Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, καλησπέρα.

Είμαι στην διαδικασία αγοράς κινητού και εδώ και μέρες "χαλβαδιάζω" το C7. Θα ήθελα όμως, να μου πείτε, όσοι ξέρετε, αν θα με διευκολύνει πολύ στο θέμα των emails. Δηλ, θα ήθελα, η ανάγνωσή τους να πλησιάζει πολύ της ανάγνωσης απο pc, με εικόνες, με χρωματισμούς γραμματοσειρών κτλ. Στο Νοκια Ε71,που έχω, θεωρώ οτι είναι πολύ άβολη , και απέχει πολύ απο την ανάγνωση στο pc. Επίσης, το σημαντικό είναι, και η ευκολία σύνταξης ενός μηνύματος. Θεωρείτε οτι μπορεί κάποιος να γράψει γρήγορα και με ευκολία? Έχω και το Samsung Wave με το οποίο δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα κατά την πληκτρολόγηση. Ίσα ίσα που το θεωρώ απίστευτα βολικό.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, καλησπέρα.

Είμαι στην διαδικασία αγοράς κινητού και εδώ και μέρες "χαλβαδιάζω" το C7. Θα ήθελα όμως, να μου πείτε, όσοι ξέρετε, αν θα με διευκολύνει πολύ στο θέμα των emails. Δηλ, θα ήθελα, η ανάγνωσή τους να πλησιάζει πολύ της ανάγνωσης απο pc, με εικόνες, με χρωματισμούς γραμματοσειρών κτλ. Στο Νοκια Ε71,που έχω, θεωρώ οτι είναι πολύ άβολη , και απέχει πολύ απο την ανάγνωση στο pc. Επίσης, το σημαντικό είναι, και η ευκολία σύνταξης ενός μηνύματος. Θεωρείτε οτι μπορεί κάποιος να γράψει γρήγορα και με ευκολία? Έχω και το Samsung Wave με το οποίο δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα κατά την πληκτρολόγηση. Ίσα ίσα που το θεωρώ απίστευτα βολικό.

Σας ευχαριστώ

 

Ε71 δεν ειχα και δεν μπορω να συγκρινω.διαβαζεις σχετικα ανετα τα μειλ,ομως καποιες φορες τρωει κολληματα. Διαγραφεις τα μειλ και μετα απο λιγο ξαναεμφανιζονται σαν αδιαβαστα. Επισης οταν διαγραψεις τα μειλ απο το κινητο,αν μπεις απο τον υπολογιστη σου τα βλεπεις κανονικα στην θεση τους και σαν αδιαβαστα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

διαβαζα τα χαρακτηριστικα του και αναφερει οτι εχει την λειτουργια full focus.οι φωτογραφιες του γενικα ειναι αψογες αρκει να τραβας απο μισο μετρο και περα.απο εκει και κατω υπαρχει προβλημα...το λεντ επαρκει για φωτο μεχρι τα 2 μετρα....το ζουμ της φωτο ειναι μικρο αλλα απο οτι ξερω τα ψηφιακα ζουμ μπορει να προστεθουν με αναβαθμιση....
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν τις λες και άψογες τις φωτογραφίες του αλλά είναι απόλυτα ικανοποιητικές για τον μέσο χρήστη.
Link to comment
Share on other sites

ε καλα δεν ειναι και ψηφιακη φωτογραφικη αλλα για καθημερινες φωτογραφιες καλο ειναι.βοηθαει και το γρηγορο κλειστρο.παντως σαν συσκευη τρεχει αψογα το γκαρμιν με δυνατο ηχο και λιγοτερα προβληματα,καλυτερα απο πολλες αλλες...και εχω αλλαξει ουκ ολιγεσ συσκευες.για Ν8 πηγαινα αλλα με κερδισε το 7αρι λογο εμφανισης,το ν8 πολυ κουμουτσα....
Link to comment
Share on other sites

κ εγω απ ολα τα νοκια αυτο ηξερα οτι ειναι κ ισχυε σε ολα.τωρα παω να το βαλω εδω κ δεν το δεχεται.κ εννοειται πως δεν το εχω αλλαξει

 

υπαρχει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

βιντεακια απο youtube σας παιζει κανονικα; παρατηρω τρελλα κολληματα...τουλαχιστον μεσα απο τον ενσωματωμενο browser..στον opera mobile απλα δεν τα παιζει...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

βιντεακια απο youtube σας παιζει κανονικα; παρατηρω τρελλα κολληματα...τουλαχιστον μεσα απο τον ενσωματωμενο browser..στον opera mobile απλα δεν τα παιζει...

 

κανονικοτατα. γιατε δεν χρησιμοποιεις ομως την εφαρμογη you tube?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα !

Μολις παρελαβα και εγω καινουργιο το c7 απο vodafone.

Για την ωρα ολα καλα,αλλα δεν μπορω να συνδεθω σε wifi.

Δεν μου εμφανιζει καν το router μου οταν κανω αναζητηση wlan.Απο το e66 και το λαπτοπ μου μπαινω κανονικα,το c7 δεν βλεπει τιποτα,σαν να μην υπαρχει router.Δεν ειναι το συνηθες προβλημα που διαβαζω,καθοτι δεν ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο wlan μου αλλα δεν το βρισκει καν.

Καμια ιδεα ??

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται με το παρακάτω αξεσουάρ:http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/memory-cards-and-cables/cables/nokia-cable-ca-75u

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Ν8 αλλα δε μου αρεσε και το εδωσα!

Ειδα 2η φορα το C7 μου αρεσει περισσοτερο και μαλλον θα το αγορασω..4 ερωτησης μονο

Το Ν8 μου εκανε αρκετα restart οταν το ζοριζα ειδικα οταν του ειχα το spb shell πανω,αυτο πως παει ειναι πιο σταθερο??

Απο μπαταρια περιπου τι παιζει?

Επισης η φωτεινοτητα της οθονης και η ευκρινια της(αναγνωσιμοτητα)ειναι καλη σε εξωτερικες συνθηκες ηλιοφανειας?

Η οθονη του ειναι gorilla glass σα του Ν8?

Ευχαριστω!

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση για όποιον ξέρει, γιατι θα πάρω ένα C7 απο Wind.

Η Wind δίνει unbranded συσκευές;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μας τα έχει κάνει η νόκια πάλι.Οσο περνάει ο καιρός όλο και διάφορα μας σκάνε για να μας δυσκολεύουν τη ζωή.Το C7 τρώει όλο και συχνοτερα κολληματάκια που συχνά χρειάζεται να βγάλεις μπαταρία για να ξεκολλησει.Μια φορά κιόλας στα καλά καθούμενα μετά από κόλλημα επανήλθε στις εργοστασιακες ρυθμίσεις κι έπρεπε από την αρχή να ξαναφτιάχνω τα μενού μου.Η δε μπαταρία τραγική έχει φτάσει να μετράει λιγότερες από 24 ώρες με απενεργοποιημένο το δικτυο,το 3g,bluetooth και όλα τα υπόλοιπα που εξοικονομούν ενεργεια και με μηδαμινούς χρόνους κλήσης.Μιλάμε κάθε βράδυ στην πρίζα.Υπάρχει μπαταρια orbit στο γερμανο να βάλω, γιατι τα 40ευρώ που κάνει της νοκια δεν παίζει να αγοράζω σε καινούριο τηλέφωνο.

Οσο για την οθόνη την γοριλα,έχει κάτι γρατζουνιές ξεγυρισμενες..οπότε προσοχή....Ας όψονται οι ovi maps που δεν αλλάζω τη νοκια...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μας τα έχει κάνει η νόκια πάλι.Οσο περνάει ο καιρός όλο και διάφορα μας σκάνε για να μας δυσκολεύουν τη ζωή.Το C7 τρώει όλο και συχνοτερα κολληματάκια που συχνά χρειάζεται να βγάλεις μπαταρία για να ξεκολλησει.Μια φορά κιόλας στα καλά καθούμενα μετά από κόλλημα επανήλθε στις εργοστασιακες ρυθμίσεις κι έπρεπε από την αρχή να ξαναφτιάχνω τα μενού μου.Η δε μπαταρία τραγική έχει φτάσει να μετράει λιγότερες από 24 ώρες με απενεργοποιημένο το δικτυο,το 3g,bluetooth και όλα τα υπόλοιπα που εξοικονομούν ενεργεια και με μηδαμινούς χρόνους κλήσης.Μιλάμε κάθε βράδυ στην πρίζα.Υπάρχει μπαταρια orbit στο γερμανο να βάλω, γιατι τα 40ευρώ που κάνει της νοκια δεν παίζει να αγοράζω σε καινούριο τηλέφωνο.

Οσο για την οθόνη την γοριλα,έχει κάτι γρατζουνιές ξεγυρισμενες..οπότε προσοχή....Ας όψονται οι ovi maps που δεν αλλάζω τη νοκια...

 

Γιατί βγάζεις τη μπαταρία; Υποτίθεται ότι τα νέα Νokia υποστηρίζουν επανεκκίνηση με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου λειτουργίας για 8-10 δευτερόλεπτα. Τουλάχιστον στο Ν8 γίνεται.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βγάζεις τη μπαταρία; Υποτίθεται ότι τα νέα Νokia υποστηρίζουν επανεκκίνηση με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου λειτουργίας για 8-10 δευτερόλεπτα. Τουλάχιστον στο Ν8 γίνεται.

8 sec? δεν είχα υπομονή να περιμένω τόσο.Θα το δοκιμασω στο επόμενο κόλημα Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μας τα έχει κάνει η νόκια πάλι.Οσο περνάει ο καιρός όλο και διάφορα μας σκάνε για να μας δυσκολεύουν τη ζωή.Το C7 τρώει όλο και συχνοτερα κολληματάκια που συχνά χρειάζεται να βγάλεις μπαταρία για να ξεκολλησει.Μια φορά κιόλας στα καλά καθούμενα μετά από κόλλημα επανήλθε στις εργοστασιακες ρυθμίσεις κι έπρεπε από την αρχή να ξαναφτιάχνω τα μενού μου.Η δε μπαταρία τραγική έχει φτάσει να μετράει λιγότερες από 24 ώρες με απενεργοποιημένο το δικτυο,το 3g,bluetooth και όλα τα υπόλοιπα που εξοικονομούν ενεργεια και με μηδαμινούς χρόνους κλήσης.Μιλάμε κάθε βράδυ στην πρίζα.Υπάρχει μπαταρια orbit στο γερμανο να βάλω, γιατι τα 40ευρώ που κάνει της νοκια δεν παίζει να αγοράζω σε καινούριο τηλέφωνο.

Οσο για την οθόνη την γοριλα,έχει κάτι γρατζουνιές ξεγυρισμενες..οπότε προσοχή....Ας όψονται οι ovi maps που δεν αλλάζω τη νοκια...

 

με αυτα που γράφεις πήρα τις απαντήσεις που ήθελα αν κ δεν απευθύνον

σουν σε μένα!!Οπότε μακριά και από αυτό το μοντέλο και σίγουρα ΜΑΚΡΙΆ πλέον απ το symbian τουλάχιστον σε κινητά τέτοιας τιμής!!Είχα το Ν8 και κολληματα ένα σωρό μόλις το ζορίζα λίγο παραπάνω ειδικά όταν του έβαλα και το shell της spb,ταχύτητα αν το συγκρίνεις με τα νέα θηρία στο πάτο..βεβαίως όσοι το πήραν και είχαν μείνει στα παλιά symbian όπως το 5800 η το Ν97 εντυπωσιάστηκαν με την ανακάλυψη της..capacitive και της..γρηγοραδας του μενού αλλά πλέον με την εμπειρία μου απ το Ν8 αλλά και αυτα που διαβάζω εδώ για το C7 το symbian πλέον πάει..μπουσουλωντας όταν οι άλλοι πάνε..πετώντας..δυστυχώς ακόμα και στο browser είναι πολύ πίσω..τσάμπα που επέμεινα και ευτυχώς που υπάρχουν και 2-3 που γράφουν τα πράγματα με το όνομα τους και δε χαϊδεύουν αυτιά μπας και σώσουμε κανά ευρώπουλο απ τις τσάμπα αγορές μας..

Προσωπικα θα παω να το ξαναδω live(το C7)και ίσως δώσω στο symbian 1 ευκαιρία ακόμα και το πάρω και αυτό,αν δε με γεμίσει θα κάνω αυτό που έκανε ένας καλός φίλος που μιλούσα προηγούμενος μαζί του και χρόνια στα symbian..θα σβήσω όλα τα προγράμματα απ το PC μου και..bye bye γερασμένο symbian.....

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν ισχυει τπτ απο τα παραπανω που γραφει ο φιλος!

Ταχυτατο και μου εχει κολλησει 2 φορες απο τα τελη Οκτωβρη μεχρι σημερα και εχει κανει και ενα restart!! Και δεν μπορω να πω οτι το μεταχειριζομαι με το γαντι!;)

 

Παντως θα συμφωνησω οτι το Symbian στην τωρινη του μορφη ΔΕΝ μπορει σε καμια περιπτωση να συγκριθει με το iPhone! Σε ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ!!! Οποιος το λεει απλα ΔΕΝ ξερει τι εστι iPhone!! Μην ακους τις π@... που λενε καποιοι!!

Οσο για το Android... ειναι λιγο ψιλοχασιμο αλλα τρεχει με 1000 σε αντιθεση με το Symbian που τρεχει με 100!!!

 

Στα λεει αυτα ενας που εχει κα τα 3 λειτουργικα/κινητα σπιτι του τα τελευταια 2 χρονια και μαλιστα υπερβολικα παλιος αγοραστης ΝΟΚΙΑ κινητων!!

 

Αν θες να δωσεις μια 2η ευκαιρια στο Symbian, παρε το C7 που το βρισκεις πλεον στα 320€ αλλα κατα τον Μαρτιο, μετα το μεγαλο update!!

Μετα αξιζει να το δεις το λειτουργικο προς τα τελη του χρονου οπου θα εχουν επελθει και οι αλλαγες στην οψη του!!!

 

(Ποιος ξερει βεβαια που θα εχουν φτασει τα iOS/Android)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν ισχυει τπτ απο τα παραπανω που γραφει ο φιλος!

Ταχυτατο και μου εχει κολλησει 2 φορες απο τα τελη Οκτωβρη μεχρι σημερα και εχει κανει και ενα restart!! Και δεν μπορω να πω οτι το μεταχειριζομαι με το γαντι!;)

 

Παντως θα συμφωνησω οτι το Symbian στην τωρινη του μορφη ΔΕΝ μπορει σε καμια περιπτωση να συγκριθει με το iPhone! Σε ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ!!! Οποιος το λεει απλα ΔΕΝ ξερει τι εστι iPhone!! Μην ακους τις π@... που λενε καποιοι!!

Οσο για το Android... ειναι λιγο ψιλοχασιμο αλλα τρεχει με 1000 σε αντιθεση με το Symbian που τρεχει με 100!!!

 

Στα λεει αυτα ενας που εχει κα τα 3 λειτουργικα/κινητα σπιτι του τα τελευταια 2 χρονια και μαλιστα υπερβολικα παλιος αγοραστης ΝΟΚΙΑ κινητων!!

 

Αν θες να δωσεις μια 2η ευκαιρια στο Symbian, παρε το C7 που το βρισκεις πλεον στα 320€ αλλα κατα τον Μαρτιο, μετα το μεγαλο update!!

Μετα αξιζει να το δεις το λειτουργικο προς τα τελη του χρονου οπου θα εχουν επελθει και οι αλλαγες στην οψη του!!!

 

(Ποιος ξερει βεβαια που θα εχουν φτασει τα iOS/Android)

 

Συμφωνω σε οσα λες και απλα θα εχω 1 ενσταση για το UI προς τα τελη του χρονου μιας και δυστυχως αν το φορτωσουν με διαφορα εφε σε 1 προσπαθεια να το κανουν πιο τραβηχτικο και ισως ευχρηστο τοτε θα βαρυνη και θα φανει περισσοτερο αδυναμος ο επεξεργαστης που σιγουρα δε βοηθιετε απ τη μικρη RAM του κινητου οποτε..εδω το spb shell του εβαλα(του Ν8)και μου ετρωγε τη RAM για πρωινο τη στιγμη που στο λεοντα(πανω απο χρονο κινητο με τα "δυσκολα"windows τη RAM του την αυξανει(απο 200 free με το sense στα 220+ με το spb!!

τα παραπανω ισχυουν και για το Ν8 που ειχα μιας και ειναι κατα βαση ιδια!

 

Παντως χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που εχουν εμπειρια και απο αλλα λειτουργικα και υπαρχει καποιο μετρο συγκρισης!

Μαλλον θα ακολουθησω κ τη συμβουλη σου και θα παρω και το C7 κατι μου λεει οτι θα μου βγει πιο σωστο απ το Ν8 και εχω και την εμπειρια του "αουτσαιντερ", "ειδικου" πες το οπως θες 6710 Navigator που ηταν το σταθεροτερο συμπιαν που ειχα(και εχω ακομα)και οχι τα τοπ Ν86 κλπ..:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

γράφω για να αναφέρω και να επιβεβαιώσω πως το πρόβλημα με το ράδιο που αναφέρθηκε πριν λίγες σελίδες όντως ισχύει..

Αγόρασα χτες το κινητό! Είναι πολύ ικανοποιητικό αλλά έχει αυτό το bug που είναι λίγο εκνευριστηκο...

Link to comment
Share on other sites

παιδες τωρα τελεφταια το κινιτακι μου ολο θεματακια βγαζει ξαφνικα αποφασισε να μη μοθ κραταει μητρωο κλησεων ουτε εισερχομενες οθτε εξερχομενες ουτε τιποτα και ειναι ρυθμισμενο κανονικα να το κραταει στο μεγιστο που ειναι 30 ημερες. επισης με την ιδια χρηση απο 2,5 μερες κραταει πλεον μονο 1. εχει παρατηρησει κανεις τα ιδια???
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάποια εφαρμογή που πέρασες κάνει συνέχεια σύνδεση δεδομένων (παρόχου ή wlan) και γεμίζει το μητρώο με καταχωρήσεις δεδομένων (το τσεκάρεις πηγαίνοντας στο μητρώο και στην δεξιά καρτέλα) και ρουφάει την μπαταρία.

 

Τσέκαρε για αρχή αυτό και μετά κάνε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...