Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

 

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το desire z από γνωστό ευρωπαϊκό site. Ο μόνος μου ενδοιασμός έχει να κάνει με τη δυνατότητα χρησιμοποίησης του hardware keyboard για ελληνικά. Αν κάποιος το αγόρασε από έξω και γνωρίζει κάποιο σχετικά εύκολο και ασφαλή τρόπο με τον οποίο μπόρεσε να το κάνει, ας δώσει τα φώτα του. Δεν γνωρίζω κατά πόσον είναι εφικτό το φλασάρισμα της ελληνικής rom στο κινητό, και με ποιο τρόπο γίνεται αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα ένα πέρασμα στις πίσω σελίδες και είδα ότι με το greek input method έχει ελληνικά και στο hardware keyboard. Απλά κάποιοι φίλοι λένε ότι πρώτα πρέπει να αλλάξεις γλώσσα μέσω virtual keyboard και μετά να ανοίξεις το hardware και ότι επίσης δεν έχει τόνους. Μόνο ένας φίλος είδα να λέει ότι αλλάζει γλώσσα με shift+space και ότι έχει τόνους με το q. Τι ακριβώς ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα πέρασμα στις πίσω σελίδες και είδα ότι με το greek input method έχει ελληνικά και στο hardware keyboard. Απλά κάποιοι φίλοι λένε ότι πρώτα πρέπει να αλλάξεις γλώσσα μέσω virtual keyboard και μετά να ανοίξεις το hardware και ότι επίσης δεν έχει τόνους. Μόνο ένας φίλος είδα να λέει ότι αλλάζει γλώσσα με shift+space και ότι έχει τόνους με το q. Τι ακριβώς ισχύει;

εγω ειμαι αυτος εχεις full ελληνικα ..μικρα , κεφαλαια , τονουμενα , αλλαγη γλωσσας και τονους.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι αυτος εχεις full ελληνικα ..μικρα , κεφαλαια , τονουμενα , αλλαγη γλωσσας και τονους.

 

Όχι εγώ είμαι.:p

 

Σοβαρά πάντως, και ας έχει αναφερθεί, δε θα έλεγα ότι έχει αποσαφηνιστεί όσο θα έπρεπε.

 

Με όλες τις stock roms έχει ελληνικά, αν αυτά επιλεχθούν από τις ρυθμίσεις σαν γλώσσες input.

 

Γεγονός είναι όμως ότι δε βολεύει, γιατί έχει τόνους μόνο με παρατεταμένο πάτημα του γράμματος και μετά πάτημα στην οθόνη, καθώς και περίπλοκη αλλαγή γλώσσας, με 3 ανούσια βήματα.

 

Οπότε θεωρώ ότι το greek input method είναι μονόδρομος, γιατί έχει τόνο στο q, και εύκολη αλλαγή γλώσσας με shift+space.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω μια ξεκάθαρη εικόνα τώρα.

 

Το σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω. Ελπίζω να αποδειχθεί ανθεκτικό και ο slide μηχανισμός να αντέξει στο χρόνο. Νομίζω είναι ένα πλήρες κινητό, με up-to-date specs και ελκυστική τιμή (από το εξωτερικό).

Link to comment
Share on other sites

Η τιμές αγγλίας είναι εξαιρετικές γιαυτά που προσφέρει η συσκευή. Τώρα για το μηχανισμό τι να πω, δεν εντυπωσιάστηκα κιόλας, αλλά δεν με έχει συνηθίσει σε κατασκευαστηκά λάθη η HTC.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα!

Πριν από μερικές ημέρες απέκτησα κι εγώ ένα Desire Z, αγορασμένο από Αγγλία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έρχεται με Ελληνικά! Το πρόβλημα λύθηκε μερικώς με το More Locale με το οποίο πλέον έχω Ελληνικά μενού και μπορώ και γράφω με Ελληνικό touch πληκτρολόγιο. Αυτό που δεν διορθώθηκε είναι το slide πληκτρολόγιο το οποίο γράφει μόνο στα Αγγλικά. Δεν μπορώ να κάνω αλλαγή γλώσσας με FN+Space.

 

Από την HTC μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να περάσουν Ελληνικό λογισμικό ώατε να μπορώ να γράφω Ελληνικά. Είπαν επίσης ότι αν θέλω, να ψάξω να βρω κάποια εφαρμογή στο Android Market. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το είδα αυτό πριν γράψω αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς. Λέγοντας Greek input method, πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Μπορώ να επιλέξω Ελληνικά από το μενού Touch Input, το οποίο κι έχω κάνει αλλά στο "Ρυθμίσεις Πληκτρολογίου Υλικού" έχει μόνο Αγγλικά!

 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν αυτό που ρωτάω είναι πολύ χαζό/ερασιτεχνικό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το είδα αυτό πριν γράψω αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς. Λέγοντας Greek input method, πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Μπορώ να επιλέξω Ελληνικά από το μενού Touch Input, το οποίο κι έχω κάνει αλλά στο "Ρυθμίσεις Πληκτρολογίου Υλικού" έχει μόνο Αγγλικά!

 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν αυτό που ρωτάω είναι πολύ χαζό/ερασιτεχνικό!

 

Πρόγραμμα είναι στο Android Market:p

 

https://market.android.com/details?id=net.bitquill.inputmethod.greek&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, το σκέφτηκα αμέσως αφού έγραψα τη χαζομάρα μου και το κατέβασα. Έχω επιλέξει λοιπόν στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου να χρησιμοποιεί αυτό αλλά δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με shift+space όπως έγραψες. Κάποια άλλη ιδιαίτερη ρύθμιση ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκέφτηκα αμέσως αφού έγραψα τη χαζομάρα μου και το κατέβασα. Έχω επιλέξει λοιπόν στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου να χρησιμοποιεί αυτό αλλά δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με shift+space όπως έγραψες. Κάποια άλλη ιδιαίτερη ρύθμιση ίσως;

 

Πρέπει να το επιλέξεις σαν input method πρώτα. Πάτα παρατεταμένα σε κάποιο textbox και θα σου βγάλει το menu με επιλογές copy cut κτλ, κάπου είναι και το input method. Από εκεί το επιλέγεις αντί του IME της HTC.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ενδιαφερομαι για το HTC Desire Z και εξαρχης δηλωνω ασχετος (μα τελειως ασχετος!) απο smartphones. Θα θελα λοιπον καποιες πληροφοριες.

 

Εαν το αγορασω απο μαγαζι που φερνει το τηλεφωνο αυτο αγορασμενο απο Γερμανια ειναι αισθητα φθηνοτερο.

Τι διαφορες θα εχει;

Λογικα μη υποστηριξη ελληνικης γλωσσας. Απο οτι διαβασα στις προηγουμενες σελιδες αυτο διορθωνεται!

Τελικα για να το κανω να υποπστηριζει πληρως την ελληνικη γλωσσα θα εχω μεγαλο χρηματικο κοστος;

Αξιζει τα 120 ευρω που θα γλιτωσω;

 

Ευχαριστω κ συγγνωμη αν δημοσιεψα σε λαθος τοπικ!!!

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικα για να το κανω να υποπστηριζει πληρως την ελληνικη γλωσσα θα εχω μεγαλο χρηματικο κοστος;

 

Μηδενικό κόστος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θα μπορουσε καποιος να μου πει ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμων ελληνικων χαρακτηρων που επιτρεπει για καθε sms;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας

 

Θα μπορουσε καποιος να μου πει ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμων ελληνικων χαρακτηρων που επιτρεπει για καθε sms;

 

Υπάρχει δυνατότητα για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων υπάρχει η επιλογή:

Ελληνική κωδικοποίηση --> Κωδικοποίηση 7 bit

οπότε το κινητό στέλνει κανονικά sms 160 χαρακτήρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ενδιαφερομαι για το HTC Desire Z και εξαρχης δηλωνω ασχετος (μα τελειως ασχετος!) απο smartphones. Θα θελα λοιπον καποιες πληροφοριες.

 

Εαν το αγορασω απο μαγαζι που φερνει το τηλεφωνο αυτο αγορασμενο απο Γερμανια ειναι αισθητα φθηνοτερο.

Τι διαφορες θα εχει;

Λογικα μη υποστηριξη ελληνικης γλωσσας. Απο οτι διαβασα στις προηγουμενες σελιδες αυτο διορθωνεται!

Τελικα για να το κανω να υποπστηριζει πληρως την ελληνικη γλωσσα θα εχω μεγαλο χρηματικο κοστος;

Αξιζει τα 120 ευρω που θα γλιτωσω;

 

Ευχαριστω κ συγγνωμη αν δημοσιεψα σε λαθος τοπικ!!!

Γιωργος

Το μεγαλύτερο πρόβλημα φαντάζομαι θα αφορά την εγγύηση ;)

Δεν ξέρω αν υποστηρίζουν εδώ συσκευές που προοριζόταν για εξωτερικό. Έχουν αναφερθεί διφορούμενες απόψεις επ'αυτού...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το μεγαλύτερο πρόβλημα φαντάζομαι θα αφορά την εγγύηση ;)

Δεν ξέρω αν υποστηρίζουν εδώ συσκευές που προοριζόταν για εξωτερικό. Έχουν αναφερθεί διφορούμενες απόψεις επ'αυτού...

 

Αν η συσκευή προορίζεται για την αγορά της Ευρώπης και συνοδεύεται από απόδειξη αγοράς, είσαι νομικά καλυμμένος και υποχρεούνται να σε εξυπηρετήσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα εγιονα και εγω κατοχος της συσκευης!!!

Ελπιζω να μη σας πρηξω με χαζες ερωτησεις ενος παντελως ασχετου!

 

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλορίζικο, αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στις σελίδες του παρόντος θέματος. Έχουν απαντηθεί οι περισσότερες από τις απορίες που θα προκύψουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θελονας να περασω φωτογραφιες στις επαφες χρειαστηκε να μπω στα προσωπα, επελεγα την επαφη που ηθελα και μετα επελεγα επεξεργασια.

Σε μερικες εμπαινα στη καρτα της επεξεργασιας κανονικα, μα στις περισσοτερες οταν παταω επεξεργασια μου δινει το μηνυμα:

Λυπουμαστε!

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογηςς Προσωπα

(διαδικασια com.android.htccontacts. Προσπαθησε ξανα

 

Και κατω απο το μηνυμα αυτο το κουμπι γραφει 'Αναγκαστικο Κλεισιμο'

 

Τι πρεπει να κανω;

 

Γιωργος

 

Υ.Γ: Ζητω συγγνωμη αν δεν επρεπε να το βαλω σε αυτο το τοπικ μα στο τοπικ Android!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το πόσταρες εδώ (εδώ είναι το σωστό μέρος)! :)

Πήγαινε ρυθμίσεις->εφαρμογές->επεξεργασία εφαρμογών και βρες την εφαρμογή των επαφών και κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης. Λογικά το πρόγραμμα θα λυθεί...

Προσοχή όμως! Αν κάνεις καθαρισμό δεδομένων, (νομίζω) θα σβηστούν οι επαφές σου, οπότε αν δεν είναι επαφές τύπου google, κάν'τες ένα backup πρώτα :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...