Jump to content

Gary Marshall: «Η Nokia πρέπει να χρησιμοποιήσει Android»


DJDB
 Κοινοποίηση

Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;  

437 members have voted

  1. 1. Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;

    • Ναι
      261
    • Όχι
      154
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      22


Recommended Posts

Και από που παρακαλώ οδηγήθηκες σε αυτό το συμπέρασμα? Σου έχει περάσει από το μυαλό μήπως ότι cpu με 1ghz υπάρχουν εδώ και κάνα χρόνο στην αγορά και έχουν βγει ήδη dual core...? :rolleyes:
Δεν ειναι αυθαιρετο. Ειχε πει η google οτι η 3 θα εχει minimum απαιτησεις 1ghz και 512 ram, αλλα μετα το εθεσε αλλιως ως " προτεινομενα" spec μετα απο αντιδρασεις. Γιατι υποτιθεται οτι 1-2 αναβαθμισεις πρεπει να παιρνουν ολες οι νεες συσκευες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα δεχτω οτι...

α)Η Νοκια,ειναι λαθος να βαλει "νταβατζη" πανω απο το κεφαλι της γιατι εχει το ΔΙΚΟ της λειτουργικο και εχει και τη τεχνογνωσια και τη "δυναμη" στην αγορα να το εξελιξει και να το προωθησει.

β)Οτι τα smartphones που "τρεχουν" symbian ειναι τα πιο "φιλικα" προς το χρηστη για τις απλες καθημερινες αναγκες,που θες ΚΑΤΑ ΒΑΣΗΝ ενα τηλεφωνο,το οποιο ομως να σου παρεχει και ΚΑΠΟΙΕΣ επαγγελματικες εφαρμογες.

γ)Οτι ειναι καλο να υπαρχει και η εναλλακτικη προταση του symbian η οποιασδηποτε "μεταλλαξης" αυτου,για να τρεχουν οι low και mid range συσκευες,"καλυπτοντας" το συντριπτικα μεγαλυτερο κομματι του αγοραστικου κοινου (γι αυτο και ειναι πρωτο σε πωλησεις),που θελουν οτι ακριβως περιεγραψα στο β.

Αλλα δε μπορω να ακουω χαζομαρες του στυλ "Τα Νοκια με symbian πετανε απο ταχυτητα","Το symbian ειναι το πιο εξελιγμενο λειτουργικο και οι δυνατοτητες του για αναπτυξη εφαρμογων ειναι τοσο μεγαλες που τα iphone και τα android,ειναι πολυδιαφημισμενα σκουπιδια","Το software που υπαρχει για symbian ειναι το πιο εξελιγμενο και παροτι ενα προγραμμα ειναι 1-2 ΜΒ,ειναι καλυτερο απο το αντιστοιχο για iphone που ειναι 15 ΜΒ"...

ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε το ΒΑΣΙΚΟ διαχωρισμο...ΑΛΛΟ ενα ΚΙΝΗΤΟ τηλεφωνο με καποιες δυνατοτητες "υπολογιστη τσεπης" και ΑΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ με καποιες δυνατοτητες κινητου τηλεφωνου...

Και τα 2 ανηκουν στη κατηγορια "smartphones",αλλα εχουν εντελως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ φιλοσοφια και ειναι ΛΑΘΟΣ να τα συγχεουμε...

Αν θες κατα βασην ΚΙΝΗΤΟ τηλεφωνο,θα παρεις ΝΟΚΙΑ-symbian...Αν θες κατα βαση εναν υπολογιστη τσεπης,με σχεδον απεριοριστες δυνατοτητες "παραμετροποιησης",αμετρητες εφαρμογες,παιχνιδια κλπ,που να το χρησιμοποιεις και "ΣΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ",θα παρεις iphone,Android,WM7...

Το σημα και τη ποιοτητα επικοινωνιας που σου προσφερει ενα ΝΟΚΙΑ,δεν θα τη βρεις ΠΟΤΕ σε μια τετοια συσκευη,αλλα και τη ποιοτητα των εφαρμογων που σου προσφερει,δε θα τη βρεις ΠΟΤΕ σε ενα ΝΟΚΙΑ...

ΑΥΤΗ αλλωστε και η φιλοσοφια της ΝΟΚΙΑ...Οι συσκευες της ειναι κατα βασην ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ...Πρωτος στοχος ειναι να προσφερουν συνεχη,αδιαληπτη και ποιοτικη επικοινωνια...Τα υπολοιπα επονται,αν και εφοσον η οποιαδηποτε εξτρα εφαρμογη,η δυνατοτητα που θα προστεθει θα διασφαλιζει οτι το θεμα "ποιοτητα επικοινωνιας" δε θα πειραχτει στο ελαχιστο...

Και τα λεγομενα μου τα αποδεικνυουν ΚΑΙ οι πωλησεις...Οι "ναυαρχιδες" που κατα καιρους εχει βγαλει η ΝΟΚΙΑ,που πλησιαζουν περισσοτερο στην αλλη κατηγορια,εχοντας πληθος εφαρμογων και δυνατοτητων,δεν εχουν πλησιασει ουτε κατα διανοια τις πωλησεις του iphone...Εσεις θυμαστε κανενα κορυφαιο μοντελο της ΝΟΚΙΑ να εχει πουλησει 1 εκατομμυριο συσκευες σε λιγες μερες?

Και μη μου πειτε πως ολα ειναι θεμα marketing και πλυσης εγκεφαλου..Γιατι η ΝΟΚΙΑ σαν "μεγεθος" στο τομεα της κινητης τηλεφωνιας ειναι ο παγκοσμιος κολοσσος και ουτε η Google,ουτε η Microsoft,ουτε η Apple και ολες οι εταιριες που συνεργαζονται μαζι τους στην υλοποιηση των συσκευων (HTC,Samsung,LG,Apple κλπ),μπορουν να συγκριθουν μαζι της...

Αρα δεν ειναι τυχαιο που οι αγοραστες που ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν 600 και 700 ευρω για μια συσκευη,στη συντριπτικη πλειοψηφια τους αγοραζουν iphone,samsung GalaxyS και αλλες high end συσκευες,αντι για Ν900 η Ν8...

Επιτελους λοιπον δεχτειτε οι "υπερμαχοι" του symbian και της ΝΟΚΙΑ,πως δεν εισαστε εσεις μονο οι "εξυπνοι" και τα εκατομμυρια των αγοραστων που περνουν Android και iphone ασχετοι και κοροιδα...ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΝ...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους λοιπον δεχτειτε οι "υπερμαχοι" του symbian και της ΝΟΚΙΑ,πως δεν εισαστε εσεις μονο οι "εξυπνοι" και τα εκατομμυρια των αγοραστων που περνουν Android και iphone ασχετοι και κοροιδα...ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΝ...

 

εγώ μάλλον το αντίθετο βλέπω να γίνεται σε όλα τα θέματα που αφορούν λειτουργικά κινητών.

 

φαίνεται την σήμερον ημέρα αν έχεις android είσαι σούπερ ουάου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

εγώ μάλλον το αντίθετο βλέπω να γίνεται σε όλα τα θέματα που αφορούν λειτουργικά κινητών.

 

φαίνεται την σήμερον ημέρα αν έχεις android είσαι σούπερ ουάου.

Εγω προσωπικα δεν αντιμετωπιζω η κρινω ενα λειτουργικο απο το αν ειναι "της μοδας" η οχι...

Μοναδικη παραμετρος ειναι "να μου κανει τη δουλεια μου".

Ουτε θεωρω επισης οτι οσοι επιλεγουν symbian ειναι ασχετοι...Κι ΑΥΤΟΙ καποιο λογο εχουν...

Εμενα απλως η συγκεκριμενη πλατφορμα και οι συσκευες που την υποστηριζουν ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ τη δουλεια μου..Πολυ απλα...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Φίλε djdog, επειδή λογικά θεωρείσαι διάνοια στα κινητά κι επειδή εγώ κρίνω σαν ψιλοάσχετος, θα ήθελες να μου πεις μερικά παραδείγματα σχετικά με το τι θα έκανα π.χ. με ένα iPhone, που δεν μπορώ να κάνω με το Χ6 μου;

Πραγματικά το έχω απορία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε djdog, επειδή λογικά θεωρείσαι διάνοια στα κινητά κι επειδή εγώ κρίνω σαν ψιλοάσχετος, θα ήθελες να μου πεις μερικά παραδείγματα σχετικά με το τι θα έκανα π.χ. με ένα iPhone, που δεν μπορώ να κάνω με το Χ6 μου;

Πραγματικά το έχω απορία.

 

Να σερφαρω ας πουμε "της προκοπης",χωρις να μου βγουν τα ματια...3.2 ιντσες (και 320Χ640 αναλυση),ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρη διαμετρος και φανταζομαι οτι μετα απο καμμια ωρα σερφαρισμα θα πονανε τα ματια σου...Εμενα τουλαχιστον θα πονουσανε...Ειμαι αλλωστε και καποιας ηλικιας...

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν πηρα iphone..και οι 3.5 ιντσες λιγες ειναι...φαντασου οι 3.2...Και οι 4 ιντσες του GalaxyS που εχω,ειναι στο οριο...Αν εβγαινε κανενα με 5 ιντσες,αναλογων δυνατοτητων με το GalaxyS θα το χτυπουσα επιτοπου...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Να σερφαρω ας πουμε "της προκοπης",χωρις να μου βγουν τα ματια...3.2 ιντσες (και 320Χ640 αναλυση),ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρη διαμετρος και φανταζομαι οτι μετα απο καμμια ωρα σερφαρισμα θα πονανε τα ματια σου...Εμενα τουλαχιστον θα πονουσανε...Ειμαι αλλωστε και καποιας ηλικιας...

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν πηρα iphone..και οι 3.5 ιντσες λιγες ειναι...φαντασου οι 3.2...Και οι 4 ιντσες του GalaxyS που εχω,ειναι στο οριο...Αν εβγαινε κανενα με 5 ιντσες,αναλογων δυνατοτητων με το GalaxyS θα το χτυπουσα επιτοπου...

Μηπως να αφηνες τα κινητα και να αγοραζες κανενα tablet με 7";... Λεω τωρα εγω...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να αφηνες τα κινητα και να αγοραζες κανενα tablet με 7";... Λεω τωρα εγω...

 

Για την ωρα τη κανω τη δουλεια μου και με τη 4αρα superAmoled του GalaxyS με 480Χ800 αναλυση...Και τα εχω και ολα σε μια συσκευη...Τηλεφωνο και μινι-υπολογιστη σε ενα...

Αν ειχα ενα Νοκια των 3.2 ιντσων και μαλιστα ουτε καν 480Χ800,τοτε θα επρεπε να μπω σε εξτρα εξοδα να παρω και tablet...Με το GalaxyS τα γλυτωσα...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

- Αν η Nokia εβαζε android στα κινητα της, βραχυπορθεσμα μπορει να πουλαγε καποιες συσκες παραπανω... Μακροπροθεσμα θα εξαρτιοταν ομως απο την google... Προφανως για εναν κολοσο ειναι αυτονοητο οτι κατι τετοιο δεν την συμφερει!

 

- Οπως και να το κανουμε, το symbian παρουσιαζει μια ωριμοτητα που τα αλλα λειτουργικα ΔΕΝ την εχουν!

* Εβλεπα πληρωμενη ενημερωση/διαφημιση σε ειδησεις σχετικα με τα νεα φανταστικα/υπεροχα Windows σε κινητα! Στο τελος του βιντεο: "Υπαρχoυν ομως καποιες παιδικες ασθενειες ακομα... οπως να τρεχουν μεχρι 2 εφαρμογες ταυτοχρονα..." Ποιο κινητο δεν μπορει να τρεξει 2 εφαρμογες ταυτοχρονα το 2010 εεε 2011 ....?! :cry:

 

* Ρωταγανε στο facebook, στο τοπικ του Ν8 "Το νοκια ν8 υποστηριζει φακελους?!" Μονο με τις πετρες δεν τους πηρανε :p "Since 2002....":cry:

 

* Το android ειναι ωραιο, εχει καποια πολυ δυνατα σχεδιαστικα πλεονεκτηματα αλλα θελει δουλεια οκομα μεχρι να φτασει στο σημειο "να παιζουν ολα και να μην χρειαζεται να σκαλιζω το κινητο για να δουλεψει!". Οταν ανοιγω το κινητο μου θελω να παιζει με την μια, με ολα τα apps που εχω βαλει χωρις να χρειαζεται σκαλισμα!

Φυσικα του λειπουν πραματακια ακομα... Ισως στο μελλον....

 

Απο την αλλη οι υπολοιποι πονταρουν στην τεραστια βαση applications που εχουν! (ovistore & android market). H nokia αργησε να προσφερει αυτη την ευκολια στον χρηστη, το καταλαβε και τρεχει να προλαβει (εξου και το σλογαν που εβγαλε για το n8...):X

 

Το πολυ καλο marketing του iphone εχει δημιουργησει μια υποτιθεμενη αναγκη για χιλιαδες εφαρμογες που γινονται install στα κινητα, που χρησιμοποιουν τελικα το 5% αυτων και μονο για 40 λεπτα επειδη δεν πηραν το φορτιστη μαζι.... Οι μισες εφαρμογες ειναι ιδιες με καποια αλλη, περνανε τρελο ελεγχο για να μπουν στο ovistore. Επισης οι συσκευες παροτι εχουν δυνατοτητες, αν ο steve δεν επιτρεψει στους χρηστες να στελνουν αρχεια μεσω bluetooth τοτε δεν επιτρεπεται! :X

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η νοκια βγαζει τηλεφωνα, ποιοτικης κατασκευης, με καλη αυτονομια μπαταριας, που δεν θα σε εγκαταλειψει οταν το θελεις (για βαλτε το iphone με GPS και καντε ενα ταξιδι χωρις φορτιστη αμαξιου?... Δεν νομιζω να καταφερετε και πολλα πραματα.) :X Οι συσκευες αφηνουν να πειραματιστεις μαζι τους, χωρις περιορισμους: μεχρι 4 apps τυτοχρονα (iphone):X, χωρις skype (blackberry με τις συμφωνιες που εχει κανει...) :X και με πληθος εφαρμογων που μπορει να γραψει ο καθενας

 

Ολοι εχουν ενα OS με διαφορετικα δυνατα και αδυνατα σημεια.Ομως ολοι τρεχουν να τερματισουν πρωτοι , δυνοντας στον χρηστη ευκολιες... Αλλοι μεσω marketing, αλλοι κανοντας τους χρηστες beta testers και αλλοι πουλωντας δυνατο hardware ....

Ποιος θα προβλεψει την αγορα? Κανεις δεν ξερει!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Να σερφαρω ας πουμε "της προκοπης",χωρις να μου βγουν τα ματια...3.2 ιντσες (και 320Χ640 αναλυση),ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρη διαμετρος και φανταζομαι οτι μετα απο καμμια ωρα σερφαρισμα θα πονανε τα ματια σου...Εμενα τουλαχιστον θα πονουσανε...Ειμαι αλλωστε και καποιας ηλικιας...

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν πηρα iphone..και οι 3.5 ιντσες λιγες ειναι...φαντασου οι 3.2...Και οι 4 ιντσες του GalaxyS που εχω,ειναι στο οριο...Αν εβγαινε κανενα με 5 ιντσες,αναλογων δυνατοτητων με το GalaxyS θα το χτυπουσα επιτοπου...

 

Ναι οκ, έχεις δίκιο, βέβαια εγώ προσωπικά, μια χαρά βολεύομαι και με τις 3.2¨.

Αν και εγώ μιλάω από άποψη λειτουργικού.

Τι θα μου προσέφερε για παράδειγμα το android που δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω στη συσκευή μου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, έχεις δίκιο, βέβαια εγώ προσωπικά, μια χαρά βολεύομαι και με τις 3.2¨.

Αν και εγώ μιλάω από άποψη λειτουργικού.

Τι θα μου προσέφερε για παράδειγμα το android που δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω στη συσκευή μου;

Τι να σου πω?Δεν το εχω ψαξει το θεμα γιατι δεν ασχολουμαι με symbian εδω και χρονια...Οτι και να σου λοιπον ψεμματα θα ειναι...

Γενικα δεν ασχολουμαι με κινητα που εχουν μικρη οθονη και χαμηλη αναλυση...Οποτε και παπαδες να εκανε το symbian και ολοι μεχρι την Apple να το προσκυνουσαν,για εμενα θα παρεμενε αχρηστο λειτουργικο γιατι δεν υπαρχουν συσκευες με μεγαλη οθονη για να το υποστηριξουν...

Και στο scrolling ρε παιδι μου,ειναι λιγο αργα...Οπως και στο να ανοιγουν μια εφαρμογη...Εγω θελω με το που παταω το εικονιδιο να φορτωνει σε λιγοτερο απο 1 δευτερολεπτο..και τα symbian απο οσο ξερω ειναι λιγο αργα...Η κανω λαθος?Κανουν κατω απο 1 δευτερολεπτο?:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?Δεν το εχω ψαξει το θεμα γιατι δεν ασχολουμαι με symbian εδω και χρονια...Οτι και να σου λοιπον ψεμματα θα ειναι...

Γενικα δεν ασχολουμαι με κινητα που εχουν μικρη οθονη και χαμηλη αναλυση...Οποτε και παπαδες να εκανε το symbian και ολοι μεχρι την Apple να το προσκυνουσαν,για εμενα θα παρεμενε αχρηστο λειτουργικο γιατι δεν υπαρχουν συσκευες με μεγαλη οθονη για να το υποστηριξουν...

Και στο scrolling ρε παιδι μου,ειναι λιγο αργα...Οπως και στο να ανοιγουν μια εφαρμογη...Εγω θελω με το που παταω το εικονιδιο να φορτωνει σε λιγοτερο απο 1 δευτερολεπτο..και τα symbian απο οσο ξερω ειναι λιγο αργα...Η κανω λαθος?Κανουν κατω απο 1 δευτερολεπτο?:confused:

Επειδή έχεις επιχειρήματα με βάση και δείχνεις για άνθρωπος συννενοήσιμος και για κουβέντα, σου σου βγάζω το καπέλο.

Καιρό είχα να κάνω τέτοια κουβέντα.

Μίλησες για ταχύτητα.

Συμφωνώ μεν, εν μέρει δε.

Κάποιες φορές, παρατηρώ μέχρι και 3 δευτερόλεπτα καθυστέρηση.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το κινητό μου κρίνεται ως μη λειτουργικό, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις επιχειρήματα με βάση και δείχνεις για άνθρωπος συννενοήσιμος και για κουβέντα, σου σου βγάζω το καπέλο.

Καιρό είχα να κάνω τέτοια κουβέντα.

Μίλησες για ταχύτητα.

Συμφωνώ μεν, εν μέρει δε.

Κάποιες φορές, παρατηρώ μέχρι και 3 δευτερόλεπτα καθυστέρηση.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το κινητό μου κρίνεται ως μη λειτουργικό, έτσι δεν είναι;

Ειπα εγω ποτε το symbian αχρηστο η μη λειτουργικο?..Ισα Ισα...Ολα απο αυτο ξεκινησαν...Οταν η Νοκια εβγαζε smartphones οι αλλοι ηταν στα βουνα ακομα...

Αυτο δεν σημαινει ομως πως ειναι το "απολυτο" λειτουργικο...Εχει τα υπερ και τα κατα του...

Σεβομαι αυτους που επιλεγουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ενα κινητο με ενα συγκεκριμενο λειτουργικο,αφου πρωτα ζυγισουν τα υπερ και τα κατα...

Αντιθετως,μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν καποιοι προσπαθουν να με πεισουν πως το ενα η το αλλο ειναι το "απολυτο" λειτουργικο και υπερεχει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους τομεις,ανεξαρτητως αναγκων που εχει ο καθενας...

Καλο ειναι λοιπον το symbian αλλα σε καποιους τομεις ΔΕΝ ειναι καλυτερο απο το Android...Εστω και στο θεμα οτι το ενα λειτουργικο κανει 1 δευτερολεπτο να ανοιξει μια εφαρμογη και το αλλο 3...Για καποιους ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ να επιλεξουν το Android...Η να παρουν το iphone γιατι εχει καλυτερα παιχνιδια απο το symbian..

Εγω ας πουμε προσωπικα,χωρις να θελω να υποστηριξω πως το Android ειναι τελειο,κρινω πως ταιριαζει περισσοτερο στις αναγκες μου αυτη τη περιοδο,κατι που δεν κανει το κατα τα αλλα "συμπαθες" symbian...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω ποτε το symbian αχρηστο η μη λειτουργικο?..Ισα Ισα...Ολα απο αυτο ξεκινησαν...Οταν η Νοκια εβγαζε smartphones οι αλλοι ηταν στα βουνα ακομα...

Αυτο δεν σημαινει ομως πως ειναι το "απολυτο" λειτουργικο...Εχει τα υπερ και τα κατα του...

Σεβομαι αυτους που επιλεγουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ενα κινητο με ενα συγκεκριμενο λειτουργικο,αφου πρωτα ζυγισουν τα υπερ και τα κατα...

Αντιθετως,μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν καποιοι προσπαθουν να με πεισουν πως το ενα η το αλλο ειναι το "απολυτο" λειτουργικο και υπερεχει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους τομεις,ανεξαρτητως αναγκων που εχει ο καθενας...

Καλο ειναι λοιπον το symbian αλλα σε καποιους τομεις ΔΕΝ ειναι καλυτερο απο το Android...Εστω και στο θεμα οτι το ενα λειτουργικο κανει 1 δευτερολεπτο να ανοιξει μια εφαρμογη και το αλλο 3...Για καποιους ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ να επιλεξουν το Android...Η να παρουν το iphone γιατι εχει καλυτερα παιχνιδια απο το symbian..

Εγω ας πουμε προσωπικα,χωρις να θελω να υποστηριξω πως το Android ειναι τελειο,κρινω πως ταιριαζει περισσοτερο στις αναγκες μου αυτη τη περιοδο,κατι που δεν κανει το κατα τα αλλα "συμπαθες" symbian...;)

Μ' έχεις καλύψει απόλυτα.;)

Νομίζω πως οτιδήποτε άλλο και να πούμε περισσεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?Δεν το εχω ψαξει το θεμα γιατι δεν ασχολουμαι με symbian εδω και χρονια...Οτι και να σου λοιπον ψεμματα θα ειναι...

Γενικα δεν ασχολουμαι με κινητα που εχουν μικρη οθονη και χαμηλη αναλυση...Οποτε και παπαδες να εκανε το symbian και ολοι μεχρι την Apple να το προσκυνουσαν,για εμενα θα παρεμενε αχρηστο λειτουργικο γιατι δεν υπαρχουν συσκευες με μεγαλη οθονη για να το υποστηριξουν...

 

To E7 symbian είναι και 4άρα οθόνη χρησιμοποιεί. Οπως και το galaxy.

Η ανάλυση 320Χ640 δεν μπορεί με καμία δύναμη να χαρακτηριστεί μικρή για 4" συσκευή για να επηρεάζει αρνητικά την ευκρίνια. Αντιστοιχεί για να καταλάβεις με 20άρα οθόνη υπολογιστή ανάλυσης 3200χ1600.

Εκτός αν δουλεύεις το κινητό στους 10 πόντους απο το προσωπό σου οπότε πάλι λόγο ηλικίας μπορεί να σε δυσκολέψει η πρεσβυωπία.:lol:

H υψηλή ανάλυση σε ενα κινητό βοηθάει βασικά στο browsing να μπορείς να δεις desktop σελίδες σε full μορφή χωρίς zoom με πάρα πολύ μικρούς χαρακτήρες χωρίς pixeliasma.

Παλιότερα λέγανε πως οτιδήποτε πάνω απο την ανάλυση των τριών 1ων iphone (240x480) είναι υπερβολή.

Δε συμφωνώ με το παραπάνω αλλά 320χ640 της Nokia είναι μια χαρά σαν ανάλυση πίστεψε με.

 

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν πηρα iphone..και οι 3.5 ιντσες λιγες ειναι...φαντασου οι 3.2...Και οι 4 ιντσες του GalaxyS που εχω,ειναι στο οριο...Αν εβγαινε κανενα με 5 ιντσες,αναλογων δυνατοτητων με το GalaxyS θα το χτυπουσα επιτοπου...

 

Αυτό δηλαδή θα σε βόλευε περισσότερο???

 

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

320Χ640 είναι μια χαρά στις 4"...? :blink:

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω...

 

απο οπτικη αποψη σαν αναλυση η 320*640 για μια 4αρα οθονη ειναι 2 φορες καλυτερη απο αυτην που ειχες στον υπολογιστη σου πριν απο 4 χρονια.

 

συγκεκριμενα να σου θυμησω πως πριν απο 4 χρονια που ειχαμε τις 17αρες οθονες με αναλυσεις 1024*768 η αντε 1280*1024

καθοσουν στον υπολογιστη σου και εβλεπες ταινιες DvD και παραμιλουσες απο την ποιοτητα της εικονας δουλευες εικονες στο photoshop και εκανς πολλες δουλειες που πραγματικα χρειαζοσουν αναλυση, ασε που ολα αυτα τα εκανες σε μια 17αρα οθονη!

 

και τωρα μας λες οτι η 320*640 δεν φτανει για μια μολις 4ων ιντσων οθονη?

αμα διπλασιασεις τα pixel και τα κανεις 640*1280 επιασες την αναλυση (με διαφορερικο aspect ratio) που χρησιμοποιουσες πριν απο 4 χρονια στην 17αρα οθονη του υπολογιστη σου ενω σημερα θα αντιστηχουσε σε μια συσκευη με 8ιντσες οθονη! και θελεις να μου πεις οτι δεν ειναι αρκετη?

 

εκει που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι οχι οσο αναφορα τις ιντσες αλλα οσο αναφορα το web browsing που εκει θες οσο μεγαλυτερη αναλυση γινεται για να χωρεσει η σελιδα στην οθονη.

οχι οτι δεν θα την κανεις zoom βεβαια αλλα ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

320Χ640 είναι μια χαρά στις 4"...? :blink:

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω...

 

Μόνο μία ερώτηση: Αν ΔΕΝ ξέρεις την ανάλυση της οθόνης ενός κινητού τηλεφώνου και σου το δώσουν να ρίξεις μια ματιά, θα καταλάβεις ότι είναι μικρή ή ανεπαρκής κλπ; Πιστεύω πως όχι. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία ερώτηση: Αν ΔΕΝ ξέρεις την ανάλυση της οθόνης ενός κινητού τηλεφώνου και σου το δώσουν να ρίξεις μια ματιά, θα καταλάβεις ότι είναι μικρή ή ανεπαρκής κλπ; Πιστεύω πως όχι. :rolleyes:

 

Το οτι είμαι μικρή θα το κατακάβεις σίγουρα. Δεν έχουν καμία σχέση οι 3,5'' με τις 4'' ή τις 4,3''.

Το οτι είναι ανεπαρκείς ίσως να μην το καταλάβεις εάν έχεις μόνο μια συσκευή. Εάν όμως έχει 2-3 διαφορετικού τύπου οθόνες δίπλα δίπλα τότε θα φανεί πιστεύω ποιά υπερέχει και πιά όχι.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

εκει που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι οχι οσο αναφορα τις ιντσες αλλα οσο αναφορα το web browsing που εκει θες οσο μεγαλυτερη αναλυση γινεται για να χωρεσει η σελιδα στην οθονη.

οχι οτι δεν θα την κανεις zoom βεβαια αλλα ενταξει...

 

Ακριβώς. Αυτός ήταν και ο λόγος που το είπα μιας και που για εμένα τα "smartphones" είναι συνυφασμένα με το internet...

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι ταινίες. Οι οποίες είναι μια χαρά σε τόσο μικρές οθόνες με τις αναλύσεις που υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είμαι μικρή θα το κατακάβεις σίγουρα. Δεν έχουν καμία σχέση οι 3,5'' με τις 4'' ή τις 4,3''.

Το οτι είναι ανεπαρκείς ίσως να μην το καταλάβεις εάν έχεις μόνο μια συσκευή. Εάν όμως έχει 2-3 διαφορετικού τύπου οθόνες δίπλα δίπλα τότε θα φανεί πιστεύω ποιά υπερέχει και πιά όχι.

 

για τα pixels λέει ...:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το άρθρο έχει λάθος τίτλο. Το πρωτότυπο έχει τον τίτλο : Nokia makes great hardware. Maybe it should buy in the software, κάτι που μεταφράζεται σε : " Η Nokia θα έπρεπε να αγοράσει το software" και όχι σε "H Nokia πρέπει να χρησιμοποιήσει Android" , όπως εσκεμμένα αναφέρει ο τίτλος. Προσοχή λοιπόν στις μεταφράσεις παρακαλώ.

 

 

buy-in

noun

Definition: commitment to achieving a shared goal

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

320Χ640 είναι μια χαρά στις 4"...? :blink:

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω...

 

απο οπτικη αποψη σαν αναλυση η 320*640 για μια 4αρα οθονη ειναι 2 φορες καλυτερη απο αυτην που ειχες στον υπολογιστη σου πριν απο 4 χρονια.

 

συγκεκριμενα να σου θυμησω πως πριν απο 4 χρονια που ειχαμε τις 17αρες οθονες με αναλυσεις 1024*768 η αντε 1280*1024

καθοσουν στον υπολογιστη σου και εβλεπες ταινιες DvD και παραμιλουσες απο την ποιοτητα της εικονας δουλευες εικονες στο photoshop και εκανς πολλες δουλειες που πραγματικα χρειαζοσουν αναλυση, ασε που ολα αυτα τα εκανες σε μια 17αρα οθονη!

 

και τωρα μας λες οτι η 320*640 δεν φτανει για μια μολις 4ων ιντσων οθονη?

αμα διπλασιασεις τα pixel και τα κανεις 640*1280 επιασες την αναλυση (με διαφορερικο aspect ratio) που χρησιμοποιουσες πριν απο 4 χρονια στην 17αρα οθονη του υπολογιστη σου ενω σημερα θα αντιστηχουσε σε μια συσκευη με 8ιντσες οθονη! και θελεις να μου πεις οτι δεν ειναι αρκετη?

 

Βγαίνω λίγο Off topic. Τι λίγο τελείος off βγαίνω αλλά τέλος πάντων.:)

 

Τις οθόνες εχει καθιερωθεί και τις μετράμε με την διαγώνια διαστασή τους σε ιντσες.

 

Μια οθόνη με διπλάσιες ίντσες (διαγώνια διάσταση) δε σημαίνει ότι είναι μια οθόνη με διπλάσια διάσταση σε τετραγωνικά εκατοστά.:lol:

Δεν είμαι καλός στα μαθηματικά αλλά σίγουρα το 20" monitor που εχω χωράει πολύ παραπάνω 6 οθόνες iphone και ας είναι η διαγώνιος της (20/3,5) 5,71 φορές μεγαλύτερη απο αυτήν του iphone.

Για του λόγου το αληθές.

 

Monitor 20" = διαστάσεις 27 υψος χ 43 πλάτος = 1161 τετρ.εκατ.

Οθόνη iphone 3.5" = 7.6 ύψος χ 5.3 πλάτος = 40,28 τετρ.εκατ.

Αυτό χρονδρικά σημαίνει ότι (1161/40,28) ~ 29 οθόνες του iphone χωράνε μέσα σε μια 20άρα TFT!!!

 

Κάποιος που είναι καλύτερος στα μαθηματικά ας μας εξηγήσει πως βγαίνει.:lol::lol::lol:

 

Πάντος σίγουρα η 320Χ640 είναι μια χαρά για 4" !!!

 

Παρακάτω μια εικόνα απο 3,5" κινητό με <<μόλις>> οπως λένε μερικοί μερικοί 240χ480 και ακριβώς απο πάνω παράθυρο mozilla ρυθμισμένο στις περίπου 3,5" σε 1680χ1050 pc monitor.

 

http://farm5.static.flickr.com/4147/5097633422_94a21f0c51_b.jpg

 

Οι οθόνες των κινητών εχουν ξεπεράσει σε ανάλυση ανα τετραγωνικό εκατοστό τις οθόνες των υπολόγιστών χρόνια τώρα με κάποια windows phone, πριν ακόμα απο την εμφάνιση του iphone.

(Qtek 9000 - O2 XDA Exec - i-mate JASJAR κ.α.)

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...