Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασίλη καλημέρα. Είμαι από τους άτυχους που από την εποχή eclair μέχρι και την ginger δεν είχα ουσιαστικά gps έχοντας δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα. Μόνο με gps aids είδα κλείδωμα δορυφόρου στο κινητό μου. Αυτήν την στιγμή στην stock JVP και χωρίς να χρησιμοποιήσω το gps aids κλειδώνω 7-8 δορυφόρους σε 5 δευτερόλεπτα. Τα συμπεράσματα δικά σου.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Μάκη!

Το αποφάσισα, θα φάει σουτ ο criskelo... Αυτό το bug με την επανεκίννηση που έχω είναι της rom του, κάθε φορά βγάζει update να διορθώσει τα bug των rom του, δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος απο developer!

Και επ'αυκαιρίαν θα ξαναδοκιμάσω το gps με άλλο modem και μετά θα ξαναπεράσω το modem JVP να δω αν αλλάξει τίποτε (αν θα δω)! Ειδάλλως θα περάσω την deodexed stock JVP και θα μείνω εκεί!

 

EDIT: Υπάρχει κανα λινκ για το modem JVP; Δεν βρίσκω (έψαξα στο XDA) και θέλω να το έχω εύκαιρο πριν δοκιμάσω άλλο modem!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάρη τελικά μεγάλη αμαρτία αυτός ο tw. Από ότι βλέπω όλο προβλήματα δημιουργεί και από κοκό τίποτα.

 

Βρε παιδιά τόσοι ωραίο launchers υπάρχουν, σούπερ παραμετροποιήσιμοι, γιατί κολλάτε στο tw4 (και 3...) δεν μπορώ να καταλάβω

 

Καλημέρα,

παιδιά εσείς που έχετε JVP σας δουλεύει το GPS (έχω την custom criskelo v71 βασικά); Γιατί σε εμένα το δοκίμασα και δεν πιάνει ούτε εναν δορυφόρο! Τι ρυθμίσεις του άλλαξα (το pool σε europe), τι gps aids δοκίμασα, τίποτε. Δεν βλέπει ούτε ενα δορυφόρο (ούτε εναν!) πόσο μάλλον να κλειδώσει στίγμα. Είπα είναι η πρώτη φορά (δεν το είχα ξαναδοκιμάσει στην JVP 2 ημέρες που την έχω), το έβαλα με ανοιχτό το GPS στο αυτοκίνητο (μπροστά μπροστά στο τζάμι να "βλέπει ουρανό") και πήγα κανα 15λεπτο βόλτα (για άλλες δουλειές και το κινητό εκεί απείραχτο)! Πάλι τίποτε!

Και γενικώς αυτή η criskelo v71 που έχω περάσει είναι τόσο προβληματική, με την κλασσική οθόνη κλειδώματος (glass unlock και μόνο με αυτή την οθόνη κλειδώματος- οι άλλες λειτουργούν κανονικά) κάθε φορά που λαμβάνεις μήνυμα κρασάρει το κινητό και κάνει (μια σύντομη) επανεκκίνηση! Χιλιές φορές JUWE!

 

ΥΓ: θυμίζω εκανα clen install με reparition και επι 2 φορές φλασάρισμα της JVP με όλα τα συναφή (factory reset, format κλπ, wipe cache/dalvik cahe) πριν βάλω απο πάνω την criskelo... Αν φταίει σε αυτή την περίπτωση η εγκατάσταση τι να πω, θα γυρίσω σε 2.2.1:X!!!

 

 

 

Δες το ποστ μου εδώ: και μένα με την criskelo ίδια κουλά μου έκανε το γύρισα σε στοκ και πρόβλημα ουδέν τώρα, ούτε gps aids χρειάζεται ούτε τίποτα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τόσοι ωραίο launchers υπάρχουν, σούπερ παραμετροποιήσιμοι, γιατί κολλάτε στο tw4 (και 3...) δεν μπορώ να καταλάβω

Εκτος απο το ΚΙΕS που θέλει tw3 για να δουλέψει, υπάρχει κάποιο άλλο "πρόβλημα" με την εκτατάσταση άλλου launcher?

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Go Launcher και πρόβλημα ουδέν!

Λες και έχω άλλο κινητό και πλήρως παραμετροποιήσιμο...

Μάλιστα "έβγαλα" και τον ΤW3 με το sgs tools και πρόβλημα ουδέν...

Ούτε σε κατανάλωση μπαταρίας έχω παρατηρήσει κάτι εκτός της μνήμης που μου απασχολεί (γύρω στα 21 Mb)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τόσοι ωραίο launchers υπάρχουν, σούπερ παραμετροποιήσιμοι, γιατί κολλάτε στο tw4 (και 3...) δεν μπορώ να καταλάβω

Είμαι με Go Launcher και πρόβλημα ουδέν!

Λες και έχω άλλο κινητό και πλήρως παραμετροποιήσιμο...

Μάλιστα "έβγαλα" και τον ΤW3 με το sgs tools και πρόβλημα ουδέν...

Ούτε σε κατανάλωση μπαταρίας έχω παρατηρήσει κάτι εκτός της μνήμης που μου απασχολεί (γύρω στα 21 Mb)

Σε αυτα θα συμφωνησω. Οχι οτι μου εβγαλε καποιο προβλημα ποτε ο tw (καλα εκτος απο τον 4 που ειναι bug απο μονος του) αλλα βρισκω πολυ καλυτερους και πληρως παραμετροποιησιμους τους launcher pro (επαγγελματιας εκτοξευτης που λεει καποιος φιλος - επικο) και go launcher, που δεν με βλεπω με τιποτα να ξαναγυρναω σε touchwiz.

 

@le_bron Βαλε η supercurio η speedmod. Και οι 2 ειναι παρα πολλοι καλοι με τον supercurio να ειναι ελαχιστα πιο smooth και τον speedmod να σου τρωει λιγο λιγοτερη μνημη. Αποφασισε.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το ΚΙΕS που θέλει tw3 για να δουλέψει, υπάρχει κάποιο άλλο "πρόβλημα" με την εκτατάσταση άλλου launcher?

 

Απο πότε το kies θέλει tw για να δουλέψει; :blink:

 

Δεν έχει καμία σχέση ο launcher με το πως θα συνδέεται το κινητό με το pc.

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 2.1, 2.2 και 2.2.1 δεν είχα GPS αλλά με όλες τις εκδόσεις 2.3.3 κλειδώνει ακαριαία. Είχα δοκιμάσει όταν είχα την 2.2.1 το GPS Aids και κλείδωνε αμέσως αλλά όταν έκλεινα το κινητό και το ξανάνοιγα δε λειτουργούσε το GPS Aids κι έπρεπε να κάνω τις ρυθμίσεις ξανά από την αρχή. Είχα απογοητευτεί αλλά με την JVH κλειδώνει απίστευτα γρήγορα και με μεγάλη ακρίβεια. Και η JVH δε μου φαίνεται μετά από πολλές δοκιμές χειρότερη στη διαχείριση ram από την JVO. Τουλάχιστον στη δική μου συσκευή οι δύο αυτές εκδόσεις συμπεριφέρονται ακριβώς το ίδιο σε ό,τι αφορά τη ram, δηλαδή προβληματικά. Επίσης και με τις δύο αυτές εκδόσεις η μπαταρία μου εξαντλείται ταχύτερα απ' ό,τι με την 2.2.1 αλλά δεν τίθεται και θέμα batterydrain.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Go Launcher και πρόβλημα ουδέν!

Λες και έχω άλλο κινητό και πλήρως παραμετροποιήσιμο...

Μάλιστα "έβγαλα" και τον ΤW3 με το sgs tools και πρόβλημα ουδέν...

Ούτε σε κατανάλωση μπαταρίας έχω παρατηρήσει κάτι εκτός της μνήμης που μου απασχολεί (γύρω στα 21 Mb)

Κι εγω τον ειχα βγαλει και ημουν με launcher pro plus, και πηγα να τον επαναφερω και τελικα...ξαναφλασαρα παλι την ρομ :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τον ειχα βγαλει και ημουν με launcher pro plus, και πηγα να τον επαναφερω και τελικα...ξαναφλασαρα παλι την ρομ :rolleyes:

 

Οπότε και να ήθελα μένω στον Go Launcher!! :lol::lol:

Thanks Ηρακλή

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε το kies θέλει tw για να δουλέψει; :blink:

 

Δεν έχει καμία σχέση ο launcher με το πως θα συνδέεται το κινητό με το pc.

 

Το kies θέλει σίγουρα tw για να δουλέψει...

 

edit:άλλο να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σαν μέσο αποθήκευσης και άλλο να το συνδέσεις μέσω kies...

Link to comment
Share on other sites

Το kies θέλει σίγουρα tw για να δουλέψει...

 

Ποιος και γιατι να χρησιμοποιει ακομα το kies...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ποιος και γιατι να χρησιμοποιει ακομα το kies...

 

Δεν είπα ότι χρησιμοποιώ το kies ή ότι υπάρχει κάποιος λόγος να το χρησιμοποιείς,

αλλά αν θέλεις να το χρησιμοποιείς πρέπει να έχει tw 3.Προσωπικά το απεχθάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι χρησιμοποιώ το kies ή ότι υπάρχει κάποιος λόγος να το χρησιμοποιείς,

αλλά αν θέλεις να το χρησιμοποιείς πρέπει να έχει tw 3.Προσωπικά το απεχθάνομαι.

Ναι δεν το λεω για σενα, μιλαω γενικα με αφορμη αυτο που εγραψες. Να θελεις tw για οποιονδηποτε αλλο λογο ναι, αλλα για να μπορεις να χρησιμοποιεις το kies...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνιση: επειδή είδα ότι βγήκε νέα έκδοση gingerbread με ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά χωρίς ελληνικά csc, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι τα csc και σε τί πειράζει που δεν είναι ελληνικά; Έχει να κάνει με τα μενού ή με τις γενικές ρυθμίσεις δικτύου ή με κάτι άλλο που δεν ξέρω;
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση.

Στον οδηγό φλασαρίσματος του samfirmware.com αναφέρει να τοποθετούμε και το αρχείο pit στο πεδίο pit του Odin (χωρίς repartition τικαρισμένο). Τα υπόλοιπα πεδία κανονικά όπως αναφέρει και ο Alex στον οδηγό του. Προσωπικά φλασάρω μόνο με τα 3 αρχεία χωρίς να βάζω το pit αρχείο το οποίο χρησιμοποιούμε - αν έχω καταλάβει καλά - στην περίπτωση που κάνουμε repartition..

Σωστά?

Επίσης, η τελευταία version του Odin δίνει κάτι παραπάνω από την 1.3 που χρησιμοποιούμε?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνιση: επειδή είδα ότι βγήκε νέα έκδοση gingerbread με ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά χωρίς ελληνικά csc, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι τα csc και σε τί πειράζει που δεν είναι ελληνικά; Έχει να κάνει με τα μενού ή με τις γενικές ρυθμίσεις δικτύου ή με κάτι άλλο που δεν ξέρω;

 

Θα έχεις Ελληνικά πληκτρολόγια και μενού κανονικά, αλλά θα χρειαστεί να περάσεις τα APNs του παρόχου σου.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τόσοι ωραίο launchers υπάρχουν, σούπερ παραμετροποιήσιμοι, γιατί κολλάτε στο tw4 (και 3...) δεν μπορώ να καταλάβω

[/color][/size]

Θεμα γουστου φιλε μου!!Εμενα μου την χαλαει που κανουν τα εικονιδια μικροτερα και τρωνε κι επιπλεον μνημη και δεν μιλουσαμε πριν για τον tw4 αλλα για τον stock,ο tw4 ειναι προβληματικος και δεν λεει να ασχοληθεις μαζι του.

 

edit: τι πανηγυρι γινεται μεσα στο xda :lol:ο ενας ανοιγει thread γιατι λεει στην jvp λειπουν σημαντικες εφαρμογες οπως το cwm και το superuser (ενω στις αλλες ρομ υπηρχαν !! :dizzy:) ο αλλος,ο γατος ο πεταλωμενος,βρηκε τροπο να παιρνουμε screenshoot πατωντας το back και το home (ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι και μας δινουν τα φωτα τους :lol::lol:) να μην πω δηλαδη και για αλλα ευτραπελα που διαβαζω συνεχεια..κατα τα αλλα το xda ειναι βιβλος!!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Θεμα γουστου φιλε μου!!Εμενα μου την χαλαει που κανουν τα εικονιδια μικροτερα και τρωνε κι επιπλεον μνημη και δεν μιλουσαμε πριν για τον tw4 αλλα για τον stock,ο tw4 ειναι προβληματικος και δεν λεει να ασχοληθεις μαζι του.

 

Οσο κι αν ακουγεται περιεργο, κι εγω για τον ιδιο ακριβως λογο γυρναω στον stock...δεν ξερω, αλλα σε αυτη την οθοναρα που εχει θελεις μεγαλα εικονιδια να τα βλεπεις τα χρωματα να τα χαιρεσαι :lol::lol::lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το λεω για σενα, μιλαω γενικα με αφορμη αυτο που εγραψες. Να θελεις tw για οποιονδηποτε αλλο λογο ναι, αλλα για να μπορεις να χρησιμοποιεις το kies...

 

Παναγιώτη,

Δεν θέλω tw3 για να έχω KIES:lol: Απλα ΄ρώτησα αν υπάρχουν αλλες "επιπλοκες" πέραν του γνωστου προβληματος με το ΚΙΕΣ αν βάλουμε αλλο launcher (δεν απαντήθηκε, υποθέτω πως είναι trouble free:lol:)

Περαιτέρω, το ΚΙΕΣ το έχω για συντονισμο με outlook, εσεις τι χρησημοποιείτε;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις Ελληνικά πληκτρολόγια και μενού κανονικά, αλλά θα χρειαστεί να περάσεις τα APNs του παρόχου σου.

 

H JVP δεν έχει ελληνικά πληκτρολόγια, πρέπει να τα περάσεις μόνος σου. Εκτος και αν βγήκε πιό νεα gingerbread και δεν τη πήρα χαπάρι:lol:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

edit: τι πανηγυρι γινεται μεσα στο xda :lol:ο ενας ανοιγει thread γιατι λεει στην jvp λειπουν σημαντικες εφαρμογες οπως το cwm και το superuser (ενω στις αλλες ρομ υπηρχαν !! :dizzy:) ο αλλος,ο γατος ο πεταλωμενος,βρηκε τροπο να παιρνουμε screenshoot πατωντας το back και το home (ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι και μας δινουν τα φωτα τους) να μην πω δηλαδη και για αλλα ευτραπελα που διαβαζω συνεχεια..κατα τα αλλα το xda ειναι βιβλος!!!!

Παρη ειναι βιβλος, αλλα παντου υπαρχουν και τα παρατραγουδα:) Απλα, θελει παντα να χρησιμοποιεις κριτικη σκεψη και να ξερεις 2-3 πραγματα. Παλι καλα που εχουμε το φορυμ μας εδω και συνδυαζουμε το xda με το myphone για το καλυτερο αποτελεσμα.

Παναγιώτη,

Δεν θέλω tw3 για να έχω KIES:lol: Απλα ΄ρώτησα αν υπάρχουν αλλες "επιπλοκες" πέραν του γνωστου προβληματος με το ΚΙΕΣ αν βάλουμε αλλο launcher (δεν απαντήθηκε, υποθέτω πως είναι trouble free:lol:)

Περαιτέρω, το ΚΙΕΣ το έχω για συντονισμο με outlook, εσεις τι χρησημοποιείτε;

Ναι, ουτε και για σενα ειπα το παραπανω. Ψιλοπαρεξηγηθηκε νομιζω:) Απλα ηθελα να τονισω οτι ο τελευταιος λογος που δικαιολογει τη χρηση tw ειναι το αθλιο kies. Αυτο απλα:) Το να χρησιμοποιεις αλλους launcher οχι δεν προκαλει καποιο ιδιαιτερο θεμα, περαν της μνημης που καταναλωνουν. Εγω τουλαχιστον με launcher pro και go EX δεν αντιμετωπισα ποτε θεμα. Τωρα για τις επαφες εγω απο την πρωτη μερα τις εχω συγχρονισει στο google και εχω ηρεμησει. Πολλοι δεν συμφωνουν με αυτη την πρακτικη ανεβασματος προσωπικων δεδομενων στο cloud του google και καλα κανουν κιολας. Καθενας πραττει οπως θεωρει καλυτερα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παρη ειναι βιβλος, αλλα παντου υπαρχουν και τα παρατραγουδα:) Απλα, θελει παντα να χρησιμοποιεις κριτικη σκεψη και να ξερεις 2-3 πραγματα. Παλι καλα που εχουμε το φορυμ μας εδω και συνδυαζουμε το xda με το myphone για το καλυτερο αποτελεσμα.

Παναγιωτη σε καμια περιπτωση,για να μην παρεξηγηθω,δεν αμφισβητω τους devs του xda και ολα αυτα που μας ποσφερουν,γιατι ολοι εκει καταφευγουμε,απλα τον τελευταιο καιρο γινεται ενας χαμος με τους απλους χρηστες που ποσταρουν εκει,με οτι τους κατεβει και ριχνουν σε πολλες περιπτωσεις το επιπεδο,και την αξιοπιστια του φορουμ και μαλιστα ειδαμε πολλες φορες να φτανουν στα ορια της παραπληροφορησης.
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη σε καμια περιπτωση,για να μην παρεξηγηθω,δεν αμφισβητω τους devs του xda και ολα αυτα που μας ποσφερουν,γιατι ολοι εκει καταφευγουμε,απλα τον τελευταιο καιρο γινεται ενας χαμος με τους απλους χρηστες που ποσταρουν εκει,με οτι τους κατεβει και ριχνουν σε πολλες περιπτωσεις το επιπεδο,και την αξιοπιστια του φορουμ και μαλιστα ειδαμε πολλες φορες να φτανουν στα ορια της παραπληροφορησης.

Ετσι ακρβως ειναι Παρη. Γιαυτο λεω ευτυχως εχουμε το φορουμ μας εδω περα και μπορει ο καθενας να λυσει την οποιαδηποτε απορια.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε με jvp,σας εχει συμβει καποιο fc μετα απο κληση?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...