Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ ενδιαφερον, thanks!

 

θα κοταξω τα φορουμ γι αυτό ή αν το εχει κανενας στην Ελλαδα στα 130 αντε 140.

 

Γενικα δεν θα δωσω περισσοτερα απο 40%-50% σε κινεζικο απo το ποσο που θα εδινα για το nexus 3g....ετσι τα εχω σκεφτει γι να ειναι value for money!

 

Πόσο εχει το nexus? To pipo S2 ειναι λιγο μαουνα νομίζω....κατα τ αλλα πρεπει να ειναι καλο

Edited by gechro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πόσο εχει το nexus? To pipo S2 ειναι λιγο μαουνα νομίζω....κατα τ αλλα πρεπει να ειναι καλο
Το Pipo s2 είναι αυτό που έδειξες (το Μ5), χωρίς IPS οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Το Pipo s2 είναι αυτό που έδειξες (το Μ5), χωρίς IPS οθόνη.

Το Μ5 που εδειξα έχει ips και ειναι 3mm πιο λεπτο απο το S2

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εχει το nexus? To pipo S2 ειναι λιγο μαουνα νομίζω....κατα τ αλλα πρεπει να ειναι καλο

 

το nexus 7 3g εχει γυρω στα 340.

 

το s2 ειναι στο...μισόκιλο:rolleyes:,

 

@parisal, σε κανενα ricardo λεω να δω....

 

θα ψαξω να δω εντυπωσεις για αυτονομια και οθονη. thanks!

Link to comment
Share on other sites

το nexus 7 3g εχει γυρω στα 340.

 

το s2 ειναι στο...μισόκιλο:rolleyes:,

 

@parisal, σε κανενα ricardo λεω να δω....

 

θα ψαξω να δω εντυπωσεις για αυτονομια και οθονη. thanks!

Και τα δύο ίδιο βάρος έχουν, αφού έχουν μπαταρία 5000mAh.

Το ricardo δεν πουλάει μεταχειρισμένα;

Αυτό μόλις κυκλοφόρησε.

Το Μ5 που εδειξα έχει ips και ειναι 3mm πιο λεπτο απο το S2
Και τα δύο έχουν 10mm πάχος.
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο ίδιο βάρος έχουν, αφού έχουν μπαταρία 5000mAh.

Το ricardo δεν πουλάει μεταχειρισμένα;

Αυτό μόλις κυκλοφόρησε.

Και τα δύο έχουν 10mm πάχος.

 

@parisal νομιζω εχει κ καινουργια που τα εχουν ηδη σε στοκ εδω ιδιωτες, θα το ψαξω, δεν ειμαι πολυ σχετικος.

 

340 ευρω η τιμη για το N7 3G εννοουσα.

 

το s2 ειναι 120gr++ βαρυτερο...αλλα κ σαφως φθηνοτερο!

Link to comment
Share on other sites

 

το s2 ειναι 120gr++ βαρυτερο...αλλα κ σαφως φθηνοτερο!

120 gr++ σημαίνει ή ότι το s2 είναι 600 gr ( τόσο ζυγίζουν τα 10άρια) ή ότι το Μ5 είναι 360 gr (τόσο ζυγίζουν τα επτάρια).

Μην το σκέφτεσαι! Και τα δύο γύρω στα 470-480gr είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδω και 1 μηνα αγορασμενο απο το γερμανικο eBay 700 ευρω. Εχει windows 8 και ολες τις δυνατες υποδοχες που συνανταμε συνηθως σε pc ! Το μηχανημα ειναι πολυ γρηγορο με μονη παραφωνια την οθονη που δεν ειναι IPS ...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του Pipo M8 ή του Pipo M3 από Banggood (φαίνεται να έχει τις καλύτερες τιμές απο τα υπόλοιπα). Έχει κάποιος άλλος τα tablets αυτά ώστε να μπορέσω να έχω μια καλύτερη άποψη για το ποιο να διαλέξω; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με tablet και έχω διαβάσει τόσα πολλά σε διάφορα forums και έχω αρχίσει να 'καίω' εγώ brain cells!!!!!:D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

 

Κλασική η ερώτησή μου....Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας κάποιο καλό tablet κοντά στα 150-200 ευρώ, 10'' με καλή σχετικά ανάλυση, μπαταρία και αν γίνεται (δεν ζητώ πολλά) επεξεργαστή. Προορίζεται για χρήση skype kαι internet.

Δεν έχω ιδέα από μάρκες και γενικά από tablets. Άρχισα να ασχολούμαι τώρα γιατί θέλω να το κάνω δώρο στον πατέρα μου που γενικά δεν τα πάει καλά με τις σύγχρονες τεχνολογίες. Οπότε αν έχετε υπόψη σας για το τι μπορεί να χρειάζεται ένας τέτοιος χρήστης και γενικά κάθε συμβουλή για μοντέλο είναι παραπάνω από εκτιμητέα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χτες που χρειάστηκε να προτείνω ταμπλέτα σε μια φίλη της γυναίκας μου, το μόνο που βρήκα να της προτείνω είναι το Pipo M1. Διαβάζω προσεκτικά για όλες τις ταμπλέτες και εδώ και αλλού. Και δεν βρίσκω άλλο με λιγώτερα προβλήματα. Είναι μάλλον ξεχασμένο, αλλά αυτό συμβαίνει επειδη δεν γράφουν συνεχώς διάφοροι για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Όπως κάνουν στις άλλες ταμπλέτες.

Όσο για τα τετραπύρηνα και το Android γενικά αλλά και για τον 3138 ειδικά, έχουν γραφτεί διάφορα. Να μη τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το PiPo M8 (που το έχω) , αν εξαιρέσεις ότι είναι λίγο μικρότερο, είναι πολύ ποιοτικό τάμπλετ.

Πολύ καλή οθόνη, λεπτός σχεδιασμός, στερεοφωνικά ηχεία, με μπροστινό πρασανατολισμό, για καλύτερη αίσθηση του ήχου, μεγάλη αυτονομία.

Από την άλλη, ότι και να πάρεις, μπορεί να σου βγει ελαττωματικό κομμάτι.Αυτό είναι θέμα τύχης.

Και το Pipo M1 έχει βγάλει κι άυτό ελαττώματα.Ποιος δε θυμάται τον "λεκέ" στην οθόνη, αλλά και τις χαλασμένες μπαταρίες (πρόσφατα κάποιος πήρε ένα με τέτοιο πρόβλημα και το αναφέρει στο αντίστοιχο νήμα) και το ηχείο του είναι για χρήση σε απόλυτη ησυχία.

Για το Μ3 δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι..αξιοπιοστο και στα λεφτα που θελεις..

βεβαια ειχε ακουστει οτι το skype δεν συνεργαζεται σωστα με το jelly bean αλλα μια βολτα απο εδω πιστευω θα βρεις περισσοτερες λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

 

Κλασική η ερώτησή μου....Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας κάποιο καλό tablet κοντά στα 150-200 ευρώ, 10'' με καλή σχετικά ανάλυση, μπαταρία και αν γίνεται (δεν ζητώ πολλά) επεξεργαστή. Προορίζεται για χρήση skype kαι internet.

Δεν έχω ιδέα από μάρκες και γενικά από tablets. Άρχισα να ασχολούμαι τώρα γιατί θέλω να το κάνω δώρο στον πατέρα μου που γενικά δεν τα πάει καλά με τις σύγχρονες τεχνολογίες. Οπότε αν έχετε υπόψη σας για το τι μπορεί να χρειάζεται ένας τέτοιος χρήστης και γενικά κάθε συμβουλή για μοντέλο είναι παραπάνω από εκτιμητέα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

εδω εισαι..αξιοπιοστο και στα λεφτα που θελεις..

βεβαια ειχε ακουστει οτι το skype δεν συνεργαζεται σωστα με το jelly bean αλλα μια βολτα απο εδω πιστευω θα βρεις περισσοτερες λεπτομερειες.

 

Απ οτι φαινεται το ainol φοριεται πολυ. Και το βρισκεις και αρκετα φθηνοτερα απο ipadalternative (αν και απο οτι εχω καταλαβει ειναι το πιο αξιοπιστο)

Link to comment
Share on other sites

Nα πω στον seller που παρηγγειλα το ainol nov7 mars, να ανοιξει τη συσκευασια και να ανοιξει το ταμπλετακι να δει αν δουλευει? Πριν μου το στειλει?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί παρέλαβα το Ainol novo 10 hero και ενώ όλα μέχρι στιγμής πήγαιναν οκ...για κάποιον χαζό λόγο δεν ενεργοποιείται το wifi!!! Γυρίζει μόνο του σε ανενεργό!! Καμιά ιδέα κανείς??

Εννοείται ότι πρώτα το έκανα ένα reboot, reset, επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά κ πάλι τίποτα...Άσε που στα καλά καθούμενα έσβησε κ άνοιξε μόνο του 2 φορές!! Κ το περίμενα πως κ πως...μήπως φταίει λέτε η έκδοση που έχουν περασμένη μέσα??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί παρέλαβα το Ainol novo 10 hero και ενώ όλα μέχρι στιγμής πήγαιναν οκ...για κάποιον χαζό λόγο δεν ενεργοποιείται το wifi!!! Γυρίζει μόνο του σε ανενεργό!! Καμιά ιδέα κανείς??

Εννοείται ότι πρώτα το έκανα ένα reboot, reset, επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά κ πάλι τίποτα...Άσε που στα καλά καθούμενα έσβησε κ άνοιξε μόνο του 2 φορές!! Κ το περίμενα πως κ πως...μήπως φταίει λέτε η έκδοση που έχουν περασμένη μέσα??

 

Nα πω στον seller που παρηγγειλα το ainol nov7 mars, να ανοιξει τη συσκευασια και να ανοιξει το ταμπλετακι να δει αν δουλευει? Πριν μου το στειλει?

 

 

Γι' αυτο κι εγω λεω να του πω να το τεσταρει αν μπορει πριν το στειλει...

Τι λετε? Να του πω?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί παρέλαβα το Ainol novo 10 hero και ενώ όλα μέχρι στιγμής πήγαιναν οκ...για κάποιον χαζό λόγο δεν ενεργοποιείται το wifi!!! Γυρίζει μόνο του σε ανενεργό!! Καμιά ιδέα κανείς??

Εννοείται ότι πρώτα το έκανα ένα reboot, reset, επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά κ πάλι τίποτα...Άσε που στα καλά καθούμενα έσβησε κ άνοιξε μόνο του 2 φορές!! Κ το περίμενα πως κ πως...μήπως φταίει λέτε η έκδοση που έχουν περασμένη μέσα??

 

Από που το πήρες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες;

Από ipadalternative!Μίλησα μαζί τους κ με τον frontier μου είπαν τι να κάνω αλλά θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χτες που χρειάστηκε να προτείνω ταμπλέτα σε μια φίλη της γυναίκας μου, το μόνο που βρήκα να της προτείνω είναι το Pipo M1. Διαβάζω προσεκτικά για όλες τις ταμπλέτες και εδώ και αλλού. Και δεν βρίσκω άλλο με λιγώτερα προβλήματα. Είναι μάλλον ξεχασμένο, αλλά αυτό συμβαίνει επειδη δεν γράφουν συνεχώς διάφοροι για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Όπως κάνουν στις άλλες ταμπλέτες.

Όσο για τα τετραπύρηνα και το Android γενικά αλλά και για τον 3138 ειδικά, έχουν γραφτεί διάφορα. Να μη τα ξαναλέμε.

 

Φιλε Pankan το οτι δεν μιλανε πολυ για ενα μοντελο που κυκλοφορει δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι καλο, μπορει να συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Να ειναι ενα μοντελο που δεν προτιμα και δεν ασχολειτε κανεις.

Επισης οταν βλεπεις στο forum να γραφονται πολλα για ενα μοντελο ειναι δημιουργικο. Πολλα tablet εχουν παθει προβληματα απο Roms που ο καθενας δεν ξερει να βαζει και κανει του κεφαλιου του ή εχει προβληματα απο την αποστολη του. Δεν ειναι απαραιτητο οτι τα εβγαλε στην πορεια ή τα δημιουργησε.

 

Ειναι αναλογως και με τις πωλησεις. Αν πχ ενα Pipo εχει πουλησει 1μυριο τεμαχια ειναι φυσιολογικα να εχει περισσοτερα προβληματα (στα forums) απο ενα αλλο που εχει πουλησει μονο 1000 κοματια.

Για να δινουμε και παραδειγματα. το Ainol fire/flame που εχει πουλησει δεν ξερω και εγω ποσα κομματια ανα τον κοσμο δεν μπορεις να το συγκρινει με ενα noname 7αρι που δεν εχει ασχοληθει κανεις μαζι του.

Και τελος πολυ δυσκολα καποιος σε forum θα βγει να γραψει οτι απο ενα TAblet ειναι ευχαριστημενος. Ολοι βγαινουν συνηθως για να αναζητησουν λυση σε τυχον προβλημα τους.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Pankan το οτι δεν ...
Λίγο πολύ συμφωνώ μαζί σου. Με τη διαφορά ότι εγώ δεν πρότεινα κάποιο noname 7άρι, αλλά το τρίτο σε αριθμό μηνυμάτων στο φόρουμ μας. Και το μόνο το οποίο δεν έχει πλήθος αναφορές για τα ίδια και τα ίδια προβλήματα. Έχει και το Μ1 κάποια προβλήματα με την SD αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν το κάνουν μη λειτουργικό. Εμφανίζονται και σε αυτό (όπως σε όλα) κάποια που τα παίζουν. Αλλά δεν υπάρχει αυτή η ομοιομορφία και επαναληπτικότητα προβλημάτων που συναντάμε στα υπόλοιπα. Και μιας και μίλησε για το Fire, θα ήθελα να έβλεπα που θα βρισκόταν η κίνησή του αν δεν υπήρχε ο frontier να το σπρώχνει και να βοηθάει τους χρήστες του. Έχω βαρεθεί να διαβάζω για accelerometer και touch screen. Μπορείς να κάνεις και μια αναζήτηση στο google και σύγκρινε αριθμό αποτελεσμάτων για το fire σε σχέση με άλλες ταμπλέτες. Για να δεις ότι καμμιά φορά η εικόνα που έχουμε μπορεί να είναι υποκειμενική.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ συμφωνώ μαζί σου. Με τη διαφορά ότι εγώ δεν πρότεινα κάποιο noname 7άρι, αλλά το τρίτο σε αριθμό μηνυμάτων στο φόρουμ μας. Και το μόνο το οποίο δεν έχει πλήθος αναφορές για τα ίδια και τα ίδια προβλήματα. Έχει και το Μ1 κάποια προβλήματα με την SD αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν το κάνουν μη λειτουργικό. Εμφανίζονται και σε αυτό (όπως σε όλα) κάποια που τα παίζουν. Αλλά δεν υπάρχει αυτή η ομοιομορφία και επαναληπτικότητα προβλημάτων που συναντάμε στα υπόλοιπα. Και μιας και μίλησε για το Fire, θα ήθελα να έβλεπα που θα βρισκόταν η κίνησή του αν δεν υπήρχε ο frontier να το σπρώχνει και να βοηθάει τους χρήστες του. Έχω βαρεθεί να διαβάζω για accelerometer και touch screen. Μπορείς να κάνεις και μια αναζήτηση στο google και σύγκρινε αριθμό αποτελεσμάτων για το fire σε σχέση με άλλες ταμπλέτες. Για να δεις ότι καμμιά φορά η εικόνα που έχουμε μπορεί να είναι υποκειμενική.

 

Το fire το ανεφερα σαν παραδειγμα οχι σαν επιλογη. Επισης θα ηθελα εναν που να το εχει κρατησει γνησιο οπως το πηρε για να μου πει αν ζει ακομα ή αν εχει προβληματα.

Και τελος δεν ειναι οτι τα pipo δεν ειναι απο τις κορυφαιες μαρκες.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Έχω βαρεθεί να διαβάζω για accelerometer και touch screen. Μπορείς να κάνεις και μια αναζήτηση στο google και σύγκρινε αριθμό αποτελεσμάτων για το fire σε σχέση με άλλες ταμπλέτες. Για να δεις ότι καμμιά φορά η εικόνα που έχουμε μπορεί να είναι υποκειμενική.

Όλα έχουν τα θέματά τους και το Μ1: φορτιστές, υπερφόρτωση μπαταρίας και οθόνες. Τα θέματα με τον accelerator του Fire δεν υφίστανται πλέον, μιας που όλες οι ROMs έχουν ενημερωθεί. Σε καμία περίπτωση όμως δεν έχουν τα προβλήματα που έχουν τα Cube U30GT.

Δυστυχώς τα Κινέζικα έχουν προβληματικό QC και το M1 δεν αποτελεί εξαίρεση.

 

Το fire το ανεφερα σαν παραδειγμα οχι σαν επιλογη. Επισης θα ηθελα εναν που να το εχει κρατησει γνησιο οπως το πηρε για να μου πει αν ζει ακομα ή αν εχει προβληματα.

Και τελος δεν ειναι οτι τα pipo δεν ειναι απο τις κορυφαιες μαρκες.

 

Κοίτα, το δικό μου Fire (QM) είναι μια χαρά, όπως και τα περισσότερα που αγοράστηκαν και οι χρήστες τους έγραψαν κάτι εδώ. Και του έχω αλλάξει τα φώτα στα φλασαρίσματα (έχω δοκιμάσει όλες τις ROMs που έχουν βγει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ). Κάποια τελευταία batches βέβαια παρουσίασαν προβλήματα με την touch, αν και μάλλον ευθύνονται οι φορτιστές για αυτό (σε συνδυασμό με "κακές" ROMs). To Fire δεν υπάρχει πλέον πουθενά - αν και λένε ότι θα ξανακυκλοφορήσει - πάντως, αν πετύχεις κανένα με QM οθόνη (δύσκολο γιατί είναι τα πλέον αξιόπιστα), είναι καλή επιλογή.

 

Γενικότερα, δεν υπάρχει ούτε ένα Κινέζικο tablet που να πεις ότι είναι άψογο σε όλο τον κύκλο της κυκλοφορίας του (ότι δηλ. δεν παρουσιάστηκε ούτε ένα ελαττωματικό), αλλά αυτό δεν μπορείς να το πεις ούτε και για τα επώνυμα (π.χ τα nexus 7 έβγαζαν ένα σωρό προβλήματα) αν και εκεί το QC είναι σαφώς ανώτερο και περιορίζει τις πιθανότητες να σου κάτσει στραβή. Η εγγύηση για αυτό υπάρχει, απλά υπάρχει η - λογική - γκρίνια γιατί πρέπει το tablet να πάει πίσω Κίνα, κάτι που σημαίνει έξοδα και καθυστέρηση. Όμως, είναι συνειδητοποιημένη αγορά: στην τελική είναι λαχείο.

 

Διαφορετικά, όλοι θα αγοράζαμε Κινέζικα και οι δικοί μας εδώ θα είχαν κλείσει.

 

Εκτιμώ ότι είναι δύσκολο να βρεις κάποιον που να κράτησε το tab του όπως του ήρθε, μιας που σχεδόν όλοι προσπαθούν με διάφορες ROMs να βελτιώσουν την εμπειρία χρήσης.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...