Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υποψιν η οθονη του safe mode δεν εχει το ανδροειδες οπως παλια οταν φλασαρα αλλα τις επιλογες wipe factory κλπ...μαλλον παιζει ρολο που δεν τελειωνει τη διαδικασια του φλασαρισματος????:(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Έβλεπα λίγο την κουζίνα και αναρωτιόμουν τι πρέπει να βάλω για να δημιουργήσω μια 3.3.4 που να είναι με τα σωστά modem και kernel για Ελλάδα . Βασικά ρωτώ για τα πεδία CSC, KERNEL και MODEM.

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το bootloader.. :wacko:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

υποψιν η οθονη του safe mode δεν εχει το ανδροειδες οπως παλια οταν φλασαρα αλλα τις επιλογες wipe factory κλπ...μαλλον παιζει ρολο που δεν τελειωνει τη διαδικασια του φλασαρισματος????:(

 

Oχι δεν είσαι σε download mode απλά, αλλά σε recovery! Volume DOWN για download. Πρέπει να φύγω τώρα θα τα πούμε μετά. Ακολούθα τις οδηγίες κατά γράμμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έβλεπα λίγο την κουζίνα και αναρωτιόμουν τι πρέπει να βάλω για να δημιουργήσω μια 3.3.4 που να είναι με τα σωστά modem και kernel για Ελλάδα . Βασικά ρωτώ για τα πεδία CSC, KERNEL και MODEM.

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το bootloader.. :wacko:

 

Ευχαριστώ

 

για τα τελευταία επιλέγεις ότι είναι jvp (σαν κερνελ δεν νομίζω να τους έχει όλους μέχρι στιγμής για jvp) , csc μπορείς να βάλεις xeu (όχι ελληνικό αλλά έχει ελληνικά μενού οπότε πρέπει να βάλεις μόνος σου πληκτρολόγιο)

Link to comment
Share on other sites

Αν απεγκαταστησετε την μαμα εφαρμογη sms υποθετω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα με τον touchwiz. υποθεσεις κανω. με τα mms ομως ισως και να υπαρχει προβλημα.

εγω παντως τον touchwiz το απεγκατεστησα εντελως. δουλευω το κινητο με τον δωρεαν zeam launcher και εκτος του οτι λειτουργει μια χαρα, δεν εχω καμια παρενεργεια με καμια εφαρμογη.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αν απεγκαταστησετε την μαμα εφαρμογη sms υποθετω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα με τον touchwiz. υποθεσεις κανω. με τα mms ομως ισως και να υπαρχει προβλημα.

εγω παντως τον touchwiz το απεγκατεστησα εντελως. δουλευω το κινητο με τον δωρεαν zeam launcher και εκτος του οτι λειτουργει μια χαρα, δεν εχω καμια παρενεργεια με καμια εφαρμογη.

 

Ούτε με τα MMS υπάρχει πρόβλημα Αντώνη, οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές γι'αυτά δεν έχουνε σχέση με την μαμά εφαρμογή μηνυμάτων. :p

Ο Zeam για χαλαρά πράγματα χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας και μνήμης είναι οτι καλύτερο υπάρχει, συμφωνώ. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με τα MMS υπάρχει πρόβλημα Αντώνη, οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές γι'αυτά δεν έχουνε σχέση με την μαμά εφαρμογή μηνυμάτων. :p

Ο Zeam για χαλαρά πράγματα χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας και μνήμης είναι οτι καλύτερο υπάρχει, συμφωνώ. :)

 

να είχε και καμιά επιλογή για φακέλους για να γλιτώσουμε από apps organizer καλά θα ήταν :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω Σουηδικο πληκτρολόγιο της Samsung στο κινητό μου με ClockworkMod Recovery installation. Έχω περάσει την 2.3.4.

Με βόλευε περισσότερο το κλασικό εργοστασιακό της Samsung. Δε με ενδιαφέρει το swype.

ψάχνω το αρχειακή .zip

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Άλεξ. Οπότε απενεργοποιούμε τις ειδοποιήσεις του μαμίσιου προγράμματος κι έχουμε στην κάτω μπάρα της οθόνης αναμονής το εικονίδιο του go sms και δεν ασχολούμαστε καθόλου με το μαμίσιο πρόγραμμα μηνυμάτων. Ευχαριστούμε! Να σου κάνω και μια ερωτησούλα ακόμη; Τελικά ποια είναι καλύτερη ρομ, η JVO ή η JVP; Εννοώ από κατανάλωση μπαταρίας, από διαχείριση ρομ κι επίσης αν λειτουργεί η πυξίδα στο GPS της JVP. Α, και κάτι ακόμα: το go sms υπάρχει κάπου και σε ελληνική έκδοση; Γιατί στο market το βρήκα σε άλλες γλώσσες και κυρίως στα αγγλικά. Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τα αγγλικά, έχω το proficiency. Απλά θέλω το κινητό μου να λειτουργεί σε όλα του στα ελληνικά για το ****το της υπόθεσης.

 

Ωραια....αλλα πως αλλαζουμε το εικονιδιο μηνυματων κατω στη μπαρα;;;;; :)

Ευχαριστω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Ωραια....αλλα πως αλλαζουμε το εικονιδιο μηνυματων κατω στη μπαρα;;;;; :)

Ευχαριστω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Εννοεις να αλλαξεις το εικονιδιο μονο ή την εφαρμογη?

Το πρωτο εξαρταται απο τον launcher σου, με touch wiz δεν μπορεις να το κανεις.

Αν παλι θες το δευτερο, απαντησε ο Alex καποια ποστ πιο πανω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Στο Samfirmware έχει 6 διαφορετικές JVH διαφορετικού μεγέθους η κάθε μία. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους; Γιατί κάποιος να προτιμήσει τη μία από την άλλη; Κι αν πρέπει να προτιμήσουμε κάποια ποιά να είναι αυτή; Το cf-root που μας δίνει ο Τυχεράκιας ταιριάζει για όλες τις JVH του Samfirmware;
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να αλλαξεις το εικονιδιο μονο ή την εφαρμογη?

Το πρωτο εξαρταται απο τον launcher σου, με touch wiz δεν μπορεις να το κανεις.

Αν παλι θες το δευτερο, απαντησε ο Alex καποια ποστ πιο πανω.

 

Ευχαριστω, αλλα tw εχω :) καλο βραδυ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αλλα tw εχω :) καλο βραδυ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αυτό εδώ το διάβασες έτσι; Γιατί ούτε εγώ είμαι σίγουρος τι εννοείς.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3676484#post3676484

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σήμερα σύνδεση με το υπολογιστή στα kies και του έκανα αναβάθμιση στην 2.2.1 froyo JPU έκδοση kernel 2.6.32.9 με αριθμό κατασκευή FROYO.XWJS8

Δεν έχασα ούτε ελληνικα ούτε τίποτα όλα καλά.Το θέμα είναι πωσ μπορώ να δω τί product code εχω οστερ να μάθω ποια χωρασ είναι το κινητό γιατί νομίζω ότι είναι γερμανικό και περίμενα την 2.3.3.Τι λέτε ?

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αλλα tw εχω :) καλο βραδυ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ωστοσο αν καιγεσαι να αλλαξεις το εικονιδιο μεσω του υπολογιστη, διαβασε αυτο το ποστ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3526862#post3526862

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σήμερα σύνδεση με το υπολογιστή στα kies και του έκανα αναβάθμιση στην 2.2.1 froyo JPU έκδοση kernel 2.6.32.9 με αριθμό κατασκευή FROYO.XWJS8

Δεν έχασα ούτε ελληνικα ούτε τίποτα όλα καλά.Το θέμα είναι πωσ μπορώ να δω τί product code εχω οστερ να μάθω ποια χωρασ είναι το κινητό γιατί νομίζω ότι είναι γερμανικό και περίμενα την 2.3.3.Τι λέτε ?

 

JPU? Χλωμό. Μήπως εννοείς JPY? Γράψε εκεί που παίρνεις τηλέφωνο *#1234# και πες μας τι βγάζει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ το διάβασες έτσι; Γιατί ούτε εγώ είμαι σίγουρος τι εννοείς.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3676484#post3676484

 

Εννοουσα να αλλαξω εικονιδιο, αλλα δυστυχως εφοσον εχω tw δεν γινετε "οπως σωστα διευκρινιστικε πιο πανω" . Αρα πρεπει να ξαναβαλω launcher pro............

.ευχαριστω παντως

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.έκανα αναβάθμιση σήμερα από kies απο 2.2 froyo σε 2.2.1 froyo JPY εκδοση kermel 2.6.32.9

Εγώ περίμενα να μου βάλει την 2.3.3 νομίζοντας ότι είναι γερμανικό.Το product code μου είναι το GT-I9000 FIYXEH η αλλιώς OXXJS5. (ποιο ειναι το σωστο)?.Ξέρει κάποιος να μου πει ποιας χώρας κινητό εχω-είναι και το τι έχει γίνει?

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.έκανα αναβάθμιση σήμερα από kies απο 2.2 froyo σε 2.2.1 froyo JPY εκδοση kermel 2.6.32.9

Εγώ περίμενα να μου βάλει την 2.3.3 νομίζοντας ότι είναι γερμανικό.Το product code μου είναι το GT-I9000 FIYXEH η αλλιώς OXXJS5. (ποιο ειναι το σωστο)?.Ξέρει κάποιος να μου πει ποιας χώρας κινητό εχω-είναι και το τι έχει γίνει?

 

Ουγγαρίας. Η JS8 είναι η τελευταία επίσημη για τη χώρα αυτή. Δεν έχει γίνει κάτι. Απλά έκανες επίσημη αναβάθμιση.

Πληροφοριακά, την ίδια ακριβώς rom έχει πάρει και η Κύπρος, και είναι στο θέμα των αναβαθμίσεων ολόκληρη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την jvp στο κινητο του αδερφου μου με αυτον τον κερνελ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=975349

παιδια δεν ξερω αν μου φαινεται αλλα δεν εχω δει πιο γρηγορο το κινητο ποτε....

επαθα πλακα μιλαμε....:blink:

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως πανε οι αναβαθμισεις τελικα ...μας συμφερει να παρουμε παραεισαγωγης παρα εισαγωγης απο σαμσουνγκ ελλας....ελεος...σχεδον ολες οι χωρες παιρνουν update
Link to comment
Share on other sites

Καλως και νομιζα οτι εγινε κατι αλλο!!!Θα το κοιταξω στο θεμα!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο Samfirmware έχει 6 διαφορετικές JVH διαφορετικού μεγέθους η κάθε μία. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους; Γιατί κάποιος να προτιμήσει τη μία από την άλλη; Κι αν πρέπει να προτιμήσουμε κάποια ποιά να είναι αυτή; Το cf-root που μας δίνει ο Τυχεράκιας ταιριάζει για όλες τις JVH του Samfirmware;

 

To μήνυμα σου μεταφέρθηκε από το hacks/root του Galaxy 3.

 

Έχουνε διαφορετικές γλώσσες στα πληκτρολόγια/swype και διαφορετικό csc. Ίσως και διαφορετικό modem; Δεν ξέρω.

Όσο για το cf-root, ναι κάνει για όλες τις JVH. Αλλά, καλύτερα κατέβασε από τα επίσημα firmwares αυτά που έχει ανεβάσει ο Αλέξανδρος και φυσικά τα πληκτρολόγια για να τα περάσεις από CWM Recovery.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Στο Samfirmware έχει 6 διαφορετικές JVH διαφορετικού μεγέθους η κάθε μία. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους; Γιατί κάποιος να προτιμήσει τη μία από την άλλη; Κι αν πρέπει να προτιμήσουμε κάποια ποιά να είναι αυτή; Το cf-root που μας δίνει ο Τυχεράκιας ταιριάζει για όλες τις JVH του Samfirmware;

Έχουνε διαφορετικές γλώσσες στα πληκτρολόγια/swype και διαφορετικό csc. Ίσως και διαφορετικό modem; Δεν ξέρω.

Όσο για το cf-root, ναι κάνει για όλες τις JVH. Αλλά, καλύτερα κατέβασε από τα επίσημα firmwares αυτά που έχει ανεβάσει ο Αλέξανδρος και φυσικά τα πληκτρολόγια για να τα περάσεις από CWM Recovery.

Το ανέφερα μερικά μηνύματα παραπάνω έβαλα την JVH με CSC=I9000PROJV3 και έχω τα πάντα στα ελληνικά. ΚΑΙ Swype με τελικό ς. Δε χρειάζεται να μπλέκεις με CWM για τα πληκτρολόγια αν επιλέξεις αυτή τη ROM.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...