Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Δεν κατάλαβα απλά τη συγκεκριμένη, αν μπορείς να μου τη διευκρινίσεις:

 

"Αυτο θα το δεις μολις παρεις το κινητο. Μπορει να το περιεχει μπορει και οχι. Αν δεν το περιεχει πρεπει να το επαναφερεις πριν ξεκινησεις οποιοδηποτε πειραγμα"

 

Το download mode μπορει να ειναι ενεργοποιημενο στο καινουργιο κινητο που θα παρεις, αλλα μπορει και οχι. Αν δεν ειναι ενεργοποιημενο πρεπει οπωσδηποτε να επαναφερεις το συνδυασμο στο κινητο γιατι αποτελει την βασικοτερη ασφαλιστικη δικλειδα για να μην φυγει το κινητο για service αν μπρικαρει πανω στα πειραγματα και στις δοκιμες. Απλα μολις παρεις το κινητο θα δοκιμασεις το συνδυασμο και θα δεις αν λειτουργει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1 - Η JVI ειναι πιο καινουργια και εχει διορθωσει μικροπροβληματα της JVH.

 

Nα προσθέσω ότι ο μόνος λόγος που υπάρχουν και οι 2 εκεί, είναι ότι αναφέρθηκε από τον χρήστη me00016 ότι το Swype δουλεύει κανονικά στην JVH. Δεν ξέρω για την JVI. Αλλά το ίδιο Swype ακριβώς, έχει αναφερθεί από πολλούς ότι στις JVO και JVH (εκτός της Βελγικής), έχει πρόβλημα με το τελικό ς. Αν βάλεις την JVI, πες μας πως είναι το Swype. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το download mode μπορει να ειναι ενεργοποιημενο στο καινουργιο κινητο που θα παρεις, αλλα μπορει και οχι. Αν δεν ειναι ενεργοποιημενο πρεπει οπωσδηποτε να επαναφερεις το συνδυασμο στο κινητο γιατι αποτελει την βασικοτερη ασφαλιστικη δικλειδα για να μην φυγει το κινητο για service αν μπρικαρει πανω στα πειραγματα και στις δοκιμες. Απλα μολις παρεις το κινητο θα δοκιμασεις το συνδυασμο και θα δεις αν λειτουργει.

 

Αν τελικά δε λειτουργεί πώς το ενεργοποιώ;

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά δε λειτουργεί πώς το ενεργοποιώ;

 

Διαβάζοντας την πρώτη σελίδα του θέματος καθώς και τους οδηγούς, όπως σου πρότεινε ο red_herring :) :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την πρώτη σελίδα του θέματος καθώς και τους οδηγούς, όπως σου πρότεινε ο red_herring :) :p

 

Silly me μπροστά στα μάτια μου ήταν...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει τους κινδυνους που κρύβει to οβερκλοκινκ και ποιες οι πιθανότητες να συμβεί αυτό;;;

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει τους κινδυνους που κρύβει to οβερκλοκινκ και ποιες οι πιθανότητες να συμβεί αυτό;;;

Ο κινδυνος ειναι προφανως να καψεις την πλακετα του κινητου και μετα να τρεχεις και να μην φτανεις με το service. Οι πιθανοτητες να συμβει αγνωστες, αλλα πιστευω οτι οσο πιο πολυ το ζοριζεις και πειραματιζεσαι κανοντας OC, τοσο πιο πιθανο ειναι να το καψεις. Εν τελει, γιατι να το κανεις αυτο?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ο κινδυνος ειναι προφανως να καψεις την πλακετα του κινητου και μετα να τρεχεις και να μην φτανεις με το service. Οι πιθανοτητες να συμβει αγνωστες, αλλα πιστευω οτι οσο πιο πολυ το ζοριζεις και πειραματιζεσαι κανοντας OC, τοσο πιο πιθανο ειναι να το καψεις. Εν τελει, γιατι να το κανεις αυτο?

 

 

 

Της ίδιας άποψης ειμαι κατι εγω... όσο το ζορίζεις τόσο κινδυνεύεις να τρέχεις. Δεν σκέφτομαι να to κανω απλα διάβαζα ένα αρθο και ήθελα απλα να ξέρω τι παίζει.

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Της ίδιας άποψης ειμαι κατι εγω... όσο το ζορίζεις τόσο κινδυνεύεις να τρέχεις. Δεν σκέφτομαι να to κανω απλα διάβαζα ένα αρθο και ήθελα απλα να ξέρω τι παίζει.

A μαλιστα. Νομιζω παντως οτι ειναι καθαρα θεμα περιεργειας/κολληματος με τα πειραγματα να κανει καποιος overclocking, αφου δεν θα του προσφερει κατι ουσιαστικο περα απο την ικανοποιηση οτι το εκανε. Επειδη δεν εχω κανει ποτε (και ουτε προκειται) μπορει να μιλησει και καποιος που εχει κανει και εχει καλυτερη εμπειρια και να με διορθωσει εαν λεω κατι λαθος. Παντως σιγουρα δεν αξιζει το ρισκο που παιρνεις να χαλασεις το κινητο σου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα πιο πάνω ότι το κιες είναι αχρηστο.

ποιό πρόγραμμα προτείνεται για επικοινωνία κινητού με πισι ?

SGS II με Pulse ROM 2.0
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, το κινητο λειτουργησε ξανα με βαση τους οδηγους σας, εβαλα την xxjvo 2.3.3 :lol: και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Θα ηθελα να σας ρωτησω , αν μπορω να φλασαρω με το odin την επισημη εκδοση:

Froyo 2.2:

I9000XWJPH (COS/EUR - Ελλάδα)

I9000BUJP7 (VGR - Eλλάδα)

 

για να εχω ξανα την εγγυηση του κινητου, και μετα τυχον αναβαθμισεις μεσω του kies:O

τις εχω κατεβασει και περιμενω τυχον οδηγιες!!!!

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα πιο πάνω ότι το κιες είναι αχρηστο.

ποιό πρόγραμμα προτείνεται για επικοινωνία κινητού με πισι ?

 

Τι θέλεις να κάνεις ? Εάν σε ενδιαφέρει απλά να μεταφέρεις αρχεία μέσω usb δεν χρειάζεσαι πρόγραμμα. Εάν σε ενδιαφέρει ασύρματα (μέσω wifi) η μεταφορά αρχείων το swiftp. Εναλλακτικά μπορείς να διαχειρίζεσαι το περιεχόμενο του τηλεφώνου με το kies air (πάλι μέσω wifi). :)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια υπαρχει καποιος τροπος να εχουμε usb on the go στο κινητο μας?

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια υπαρχει καποιος τροπος να εχουμε usb on the go στο κινητο μας?

Δεν νομιζω να μπορεις να το κανεις αυτο. Ειναι feature του SGS2 αν δεν απατωμαι. Παντως αν θελεις να δεις, ειχα πεσει επανω σε μια κουβεντα στο xda που συζητουσαν πως να συνδεσουν εναν εξωτερικο δισκο στο τηλεφωνο. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=738915 Ενα απο τα προβληματα ειναι οτι το κινητο δεν εχει τη δυνατοτητα να δωσει ρευμα και στην συνδεομενη συσκευη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, το κινητο λειτουργησε ξανα με βαση τους οδηγους σας, εβαλα την xxjvo 2.3.3 :lol: και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Θα ηθελα να σας ρωτησω , αν μπορω να φλασαρω με το odin την επισημη εκδοση:

Froyo 2.2:

I9000XWJPH (COS/EUR - Ελλάδα)

I9000BUJP7 (VGR - Eλλάδα)

 

για να εχω ξανα την εγγυηση του κινητου, και μετα τυχον αναβαθμισεις μεσω του kies:O

τις εχω κατεβασει και περιμενω τυχον οδηγιες!!!!

 

γιαυτο υπαρχει στους οδηγους! μονο αν χρειαστει να την περασει καποιος για το θεμα της εγγυησης!( δεν βρισκω αλλο λογο να χαντακωσει κανεις το κινητο..!!:))

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, το κινητο λειτουργησε ξανα με βαση τους οδηγους σας, εβαλα την xxjvo 2.3.3 :lol: και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Θα ηθελα να σας ρωτησω , αν μπορω να φλασαρω με το odin την επισημη εκδοση:

Froyo 2.2:

I9000XWJPH (COS/EUR - Ελλάδα)

I9000BUJP7 (VGR - Eλλάδα)

 

για να εχω ξανα την εγγυηση του κινητου, και μετα τυχον αναβαθμισεις μεσω του kies:O

τις εχω κατεβασει και περιμενω τυχον οδηγιες!!!!

 

Nαι μπορείς, αλλά όχι απ'ευθείας... και προφανώς μόνο μία, όχι και τις 2 :p

Πρέπει πρώτα να βάλεις μια έκδοση με bootloaders, ας πούμε την JPU ή την JSD, και μετά να κάνεις downgrade σε 2.2 από κει χώρις repartition.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι αλλα αν παθει κατι με τις αλλες εκδοσεις τις free τι γινεται με την εγγυηση?το πεταμε?αν δεν μπορουμε να ξαναφλασαρουμε την original.....
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι αλλα αν παθει κατι με τις αλλες εκδοσεις τις free τι γινεται με την εγγυηση?το πεταμε?αν δεν μπορουμε να ξαναφλασαρουμε την original.....

 

αν δεν μπαινει στο download mode τοτε αγοραζεις usb jig! αν δεν ανοιγει, εκαψε πλακετα και το πας κανονικα για service με εγγυηση γιατι αν καει η πλακετα πως θα δουν τι ειχες μεσα??!!:lol:

 

στη χειροτερη το ζεσταινεις και με το πιστολακι βρε αδερφε!:lol::lol::lol:!!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

H JVP ειναι η καλυτερη εκδοση και η πιο τελευταια?Αξιζει σε σχεση με την jvo?

 

ειναι καλυτερη της jvo και ειναι η τελευταια εκδοση ginger (2.3.4), απλα δεν ειναι επισημη. ειναι leaked, αυτο δε σημαινει ομως απαραιτητα πως εχει bugs αλλα και το αντιθετο.

 

edit:εδω ειναι το επισημο θεμα (πολυ που το προσεξα κι εγω..), καλο θα ηταν να συνεχισουμε στο hacks/αναβαθμισεις..!

Link to comment
Share on other sites

παντως με την jvo το κινητο πεταει....αλλαξε εντελως,μονο για την εγγυηση εχω αγχος,κατα τα αλλα πολυ κατατοπιστικα ολα σας τα σχολια ευχαριστω και παλι.Αληθεια ελληνικο swype εχει καμια εκδοση απο αυτες?
Link to comment
Share on other sites

παντως με την jvo το κινητο πεταει....αλλαξε εντελως,μονο για την εγγυηση εχω αγχος,κατα τα αλλα πολυ κατατοπιστικα ολα σας τα σχολια ευχαριστω και παλι.Αληθεια ελληνικο swype εχει καμια εκδοση απο αυτες?

 

στους οδηγους για νεους χρηστες, ο αλεξ (tyxerakias) εχει βαλει το swype Που εφτιαξε ο ιδιος (γιατι ειχαμε προβλημα με το τελικο "ς" του swype,πραγμα που διορθωσε ο αλεξ) και δουλευει αψογα σε ολες τις gingerbread! απλα το περνας μεσω cwm και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπαινει στο download mode τοτε αγοραζεις usb jig! αν δεν ανοιγει, εκαψε πλακετα και το πας κανονικα για service με εγγυηση γιατι αν καει η πλακετα πως θα δουν τι ειχες μεσα??!!:lol:

 

στη χειροτερη το ζεσταινεις και με το πιστολακι βρε αδερφε!:lol::lol::lol:!!

Καλα η χειροτερη ειναι να καψει πλακετα και αν την καψει δεν παει να ζεσταινει και στα καρβουνα...ΔΕΝ!:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είχα στο κινητό μου την 2.2 jp7 της vodafone πέρασα μέσω odin την 2.2.1 jsd κ σκέφτομαι να περάσω μία firmware 2.3.3.το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να περάσω γιατί βλέπω στην σελίδα με τα firmwares να λέει ότι οι 2.3.3 jvh , jvi δεν έχουν ελληνικό csc.επειδή δεν ξέρω τι είναι το csc γι αυτό ρωτάω αν μπορώ να το περάσω στην συσκευή μου.κ αν ναι ποια θεωρείται πιο σταθερη ,την jvh ή την jvi;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είχα στο κινητό μου την 2.2 jp7 της vodafone πέρασα μέσω odin την 2.2.1 jsd κ σκέφτομαι να περάσω μία firmware 2.3.3.το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να περάσω γιατί βλέπω στην σελίδα με τα firmwares να λέει ότι οι 2.3.3 jvh , jvi δεν έχουν ελληνικό csc.επειδή δεν ξέρω τι είναι το csc γι αυτό ρωτάω αν μπορώ να το περάσω στην συσκευή μου.κ αν ναι ποια θεωρείται πιο σταθερη ,την jvh ή την jvi;

 

Μπορείς να περάσεις και τις δύο στο κινητό σου. Στους οδηγούς όταν λέει ότι δεν έχουν ελληνικό csc εννοεί ότι δεν περιέχουν ήδη προεγκαταστημένα τα apn των ελληνικών εταιριών. Αυτό σημαίνει ότι είτε θα τα εισάγεις χειροκίνητα είτε θα χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή apn backup & restore για να τα αποθηκεύσεις πριν την αναβάθμιση και να τα επαναφέρεις μετά από αυτήν.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...