι. οπως λετε με την ουγγρικη ρομ ξεκλειδωνονται 256 επιπλεον mb απο την ραμ.οταν λοιπον βγει η αναβαθμιση απο την wind με την 2.2 του android θα ξεκλειδωνονται και εκει αυτοματα τα επιπλεον 256 mb??

 

ακριβώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα αυτό το post στην πρώτη σελίδα του θέματος, για να μπορούν οι χρήστες να τα βρίσκουν πιο εύκολα.

 

MaFiOzOS_88 ευχαριστώ για το συμμάζεμα!

 

Ωραία κίνηση navi55, θα βοηθήσει πολύ τους νέους κατόχους της συσκευής να τα δούνε κατευθείαν μαζεμένα, από το να κάτσουν και να διαβάσουν όλο το νήμα! :)

 

να ρωτησω και εγω κατι. οπως λετε με την ουγγρικη ρομ ξεκλειδωνονται 256 επιπλεον mb απο την ραμ.οταν λοιπον βγει η αναβαθμιση απο την wind με την 2.2 του android θα ξεκλειδωνονται και εκει αυτοματα τα επιπλεον 256 mb??

 

Από δω και στο εξής όποια ρομ/αναβάθμιση/κλπ βάλουμε στην συσκευή θα φαίνονται και τα 512ΜΒ μνήμης!

Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να τα χάσουμε με κάποιον τρόπο.... ;)

 

ακριβώς έτσι είναι.

 

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι η αναβάθμιση σε 2.2 της Wind θα ξεκλειδώνει και την μνήμη....

Μακάρι να το κάνει βέβαια, αλλά όσοι δοκιμάσαμε τις leaked custom 2.2 roms, δεν είδαμε καμιά διαφορά στην μνήμη Ram.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια, παίξανε όλα με την μια!

2 τελευταίες ερωτήσεις..

 

Η rom που προτίνετε? αυτή είναι η καλύτερη;

alpha3-update-modacocustomrom-blade-kitchen-unsigned.zip

 

και 2ον, για ελληνικό keyboard πια εφαρμογή εγκαθιστώ?

 

Για το 2ο : Greekime ή Slideit soft keyboard και slideit greek pack

 

rom 2.2 με το ραδιόφωνο να λειτουργεί υπάρχει?

Ανοιξε με winrar τη rom που θες να εγκαταστήσεις και κάποια άλλη.

Από το φάκελο system/app παρε το αρχείο FMzte.apkκαι βαλτο στον ίδιο φάκελο

της άλλης και κανε μετά την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε με winrar τη rom που θες να εγκαταστήσεις και κάποια άλλη.

Από το φάκελο system/app παρε το αρχείο FMzte.apkκαι βαλτο στον ίδιο φάκελο

της άλλης και κανε μετά την εγκατάσταση.

 

την τελευταία φορά που το δοκίμασα δεν λειτούργησε σωστά, χωρίς να είμαι σίγουρος για το εάν έκανα λαλακια εγώ.

εάν υπάρχει κάποιος που το έχει και λειτουργεί σωστά, ας κάνει ένα κόπο να γράψει ποια rom έχει. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

Πηρα σημερα απο καταστημα της επαρχιας το Βlade.

 

Ολα καλα ως τωρα αλλα μου εχει κολλησει κατι στο μυαλο απο την πρωτη στιγμη.

Μολις πηγα να το παρω απο το καταστημα, η υπαλληλος ανοιξε τη συσκευασια του μπροστα μου, και ενεργοποιησε κανονικα το κινητο. Επισης το ανοιξε απο πισω και προς εκπληξη μου ειδα οτι η μπαταρια ηταν ηδη τοποθετημενη στο κινητο , όπως και η καρτα microSD.

 

Εγω αναρωτηθηκα για ποιο λογο η υπαλληλος ανοιγει κανονικα το κινητο?? Προφανως δεν ειδε ξεχωριστα στη ζελατινα του τη μπαταρια και το ανοιξε για να δει αν ηταν ηδη τοποθετημενη μεσα.

 

Οταν ρωτησα για ποιο λογο ειναι ηδη τοποθετημενη, μου ειπε οτι ετσι ειναι κανονικα....!!! Ρωτησα μαλιστα μη τυχον και ειναι μεταχειρισμενο και μου ειπαν οτι αποκλειεται, αφου μολις τοτε το προμηθευτηκαν.

 

Τελος παντων. Κανενα προβλημα δεν εχει το κινητο απλα μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο.. Γιατι να μου ανοιξει και να ψαξει τη συσκευη? Εγω μπορει να ηθελα π.χ. να το πουλησω σε αλλον... Η' να το κανω δωρο..

 

Για να μου φυγει η περιεργεια πειτε μου αν σε σας ηταν η μπαταρια ξεχωριστα σε ξελατινα όπως και η micro SD... Γιατι στα unboxing videos του youtube δεν ειδα πουθενα η καρτα μνημης και η μπαταρια να ειναι ηδη τοποθετημενα στη συσκευη.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

To patch ουσιαστικά σβήνει τα πάντα όλα απο το κινητό ακόμη και το Clockworkmod!! αλλά όχι την κάρτα SD φυσικά, και περνάει την τελευταία official Ούγγρικη rom.Θα είναι δηλαδή σαν να το πήραμε από εκεί! :p

 

Για να ξεκλειδώσει την μνήμη δεν ξέρω ακριβώς τι ενσωματώνει ή τι patchάρει, αλλά όπως και να χει σβήνει τα πάντα στο κινητό.)

 

αυτο που κανει το patch, ειναι να αλλαζει τα partitions του συστηματος και με αυτον τον τροπο "ελευθερωνει" τα 512 ram (στην ουσια δηλ. υπηρχαν απο πριν)

 

τωρα, δεν ξερω ποσο καλο ειναι αυτο και τι παιζει με την εγγυηση αλλα και την επερχομενη αναβαθμιση σε 2.2

εαν βασιζεται η 2.2 στο προηγουμενο partition table, μαλλον την "κατσαμε"

μακαρι να κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ,

 

Πάω να κάνω την διαδικασία για να δει όλη την μνήμη και το Clockwork μου βγάζει τα παρακάτω :

 

No /sdcard/.android_secure found. Skipping backup of applications on external storage.

No /sd-ext found. Skipping backup of sd-ext.

 

Δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα , αλλά μιας και τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στο android είπα να ρωτήσω καλύτερα . Μπορώ να τα αγνοήσω ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανει το patch, ειναι να αλλαζει τα partitions του συστηματος και με αυτον τον τροπο "ελευθερωνει" τα 512 ram (στην ουσια δηλ. υπηρχαν απο πριν)

 

τωρα, δεν ξερω ποσο καλο ειναι αυτο και τι παιζει με την εγγυηση αλλα και την επερχομενη αναβαθμιση σε 2.2

εαν βασιζεται η 2.2 στο προηγουμενο partition table, μαλλον την "κατσαμε"

μακαρι να κανω λαθος

 

Δεν νομίζω να μας επηρεάσει το partition table η αναβάθμιση της ρομ σε 2.2.

Ειδικά στην (λογική) περίπτωση που η αναβάθμιση έρθει μέσω FoTA, δεν πιστεύω να μας την κάνει την μπινιά...

 

Τώρα στο ενδεχόμενο που η αναβάθμιση θα γίνετι μόνο στα καταστήματα Wind, και ενδεχομένος να την περνάνε όπως περάσαμε και εμείς το Ουγγρικο Firmware (sdcard/image και άνοιγμα του κινητού για να εφαρμοστεί) τότε πολύ πιθανόν να επηρεαστούν άμεσα και τα partitions αλλα αυτό συνεπάγεται και την άμεση απώλεια όλων των δεδομένων (mp3,εικονες, βιντεο,ρυθμίσεις κλπ) της εκάστοτε συσκευής.

 

Δεν πιστεύω η Wind να διαλέξει τον 2ο δρόμο.....ίδωμεν.....

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ,

 

Πάω να κάνω την διαδικασία για να δει όλη την μνήμη και το Clockwork μου βγάζει τα παρακάτω :

 

No /sdcard/.android_secure found. Skipping backup of applications on external storage.

No /sd-ext found. Skipping backup of sd-ext.

 

Δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα , αλλά μιας και τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στο android είπα να ρωτήσω καλύτερα . Μπορώ να τα αγνοήσω ;

 

Ναι αγνόησε τα, σου τα βγάζει απλά γιατί είναι στην ρουτίνα του backup και εφόσον δεν τα έχεις, δεν τα κάνει και backup! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα και στα 2 κινητά!

Μην αγχώνεσαι αν παίζει καλά είσαι οκ.

Σε λίγο καιρό θα σκοτώνουν για αυτό το κινητό......:p

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

Πηρα σημερα απο καταστημα της επαρχιας το Βlade.

 

Ολα καλα ως τωρα αλλα μου εχει κολλησει κατι στο μυαλο απο την πρωτη στιγμη.

Μολις πηγα να το παρω απο το καταστημα, η υπαλληλος ανοιξε τη συσκευασια του μπροστα μου, και ενεργοποιησε κανονικα το κινητο. Επισης το ανοιξε απο πισω και προς εκπληξη μου ειδα οτι η μπαταρια ηταν ηδη τοποθετημενη στο κινητο , όπως και η καρτα microSD.

 

Εγω αναρωτηθηκα για ποιο λογο η υπαλληλος ανοιγει κανονικα το κινητο?? Προφανως δεν ειδε ξεχωριστα στη ζελατινα του τη μπαταρια και το ανοιξε για να δει αν ηταν ηδη τοποθετημενη μεσα.

 

Οταν ρωτησα για ποιο λογο ειναι ηδη τοποθετημενη, μου ειπε οτι ετσι ειναι κανονικα....!!! Ρωτησα μαλιστα μη τυχον και ειναι μεταχειρισμενο και μου ειπαν οτι αποκλειεται, αφου μολις τοτε το προμηθευτηκαν.

 

Τελος παντων. Κανενα προβλημα δεν εχει το κινητο απλα μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο.. Γιατι να μου ανοιξει και να ψαξει τη συσκευη? Εγω μπορει να ηθελα π.χ. να το πουλησω σε αλλον... Η' να το κανω δωρο..

 

Για να μου φυγει η περιεργεια πειτε μου αν σε σας ηταν η μπαταρια ξεχωριστα σε ξελατινα όπως και η micro SD... Γιατι στα unboxing videos του youtube δεν ειδα πουθενα η καρτα μνημης και η μπαταρια να ειναι ηδη τοποθετημενα στη συσκευη.

Ευχαριστω πολυ!

 

Η καρτα μνήμης είναι μόνο μέσα..Η μπαταρία ΟΧΙ......Μάλλον φίλε αυτό που πήρες θα ήταν για έκθεση στο μαγαζί (στο καλύτερο σενάριο)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

Πηρα σημερα απο καταστημα της επαρχιας το Βlade.

 

Ολα καλα ως τωρα αλλα μου εχει κολλησει κατι στο μυαλο απο την πρωτη στιγμη.

Μολις πηγα να το παρω απο το καταστημα, η υπαλληλος ανοιξε τη συσκευασια του μπροστα μου, και ενεργοποιησε κανονικα το κινητο. Επισης το ανοιξε απο πισω και προς εκπληξη μου ειδα οτι η μπαταρια ηταν ηδη τοποθετημενη στο κινητο , όπως και η καρτα microSD.

 

Εγω αναρωτηθηκα για ποιο λογο η υπαλληλος ανοιγει κανονικα το κινητο?? Προφανως δεν ειδε ξεχωριστα στη ζελατινα του τη μπαταρια και το ανοιξε για να δει αν ηταν ηδη τοποθετημενη μεσα.

 

Οταν ρωτησα για ποιο λογο ειναι ηδη τοποθετημενη, μου ειπε οτι ετσι ειναι κανονικα....!!! Ρωτησα μαλιστα μη τυχον και ειναι μεταχειρισμενο και μου ειπαν οτι αποκλειεται, αφου μολις τοτε το προμηθευτηκαν.

 

Τελος παντων. Κανενα προβλημα δεν εχει το κινητο απλα μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο.. Γιατι να μου ανοιξει και να ψαξει τη συσκευη? Εγω μπορει να ηθελα π.χ. να το πουλησω σε αλλον... Η' να το κανω δωρο..

 

Για να μου φυγει η περιεργεια πειτε μου αν σε σας ηταν η μπαταρια ξεχωριστα σε ξελατινα όπως και η micro SD... Γιατι στα unboxing videos του youtube δεν ειδα πουθενα η καρτα μνημης και η μπαταρια να ειναι ηδη τοποθετημενα στη συσκευη.

Ευχαριστω πολυ!

 

σε μενα παντως ηταν σε ζελατινα η μπαταρια και η καρτα ηταν μεσα στο κινητο (και στα 2 κινητα ) παντως εαν ειναι μια χαρα , καμερα , οθονη , bluetooth , wifi τοτε εισαι οκ :)

 

καλες γιορτες

zte blade 512Mb http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

μουσική στο BT SuperBTmonotrial @ market

Link to comment
Share on other sites

για να βαλω ενα πακετο του whats up που εχει 500mb internet τι πρεπει να ρυθμισω στο κινητο??και επισης θελω οταν ανοιγω το wi-fi να μπαινει μεσω αυτου και να μην χαλαει τα mb απο το προγραμμα που θα βαλω.
Link to comment
Share on other sites

Η καρτα μνήμης είναι μόνο μέσα..Η μπαταρία ΟΧΙ......Μάλλον φίλε αυτό που πήρες θα ήταν για έκθεση στο μαγαζί (στο καλύτερο σενάριο)

 

... και στο χειρότερο είτε επιστροφή από πελάτη στο κατάστημα ή επισκευασμένο από το service της WIND στο κατάστημα. :confused:

Επιβεβαιώνω ότι η κάρτα μνήμης (μια Verbatim 2GB) ήταν περασμένη στη συσκευή αλλά η μπαταρία ήταν στο σακουλάκι της. Στην τελική δεν είναι και τόσο σοβαρό αν δεις ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή, αλλά και πάλι θα έπρεπε να σε ενημερώσουν, αφού δίνεις τα χρήματά σου για να πάρεις καινούρια συσκευή....

 

Μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία και πλέον και το δικό μου Blade βλέπει 512ΜΒ μνήμης! Νομίζω ότι όντως είναι πιο αεράτο στην κανονική χρήση, με αρκετές εφαρμογές ανοιχτές και σίγουρα έχω περισσότερο χώρο να εκμεταλλευτώ!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες! :thanks:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...