Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να κοιτας και την αγορα 10,1 διοτι δεν νομιζω 0,6 της ιντσας να κανει την διαφορα. Μεγαλωνει το ευρος του ενδιαφεροντος σου. Και επειδη σιγουρα θα ρωτησεις πιο, αν διαβασεις τις 5 τελευταιες σελιδες θα δεις προτασεις.

 

Το έχω στο νου μου κι έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θρεντ, αλλά μάλλον πάω για 9.7

Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεις να κοιτας και την αγορα 10,1 διοτι δεν νομιζω 0,6 της ιντσας να κανει την διαφορα. Μεγαλωνει το ευρος του ενδιαφεροντος σου. Και επειδη σιγουρα θα ρωτησεις πιο, αν διαβασεις τις 5 τελευταιες σελιδες θα δεις προτασεις.

 

Το 10.1 αν δεν κάνω λάθος ειναι 16:9 και όσο να ναι δε βολεύει για books απ οτι λένε. Εγω βέβαια προτιμώ 10.1 καια 16:9 αλλά περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του ήχου το ψάχνω, δεν είναι βέβαια κι από τα πράγματα με τα οποία ασχολείται πολύ ο κόσμος στα ρηβιού. Για το Pipo είναι γνωστό το ζήτημα με την ένταση που λύνεται, αλλά η ποιότητα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Δυστυχώς στα θρεντ των N90 και Ployer δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το ζήτημα. Θα συνεχίσω το ψάξιμο.

Το θέμα του ήχου είναι πονεμένη ιστορία. Ειδικά σε μηχανήματα με λίγες αναφορές δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Γράφει κάποιος χρήστης για το τάδε μηχάνημα ότι έχει πολύ καλό ήχο και προχωράς 3-4 σελίδες πιο κάτω για να διαβάσεις από κάποιον άλλο ότι ο ήχος του Ιδιου μηχανηματος είναι για τα μπαζα! Αναρωτιέμαι αν φταίνε τα διαφορετικά αυτιά ή μήπως τα διαφορετικά γούστα.

Αναρωτιέμαι επίσης αν υπάρχει κάποιος αντικειμενικός τρόπος για να κρίνουμε τον ήχο. Σιγουρα μπορούμε να δούμε αν ακούγονται και τα δύο κανάλια του ήχου μιας και όπως έχουμε δει πολλές ταμπλέτες έχουν ενωμένο μόνο το ένα κανάλι. Αλλά χρειάζονται αξιόπιστες και αντικειμενικές παρατηρήσεις και για την ένταση και για την ποιότητα του ήχου. Όποιος ξέρει κάτι ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το βαλω στις αγγελιες οποτε το βαζω εδω που πιστευω θα διαβαστει καλυτερα.

 

Ψαχνω για tablet κινεζικο μεταχειρισμενο ή καινουριο αν καποιος εκανε καμια αγορα και δεν του εκατσε ή έχει πολλα ας πουμε (Σταυρο για σενα παει αυτο :P).Δεν εχω πλεον την ορεξη να περιμενω να ερθει απο Κινα γιαυτο και ψαχνω απο εδω.Ενδιαφερομαι για τα εξης : Pipo Max M1,Cube U30GT-H (με IPS αλλα το συζηταω και για MVA) κυριως, και απο κει και περα ενδιαφερομαι και για Ainol Fire ή οποιοδηποτε 7αρι ΜΟΝΟ ΜΕ BLUETOOTH.Κατα προτιμηση ΑΣΠΡΟ σε οποιοδηποτε μοντελο.Αν καποιος εχει κατι ριξτε ενα pm και το συζηταμε.Ευχαριστω.

 

Edit : Το εβαλα και στις αγγελιες τελικα.

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν φταίνε τα διαφορετικά αυτιά ή μήπως τα διαφορετικά γούστα.

 

Μάλλον και τα δύο. Καθώς και το πόσο έχει ασχοληθεί και ο κάθε χρήστης με τον ήχο συνολικά, ώστε να τον ενδιαφέρουν και να γνωρίζει για αυτά τα θέματα.

 

Σιγουρα μπορούμε να δούμε αν ακούγονται και τα δύο κανάλια του ήχου μιας και όπως έχουμε δει πολλές ταμπλέτες έχουν ενωμένο μόνο το ένα κανάλι. Αλλά χρειάζονται αξιόπιστες και αντικειμενικές παρατηρήσεις και για την ένταση και για την ποιότητα του ήχου. Όποιος ξέρει κάτι ας το πει.

 

+1 αδερφέ.

Δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες για το αν παίζουν και τα δύο κανάλια ήχου κάποιο από τα τάμπλετ που ανέφερα.

Μόνο σε κάποια θρεντ στο slatedroid ότι το Ν90 αν κι έχει ένα ηχείο αντί για δύο που έχει το Pipo, έχει καλύτερο και δυνατότερο ήχο. Αλλά ως εκεί. :what:

Link to comment
Share on other sites

γενικά ο ήχος είναι δύσκολο, ή τουλάχιστον δυσκολότερο, να μετρηθεί.

αν βάλεις και το γεγονός ότι οι πληροφορίες για όλα τα κινέζικα τάμπλετ είναι αρκετά έως πολύ συγκεχυμένες, έχεις αυτό το χαμό

Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Υπαρχει καποια εφαρμογη που να αξιζει για κατεβασμα για διαβασμα περιοδικων κτλ στα tablet μας?

 

edit: Εννοω pdf αρχεια..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει αυτό, γιατί ότι έχω δοκιμάσει ψιλό σέρνεται.... Το comic rack είχε κάποιο hack αλλά δεν μου βγήκε....

 

Sent from my nexus 7 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο tablet με gps; Δεν ειναι καλυτερο απο το να το χρησιμοποιω και σαν tablet απο το να παρω σκετη συσκευη gps;

Βλεπω μερικα στο dx.com αλλα δεν ξερω σε ποιο να καταληξω.

Μεχρι 150 ευρω μπορω να δωσω.

Ευχαριστω πολυ.

 

Edit: πχ αυτο θεωρειται καλο;

http://www.spemall.com/Hyundai-T7-Quad-Core-Android-4-0-7-Inch-Tablet-PC-8GB-GPS-Bluetooth-Dual-camera_g.html

Edited by Tomygr
Link to comment
Share on other sites

[...]Δυστυχώς στα θρεντ των N90 και Ployer δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το ζήτημα. Θα συνεχίσω το ψάξιμο.
γιατί τα yuandao/window τουλάχιστον δεν έχουν προβλήματα με τα ηχεία.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εαν θες δωσε παραπανω λεπτομερειες

1. παρακολουθεις ταινιες χωρις σπασιματα ?

2. ποσο κρατα η μπαταρια ?

3. συνοδευεται απο cd εγκαταστασης, ή μπορεις να κανεις ενα στην αρχη ?

4. ποιοτητα αφης στην οθονη ?

5. ευκολια χρησης ποντικιου

6. υποστηριζει εξωτερικους σκληρους πχ 2,5 '΄ ?

7. δηλαδη η οθονη εδεν εχει επαρκεια φωτεινοτητας ή εχει πολυ μικρη γωνια θεασης ?

8. το γερμανικο ειχε ελληνικα ?

9. ποια ακριβως διαμορφωση πηρες και απο που ?

10. οτι αλλο θελεις να σημειωσεις καλο ή κακο

Edited by ppiccasso
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, προχώρησα στην παραγγελία του Window N90 από Merimobiles.

Όπως αναφέρθηκε και στο θρεντ του V970, αυτό το ΣΚ το Meri έχει κουπόνι 7% με κωδικό lucky7.

Οπότε όταν με το καλό παραλάβω, θα ενημερώσω το θρεντ αυτό καθώς και το αντίστοιχο του N90 για ήχο και γενικά για το ταμπλετ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ξαχνω για ταμπλετ 10αρι.Θα ηθελα να μου προτεινετε συγκεκριμενα μοντελα.Θελω ενα αξιοπιστο κ καλο 10αρι για ιντερνετ-παιχνιδια-ταινιες,αλλα να μην κοστιζει και πολλα.Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να προτινετε μερικα ταμπλετ 10αρια με καλα χαρακτηριστικα για ιντερνετ,ταινιες και παιχνιδια.Ωστοσο να μην κοστιζουν και πολλα.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για το ainol hero 10. Με 155 € τουμπανιάρικο κινέζικο

Πολλά βάζεις. 135€ με μεταφορικά από pandawill, αύριο το παραλαμβάνω εγώ. Αλλά εκεί πάει και στα buyincoins και merimobiles

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πολλά βάζεις. 135€ με μεταφορικά από pandawill, αύριο το παραλαμβάνω εγώ. Αλλά εκεί πάει και στα buyincoins και merimobiles

 

Το τετραπύρηνο???

Link to comment
Share on other sites

Το τετραπύρηνο???

Για το hero I μιλάω πάντα που σου πρότεινε και ο sakis, το ΙΙ αν διαβάσεις και τα γειτονικά θέματα θα δεις ότι δεν αποδείχτηκε τόσο καλό γι΄αυτό και όλοι προτείνουν το Ι

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Για το hero I μιλάω πάντα που σου πρότεινε και ο sakis, το ΙΙ αν διαβάσεις και τα γειτονικά θέματα θα δεις ότι δεν αποδείχτηκε τόσο καλό γι΄αυτό και όλοι προτείνουν το Ι

 

Τι θεματα παρουσιασε το 2? Εγω σημερα το παρελαβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...