Jump to content

Gary Marshall: «Η Nokia πρέπει να χρησιμοποιήσει Android»


DJDB
 Κοινοποίηση

Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;  

437 members have voted

  1. 1. Πρέπει η Nokia να στραφεί προς το Android;

    • Ναι
      261
    • Όχι
      154
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      22


Recommended Posts

Τοσος ντορος για το τιποτα.Μια προβλεψη εκανε ο gary και ολοι επεσαν να τον φανε.Και προβλεψη δεν παει να πει οτι θα πεσει μεσα.Κακα τα ψεματα ομως μιας και καποτε τα wm ηταν το λειτουργικο του μελοντος και τωρα ειναι του παρελθον.Ετσι ειναι ο δρομος στρωμενος και για το symbian απλα μερικοι δεν θελουν να το παρουν χαμπαρι.Δεν μπορουν να δεχτουν τον κοσμο χωρις symbian!!!!Και αλλοι ηταν φανατατικοι με τα wm ομως το τελος ηρθε με την υπεροχη συσκευη hd2!!!Το μελον επιτασει νεα λειτουργικα και μας αρεσει δεν μας αρεσει δεν εχουμε πολλες επιλογες.

 

 

Επίσης είναι και κάποιοι που έχουν τυφλωθεί από τον ενθουσιασμό που υπάρχει σε οτιδήποτε καινούριο και σε συνδυασμό με τις υπερβολές που διαβάζουν στο ίντερνετ παρασύρονται και πιστεύουν πως το android είναι το μοναδικό λειτουργικό σύστημα και όλα τα αλλά είναι πεθαμένα η δεν είναι καν smart phones!

Τέλος ο gary δεν έκανε πρόβλεψη έκανε πρόταση.

Πρότεινε η νοκια να χρησιμοποιήσει android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω προσωπικα αν εβγαινε Νοκια με android, θα το αγοραζα λογικα αυριο κιολας. Δεν συγκρινεται η ποιοτητα των Νοκια συσκευων. Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι θα τους χαλουσε, μεσα στις 200 συσκευες να εχουνε και 3 με android...

 

 

ΥΓ: και παρεπιπτοντως, παρολο που το θεμα εχει γεμισει με ποστς απο 5 ατομα, για το ποσο γαματο ειναι το symbian και ποσο αχρειαστο ειναι το android, το poll λεει αλλα.... ο κοσμος το θελει...

Edited by chrisgr38
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα αν εβγαινε Νοκια με android, θα το αγοραζα λογικα αυριο κιολας. Δεν συγκρινεται η ποιοτητα των Νοκια συσκευων. Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι θα τους χαλουσε, μεσα στις 200 συσκευες να εχουνε και 3 με android...

 

 

ΥΓ: και παρεπιπτοντως, παρολο που το θεμα εχει γεμισει με ποστς απο 5 ατομα, για το ποσο γαματο ειναι το symbian και ποσο αχρειαστο ειναι το android, το poll λεει αλλα.... ο κοσμος το θελει...

 

Ποιά ποιότητα εννοείς; Την ποιότητα κατασκευής;

Συγκρίνεις την ποιότητα κατασκευής της ΝΟΚΙΑ με αυτήν της HTC ή της Samsung ή της Apple; :wacko:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματησεις να εισαι φανμποι και διαβαζεις τα ποστ με ηρεμια, θα δεις οτι αυτο λεω. Δεν συγκρινεται η ποιοτητα κατασκευης των συσκευων Νοκια, με καμια αλλη. Ειναι σαφως πολυ ανωτερη
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδία έτσι είναι.

Αλλά βλέπω τις επιλογές να λιγοστεύουν:

 

-Υπάρχει το IOS. ΟΚ.

 

-Υπάρχει το Android το οποίο είναι διαφορετικό από το IOS αλλά έχουν την ίδια νοοτροπία. Είναι και τα δύο καθαρά internetικά λειτουργικά τα οποία στηρίζονται στο market.

 

-Υπάρχει το Bada που είναι πολύ νέο και νομίζω ότι θα αφανιστεί νωρίς (μέχρι τώρα περπατάει γιατί υποστηρίζεται από μία καταπληκτική σε hardware συσκευή) γιατί και αυτό θέλει να γίνει IOS και όποιος προσπαθεί να αντιγράψει είναι καμμένος απο χέρι!

 

- Υπάρχει το Meego το οποίο πιστεύω ότι θα πάει και αυτό υπέρ πίστεως…

 

- Υπάρχουν τα Win7 τα οποία είναι IOS δαγκωτό!

Μέχρι στιγμής μιλάμε για μία σχολή (πάνω κάτω).

 

- Είχαμε τα Win 6.5 αλλά τα πεθάνανε! (άλλη σχολή)

 

- Έχουμε το RIM το οποίο δεν πολυπερπατάει στην Ελλάδα. (άλλη σχολή)

 

Τι Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ε Τ Ι Κ Ο μένει;

 

Symbian! (άλλη σχολή)

 

Υ.Γ Κοίτα να δείς που θα βρεθούμε αγκαλιά με αυτό που βρίζουμε! :lol: :cry:

 

Ένσταση 1:Το bada πιστεύω θα προχωρήσει και θα πάρει μερίδιο από dump phones γιατί έχει συσκευές mid-range ως προς την τιμή που είναι πλήρως λειτουργικές στις τηλεφωνικές λειτουργίες αλλά έχουν και κάποια έξτρα χαρακτηρηστικά smart-phone-ικού και iphone-ικού χαρακτήρα....

 

Ένσταση 2:Τα wp7 δεν είναι για την ελλάδα...ούτε ελληνικά έχουν,ούτε υποστήριξη του market για ελλάδα έχουν (ακόμα και για τις δωρεάν εφαρμογές)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ποιότητα εννοείς; Την ποιότητα κατασκευής;

Συγκρίνεις την ποιότητα κατασκευής της ΝΟΚΙΑ με αυτήν της HTC ή της Samsung ή της Apple; :wacko:

 

Μάλλον άλλη Nokia ξέρουμε εμείς... :p

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι θα τους χαλουσε, μεσα στις 200 συσκευες να εχουνε και 3 με android...

 

 

Γιατί έχουν ήδη δώσει πολλά εκατομμύρια για το meego που ετοιμάζεται να βγει μέσα στο 2011...

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια σελιδα που λεει για την δραματικη πτωση( Its market value has shrunk to 29 billion euros from 203 billion euros in 1999, when it was Europe’s most-valuable company)της εταιριας σε αξια και ενας απο τους λογους ειναι το λειτουργικο!!(ειναι και το iphone στην μεση)!! Δειτε γιατι φευγουν τρεχοντας οι προγραμματιστες για αλλες πλατφορμες!!!και γιατι δεν εχει μελλον πλεον το symbian!!

 

 

 

τα fanboys της νοκια εχουν ετοιμη την απαντηση οπως παντα! (δεν ειναι εγκυρη πηγη,ειναι πληρωμενη,κ.τ.λ,θα βρουν και αλλες δικαιολογιες!!) :lol::lol:

 

 

http://www.businessweek.com/news/2010-06-13/nokia-loses-battle-for-apps-as-iphone-android-snare-developers.html

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

vezyro, μέτοχος είσαι και σε νοιάζουν αυτά;:blink:

 

ρε παιδιά ένα κινητό αγοράζετε όχι μερίδια στις εταιρείες.:dash:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια σελιδα που λεει για την δραματικη πτωση( Its market value has shrunk to 29 billion euros from 203 billion euros in 1999, when it was Europe’s most-valuable company)της εταιριας σε αξια και ενας απο τους λογους ειναι το λειτουργικο!!(ειναι και το iphone στην μεση)!! Δειτε γιατι φευγουν τρεχοντας οι προγραμματιστες για αλλες πλατφορμες!!!και γιατι δεν εχει μελλον πλεον το symbian!!

 

 

 

τα fanboys της νοκια εχουν ετοιμη την απαντηση οπως παντα! (δεν ειναι εγκυρη πηγη,ειναι πληρωμενη,κ.τ.λ,θα βρουν και αλλες δικαιολογιες!!) :lol::lol:

 

 

http://www.businessweek.com/news/2010-06-13/nokia-loses-battle-for-apps-as-iphone-android-snare-developers.html

 

Μα μόνη της η ΝΟΚΙΑ έχει πει ότι θα παρατήσει το symbian και θα πάει στο meego. Γιατί επιμένετε όλοι ότι η ΝΟΚΙΑ θα καταστραφεί με το symbian. Αφού θα το ΑΦΗΣΕΙ από όλα τα ακριβά μοντέλα της. Ξεχνάτε ότι έχει πει ότι το Ν8 θα είναι το τελευταίο Ν series με symbian?

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι, γιατι με τα λιγα που εχουμε δει, το MAEMO τουλαχιστον πεταει. Βεβαια σε αλλα τοπικ, οταν το λεγα αυτο και μαλιστα με πηγες, ολα τα φανμποις τρεχανε να με διαψευσουν. Εγω παντως ειμαι πολυ κοντα στην αποψη του αρθρου, εκπληκτικες συσκευες τα Νοκια, αλλα απο Software πασχει. Και οι περισσοτεροι -οχι ολοι- που ψαχνουν να παρουν smartphone και οχι απλα ενα κινητο, πολλοι λιγοι επιλεγουν Symbian.
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

vezyro, μέτοχος είσαι και σε νοιάζουν αυτά;:blink:

 

ρε παιδιά ένα κινητό αγοράζετε όχι μερίδια στις εταιρείες.:dash:

 

αν σου πω οτι εχω μετοχες στην νοκια θα με πιστεψεις??

λεμε πως πανε τα πραγματα για φουντο εαν δεν επελθουν αλλαγες.....

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω οτι εχω μετοχες στην νοκια θα με πιστεψεις??

λεμε πως πανε τα πραγματα για φουντο εαν δεν επελθουν αλλαγες.....

Φαντασου να μην ειχε και αυξηση πωλησεων και να μην ηταν και πρωτη στην παγκοσμια αγορα τι θα ακουγαμε εδω μεσα...

Ξεχνάτε ότι έχει πει ότι το Ν8 θα είναι το τελευταίο Ν series με symbian?

Οχι, θυμομαστε οτι ειπε οτι θα ειναι το τελευταιο με symbian 3^ με πολλες πιθανοτητες για symbian 4^

Και αποψη μου, τα καλα τηλεφωνα της Nokia βγαινουν στη σειρα Ε.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι, γιατι με τα λιγα που εχουμε δει, το MAEMO τουλαχιστον πεταει. Βεβαια σε αλλα τοπικ, οταν το λεγα αυτο και μαλιστα με πηγες, ολα τα φανμποις τρεχανε να με διαψευσουν. Εγω παντως ειμαι πολυ κοντα στην αποψη του αρθρου, εκπληκτικες συσκευες τα Νοκια, αλλα απο Software πασχει. Και οι περισσοτεροι -οχι ολοι- που ψαχνουν να παρουν smartphone και οχι απλα ενα κινητο, πολλοι λιγοι επιλεγουν Symbian.

 

Το MAEMO πετάει και η ΝΟΚΙΑ είναι πρώτη σε ποιότητα κατασκευής! :wacko:

Μάλιστα!

 

Σταματώ τον διαξιφισμό εδώ. Εάν δεν μπορούμε να δεχτούμε τα ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΗ δεν έχει νόημα η περεταίρω συζήτηση για μένα… :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου να μην ειχε και αυξηση πωλησεων και να μην ηταν και πρωτη στην παγκοσμια αγορα τι θα ακουγαμε εδω μεσα...

 

Οχι, θυμομαστε οτι ειπε οτι θα ειναι το τελευταιο με symbian 3^ με πολλες πιθανοτητες για symbian 4^

Και αποψη μου, τα καλα τηλεφωνα της Nokia βγαινουν στη σειρα Ε.

 

Όταν έχεις μια εταιρία με αξία 203 εκ. Και αυτά γίνουν 29 πως το βλέπεις;;; Ανοδικά ;;;δεν λέει τίποτα η πρωτιά γιατί είναι low και mid συσκευές όπου το κέρδος είναι σχετικά μικρό για μια εταιρία σαν την nokia.Όταν υπάρχει πτώση υπάρχει και Πάτος και όταν φτάσεις στον πάτο είναι δύσκολη η άνοδος!!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις μια εταιρία με αξία 203 εκ. Και αυτά γίνουν 29 πως το βλέπεις;;; Ανοδικά ;;;δεν λέει τίποτα η πρωτιά γιατί είναι low και mid συσκευές όπου το κέρδος είναι σχετικά μικρό για μια εταιρία σαν την nokia.Όταν υπάρχει πτώση υπάρχει και Πάτος και όταν φτάσεις στον πάτο είναι δύσκολη η άνοδος!!

 

Η αξια που αναφερεις ειναι η χρηματιστηριακη αξια; Δηλαδη βαση τιμης των μετοχων που εχουν προς διαθεση; Η πραγματικη αξια της Nokia ως εταιρεια ειναι πανω απο 4 δις € σε μια ερευνα προ διετιας που μιλουσε για εξαγορα απο καποια αλλη εταιρεια. Εξαλου μιλαμε για το 1999 που εκανε 203 εκατ στο χρηματιστηριο που ειχε μεσα αποκωδικοποιητες, οθονες υπολογιστων και ενα σωρο αλλα τμηματα. Αυτα πουληθηκαν και αλλα αποκόπηκαν σε αλλες εταιρειες, οπως το τμημα δικτυων που ειναι ανεξαρτητο πλεον. Οταν μια εταιρεια διασπαται σε μικροτερα τμηματα λογικο ειναι να χασει μερος της αξιας ,αφου μοιραζεται.

 

ΥΓ Με ενα μικρο ψαξιμο, η χρηματιστηριακη αξια της Nokia ειναι κοντα στα 41 δις €... 3.7 δις μετοχες στη τιμη των ~11€

 

Αρα τα νουμερα που παραθετεις ειναι σε δις και οχι εκατ.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τι κρίμα που η ΝΟΚΙΑ είναι χαζή και επιμένει στο Symbian και δεν είναι σκυλάκι της google...

vezyro,σαν καταναλωτή δε με ενδιαφέρουν τα οικονομικά της κάθε εταιρείας. Μπορεί κάλλιστα να μειώσει το κέρδος για να αυξήσει τον ανταγωνισμό,δε μου λένε κάτι τα οικονομικά μεγέθη... Αν θεωρείς ότι η ΝΟΚΙΑ δε πάει καλά πρότεινέ τους να γίνεις οικονομικός σύμβουλος γιατί θα πιάσει πάτο.

Κρίμα που Έλληνες χαραμίζονται τόσο πολύ στο management! Όλοι κρίνουν κι όμως δεν έχουμε καμία μεγάλη εταιρεία σαν τους ξυλοκόπους τους Φιλανδούς(το άκουσα κι αυτό).

 

Όπως και να'χει :

α) Το Symbian εφόσον πουλάει και εξυπηρετεί τόσο κόσμο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ δε θα σβήσει ποτέ.

β) Η ΝΟΚΙΑ επένδυσε σε εναλλακτική για επικείμενη συνεργασία με Intel

c) Εφόσον δεν έχουν ανακοινωθεί οι πωλήσεις των Symbian 3 και MeeGo μιλάμε για μία πλασματική δημοσκόπηση η οποία θα παραμορφωθεί ιδιαίτερα υπέρ της ΝΟΚΙΑ το επόμενο εξάμηνο.

Ήδη δε ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ Ν8 στην Ελλάδα λόγω έλλειψης. Και ακόμα μιλάμε ΓΙΑ ΑΡΧΗ.

 

Είναι και άνθρωποι που θέλουν κάτι παραπάνω από μία wow εμπειρία στο κινητό τους : να μιλάνε με δυνατό και καθαρό ήχο, να έχουν ΔΥΝΑΤΟ ΣΗΜΑ όπως και να πιάνουν τη συσκευή τους και άλλα πράγματα τα οποία δε θεωρούνται αυτονόητα σε κινητά των 600Ε και κινητά με 200Ε τα οποία ΕΙΝΑΙ smartphones το κάνουν ιδιαίτερα καλά.

Ξύδι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mixtri ...To wow που το βλέπεις στο symbian για να το δούμε και εμείς και όλοι οι reviewers στον πλανήτη που το έχουν να μην πω τι.....

Για το ν8 γίνεται σκοτομος δεν βλέπεις; Το έδειξαν και στης ειδήσεις με τίτλο ουρές στα κατάστημα για ένα ν8!! Υστερία ala iPhone.

Ξύδι;;;;χαχαχα με έκανες και γέλασα.ευχαριστώ !

Επίσης η νόκια δεν χρειάζεται οικονομικό σύμβουλο εμένα.μπορεί και Μονή της να φτάσει στην χρεωκοπια με τον δρόμο που έχει χαράξει!

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

αν και προηγουνται οι αποψεις υπερ android στα Νοκια, κατα 20%, συνεχιζουν καποιοι να μιλανε ειρωνικα. Μα δεν βλεπετε οτι το θελει ο κοσμος?
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

αν και προηγουνται οι αποψεις υπερ android στα Νοκια, κατα 20%, συνεχιζουν καποιοι να μιλανε ειρωνικα. Μα δεν βλεπετε οτι το θελει ο κοσμος?

Ο κόσμος θέλει να υπάρχει ποικιλία στα λειτουργικά, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Εγώ θέλω Symbian, εσύ, android και κάποιος άλλος iOS.

Άρα, ο κόσμος τα θέλει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον thread αυτό αν και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ο πόλεμος που έχει ξεσπάει ανάμεσα σε nokia lovers και nokia haters. Τέτοιους οπαδισμούς δεν φαντάστηκα οτί θα υπήρχαν σε έναν τέτοιο τομέα.

 

Στο θέμα μας λοιπόν, εγώ πιστεύω ότι το symbian είναι ένα πολύ βολικό και εύχρηστο λειτουργικό και μάλλον θα αποτελεσει τον πυρήνα και της επόμενης συσκευής μου (περιμένω να δω τιμές για c7 και c6-01). Η nokia είναι κολοσσός στο χώρο και από άποψη μεγέθους, ίσως ο μεγαλύτερος κατασκευαστής κινητών τηλεφώνων (samsung και lg δεν παράγουν μόνο κινητά τηλεφωνα). Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι θα είχε νόημα να υιοθετούσε η νόκια το android στις συσκευές της καθώς δεν έχει κάτι να της προσφέρει. Έχει δικό της λειτουργικό, πολύ πιο πλήρες και αναπτύσει κι άλλο, άρα ποιο το νόημα να παρατήσει τόσες επενδύσεις για να ακολουθήσει τη μόδα; Πολύ φοβάμαι ότι το android θα κάνει καμπή αν ισχύει μια φήμη που είχα διαβάσει ότι το android 3.0 θα απαιτεί minimum cpu 1ghz! Εξωφρενικό!

 

Ο ανταγωνισμός εξάλλου κάνει καλό και η πολυφωνία επίσης άρα θα έπρεπε όλοι να θέλουν δυνατή τη νόκια για να αποτελεί κίνητρο για την google να βελτιωσει κι άλλο το λειτουργικό της.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι το android θα κάνει καμπή αν ισχύει μια φήμη που είχα διαβάσει ότι το android 3.0 θα απαιτεί minimum cpu 1ghz! Εξωφρενικό!

 

Και από που παρακαλώ οδηγήθηκες σε αυτό το συμπέρασμα? Σου έχει περάσει από το μυαλό μήπως ότι cpu με 1ghz υπάρχουν εδώ και κάνα χρόνο στην αγορά και έχουν βγει ήδη dual core...? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αν και προηγουνται οι αποψεις υπερ android στα Νοκια, κατα 20%, συνεχιζουν καποιοι να μιλανε ειρωνικα. Μα δεν βλεπετε οτι το θελει ο κοσμος?

 

Και πολυς που δεν το θελει.

 

Και εχω την εντυπωση πως πολλοι απο τους "fan" της Νοκια ΔΕΝ το θελουν αυτο.

Το Symbian ειναι "παιδι" της Νοκια και εξελίσσεται ακομα.

 

Symbian, Maemo, Meego. Δεν υπαρχει λογος λοιπον για αλλο λειτουργικο και μαλιστα οχι δικο της. Για ποιον λογο να βαλει η Νοκια "νταβατζη" (google) στο κεφαλι της?

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...