Jump to content

Android - το μέλλον του ανήκει;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;  

691 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;

    • Θετική... πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει
      420
    • Ουδέτερη... θεωρώ ότι πρέπει να «ωριμάσει» και άλλο
      182
    • Αρνητική... η φιλοσοφία και ο τρόπος υλοποίησής του δεν με ικανοποιούν
      35
    • Δεν έχω σχηματίσει κάποια εικόνα
      54


Recommended Posts

Hetfield89 δούλεψε το desire που έχει πάρει την αναβάθμιση σε froyo και θα δεις ότι κάνεις λάθος. Δεν του λείπει τίποτα. Στο άλλο σε κάλυψε ο directx, τον task manager τον χρειάζεσαι μόνο σε περίπτωση "κακού" app.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον κατι δεν καταλαβαινετε καλα. Πρωτον, βιντεο κλησεις εχουν μονο τα κινητα με Froyo. Μην ξεχνας οτι το Froyo δεν τρεχει παρα σε ελαχιστα κινητα (Galaxy S) κι αυτο λογω υψηλων απαιτησεων.

Απλά για ενημερωση: το galaxy s δεν έχει ακόμα froyo... Έχει τη 2.1. Επίσης το froyo δεν έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις-ίσως μικρότερες θα έλεγα γιατί θα βγει και σε low end συσκευές αυξάνοντας τις επιδόσεις. Ο λόγος που αργεί να μπει σε άλλες συσκευές επίσημα, είναι ότι οι κατασκευαστές θέλουν να ενσωματώσουν τα δικα τους shells αλλά και (κυρίως για παλαιότερα μοντέλα) να ωθήσουν τον κόσμο να πάρει καινούριες συσκευές, πράγμα που μου φαίνεται χαζό βέβαια...

 

 

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι δεν καταλαβαινετε καλα. Πρωτον, βιντεο κλησεις εχουν μονο τα κινητα με Froyo. Μην ξεχνας οτι το Froyo δεν τρεχει παρα σε ελαχιστα κινητα (Galaxy S) κι αυτο λογω υψηλων απαιτησεων.

Επιπλεον, αυτη την επιλογη που λες την εχω ψαξει πριν καλα καλα ανοιξει το thread και δεν την βρηκα. Μαλλον καπου στη Samsung θα την ξεχασανε ή θα την βγαλανε σκοπιμως για αυτο στραφηκα στη λυση του market.

Και πάλι δεν τα λες σωστά. Το galaxy s ΔΕΝ τρέχει τη 2.2 ακόμη (επίσημα). Η βίντεοκλήση δεν έχει σχέση με τη 2.2 (αυτό δεν το έχω ακούσει κάπου άλλού) και ούτε είναι βαριά η 2.2

Δεν ισχυει παντα αυτο που λες περι διαχειρησης μνημης και επεξεργαστη αλλα ειναι αλλο θεμα. Ευκολα μιλας για ασταθεια, αλλα τι γινεται οταν εχεις 256MB ram απο τα οποια απομενουν μοναχα 20-30; Το κινητο αρχιζει και σερνεται μετα απο καποια στιγμη. Δεν βρισκω τον λογο να μενει ο browser και η καθε εφαρμογη ανοιχτη απο την στιγμη που δεν θελω να την χρησιμοποιησω αλλο.

Μα συγγνώμη, σέρνεται το τηλέφωνό σου? Σέρνονται τα android?:blink:

Όταν τα πράγματα δυσκολεύουν, ο browser θα κλείσει μόνος του, μην ανησυχείς....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον του ανήκει μόνο αν βγουν στην αγορά φθηνά κινητά που να το υποστηρίζουν.

 

Κατά την γνώμη μου η ΝΟΚΙΑ- Symbian γι'αυτο έχει αυτή τη θέση στην αγορά τώρα. Διότι διαθέτει smartphone σε κάθε τιμή.

 

Δεν διαθέτουν όλοι πάνω από ένα βασικό μισθό πλέον για ένα τηλέφωνο.Συνεπώς δεν γίνεται να κατακτηθεί η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον του ανήκει μόνο αν βγουν στην αγορά φθηνά κινητά που να το υποστηρίζουν.

 

Κατά την γνώμη μου η ΝΟΚΙΑ- Symbian γι'αυτο έχει αυτή τη θέση στην αγορά τώρα. Διότι διαθέτει smartphones σε κάθε τιμή.

 

Δεν διαθέτουν όλοι πάνω από ένα βασικό μισθό πλέον για ένα τηλέφωνο.

 

Καλά, κατά την γνώμη μου η Nokia βασίζει γενικώς την πορεία/επιτυχία της στα φθηνά κινητά, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση..

 

Φθηνά Android θα κάνουν την εμφάνιση τους σιγά σιγά. Μην δω μετά κανέναν όμως να κατηγορεί το Android επειδή η φθηνή συσκευή του δεν κάνει ότι θα κάνει το super duper uaua HTC Desire HD 15 ... ;)

 

Είναι άλλη συζήτηση το αν υπάρχουν ή αν θα πρέπει να υπάρξουν φθηνά μοντέλα και άλλη το τι ακριβώς επιδόσεις θα έχουν αυτά. Δεν πιστεύω να ζητάει κανείς από ένα Android των 100 ευρώ να ανταγωνίζεται ένα των 600; Δεν συμβαίνει με καμία πλατφόρμα...

Link to comment
Share on other sites

Να παει και στα 100€, εκει που θα παει και το symbian και το bada OS με νεες συσκευες, οχι με μια που επεσε η τιμη της λογο παλαιότητας στην αγορα. Και αν οντως μιλαμε για smartphones δειξε μου ενα android κατω απο 200€ που κανει video-κληση. Πιο πιθανο ειναι να βρεις ενα με bada Os και 3-4 symbian παρα android γιατι android με δυνατοτητα να φοραει hardware ανταξιο των απαιτησεων του λειτουργικου δεν θα δουμε συντομα κατω απο 200€.Αυτο εννοω οταν λεω μεγαλη γκαμα σε ολο το ευρος τιμων. Οχι μια επιλογη μονο. Συγκρινε το hardware των symbian κατω των 200€ και θα δεις οτι ειναι παρομοιο με τις παλαιοτερες high end προ 1 ετους. Κοιτα το hardware των φτηνων android και πες μου αν εχει σχεση με τις περσινες high end android συσκευες. Οχι. Προσπαθουν να κανουν συμβιβασμους για να ριξουν τις τιμες "πνίγοντας" ενα λειτουργικο υψηλων απαιτησεων. Το συγκεκριμενο λειτουργικο φτιαχτηκε για high end συσκευες και στοχευε σε μια αγορα πολυ συγκεκριμενη που εκανε παρτυ το iphone.

 

Το Symbian είναι στην αγορά 200 χρόνια... Το Android είναι απο το 2008... To Bada έτσι κι αλλιώς είναι μόνο της Samsung...

 

Λογικό είναι το Android να θέλει τον χρόνο του να "μπεί" σε φθηνές συσκευές χωρίς να κάνει συμβιβασμούς.

 

Και ειλικρινά τα smartphones το λέει και το όνομά τους... Είναι SMARTphones, δεν μπορούν να γίνουν συσκευές με μικρές cpu και "χαζό" hardware :lol::lol:

 

 

 

Kαλά ντε ένα αστείο έκανα :X:cry:

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Οποιος υποστηριζει οτι το Android εχει προβλημα διαχειρισης μνημης, μαλλον δε εχει δει τετοιο κινητο απο κοντα. Μπορω να δεχτω ΟΛΑ τα υπολοιπα πιθανα στραβα του, αλλα η διαχειριση μνημης ειναι κατι που κανει πολυ καλυτερα απο οτιδηποτε.

 

ΥΓ: Επισης να πουμε κατι που δεν εχει αναφερθει ακομη, οτι ειναι το μοναδικο mobile OS, που εχει σχεδον αψογα full Flash support.

Χωρις να τελειωνει η μπαταρια του πιο γρηγορα και χωρις να κολλαει.

 

ΥΓ1:

Ορίστε και κάτω από 200...

 

http://www.engadget.com/2010/09/03/h...deos-hands-on/

Αυτα ειναι προπαγανδα της Google, αφου το 2,2 χρειαζεται super duper hardware για να τρεξει... LoL :D :D :p

Edited by chrisgr38
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ1:

Αυτα ειναι προπαγανδα της Google, αφου το 2,2 χρειαζεται super duper hardware για να τρεξει... LoL :D :D :p

 

Εντάξει είναι λογικό οι περισσότεροι ερχόμενοι από windows PC να θεωρούν δεδομένο ότι κάθε νέα έκδοση λειτουργικού έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από την προηγούμενη... στον κόσμο του linux, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, ισχύει το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι λογικό οι περισσότεροι ερχόμενοι από windows PC να θεωρούν δεδομένο ότι κάθε νέα έκδοση λειτουργικού έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από την προηγούμενη... στον κόσμο του linux, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, ισχύει το ανάποδο.

Ειμαι χρηστης linux...

Η εκδοση 3 ειχε ανακοινωθει με κατι τρελα minimum specs αλλα τα "γυρισαν" μολις ειδαν τις αντιδρασεις και τα εκαναν ως προτεινομενα specs για να τρεχει σωστα. Τα προτεινόμενα specs για την 3 λοιπον ειναι 1ghz cpu και 512 ram για να τρεχει σωστα. Οταν λοιπον βγουνε τετοιες συσκευες κατω απο 200€ θα μιλαμε για κυριαρχια του android ,γιατι η 3 δεν ειναι μακρια να βγει. Να δω ποσες συσκευες θα παρουν αυτη την αναβαθμιση απο το low end target...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί κάποιος να κρίνει συνολικά το Android όταν διαφέρει τόσο πολύ η υλοποίηση από συσκευή σε συσκευή; Εκτός κι αν κρίνει κάποιος ειδικά και μόνο τις δυνατότητες μόνο ως OS, κάτι που δεν βλέπω από τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

 

Εάν η αγορά των κινητών τηλεφώνων ήταν σε αναλογία με αυτή των PC, αν είχαν δηλαδή όλα τα κινητά ένα BIOS και σου επέτρεπαν να εγκαταστήσεις μόνος το λειτουργικό σου, τότε θα είχε νόημα να κρίνει κανείς το λειτουργικό. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, το Android δε μπορεί να κριθεί συνολικά γιατί η εμπειρία χρήσης του εξαρτάται στο μέγιστο βαθμό από την έκδοση που έχει κάνει customize ο κάθε κατασκευαστής, το hardware στο οποίο τρέχει, το κλείδωμα που έχει υποστεί, τις εφαρμογές που ενδεχομένως τρέχει στο background και πολλά πολλά άλλα.

 

Ένα αρκετά ενδιαφέρον σχόλιο πάνω σ' αυτό τo θέμα:

 

Will carriers destroy the Android vision?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

H απάντησή μου στο engadget θα ήταν you wish :p

Δεν περιμένω να διαβάσω κάτι θετικό για το android σε αυτό το site ;)

Link to comment
Share on other sites

H απάντησή μου στο engadget θα ήταν you wish :p

Δεν περιμένω να διαβάσω κάτι θετικό για το android σε αυτό το site ;)

 

http://www.applegadget.com is for sale... Νομίζω ξέρουμε ποιός θα το αγοράσει :lol::lol::lol:

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος ενος HTC Desire εδω και κατι μηνες και επειδη η εργασια μου ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα κινητα και εχω δοκιμασει και δοκιμαζω τα παντα, μπορω να πω οτι ειναι οτι το Android σαν λογισμικο ειναι ο,τι πιο πληρες, διαδραστικο και πρωτοποριακο εχει να παρουσιασει η αγορα...

 

Ολα τα λογισμικα εχουν ελλειψεις, δεν υπαρχει το τελειο με αντικειμενικα κρητηρια...

 

Αν ηθελα ενα κινητο για να παιζω παιχνιδια θα επαιρνα IPhone...

Αν ηθελα ενα κινητο που να μη χρειαζομαι ιδιαιτερη εκμαθηση και ενασχοληση θα επαιρνα Symbian...

Aν ηθελα κατι απολυτως επαγγελματικο θα επαιρνα Blackberry...

Αν τα ηθελα ολα θα επελεγα συσκευη με Android...

 

Ολα βασιζονται στο τι αναγκες θελω να μου καλυπτει η συσκευη που κραταω στα χερια μου. Αν δεν μου καλυπτει εστω και μια (ειδικα αν εχω δωσει και ενα μεγαλο χρηματικο ποσο), τοτε δεν ειναι το ιδανικο για μενα...

 

Σιγουρα ολα τα παραπανω λογισμικα εχουν τα συν και τα πλην, αλλα στο συνολο το Android ειναι ηδη, κατα τη γνωμη μου, το πιο πληρες και εχει και τις μεγαλες προοπτικες περαιτερω εξελιξης...

Link to comment
Share on other sites

H απάντησή μου στο engadget θα ήταν you wish :p

Δεν περιμένω να διαβάσω κάτι θετικό για το android σε αυτό το site ;)

 

Πέρα από αυτό, διαφωνείς με το άρθρο;

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, διαφωνείς με το άρθρο;

 

Φυσικά και διαφωνώ!

Άμα ο καθένας νομίζει ότι θα πάρει το android και θα κάνει ότι του κατέβει είναι γελασμένος. Οι καταναλωτές θα τιμωρήσουν τους έξυπνους αγνοώντας τους.

πχ η HTC έχει κάνει τρελές πωλήσεις με το desire γιατί έκανε σοβαρή δουλεία και ανέβασε πάρα πολύ τη φήμη της με την σχετικά γρήγορη αναβάθμισή του σε froyo.

 

Τη sony από την άλλη δεν την ακούς και πολύ με το x10. :rolleyes:

 

Η samsung κρέμασε τον κόσμο παλιά αλλά δεν δείχνει να έχει σκοπό να το ξανακάνει με το galaxy s γιατί όλοι από την αρχή την έκραζαν. ;)

 

Ένας βασικός λόγος που η αγορά από μόνη της δείχνει την προτίμησή της στο android σε σχέση με το ios επειδή του δίνει περισσότερη ελευθερία και δυνατότητες σε συνδυασμό με ευκολία χρήσης παρόλα τα "μειονεκτήματα" που έχει. Όσοι νομίζουν ότι μπορούν να κατευθύνουν καταστάσεις είναι ελεύθεροι να φάνε τα μούτρα τους.

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

 

Η samsung κρέμασε τον κόσμο παλιά αλλά δεν δείχνει να έχει σκοπό να το ξανακάνει με το galaxy s γιατί όλοι από την αρχή την έκραζαν. ;)

Δεν ξέρω τι σκοπούς έχει η Σάμμυ, αλλά έχει ήδη αργήσει να κάνει την αναβάθμιση, δεδομένου ότι το galaxy s είναι πολύ καινούριο μοντέλο (Για να μην πώ ότι κανονικά θα έπρεπε να είχε βγεί με τη 2.2 κατευθείαν).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει παντα αυτο που λες περι διαχειρησης μνημης και επεξεργαστη αλλα ειναι αλλο θεμα. Ευκολα μιλας για ασταθεια, αλλα τι γινεται οταν εχεις 256MB ram απο τα οποια απομενουν μοναχα 20-30; Το κινητο αρχιζει και σερνεται μετα απο καποια στιγμη. Δεν βρισκω τον λογο να μενει ο browser και η καθε εφαρμογη ανοιχτη απο την στιγμη που δεν θελω να την χρησιμοποιησω αλλο.

 

Mαλλον δεν εχεις ψαξει αρκετα τον τροπο που δουλευει το android... Η εφαρμογη δε μενει ανοιχτη, ουτε τρωει πορους. Αν το android κινητο σου σερνεται καποια στιγμη σημαινει οτι εχεις εγκαταστησει καποια πειραγμενη εφαρμογη ή κατι έχει πειραχτει στο συστημα σου. Και στο xda οταν βλεπω τετοια προβληματα κατι αλλο παιζει... android και να σερνεται απο φυσικου του δυσκολο...

Για τα υπολοιπα δε μπορω να σου πω κατι, εξαρταται πως θες να βλεπεις το ποτηρι...μισο αδειο ή μισογεματο...

 

Να παει και στα 100€, εκει που θα παει και το symbian και το bada OS με νεες συσκευες, οχι με μια που επεσε η τιμη της λογο παλαιότητας στην αγορα. Και αν οντως μιλαμε για smartphones δειξε μου ενα android κατω απο 200€ που κανει video-κληση. Πιο πιθανο ειναι να βρεις ενα με bada Os και 3-4 symbian παρα android γιατι android με δυνατοτητα να φοραει hardware ανταξιο των απαιτησεων του λειτουργικου δεν θα δουμε συντομα κατω απο 200€.Αυτο εννοω οταν λεω μεγαλη γκαμα σε ολο το ευρος τιμων. Οχι μια επιλογη μονο. Συγκρινε το hardware των symbian κατω των 200€ και θα δεις οτι ειναι παρομοιο με τις παλαιοτερες high end προ 1 ετους. Κοιτα το hardware των φτηνων android και πες μου αν εχει σχεση με τις περσινες high end android συσκευες. Οχι. Προσπαθουν να κανουν συμβιβασμους για να ριξουν τις τιμες "πνίγοντας" ενα λειτουργικο υψηλων απαιτησεων. Το συγκεκριμενο λειτουργικο φτιαχτηκε για high end συσκευες και στοχευε σε μια αγορα πολυ συγκεκριμενη που εκανε παρτυ το iphone.

 

Οταν θα παει εκει το bada εδω θα μαστε για να δουμε και τι hardware θα εχει. Τωρα το οτι οσο πεφτει η τιμη, το hardware χειροτερευει ειναι κατι που συμβαινει παντου, επομενως δεν καταλαβαινω γιατι το ριχνεις στο android. Αυτη τη στιγμη το lg optimus, που βγηκε προσφατα στην αγορα και οχι πριν εχα χρονο, κανει 198 ευρω. Θες να μου πεις δηλαδη οτι το 5230 εχει το ιδιο hardware με το νοκια των 500 ευρω που βγηκε περυσι? Σορρυ αλλα δεν το εχει... Τα χω διαβασει και στο φορουμ του 5530... καπακια που παιζουν και κουμπια κλειδωματος που κουδουνιζουν... Ειναι φτηνα smartphones δε διαφωνω, αλλα με τις αναλογες τσιγγουνιες στα specs και στο hardware. Οσο για το οτι το android εχει υψηλες απαιτησεις που λες, αυτο δεν ειναι τιποτε αλλο απο φημες που εχουν βγαλει οι ιδιοι οι κατασκευαστες για να μη βγαζουν αναβαθμισεις και να σπρωχνουν νεες συσκευες. Παραδειγματικα θα σου πω οτι αυτη τη στιγμη στο ματζικ μου τρεχω 2.2 ενω η htc ελεγε το ματζικ δε μπορει να παρει 2.2 λογω των specs του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σκοπούς έχει η Σάμμυ, αλλά έχει ήδη αργήσει να κάνει την αναβάθμιση, δεδομένου ότι το galaxy s είναι πολύ καινούριο μοντέλο (Για να μην πώ ότι κανονικά θα έπρεπε να είχε βγεί με τη 2.2 κατευθείαν).

 

Πιστεύω ότι το έκανε για να βγάλει το tab πρώτα. Προσωπικά ελπίζω ότι το galaxy θα πάρει και gingerbread. Σε αυτό το τηλέφωνο κρίνονται πολλά για την sammy :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις δηλαδη οτι το 5230 εχει το ιδιο hardware με το νοκια των 500 ευρω που βγηκε περυσι? Σορρυ αλλα δεν το εχει... Τα χω διαβασει και στο φορουμ του 5530... καπακια που παιζουν και κουμπια κλειδωματος που κουδουνιζουν... Ειναι φτηνα smartphones δε διαφωνω, αλλα με τις αναλογες τσιγγουνιες στα specs και στο hardware.

Να σταθω λιγο σε αυτο. Αλλο η ποιοτητα κατασκευης και αλλο το ιδιο hardware. Ας κανουμε μια συγκριση με το Ν97 Mini με το 5230 που μαλιστα μιλαμε για κινητα ιδιας περιοδου.

ιδια οθονη

-TFT resistive touchscreen, 16M colors

Size 360 x 640 pixels, 3.2 inches

Ιδιους αισθητηρες

- Proximity sensor for auto turn-off

- Accelerometer sensor for auto-rotate

Ιδιο chip για GPRS,EDGE,3G

Ιδιο επεξεργαστη ARM 11 434 MHz processor

Ιδιο GPS

Ιδια εκδοση λειτουργικου

Ιδια RAM (128mb)

 

Απο που ερχεται η διαφορα τιμης; Απο αυτες τις διαφορες:

Καμερα 5mp με flash vs 2mp χωρις flash

Δευτερη καμερα για videocall

Wi-Fi

8gb εσωτερικη μνημη.

qwerty πληκτρολογιο.

Υλικα κατασκευης.

 

Η μονη μεγαλη διαφορα που θα με επιρρεαζε στη χρηση του 5230 ειναι η ελειψη του wi-fi. Το ενα κανει ομως 180€ και το αλλο 500€ με μονο αυτη την ουσιαστικη διαφορα.(το 5230 εχει και καλυτερη μπαταρια)Το βασικο τους hardware (οθονη, cpu, ram) Ειναι το ιδιο. Θες δηλαδη να μου πεις οτι το LG optimus εχει τον ιδιο επεξεργαστη, οθονη ,ram με το Desire;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και διαφωνώ!

Άμα ο καθένας νομίζει ότι θα πάρει το android και θα κάνει ότι του κατέβει είναι γελασμένος. Οι καταναλωτές θα τιμωρήσουν τους έξυπνους αγνοώντας τους.

πχ η HTC έχει κάνει τρελές πωλήσεις με το desire γιατί έκανε σοβαρή δουλεία και ανέβασε πάρα πολύ τη φήμη της με την σχετικά γρήγορη αναβάθμισή του σε froyo.

 

Τη sony από την άλλη δεν την ακούς και πολύ με το x10. :rolleyes:

 

Η samsung κρέμασε τον κόσμο παλιά αλλά δεν δείχνει να έχει σκοπό να το ξανακάνει με το galaxy s γιατί όλοι από την αρχή την έκραζαν. ;)

 

Ένας βασικός λόγος που η αγορά από μόνη της δείχνει την προτίμησή της στο android σε σχέση με το ios επειδή του δίνει περισσότερη ελευθερία και δυνατότητες σε συνδυασμό με ευκολία χρήσης παρόλα τα "μειονεκτήματα" που έχει. Όσοι νομίζουν ότι μπορούν να κατευθύνουν καταστάσεις είναι ελεύθεροι να φάνε τα μούτρα τους.

 

Δεν είναι τόσο το γεγονός ότι η HTC έκανε καλή δουλειά στο Desire όσο το γεγονός ότι έβγαλε ένα ίδιο κινητό με το Nexus one. Ετσι εκμεταλλεύτηκε την αναβάθμιση του Nexus One σε Froyo μιας και έχουν το ίδιο hardware. Στον αντίποδα η Samsung ακόμα προσπαθεί να βγάλει μια εκδοση για froyo που να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τον επεξεργαστή του Galaxy S και το εν γένει καλύτερο hardware.

 

Εν γένει πάντως πιστεύω πως η Google και στα κινητά θα κυριαρχήσει. Τα άλματα προόδου που έχει κάνει είναι πολύ μεγάλα.

 

Παρόκα αυτά δεν θα πρέπει να βγάζουμε έξω και τα Windows Phone 7 που έρχονται. Η Microsoft όσο κ αν καθυστέρησε δεν παύει να είναι μια μεγάλη δύναμη στον χώρο της πληροφορικής.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Σαν χρηστης κ εγω του Android με το Htc Desire εχω να εκφράσω την ικανοποίησή μου για αυτο το υπέροχο λειτουργικό..

 

Θα διαφωνήσω σε όσους είπαν ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα.. Είναι αρκετά ώριμο λειτουργικό κ αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς...

 

Μην ξεχνάτε ότι το λειτουργικό της Apple το IOS μέχρι προσφάτως απέκτησε multitasking κάτι που η Google το είχε εδώ κ καιρό..

 

Από θέμα χρηστικότητας πάλι έχω να πω ότι είναι μακράν ποιο εύχρηστο απτό IOS σαν χρήστης του Ipod Touch 2Gen έχω να πω τι γνώμη κ για τα 2 λειτουργικά...

 

Σαφώς ποιο εύκολα μπορείς να στύλεις κ να διαχειριστείς αρχεία, να κάνεις συγχρονισμό,να δεις ένα videaki κάνοντας search επίσης το IOS δεν έχει Widgets στην επιφάνεια εργασίας κάτι που περιορίζει πολύ τις δυνατότητες του.

 

Το IOS επίσης έχει την σκλαβιά του Itunes(Προσωπικά το σιχαίνομαι) χωρίς αυτό δεν μπορείς να κάνεις τπτ

 

Στην πρώτη θέση παρόλα αυτά λόγο Appstore μπαίνει το IOS και στην συνέχεια το Android..

 

Πιστευω το μελλον για την Google κ το Android ειναι λαμπρό κ οτι θα ξεπεράσει αυτο το καταραμένο Iphone με τους περιορισμούς του λειτουργικού του:lol:

 

Η μάχη θα παιχτεί στο IOS κ στο Android για τα Windows Phone 7 είναι νωρίς να πούμε αν είναι στο παιχνίδι

Edited by vwbest16
Link to comment
Share on other sites

Αντε ο επεξεργαστης το ξερεις ειναι ιδιος. Το radiochip και το gps receiver πως ξερεις οτι ειναι τα ιδια ποιοτικα? Εκτος κι αν τα χεις ανοιξει τα κινητα και τα χεις δει. Γιατι απο οσο ξερω υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι τυποι και σε radiochips και σε gps receiver.

Για παραδειγμα το milestone, κλειδωνε δορυφορο σε 3 δευτερα εντος σπιτιου. Το desire για την ακριβως ιδια τοποθεσια θελει 12 δευτερα. Με το ιδιο λογισμικο, κατι μου λεει οτι το GPS hardware δεν ειναι το ιδιο...

 

Το ξερουμε εισαι φανατικος νοκιακiας, αλλα το παρακανεις. Σε λιγο θα πιστεψω οτι εισαι αντιπροσωπος της νοκια η κατι τετοιο

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα δεν έχω σχηματίσει εικόνα, γιατί μιλάμε χωρίς να έχουμε δει ακόμα τι έχει να πει η MS, αλλά και η samsung , η ΝΟΚΙΑ και η apple.

 

Δεν μου αρέσει η λογική να κάνουμε προέκταση της κατάστασης τώρα για να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον.

Τι εννοώ;

 

Κανείς δεν ξέρει αν πχ η apple βγάλει σε 6 μήνες ένα iphone mini, με μισή τιμή από το τωρινό iphone και φέρει τα πάνω κάτω σε αυτή την κατηγορία τιμής. Δεν θέλει πολύ σκέψη για να δει κάποιος ότι η apple ετοιμάζει να πάει και σε άλλες κατηγορίες τιμής, επειδή εκεί που είναι τώρα έρχεται ο κορεσμός. Το ίδιο έκανε και με το ipod, που στην αρχή είχε μόνο το classic, ενώ μετά έβγαλε το nano και το shuffle.

 

Όπως και δεν ξέρω το meego τι θα λέει και αν θα επηρεάσει την άνω κατηγορία τιμής του android.

Και ούτε ξέρουμε αν ξαφνικά η samsung με το bada, κάνει ένα μεγάλο μπαμ στην χαμηλο-μεσαία κατηγορία τιμής.

 

Αλλά σε 6-7 μήνες θα ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...