Jump to content

Gary Marshall: «Η Nokia πρέπει να χρησιμοποιήσει Android»


DJDB
 Κοινοποίηση

Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;  

437 members have voted

  1. 1. Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;

    • Ναι
      261
    • Όχι
      154
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      22


Recommended Posts

 

Αυτό δηλαδή θα σε βόλευε περισσότερο???

 

Μεσα στο μυαλο μου εισαι??

Dell Streak...

Ενα ΟΝΕΙΡΙΚΟ κινητο...Για την ακριβεια ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ κινητο...

Ειμαι ενα κλικ πριν το αγορασω...Εντος των ημερων θα το πιασω στα χερια μου και εαν ειναι τοσο καλο και γρηγορο σαν το GalaxyS,το χτυπησα ΕΠΙΤΟΠΟΥ!!:D

Και για να πω την αληθεια,ο μονος λογος που δεν το χτυπησα οταν βγηκε το καλοκαιρι,ηταν οτι ειχε 1.6 Android...Τωρα που πηρε την Eclair ορμαω!!

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μεσα στο μυαλο μου εισαι??

Dell Streak...

Ενα ΟΝΕΙΡΙΚΟ κινητο...Για την ακριβεια ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ κινητο...

Ειμαι ενα κλικ πριν το αγορασω...Εντος των ημερων θα το πιασω στα χερια μου και εαν ειναι τοσο καλο και γρηγορο σαν το GalaxyS,το χτυπησα ΕΠΙΤΟΠΟΥ!!:D

Και για να πω την αληθεια,ο μονος λογος που δεν το χτυπησα οταν βγηκε το καλοκαιρι,ηταν οτι ειχε 1.6 Android...Τωρα που πηρε την Eclair ορμαω!!

 

Μήπως θα ταν καλύτερο να πας κατευθείαν σε αυτο αφού έχεις συνηθίσει τα

Samsung

http://techblog.gr/techtv/samsung-galaxy-tab-hands-on-8483/

Έχω την εντύπωση πως θα σε <<βολέψει>> καλύτερα.:p

Link to comment
Share on other sites

Monitor 20" = διαστάσεις 27 υψος χ 43 πλάτος = 1161 τετρ.εκατ.

Οθόνη iphone 3.5" = 7.6 ύψος χ 5.3 πλάτος = 40,28 τετρ.εκατ.

Αυτό χρονδρικά σημαίνει ότι (1161/40,28) ~ 29 οθόνες του iphone χωράνε μέσα σε μια 20άρα TFT!!!

Αν το ύψος μιας οθόνης είναι x και το πλάτος y, τότε το εμβαδόν της είναι

Ε=xy

και η διαγώνιος

d=sqrt(x^2+y^2)

Διπλασιάζοντας το d είναι σαν να διπλασιάζω και το x και το y, άρα το Ε τετραπλασιάζεται.

 

Πάντος σίγουρα η 320Χ640 είναι μια χαρά για 4" !!!

Από όσο πιο κοντά κοιτάς μια οθόνη, τόση μεγαλύτερη "πυκνότητα" εικονοστοιχείων θες να έχει για να έχεις καλύτερη ευκρίνεια. Αν θεωρήσουμε την οθόνη που λες ότι έχει αναλογία 1:2, τότε υπολογίζουμε ότι οι διαστάσεις της είναι

1,79in x 3,58in και η επιφάνειά της είναι 6,4 in^2.

Άρα η πυκνότητα είναι 32000 pixel ανά τετραγωνική ίντσα ή 178 pixels ανά ίντσα (σε μία διάσταση), τιμή σχετικά χαμηλή συγκρινόμενη με τα 326 pixels ανά ίντσα του iPhone 4 ή ακόμα και με τα 313 pixels ανά ίντσα του Toshiba Portégé. Τέτοιες τιμές πυκνότητας εικονοστοιχείων (της τάξης του 100-200) έχουν συνήθως μεγαλύτερες οθόνες (πχ laptop) που τις κοιτάμε από λίγο πιο μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεχτω οτι...

α)Η Νοκια,ειναι λαθος να βαλει "νταβατζη" πανω απο το κεφαλι της γιατι εχει το ΔΙΚΟ της λειτουργικο και εχει και τη τεχνογνωσια και τη "δυναμη" στην αγορα να το εξελιξει και να το προωθησει.

β)Οτι τα smartphones που "τρεχουν" symbian ειναι τα πιο "φιλικα" προς το χρηστη για τις απλες καθημερινες αναγκες,που θες ΚΑΤΑ ΒΑΣΗΝ ενα τηλεφωνο,το οποιο ομως να σου παρεχει και ΚΑΠΟΙΕΣ επαγγελματικες εφαρμογες.

γ)Οτι ειναι καλο να υπαρχει και η εναλλακτικη προταση του symbian η οποιασδηποτε "μεταλλαξης" αυτου,για να τρεχουν οι low και mid range συσκευες,"καλυπτοντας" το συντριπτικα μεγαλυτερο κομματι του αγοραστικου κοινου (γι αυτο και ειναι πρωτο σε πωλησεις),που θελουν οτι ακριβως περιεγραψα στο β.

Αλλα δε μπορω να ακουω χαζομαρες του στυλ "Τα Νοκια με symbian πετανε απο ταχυτητα","Το symbian ειναι το πιο εξελιγμενο λειτουργικο και οι δυνατοτητες του για αναπτυξη εφαρμογων ειναι τοσο μεγαλες που τα iphone και τα android,ειναι πολυδιαφημισμενα σκουπιδια","Το software που υπαρχει για symbian ειναι το πιο εξελιγμενο και παροτι ενα προγραμμα ειναι 1-2 ΜΒ,ειναι καλυτερο απο το αντιστοιχο για iphone που ειναι 15 ΜΒ"...

ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε το ΒΑΣΙΚΟ διαχωρισμο...ΑΛΛΟ ενα ΚΙΝΗΤΟ τηλεφωνο με καποιες δυνατοτητες "υπολογιστη τσεπης" και ΑΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ με καποιες δυνατοτητες κινητου τηλεφωνου...

Και τα 2 ανηκουν στη κατηγορια "smartphones",αλλα εχουν εντελως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ φιλοσοφια και ειναι ΛΑΘΟΣ να τα συγχεουμε...

Αν θες κατα βασην ΚΙΝΗΤΟ τηλεφωνο,θα παρεις ΝΟΚΙΑ-symbian...Αν θες κατα βαση εναν υπολογιστη τσεπης,με σχεδον απεριοριστες δυνατοτητες "παραμετροποιησης",αμετρητες εφαρμογες,παιχνιδια κλπ,που να το χρησιμοποιεις και "ΣΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ",θα παρεις iphone,Android,WM7...

Το σημα και τη ποιοτητα επικοινωνιας που σου προσφερει ενα ΝΟΚΙΑ,δεν θα τη βρεις ΠΟΤΕ σε μια τετοια συσκευη,αλλα και τη ποιοτητα των εφαρμογων που σου προσφερει,δε θα τη βρεις ΠΟΤΕ σε ενα ΝΟΚΙΑ...

ΑΥΤΗ αλλωστε και η φιλοσοφια της ΝΟΚΙΑ...Οι συσκευες της ειναι κατα βασην ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ...Πρωτος στοχος ειναι να προσφερουν συνεχη,αδιαληπτη και ποιοτικη επικοινωνια...Τα υπολοιπα επονται,αν και εφοσον η οποιαδηποτε εξτρα εφαρμογη,η δυνατοτητα που θα προστεθει θα διασφαλιζει οτι το θεμα "ποιοτητα επικοινωνιας" δε θα πειραχτει στο ελαχιστο...

Και τα λεγομενα μου τα αποδεικνυουν ΚΑΙ οι πωλησεις...Οι "ναυαρχιδες" που κατα καιρους εχει βγαλει η ΝΟΚΙΑ,που πλησιαζουν περισσοτερο στην αλλη κατηγορια,εχοντας πληθος εφαρμογων και δυνατοτητων,δεν εχουν πλησιασει ουτε κατα διανοια τις πωλησεις του iphone...Εσεις θυμαστε κανενα κορυφαιο μοντελο της ΝΟΚΙΑ να εχει πουλησει 1 εκατομμυριο συσκευες σε λιγες μερες?

Και μη μου πειτε πως ολα ειναι θεμα marketing και πλυσης εγκεφαλου..Γιατι η ΝΟΚΙΑ σαν "μεγεθος" στο τομεα της κινητης τηλεφωνιας ειναι ο παγκοσμιος κολοσσος και ουτε η Google,ουτε η Microsoft,ουτε η Apple και ολες οι εταιριες που συνεργαζονται μαζι τους στην υλοποιηση των συσκευων (HTC,Samsung,LG,Apple κλπ),μπορουν να συγκριθουν μαζι της...

Αρα δεν ειναι τυχαιο που οι αγοραστες που ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν 600 και 700 ευρω για μια συσκευη,στη συντριπτικη πλειοψηφια τους αγοραζουν iphone,samsung GalaxyS και αλλες high end συσκευες,αντι για Ν900 η Ν8...

Επιτελους λοιπον δεχτειτε οι "υπερμαχοι" του symbian και της ΝΟΚΙΑ,πως δεν εισαστε εσεις μονο οι "εξυπνοι" και τα εκατομμυρια των αγοραστων που περνουν Android και iphone ασχετοι και κοροιδα...ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΝ...

 

djdog for the win :respect: Διάβασα όλες τις σελίδες και διαλόγους με την σειρά και ήμουν έτοιμος να γράψω μια αντίστοιχη απάντηση με την δική σου. Με κάλυψες απόλυτα.

ΥΓ. Πάνω από 4,3 ίντσες δεν το λες και κινητό ε ;:shifty:

iPhone 4S 16 GB

iPad 3 Wi-Fi & Cellular 64 GB

New Entry: iPhone 5 16 GB

Link to comment
Share on other sites

γιαννη το ιδιο πραγμα λεμε στην ουσια απλα εγω το εγραψα πολυ πολυ προχειρα και εσυ εκατσες να το αναλυσεις.

η ουσια ειναι οτι μια αναλυση 320*640 ειναι παρα παρα πολυ καλη για μια οθονη 3,5 ιντσων.

δεν υπαρχει καμια περιπτωση να καταλαβεις διαφορα με το ματι επειδη ειναι μικρη η αναλυση δηλαδη.

 

εκει που παιζει ρολο η μεγαλη αναλυση ειναι στο πως εμφανιζονται στην οθονη αυτη ιστοσελιδες, αρχεια pdf word excel και τετοια.

 

για αυτον ακριβως τον λογο φυσικα και ποτε δεν θα λεγαμε οχι σε μεγαλυτερη αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Electric eye καταπληκτική η ανάλυση. Την αποροία με τη διαγώνιο μου την ελυσες αλλά τώρα με προβληματισες με το θέμα της πυκνοτητας των pixel που έχει καθε οθόνη ανάλογα με την ανάλυση της και τις ιντσες της. :lol:

Ουδέποτε πάντως συνέκρινα με το iPhone 4. Με απλη HVGA σε 3.5 in συνεκρινα η οποία κατα την γνώμη μου είναι αρκετά πάνω απο συμβατικές TFT για λάπτοπ και για pc που όντως τις κοιτάμε απο πολύ πιο μακριά.

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ταν καλύτερο να πας κατευθείαν σε αυτο αφού έχεις συνηθίσει τα

Samsung

http://techblog.gr/techtv/samsung-galaxy-tab-hands-on-8483/

Έχω την εντύπωση πως θα σε <<βολέψει>> καλύτερα.:p

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος και πηγες στην αλλα ακρη..Σε λιγο θα μου προτεινεις και το ipad...Ειπαμε να μπαινει μεσα σε τσεπη...(Εστω και στη κολοτσεπη)..;)

Και μπορει να ειναι 5 ιντσων το Dell Streak,αλλα στο συνολο εχει ΤΟΝ ΙΔΙΟ ογκο με το Νοκια Ν900 ας πουμε...Το Dell ειναι πιο μακρυ και φαρδυ,αλλα εχει ΤΟ ΜΙΣΟ παχος απο το Ν900...Αν μπορεις λοιπον να "κουβαλας" το Ν900,μπορεις και αυτο...

Και για του λογου το αληθες,γιατι μου αρεσει να μιλαω με νουμερα,το Ν900 εχει διαστασεις 110.9 Χ 59.8 Χ 18 mm που αν τα πολλαπλασιασεις για να βγαλεις τον συνολικο ογκο μας βγαζει αποτελεσμα 119,372 ενω το Dell streak (152.5 X 79.2 X 9.9) = 119,572...

Με αυτη τη τοποθετηση δεν θελω να υποστηριξω οτι το Dell ειναι "κινητο",αλλα οτι μια συσκευη,απαξ και χωραει στη τσεπη,(εστω και εαν δε μπορεις μετα να κατσεις),μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και σαν κινητο...

Βαζεις στη ζυγαρια τα υπερ και τα κατα,αν ικανοποιει τις ΔΙΚΕΣ σου αναγκες δηλαδη η οχι και επιλεγεις...

Αλλωστε εαν η συσκευη δεν ηταν καλη,ουτε θα ειχε σημειωσει τοσο καλες πωλησεις και ουτε θα υπηρχε και ειδικο section στους XDA....

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και ξαφνικα ολα αλλαζουν

 

Η Nokia σε συζητήσεις με τη Microsoft

 

http://www.nooz.gr/tech/i-nokia-se-suzitiseis-me-ti-microsoft

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Να εγκαταλειψει το MeeGo και να βγαλει WinMo 7 συσκευη;:p Ενα λειτουργικο που δεν υποστηριζει ουτε τις μισες γλωσσες (τωρα)απο τις χωρες που η Nokia ειναι πρωτη; :p Καλυτερα να βαλει android... Παντως προσωπικα μου μοιαζει πολυ δυσκολο να μπει "ξενο" λειτουργικο σε nokia. Εκτος αν το θεωρισει καλη περικοπη να μην ξοδευει λεφτα η ιδια για την αναπτυξη λειτουργικου και να γινει απλα ενας κατασκευαστης hardware, δηλαδη να χασει την ταυτοτητα της.

 

ΥΓ Τετοιες ειδησεις με κανουν ακομη πιο χαρουμενο κατοχο του N900...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Να εγκαταλειψει το MeeGo και να βγαλει WinMo 7 συσκευη;:p Ενα λειτουργικο που δεν υποστηριζει ουτε τις μισες γλωσσες (τωρα)απο τις χωρες που η Nokia ειναι πρωτη; :p Καλυτερα να βαλει android... Παντως προσωπικα μου μοιαζει πολυ δυσκολο να μπει "ξενο" λειτουργικο σε nokia. Εκτος αν το θεωρισει καλη περικοπη να μην ξοδευει λεφτα η ιδια για την αναπτυξη λειτουργικου και να γινει απλα ενας κατασκευαστης hardware, δηλαδη να χασει την ταυτοτητα της.

 

ΥΓ Τετοιες ειδησεις με κανουν ακομη πιο χαρουμενο κατοχο του N900...

 

Παντως αν γινει κατι τετοιο, θα κλεμε τα λεφτακια μας οσοι πηραμε ενα symbian^3 κινητο (π.χ. N8) καθως ποιος θα γραψει software για 3-4 κινητα με προδιεγραμμενη ημερομηνια ληξης?

 

Φυσικα, οσοι δεν αγαπαμε τα WM μαλλον θα σηκωθουμε να φυγουμε και θα παμε σε android σε μια νυκτα... ;)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τι θα κάνει η ΝΟΚΙΑ εξαρτάται από τις πωλήσεις του Symbian^3.

Ως τώρα λένε ότι πουλήθηκαν 4ΕΚ ΝΟΚΙΑ Ν8 χωρίς C6-01 και Ε7 ενώ άγνωστες είναι οι πωλήσεις του C7. Λέτε να τη συμφέρει να αλλάξει πορεία αν πχ πουλήσει τις διπλάσιες συσκευές μέσα στο 2011!?! :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησει σε καμια περιπτωση Android μια εταιρεια σαν την Νοκια. Ναι πρεπει να εξελιχθει γιατι εχει μεινει σχετικα πισω. Η μονη λυση (και λογικα αυτο θα γινει) ειναι, οπως εφτιαξε το symbian να προχωρισει στη δημιουργια ενος νεου λειτουργικου, που να ερχεται κοντα στα windows και android
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
Δεν τιθεται θεμα περι να "παει στο τρενο της google" οπως ειδα σε καποιον.πιστευω πως αυτο πρεπει να γινει για να γινει πιο ανταγωνιστικη!! και δεν σημαινει οτι πρεπει να εγκαταλειψει και τα αλλα λογισμικα.πρεπει καποτε ως κολλοσος κινητης τηλεφωνιας να μπει στο μαρκετ των android που ειναι μια σωστη στρατηγικη!! τι λετε για αυτο??:cool::up:
"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

πρεπει καποτε ως κολλοσος κινητης τηλεφωνιας να μπει στο μαρκετ των android που ειναι μια σωστη στρατηγικη!! τι λετε για αυτο??:cool::up:

 

Για να γινει ενα με τη μαζα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα κτ τετοιο να διατηρησει τα symbian απλα να επεκταθει λιγο
"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Οχι φυσικα αν και η Nokia μας εχει ηδη ενα κινητο με λειτουργικο συστημα android παρολα αυτα ολα τα υπολοιπα εχουν τα αθανατα windows phone.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Επιτελους εκανε το βημα και θα κερδισουν και οι δυο,νοκια και αντροιντ

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες το θεμ; μετά από 4 χρόνια..

Ναι δεν προλαβαίνουν και οι δύο να βάζουν χρήμα στην άκρη.. Αυτή τι στιγμή κατέχει το 0.07 της πίτας του Android

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστευω οτι σε ενα χρονο τα νοκια θα εχουν μεγαλυτερο μερος σε adroid συσκευες.Τα κινητα της ειναι παρα παρα πολυ καλα και θα γινουν καλυτερα

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...