Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν άντεξα να κάνω υπομονή για κανά δίμηνο για το pipo m9 είπα τελικά μιας κι έπεσε αρκετά η τιμή του ainol hero 10 να το χτυπήσω. Άλλωστε για χρήση ιντερνετ και μουσική, ταινίες το θέλω μόνο οχι για παιχνίδια και όλοι λέτε για καλή οθόνη, δυνατά ηχεία και καλή μπαταρία οπότε θα είμαι οκ. Έστειλα σε buycoins αλλά δε το είχαν διαθέσιμο που είχε και τη καλύτερη τιμή κι είχα κι ένα κουπόνι. Οπότε τελικά αφού μίλησα με pandawill στο chat και μου επιβεβαίωσαν ότι το είχαν είχα κι εκεί ένα κουπόνι για 5% οπότε ήρθαν με sing. post στα 173$ (περίπου 137€). Πιστεύω να μη το μετανιώσω... Και τώρα αναμονή μου ειπαν σε 3-5 ημέρες θα αποστείλουν και θα μου δώσουν tracking. Να το περιμένω σε κανά μήνα λοιπόν; Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μεταξύ Ainol Novo Fire και Ainol Novo Hero, υπάρχουν άλλες διαφορές εκτός από τις διαστάσεις της οθόνης, τους αισθητήρες των καμερών, την χωρητικότητα της μπαταρίας και το βάρος/διαστάσεις?

 

Ρωτάω επειδή η διαφορά στην τιμή τους είναι μικρή (ξέρω ότι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο το fire), και από όσα μπορώ να καταλάβω φοράνε ίδιες CPU, RAM κλπ κλπ. Από όσο έχω παρακολουθήσει το νήμα του fire βλέπω ότι πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό και αξιόπιστο tablet, οπότε προκύπτει και η ερώτηση μου:

 

Γιατί να μην πάρω το ίδιο σε 10-ιντσο, αφού δεν με ενδιαφέρει η κάμερα???

 

Υπάρχει κανείς που να ήταν/είναι κάτοχος και των δύο ή να τα έχει δει και τα δύο???

 

 

Δυστυχώς, μόλις είδα ότι η τιμή στο merimobiles ανέβηκε πάλι από τα 139 ευρώ όποτε η διαφορά είναι μεγάλη, αλλά παρόλα αυτά αν θέλετε μου απαντάτε...

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ημουν και εγω αναμεσα στα δυο αυτα. Ειναι και τα δυο τα ιδια απο πλευρας δυνατοτητωνεκτος απο αυτα που ανεφερες.

Εγω πηρα το Hero λογο μεγεθους και μονο. Βλεπεις το μικρο δεν ειναι για τα χερια μου, και δεν εχω σκοπο να το βαζω στην κωλοτσεπη.

Καλη κινηση ειναι να πας πχ σε ενα Πλαισιο που εχει ολες τις ιντσες και να δεις πιο σου καθετε καλυτερα.

ΥΓ: To Fire δεν υπαρχει πουθενα και θελει προσοχη αν το βρεις καπου. Περιμενουν νεα εκδοση. Οσο για το Venus δεν το προτεινουν γενικα.

Ευχαριστω για την επιλογη και την βοηθεια στα παραπανω τον gerstavros2.

Σκεψου οτι ο ακριβως απο επανω σου το πηρε 173€

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι ο ακριβως απο επανω σου το πηρε 173€

 

Πω πω το είπες κι έπαθε σοκ, λέω μα ποιος το πήρε τόσο...

Εννοούσα 173$ με μεταφορικά. Περίπου 137€

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αλλαζει. τοσο το πηρα και εγω.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

ταμπλέτ με gps και κάμερα για skype 10ιντσο πέρα απο το sanei n10 3g υπάρχει;

δεν βγάζω άκρη με τους τσινέζους :lol:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

ταμπλέτ με gps και κάμερα για skype 10ιντσο πέρα απο το sanei n10 3g υπάρχει;

δεν βγάζω άκρη με τους τσινέζους :lol:

υπάρχουν, αλλά πολύ ακριβότερα (huawei mediapad 10fhd)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα.

Καμία πρόταση μέχρι 100€ υπάρχει;

Και το κυριότερο από ποιο site δεν θα έχουμε πρόβλημα με τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν, αλλά πολύ ακριβότερα (huawei mediapad 10fhd)

 

Ευχαριστω Σταύρο.

Βασικά εχω ήδη το sanei σπίτι και φαίνεται πολύ καλό. Θα του βάλω μια και Skype να το δοκιμάσω

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα.

Καμία πρόταση μέχρι 100€ υπάρχει;

Και το κυριότερο από ποιο site δεν θα έχουμε πρόβλημα με τελωνείο;

Δεν έχει σχέση το site με τα τελωνεια, αλλά ο τρόπος αποστολής. Με ταχυδρομείο δεν περνάνε τα πακέτα τελωνείο. Με EMS δεν πληρώνεις τίποτα κατα 99%. Μακρυά από ιδιωτικές κούριερ, DHL, FEDEX κλπ. Μέχρι 100€ δες Onda V711, Window N70, Cube U18gt (το rk3066 μοντέλο), Ainol Mars κλπ

Ευχαριστω Σταύρο.

Βασικά εχω ήδη το sanei σπίτι και φαίνεται πολύ καλό. Θα του βάλω μια και Skype να το δοκιμάσω

Για πες εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το site με τα τελωνεια, αλλά ο τρόπος αποστολής. Με ταχυδρομείο δεν περνάνε τα πακέτα τελωνείο. Με EMS δεν πληρώνεις τίποτα κατα 99%. Μακρυά από ιδιωτικές κούριερ, DHL, FEDEX κλπ. Μέχρι 100€ δες Onda V711, Window N70, Cube U18gt (το rk3066 μοντέλο), Ainol Mars κλπ

 

Φίλε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ημουν και εγω αναμεσα στα δυο αυτα. Ειναι και τα δυο τα ιδια απο πλευρας δυνατοτητωνεκτος απο αυτα που ανεφερες.

Εγω πηρα το Hero λογο μεγεθους και μονο. Βλεπεις το μικρο δεν ειναι για τα χερια μου, και δεν εχω σκοπο να το βαζω στην κωλοτσεπη.

Καλη κινηση ειναι να πας πχ σε ενα Πλαισιο που εχει ολες τις ιντσες και να δεις πιο σου καθετε καλυτερα.

ΥΓ: To Fire δεν υπαρχει πουθενα και θελει προσοχη αν το βρεις καπου. Περιμενουν νεα εκδοση. Οσο για το Venus δεν το προτεινουν γενικα.

Ευχαριστω για την επιλογη και την βοηθεια στα παραπανω τον gerstavros2.

Σκεψου οτι ο ακριβως απο επανω σου το πηρε 173€

 

Εχω δει απο κοντα και 7'' και 10'' και μαλλον δεν εχω προβλημα με καμια απο τις 2 διαστασεις. Απλα μου φαινετε περιεργο να ειναι ολοιδια και να εχουν παρομοια τιμη παρολο που οι διαφορες δείχνουν οτι το Hero θα επρεπε να ειναι αρκετα ακριβοτερο.

 

Το Hero εχει μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια που υποθετω σε σχεση με την μικροτερη καμερα σε σχέση με το fire το κοστος κατασκευης ειναι μεγαλυτερο για το hero.

 

Και κατι ακομα. Η καμερα 0.3 MPixel μου φαινεται μικρη για Skype αλλα τελικα μαλλον κανω λαθος αφου το βιντεο που μεταφερει το skype δεν νομιζω να υπερβαινει το 640Χ480 που ειναι τα 0.3MPixel

 

Απο ποιοτητα ειναι τελείως χάλια η μπροστινη καμερα? Βρήκα αυτο το βιντεο και απο οσο διακρινω δεν μου φαινεται κακη....

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι εχει βγει πιο αναβαθμισμενο μοντελο για αυτο και μπορει να κατεβηκε η τιμη.

Μην τα εχεις ολα 1+1 κανουν 2 με τους Κινεζους.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

To ξαναρωτησα, αλλα μαλλον δεν πηρα απαντηση(εκτος αν μου ξεφυγε κανενα post):

για ainol novo7 mars, σε custom rom, τι θα προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι για το mars υπαρχουν custom roms;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι για το mars υπαρχουν custom roms;

 

Δεν ειμαι σιγουρος.

Το εχει αγορασει/ψαξει κανεις να μου πει?

Απλα το ειπα, με την υποθεση οτι αφου ειναι περιπου ενα χρονο στην αγορα, ε δεν μπορει, ολο και κατι θα εχουν βγαλει.

Ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατι σου βρηκα.Για δες εδω http://www.slatedroid.com/forum/343-ainol-novo-7-mars/

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Κατι σου βρηκα.Για δες εδω http://www.slatedroid.com/forum/343-ainol-novo-7-mars/

 

thanks :)

 

Υπαρχει καποιος επισημος / ευκολος τροπος επαναφορας της ταμπλετας, αν για οποιοδηποτε λογο παθει κατι το android os με την παροδο του χρονου και δεν δουλευει σωστα?

Μπορει να γινει επαναφορα στην αρχικη εργοστασιακη κατασταση;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

thanks :)

 

Υπαρχει καποιος επισημος / ευκολος τροπος επαναφορας της ταμπλετας, αν για οποιοδηποτε λογο παθει κατι το android os με την παροδο του χρονου και δεν δουλευει σωστα?

Μπορει να γινει επαναφορα στην αρχικη εργοστασιακη κατασταση;

 

Νομιζω οτι η επαναφορά γίνεται αλλά στην τελευταια έκδοση λογισμικου που του εχεις βαλει και οχι στην πρωτη που ειχες οταν το παρελαβες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Εχω χαθει σε ονοματα και υποκατηγοριες εδω κ μερες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

Η ιστορια απλη κ πολυπαιγμενη....θελω το nexus 7 32 gb 3G και δεν εχω τοσα χρηματα...:lol:

 

Θελω ενα κοντινό υποκαταστατό του...με 7 ή το πολύ 8 ιντσες IPS οθόνη αναλυση τουλαχιστον 1024 x 600 ή μεγαλύτερη. Διπυρηνο ή τετραπύρηνο με καμια Mali και δυνατό wifi σημα.

 

1.μπαταρια τουλαχιστον 4-4,5 πραγματικες ωρες u tube video στα 720 p .

 

2.χωρις περιεργους ηχους- mosquito noise- ξεχαρβαλωμενα εσωτερικα καλωδια και εξαρτηματα κτλ

 

3. ενσωματωμενο 3g (sim) που διαπιστωμενα να λειτουργει στα ελληνικα δικτυα

 

4. Jelly bean 4.1.2 ή ανώτερο αλλά να λειτουργεί σωστα out of the box χωρίς root-fixes κτλ , δε με νοιαζει αν δεν θα παρει παραπανω εκδοση.

 

5. usb για μεταφορα αρχειων, συνδεση με εξωτερικο σκληρο, hdmi, bluetooth...ό,τι εχει απ αυτά ..απλά να δουλευουν τελοσπαντων χωρις root....

 

6. google play εγκατεστημενο και συμβατό.

 

Τιμή μεχρι 120 ευρώ. Γενικα να ειναι plug n play και να μη σπαει

 

Και αν πουλαει κανενας ας στειλει πμ να με κατευθυνει!

 

Το εβαλα κ σε αλλο τοπικ το ιδιο μυνημα, εαν ειμαι foul, σβηστε το απο το τοπικ με τη μικροτερη συμμετοχη κ να με συγχωρειτε mods!

 

"Βαρατε" ελευθερα, περιμενω γνωμες-προτασεις, ευχαριστώ!

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Εχω χαθει σε ονοματα και υποκατηγοριες εδω κ μερες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

Η ιστορια απλη κ πολυπαιγμενη....θελω το nexus 7 32 gb 3G και δεν εχω τοσα χρηματα...:lol:

 

Θελω ενα κοντινό υποκαταστατό του...με 7 ή το πολύ 8 ιντσες IPS οθόνη αναλυση τουλαχιστον 1024 x 600 ή μεγαλύτερη. Διπυρηνο ή τετραπύρηνο με καμια Mali και δυνατό wifi σημα.

 

1.μπαταρια τουλαχιστον 4-4,5 πραγματικες ωρες u tube video στα 720 p .

 

2.χωρις περιεργους ηχους- mosquito noise- ξεχαρβαλωμενα εσωτερικα καλωδια και εξαρτηματα κτλ

 

3. ενσωματωμενο 3g (sim) που διαπιστωμενα να λειτουργει στα ελληνικα δικτυα

 

4. Jelly bean 4.1.2 ή ανώτερο αλλά να λειτουργεί σωστα out of the box χωρίς root-fixes κτλ , δε με νοιαζει αν δεν θα παρει παραπανω εκδοση.

 

5. usb για μεταφορα αρχειων, συνδεση με εξωτερικο σκληρο, hdmi, bluetooth...ό,τι εχει απ αυτά ..απλά να δουλευουν τελοσπαντων χωρις root....

 

6. google play εγκατεστημενο και συμβατό.

 

Τιμή μεχρι 120 ευρώ. Γενικα να ειναι plug n play και να μη σπαει

 

Και αν πουλαει κανενας ας στειλει πμ να με κατευθυνει!

 

Το εβαλα κ σε αλλο τοπικ το ιδιο μυνημα, εαν ειμαι foul, σβηστε το απο το τοπικ με τη μικροτερη συμμετοχη κ να με συγχωρειτε mods!

 

"Βαρατε" ελευθερα, περιμενω γνωμες-προτασεις, ευχαριστώ!

 

Δε ζητάς πολλά :p

Αν δεν ήθελες το 3G (που δεν εχω καταλαβει τι το θελετε αφου μπορειτε να μπειτε στο δικτυο μετατρεποντας το κινητο σας σε router, οποτε ουτε καρτες βαζεις βγαζεις) θα σου ελεγα το window n70 HD . Ειναι πολυ καλο

ΓιΑ 3G δεν εχω να σου προτεινω κατι περιμενε απο κανεναν αλλο για σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Δε ζητάς πολλά :p

Αν δεν ήθελες το 3G (που δεν εχω καταλαβει τι το θελετε αφου μπορειτε να μπειτε στο δικτυο μετατρεποντας το κινητο σας σε router, οποτε ουτε καρτες βαζεις βγαζεις) θα σου ελεγα το window n70 HD . Ειναι πολυ καλο

ΓιΑ 3G δεν εχω να σου προτεινω κατι περιμενε απο κανεναν αλλο για σιγουρα

 

ναι απλα πραγματα θελω!:lol:

 

ΔΕΝ εχω smartphone, δε με βολευει καθολου...γι αυτο το 3g στο ταμπλετ.....

 

ευχαριστω πολυ gechro...κι οτι αλλο σκεφτεις για ταμπλετ, ελευθερα!

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα πραγματα θελω!:lol:

 

ΔΕΝ εχω smartphone, δε με βολευει καθολου...γι αυτο το 3g στο ταμπλετ.....

 

ευχαριστω πολυ gechro...κι οτι αλλο σκεφτεις για ταμπλετ, ελευθερα!

Κάπου είχε πάρει το μάτι κάποιον να λεει καλά λόγια για αυτό αλλά νομιζω είναι πιο ακριβο από οτι θες.

http://www.merimobiles.com/pipo-m5-1-6ghz-dual-core-8-inch-ips-1024-768-with-android-4-1-dual-camera-built-in-3g-hdmi_p/meri8001.htm

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε πάρει το μάτι κάποιον να λεει καλά λόγια για αυτό αλλά νομιζω είναι πιο ακριβο από οτι θες.

http://www.merimobiles.com/pipo-m5-1-6ghz-dual-core-8-inch-ips-1024-768-with-android-4-1-dual-camera-built-in-3g-hdmi_p/meri8001.htm

 

πολυ ενδιαφερον, thanks!

 

θα κοταξω τα φορουμ γι αυτό ή αν το εχει κανενας στην Ελλαδα στα 130 αντε 140.

 

Γενικα δεν θα δωσω περισσοτερα απο 40%-50% σε κινεζικο απo το ποσο που θα εδινα για το nexus 3g....ετσι τα εχω σκεφτει γι να ειναι value for money!

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε πάρει το μάτι κάποιον να λεει καλά λόγια για αυτό αλλά νομιζω είναι πιο ακριβο από οτι θες.

http://www.merimobiles.com/pipo-m5-1-6ghz-dual-core-8-inch-ips-1024-768-with-android-4-1-dual-camera-built-in-3g-hdmi_p/meri8001.htm

Υπάρχει σε καλύτερη τιμή η έκδοση pipo s2 3G, αλλά χωρίς IPS (Το Μ5 είναι το ίδιο με IPS).

θα κοταξω τα φορουμ γι αυτό ή αν το εχει κανενας στην Ελλαδα στα 130 αντε 140
Μην ονειρεύεσαι, όταν από Κίνα έχει 200$!!! Edited by parisal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...