Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημερα 1 μερα κυκλοφοριας ,σε λιγο καιρο θα πεσει η τιμη του και θαναι ποιο προσιτο!!
Να δούμε πόσο θα ο βάλει το Banggood που, συνήθως, έχει τις φθηνότερες τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το έχει φθηνότερο και λέει in stock.

οι τιμές στο fastcardtech δεν περιλαμβάνουν paypal fee, που στο εμφανιζει μετά, αν επιλέξεις πληρωμή με paypal

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζω μαθαινω.

Σημερα μιλουσα με ενα συναδελφο, και μου ειπε αγορασε tablet πριν καποιο καιρο, που το εφερνε στην ελλαδα η εταιρια(ελληνικη) Oktabit.

7αρι, και οχι και πολυ ακριβο, γυρω στο 100αρι.

Του συνεβη δε, καποια στιγμη, να μην μπουταρει!

Και ειχε την ευχαριστη εκπληξη να διαπιστωσει οτι η εταιρια ειχε πολυ καλο support!

Του ανεβασαν καπου την rom σε image, του εστειλαν αναλυτικες οδηγιες, και τον βοηθησαν να ξανακανει το μηχανακι να δουλεψει!

Πραγματικα εμεινα @@@ας με αυτα που μου ελεγε!

 

Κι εγω ρωταω και ξαναρωταω, αν για το ainol novo 7 mars, μπορω να κανω κατι να το επαναφερω αν μου παθει κατι στο android, κι απαντηση εδω δεν παιρνω. Ουτε image-rom , ουτε οδηγιες επαναφορας, ουτε τιποτε.

 

Τελικα μηπως αξιζει να το αγορασει καποιος απο ελληνικη εταιρια το ταμπλετακι μου;

Το support ειναι σημαντικο.

Εχω μπει σε σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζω μαθαινω.

Σημερα μιλουσα με ενα συναδελφο, και μου ειπε αγορασε tablet πριν καποιο καιρο, που το εφερνε στην ελλαδα η εταιρια(ελληνικη) Oktabit.

7αρι, και οχι και πολυ ακριβο, γυρω στο 100αρι.

Του συνεβη δε, καποια στιγμη, να μην μπουταρει!

Και ειχε την ευχαριστη εκπληξη να διαπιστωσει οτι η εταιρια ειχε πολυ καλο support!

Του ανεβασαν καπου την rom σε image, του εστειλαν αναλυτικες οδηγιες, και τον βοηθησαν να ξανακανει το μηχανακι να δουλεψει!

Πραγματικα εμεινα @@@ας με αυτα που μου ελεγε!

 

Κι εγω ρωταω και ξαναρωταω, αν για το ainol novo 7 mars, μπορω να κανω κατι να το επαναφερω αν μου παθει κατι στο android, κι απαντηση εδω δεν παιρνω. Ουτε image-rom , ουτε οδηγιες επαναφορας, ουτε τιποτε.

 

Τελικα μηπως αξιζει να το αγορασει καποιος απο ελληνικη εταιρια το ταμπλετακι μου;

Το support ειναι σημαντικο.

Εχω μπει σε σκεψεις.

ΑΝ εχει 512 μνήμη ότι support και να χει να μου λείπει

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ εχει 512 μνήμη ότι support και να χει να μου λείπει

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Μου θυμιζει την τακτικη οσων βλεπουν μονο τα τεχνικα specs μιας συσκευης και οχι ποσο 'καλα' λειτουργει, ή αν εχει support.

Το εχω δει κατα κορον πχ. σε laptops.

Κοιταζει ο αλλος ποσα fps βγαζει η καρτα γραφικων, αλλα αν πχ η μητρικη του ειναι για το @@@λο, ουτε που το ξερει, και μετα τρωει στη μαπα τις μπλε οθονες. Ή του χαλάει, και μετα τρεχει να το φτιαξει μες τα πουρναρια στο μενίδι, για να το στειλουν απο εκει στο εξωτερικο, και να το ξαναπαραλαβει σε κανα διμηνο!

Ε οχι, δεν ειναι ετσι.

Παιρνεις acer με 500 ευρω και ειναι...μη σου κατσει η στραβη, και παιρνεις και dell με 500 ευρω, και ξερεις οτι θα εχεις support μεχρι και στο σπιτι σου!

Ε δεν ειναι το ιδιο! Μερα με νυχτα!

 

Κι εγω προτιμησα κινεζικο γιατι δεν ηθελα να δωσω χρηματα.

Ομως, για να ειμαι ειλικρινης, νομιζα οτι εκτος απο τα apple/samsung που ειναι ακριβα, οτι ολα τα αλλα tablet ειναι περιπου ιδια απο support, δηλαδη τιποτε!

Τελικα ομως, υπαρχουν και tablet, οπως μου πε ο φιλος για την oktabit, που ουτε ακριβα ειναι, εχουν και support! Γιατι οχι λοιπον?

 

Τωρα αν καποιος αρκειται τα τεχνικα χαρακτηριστικα, και τιποτε αλλο, ειναι επιλογες του καθενος τελικα.

Link to comment
Share on other sites

ανακοινώθηκε το sdk 2.0 για τους Α31 επεξεργαστές

 

Α31 φοράνε το firewire και το 971/972

 

Operating experience fully optimized:

1, to optimize the start-up speed, the boot more quickly;

2, to optimize the speed of screen rotation, a more comfortable grip;

3, optimized JPEG decoding speed faster browsing pictures;

4, optimize application to enter and exit speed, experience upgrade;

5, lower system sleep power consumption, to further reduce energy consumption;

6, fully optimized for Retina screen, fluency of up to 60 frames / sec;

 

Second, add more useful features:

1, taking pictures and video new features:

1) to support the MIPI interface;

2) support RAW Sensor (RGB format); (I fainted on camera the whole RAW!)

3) to support the A31 built-in ISP function;

4) support zero-delay camera;

5), support for full-size (5M, 8M, 12M) high-speed continuous shooting;

6), support for external autofocus VCM module;

 

To expand the range of the Wi-Fi module supports: (most practical)

1), increased support for Broadcom AP6181, AP6210;

2) to increase the supports Realtek RTL8723au;

3, increased OTA functional specifications: The OTA can upgrade all the data on the partition; addition to the partition table can not be rewritten, all other data of the firmware package can be upgraded via OTA;

4, Support low-power the edp conversion chip anx6345;

5, support 3D video playback (not red and blue); (brought Zuosa? 3D, is not it)

6, the support of the eMMC the program;

 

Third, to further improve the stability of the system:

1, upgrade the GPU driver, greatly enhance GPU performance and stability; GPU upscaling (legend?)

2, improved standby wake switch Ethernet, browse the web, and other issues;

3, increase Nand drive bad block proportion adaptive, upgrade nand compatibility;

4, improve data integrity in the open / off;

5, to further improve the the HDMI playback capabilities;

6, the perfect setting options, overall strengthening of stability;

7, support fastboot use, more convenient;

8, support standby wake-up Internet access;

9, to further improve the video playback function;

 

http://translate.google.es/translate?sl=zh-CN&tl=en&js=n&prev=_t&hl=es&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fbbs.ainol.com%2Fforum.php%3Fmod%3Dviewthread%26tid%3D48042%26extra%3Dpage%253D1&act=url

 

 

ήδη οσον αφορά την Onda για το v972 ανακοινώθηκε ότι πάει για Update

http://translate.google.es/translate?hl=es&sl=zh-CN&tl=en&u=http%3A%2F%2Fpad.zol.com.cn%2F363%2F3635505.html

 

αναμενουμε την ainol

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζω μαθαινω.

Σημερα μιλουσα με ενα συναδελφο, και μου ειπε αγορασε tablet πριν καποιο καιρο, που το εφερνε στην ελλαδα η εταιρια(ελληνικη) Oktabit.

7αρι, και οχι και πολυ ακριβο, γυρω στο 100αρι.

Του συνεβη δε, καποια στιγμη, να μην μπουταρει!

Και ειχε την ευχαριστη εκπληξη να διαπιστωσει οτι η εταιρια ειχε πολυ καλο support!

Του ανεβασαν καπου την rom σε image, του εστειλαν αναλυτικες οδηγιες, και τον βοηθησαν να ξανακανει το μηχανακι να δουλεψει!

Πραγματικα εμεινα @@@ας με αυτα που μου ελεγε!

 

Κι εγω ρωταω και ξαναρωταω, αν για το ainol novo 7 mars, μπορω να κανω κατι να το επαναφερω αν μου παθει κατι στο android, κι απαντηση εδω δεν παιρνω. Ουτε image-rom , ουτε οδηγιες επαναφορας, ουτε τιποτε.

 

Τελικα μηπως αξιζει να το αγορασει καποιος απο ελληνικη εταιρια το ταμπλετακι μου;

Το support ειναι σημαντικο.

Εχω μπει σε σκεψεις.

Karib ,με μια αναζήτηση στο google θα βρεις τόσο την official rom όσο και custom roms, καθώς και οδηγίες επαναφοράς που ναι πανεύκολες

Link to comment
Share on other sites

Karib ,με μια αναζήτηση στο google θα βρεις τόσο την official rom όσο και custom roms, καθώς και οδηγίες επαναφοράς που ναι πανεύκολες

 

Χμ, επειδη ψαχνω και δεν βρισκω κατι, ειναι ευκολο να κανεις την αναζητηση και να μου δωσεις link?

Link to comment
Share on other sites

Χμ, επειδη ψαχνω και δεν βρισκω κατι, ειναι ευκολο να κανεις την αναζητηση και να μου δωσεις link?

http://forums.zzkko.com/topic/1416-ainol-novo-mars-rom-2311-2013-01-02/

http://www.slatedroid.com/forum/343-ainol-novo-7-mars/

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω κάνει 10άδες παραγγελίες από κει. Συνήθως στέλνουν γρήγορα, τα περισσότερα προϊόντα, και πλέον στέλνουν στο registered airmail με Sweden post, και σε 7-10 μέρες σου χει έρθει

 

Τι παιζει με την πληρωμη σε αυτους?Προσπαθω να την κανω μεσω paypal και συνεχεια μου βγαζει οτι την εχω πληρωσει αλλα στο order status την εμφανιζει σαν unpaid.Παρατηρησα οτι πρωτα ηταν unconfirmed και χθες εγινε confirmed(την παραγγελια την εκανα το Σαββατο).Κατι αντιστοιχο γινεται και με το paid status?

 

Edit : Εννοω οτι το paypal μου βγαζει μηνυμα οτι εχω ηδη πληρωσει για αυτην την παραγγελια και να επικοινωνησω με το μαγαζι.Το εκανα αλλα μου απαντησαν με mail και ελεγαν ''Answer : Answer'' .Καλα ελεγες οτι ναναι ειναι στα Αγγλικα τους :P

 

Edit ξανα : Ηταν θεμα της καρτας τελικα ειχε 0,69 ευρω λιγοτερα και δεν επετρεπε την αγορα.Ολα οκ τωρα

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπηρχε περιπτωση να τα βρω. Το κινεζικο site απιθανο, το δε αλλο το ειχα δει, αλλα δεν εβρισκα για το novo mars.

Ευχαριστω! :)

 

 

-----

 

Αληθεια, οταν ο κατασκευαστης βγαζει νεα rom, ειναι καλο να την περναμε ή οχι?

Στο πιο πανω site ειδα οτι η ainol εβγαλε νεα rom, και πιθανολογω (ακομη δεν παρελαβα το tablet), οτι το tablet θα εχει παλιοτερη.

Ή αν δουλευουν ολα καλα, καλυτερα μην μπλεξω με αναβαθμισεις και μου χαλασει τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Μου θυμιζει την τακτικη οσων βλεπουν μονο τα τεχνικα specs μιας συσκευης και οχι ποσο 'καλα' λειτουργει, ή αν εχει support.

Το εχω δει κατα κορον πχ. σε laptops.

Κοιταζει ο αλλος ποσα fps βγαζει η καρτα γραφικων, αλλα αν πχ η μητρικη του ειναι για το @@@λο, ουτε που το ξερει, και μετα τρωει στη μαπα τις μπλε οθονες. Ή του χαλάει, και μετα τρεχει να το φτιαξει μες τα πουρναρια στο μενίδι, για να το στειλουν απο εκει στο εξωτερικο, και να το ξαναπαραλαβει σε κανα διμηνο!

Ε οχι, δεν ειναι ετσι.

Παιρνεις acer με 500 ευρω και ειναι...μη σου κατσει η στραβη, και παιρνεις και dell με 500 ευρω, και ξερεις οτι θα εχεις support μεχρι και στο σπιτι σου!

Ε δεν ειναι το ιδιο! Μερα με νυχτα!

 

Κι εγω προτιμησα κινεζικο γιατι δεν ηθελα να δωσω χρηματα.

Ομως, για να ειμαι ειλικρινης, νομιζα οτι εκτος απο τα apple/samsung που ειναι ακριβα, οτι ολα τα αλλα tablet ειναι περιπου ιδια απο support, δηλαδη τιποτε!

Τελικα ομως, υπαρχουν και tablet, οπως μου πε ο φιλος για την oktabit, που ουτε ακριβα ειναι, εχουν και support! Γιατι οχι λοιπον?

 

Τωρα αν καποιος αρκειται τα τεχνικα χαρακτηριστικα, και τιποτε αλλο, ειναι επιλογες του καθενος τελικα.

 

Βάλτο δίπλα στο κινέζικο και θα δεις διαφορα ....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη? :!:

 

Δηλαδή το κινέζικο χωρίς support είναι κλάσεις ανωτερο απο αυτο που εδω πουλάνε σε διπλασια τιμη με χαρακτηριστικά της πλάκας. Αυτη ειναι η άποψή μου. Αγοράζεις κινέζικο από Κίνα ή απο Ελλάδα samsung κλπ για μενα. οχι κινεζικο στο Ελλαντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρχε περιπτωση να τα βρω. Το κινεζικο site απιθανο, το δε αλλο το ειχα δει, αλλα δεν εβρισκα για το novo mars.

Ευχαριστω! :)

 

-----

 

Αληθεια, οταν ο κατασκευαστης βγαζει νεα rom, ειναι καλο να την περναμε ή οχι?

Στο πιο πανω site ειδα οτι η ainol εβγαλε νεα rom, και πιθανολογω (ακομη δεν παρελαβα το tablet), οτι το tablet θα εχει παλιοτερη.

Ή αν δουλευουν ολα καλα, καλυτερα μην μπλεξω με αναβαθμισεις και μου χαλασει τιποτε αλλο?

ήταν πρώτα πρώτα στην αναζήτηση "ainol novo 7 mars roms"

Λογικά με τη τελευταία ρομ θα σου ρθει, αν όχι θα τ αναβαθμίσεις

Τι παιζει με την πληρωμη σε αυτους?Προσπαθω να την κανω μεσω paypal και συνεχεια μου βγαζει οτι την εχω πληρωσει αλλα στο order status την εμφανιζει σαν unpaid.Παρατηρησα οτι πρωτα ηταν unconfirmed και χθες εγινε confirmed(την παραγγελια την εκανα το Σαββατο).Κατι αντιστοιχο γινεται και με το paid status?

 

Edit : Εννοω οτι το paypal μου βγαζει μηνυμα οτι εχω ηδη πληρωσει για αυτην την παραγγελια και να επικοινωνησω με το μαγαζι.Το εκανα αλλα μου απαντησαν με mail και ελεγαν ''Answer : Answer'' .Καλα ελεγες οτι ναναι ειναι στα Αγγλικα τους :P

 

Edit ξανα : Ηταν θεμα της καρτας τελικα ειχε 0,69 ευρω λιγοτερα και δεν επετρεπε την αγορα.Ολα οκ τωρα

α οταν σου ρχεται μήνυμα answer : answer, πρέπει να μπεις στο λογαριασμο σου στο σάιτ και να πας στα μηνύματα της παραγγελίας να δεις την απάντηση (replay όπως λένε:lol:) κανονικά

Δηλαδή το κινέζικο χωρίς support είναι κλάσεις ανωτερο απο αυτο που εδω πουλάνε σε διπλασια τιμη με χαρακτηριστικά της πλάκας. Αυτη ειναι η άποψή μου. Αγοράζεις κινέζικο από Κίνα ή απο Ελλάδα samsung κλπ για μενα. οχι κινεζικο στο Ελλαντα
ακριβώς
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και δυο μηνες περιπου το ainol mars. Καλο ταμπλετακι για τα λεφτα του αλλα εχω ενα προβλημα.

Πολλες φορες δεν ανοιγει. Δηλαδη οταν ειναι κλειστο και παταω το power δεν κανει τιποτα. Πρεπει να προσπαθω αρκετα λεπτα πατωντας πολλες φορες το power για να να ανοιξει καποια στιγμη. Εχει το τελευταιο firmware και δεν ασχοληθηκα ακομα να το αλλαξω και να παω σε προηγουμενο. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια απο αλλα κινεζικα? Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και δυο μηνες περιπου το ainol mars. Καλο ταμπλετακι για τα λεφτα του αλλα εχω ενα προβλημα.

Πολλες φορες δεν ανοιγει. Δηλαδη οταν ειναι κλειστο και παταω το power δεν κανει τιποτα. Πρεπει να προσπαθω αρκετα λεπτα πατωντας πολλες φορες το power για να να ανοιξει καποια στιγμη. Εχει το τελευταιο firmware και δεν ασχοληθηκα ακομα να το αλλαξω και να παω σε προηγουμενο. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια απο αλλα κινεζικα? Τι μπορει να φταιει?

 

Επιτελους διαβαζω μια αποψη χρηστη για το ainol mars! Το novo 7 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το novo 7. Το ειχα παρει απο dealextreme με μια προσφορα που ειχε βγαλει τα Χριστουγεννα.

Να πω και μερικα γενικα πραγματα.

Η μπαταρια βγαζει 4-5 ωρες χρησης. Mε το wifi δεν ειχα προβληματα μεχρι στιγμης. Η οθονη καλουτσικη.

Ενα αλλο αρνητικο (περα απο το προβλημα με το ανοιγμα) ειναι οτι δεν εχει καλο touch. Ειδικα στην αρχη με ειχε εκνευρισει, μετα το συνηθισα ομως και δεν με ενοχλει. Απο εφαρμογες οτι εβαλα τις ετρεξε. Αν θες κατι αλλο συγκεκριμενα ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

...άσχετο, αλλά χρειαζόμαστε και εμείς τέτοιες μπαταρίες: http://www.mugen-power-batteries.com/mugen-power-atomic-battery-for-samsung-galaxy-note-2.html

:p

Αν δεν είναι πρωταπριλιάτικο είναι απίστευτο

Mugen Power 558000 mAh Atomic Battery

No Recharge needed for 6 months!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πρωταπριλιάτικο είναι απίστευτο

Mugen Power 558000 mAh Atomic Battery

No Recharge needed for 6 months!

 

...η εταιρεία πάντως είναι υπαρκτή και θεωρείται top. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πρωταπριλιάτικο είναι απίστευτο

Mugen Power 558000 mAh Atomic Battery

No Recharge needed for 6 months!

 

Για να την φορτισεις θες κανα μηνα ομως ετσι??:lol:

Link to comment
Share on other sites

ασ το βαλω και εδω

χαιρετε ξανα.

ψαχνω ενα ταμπλετ κινεζικο για κοπελα

χωρις τρελες απαιτησεις.

θελω οθονη 9,7 κ πανω.καλο wifi κ αξιοπρπεη μπαταρια.για απλεσ χρησεις,φβ,ταινιες,γιουτιουμπ κ λοιπα.

και ασ ειναι καλο σε οτιδηποτε αλλο θελει μια κοπελα.

παρακαλω βοηθεια γιατι ειμαι να παραγγελνω σημερα.

μπατζετ εως 180 ευρω για να παει διακοσια με τιποτα γυρω γυρω.ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

ασ το βαλω και εδω

χαιρετε ξανα.

ψαχνω ενα ταμπλετ κινεζικο για κοπελα

χωρις τρελες απαιτησεις.

θελω οθονη 9,7 κ πανω.καλο wifi κ αξιοπρπεη μπαταρια.για απλεσ χρησεις,φβ,ταινιες,γιουτιουμπ κ λοιπα.

και ασ ειναι καλο σε οτιδηποτε αλλο θελει μια κοπελα.

παρακαλω βοηθεια γιατι ειμαι να παραγγελνω σημερα.

μπατζετ εως 180 ευρω για να παει διακοσια με τιποτα γυρω γυρω.ευχαριστω πολυ..

 

Αν και δε εψαξες ουτε στις τελευταιες 5 σελιδες, για 1287 φορα Ainol Hero 1

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...