Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδιά,

 

επειδή το σκέφτομαι να το πάρω το desire z,

 

μήπως

 

ξέρετε πόσο sar έχει σε κεφάλι και σώμα?

το λέει στο manual που έχει το τηλέφωνο.(άφαντο το sar στο νετ..)

 

άντε και καλή χρονιά να έχουμε!!:p

 

1.310W/kg head

0.784W/kg body

 

σου φτανει?:p

 

καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

PANAGIA MOY KAI XRISTE MOY!!!!:wacko:

 

εχμ αυτααα.. αντε κ καλή χρονιά!:rolleyes:

 

τώρα σοβαρά αυτά ειναι τα ευρωπαικά νούμερα??(ενώ το desire έχει μόνο 0.7κάτι..)

μήπως είναι τα αμερικάνικα??

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το αμερικανικό g2. Γιατί τα ευρωπαϊκα θα έχουν άλλες τιμές;

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χε με τρέλανες:lol:

ναι αλλα τα ευρωπαικά νούμερα..

έσχουν όριο 2 ταμερικάνικα και 1.6 τα ευρωπαικά

οπότε όταν είπες 1,310...μιλάμε χωρίς να μιλάς θα σε επιανε το κεφάλι σου..

 

μην ανησυχείς το ίδιο τηλέφωνο μάλλον θα έχεις με dsz απλά σε άλλες μπάντες γίνεται η μέτρηση..

 

τελικά παιδιά to sar πόσο λέει ότι είναι.??

(στο d2 το λέει στο εξωτερικό του κουτιού..)

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

χε με τρέλανες:lol:

ναι αλλα τα ευρωπαικά νούμερα..

έσχουν όριο 2 ταμερικάνικα και 1.6 τα ευρωπαικά

οπότε όταν είπες 1,310...μιλάμε χωρίς να μιλάς θα σε επιανε το κεφάλι σου..

 

μην ανησυχείς το ίδιο τηλέφωνο μάλλον θα έχεις με dsz απλά σε άλλες μπάντες γίνεται η μέτρηση..

 

τελικά παιδιά to sar πόσο λέει ότι είναι.??

(στο d2 το λέει στο εξωτερικό του κουτιού..)

 

Από το κουτί του Desire Z

SAR: 0.863 W/Kg@10g (CE Head)

0.761 W/Kg@10g (CE Body)

Αν είναι πολύ ή λίγο δεν ξέρω :lol:

Link to comment
Share on other sites

σε αυχαριστώ πολύ φίλε μου..

 

οπότε άσχημα τα νέα,δεν είναι το z για εμάς:(:cry:...

 

υπόψιν μεταξύ 0,7 κ 1 είναι αρκετό για κεφάλι...

εγω με το nokia e5 me sar κεφάλι 0.88(ίδιο με του z)

είχα πονοκέφαλο όταν έψαχνε σήμα....

 

είναι μέχρι να σε πιάσει...παλιά είχα κινητά πάνω από 1 στο κεφάλι κ όλα οκ...

τώρα πια πάνω από 0.8 το νιώθω..

ίσως να συσσωρεύεται...η ακτονοβολία...δε ξέρω

 

γμτ κ μαρεσε το z..

τέσπα καλή χρονιά παιδιά:)!!

 

edit:η υπογραφή μου λέει για το low sar των samsung..τσεκαρετέ τα,..

μάλλον τελικά η samsung δεν είναι κακή π.χ omnia 0,17 head..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω ποία ακουστικά (για να διαχειρίζομαι τις κλήσεις με ενδιαφέρει περισσότερο και όχι τόσο για μουσική) προτείνεται για το Desire Z εκτός από τα 'stock' που έχει (είναι χοντροκομμένα και δεν χωράνε στα αυτιά μου καλά..).

 

ps:Είχα iPhone και τα ακουστικά με το mic που είχε με είχανε βολέψει πάρα πολύ απλώς όταν τα χρησιμοποιώ με το Desire Z μπορώ και απαντάω/σταματάω κλήσεις με το κουμπί, αυξάνω/μειώνω την ένταση της φωνής, ακούώ τον άλλο μια χαρά αλλά το μικρόφωνο δεν δουλεύει(δεν με ακούει ο άλλος).

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται το desire z να έχει διαφορετικό sar από το G2; αφού είναι ακριβώς ίδια πως γίνεται, το ρυθμίζουν εκ των υστέρων;

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χε με τρέλανες:lol:

ναι αλλα τα ευρωπαικά νούμερα..

έσχουν όριο 2 ταμερικάνικα και 1.6 τα ευρωπαικά

 

Το αντίστροφο, 1.6 είναι το μάξιμουμ SAR κατά FCC (Η.Π.Α.) ανά 1kg ιστού, 2.0 το μάξιμουμ κατά CENELEC (Ε.Ε.) ανά 10kg ιστού (η διαφορά στον αριθμό των ιστών οδηγεί σε διαφορετικά αποτελέσματα μεταξύ Αμερικάνικου & Ευρωπαϊκού SAR οπότε οι τιμές δεν είναι συγκρίσιμες μεταξύ τους).

 

Οι μετρήσεις γίνονται σε όλες τις υποστηριζόμενες μπάντες και τελικά δηλώνεται πάντα η μπάντα με το υψηλότερο από όλες τις υπόλοιπες SAR (στην Αμερική υπάρχει διαφορά σε συχνότητες GSM/UMTS σε σχέση με την Ευρώπη).

 

Στον αριθμό δεν συμψηφίζεται (από όσο έχω παρατηρήσει σε διάφορα SAR Reports διαφόρων μοντέλων) η εκπομπή του WiFi ή και του Bluetooth οι οποίες δηλώνονται ξεχωριστά.

 

Επίσης η HTC έχει την τάση να δηλώνει το SAR στον καταναλωτή με ακρίβεια 3 δεκαδικών ψηφίων εκεί που οι υπόλοιποι αρκούνται στα 2 - 0.86(3) & 0.76(1).

 

Οι τιμές για το Ε.Ε. μοντέλο (το οποίο το είχα ξεγραμμένο όταν είδα το αρχικό SAR -μου αρέσει πολύ ως συσκευή) αν και θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες θεωρώ ότι είναι ικανοποιητικές (προσεγγίζουν εκείνες του παλιού Nokia 6310i μου) πάντα σε σχέση με την πλειοψηφία των νέων συσκευών - πριν 4 με 5 χρόνια υπήρχαν συσκευές με πολύ χαμηλότερο SAR αλλά αυτές οι μέρες πέρασαν ανεπιστρεπτί :(

 

Το θέμα με το SAR το έχω λύσει εδώ και χρόνια με HF είτε ενσύρματο είτε "ασύρματο με καλώδιο", όμως απλά δεν αγοράζω οτιδήποτε πιάνει SAR πάνω από 0,85+ ... (αν και όλο λέω να το κάνω :D)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

σωστός φίλε directx κ καλά που διόρθωσες :pτις ανακρίβειές μου!!

 

είσαι directz pia:lol:!!

 

χμ όμως (επειδή κ εγώ όλο το sar κοιτώ)με το hf,bt δεν γλιτώνουμε από την δεύτερη τιμή του sar to για body....εννοώ όταν το έχουμε πάνω μας...καλά τα λέω??

οπότε μήπως παίζει κ το sar (το 2ο που δεν το κοιτάμε σχεδόν ποτέ)για σώμα ρόλο??

 

 

κ το καρφί μου...η htc πάντα ακόμα κ στα πιο χαμηλά της sar (για κεφάλι),που μόνο αυτό κοιτάμε συνήθως,,./..έχει πάντα ψηλό sar body...

 

πχ κοιτώ tp1...head 0.41...a ωραία λέω...κοιτώ body...1,1κάτι...

ομοίως legend κλπ

ενώ πχ samsung στα lowsar μοντέλα είναι low head+body...

 

φίλε bill79

το g2 μάλλον λέει το american sar,που είναι μετρημένο σε άλλες μπάντες(1900?)

 

ενώ το tp2 λέει το europe sar ,μετρημένο στις 'ντόπιες' μπάντες..

 

οι διαφορετικές μπάντες κ ο different τρόπος μέτρησης αμερικα κ ευρώπης οδηγούν σε άλλα sar

 

κοινώς το g2=tp2 με άλλο όνομα

 

 

dontworry;)

Edited by Nikos_s3

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρρυ αν το ξαναρώτησε κάποιος...αλλά βρήκε κανένας σας λύση για να δυναμώσει τα ελατήρια του πληκρολογίου? Βρήκα κάποιους που το ξεβήδωσαν και τα αντικατέστησαν με πιο δυνατά ή χρησιμοποίησαν άλλη λύση με ταινίες-μαγνήτες που κρατούν σταθερή την οθόνη του τηλεφώνου όταν ανοίγει το πληκτρολόγιο αλλά δεν ξέρω κατα ποσο επηρεάζει τη λειτουργία του τηλεφώνου...η μόνη μου ανησυχία προς το παρόν για να αγοράσω το τηλέφωνο είναι αυτή η χαλάρωση που θα αυξάνεται με τον καιρό...(και το ότι είναι βαρύ αλλά το βάζω σε 2η μοίρα :P)..Αυτά...ελπίζω να με ξεμπλέξει κάποιος!
Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

σ[..]

χμ όμως (επειδή κ εγώ όλο το sar κοιτώ)με το hf,bt δεν γλιτώνουμε από την δεύτερη τιμή του sar to για body....εννοώ όταν το έχουμε πάνω μας...καλά τα λέω??

οπότε μήπως παίζει κ το sar (το 2ο που δεν το κοιτάμε σχεδόν ποτέ)για σώμα ρόλο??[..]

 

Πράγματι το ιδανικό είναι να δίνει χαμηλό SAR και για το υπόλοιπο σώμα αλλά καθώς εκεί οι ιστοί είναι πολύ πιο ανθεκτικοί από ότι στον εγκέφαλο ο οποίος απαρτίζεται από μαλακούς ιστούς βυθισμένους σε υγρό (άρα έχουμε ένα ιδανικό περιβάλλον για αύξηση θερμοκρασίας & βρασμό μετά από αρκετά λεπτά χρήσης) δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Πάντως καλά κάνεις και το προσέχεις ;)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος Desire Z εδώ και μερικές μέρες. Έχει βρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για custom layouts στο qwerty όπως ήταν το AEKmap στα Windows Mobile? Δε βολεύει ιδιαίτερα το layout χωρίς τόνους στο q, καθώς και θέλω να φτιάξω και layout για sms με 160 χαρακτήρες.

 

edit: Λύθηκε με το Greek Input Method

 

Επίσης δεν δουλεύει το Smart Dialing, στα ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες (την συντριπτική πλεοψηφία των επαφών μου δηλαδή). Μάλλον φταίει ότι έχω τα αγγλικά επιλεγμένα για γλώσσα λειτουργικού. Υπάρχει λύση για αυτό;

Edited by Dj kourampies
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος Desire Z εδώ και μερικές μέρες. Έχει βρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για custom layouts στο qwerty όπως ήταν το AEKmap στα Windows Mobile? Δε βολεύει ιδιαίτερα το layout χωρίς τόνους στο q, καθώς και θέλω να φτιάξω και layout για sms με 160 χαρακτήρες.

 

edit: Λύθηκε με το Greek Input Method

 

Επίσης δεν δουλεύει το Smart Dialing, στα ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες (την συντριπτική πλεοψηφία των επαφών μου δηλαδή). Μάλλον φταίει ότι έχω τα αγγλικά επιλεγμένα για γλώσσα λειτουργικού. Υπάρχει λύση για αυτό;

 

δοκιμασε την εφαρμογη dialer one που εχει και Τ9 στα ελληνικα.

 

Υ.Γ. ακομα στον μουρλο δουλευεις? :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά σόρρυ αν το ξαναρώτησε κάποιος...αλλά βρήκε κανένας σας λύση για να δυναμώσει τα ελατήρια του πληκρολογίου? Βρήκα κάποιους που το ξεβήδωσαν και τα αντικατέστησαν με πιο δυνατά ή χρησιμοποίησαν άλλη λύση με ταινίες-μαγνήτες που κρατούν σταθερή την οθόνη του τηλεφώνου όταν ανοίγει το πληκτρολόγιο αλλά δεν ξέρω κατα ποσο επηρεάζει τη λειτουργία του τηλεφώνου...η μόνη μου ανησυχία προς το παρόν για να αγοράσω το τηλέφωνο είναι αυτή η χαλάρωση που θα αυξάνεται με τον καιρό...(και το ότι είναι βαρύ αλλά το βάζω σε 2η μοίρα :P)..Αυτά...ελπίζω να με ξεμπλέξει κάποιος!

 

Θα συνιστούσα να μην μπεις στη διαδικασία "πειράγματος" της συσκευής. Είναι κρίμα να δημιουργηθεί ζημιά από κάτι τέτοιο. Η συσκευή είναι ποιοτική και πιστεύω ότι ο μηχανισμός θα αντέξει σε ένα βάθος χρόνου με συνετή χρήση βεβαίως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! εχω παρει το htc desire z εδω και εξι μερες και μου εχει κλεισει 3 φορες. για να ξανανοιξει πρεπει να βγαλω την μπαταρια. ξερει κανεις τι μπορει να εχει; παρακαλω βοηθειστε!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως δεν πατάει πίσω η μπαταρία σωστά, κουνιέται και κλείνει; Κάνε μια αναζήτηση στο ίντερνετ και αν έχεις ελληνική (ή ευρωπαϊκή) συσκευή θα συνιστούσα επίσκεψη στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

στο service με βλέπω κι εμένα αύριο...το είχα διαβάσει στο xda και στο φόρουμ της T-mobile απο άλλους ... τα πλαστικά μέρη του ΞΕΒΆΦΟΥΝ !!!!
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! εχω παρει το htc desire z εδω και εξι μερες και μου εχει κλεισει 3 φορες. για να ξανανοιξει πρεπει να βγαλω την μπαταρια. ξερει κανεις τι μπορει να εχει; παρακαλω βοηθειστε!

 

χμ...αυτο που περιγραφεις μοιαζει με κολλημα λογω επεξεργαστη. Να υποθεσω οτι το επαθες οταν πηγες να το ανοιξεις απο stand by κατασταση? Για να εξηγησω, αυτο συμβαινει οταν η CPU πεφτει παρα πολυ σε Μhz (για λογους οικονομιας ενεργειας) μετα αδυνατει να ενεργοποιησει ξανα το τηλεφωνο. Το εχω παθει σε custom rom αλλα σε stock?:confused:Περιεργο....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στο service με βλέπω κι εμένα αύριο...το είχα διαβάσει στο xda και στο φόρουμ της T-mobile απο άλλους ... τα πλαστικά μέρη του ΞΕΒΆΦΟΥΝ !!!!

 

Τόσο γρήγορα; Απαράδεκτο για συσκευή αυτής της κατηγορίας.

 

χμ...αυτο που περιγραφεις μοιαζει με κολλημα λογω επεξεργαστη. Να υποθεσω οτι το επαθες οταν πηγες να το ανοιξεις απο stand by κατασταση? Για να εξηγησω, αυτο συμβαινει οταν η CPU πεφτει παρα πολυ σε Μhz (για λογους οικονομιας ενεργειας) μετα αδυνατει να ενεργοποιησει ξανα το τηλεφωνο. Το εχω παθει σε custom rom αλλα σε stock?:confused:Περιεργο....

 

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτό. Αν ισχύει (και έχεις rooted συσκευή) ανεβάζεις μέσω του SetCPU την ελάχιστη συχνότητα του επεξεργαστή και λογικά δεν θα έχεις το πρόβλημα. Φοβάμαι όμως ότι δεν ισχύει...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ομως; υποθετω οτι ο φιλος δεν εχει root απλα το συμπτωμα με παρεπεμψε εκει. Αν εσβηνε τελειως δεν θα χρειαζοταν να βγει η μπαταρια για να ξανανοιξει. Τι αλλο μπορει να φταιει;...

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα; Απαράδεκτο για συσκευή αυτής της κατηγορίας.

ψάξε στο google για discolored htc και θα δείς....:wacko: το καλο ειναι οτι μου είπαν οτι θα τα αλλάξουν

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! εχω παρει το htc desire z εδω και εξι μερες και μου εχει κλεισει 3 φορες. για να ξανανοιξει πρεπει να βγαλω την μπαταρια. ξερει κανεις τι μπορει να εχει; παρακαλω βοηθειστε!

 

Και εμένα μου έχει συμβεία αυτό. 3 φορές στους 3 περίπου μήνες που το έχω. Αλλά δεν χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία. Έπρεπε να το ξανανοίξω οπότε έκανε boot από την αρχή.

Εμένα πάντως δεν έχει ξεβάψει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ποσο μνημη για προγ/τα εχετε παιδια? (για εγκατασταση)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...