Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μενα η αναβαθμιση δεν γινεται ουτε μεσω ovi suite ουτε μεσω wifi.Κλεινω και ολα τα προγραμματα που τρεχουν με το taskman αλλα παλι τιποτα! Γραφει οτι ειναι αδυνατη η εγκατασταη.Κατι τετοιο.Εχω βαλει ερκετες εφαρμογες μεσα λετε να δημιουργειτε απο εκει το προβλημα?

Προς το παρων δεν με ενδιαφερει αυτη η αναβαθμιση για το βιντεο.Αλλα αν βγει καμμια επισημη και θελω να την βαλω,τι παταω για να κανω reset τις ρυθμισεις?

 

Τελικα βρεθηκε η λυση για οποιον δεν μπορεσε να εγκαταστησει την "Ενημερωση εφαρμογων 1.0" και την αναβαθμιση "Βιντεο".Υπηρχε προβλημα με τους σερβερ της Νοκια και το αρχειο εγκαταστασης ερχοταν καταστραμμενο.Οποτε οταν εμπαινες στο ιντερνετ για να κανεις αναβαθμιση αυτο δεν κατεβαζε ξανα το αρχειο αλλα χρησιμοποιουσε το κατεστραμμενο που ειχε κατεβασει την πρωτη φορα και βρισκεται στο E:\Private\20019119\.

Η ΛΥΣΗ:

Σβηνουμε το ανωτερω αρχειο και ξανακανουμε την εγκατασταση ειτε μεσω wi-fi ειτε με το ovi suite!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο για την ένδειξη της μπαταρίας. Μου βγάζει συνέχεια ότι είναι στο 100% και η μπάρα δεν έχει κατέβει καθόλου, ενώ το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από χθες που έκανα και την πρώτη φόρτιση. Έχω κατεβάσει και το προγραμματάκι της ovi, το battery monitor στο οποίο δείχνει λογικά την κανονική κατάσταση της μπαταρίας και το οποίο λειτουργεί. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο για την ένδειξη της μπαταρίας. Μου βγάζει συνέχεια ότι είναι στο 100% και η μπάρα δεν έχει κατέβει καθόλου, ενώ το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από χθες που έκανα και την πρώτη φόρτιση. Έχω κατεβάσει και το προγραμματάκι της ovi, το battery monitor στο οποίο δείχνει λογικά την κανονική κατάσταση της μπαταρίας και το οποίο λειτουργεί. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?

 

μην δινεις βαση στην ενδειξη της μπαταριας. ειναι ανακριβης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο για την ένδειξη της μπαταρίας. Μου βγάζει συνέχεια ότι είναι στο 100% και η μπάρα δεν έχει κατέβει καθόλου, ενώ το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από χθες που έκανα και την πρώτη φόρτιση. Έχω κατεβάσει και το προγραμματάκι της ovi, το battery monitor στο οποίο δείχνει λογικά την κανονική κατάσταση της μπαταρίας και το οποίο λειτουργεί. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?

 

Και σε μένα φίλε μου αυτό έκανε στο Ν8 όταν το είχα.

Έδειχνε full μπαταρία και ξαφνικά άρχισε και έπεφτε μετά τη μέση τάχιστα..το προγρομματακη που κατέβασες τα λέει πιο καλά αλλά θέλει λίγο χρόνο να σου δείχνει ακόμα πιο αξιόπιστα στοιχεία βάση και τις χρήσης που κανείς.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι,η λειτουργία του C7 είναι απροβληματιστη χωρίς κολληματα και επίσης παίρνει τις ίδιες αναβαθμίσεις όπως το Ν8?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα φίλε μου αυτό έκανε στο Ν8 όταν το είχα.

Έδειχνε full μπαταρία και ξαφνικά άρχισε και έπεφτε μετά τη μέση τάχιστα..το προγρομματακη που κατέβασες τα λέει πιο καλά αλλά θέλει λίγο χρόνο να σου δείχνει ακόμα πιο αξιόπιστα στοιχεία βάση και τις χρήσης που κανείς.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι,η λειτουργία του C7 είναι απροβληματιστη χωρίς κολληματα και επίσης παίρνει τις ίδιες αναβαθμίσεις όπως το Ν8?

 

εχω και τις δυο συσκευες.η μια εχει τα γνωστα προβληματα. Το c7 το μοναδικο προβλημα που εχει ειναι η πολυ μετρια μπαταρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω και τις δυο συσκευες.η μια εχει τα γνωστα προβληματα. Το c7 το μοναδικο προβλημα που εχει ειναι η πολυ μετρια μπαταρια.

 

Κακο αυτο μιας και το προοριζα για βασικη μου συσκευη και η αυτονομια παιζει βασικο ρολο!

Απο αναβαθμισεις περνει τις ιδιες λογικα?

Επισης μιας και εχεις και τα 2 πως ειναι απο πλευρας ταχυτητας,εχει τα χαζοκολυματα και το memory lag του Ν8??

Παντως το 7 μου αρεσει πιο πολυ σαν εργονομια καθετε πιο καλα στο χερι,δε γλιστραει τοσο και ο διακοπτης κλειδωματος(ελειψη καποιου widget lock screen στα symbian)ειναι σαφως πιο βολικος,συν τα 2 παραπανω πληκτρα που εχει!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κακο αυτο μιας και το προοριζα για βασικη μου συσκευη και η αυτονομια παιζει βασικο ρολο!

Απο αναβαθμισεις περνει τις ιδιες λογικα?

Επισης μιας και εχεις και τα 2 πως ειναι απο πλευρας ταχυτητας,εχει τα χαζοκολυματα και το memory lag του Ν8??

Παντως το 7 μου αρεσει πιο πολυ σαν εργονομια καθετε πιο καλα στο χερι,δε γλιστραει τοσο και ο διακοπτης κλειδωματος(ελειψη καποιου widget lock screen στα symbian)ειναι σαφως πιο βολικος,συν τα 2 παραπανω πληκτρα που εχει!:)

 

το c7 εχει σαφεστατα λιγοτερα κολληματα. ελαχιστα θα ελεγα. οι αναβαθμισεις πρεπει να ειναι οι ιδιες. για την μπαταρια, εμενα κραταει μια μερα αλλοι φιλοι ομως ανεφεραν οτι τους κραταει 2 με 3.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το c7 εχει σαφεστατα λιγοτερα κολληματα. ελαχιστα θα ελεγα. οι αναβαθμισεις πρεπει να ειναι οι ιδιες. για την μπαταρια, εμενα κραταει μια μερα αλλοι φιλοι ομως ανεφεραν οτι τους κραταει 2 με 3.

 

μήπως το σήμα στη περιοχή σου δεν είναι καλό και ζορίζεται να βρει,γιατί εχω 1 navigator και με vodafone που δεν εχω καλό σήμα στη περιοχή μου μου κρατάει με το ζόρι 1.5 μέρα ενώ με cosmote πλησιάζει τις 2.5 καμία φορά και 3!!

Επίσης αν το έχεις dual mode(3G) η χρησιμοποιείς πολύ WiFi η GPS τότε λογικό η 1 μέρα αυτονομία..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

μήπως το σήμα στη περιοχή σου δεν είναι καλό και ζορίζεται να βρει,γιατί εχω 1 navigator και με vodafone που δεν εχω καλό σήμα στη περιοχή μου μου κρατάει με το ζόρι 1.5 μέρα ενώ με cosmote πλησιάζει τις 2.5 καμία φορά και 3!!

Επίσης αν το έχεις dual mode(3G) η χρησιμοποιείς πολύ WiFi η GPS τότε λογικό η 1 μέρα αυτονομία..

 

το ζοριζω αρκετα ειναι γεγονος, αλλα παλι μια μερα θεωρω οτι ειναι πολυ λιγο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμιά αναβάθμιση λογισμικού με νέα έκδοση για το C7 προβλέπεται μπας και διορθώσει τίποτα bugs?γιατί ολοένα και συχνότερα κολλάει και δεν κάνει restart ούτε με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού όπως μου είπε ένας φίλος παλιότερα αν το κρατήσεις για 8 sec.Μόνο βγάλσιμο μπαταρίας!!!!Εντωμεταξύ στα καλά καθούμενα κάνει και το πιο εκνευριστικό από όλα να βγαζει μύνημα error και να χάνει όλα τα widgets και τη διαμόρφωση των 3 αρχικών σελιδων όπως τις έχω φτιάξει και να θέλω πάλι ώρες να τα ξανακάνω από την αρχή.Για την μπαταρία τα είπαμε 1 μέρα με το ζόρι...Κρίμα γιατί είχα πολλές προσδοκίες από τη νόκια μετά το n96 που είχα σουτάρει λογω άνάλογων προβλημάτων.Και για να λέμε και τα θετικά για να μην φαινόμαστε εμπαθείς όλα τα άλλα του τηλεφώνου είναι καλά.Το gps γρηγορο,οι χάρτες καλοί,η δυνατοτητα φωνητικής καθοδήγησης και κατέβασμα χαρτών για όλο τον κόσμο εξαιρετικό,το web browsing γρήγορο σχετικά (με όπερα βέβαια) και κρίμα που η google δεν έχει φτιάξει ακόμα το google earth για εμάς ενδεικτικό του πόσο υπολογίζουν την πλατφόρμα μας!! Edited by airdread
Link to comment
Share on other sites

Νεα αναβαθμιση λογισμικου. Την περασα ota. Απο το λογισμικο 12.004 τωρα εχω την εκδοση 13.

7mb ειναι.σε 5 λεπτα την εκανα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο pexths πριν κυκλοφόρησε η έκδοση PR1.1. Από ότι βλέπω δεν έχει βγει ακόμα κάποιο change log, οπότε όσοι χρήστες το έχουν περάσει θα ήταν πολύ καλό αν ανέφεραν τις αλλαγές που έχουν παρατηρήσει. :)

 

PR 1.1 Firmware v013.016 Now Available For The Nokia C7

http://thehandheldblog.com/2011/02/03/nokia-c7-pr-1-1-firmware-013016/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MaemoCentral+%28The+Handheld+Blog%29&utm_content=Google+Reader

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο pexths πριν κυκλοφόρησε η έκδοση PR1.1. Από ότι βλέπω δεν έχει βγει ακόμα κάποιο change log, οπότε όσοι χρήστες το έχουν περάσει θα ήταν πολύ καλό αν ανέφεραν τις αλλαγές που έχουν παρατηρήσει. :)

 

PR 1.1 Firmware v013.016 Now Available For The Nokia C7

http://thehandheldblog.com/2011/02/03/nokia-c7-pr-1-1-firmware-013016/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MaemoCentral+%28The+Handheld+Blog%29&utm_content=Google+Reader

 

δεν εχω βρει καποια σπουδαια διαφορα.ισως η αποκριση της οθονης βελτιωθηκε λιγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές που λέγεται ότι έχει η 13.0.16 είναι:

 

Ο browser αναβαθμίστηκε από την έκδοση 7.2.7.3 στην 7.2.8.10

QuickOffice αναβαθμίστηκε από την έκδοση 6.2.651 στην 6.4.166

Adobe Reader LE αναβαθμίστηκε από την έκδοση 2.5.560 στην 2.5.653

Η εφαρμογή κλήση λειτουργεί και οριζόντια

Διορθώθηκαν μερικά bugs

Λειτουργούν καλύτερα τα εφέ και η κύλιση

 

Όσοι την έχουν περάσει, ας επιβεβαιώσουν.

 

http://mynokiablog.com/2011/02/03/pr-1-1-is-out-for-the-c7/

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/12557_PR_11_firmware_13016_now_avail.php

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές που λέγεται ότι έχει η 13.0.16 είναι:

 

Ο browser αναβαθμίστηκε από την έκδοση 7.2.7.3 στην 7.2.8.10

QuickOffice αναβαθμίστηκε από την έκδοση 6.2.651 στην 6.4.166

Adobe Reader LE αναβαθμίστηκε από την έκδοση 2.5.560 στην 2.5.653

Η εφαρμογή κλήση λειτουργεί και οριζόντια

Διορθώθηκαν μερικά bugs

Λειτουργούν καλύτερα τα εφέ και η κύλιση

 

Όσοι την έχουν περάσει, ας επιβεβαιώσουν.

 

http://mynokiablog.com/2011/02/03/pr-1-1-is-out-for-the-c7/

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/12557_PR_11_firmware_13016_now_avail.php

οντως η κληση λειτουργει και οριζοντια.

Ο browser,Adobe Reader,QuickOffice δεν καταλαβαινω καμια διαφορα απολυτως. η κυλιση εχει καποια διαφορα. ψιλοπραγματα γενικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα κι εγώ.

Μια αλλαγή που παρατήρησα είναι ότι άλλαξε το εικονιδιάκι του wi-fi πάνω αριστερά όταν δεν είναι συνδεμένο

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα κι εγώ.

Μια αλλαγή που παρατήρησα είναι ότι άλλαξε το εικονιδιάκι του wi-fi πάνω αριστερά όταν δεν είναι συνδεμένο

 

οχι κατι βασικο δηλαδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

 

Το κινητό έχει 2 μικρόφωνα για ακύρωση ήχου; Έχει δει διαφορά κανείς σε χώρους με φασαρία; (Να σε ακούει ο άλλος καλύτερα κτλ)

 

Σαν ποιότητα ομιλίας, πως τα πάει;

 

(Εχει και κανονικά βιντεοκληση ε;)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανένας να ζεσταίνεται η περιοχή γύρω από την κάμερα μετά από περίπου μισή ώρα λειτουργίας (π.χ. παιχνιδιού);

Φαντάζομαι κάπου εκεί θα είναι ο επεξεργαστής αλλά είναι αρκετά έντονο το φαινόμενο...Το ίδιο και σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανένας να ζεσταίνεται η περιοχή γύρω από την κάμερα μετά από περίπου μισή ώρα λειτουργίας (π.χ. παιχνιδιού);

Φαντάζομαι κάπου εκεί θα είναι ο επεξεργαστής αλλά είναι αρκετά έντονο το φαινόμενο...Το ίδιο και σε εσάς;

 

και με θηκη και χωρις θηκη δεν ζεσταινεται σε μενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μία πολύ γρήγορη ελπίζω ερώτηση.

Είναι το πρώτο μου smartphone και μάλιστα δεν έχω και εμπειρία από Nokia. Αυτή τη στιγμή διαβάζω τα (μεγάλα ομολογουμένως) σχετικά threads και το FAQ του symbian^3, αλλά επειδή προβλέπεται πολύ διάβασμα :) θέλω να σιγουρέψω κάτι:

 

Έχω διαλέξει

"Αλλαγή σε WLAN: Μόνο γνωστά WLAN"

"Χρ. δεδ. σε χώρα προέλ.: Μόνο WLAN"

"Χρ. δεδ. στο εξωτερικό: Μόνο WLAN"

 

και στο "προορισμοί" έχω στο διαδίκτυο μόνο τα 2-3 wi-fi που χρησιμοποιώ (σπίτι-δουλειά-φίλοι) ενώ έχω σβήσει από τις υπηρεσίες wap το σημείο πρόσβασης της cosmote που ήταν μέσα.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορώ τώρα να παίξω άφοβα με το καινούργιο μου παιχνίδι και να του βγάλω τα μάτια μαθαίνοντάς το, χωρίς να κινδυνεύω από οποιαδήποτε εξτρα χρέωση? Και στο GPS, και να βάλω εφαρμογές-widgets και οτιδήποτε χωρίς να συνδέεται τίποτα εκτός των wi-fi's?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτόν τον οδηγό και σιγουρέψου ότι έχεις φτιάξει όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διαβάζω τώρα, προσπαθώ να σιγουρευτώ ότι τα έχω καταλάβει όλα σωστά γιατί η πληροφορία για όποιον δεν έχει ασχοληθεί ξανά με Internet από το κινητό είναι μπόλικη και μαζεμένη. Απλά προσπαθώ μέχρι να ΜΑΘΩ τι ακριβώς ρυθμίζω και γιατί, να τα ρυθμίσω άμεσα και τυφλά έτσι ώστε να μην αφήσω το κινητό να συνδεθεί εκτός wi-fi και χρεωθώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να αποφύγω 100% όλες τις ανεπιθύμητες συνδέσεις έκανα αυτό. Για να τσεκάρεις αν συνδέεται η συσκευή σου και πόσα δεδομένα κατεβάζει, θα πηγαίνεις στο Μητρώο και δεξιά καρτέλα που υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα με αμέτρητες πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...