Jump to content

[Επίσημο] Nokia C6-01


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια θελω βοηθειαααααα...!!

Καθε βραδυ εγω κλεινω το κινητο μου το πρωί οταν ξυπναω μερικες φορες εχει 1 μηνα τωρα ενω ανοιγω κανονικα το κινητο στελνω μηνυμα κανονικα με περνουν τηλεφωνο και δεν χτυπαει σε εμενα ενω σε αυτους που με παιρνουν δειχνει οτι χτυπαει κανονικα τι γινετε...?το κλεινω το ξανα ανοιγω και μετα λειτουργει κανονικα.!ειχε κανενας τιποτα παρομοιο?

Edited by stendor
Η γραφή τύπου SMS απαγορευεται, γράφε ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 874
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι και εμενα συνεβη αυτό, στο περιπου δηλαδη... Επειδη δεν εχω "ελληνικο" C6-01, έκανα αναβάθμιση στο Anna μεσω Phoenix... Μετα την ολοκλήρωση δεν ειχα κανει κανενα restart, με αποτελεσμα να χασω τα τηλεφωνηματα ολοκληρης εκεινης της ημερας... Δηλαδη με καλουσαν, ποτε δεν εμφανιζοταν στον δικο μου κινητο, αλλα σε αυτον που με καλουσε φαινοταν κανονικα οτι χτυπαει... Επειδη ομως το βραδυ το κλεινω και το πρωι το ξανανοιγω, απο την επομενη μερα λειτουργουσε κανονικα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια θελω βοηθειαααααα...!!

Καθε βραδυ εγω κλεινω το κινητο μου το πρωί οταν ξυπναω μερικες φορες εχει 1 μηνα τωρα ενω ανοιγω κανονικα το κινητο στελνω μηνυμα κανονικα με περνουν τηλεφωνο και δεν χτυπαει σε εμενα ενω σε αυτους που με παιρνουν δειχνει οτι χτυπαει κανονικα τι γινετε...?το κλεινω το ξανα ανοιγω και μετα λειτουργει κανονικα.!ειχε κανενας τιποτα παρομοιο?

 

αν δεν σου διορθωθει το προβλημα δοκιμασε τοτε το hard reset στο κινητο σου και δες αν συνεχιζει. Αν συνεχιζει να υπαρχει και μετα το hard reset τοτε ειναι προβλημα hardware και το πηγαινεις σε Nokia care.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Ενας φιλος μου αγορασε σημερα το C6-01 και θα ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες πρεπει να το φορτιζει τις πρωτες φορες!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Ενας φιλος μου αγορασε σημερα το C6-01 και θα ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες πρεπει να το φορτιζει τις πρωτες φορες!! :)

 

καλησπέρα και σε εσένα. καλορίζικο στον φίλο σου. Ποικίλουν οι απόψεις, εγω αυτό που κάνω είναι να το φορτίζω την πρώτη φορά κλειστό και όταν φτάνει στο 10% και μου βγάζει μήνυμα πως αδειάζει τον συνδέω (ανοιχτό) και το φορτίζω. Το κάνω αυτό για 3 φορές (κάπου διάβασα πως αυτό ονομάζεται battery stretching και μετά το φορτίζω όπως και όποτε θέλω. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Ενας φιλος μου αγορασε σημερα το C6-01 και θα ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες πρεπει να το φορτιζει τις πρωτες φορες!! :)

 

Υπάρχουν πολλές απόψεις. Αλλά σε γενικές γραμμές, η φόρτιση δεν χρειάζεται να διαρκεί παραπάνω απ' όσο θέλει για να φορτίσει πλήρως, απλώς τις πρώτες 3-4 φορές φόρτισης πρέπει να περιμένει πρώτα ν' αδειάζει η μπαταρία και μετά να το βάζει να φορτίσει (πχ να μην είναι στη μέση η μπαταρία). Αυτό γίνεται για στρώσιμο της μπαταρίας. Προσωπικά το έκανα 3 φορές και είμαι εντάξει. Όταν σβήνει το φωτάκι της φόρτισης, δεν χρειάζεται να μείνει παραπάνω το κινητό στο ρεύμα.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

απλώς τις πρώτες 3-4 φορές φόρτισης πρέπει να περιμένει πρώτα ν' αδειάζει η μπαταρία

 

Ακριβώς υπάρχουν πολλές απόψεις. Και το πρόβλημα είναι, ότι οι περισσότερες είναι λάθος.

Και εσύ που αφήνεις τη μπαταρία να αδειάσει, λάθος το κάνεις. ΔΕΝ πρέπει να αδειάζεις την μπαταρία γιατί μειώνεται ο χρόνος ζωής της.

Ούτε χρειάζεται να το αφήνεις πολλή ώρα στο φορτιστή γιατί με το που θα γεμίσει έτσι και αλλιώς το κινητό δε φορτίζει άλλο τη μπαταρία.

 

Όλες αυτές τις εξυπνάδες τις κληρονομήσαμε από τις πρώτες μπαταρίες που εκείνες είχαν όντως πρόβλημα με το πότε τις έβαζες για φόρτιση. Καμιά σχέση το τότε με το τώρα.

 

Άρα, φόρτισε το όποτε γουστάρεις και μη σκέφτεσαι τι θα κάνει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί κάπου: Οταν λέμε ότι χάνονται τα ελληνικά σε παραεισαγωγής τι ακριβώς εννοούμε;

Φυσικά αγγλικό interface, κατανοητό αυτό.

Αλλά θα ήθελα να μάθω:

Τα ελληνικά ονόματα που ήδη υπάρχουν στις επαφές πως εμφανίζονται;

Χάνεται η δυνατότητα να γράψουμε ελληνικούς χαρακτήρες σε sms προφανώς. Η ανάγνωση ελληνικών μηνυμάτων έχει κάποιο θέμα;

 

Ρωτάω διότι ακόμα και στα "μεγάλα" καταστήματα (πλαίσιο κλπ) μόνο ουγγαρέζικο product code έχουν όπως έμαθα. Έψαχνα ελληνικής αντιπροσωπείας για συγγενικό πρόσωπο και μάλλον ατύχησα...

Έχω ήδη ένα ουγγαρέζικο.

Link to comment
Share on other sites

oχι , η αναγνωση καθε ειδους ελληνικων (sms, επαφες, ιντερνετ κλπ) δεν επηρεαζεται

 

*εννοεις "ουγγρικό"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

oχι , η αναγνωση καθε ειδους ελληνικων (sms, επαφες, ιντερνετ κλπ) δεν επηρεαζεται

 

ευχαριστώ!

 

Συνεπώς μόνο οι νέες επαφές που θα προσθέσω θα είναι υποχρεωτικά με λατινικούς χαρακτήρες;

 

Δεν μοιάζει και φοβερό πρόβλημα τότε... Άνετα θα έχανα το ελληνικό interface για σημαντική διαφορά τιμής!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς υπάρχουν πολλές απόψεις. Και το πρόβλημα είναι, ότι οι περισσότερες είναι λάθος.

Και εσύ που αφήνεις τη μπαταρία να αδειάσει, λάθος το κάνεις. ΔΕΝ πρέπει να αδειάζεις την μπαταρία γιατί μειώνεται ο χρόνος ζωής της.

Ούτε χρειάζεται να το αφήνεις πολλή ώρα στο φορτιστή γιατί με το που θα γεμίσει έτσι και αλλιώς το κινητό δε φορτίζει άλλο τη μπαταρία.

 

Όλες αυτές τις εξυπνάδες τις κληρονομήσαμε από τις πρώτες μπαταρίες που εκείνες είχαν όντως πρόβλημα με το πότε τις έβαζες για φόρτιση. Καμιά σχέση το τότε με το τώρα.

 

Άρα, φόρτισε το όποτε γουστάρεις και μη σκέφτεσαι τι θα κάνει η μπαταρία.

 

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται παραπάνω ώρα στην φόρτιση, αφού έχει φορτίσει πλήρως. Όσον αφορά το άδειασμα της μπαταρίας, χρησιμοποίησα λάθος λέξεις γιατί λέγοντας "άδειασμα μπαταρίας", δεν εννοώ απαραίτητα να σβήσει από μπαταρία, εννοώ να έχει πολύ χαμηλή στάθμη (γι' αυτό έφερα ως παράδειγμα το να μην είναι στη μέση η μπαταρία απλώς τις πρώτες φορές, δεν είπα να σβήσει οπωσδήποτε μόνη της η συσκευή).

Και η αλήθεια είναι πως εγώ συνήθως το βάζω στη φόρτιση πριν σβήσει μόνο του το κινητό, απλώς τυχαίνει κάποιες (ελάχιστες) φορές να το ξεχάσω και να σβήσει τελικά. Δεν είναι όμως ο κανόνας, απλά τυχαίνει.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκατεστησα το nokia 3.08 και θελω να το κανω απεγκατασταση ομως δεν μπορω να διαγραψω τα αρχεια που εχω διαβασει απο εδω γιατι δεν τα εμφανισει στην διαχειρηση εφαρμογων και οταν παταω στο εικονιδιο τους μορω μονο να τα μετακινησω σε αλλο φακιελο και οχι να τα διαγραψω!

 

Παιδια εγκατεστησα το nokia 3.08 και θελω να το κανω απεγκατασταση ομως δεν μπορω να διαγραψω τα αρχεια που εχω διαβασει απο εδω γιατι δεν τα εμφανισει στην διαχειρηση εφαρμογων και οταν παταω στο εικονιδιο τους μορω μονο να τα μετακινησω σε αλλο φακιελο και οχι να τα διαγραψω!

Τελικα λςω να κανω hard reset επειδη ειναι εισαγωγης θα χασω τα ελληνικα?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα μας χρησιμοποιούμε την Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis pote tha bgei h an exei bgei anabathmish OTA gia to C6-01 to exw paraeisagwghs kai exw thn anna 022.014 . Belle pou kai pws mporw na balw???

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των.

Edited by stendor

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis pote tha bgei h an exei bgei anabathmish OTA gia to C6-01 to exw paraeisagwghs kai exw thn anna 022.014 . Belle pou kai pws mporw na balw???

 

belle δεν εχει βγει ακομα ειμαστε στην αναμονη

Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis pote tha bgei h an exei bgei anabathmish OTA gia to C6-01 to exw paraeisagwghs kai exw thn anna 022.014 . Belle pou kai pws mporw na balw???
έχει βγει ήδη ελληνικη οτα αναβάθμιση στην 025.007
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, όσοι έχετε το κινητο, πώς το βλέπετε από αυτονομία? εμένα καινουριο σχεδον, δεν κρατάει πολύ πάνω από μία μέρα με αρκετή αλλά όχι υπερβολική χρήση :/
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, όσοι έχετε το κινητο, πώς το βλέπετε από αυτονομία? εμένα καινουριο σχεδον, δεν κρατάει πολύ πάνω από μία μέρα με αρκετή αλλά όχι υπερβολική χρήση :/

 

:) καλορίζικο . Βαλε το appStop απο το nokia store και κάνε kill τις εφαρμογές που τρέχουν χωρίς λόγο . Όπως πχ Ρολόι, Ημερολόγιο, Μενού, Vingo κλπ. Εγώ αφήνω μόνο το qtAppBooster/quicklang/Battery Monitor2.2. Επίσης αν το wifi σου και γενικότερα η χρήση ιντερνετ/push mail είναι συνεχής, τότε είναι λογικό .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

:) καλορίζικο . Βαλε το appStop απο το nokia store και κάνε kill τις εφαρμογές που τρέχουν χωρίς λόγο . Όπως πχ Ρολόι, Ημερολόγιο, Μενού, Vingo κλπ. Εγώ αφήνω μόνο το qtAppBooster/quicklang/Battery Monitor2.2. Επίσης αν το wifi σου και γενικότερα η χρήση ιντερνετ/push mail είναι συνεχής, τότε είναι λογικό .

σε ευχαριστώ:D τα χω κανονισει αυτά, είμαι πολύ παλιος στο σύμπιαν:p δεν κάνω συνεχή χρήση wifi, ουτε χρησιμοποιώ widgets που συνδεονται στο ιντερνετ, παρόλα αυτά ενώ σε αναμονή έχει καλή αυτονομία, με λίγη χρήση εξαντλείται γρήγορα :/ μάλλον έχω συνηθίσει με τα παλιά smartphones που η μπαταρία κραταγε 2-3 μέρες :p είναι και μικρή η μπαταρία του C6, την πάτησα σε αυτό :mad:

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, όσοι έχετε το κινητο, πώς το βλέπετε από αυτονομία? εμένα καινουριο σχεδον, δεν κρατάει πολύ πάνω από μία μέρα με αρκετή αλλά όχι υπερβολική χρήση :/

 

σ ευχαριστώ:D τα χω κανονισει αυτά, είμαι πολύ παλιος στο σύμπιαν:p δεν κάνω συνεχή χρήση wifi, ουτε χρησιμοποιώ widgets που συνδεονται στο ιντερνετ, παρόλα αυτά ενώ σε αναμονή έχει καλή αυτονομία, με λίγη χρήση εξαντλείται γρήγορα :/ μάλλον έχω συνηθίσει με τα παλιά smartphones που η μπαταρία κραταγε 2-3 μέρες :p είναι κ μικρή η μπαταρία του C6, την πάτησα σ αυτό :mad:

 

Η αλήθεια είναι πως έχει μικρή μπαταρία (μόλις 1050 mAh), αλλά η αυτονομία του είναι παραπάνω από καλή για τέτοιας χωρητικότητας μπαταρία. Με βάση την δική μου χρήση, η διάρκεια της μπαταρίας ξεπερνάει πάντα τις δυο μέρες. Για την δική σου χρήση όμως, αφού λες πως δεν κρατάει πολύ, προτείνω να έχεις μια δεύτερη μπαταρία, κάτι που έκανα παλιά μ' ένα Sharp και με βόλεψε αρκετά.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To έχει η σύζυγος και δεν του κάνει βαριά χρήση. Μόνο τηλεφωνήματα και πάλι όχι πολλά.

Λοιπόν βγάζει >5 μέρες! (σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας)

Εγώ που έχω ένα wave όταν το χρησιμοποιώ έτσι μου βγάζει μέχρι 9 μέρες (κλειστό όμως τη νύχτα). Φορτίζω πάντα με αργό ρυθμό μέσω usb.

Είμαστε τυχεροί ή απλώς είναι λόγω της χρήσης; (όχι wifi, παιχνίδια, gps)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχει μικρή μπαταρία (μόλις 1050 mAh), αλλά η αυτονομία του είναι παραπάνω από καλή για τέτοιας χωρητικότητας μπαταρία. Με βάση την δική μου χρήση, η διάρκεια της μπαταρίας ξεπερνάει πάντα τις δυο μέρες. Για την δική σου χρήση όμως, αφού λες πως δεν κρατάει πολύ, προτείνω να έχεις μια δεύτερη μπαταρία, κάτι που έκανα παλιά μ' ένα Sharp και με βόλεψε αρκετά.

To έχει η σύζυγος και δεν του κάνει βαριά χρήση. Μόνο τηλεφωνήματα και πάλι όχι πολλά.

Λοιπόν βγάζει >5 μέρες! (σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας)

Εγώ που έχω ένα wave όταν το χρησιμοποιώ έτσι μου βγάζει μέχρι 9 μέρες (κλειστό όμως τη νύχτα). Φορτίζω πάντα με αργό ρυθμό μέσω usb.

Είμαστε τυχεροί ή απλώς είναι λόγω της χρήσης; (όχι wifi, παιχνίδια, gps)

απίστευτο:blink:, τέλος πάντων το κινητο λίγες μερες το χω,θα δω στην πορεία πώς τα πάει

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα γκρικλισ...Τεσπα αφου πατήσω *#0000# στην ενημέρωση μου βγάζει οτι δεν υπάρχει κάποια νέα...

Μήπως γίνεται με άλλο τρόπο το ΟΤΑ?? αν ναι παρακαλώ ποιός είναι???

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα γκρικλισ...Τεσπα αφου πατήσω *#0000# στην ενημέρωση μου βγάζει οτι δεν υπάρχει κάποια νέα...

Μήπως γίνεται με άλλο τρόπο το ΟΤΑ?? αν ναι παρακαλώ ποιός είναι???

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για αναβάθμιση ovet the air. Δοκίμασε να πας από την διαδρομή Τηλέφωνο > Διαχείριση συσκευής > Ενημερώσεις συσκευής > Επιλογές > Αναζήτηση αναβάθμισης.

 

Βέβαια μπορείς να την κάνεις και μέσω nokia suite.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για αναβάθμιση ovet the air. Δοκίμασε να πας από την διαδρομή Τηλέφωνο > Διαχείριση συσκευής > Ενημερώσεις συσκευής > Επιλογές > Αναζήτηση αναβάθμισης.

 

Βέβαια μπορείς να την κάνεις και μέσω nokia suite.

έχει παραεισαγωγής και θ χάσει τα ελληνικά μεσω nokiasuite. Eldir ίσως δεν σου βγάζει την τελευταία ενημέρωση λόγω άλλου product code (υπάρχει τέτοια περίπτωση?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...