Jump to content

Samsung E2152 Dual Sim


sv2evs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αυτό το ξέρω. εγώ μιλάω για το αυτόματο κλείδωμα μετά από κάποια δευτερόλεπττα

Ρυθμίσεις>Οθόνη>Φωτισμός. Νομίζω ότι εκεί μάλλον θα γίνεται και το κλείδωμα πιο σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι εγώ όπως προείπα όμως ρωτώ αν κάποιος βρήκε αν έχει ρύθμιση αυτόματου κλειδώματος που να μη σχετίζεται με το φωτισμό της οθόνης.... αλλά νομίζω δεν γίνεται αυτό

 

ξυπνητήρι έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε μολις πριν λιγη ωρα και το φορτιζω..αγορα αναγκης γιατι μου χαλασε το προηγουμενο d880 samsung(dual sim,δυο στη σειρα μου χαλασαν).....Οποτε καταλαβαινετε εχω μια αλφα εμπειρια στα dual σιμ...θΑ μιλησω αναλυτικα αυριο για το κινητο,απλως επειδη ενας συμφουριμητης με τρομαξε παραπανω οτι δεν εχει ξυπνητηρι,αναγκαστηκα το ανοιξα το κιν και ειδα πως και βεβαια εχει....Ειδοποιηση το λεει η σαμσουνγ

 

επειδη ρωτατε για pc suite κτλ,επειδη εχω το καλωδιο απο το δ880 θα το δοκιαμσω και αυτο...Παντως ο φορτιστης της σαμσουνγ ειναι ο κλασσικος...

Edited by stelios85
Link to comment
Share on other sites

επειδη ενας συμφουριμητης με τρομαξε παραπανω οτι δεν εχει ξυπνητηρι,αναγκαστηκα το ανοιξα το κιν και ειδα πως και βεβαια εχει....Ειδοποιηση το λεει η σαμσουνγ

 

δίκιο έχεις, ευχαριστώ! με headset τι κάνουμε? η συσκευασία δεν είχε, παίρνω ένα της σάμσουνκ χύμα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο κανουμε.....δυστυχως το δικο μου το ειχα χασει στα κτελ....απλως για να εισαι σιγουρος παρε μαζι σου το φορτιστη στο μαγαζι,ιδια υποδοχη εχουν.ψΑαχνοντας το manual ειδα πως εχει εγγραφη μουσικης απο fm αν δεν κανω λαθος...Πολυ καλο για κινητο 72 ευρω...
Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις λαθος! καθώς ακούς ράδιο οτι σου αρέσει μπορεις να το κανεις rec κανονικά σε μορφή mp3 στο κινητό.....πολύ καλό επισης το γεγονός οτι ακους

ράδιο ΧΩΡΙΣ ακουστικά για κεραία είναι κάτι που εξυπηρετεί

 

πολυ καλη και η μπαταρια ! μου κραταει περιπου 5-6 μερες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω bassakos...ειναι χαρακτηριστικο που δεν το εχει κανενα κινητο....Δεν εχω πολυ χρονο λογω διαβασματος να κανω ενα μινι review,απλως θα σημειωσω καποια αρνητικα για το κιν...

 

α)το ηχειο ειναι στην πλατη του κιν διπλα απο το φακο της μηχανης,με μεγαλη σχισμη...Οποτε πρεπει να μαστε προσεκτικοι που θα το ακουμπαμε,πχ τραπεζακι καφετεριας

β)η ποιοτητα και στις 2 σιμ ειναι πολυ κακη....δοκιμασα κλησεις και σε σταθερα οτε και σε παντος τυπου κινητα,αλλα ο ηχος ηταν πολυ χαμηλος...Τουλ εγω δεν βρηκα κουμπι αυξομειωσης που εχουν τα αλλα κινητα

γ)η διαχειρηση καρτων ειναι πιο ευχρηστη απο τα λοιπα σαμσουνγκ.Μπορεις και απο θεση stand by να διαλεξεις με το δεξι κουμπι ποια καρτα θα εχεις ως προεπιλογη ...Σο d880 παντα η καρτα σιμ 1 ηταν προεπιλογη....

 

τα λοιπα θα τα δουλεξω απο αυριο.......Παντως σε μενα απογοητευση η ενταση του ακουστικου μεγαλη...Θα ψαξω πως να μπω στο κρυφο μενου,να αλλαξουμε παραμετρους...Κατι τετοιο ειχα κανει και στο d880 και βοηθησε λιγο

Link to comment
Share on other sites

β)η ποιοτητα και στις 2 σιμ ειναι πολυ κακη....δοκιμασα κλησεις και σε σταθερα οτε και σε παντος τυπου κινητα,αλλα ο ηχος ηταν πολυ χαμηλος...Τουλ εγω δεν βρηκα κουμπι αυξομειωσης που εχουν τα αλλα κινητα
.

 

Υπάρχει το μεσαίο πλήκτρο τεσσάρων κατευθύνσεων.

 

Την ώρα που γίνεται η κλήση (την ώρα δηλαδή που ακούς το του – του) πιέζεις το πλήκτρο τεσσάρων κατευθύνσεων προς τα πάνω. Λογικά θα σου εμφανίσει μία οθόνη στην οποία συνεχίζοντας να πιέζεις το πλήκτρο προς τα πάνω θα σου αυξάνει την ένταση στο ακουστικό.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

γίνεται κάθε φορά που ανοίγει να μην με ρωτάει οτι βρήκε καινούριες sim ??

 

ρύθμισα τον ήχο που θέλω να ακούγεται και στις 2 κάρτες, αλλά μόνο στην 1 λειτουργεί τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το 6112 dual sim και εχει αυτα που λειπουν στο 2152. 150 ευρω απο Multirama.

 

πολυ καλο για την τιμη του το 2152 παντως

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα του ακουστικού....ναι υπάρχει θέμα....και στην μεγίστη ένταση να το βάλω....πάλι είναι κανονικά και οχι "δυνατά" όπως σε άλλα κινητά και έχω λίγο πρόβλημα να ακούσω σε θορυβώδη περιβάλλον......αλλά οκ το έχω συνηθίσει πλέον
Link to comment
Share on other sites

και μενα συνεχιζει το θεμα του ακουστικου...Τουλ απο Πεμπτη που το εχω στα χερια μου,σημερα αναγκαστηκα να το φρορτισω.....Τελικα η κακη αναλυση στην οθονη εχει και τα καλα της !!!!!Παντως το κινητο αυτο με fm χωρις κεραια πρεπει να ειναι η χαρα του στρατιωτη!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι εχει πολυ καλη αυτονομία....και το κάλο είναι οτι όταν σου αρχίσει τις ειδοποιήσεις για χαμηλή στάθμη μπαταρίας...έχεις τουλάχιστον κάνα 1-1:30 ώρα αναμονή μαζί με κάνα δυο-τρια τηλέφωνα των 3-4 λεπτών το καθένα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις ποιο μοντελο ακουστικων μπορει να παρει?

 

Στο βιβλίο με μια γρήγορη ματιά δεν βλέπω να λέει κάτι.;)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το 6112 dual sim και εχει αυτα που λειπουν στο 2152. 150 ευρω απο Multirama.

 

πολυ καλο για την τιμη του το 2152 παντως

 

είναι dual active το 6112 ? δηλαδή αν μιλάς στη 1η γραμμή και σε καλέσουν στην 2η χτυπάει ?

Link to comment
Share on other sites

είναι dual active το 6112 ? δηλαδή αν μιλάς στη 1η γραμμή και σε καλέσουν στην 2η χτυπάει ?

 

ναι, δουλευουν και οι 2 γραμμες συγχρονως. Το εχω δοκιμασει. Ενα πραγμα μονο με ψιλοχαλαει: στο γραφειο μου, οταν εχω το 6112 με voda+cosmo, λογω της θεσης του γραφειου μου, και τα 2 εχουν απο 1 γραμμη μονο. Οταν ειχα τις 2 γραμμες μου σε 2 ξεχωριστες συσκευες, επιαναν 3 γραμμες (παλι στο ιδιο μερος, στο γραφειο μου). Παρ'ολα αυτα, ειναι πολυ ευχρηστο και βολικο κινητο. Για ιντερνετ βεβαια δεν το προτεινω (δεν εχει 3g) και οσες φορες μπηκα (με φουλ σημα) μου βγηκε η πίστη.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αρκετό καιρό να πάρω samsung, με το 2152 διαπίστωσα πολλές αλλαγές προς το καλύτερο :

Επιτέλους διαχωρισμό στις επαφές σε τηλεφώνου, σιμ και όχι όλες μαζί ανάκατα...

Ρύθμιση τρόπου γραφής που μένει και όχι κάθε φορά που γράφεις μήνυμα εκ νέου ρύθμιση...

Μεσαίο πλήκτρο επιβεβαίωσης επιτέλους "χτυπά" στο μενού και όχι στο ίντερνετ....

Στις συντομεύσεις σου δίνει δυνατότητα καθορισμού των 5 θέσεων γύρω από το πολυπλήκτρο και στο πολυπλήκτρο, δυστυχώς όμως επιμένει και δεν σου δίνει δυνατότητα καθορισμού των συντομεύσεων του αριστερού και δεξιού πλήκτρων κάτω της οθόνης (καθορισμένο σε μενού και επαφές αντίστοιχα). Επίσης σε σχέση με το παρελθόν μπορείς και έχεις στις κλήσεις μελωδία και δόνηση μαζί και όχι μόνο ξεχωριστά....Πόσα αλήθεια χρόνια χρειάστηκε η samsung να φτάσει στο μέσο όρο των λειτουργιών ενός μέσου κινητού;;; Και πόσα ακόμα χρόνια χρειάζεται για να αφήσει να λειτουργεί (έστω κατ΄επιλογή) η οθόνη σε screen saver με πληροφορίες για χαμένες κλήσεις και μηνύματα.... Δεν αντιλαμβάνομαι δε, τον λόγο που ενώ σε πληροφορεί με ήχο για τα χαμένα SMS, δεν γίνεται το ίδιο και για τις χαμένες κλήσεις (;;; )

 

Στο 2152 μου άρεσε το ραδιόφωνο που παίζει χωρίς ακουστικά και είναι multitasking (δηλ. παίζει και πάνω από άλλες εφαρμογές και στην οθόνη αναμονής) δίνοντάς σου τη δυνατότητα ρύθμισης των σταθμών και της έντασης, κάτι που όπως διαπίστωσα δεν συμβαίνει στο παίξιμο των αρχείων ήχου (mp3). Εδώ σου δίνει μόνο την δυνατότητα διακοπής και όχι κίνησης αριστερά δεξιά κλπ. Αν κάτι μου ξεφεύγει ας με διορθώσετε....Επίσης μου άρεσε η εγγραφή του ραδιοφώνου.

 

Η οθόνη δεν είναι ό,τι καλύτερο, δεν φαίνονται με τίποτα τα 262.000 χρώματα και λειτουργεί σαν τα πρώτα έγχρωμα με 4.000 χρώματα. Το ηχείο είτε στον ήχο κλήσης είτε στην ακρόαση ραδιοφώνου/μουσικής είναι υπέροχο στην ποιότητα και την ένταση φτάνοντας σχεδόν την ποιότητα κινέζικων κινητών με πολλά ηχεία. Απαράδεκτο επίσης η εκκίνηση του bt μέσα από λίστα πολλαπλού μενού, χωρίς δυνατότητα άμεσης συντόμευσης απευθείας εκκίνησης και λήξης. Ο φακός αρκετά εξυπηρετικός, λειτουργεί ακόμα και με κλειδωμένο πληκτρολόγιο, αλλά η έντασή του αρκετά χαμηλή.

Και το καλύτερο φαίνεται η μπαταρία, να δούμε πότε θα αποφορτιστεί... Πάντως σήμερα με πολύ πείραγμα ωρών, δεν έχασε ούτε μια μπάρα.... Αν κρατά έστω μια εβδομάδα ακέραιη (όπως ένα παλιό μου sagem) θα είμαι πολύ ευχαριστημένος...Ίδωμεν, περισσότερα εν ευθέτω χρόνο....:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

εγραψα το *#06# στο 6112 dual sim για να δω το ΙΜΕΙ και μου εβγαλε 2 ΙΜΕΙ.. Οταν εβγαλα τη μπαταρια, το αυτοκολητο εγραφε 'made in samsung'.. Εψαξα και τα 2 ΙΜΕΙ στο http://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr και δεν το αναγνωριζει. Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να ελεγξω εαν το ΙΜΕΙ ειναι original η παρεμποριο?
Link to comment
Share on other sites

εγραψα το *#06# στο 6112 dual sim για να δω το ΙΜΕΙ και μου εβγαλε 2 ΙΜΕΙ.. Οταν εβγαλα τη μπαταρια, το αυτοκολητο εγραφε 'made in samsung'.. Εψαξα και τα 2 ΙΜΕΙ στο http://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr και δεν το αναγνωριζει. Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να ελεγξω εαν το ΙΜΕΙ ειναι original η παρεμποριο?

Nαι, αν το κινητό σου ήταν σφραγισμένο με ταινία της samsung electronics και αν έχει ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης της SAMSUNG ELECTRONICS HELLAS S.A. και φυσικά αν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα. Και εμένα δύο ΙΜΕΙ έχει, όσο για το site που δίνεις δεν φαίνεται να λειτουργεί σωστά....

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο φαίνεται η μπαταρία, να δούμε πότε θα αποφορτιστεί... Πάντως σήμερα με πολύ πείραγμα ωρών, δεν έχασε ούτε μια μπάρα.... Αν κρατά έστω μια εβδομάδα ακέραιη (όπως ένα παλιό μου sagem) θα είμαι πολύ ευχαριστημένος...Ίδωμεν, περισσότερα εν ευθέτω χρόνο....:)

Με 1 sim μέσα, τόσο κρατάει εμένα. Την 2η προς το παρών θέση την έχω κενή γιατί δουλεύω Omnia Pro. Είδωμεν..όταν τελειώνει η μπαταρία από το pro, τότε σίγουρα έχω εναλακτική και δεν έχω φορτιστή μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung E2152 Dual Sim

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...