Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλους,

Με ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη συσκευή, παρόλα αυτά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την ποικιλία των εφαρμογών που είναι διαθέσιμες για το Symbian^3.

Μια βασική μου απορία είναι εάν εφαρμογές για S60 5th edition μπορούν να εκτελεστούν στο s3. Επίσης, θα ήθελα να μπορώ να έχω πρόσβαση σε υπολογιστές με remote desktop μέσω vpn σύνδεσης. Ξέρω ότι δεν είναι και το πιο εύχρηστο λόγο μικρής οθόνης αλλά πιθανώς να χρειαστεί (ανάγκες δουλειάς) . Μήπως έχετε κάτι αξιόπιστο και σχετικά οικονομικό υπόψη σας; Μετά από μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για Symbian^3, ούτε μέσω ovi store. Για τις προηγούμενες εκδόσεις φαίνεται να υπάρχουν περισσότερες επιλογές.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Μάρκος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι ρε παιδια σε οτι αφορα περιγραμμα φωτογραφιων αλλα και εφαρμογων με εντονα χρωμματα σας δειχνει τα χρωμματα καπως θολα?

 

σε μενα φιλε τα δειχνει κανονικα και πολυ ζωντανα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα παιδια.το c7 ειναι το πρωτο μου κινητο νοκια.(ολα τα αλλα ηταν s.e.)

παρα πολυ ομορφο το c7 και αρκετα καλο.εχει ενα μειον για εμενα ομως η δονηση του, η οποια ειναι πολυ ηπια.(στο w995 που ειχα την αισθανοσουν καλυτερα).Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση για να ειναι πιο εντονη?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια. Εχω και εγω το c7 brown αγορασμενο απο amazon.de. Εχω ορισμενες αποριες αν μπορει να με βοηθησει καποιος.

 

1) Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα σε μενου κτλ? Εχει μονο 6 γλωσσες προεπιλογη.

 

2) Η μπαταρια κραταει μονο μια μερα περιπου. Εγκατεστησα μια εφαρμογη που δειχνει ποση μπαταρια εχω κτλ, και μου βγαζει χρονο ομιλιας πχ 4,5 ωρες (ενω στις προδιαγραφες ειναι σχεδον το διπλασιο). Μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις για να εξοικονομησω ενεργεια? Εψαξα στο μενου και δε βρηκα τπτ.

 

3) Εγω χρησιμοποιω wifi μονο, κυριως μεσα στο σπιτι. Οταν φευγω απο το σπιτι και δεν εχω γνωστο κωδικο για να μπω, ή οταν δεν συνδεομαι στο ιντερνετ (σπιτι μου), πανω αριστερα στην οθονη μου βγαζει ενα μνμ connection failed κτλ. Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ετσι ωστε να μη μου το βγαζει συνεχεια?

 

4) Δεν το εχω δοκιμασει ως navigator. Κατεβασα τον ελληνικο χαρτη και τις φωνητικες οδηγιες απο το ιντερνετ και τις εβαλα στο κινητο. ΓΙα να λειτουργησει πρεπει να συνδεθω στο αμαξι με 3g/internet? Η δουλευει μονο του?

 

Αυτα τα λιγα!:O

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα παιδια.το c7 ειναι το πρωτο μου κινητο νοκια.(ολα τα αλλα ηταν s.e.)

παρα πολυ ομορφο το c7 και αρκετα καλο.εχει ενα μειον για εμενα ομως η δονηση του, η οποια ειναι πολυ ηπια.(στο w995 που ειχα την αισθανοσουν καλυτερα).Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση για να ειναι πιο εντονη?ευχαριστω

 

Δυστυχως δεν υπαρχει ρυθμιση για την ενταση της δονησης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια. Εχω και εγω το c7 brown αγορασμενο απο amazon.de. Εχω ορισμενες αποριες αν μπορει να με βοηθησει καποιος.

 

1) Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα σε μενου κτλ? Εχει μονο 6 γλωσσες προεπιλογη.

 

2) Η μπαταρια κραταει μονο μια μερα περιπου. Εγκατεστησα μια εφαρμογη που δειχνει ποση μπαταρια εχω κτλ, και μου βγαζει χρονο ομιλιας πχ 4,5 ωρες (ενω στις προδιαγραφες ειναι σχεδον το διπλασιο). Μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις για να εξοικονομησω ενεργεια? Εψαξα στο μενου και δε βρηκα τπτ.

 

3) Εγω χρησιμοποιω wifi μονο, κυριως μεσα στο σπιτι. Οταν φευγω απο το σπιτι και δεν εχω γνωστο κωδικο για να μπω, ή οταν δεν συνδεομαι στο ιντερνετ (σπιτι μου), πανω αριστερα στην οθονη μου βγαζει ενα μνμ connection failed κτλ. Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ετσι ωστε να μη μου το βγαζει συνεχεια?

 

4) Δεν το εχω δοκιμασει ως navigator. Κατεβασα τον ελληνικο χαρτη και τις φωνητικες οδηγιες απο το ιντερνετ και τις εβαλα στο κινητο. ΓΙα να λειτουργησει πρεπει να συνδεθω στο αμαξι με 3g/internet? Η δουλευει μονο του?

 

Αυτα τα λιγα!:O

 

καλοριζικο!!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3410424#post3410424

θα σου λυσει αρκετες απο τις αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια. Εχω και εγω το c7 brown αγορασμενο απο amazon.de. Εχω ορισμενες αποριες αν μπορει να με βοηθησει καποιος.

 

1) Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα σε μενου κτλ? Εχει μονο 6 γλωσσες προεπιλογη.

 

2) Η μπαταρια κραταει μονο μια μερα περιπου. Εγκατεστησα μια εφαρμογη που δειχνει ποση μπαταρια εχω κτλ, και μου βγαζει χρονο ομιλιας πχ 4,5 ωρες (ενω στις προδιαγραφες ειναι σχεδον το διπλασιο). Μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις για να εξοικονομησω ενεργεια? Εψαξα στο μενου και δε βρηκα τπτ.

 

3) Εγω χρησιμοποιω wifi μονο, κυριως μεσα στο σπιτι. Οταν φευγω απο το σπιτι και δεν εχω γνωστο κωδικο για να μπω, ή οταν δεν συνδεομαι στο ιντερνετ (σπιτι μου), πανω αριστερα στην οθονη μου βγαζει ενα μνμ connection failed κτλ. Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ετσι ωστε να μη μου το βγαζει συνεχεια?

 

4) Δεν το εχω δοκιμασει ως navigator. Κατεβασα τον ελληνικο χαρτη και τις φωνητικες οδηγιες απο το ιντερνετ και τις εβαλα στο κινητο. ΓΙα να λειτουργησει πρεπει να συνδεθω στο αμαξι με 3g/internet? Η δουλευει μονο του?

 

Αυτα τα λιγα!:O

 

εγω εξοικονομησα μπαταρια ως εξης. εχω τον αισθητηρα φωτος στη μεση ωστε να αυξομειωνει μονο του τη φωτεινοτητα της οθονης αναλογα με το φως του περιβαλλοντα χωρου. επισης ρυθμισα να μην αναζητα ποτε ασυρματα δικτυα γιατι αναζητα διαρκως και σου τρωει την μπαταρια. καντο ετσι και συνδεσου μονο οταν θες εσυ πατωντας στην αναμονη πανω δεξια στην μπαταρια και μετα τα βελακια του μενου συνδεσιμοτητα. να προτιμας να το εχεις σε καταασταση εξοικνομησης ενεργειας οταν εισαι σπιτι χωρις το εξωτερικο ρολοι ενεργο. με ολα αυτα θα εξοικονομεις πολυ.

οσο για την εφαρμογη της μπαταριας την απεγκαατεστησα γιατι μου φαινοταν πως ετρωγε κι εκεινη πολυ υπολογιζοντας συνεχεια ειδικα οσο ηταν στη εξωτερικη οθονη αναμονης.....

τελος δε χρειαζεσαι 3g συνδεση.στην επιλογη συνδεση των χαρτων επελεξε "εκτος συνδεσης" και οταν θες να σε παει καπου περιμενε 1-2 λεπτα να πιασει δορυφορο οπως τα κανονικα gps εχουν μια καθυστερηση στο star up παντα.

για τη γλωσσα ας βοηθησει καποιος γνωστης.

ο,τι ξερω σου το ειπα ευχομαι να βοηθησα.

Edited by czc4
ορθογραφια
αν μαζι με τις συσκευες μας εξελισσονταν τοσο γρηγορα και οι μπαταριες τους ..... θα ημασταν χαρουμενοι .
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος φόρτωσης ελληνικού firmware σε συσκευή που δεν προοριζόταν για την ελληνική αγορά.

 

Καταρχήν, χρησιμοποιούμε το navifirm για να κατεβάσουμε το ελληνικό firmware που αντιστοιχεί στην συσκευή μας και, κατόπιν, την φλασάρουμε με το phoenix. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα έχουμε ελληνική γλώσσα στην συσκευή μας. Για τα λινκ των προγραμμάτων και τους οδηγούς για την παραπάνω διαδικασία, κάνουμε αναζήτηση στο google.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παληκαρια. Ρυθμισα αυτοματη συνδεση, Τη φωτεινοτητα την εβαλα στο ελαχιστο. και εβαλα και το offline mode που μου ειπες. Σε εκεινο το σημειο απο ακτω εχει μια επιλογη network destination, εκει τι να βαλω? Γενικα χρειαζονται καποιες αλλες ρυθμισεις? Οταν στο maps παταω my position μου ζηταει ιντερνετ, δε Θα επρεπε να η βρει το gps? Τα ελληνικα καλυτερα να μη τα βαλω. Δε πειραζει.

 

Επισης μερικες ακομη ερωτησεις...

 

1) Μπορω αντι για το ρολοι που εχει να βαλω ψηφιακη ωρα? Μονο με αριθμους?

 

2) Καμμια φορα το κινητο στα ξεκαρφωτα μου γραφει οτι θα κανει restart. ΤΙ προβλημα υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή ζητάει restart. Αν το κινητό φάει κάποιο κόλλημα και χρειαστεί επανεκκίνηση, δεν σε ρωτάει/προειδοποιεί, απλά το κάνει.

 

Από τις ρυθμίσεις -τηλέφωνο - ρολόι, θα ορίσεις αν θέλεις ψηφιακό ή αναλογικό ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παληκαρια. Ρυθμισα αυτοματη συνδεση, Τη φωτεινοτητα την εβαλα στο ελαχιστο. και εβαλα και το offline mode που μου ειπες. Σε εκεινο το σημειο απο ακτω εχει μια επιλογη network destination, εκει τι να βαλω? Γενικα χρειαζονται καποιες αλλες ρυθμισεις? Οταν στο maps παταω my position μου ζηταει ιντερνετ, δε Θα επρεπε να η βρει το gps? Τα ελληνικα καλυτερα να μη τα βαλω. Δε πειραζει.

 

Επισης μερικες ακομη ερωτησεις...

 

1) Μπορω αντι για το ρολοι που εχει να βαλω ψηφιακη ωρα? Μονο με αριθμους?

 

2) Καμμια φορα το κινητο στα ξεκαρφωτα μου γραφει οτι θα κανει restart. ΤΙ προβλημα υπαρχει?

 

παντως φιλε, στο προηγουμενο ποστ που ανεφερες οτι η μπαταρια σου κραταει μια μερα, ισως εχεις θεμα.

Εχω κι εγω το c7 και το λιγοτερο που μου εχει κρατησει ηταν πανω απο 3 μερες, με αρκετη χρηση των δυνατοτητων του.

Παντως κανε τον κυκλο των 5 φορτισεων που προβλεπεται για να εχεις πιο πληρη εικονα της δυναμικης της μπαταριας σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι καινουργιος στο φορουμ!

 

γι αυτο που ειχατε συζητησει σε προηγουμενες σελιδες για παραεισαγωγη,φιλος μου που δουλευει σε μουλτιραμα στο cosmos στη θεσσαλονικη μου ειπε οτι τα ασημι ειναι ελληνικα κ τα μαυρα ειναι παραεισαγωγης

Link to comment
Share on other sites

μετά από μερικές εβδομάδες χρήσης διαπιστώνω κι εγώ την βαθμιαία μείωση της διάρκειας της μπαταρίας.Εχει φτάσει στο σημείο να κρατάει μία μόλις ημέρα σχεδόν χωρίς να κάνω τηλέφωνα.Εχω ένα πρόγραμμα monitor για την μπαταρία που το τρέχω εγώ όταν το θέλω κι ενώ κι αυτό στην αρχή μόλις το φόρτιζα μου έδινε 2 μέρες διάρκεια τώρα μου δίνει μια μέρα μόνο.Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά με ρυθμίσεις χωρίς σθνεχή αναζήτηση δικτύων κλπ παρ όλα αυτά βλέπω φθίνουσα πορεία της μπαταρίας.Κατα τα άλλα έχει αρχίσει να τρώει και κολλήματα στα καλά καθούμενα ειδικά κατά την διάρκεια κλήσεων που μπορεί να παγώσει όταν με καλούν ή ακόμα και στα sms όταν πάω να τα ανοίξω.Με βγάλσιμο μπαταρίας διορθώνεται.Ελπίζω με τη νέα εκδοση να βελτιωθούν κάποια πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

εγω το χρησιμοποιω αρκετα το κινητο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ικανοποιητικη η αποδοση της μπαταριας. και μενα κραταει μια μερα με το ζορι
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , Καλή Χρονιά και συγχαριτήρια για το Forum . Βρήκα πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τη συσκευή που θα με βάλει στον κόσμο των smartphones (C7).

Θέλω να ρωτήσω το εξής :

Υπάρχει αρκετά σεβαστή διαφορά στην τιμή του C7 μεταξύ των μεγάλων αλυσίδων καταστημάτων (420 €)και των "ηλεκτρονικών αγορών" κυρίως μέσα απο τις σελίδες του skroutz (350€) . Θέλοντας να αγοράσω τη συσκευή από ένα απο τα "φθηνά" μαγαζιά , πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα; Να αποφύγω κάποιο ; Έχετε εμπειρία από τέτοιες συναλλαγές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τις απαντήσεις σας.

 

Υ.Γ. Έψαξα στο Forum (στα γρήγορα) αλλά δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα γι αυτό και πόσταρα εδώ . Παρακαλώ τους mods να μεταφέρουν το ποστ άν έχω κάνει κάτι λάθος

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο φόρουμ. :)

 

Τα περισσότερα online καταστήματα φέρνουν συσκευές παραεισαγωγής και πολλές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης, που σημαίνει ότι δεν θα έχεις εγγύηση (οπότε μακρυά). Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι ευρωπαϊκή η συσκευή που θα αγοράσεις και αν σου πουν ότι είναι ελληνική, να έχει αυτό το αυτοκόλλητο στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδες. προεκυψε ενα προβλημα με το ιντερνετ. Συνδεομαι με wifi στο σπιτι κανονικα (μου λεει connected) αλλα οταν παω να ανοιω το ovi px ή καποια ιστοσελιδα μου λεει invalid server name. πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, μια γρηγορη ερωτησουλα. Mails με ελληνικα moy ερχοντε κινεζικα. Που ειναι η αλλαγη της κωδικοποιησης για να μπορω να τα βλεπω?
Link to comment
Share on other sites

το φορτισα δευτερη φορα υστερα απο πληρη αποφορτιση κ τωρα που το ανοιξα ειδα οτι εχει ανοιχτη την εφαρμογη f-SECURE.προσπαθω να τη σβησω,να βγω κ δε με βγαζει.μου ζηταει secure code..

 

γνωριζει κανεις κατι??πλιζ...

Link to comment
Share on other sites

[quote=καλησπέρα. Μου φαίνεται η δεν έχει η κάμερα αυτόματη εστίαση ?ούτε μακρο . Κοντά δεν μπορείς να τραβήξεις φωτό. Βγαίνει θολή . . . Τη γίνεται εδώ?όλα τα καλά έχει το τηλέφωνακι εκεί κόλλησανε?επίσης στους χάρτες της νοκια η αναζήτηση είναι για κλάματα . Τα έχει δει κανείς άλλος αυτα ?υποθέτω με μια αναβάθμιση φτιάχνουν αυτα έτσι ?
Link to comment
Share on other sites

Εάν νομίζεις ότι με αναβάθμιση θα μπει αυτόματη εστίαση στο φακό, θα απογοητευτείς.

Θέματα software όμως, μπορούν και ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιστούν.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο πρόβλημα εχω με την κάμερα.Οι κοντινές φωτογραφίες είναι θολές και απ'οτι καταλαβαίνω δεν διορθώνεται.Μεγάλη απογοήτευση και απο φανατικός που ημουν στα νοκια , το επομενο σίγουρα θα είναι android, μάλλον προς samsung galaxy με βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

[..]το επομενο σίγουρα θα είναι android, μάλλον προς samsung galaxy με βλέπω.

 

Eπειδη δεν βγαζει καλες φωτογραφιες? (ενω τα Adroid πχ ειναι master στον τομεα αυτον....)

 

Αυτος ειναι ο λογος?:O:wacko:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θεωρούν τον τομέα φωτογραφία σημαντικό για ένα κινητό, ΔΕΝ παίρνουν συσκευή με EDOF αισθητήρα... Για αυτούς το Ν8 είναι μονόδρομος. Τα καλά των Nokia σε συνδυασμό με εξαιρετική φωτογραφική ικανότητα.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δόθηκε η παραγγελία & περιμένουμε

Σ΄αναμμένα κάρβουνα αν & λόγω χρώματος (ασημί) θα υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση :confused:

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...