Jump to content

Gary Marshall: «Η Nokia πρέπει να χρησιμοποιήσει Android»


DJDB
 Κοινοποίηση

Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;  

437 members have voted

  1. 1. Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;

    • Ναι
      261
    • Όχι
      154
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      22


Recommended Posts

το θεμα ειναι οτι πουλαει απο το 100% των αγοραστων που το παιρνουν αντε το 30% να ξερει τι λογισμικο εχει το κινητο τους και τι μπορει να κανει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το θεμα ειναι οτι πουλαει απο το 100% των αγοραστων που το παιρνουν αντε το 30% να ξερει τι λογισμικο εχει το κινητο τους και τι μπορει να κανει.

 

Εχεις δικιο! (ενταξει μπορει οχι το 30% αλλα το 40-50 σιγουρα)

 

Απαντησε μου στο αλλο ομως (για να μην τα βλεπουμε μονοπλευρα):

 

Πιο ειναι το αντιστοιχο ποσοστο αυτων που αγοραζουν iphone?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι όσοι ψηφίσανε ΟΧΙ, το κάνανε οχι επειδή πιστεύουν οτι η Νοκια θα πρέπει να μείνει στο symbian, αλλά για να αναπτύξει το meego.

 

Το Symbian είναι πεθαμένο. Ο μόνος λόγος που έχει το μεγαλύτερο μέρος της πίτας στα λειτουργικά για κινητά είναι επειδή όσο και αν σας φαίνετε περίεργο υπάρχει ακόμα κόσμος που αγοράζει κινητό κάθε 3-5 χρόνια, μπορεί και περισσότερο!

 

Θέλω να δω τι θα λέτε μόλις αρχίσει να πουλάει το symbian 3 και symbian 4.

"Αναστήθηκε το Symbian".

Προσωπικά,το Symbian μου προσφέρει ότι δε μου προσφέρουν τα άλλα λειτουργικά : συνδεσιμότητα,ευκολία χρήσης,πληθώρα λειτουργιών. Ακόμα και το MeeGo θα είναι για τους πιο ψαγμένους χρήστες και όχι τόσο για το κοινό του Symbian. Θα ήθελα στο netbook μου να έχω MeeGo όχι όμως στο κινητό μου!

 

Τη λογική "ό,τι αναπτύσσεται γρήγορα παρακμάζει και γρήγορα" τη ξέρετε; Νόμος της αγοράς.

Το κομμάτι της πίτας είναι αληθινό,έλεος. Βάσει των πωλήσεων πάει... Μη τα παρουσιάζετε όπως θέλετε ή θα θέλατε να είναι. Οι πωλήσεις των Symbian OS είναι όσο των iOS+Android μαζί,πόσο πιο καθαρά θέλετε να το ακούσετε ότι το Symbian πουλάει σαν τρελό;

Τώρα με τη καινούρια σειρά "κι αν γίνει χαμός"... Απροβλημάτιστη και για όλα τα γούστα.

 

Γιατί η ΝΟΚΙΑ να φύγει από το ώριμο Symbian και να πάει στο πολύ ανώριμο Android; Ας στρώσουν τον **** τους να φτιάξουν ένα wow UI για τα αμερικανάκια που ανακάλυψαν τα κινητά γιατί στα άλλα είναι πολύ μα πολύ μπροστά το Symbian...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι όσοι ψηφίσανε ΟΧΙ, το κάνανε οχι επειδή πιστεύουν οτι η Νοκια θα πρέπει να μείνει στο symbian, αλλά για να αναπτύξει το meego.

 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο απάντησαν ΟΧΙ οι υπόλοιποι, αλλά προσωπικά δεν θέλω Android σε συσκευή Nokia, αλλά απεναντίας θέλω να συνεχίσει να αναπτύσσει τόσο το Symbian όσο και το Meego.

 

Το Symbian είναι πεθαμένο. Ο μόνος λόγος που έχει το μεγαλύτερο μέρος της πίτας στα λειτουργικά για κινητά είναι επειδή όσο και αν σας φαίνετε περίεργο υπάρχει ακόμα κόσμος που αγοράζει κινητό κάθε 3-5 χρόνια, μπορεί και περισσότερο!

 

Πεθαμένο λειτουργικό σημαίνει ότι και οι developers το εγκαταλείπουν, μην βγάζοντας πλέον εφαρμογές γι' αυτό. Έχεις δει κάτι τέτοιο; Προσωπικά βλέπω όλες τις σημαντικές εφαρμογές που υπήρχαν για τις προηγούμενες εκδόσεις Symbian να βγαίνουν και για Symbian^3. Σε αυτή την περίπτωση σημαίνει ότι οι developers τρελάθηκαν ή ότι αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν οικονομικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eγω ακομα περιμενω απαντηση στο κατα ποσο οσοι αγοραζουν iphone το παιρνουν γιατι θα το χρησιμοποιησουν στο επακρο.

 

 

στα symbian ξερουμε να λεμε πως το παιρνουν γριουλες και γεροι , αλλα το iphone...οχι το iphone το παιρνουν μονο οι hardcore users.... καλα ενταξει...οπως σας συμεφερει τα λετε.

 

ο αλλος λεει πως τα symbian τα κραταμε 3-4 χρονια..και στη συνεχεια το διορθωνει σε "3-5" χρονια. Μονος σου την εκανες αυτη την ερευνα αγορας?

 

Και ετσι να ηταν ομως ,υπερ της Νοκια και του Symbian ειναι αυτο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα (αν και λόγω ταχύτητας ψήφισα ναι!!!!).

Η Νokia δεν είναι εταιρεία της σειράς, ούτε ξεκίνησε να φτιάχνει τηλέφωνα πέρσι. Έχει τεράστια ιστορία και παρά την μεγάλη πτώση του Symbian, παραμένει πρώτη. Πρώτη με ΓΙΓΑΝΤΙΑ διαφορά στις μικρές και μεσαίες κατηγορίες συσκευών (που σε αυτές μην ξεχνάμε ότι ανήκουν κοινά εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους, απο την γιαγιά που απλώς πήρε μια συσκευή, το παιδάκι που πήρε το πρώτο του τηλέφωνο, τον πιτσιρικά που πήρε ένα imagine κινητό για να βγάζει φωτογραφίες κτλ).

 

Επίσης απ΄οτι βλέπω, στις περισσότερες μετρήσεις είναι πρώτη, ή στις πρώτες (ανάλογα την περιοχή κτλ) και στα Smartphones. Έστω με το απαρχαιομένο Symbian που όλοι (ακόμα και αρκετοι φίλοι της Nokia) κατηγορούνε.

 

Η εταιρεία ετοιμάζει 2 λειτουργικά. Το Symbian 4 και το MeeGo. Δεν ήμουνα ποτέ fan της Nokia, οπότε δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα για να ξέρω τι ακριβώς θα κάνει το καθένα και σε τι συκευές θα πάει. Ομως μην βιάζεστε να καταδικάσεστε μια εταιρεία όπως η Nokia γιατί μπορεί το iPhone να είναι το παρόν και το Android το μέλλον αλλά το iOS έχει τόσες ανόητες ελλείψεις και το Android έχει ακόμα τόσα πράγματα (λόγο παιδικής ηλικίας) να προσθέσει που τι θα πείτε αν η έμπειρη Nokia κυκλοφορήσει ένα Symbian 4/Meego σ΄ενα εκπληκτικό hardware και γ****ει και δέρνει;

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που ετοιμαζόμουν να ποστάρω, το μήνυμα του tetra1982[/member] με κάλυψε πλήρως. Η Nokia ποτέ δεν επέλεξε έτοιμες λύσεις για τα smartphones. Πάντα επέλεγε λύσεις που ξεχώριζαν από τον ανταγωνισμό και αποτελούσαν σήμα κατατεθέν της εταιρίας.

 

Να βγαίνει τώρα ένας δημοσιογράφος και να να προτείνει στροφή της Nokia προς λύσης τύπου Android, είναι μάλλον αστείο. Πόσο μάλλον όταν ετοιμάζονται πυρετωδώς τα πολυαναμενόμενα Symbian^4 και Meego τα οποία αναμένεται να αλλάξουν το τοπίο.

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που ετοιμαζόμουν να ποστάρω, το μήνυμα του tetra1982[/member] με κάλυψε πλήρως. Η Nokia ποτέ δεν επέλεξε έτοιμες λύσεις για τα smartphones. Πάντα επέλεγε λύσεις που ξεχώριζαν από τον ανταγωνισμό και αποτελούσαν σήμα κατατεθέν της εταιρίας.

Και η Ericsson έτσι ήταν παλιά,από τότε που μπήκε η Sony στο παιχνίδι είτε κυνηγούσε τη ΝΟΚΙΑ είτε τις άλλες εταιρείες... Πραγματικά κρίμα γιατί η Ericsson ήταν η προτίμησή μου μέχρι το Τ68/Τ610. Μετά χάλασε πάρα μα πάρα πολύ!!!

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι καταναλωτές βλέπουν το μέλλον στο Android αντί να δούνε ότι το Android θα έχει απέναντί του MeeGo(Nokia+Intel), Symbian 4 (εφόσον εδραιωθεί το Symbian 3), Bada και λογικά,μία ακομπλεξάριστη έκδοση του iOS.

H NOKIA θα συνεχίζει να παίζει στη μεσαία κατηγορία (το X3 Touch And Type είναι το πιο καινοτόμο τηλέφωνο των τελευταίων χρόνων,κατά την άποψή μου) ενώ για τα Smartphones εστιάζει και στα φθηνά και ακριβά. Γενικά είναι μια εταιρεία...απίστευτα δημιουργική κατά την άποψή μου και γι'αυτό είναι και πρώτη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά,το Symbian μου προσφέρει ότι δε μου προσφέρουν τα άλλα λειτουργικά : συνδεσιμότητα,ευκολία χρήσης,πληθώρα λειτουργιών. Ακόμα και το MeeGo θα είναι για τους πιο ψαγμένους χρήστες και όχι τόσο για το κοινό του Symbian. Θα ήθελα στο netbook μου να έχω MeeGo όχι όμως στο κινητό μου!

 

aha... για πες! Γιατι εγω εχοντας και τους 2 (android, symbian) κοσμους στα χερια βασικα δεν βλεπω το Symbian να προσφερει κατι παραπανω, αντιθετα ειναι και λιγο ποιο δυσχρηστο...

 

 

 

Το κομμάτι της πίτας είναι αληθινό,έλεος. Βάσει των πωλήσεων πάει... Μη τα παρουσιάζετε όπως θέλετε ή θα θέλατε να είναι. Οι πωλήσεις των Symbian OS είναι όσο των iOS+Android μαζί,πόσο πιο καθαρά θέλετε να το ακούσετε ότι το Symbian πουλάει σαν τρελό;

 

Γιατί η ΝΟΚΙΑ να φύγει από το ώριμο Symbian και να πάει στο πολύ ανώριμο Android;

 

Μην ξεχνας βεβαιως να αναφερεις οτι λες την μιση αληθεια! Η αλλη μιση ειναι οτι η Νοκια εχει τεραστια γκαμα symbian απο μολις 130€... ενω το iOS ειναι one device Show, και το Android αν και με ελευθερια αναπτυξης σε διαφορα hardware, παραμενει κυριως σε ακριβα specs. Στα mid-high εχω την αισθηση οτι δεν πολυυπαρχει η Νοκια πλεον.... Θα δουμε τωρα τι θα κανει με τα C6-C7.

 

H Nokia σε μεγαλο βαθμο διατηρει ποσοστα λογω κεκτημενης ταχυτητας, αλλα η φθορα εχει ξεκινησει εδω και καιρο απο οσο δειχνουν τα στατιστικα.

 

Τελικα θα μας πεις για τις ανωριμοτητες του Android? Να ξερω και γω δλδ τι δεν βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μας πεις για τις ανωριμοτητες του Android? Να ξερω και γω δλδ τι δεν βλεπω?

 

1) Ασφάλεια

2) Για να κάνεις το αυτονόητο θες εφαρμογή

 

Παραθέτω ένα μήνυμα κατόχου Android :

 

 

Φίλε μου, εγώ εδώ και 4 μήνες είμαι ένας δυστυχής κάτοχος desire! Και το λέω αυτό γιατί νόμιζα κι εγώ με την πλύση εγκεφάλου που μας έχουν κάνει, ότι τα κινητά με android λειτουργικό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Αλλά δυστυχώς, χρειαζόταν να σπαταλήσω 500 ευρώ για να το καταλάβω ότι πέρνουμε ένα λειτουργικό γεμάτο ελλείψεις!

 

Και εξηγούμαι για να καταλάβεις.Κατ'αρχήν να πω ότι πρέπει να ξεχάσεις οτιδήποτε θεωρείς αυτονόητο για ένα κινητό τηλέφωνο εδώ και πολλά χρόνια απ'όλους σχεδόν τους κατασκευαστές!!! και ότι για να κανείς οποιαδήποτε συνηθισμένη εργασία με τέτοιου τύπου κινητό,πρέπει οπωσδήποτε να κατεβάσεις μια από τις αμφιλεγόμενες (κατασκοπεία) εφαρμογές,αν υπάρχει, για να κανείς τη δουλειά σου. Δηλαδή για παράδειγμα,για να δεις πόσο χρόνο μίλησες δεν μπορείς,για να στείλεις ένα μήνυμα κανονικά και να έχεις αναφορά,πάλι δεν μπορείς,να πούμε και για το Bluetooth, και τους αστείους περιορισμούς του,που αυτό ειδικά χωρίς εξωτερική εφαρμογή δεν πρόκειται να δουλέψει,παρά μόνο με κανενα handsfree!Επίσης ο τηλεφωνικός κατάλογος,θα τον έλεγα σαν τον ορισμό της δυσχρηστίας! Ακόμα και ο dialer για να κανείς κάποια κλήση,καλό είναι να ψάξεις κάποια εφαρμογή.Ευτυχώς βέβαια που υπάρχει και η HTC και με το sense έχει προσθέσει πολλά πράγματα, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό.Α, ξέχασα και όλες σχεδόν οι εφαρμογές, έχουν ενσωματωμένη την μπάρα με τις απαραίτητες διαφημίσεις! Θα μπορούσα να συνεχίσω ακόμα για πολύ αλλά θα γίνω κουραστικός.

 

Όλα αυτά λοιπόν και πολλά άλλα ακόμα, με κορυφαίο την συνεχή παρακολούθηση από την Google,από το που σερφάρουμε,μέχρι το που βρισκόμαστε και τι κάνουμε, με έκαναν να επιθυμίσω το ταπεινό μου 5800, που τα είχε όλα από τη μάνα του και μάλιστα δούλευαν πολύ καλά,παρά τη δύσχρηστη οθόνη και τη χαμηλή ταχύτητα. Όλα αυτά έχουν διορθωθεί στο Ν8 και νομίζω,ότι όχι μόνο είναι απλά πολύ καλή και πλήρης συσκευή,αλλά πολύ καλύτερη,απ'ότι android και iphone κυκλοφορεί. Και γι'αυτό ανυπομονώ να έρθει κανονικά το Ν8 στην αγορά και να ξεφορτωθώ-πουλήσω επιτέλους το desire και να ξαναβρώ επιτέλους την ησυχία μου με ένα τηλέφωνο της προκοπής!

Ευχαριστώ για την υπομονή και για ότι άλλο θες,στη διάθεση σου.

 

 

Αν κάποιος κάτοχος Symbian περάσει σε Android τότε :

α) Έβαλε τη Google στη ζωή του (άντε γεια)

β) Πήρε ένα κινητό που πρέπει να το μαγειρέψει για να κάνει τα αυτονόητα.

 

Συγνώμη που απέχω πολύ από τη λογική του Android αλλά αν δεν ωριμάσει δε θα ήθελα να μπει ούτε στο netbook μου για δοκιμή:shifty:

 

PS : ρε παιδιά,διαβάζω πράγματα και πράγματα αλλά με κάποια σημεία εξοργίζομαι. Η ΝΟΚΙΑ παίζει σε smartphones κατηγορία των 130Ε και την κατηγορείτε. Όλοι λεφτάδες οι Έλληνες και δίνουν 500άρες για κινητά (φτωχό κράτος,πλούσιοι πολίτες). Σε άλλες χώρες, σε άλλες κοινωνίες ακόμα και εκτός forum να το δείτε...πόσοι δίνουν πάνω από 200Ε για κινητό τηλέφωνο; Το X3 touch and Type είναι πρωτοποριακό γιατί είναι φθηνό (130Ε!!!) και ουσιαστικά σου προσφέρει λειτουργίες Blackberry (500E) όπως push e-mail,touchscreen,HSDPA 10.2mbit (που ούτε σε Galaxy,Iphones κτλ βρίσκετε) και ένα σωρό άλλες χρηστικές λειτουργίες. Και μιλάμε για S40 κινητό της ΝΟΚΙΑ...ούτε καν για S60.

To Symbian δε μπορεί να πεθάνει γιατί έχει ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ.

 

Όσον αφορά το mid-high έχει ΝΟΚΙΑ Ν900, ΝΟΚΙΑ Ν8/C7/C6-01/E7 και δε φαίνεται να πάσχει πουθενά.

 

 

H Nokia σε μεγαλο βαθμο διατηρει ποσοστα λογω κεκτημενης ταχυτητας, αλλα η φθορα εχει ξεκινησει εδω και καιρο απο οσο δειχνουν τα στατιστικα.

 

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις; Τι σημαίνει "κεκτημένη ταχύτητα" ή "στατιστικά"; Και με ποιο δείγμα γίνονται τα στατιστικά;

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παραβλέπω ανοησίες τύπου "η Nokia έχει πεθάνει κτλ" για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω αλλά θα σταθώ στο "κατασκοπία της Google που ανέφερε ο φίλος mixtri. Έχω profile facebook (τον λόγο ύπαρξής του τον έχω εξηγήσει στο αντίστοιχο thread), όσο είμαι σπίτι χαζεύω στο internet με σημείο εκκίνησης το Google.com. ενώ στην δουλειά μου χρησιμοποιώ 2 PC τα οποία αρχική σελίδα έχουν το Google! Δεν είμαι "περήφανος" αλλά δεν με ενοχλεί ότι η Google πιθανότατα (γιατί μέχρι να αποδειχτεί είναι φήμες) με κατασκοπεύει ΚΑΙ απο το Android κινητό μου!!!

 

Άλωστε, όσο ανόητο/παιδιάστικο/χαζό και αν ακουστεί αυτό, μας κατασκοπεύουν απο παντού, Δορυφόροι, υπολογιστές, κάμερες κτλ... Ε τουλάχιστον ας μας κατασκοπεύουν με συσκευές που αρέσουν και σε μας!!!!!

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

1) Ασφάλεια

2) Για να κάνεις το αυτονόητο θες εφαρμογή

 

Παραθέτω ένα μήνυμα κατόχου Android :

 

 

 

 

 

Αν κάποιος κάτοχος Symbian περάσει σε Android τότε :

α) Έβαλε τη Google στη ζωή του (άντε γεια)

β) Πήρε ένα κινητό που πρέπει να το μαγειρέψει για να κάνει τα αυτονόητα.

 

Συγνώμη που απέχω πολύ από τη λογική του Android αλλά αν δεν ωριμάσει δε θα ήθελα να μπει ούτε στο netbook μου για δοκιμή:shifty:

 

PS : ρε παιδιά,διαβάζω πράγματα και πράγματα αλλά με κάποια σημεία εξοργίζομαι. Η ΝΟΚΙΑ παίζει σε smartphones κατηγορία των 130Ε και την κατηγορείτε. Όλοι λεφτάδες οι Έλληνες και δίνουν 500άρες για κινητά (φτωχό κράτος,πλούσιοι πολίτες). Σε άλλες χώρες, σε άλλες κοινωνίες ακόμα και εκτός forum να το δείτε...πόσοι δίνουν πάνω από 200Ε για κινητό τηλέφωνο; Το X3 touch and Type είναι πρωτοποριακό γιατί είναι φθηνό (130Ε!!!) και ουσιαστικά σου προσφέρει λειτουργίες Blackberry (500E) όπως push e-mail,touchscreen,HSDPA 10.2mbit (που ούτε σε Galaxy,Iphones κτλ βρίσκετε) και ένα σωρό άλλες χρηστικές λειτουργίες. Και μιλάμε για S40 κινητό της ΝΟΚΙΑ...ούτε καν για S60.

To Symbian δε μπορεί να πεθάνει γιατί έχει ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ.

 

Όσον αφορά το mid-high έχει ΝΟΚΙΑ Ν900, ΝΟΚΙΑ Ν8/C7/C6-01/E7 και δε φαίνεται να πάσχει πουθενά.

 

 

 

 

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις; Τι σημαίνει "κεκτημένη ταχύτητα" ή "στατιστικά"; Και με ποιο δείγμα γίνονται τα στατιστικά;

 

1) Ασφαλεια???? :confused::blink:

 

2) το quoted κειμενο, δικιο εχει μονο σε οτι αφορα την διαρκεια κλησεων!!! Τα αλλα δεν ισχυουν. Βεβαια και στο παλιο καλο symbian εγω δεν μπορω να δω απο ποιο νουμερο με καλεσαν (κινητο/σπιτι/δουλεια)... Που θες να καταληξεις?

 

3) περι μαγειρεματος ΣΥ ΕΙΠΑΣ. :) Προσωπικα δεν χρειαστηκε να μαγειρεψω τπτ...

 

4) Google? Καλα θα κανεις οταν εκφερεις τοσο σιγουρες γνωμες να μιλας και λιγο εκ πειρας! :rolleyes: Για την ακριβεια ΚΑΝΕΙΣ δε σε αναγκαζει να χρησιμοποιησεις τις υπηρεσιες της! Μπορεις ανετα και χωρις αυτην...

 

5) Εσυ τωρα εξοργιστηκες γιατι σου αντιπαραθεσαμε κοινη λογικη? Δεν ειναι φυσικο επομενο οταν πουλας "smartphone" για μια χουφτα δολλαρια να εχεις και μεγαλο market share? Βεβαια πολλα απο αυτα ειναι γιαλαντζι smartphone (το ιδιο ισχυει και για κατι χαροκαμενα android) με specs ολιγον αθλια (κατι 2ιντσες οθονες, κατι τραγικες αναλυσεις... αλλα smartphone OS ομως... απλα για να μπαινουν στην κατηγορια αυτη)

Τωρα κατι ασυναρτησιες περι λεφταδων ελληνων και καρμιρηδων Ευρωπαιων... ασχολιαστα οντας ασχετα με την συζητηση...

 

6) Ν900 ανυπαρκτη πατατα, C7, C6-01, N8... paper launch ακομα... εν αναμονη. Ως τωρα τι ειχε?

Edited by kiloromeomike
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια πολλα απο αυτα ειναι γιαλαντζι smartphone

Τωρα κατι ασυναρτησιες περι λεφταδων ελληνων και καρμιρηδων Ευρωπαιων... ασχολιαστα οντας ασχετα με την συζητηση...

Ν900 ανυπαρκτη πατατα

 

Προφανώς δεν τα εννοείς σοβαρά όλα αυτά έτσι; Γιατί αν έτσι εννοείς τη σοβαρή συμμετοχή σε ένα φόρουμ, με ένα σωρό απαξιωτικές εκφράσεις, τότε κάτι έχεις κάνει λάθος. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μωρέ κάνει τίποτα το Ν900 ώστε να λέγεται smartphone?

Τι και αν έχει χρησιμοποιηθεί για προβολή σε γιγαντοοθόνη, τί και αν έχει φτιαχτεί με αυτό τηλεκατευθυνόμενο, τί και αν τρέχει android, maemo, debian mobile , τι και αν μπορείς με ssh να συνδεθείς σε ένα pc όπου να μπορείς να κανεις τα πάντα...

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ANGRY BIRDS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ SMARTPHONE

Link to comment
Share on other sites

Παραβλέπω ανοησίες τύπου "η Nokia έχει πεθάνει κτλ" για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω αλλά θα σταθώ στο "κατασκοπία της Google που ανέφερε ο φίλος mixtri. Έχω profile facebook (τον λόγο ύπαρξής του τον έχω εξηγήσει στο αντίστοιχο thread), όσο είμαι σπίτι χαζεύω στο internet με σημείο εκκίνησης το Google.com. ενώ στην δουλειά μου χρησιμοποιώ 2 PC τα οποία αρχική σελίδα έχουν το Google! Δεν είμαι "περήφανος" αλλά δεν με ενοχλεί ότι η Google πιθανότατα (γιατί μέχρι να αποδειχτεί είναι φήμες) με κατασκοπεύει ΚΑΙ απο το Android κινητό μου!!!

 

Άλωστε, όσο ανόητο/παιδιάστικο/χαζό και αν ακουστεί αυτό, μας κατασκοπεύουν απο παντού, Δορυφόροι, υπολογιστές, κάμερες κτλ... Ε τουλάχιστον ας μας κατασκοπεύουν με συσκευές που αρέσουν και σε μας!!!!!

 

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Απλά στο κινητό είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Θα σου πω προσωπικά τι κινήσεις έχω κάνει να αποφύγω το φακέλωμα της google :

1) bye bye gmail,μόνο για πλάκα το χρησιμοποιώ

2) bye bye chrome

3) bye bye home page google

4) bye bye google maps και latitude

 

Νομίζω ότι κλείνεις αρκετές τρύπες με τους παραπάνω τρόπους στη google.

Τώρα όσον αφορά το κινητό,θεωρώ ότι εκεί πλέον κινούνται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Η πρόσβαση της google στο ένα άκρο της επικοινωνίας-λέγε με android- μπορεί να επιφέρει τεράστια διαρροή πληροφορίας.

Στα λέει αυτά κάποιος ο οποίος ήταν υπέρμαχος του android όταν ήταν στα σκαριά γιατί ήθελα ένα δυνατό παίχτη στα mobile OS για λόγους ανταγωνισμού,μόνο και μόνο.

 

Από εκεί και πέρα...

1) ναι,η ασφάλεια είναι ασύνδετη λέξη το android. Το λειτουργικό φαίνεται εντελώς τρύπιο (μια το flash,μια οι διαφημίσεις,μια η πρόσβαση εφαρμογών σε περιοχές της συσκευής που δεν επιτρέπεται).

2) για το bluetooth δηλαδή τα όσα λέει δεν ισχύουν; Για τον τηλεφωνικό κατάλογο; έχω πιάσει android και νομίζω ότι σε όλα έχει δίκιο(αυτό τα sms ομολογώ δε το ξέρω).

Ακόμα και για να κλείσει το data πρέπει να βάλεις εφαρμογή που απλά σκ@τώνει τις ρυθμίσεις του δικτύου.

Και τι είναι ένα android χωρίς Internet; Δε λέω ότι τα internet based λειτουργικά συστήματα δεν έχουν σωστή λογική αλλά ένα λειτουργικό δε πρέπει να αναπτύσσεται με την ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ύπαρξης data πακέτου (βασική αρχή mobile computing) αλλά συγχρονισμού με κάποιο σημείο αναφοράς (caching,prefetching).

Το Symbian OS έχει αναπτυχθεί με αυτή τη λογική (OVI MAPS vs GOOGLE MAPS, OVI MAIL VS GMAIL, ανοικτή συνδεσιμότητα προς όλες τις κατευθύνσεις) και γι'αυτό πολλοί το γουστάρουν.

3) μα το θέμα είναι να πάρεις android να πάρεις root privilleges από το OS για να κάνεις παπάδες. Ποιο το νόημα να χειρίζεσαι ένα linux χωρίς να είσαι ο root; Σαν το iOS καταντά...

 

4) Αναφέρομαι γενικά στην ασφάλεια και όχι μόνο εκεί που το πας,δηλαδή στις υπηρεσίες της Google. Οι περισσότεροι κάτοχοι Galaxy,Desire,Nexus One έχουν δώσει δικαιώματα root σε περιβάλλον χρήσης του κινητού χωρίς να γνωρίζουν ότι κάθε αλλαγή που θέλει να κάνει η αλλαγή μέσα σε περιβάλλον root εφόσον έχει εγκριθεί για εγκατάσταση γίνεται "απλά" χωρίς κάποιο ερώτημα προς το χρήστη. Αυτό πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι γνωρίζεις; Στο ubuntu για παράδειγμα όταν ανοίγεις ένα νέο shell μπαίνεις σε super user mode κάνεις τη δουλειά σου ως super user για να αλλάξεις κάτι εκτός του home folder σου και μόλις κλείσεις το shell από εκεί και πέρα κάθε εφαρμογή που θέλει να έχει πρόσβαση στο /usr για παράδειγμα σου κάνει ερώτηση. Αυτό δε θα γίνει σε ένα "σπασμένο" android :( Δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να παίρνεις και να χάνεις δικαιώματα με ένα κλικ αλλά μέχρι τότε που έψαχνα τη δουλειά δεν υπήρχε κάτι ανάλογο (Xperia X10)

 

5) Δε μίλησα για "γιαλατζί" smartphones. Μιλώ για το Ε66, το Ν80, το Ν86, το 5800, το Χ6 και ένα σωρό άλλα τα οποία με μια χούφτα δολάρια σου κάνανε παπάδες. Αυτά πούλησαν και αυτά θα συνεχίζουν να πουλάνε. Ούτε καν συγκρίνω με HTC Wildfire...

Και επιμένω ότι αν δεις μικρές επιχειρήσεις που δε θέλουν να δίνουν πάγιο 40Ε στην Vodafone για να έχουν δωρεάν iphone (χωρίς να θέλω να θίξω το συγκεκριμένο δίκτυο κινητής,απλά έχει διαθέσιμο το iphone) αλλά με 1Ε το μήνα μπορούν να έχουν το X3 touch and type της ΝΟΚΙΑ μάντεψε τι θα προτιμήσουν! Και μάλιστα όταν το κινητό δε στερείται δυνατοτήτων ενός smartphone των 500Ε.

 

6) Το Ν900 ανύπαρκτη πατάτα; Έλεος,έλεος,έλεος...ΕΛΕΟΣ!

Το Ν8 έχει κυκλοφορήσει ήδη-άλλο που στην Ελλάδα το κυνηγάμε με το τουφέκι- ενώ τα C7/C6-01 άρχισαν ήδη το shipping...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι οχι ολα μαζι? Οχι διαφορετικες συσκευες με διαφορετικα λογισμικα. Αλλα η ιδια συσκευη με πολλα options. Φανταζεστε ενα N8 που θα ειχες την επιλογη (απο την ιδια την εταιρια οχι homecooked) να εγκαταστησεις οτι ηθελες εσυ, αναμεσα σε Symbian^3,Android,Meego η ακομα και s60?

 

Για εμενα παντος θα ηταν σιγουρη αγορα η συσκευη που θα μου εδεινε τετοια ευελιξια. Και πραγματικα δε νομιζω να ειναι ιδιαιτερα δυσκολο μιας και τα requirments του καθε λογισμικου δεν κανουν conflict.

 

 

Αργα η γρήγορα εκει θα καταλυξει το πραγμα... Θα αγοραζεις μια αδεια συσκευη και θα φορτωνεις μια rom με οποιο λογισμικο θελεις. Θα μπαινεις ας πουμε στη Νοκια θα κατεβαζεις το symbian 3. To βαρεθικες; Android μετα. Καλα δεν θα ειναι..

 

Κι εμενα μ΄ αρεσει το symbian... Oτι ζηταω μπορει και το κανει..

Link to comment
Share on other sites

aha... για πες! Γιατι εγω εχοντας και τους 2 (android, symbian) κοσμους στα χερια βασικα δεν βλεπω το Symbian να προσφερει κατι παραπανω, αντιθετα ειναι και λιγο ποιο δυσχρηστο...

 

Τελικα θα μας πεις για τις ανωριμοτητες του Android? Να ξερω και γω δλδ τι δεν βλεπω?

 

1) Ασφαλεια???? :confused::blink:

 

2) το quoted κειμενο, δικιο εχει μονο σε οτι αφορα την διαρκεια κλησεων!!! Τα αλλα δεν ισχυουν. Βεβαια και στο παλιο καλο symbian εγω δεν μπορω να δω απο ποιο νουμερο με καλεσαν (κινητο/σπιτι/δουλεια)... Που θες να καταληξεις?

 

3) περι μαγειρεματος ΣΥ ΕΙΠΑΣ. :) Προσωπικα δεν χρειαστηκε να μαγειρεψω τπτ...

 

4) Google? Καλα θα κανεις οταν εκφερεις τοσο σιγουρες γνωμες να μιλας και λιγο εκ πειρας! :rolleyes: Για την ακριβεια ΚΑΝΕΙΣ δε σε αναγκαζει να χρησιμοποιησεις τις υπηρεσιες της! Μπορεις ανετα και χωρις αυτην...

 

λοιπόν, ας απαντήσω τώρα κιεγω μιας και είχα μάθει σε symbian και τώρα μπήκα στα νερά του android..

 

σε αντίθεση με την δική σου άποψη εγώ βλέπω το android δύσχρηστο σε πολλά σημεία σε σχέση με το symbian, πρόσεξε όμως δύσχρηστο όχι όσο αναφορά την απόκριση της οθόνης αφής μιας συσκευής, δύσχρηστο όσο αναφορά τις λειτουργίες που σου προσφέρει το λειτουργικό και το πως μπορείς να κάνεις κάποιες ενέργειες.

θα σου δώσω κάποια παραδείγματα.

 

λοιπόν πρώτα από όλα επειδή αγοράζεις ένα τηλέφωνο πιστεύω θα πρέπει αυτό το τηλέφωνο να στέλνει μηνύματα 160 χαρακτήρων και όχι 70!

κάτι τέτοιο φυσικά δεν υποστηρίζεται από το android 2,1 ότι κωδικοποίηση χαρακτηρών και αν βάλεις.

αν θες να στέλνεις μηνύματα 160 χαρακτήρων πρέπει να κατεβάσεις καινούριο πρόγραμμα για να στέλνεις μηνύματα από το μαρκετ... (nice :lol: )

 

συνεχίζοντας με τα μηνύματα δεν μπορείς να αποθηκεύσεις πρόχειρα μηνύματα και να τα κρατήσεις σαν αρχείο πχ για κάποια πράγματα που θέλεις.

 

Τώρα ας περάσουμε στις επαφές, εάν στείλεις τις επαφές σου με bluetooth στο galaxy s (για παράδειγμα μιας και αυτό έχω εγώ)

δεν γίνεται να κάνεις μαζική αποθήκευση και πρέπει να τις αποθηκεύεις όλες μια μια όσο πολλές και αν είναι...

μόλις τις αποθηκεύσεις έχεις ένα πρόβλημα, οι επαφές αυτές δεν μπορούν να συγχρονιστούν με το gmail (και λέω gmail γιατί το kies είναι τόσο άθλιο που μπορεί να μην σου δουλεύει καν)

 

για να καταφέρεις να συγχρονίσεις με gmail πρέπει να κάνεις εξαγωγή όλες τις επαφές σου, να σβήσεις τις επαφές που βρίσκονται στον τηλεφωνικό κατάλογο, που εδω συναντάς πάλι κάποιο πρόβλημα γιατί ο τηλεφωνικός κατάλογος δεν έχει επιλογή για μαζική διαγραφή επαφών ούτε καν μαζική αποστολή επαφών!!!!

οπότε πάλι πρέπει να κατεβάσεις μια εφαρμογή για να σου σβήσει τις επαφές

και στην συνέχεια να κάνεις import το αρχείο που είχες βγάλει και να το αποθηκεύσεις σαν google contacts και όχι phone contacts.

 

παρακάτω πάμε να πιάσουμε την έκθεση...

η έκθεση λοιπόν αν και υποστηρίζει φακέλους πράγμα που είναι παααρα πολύ καλό

έχει κάποιες σοβαρές για εμένα ελλείψεις.

Δεν μπορείς να αντιγράψεις-μετακινήσεις μια εικόνα/βίντεο/φάκελο οπότε η οργάνωση της έκθεσης χωρίς την βοήθεια του υπολογιστή είναι αδύνατη (αν πας να το κάνεις απο file explorer τα αρχεία εμφανίζονται με βάση το όνομα τους οπότε θέλει να ψάχνεις με τις ώρες τα αρχεία που θες αν έχεις πολύ υλικό στην έκθεση)

 

επίσης αν πας να δεις τις ιδιότητες μιας φωτογραφίας η ενός φακέλου στην έκθεση δεν σου δείχνει το μέγεθος του αρχείου

δηλαδή ποιος ο λόγος να κοιτάξεις τις ιδιότητες πέρα από το να δεις το όνομα του αρχείου και το μέγεθος???

 

Σχετικά με τις εφαρμογές και την παρακολούθηση, σχεδόν όλες οι εφαρμογές σου ζητιάνε πρόσβαση στα πάντα (μέχρι και τηλεφωνικό κατάλογο, κλήσεις κλπ) χωρίς φυσικά να καταλαβαίνεις ποιος ο λόγος που θέλουν κάτι τέτοιο αφού η εφαρμογή που κατέβασες είναι εντελώς άσχετη με όλα αυτά.

το κακό είναι ότι αυτό στο ρωταει μόνο όταν πας να κάνεις εγκατάσταση και από την στιγμή που θα του επιτρέψεις να γίνει η εγκατάσταση μετά δεν πρόκειται να σε ξανά ρωτήσει ποτέ, άρα δεν έχεις και έλεγχο για το τι κάνει.

 

κάποιοι θα πουνε άμα δεν σου αρέσει μην κάνεις εγκατάσταση...

καλό θα ήταν αυτό αλλά με τόσες ελλείψεις που υπάρχουν κάποια προγράμματα είναι απαραίτητα οπότε δεν υπάρχει η επιλογή να μην το βάλεις. απλά το βάζεις, θες δεν θες.

 

Σχετικά με το πόσο σταθερό είναι, εγώ θα έλεγα σχεδόν καθόλου.

για να φανταστείτε πήγαινα να γράψω ένα μήνυμα με τον δικό του επεξεργαστή κειμένου χωρίς να έχω κάνει κάποια ταρζανια και η εφαρμογή swype έτρωγε κόλλημα και έκλεινε!!!!

 

έχετε πάθει ποτέ κάτι τέτοιο με κάποιο νοκια? δεν νομίζω.

 

Γενικά το κινητό όλο κολλούσε πάρα πολύ μετά από εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών και freezαρε διαρκώς...

 

αναγκάστηκα να του αλλάξω rom και να βάλω ανεπίσημη μιας και δεν υπήρχε αναβάθμιση για Ελλάδα μέσω του kies.

τώρα δείχνει να δουλεύει αρκετά καλύτερα, προς το παρόν τουλάχιστον όμως γενικά ενώ όλα τα βίντεο στο ιντερνέτ φαίνονται τόσο ωραία και smooth, στην πράξη δεν είναι.

 

σπασιματακια κάνει πολλές φορές σε scrolling και στην έκθεση, γενικά δεν νομίζω πως αυτό το πράγμα μπορεί να πιάσει την αίσθηση του ios.

 

τέλος να πω ότι αν χρησιμοποιείτε το κινητό σας σαν ξυπνητήρι και συνηθίζετε να κλείνετε το κινητό το βράδυ τότε μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσετε ένα ξυπνητήρι η θα πρέπει να αφήνετε ανοιχτό το κινητό όλη την νύχτα γιατί το ξυπνητήρι δεν μπορεί να χτυπήσει αν έχεις κλειστή την συσκευή.

 

η μπαταρία πάλι είναι για τα κλάματα, αν πειράζεις το κινητό σου σε 4-6 ώρες έχει σίγουρα τελειώσει!!!

απλά δεν υπάρχει αυτή η κατανάλωση, κιεγω που νόμιζα ότι τα νοκια ήταν αυτά που έχουν χάλια αυτονομία...

 

τέλος να πω πως για όλα αυτά και για ακόμα περισσότερα που πιθανόν να ξέχασα να γράψω η να μην τα έχω βρει ακόμα δεν θα ήθελα ποτέ η νοκια να βάλει android (ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει έτσι κιαλλιως)

και χαίρομαι ιδιαίτερα που το symbian είναι φτιαγμένο τόσο πολύ σαν phone os και όχι σαν tabled os γιατί στην τελική τηλέφωνο αγοράζεις όχι tabled pc ;)

 

*edit ξέχασα να αναφέρω την έλλειψη προφίλ!! το μόνο που μπορείς να διαλέξεις είναι αθόρυβο εάν θες η συσκευή να είναι αθόρυβη εντελώς

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, ας απαντήσω τώρα κιεγω μιας και είχα μάθει σε symbian και τώρα μπήκα στα νερά του android..

 

σε αντίθεση με την δική σου άποψη εγώ βλέπω το android δύσχρηστο σε πολλά σημεία σε σχέση με το symbian, πρόσεξε όμως δύσχρηστο όχι όσο αναφορά την απόκριση της οθόνης αφής μιας συσκευής, δύσχρηστο όσο αναφορά τις λειτουργίες που σου προσφέρει το λειτουργικό και το πως μπορείς να κάνεις κάποιες ενέργειες.

θα σου δώσω κάποια παραδείγματα.

 

λοιπόν πρώτα από όλα επειδή αγοράζεις ένα τηλέφωνο πιστεύω θα πρέπει αυτό το τηλέφωνο να στέλνει μηνύματα 160 χαρακτήρων και όχι 70!

κάτι τέτοιο φυσικά δεν υποστηρίζεται από το android 2,1 ότι κωδικοποίηση χαρακτηρών και αν βάλεις.

αν θες να στέλνεις μηνύματα 160 χαρακτήρων πρέπει να κατεβάσεις καινούριο πρόγραμμα για να στέλνεις μηνύματα από το μαρκετ... (nice :lol: )

 

συνεχίζοντας με τα μηνύματα δεν μπορείς να αποθηκεύσεις πρόχειρα μηνύματα και να τα κρατήσεις σαν αρχείο πχ για κάποια πράγματα που θέλεις.

 

Τώρα ας περάσουμε στις επαφές, εάν στείλεις τις επαφές σου με bluetooth στο galaxy s (για παράδειγμα μιας και αυτό έχω εγώ)

δεν γίνεται να κάνεις μαζική αποθήκευση και πρέπει να τις αποθηκεύεις όλες μια μια όσο πολλές και αν είναι...

μόλις τις αποθηκεύσεις έχεις ένα πρόβλημα, οι επαφές αυτές δεν μπορούν να συγχρονιστούν με το gmail (και λέω gmail γιατί το kies είναι τόσο άθλιο που μπορεί να μην σου δουλεύει καν)

 

για να καταφέρεις να συγχρονίσεις με gmail πρέπει να κάνεις εξαγωγή όλες τις επαφές σου, να σβήσεις τις επαφές που βρίσκονται στον τηλεφωνικό κατάλογο, που εδω συναντάς πάλι κάποιο πρόβλημα γιατί ο τηλεφωνικός κατάλογος δεν έχει επιλογή για μαζική διαγραφή επαφών ούτε καν μαζική αποστολή επαφών!!!!

οπότε πάλι πρέπει να κατεβάσεις μια εφαρμογή για να σου σβήσει τις επαφές

και στην συνέχεια να κάνεις import το αρχείο που είχες βγάλει και να το αποθηκεύσεις σαν google contacts και όχι phone contacts.

 

παρακάτω πάμε να πιάσουμε την έκθεση...

η έκθεση λοιπόν αν και υποστηρίζει φακέλους πράγμα που είναι παααρα πολύ καλό

έχει κάποιες σοβαρές για εμένα ελλείψεις.

Δεν μπορείς να αντιγράψεις-μετακινήσεις μια εικόνα/βίντεο/φάκελο οπότε η οργάνωση της έκθεσης χωρίς την βοήθεια του υπολογιστή είναι αδύνατη (αν πας να το κάνεις απο file explorer τα αρχεία εμφανίζονται με βάση το όνομα τους οπότε θέλει να ψάχνεις με τις ώρες τα αρχεία που θες αν έχεις πολύ υλικό στην έκθεση)

 

επίσης αν πας να δεις τις ιδιότητες μιας φωτογραφίας η ενός φακέλου στην έκθεση δεν σου δείχνει το μέγεθος του αρχείου

δηλαδή ποιος ο λόγος να κοιτάξεις τις ιδιότητες πέρα από το να δεις το όνομα του αρχείου και το μέγεθος???

 

Σχετικά με τις εφαρμογές και την παρακολούθηση, σχεδόν όλες οι εφαρμογές σου ζητιάνε πρόσβαση στα πάντα (μέχρι και τηλεφωνικό κατάλογο, κλήσεις κλπ) χωρίς φυσικά να καταλαβαίνεις ποιος ο λόγος που θέλουν κάτι τέτοιο αφού η εφαρμογή που κατέβασες είναι εντελώς άσχετη με όλα αυτά.

το κακό είναι ότι αυτό στο ρωταει μόνο όταν πας να κάνεις εγκατάσταση και από την στιγμή που θα του επιτρέψεις να γίνει η εγκατάσταση μετά δεν πρόκειται να σε ξανά ρωτήσει ποτέ, άρα δεν έχεις και έλεγχο για το τι κάνει.

 

κάποιοι θα πουνε άμα δεν σου αρέσει μην κάνεις εγκατάσταση...

καλό θα ήταν αυτό αλλά με τόσες ελλείψεις που υπάρχουν κάποια προγράμματα είναι απαραίτητα οπότε δεν υπάρχει η επιλογή να μην το βάλεις. απλά το βάζεις, θες δεν θες.

 

Σχετικά με το πόσο σταθερό είναι, εγώ θα έλεγα σχεδόν καθόλου.

για να φανταστείτε πήγαινα να γράψω ένα μήνυμα με τον δικό του επεξεργαστή κειμένου χωρίς να έχω κάνει κάποια ταρζανια και η εφαρμογή swype έτρωγε κόλλημα και έκλεινε!!!!

 

έχετε πάθει ποτέ κάτι τέτοιο με κάποιο νοκια? δεν νομίζω.

 

Γενικά το κινητό όλο κολλούσε πάρα πολύ μετά από εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών και freezαρε διαρκώς...

 

αναγκάστηκα να του αλλάξω rom και να βάλω ανεπίσημη μιας και δεν υπήρχε αναβάθμιση για Ελλάδα μέσω του kies.

τώρα δείχνει να δουλεύει αρκετά καλύτερα, προς το παρόν τουλάχιστον όμως γενικά ενώ όλα τα βίντεο στο ιντερνέτ φαίνονται τόσο ωραία και smooth, στην πράξη δεν είναι.

 

σπασιματακια κάνει πολλές φορές σε scrolling και στην έκθεση, γενικά δεν νομίζω πως αυτό το πράγμα μπορεί να πιάσει την αίσθηση του ios.

 

τέλος να πω ότι αν χρησιμοποιείτε το κινητό σας σαν ξυπνητήρι και συνηθίζετε να κλείνετε το κινητό το βράδυ τότε μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσετε ένα ξυπνητήρι η θα πρέπει να αφήνετε ανοιχτό το κινητό όλη την νύχτα γιατί το ξυπνητήρι δεν μπορεί να χτυπήσει αν έχεις κλειστή την συσκευή.

 

η μπαταρία πάλι είναι για τα κλάματα, αν πειράζεις το κινητό σου σε 4-6 ώρες έχει σίγουρα τελειώσει!!!

απλά δεν υπάρχει αυτή η κατανάλωση, κιεγω που νόμιζα ότι τα νοκια ήταν αυτά που έχουν χάλια αυτονομία...

 

τέλος να πω πως για όλα αυτά και για ακόμα περισσότερα που πιθανόν να ξέχασα να γράψω η να μην τα έχω βρει ακόμα δεν θα ήθελα ποτέ η νοκια να βάλει android (ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει έτσι κιαλλιως)

και χαίρομαι ιδιαίτερα που το symbian είναι φτιαγμένο τόσο πολύ σαν phone os και όχι σαν tabled os γιατί στην τελική τηλέφωνο αγοράζεις όχι tabled pc ;)

 

*edit ξέχασα να αναφέρω την έλλειψη προφίλ!! το μόνο που μπορείς να διαλέξεις είναι αθόρυβο εάν θες η συσκευή να είναι αθόρυβη εντελώς

 

στα περισσοτερα εχεις δικιο αλλα, πρωτον καθε αλλαγη, ακομα και απο κινητο σε κινητο-ποσο μαλλον απο OS σε OS, μας ξενιζει και μας βγαζει απο τα νερα μας μιας και οτι εχουμε συνηθισει μας φαινεται πιο ευκολο. Αυτο που χρειαζεται ειναι λιγος χρονος και καποια πραγματα στην αρχη για να ερθει στα μετρα σου. Και οτι υπαρχουν τοσες εφαρμογες, στην πλειοψηφια τους δωρεαν, μαλλον πλεονεκτημα ειναι.

 

Δευτερον τα μισα που ειπες ειναι προβληματα της Samsung και οχι του Android! Αν ειχες επιλεξει ενα desire π.χ. δεν θα τα ειχες

 

by the way, το Ν900 ειναι η μονη συσκευη της νοκια που πρεπει να αποκαλειται "smartphone"...

Link to comment
Share on other sites

by the way, το Ν900 ειναι η μονη συσκευη της νοκια που πρεπει να αποκαλειται "smartphone"...

 

Γιατί οι υπόλοιπες συσκευές που φορούν Symbian αντί για Maemo τι είναι; Feature phones; Θα τρελαθούμε εντελώς εδώ μέσα. Εκτός κι αν εννοείς ότι μόνο οι συσκευές που τρέχουν Linux-based λειτουργικά αξίζει να λέγονται smartphones. Αν και είναι εντελώς λάθος η οπτική σου, εν τοιάυτει περιπτώσει, περίμενε να δεις και το Meego, και άσε τα τόσα εκατομύρια χρηστών Symbian να απολαμβάνουν τις συσκευές τους με ένα λειτουργικό που αν και ακούει τα χίλια μύρια όσα από τους ανταγωνιστές, εντούτοις εμμένουν εκεί... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μερικα επιχειρηματα σχετικα με το γιατι ΜΟΝΟ το Ν900 πρεπει να θεωρειται Νοκια smartphone...

 

(Για να δουμε τι ομορφιες θα διαβασουν τα ματακια μου παλι....)

 

 

edit: οπως το περιμενα.... σιγη

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα WinMo 6.5 είχαν (και έχουν) ένα κοινό το οποίο επέλεγε τη πλατφόρμα αυτή για συγκεκριμένους λόγους. Το κοινό αυτό ήταν τελείως αντίθετο με την “λογική” του IOS. Τα νέα Windows 7 προσπάθησαν με κάθε τρόπο να αντιγράψουν το IOS για να “κλέψουν” μερίδιο από την αγορά του, απογοητεύοντας έτσι όλο εκείνο τον κόσμο ο οποίος επέλεγε τα 6.5.

 

Μα εάν ήθελα IOS στυλ λειτουργικό θα έπαιρνα Iphone! Δεν ήθελα όμως! Ήθελα WinMo 6.5 στυλ! Τώρα δεν έχω επιλογή! Πρέπει να πάρω ή IOS ή ένα περίπου IOS (Win 7).

 

Αυτό δεν θέλω να γίνει με το Symbian. Θέλω να έχω ΕΠΙΛΟΓΗ. Είναι ένα λειτουργικό που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν το γουστάρω και το θεωρώ αρκετά πίσω από τον ανταγωνισμό (εκτός εάν το 3 κάνει θαύματα), αλλά υπάρχει κόσμος ο οποίος το επιλέγει. Όπως υπάρχει κόσμος που επιλέγει Android, όπως υπάρχει κόσμος που επιλέγει IOS, όπως υπήρχε κόσμος που επέλεγε 6.5!

 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις και τα ίδια γούστα. Ο καθένας επιλέγει ότι του ταιριάζει. Αλλά έτσι όπως πάμε θα έχουμε μόνο IOS και Android. Δεν θα έχουμε επιλογές!

 

Η Νokia λοιπόν θα πρέπει να εξελίξει ακόμη περισσότερο το λειτουργικό που αυτή ανέδειξε και να δώσει περισσότερες εφαρμογές και επιλογές (μεγαλύτερες οθόνες, ταχύτερους επεξεργαστές) στους υποστηρικτές της. Τι να την κάνουμε ακόμη μια Αndroid συσκευή; Έχουμε 100 εκεί έξω! Επιλογές θέλουμε. Επιλογές λειτουργικών! Και ότι και να λέμε το Symbian είναι μια σχολή μόνο του. Δεν μοιάζει σε κανένα λειτουργικό (όπως δεν έμοιαζαν με κανέναν και τα 6.5) . Και δεν θέλουμε να μοιάζει. Θέλουμε να έχει τον δικό του χαρακτήρα και να τον αναπροσαρμόζει – βελτιώνει.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τοσος ντορος για το τιποτα.Μια προβλεψη εκανε ο gary και ολοι επεσαν να τον φανε.Και προβλεψη δεν παει να πει οτι θα πεσει μεσα.Κακα τα ψεματα ομως μιας και καποτε τα wm ηταν το λειτουργικο του μελοντος και τωρα ειναι του παρελθον.Ετσι ειναι ο δρομος στρωμενος και για το symbian απλα μερικοι δεν θελουν να το παρουν χαμπαρι.Δεν μπορουν να δεχτουν τον κοσμο χωρις symbian!!!!Και αλλοι ηταν φανατατικοι με τα wm ομως το τελος ηρθε με την υπεροχη συσκευη hd2!!!Το μελον επιτασει νεα λειτουργικα και μας αρεσει δεν μας αρεσει δεν εχουμε πολλες επιλογες.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

μερικοι δεν θελουν να το παρουν χαμπαρι.Δεν μπορουν να δεχτουν τον κοσμο χωρις symbian!!!!

 

Ναι αλλα ειναι πρωτο στις πωλησεις.

 

Και γιατι να σβηστει το πιο εμπορικο λειτουργικο απο τον χαρτη?

Πολλα λειτουργικα = οφελος στον καταναλωτη και μεγαλυτερη γκαμα για να επιλεξει.

 

υγ: και δεν εκανε προβλεψη, την αποψη του ειπε.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λειτουργικα = οφελος στον καταναλωτη και μεγαλυτερη γκαμα για να επιλεξει.

 

Ναι ρε παιδία έτσι είναι.

Αλλά βλέπω τις επιλογές να λιγοστεύουν:

 

-Υπάρχει το IOS. ΟΚ.

 

-Υπάρχει το Android το οποίο είναι διαφορετικό από το IOS αλλά έχουν την ίδια νοοτροπία. Είναι και τα δύο καθαρά internetικά λειτουργικά τα οποία στηρίζονται στο market.

 

-Υπάρχει το Bada που είναι πολύ νέο και νομίζω ότι θα αφανιστεί νωρίς (μέχρι τώρα περπατάει γιατί υποστηρίζεται από μία καταπληκτική σε hardware συσκευή) γιατί και αυτό θέλει να γίνει IOS και όποιος προσπαθεί να αντιγράψει είναι καμμένος απο χέρι!

 

- Υπάρχει το Meego το οποίο πιστεύω ότι θα πάει και αυτό υπέρ πίστεως…

 

- Υπάρχουν τα Win7 τα οποία είναι IOS δαγκωτό!

Μέχρι στιγμής μιλάμε για μία σχολή (πάνω κάτω).

 

- Είχαμε τα Win 6.5 αλλά τα πεθάνανε! (άλλη σχολή)

 

- Έχουμε το RIM το οποίο δεν πολυπερπατάει στην Ελλάδα. (άλλη σχολή)

 

Τι Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ε Τ Ι Κ Ο μένει;

 

Symbian! (άλλη σχολή)

 

Υ.Γ Κοίτα να δείς που θα βρεθούμε αγκαλιά με αυτό που βρίζουμε! :lol: :cry:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...