Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ψαχνω ενα ταμπλετ κινεζικο για κοπελα

χωρις τρελες απαιτησεις.

θελω οθονη 9,7 κ πανω.καλο wifi κ αξιοπρπεη μπαταρια.για απλεσ χρησεις,φβ,ταινιες,γιουτιουμπ κ λοιπα.

και ασ ειναι καλο σε οτιδηποτε αλλο θελει μια κοπελα.

παρακαλω βοηθεια γιατι ειμαι να παραγγελνω σημερα.

μπατζετ εως 180 ευρω για να παει διακοσια με τιποτα γυρω γυρω.ευχαριστω πολυ..

Pipo M1

http://www.merimobiles.com/PIPO_M1_1_6GHz_Dual_Core_9_7_inch_IPS_1024_768_ICS_p/meri5656.htm

Κατά τη γνώμη μου, και σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, ίσως είναι το καλύτερο κινέζικο τάμπλετ (μέχρι τώρα και μέχρι να επιβεβαιωθούν αυτά που διαβάζουμε για 1-2 καινούργια).

Έχει περάσει από τα χέρια μου, και το σημαντικώτερο ελλάτωμα που έχει είναι ο χαμηλός ήχος. Διορθώνεται με το volume+. Έχει εξαιρετική υποστήριξη σε ρομ και είναι το 3ο δημοφιλέστερο στο φόρουμ μας.

Αν δεν πήγαινα σε αυτό θα κοίταγα και αυτά τα δύο (μόνο)

http://www.merimobiles.com/Ployer_MOMO11_Fast_version_Dual_Core_9_7_inch_IPS_p/meri5605.htm

http://www.merimobiles.com/Window_N90_Dual_Core_1_6GHz_RK3066_9_7_Inch_IPS_p/meri4700.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω πολυ ρε παιδια.

αρα εως τωρα οι προτασεις σας ειναι hero1 n90 kai pipo m1

μια χαρα μου φαινονται.αυτα ειναι και τα τρια διμοφιλεστερα εδω στο φορουμ μας να υποθεσω ε?

επεισης απο τα διαφορα λεω να παραγγειλω μια λεδερ κεις .μπορειτε να προτεινετε καποια?η οτιδηποτε που θα ειναι χρησιμο για το ταμπλετακι??

ως το βραδυ περιμενω κιαλλες και το παραγγελνω αποψε.

απο μεριμομπιλς λεω .και ασ ελπισουμε να μημ μπλεξω.:)

 

τελος επειδη δεν εχω κανει παλι ιντερνετικη αγορα θα θελα να ρωτησω τι παιζει με το πειπαλ που λενε οτι διασφαλιζει τισ συναλλαγες?θα με παραπεμψει το μεριμομπαιλσ ξερω γω η πρεπει να κανω κατι ξεχωριστο?

ευχαριστω ξανα ρε σεις΄..

Edited by tablet
Link to comment
Share on other sites

αρα εως τωρα οι προτασεις σας ειναι hero1 n90 kai pipo m1

μια χαρα μου φαινονται.αυτα ειναι και τα τρια διμοφιλεστερα εδω στο φορουμ μας να υποθεσω ε?

επεισης απο τα διαφορα λεω να παραγγειλω μια λεδερ κεις .μπορειτε να προτεινετε καποια?η οτιδηποτε που θα ειναι χρησιμο για το ταμπλετακι??

τελος επειδη δεν εχω κανει παλι ιντερνετικη αγορα θα θελα να ρωτησω τι παιζει με το πειπαλ που λενε οτι διασφαλιζει τισ συναλλαγες?θα με παραπεμψει το μεριμομπαιλσ ξερω γω η πρεπει να κανω κατι ξεχωριστο?

Σχετικά με τη δημοφιλία στο φόρουμ μας

Pipo M1: Απαντήσεις 1196, Εμφανίσεις 68457

Ainol Hero 10 I: Απαντήσεις 469, Εμφανίσεις 39830

Window N90: Απαντήσεις 38, Εμφανίσεις 4551

 

Σημείωσε ότι το Hero είναι 10.1 ενώ εσύ ζήτησες 9.7

Σημείωσε επίσης ότι η σύνθεσή του είναι: ◦CPU: Amlogic8726-M6,ARM Cortex-A9 Dual core,1.5GHz , ◦GPU: Dual-core Mali400

Ενώ τα τρία 9.7 που σου πρότεινα έχουν σύνθεση: ◦CPU: Rk3066 1.6GHZ Cortex A9 Dual Core, ◦GPU: Quad-Core Mali400

Για διαφορές-συγκρίσεις κοίτα εδώ

 

Θήκη πάρε από το meri. Θα σου στείλουν την κατάλληλη. Πάρε και μια κάρτα sd και ένα καλώδιο hdmi για να το ενώνεις στη τηλεόραση.

 

Το paypal σε προστατεύει (σχετικά). Αν έχεις πρόβλημα μπορείς μέσα σε 45 μέρες από τη πληρωμή να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω. Η διαδικασία πληρωμής σε οδηγάει στο paypal και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι. Το παιδι ζητησε 9,7 και ΠΑΝΩ

Επισης απο ποτε ενα δημοφιλη θεμα στο myphone παει να πει οτι ειναι καλο. Μπορει να συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα pankan. Προτασεις κανουμε οχι διαξιφισμους.

Οποιο του αρεσει θα παρει το παιδι.

Καλιστα καποιος κακοπροεραιτος θα σου ελεγε οτι ειναι νωρις ακομα για τετραπυρινα και Ρετινα, η αναλυση που δινεις ειναι 1024χ 768 δλδ κατωτερη και οτι εχει μεγαλυτερη μπαταρια το Ainol.

μην μπαινουμε σε συγκρισεις χωρις λογο. Δεν δουλευουμε για τους Κινεζους. Διευκολυνουμε το φιλο να επιλεξει.

Πολυ σωστα λοιπον του αναφερεις τα αλλα τρια επειδη ειναι καλα και αξιοπιστα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Οταν κοιταει καποιος τα δημοφιλη στα Κινεζικα ταμπλετς δεν το κανει γιατι σημαινει οτι ειναι καλο η' κακο αλλα γιατι το εχουν αγορασει περισσοτεροι χρηστες.

Πραγμα που σημαινει οτι ειναι ενα δοκιμασμενο ταμπλετ.

Μην θαμπωνεστε απο οθονες και πολλους πυρινες γιατι τα περισσοτερα ειναι μαπα και προχειροφτιαγμενα.Και δεν εννοω απο υλικα αλλα στο software κομματι και στο hardware.

Το οτι ειναι δωρεαν το αντροιντ δεν σημαινει πως το παντρεμα που κανουν οι Κινεζοι ειναι παντα καλο.

Επισης ενα ταμπλετ που εχει πουλησει αρκετα ολο και καποιον developer για καμια custom rom θα εχει που ισως λυσει καποια προβληματα.Γιατι αν περιμενετε απο τους Κινεζους...

 

Εχω το hyundai x900 και σκεφτομαι να το δωσω για το hero για ολα οσα ειπα παραπανω..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει το Hyundai T7 Exynos 4412 Quad Core 7 Inch IPS 1280*800 από merimobiles (http://www.merimobiles.com/hyundai-t7-exynos-4412-quad-core-7-inch-ips-1280-800-with-android-4-0-8gb-gps-bluetooth-dual-camera-hdmi-white_p/meri7354.htm) να το προτιμήσω ή να επιλέξω κάποιο άλλο δυπήρηνο σε αυτά τα χρήματα. Η χρήση κυριως internet και κανένα παιχνίδι

επίσης έχω βρει κουπόνι εκπτωσης "quadcore" με εκπτωση 10 δολλάρια

Εαν κάνω παραγγελία από merimobiles διαλέγω Free Ship 14-21 Business Days ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγινε η παραγγελια τελικα.

AINOL NOVO10 HERO 1..

ευχαριστω για τισ προτασεις σας.

μου ηρθε ενα μειλ με τον αριθμο παραγγελιας.τωρα περιμενω καποιο αλλο μειλ ξερω γω??????

με singapure η καπως ετσι ξερω γω το παρηγγειλα με κοστος 6,20 νομιζω.15 μερες .περιπου.

 

και επειδη μου αρεσε η φαση τωρα που τα εψαχνα αν μπορειτε προτεινετε μου και ενα για μενα.

καλο επεξεργαστη.για πολυ ιντερνετ.ταινιεσ.youtube.forums.και γενικα αρκετη χρηση.

bluetooth και οτιδηποτε ο καθενας θεωρει απαραιτητο.δεν βιαζομαι τοσο την παραγγελια αφου πρωτα θα λαβω το hero και μετα θα την κανω.

και ας ξεπερναει και τα 200 αν αξιζει.;) ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγινε η παραγγελια τελικα.

AINOL NOVO10 HERO 1..

ευχαριστω για τισ προτασεις σας.

μου ηρθε ενα μειλ με τον αριθμο παραγγελιας.τωρα περιμενω καποιο αλλο μειλ ξερω γω??????

με singapure η καπως ετσι ξερω γω το παρηγγειλα με κοστος 6,20 νομιζω.15 μερες .περιπου.

 

και επειδη μου αρεσε η φαση τωρα που τα εψαχνα αν μπορειτε προτεινετε μου και ενα για μενα.

καλο επεξεργαστη.για πολυ ιντερνετ.ταινιεσ.youtube.forums.και γενικα αρκετη χρηση.

bluetooth και οτιδηποτε ο καθενας θεωρει απαραιτητο.δεν βιαζομαι τοσο την παραγγελια αφου πρωτα θα λαβω το hero και μετα θα την κανω.

και ας ξεπερναει και τα 200 αν αξιζει.;) ευχαριστω.

Θα σου ερθει mail με το tacking number το οποιο μπορεις να παρακολουθείς (την πορεία του πακέτου http://www.sao.cn)

Πάρε το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ερθει mail με το tacking number το οποιο μπορεις να παρακολουθείς (την πορεία του πακέτου http://www.sao.cn)

Πάρε το ίδιο!

 

Και επισης μην δινεις τοσο ευκολα πανω απο 200€ για μια τετοια Κινεζικη συσκευη. Οσο πιο λιγοτερα χρηματα κλαις τοσο καλυτερα, αν σου παθει κατι.

Μετα πας σε επωνυμο με 2 ετη εγγυηση μπλα μπλα μπλα να μην κουραζουμε με τα ιδια.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

160κατι εδωσα για το ΗΕro ολα μαζι.

200 ειπα για καποιο αλλο μονο αν τα αξιζει αλλα ψαχνοντας δεν βρισκω πολλα πανω απο 200 ..δν θελω να πεταξω λεφτα ρε συ.αλλα ψαχνω να παρω κατι που τα αξιζει αυτα που θα δωσω .και ολα αυτα χωρις ρουτ και διαφορα αλλα τετοια τεχνολογικα γιατι ειμαι ασχετος.και οταν με το καλο καταφτασει το ταμπλετ πριν το παραδωσω εκει που πρεπει θα μπω εδω να δω κανα προγραμματακι η οτιδηποτε πρεπει να κανω ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρεις τα-το Κινεζικo που σου προτείναμε βαλε κατι παραπανω (τουλαχιστον 150€ απο την αξια του Hero, εκτος αν θες 7αρι) και παρε είτε ελαφρώς μεταχειρισμένο ειτε καινούργιο απο εδω σοβαρής εταιρίας με εγγύηση αντιπροσωπείας. Οχι Κινεζικο απο Ελλαδα γιατι ειναι 'σχεδον' (το σχεδον το βαζω μονο για την εγγυηση) το ιδιο πραγμα και θα το πληρωσεις πολυ παραπάνω απο την πραγματική του αξια.

Τώρα απο οτι είπε ενα παιδί οι Κινεζοι βγάζουν ακομα και τις εφαρμογές τους απο μεσα οποτε θα σου ερθει χωρις να χρειαστείς να κάνεις τίποτα και να παίζεις.

It's your choice.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το hyundai x900 και σκεφτομαι να το δωσω για το hero για ολα οσα ειπα παραπανω..

Το Hero είναι καλούτσικο και δημοφιλές μηχάνημα. Αλλά αν κοιτάξεις τη κίνηση του σχετικού θέματος στο φόρουμ μας, θα δεις ότι όλη αυτή η δημοφιλία ξεκίνησε μετά την εξαιρετική δυσφήμηση που έφαγε το Cube U30GT από τον Γενάρη και μετά εξαιτίας του ήχου του και της αλητείας του cube-tablet.com. To Cube είναι αναμφισβήτητα το κορυφαίο μηχάνημα στα 10.1 αυτή τη στιγμή και αν δεν είχε το πρόβλημα του ήχου θα ήταν κυριολεκτικά χωρίς αντίπαλο. Αναρωτιέμαι πόσο καλύτερος είναι ο ήχος στο Hero.

Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα περίμενα λίγο να δω πως θα πάνε οι κριτικές για το Hyundai T10. Τσιμπημένο στη τιμή αλλά έχει GPS και 3g ενσωματωμένα. Και παρότι 4πύρηνο μοιάζει να δουλεύει. Ίσως επειδή δεν έχει retina. Για το αδελφάκι του το Τ7 διαβάζω καλά πράγματα.

 

Παμε παλι. Το παιδι ζητησε 9,7 και ΠΑΝΩ

Επισης απο ποτε ενα δημοφιλη θεμα στο myphone παει να πει οτι ειναι καλο. Μπορει να συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα pankan. Προτασεις κανουμε οχι διαξιφισμους.

Οποιο του αρεσει θα παρει το παιδι.

Καλιστα καποιος κακοπροεραιτος θα σου ελεγε οτι ειναι νωρις ακομα για τετραπυρινα και Ρετινα, η αναλυση που δινεις ειναι 1024χ 768 δλδ κατωτερη και οτι εχει μεγαλυτερη μπαταρια το Ainol.

μην μπαινουμε σε συγκρισεις χωρις λογο. Δεν δουλευουμε για τους Κινεζους. Διευκολυνουμε το φιλο να επιλεξει.

Πολυ σωστα λοιπον του αναφερεις τα αλλα τρια επειδη ειναι καλα και αξιοπιστα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα το 9,7 και ΠΑΝΩ.

Για όλα τα υπόλοιπα εκφράζω την απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρεις τα-το Κινεζικo που σου προτείναμε βαλε κατι παραπανω (τουλαχιστον 150€ απο την αξια του Hero, εκτος αν θες 7αρι) και παρε είτε ελαφρώς μεταχειρισμένο ειτε καινούργιο απο εδω σοβαρής εταιρίας με εγγύηση αντιπροσωπείας. Οχι Κινεζικο απο Ελλαδα γιατι ειναι 'σχεδον' (το σχεδον το βαζω μονο για την εγγυηση) το ιδιο πραγμα και θα το πληρωσεις πολυ παραπάνω απο την πραγματική του αξια.

Τώρα απο οτι είπε ενα παιδί οι Κινεζοι βγάζουν ακομα και τις εφαρμογές τους απο μεσα οποτε θα σου ερθει χωρις να χρειαστείς να κάνεις τίποτα και να παίζεις.

It's your choice.

 

δεν σε πιανω ρε συ χαλκ ειλικρινα.εκανα παραγγελια το χιρο και μου βγηκε μαζι με τρια ακομα πραματα 16οκατι ευρω.θεωρεισ οτι εδωσα πολλα δλδ??

οκ και για αλλο αν το αποφασισω.για δικο μου δλδ.σε αυτα τα λεφτα θα παιξω.οχι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πιανω ρε συ χαλκ ειλικρινα.εκανα παραγγελια το χιρο και μου βγηκε μαζι με τρια ακομα πραματα 16οκατι ευρω.θεωρεισ οτι εδωσα πολλα δλδ??

οκ και για αλλο αν το αποφασισω.για δικο μου δλδ.σε αυτα τα λεφτα θα παιξω.οχι παραπανω.

 

Το παιδί μιλάει ξεκάθαρα.

Γράφει να βάλεις 150€ στην αξία του Hero, δηλαδή παραπάνω από όσα έδωσες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μιλάει ξεκάθαρα.

Γράφει να βάλεις 150€ στην αξία του Hero, δηλαδή παραπάνω από όσα έδωσες.

 

ναι αλλα με μπερδευει αυτο που λεει μετα απο κατω.οκ τεσπα.συνεχιζουμε..;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες το παρέλαβα μέσω merimobiles γύρω στα 180 Ευρώ και οι εντυπώσεις καταρχάς είναι θετικότατες :

Στα συν :

- Λεπτότατο και πανάλαφρο ότι πρέπει για διάβασμα και πλοήγηση

- Πανίσχυρο WIFI, η μέρα με τη νύχτα με προηγούμενη κινεζιά που είχα

- Πολύ δυνατο στο gaming πιθανότατα λόγω του exynos επεξεργαστή

- Όμορφη οθόνη με πολύ καλή ανάλυση

Στα πλην :

- Χάλια φωτό αν και δεν το θέλω για αυτό εννοείται

- Μέτρια μπαταρία φαίνεται να κρατάει για full χρήση gaming κανά τετράωρο αλλά ίσως έχει περιθώρια βελτίωσης ακόμα

Γενικά so far so good, κάποιοι μάλιστα που το είδαν το πέρασαν για ipad αν αυτό λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες το παρέλαβα μέσω merimobiles γύρω στα 180 Ευρώ και οι εντυπώσεις καταρχάς είναι θετικότατες :

Στα συν :

- Λεπτότατο και πανάλαφρο ότι πρέπει για διάβασμα και πλοήγηση

- Πανίσχυρο WIFI, η μέρα με τη νύχτα με προηγούμενη κινεζιά που είχα

- Πολύ δυνατο στο gaming πιθανότατα λόγω του exynos επεξεργαστή

- Όμορφη οθόνη με πολύ καλή ανάλυση

Στα πλην :

- Χάλια φωτό αν και δεν το θέλω για αυτό εννοείται

- Μέτρια μπαταρία φαίνεται να κρατάει για full χρήση gaming κανά τετράωρο αλλά ίσως έχει περιθώρια βελτίωσης ακόμα

Γενικά so far so good, κάποιοι μάλιστα που το είδαν το πέρασαν για ipad αν αυτό λέει κάτι.

 

Καλορίζικο! Μην χαλιέσαι με τη μπαταρία, και το 4ώρο καλό είναι αλλά σίγουρα η μπαταρία θα στρώσει μετά από τις πρώτες φορτίσεις και ίσως σου δώσει και κάτι ακόμα. Καλά για την ποιότητα φωτογραφίας ούτε να το συζητάς, όλα τα κινέζικα είναι ψιλοχάλια αν δεν έχεις τέλειες συνθήκες φωτισμού και σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πιανω ρε συ χαλκ ειλικρινα.εκανα παραγγελια το χιρο και μου βγηκε μαζι με τρια ακομα πραματα 16οκατι ευρω.θεωρεισ οτι εδωσα πολλα δλδ??

οκ και για αλλο αν το αποφασισω.για δικο μου δλδ.σε αυτα τα λεφτα θα παιξω.οχι παραπανω.

 

Τι δεν καταλαβαινεις? Τι δεν καταλαβαινεις?

Εαν θες κατι καλο μεχρι 160€ που να μην κλαις τα λεφτα σου, επειδη θεωρουνται λιγα για Tablet γενικα, παρε HERO 1

Εαν θες κατι που θα εχει 2 τουλαχιστον χρονια εγγυηση εγγυημενη ποιοτητα κατασκευης και software τοτε παρε ενα Samsung- Motorolla-Asus κτλ, καινουργιο η ελαφρως μεταχειρισμενο. Εκει βεβαια θα χρειαστείς πανω απο 300€ για κατι καλο αντιστοίχων δυνατοτήτων Κινέζικου.

Εαν τωρα αποφασίσεις να παρεις Κινεζικο , μην το παρεις απο Ελλαδα γιατι το πληρωνεις πιο ακριβα και ουσιαστικα, αν δεν ειναι καλη εταιρια θα εχεις ιδια εγγυηση (1χρονο) που θα εχεις με τους Κινεζους.

Αυτές ειναι προσωπικές μου απόψεις και δεν υποχρεώνω κανενα να τις ενστερνιστεί

Τώρα ελπίζω να κατάλαβες

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα χρήσης του Ramos W27, έχω να αναφέρω τα εξής:

Από την πρώτη μέρα μου παρουσίαζε ένα θέμα με το power button. Ενώ το άφηνα σε λειτουργία, μόλις πήγαινα να το δουλέψω ( πχ μετά από μια ώρα), δεν άνοιγε!

Έπρεπε να κάνω reset για να ανάψει.

Αυτό το έκανε σχεδόν κάθε μέρα.

Σαν επιδόσεις δεν με ενθουσίασε ( για διπύρηνο πάντα). Το διπύρηνο κινητό που έχω (ZTE V970) είναι πολύ πιο γρήγορο.

Η μπαταρία του, αν και 8000Mah, μου φάνηκε απλά επαρκής.

Σήμερα όμως, μόλις πήγα να πιέσω το power button για να το ανοίξω, μπήκε μέσα!

Πλέον δεν ανοίγει!

Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα από merimobiles και περιμένω απάντηση.

Ελπίζω να δεχτούν να το στείλω και να το αντικαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Ύστερα από την πολύ επιτυχημένη αγορά του zte v970 μέσω του merimobiles αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά ενός tablet με τιμή γύρω στα 150 ευρώ και οθόνη 9.7 αφού σκοπέυω να το χρησιμοποιώ αρκετά για διάβασμα παρά για βίντεο.

Έχοντας διαβάσει αρκετά τα αντίστοιχα θρεντ, έχω καταλήξει στα προφανή:

Window N90

Pipo M1

Ployer Momo

 

απότι έχω καταλάβει δεν μιλάμε και για τίποτα μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, όμως θα ήθελα αν γίνεται μία γνώμη.

Μέχρι στιγμής για μένα μετράει το καλύτερο σήμα wifi που έχει το Ν90 (μάλλον λόγω του πλαστικού καλύματος?) αν και η ύπαρξη πολλών συμφορουμιτών με το Pipo ξέρω ότι μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια. φαντάζομαι οθόνη φοράνε όλα την ίδια.

Αν κάποιος έχει την διάθεση να γράψει μία συγκεντρωτική/προσωπική γνώμη για αυτά τα τάμπλετ καθώς και για την χρήση ή μη keyboard case (όπως πχ αυτή θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

έχω καταλήξει στα προφανή:

Window N90

Pipo M1

Ployer Momo

...Αν κάποιος έχει την διάθεση να γράψει μία συγκεντρωτική/προσωπική γνώμη για αυτά τα τάμπλετ...θα του ήμουν υπόχρεος.

Έχει περάσει από τα χέρια μου το Pipo M1. Έχω ξαναγράψει ότι το θεωρώ την καλύτερη αγορά από Κίνα. Όχι γιατί είναι το καλύτερο ή γιατί τα άλλα δεν είναι τα ίδια. Περισσότερο γιατί έχει αγοραστεί διεθνώς πάααααρα πολύ (περισσότερο από τα άλλα δύο) και τα όποια προβλήματά του είναι λίγα, γνωστά και ελεγχόμενα. Παρά τις τόσες αγορές λίγα βγήκαν χαλασμένα (δυστυχώς το ένα σε συμφορουμίτη) Για το wifi δεν έχει κακές κριτικές και εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος (στα 10 μ. με 2-3 τοίχους ενδιάμεσα έπιανε μια χαρά). Τα γνωστά προβλήματά του είναι ο χαμηλός ήχος που διορθώνεται σημαντικά με το volume+ και η αστάθεια στην εξωτερική SD. Το τελευταίο όμως είναι ένα κοινό πρόβλημα σε πολλά 3066. Δεν είναι απαραίτητο ότι το παρουσιάζουν όλα, ούτε το παρουσιάζουν στον ίδιο βαθμό. Το δικό μου χωρίς προφανή λόγο, κάποιες φορές σταματούσε να γράφει την SD. Πήγαινα να επικολλήσω ένα αρχείο και έβγαζε μήνυμα ότι είναι προστατευμένη. Τη διάβαζε όμως πάντα χωρίς πρόβλημα οπότε έβαζα εκεί τις ταινίες και όλα τα επεξεργάσιμα αρχεία τα κρατούσα στην εσωτερική μνήμη. Σε κάποιους άλλους βέβαια αποσυνδεόταν η SD κάτι που σίγουρα είναι πιό εκνευριστικό.

Τα παραπάνω είναι η εμπειρία μου. Να πω την αμαρτία μου όμως αν αγόραζα ξανά ίσως να μην αγόραζα το Pipo. Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί από χαμηλά και κακά συστήματα ήχου σε κινέζικες ταμπλέτες, θα κοίταγα να μάθω αν κάποιο από τα άλλα δύο έχουν καλό ήχο. Να ακούγεται δυνατά και καθαρά, και να ακούγονται και τα δύο κανάλια του ήχου. Εννοείται βέβαια ότι και όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Ύστερα από την πολύ επιτυχημένη αγορά του zte v970 μέσω του merimobiles αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά ενός tablet με τιμή γύρω στα 150 ευρώ και οθόνη 9.7 αφού σκοπέυω να το χρησιμοποιώ αρκετά για διάβασμα παρά για βίντεο.

Έχοντας διαβάσει αρκετά τα αντίστοιχα θρεντ, έχω καταλήξει στα προφανή:

Window N90

Pipo M1

Ployer Momo

 

απότι έχω καταλάβει δεν μιλάμε και για τίποτα μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, όμως θα ήθελα αν γίνεται μία γνώμη.

Μέχρι στιγμής για μένα μετράει το καλύτερο σήμα wifi που έχει το Ν90 (μάλλον λόγω του πλαστικού καλύματος?) αν και η ύπαρξη πολλών συμφορουμιτών με το Pipo ξέρω ότι μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια. φαντάζομαι οθόνη φοράνε όλα την ίδια.

Αν κάποιος έχει την διάθεση να γράψει μία συγκεντρωτική/προσωπική γνώμη για αυτά τα τάμπλετ καθώς και για την χρήση ή μη keyboard case (όπως πχ αυτή θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Θες αποκλειστικά 9,7''??

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου όμως αν αγόραζα ξανά ίσως να μην αγόραζα το Pipo. Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί από χαμηλά και κακά συστήματα ήχου σε κινέζικες ταμπλέτες, θα κοίταγα να μάθω αν κάποιο από τα άλλα δύο έχουν καλό ήχο. Να ακούγεται δυνατά και καθαρά, και να ακούγονται και τα δύο κανάλια του ήχου. Εννοείται βέβαια ότι και όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να δουλεύουν.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Το θέμα του ήχου το ψάχνω, δεν είναι βέβαια κι από τα πράγματα με τα οποία ασχολείται πολύ ο κόσμος στα ρηβιού. Για το Pipo είναι γνωστό το ζήτημα με την ένταση που λύνεται, αλλά η ποιότητα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Δυστυχώς στα θρεντ των N90 και Ployer δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το ζήτημα. Θα συνεχίσω το ψάξιμο.

 

Θες αποκλειστικά 9,7''??

 

Ναι, γιατί από ότι έχω δει και από ότι τάμπλετ έχει πέσει στα χέρια μου, είναι το πιο βολικό φορματ για e-books κάτι που επιβεβαιώνεται κι από την γνώμη όσων κατόχων 9.7 το χρησιμοποιούν με τέτοιον τρόπο.

Αν όμως έχεις κάτι άλλο να προτείνεις ή άλλη γνώμη, ευχαρίστως να την διαβάσω!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιτας και την αγορα 10,1 διοτι δεν νομιζω 0,6 της ιντσας να κανει την διαφορα. Μεγαλωνει το ευρος του ενδιαφεροντος σου. Και επειδη σιγουρα θα ρωτησεις πιο, αν διαβασεις τις 5 τελευταιες σελιδες θα δεις προτασεις.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...